Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Liberul Arbitru...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 5]

76 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Oct 05, 2008 3:38 pm

Artistu

demon
Storm a scris: Cred ca nu-ti dai seama ce spui !!! Unde vezi tu "presupus" ? Tu stii ce e aceea logica ? Vad ca esti strain si de acest termen !!! N-am ce sa raspund cuiva care nu are logica.Am coborat tocmai la "logica" fiindca acesta era punctul "comun" intr-o discutie acceptat de toti oamenii care sunt sinceri preocupati de a cerceta. Va veni si timpul sa spun si despre existenta liberului arbitru inainte de pacat dar toate la randul lor. In astfel de probleme nu se raspunde cu graba pana ce nu se inteleg lucruri mai usoare si de baza. Sa stii ca nu e suficient doar sa arunci cu negatii si pareri nelalocul lor. Ce ceri tu e penibil ca cineva sa fie de natura divina ca sa-l crezi. Nici nu e nevoie, se pot cunoaste unele lucruri si fara sa coboare cineva din Cer in fata ta. Pana la urma nici nu ma intereseaza sa te conving, poti crede ce vrei.Daca Dumnezeu nu exista pentru tine esti "liber" sa te ratacesti cat vrei prin "labirintul" materialist al lumii limitate ateiste. Deocamdata "datul cu presupusul" e in dreptul tau fiindca nici de logica n-ai dat dovada.Daca tot vrei sa fii "gica contra" fa-o cu argumente serioase nu cu copilarii.....

Curs intensiv de terminologie:
In prelogic se compara lucruri eronate
In logic se compara corect lucruri apropiate
In supralogic se compara lucruri indepartate pentru crearea noului.
In post logic se sustine existenta idealurilor noncomparabile.

Tu prin Logica incerci sa imi explici logica/dorintele dumnezeiesti:
De fapt prin toate aceste diferente Dumnezeu vrea sa ne arate imensitatea dintre cele doua "lumi", dar si sa ne invete cum se "gandeste" din desavarsire si cum se gandeste de pe pamant din postura de pacat atunci cand omul vrea sa se "intoarca" la El
Ceea ce faci este doar un exercitiu de creatie - adica introduci supralogica, pentru a creea informatia pe care vrei sa o transmiti, folosind putine informatii biblice referitoare la subiect - ca dumnezeu vrea sa ne invete cum se gandeste...- si foarte multe "intuitii" personale. Poate asa vei intelege de ce am spus ca ar fi Logic ce spui daca ai fi fost de natura divina - n-ai mai fi creat in domeniul logic ci pur si simplu ai fi spus ce aveai in minte nu in intuitii.

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Liberul Arbitru... la data de Dum Oct 05, 2008 4:10 pm

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:

Curs intensiv de terminologie:
In prelogic se compara lucruri eronate
In logic se compara corect lucruri apropiate
In supralogic se compara lucruri indepartate pentru crearea noului.
In post logic se sustine existenta idealurilor noncomparabile.

Tu prin Logica incerci sa imi explici logica/dorintele dumnezeiesti:
De fapt prin toate aceste diferente Dumnezeu vrea sa ne arate imensitatea dintre cele doua "lumi", dar si sa ne invete cum se "gandeste" din desavarsire si cum se gandeste de pe pamant din postura de pacat atunci cand omul vrea sa se "intoarca" la El
Ceea ce faci este doar un exercitiu de creatie - adica introduci supralogica, pentru a creea informatia pe care vrei sa o transmiti, folosind putine informatii biblice referitoare la subiect - ca dumnezeu vrea sa ne invete cum se gandeste... si foarte multe "intuitii" personale. Poate asa vei intelege de ce am spus ca ar fi Logic ce spui daca ai fi fost de natura divina - n-ai mai fi creat in domeniul logic ci pur si simplu ai fi spus ce aveai in minte nu in intuitii.

Era normal sa nu poti intelege odata ce "stabilesti" dupa propria ta parere unde se incadreaza comparatia ce am facut-o. Te inseli singur cand incadrezi logica comparativa ce am facut-o intr-o supralogica fiindca ce am comparat eu nu e deloc "indepartat" si nici pe departe nu "creez noul". Ce este logic si adevarat nu e deloc "nou" ci exista dintotdeauna doar ca n-ai avut acces pana la acel presupus "nou".O fi "nou" pentru tine, dar in acest caz te anunt ca ai ramas in urma. Faptul ca exista "sabloane" inventate de altii ce nu au fost capabili sa realizeze o asemenea comparatie cat se poate de logica si apropiata de existenta noastra, nu inseamna ca ceea ce "apare" trebuie plasat intr-o supralogica ce ar "creea" noul ! Acesti mici dumnezei ai tai ce ti-au deformat perceptia prin definitii limitate si coborate la slabiciunea umana nu sunt repere de urmat. Apoi nu vad ce te impiedici atat de tare in "standardele" fixate de unii.
Ti-am spus ca nu poti contrazice ceva fara argumente pe masura, dar vad ca continui sa o faci. Parerea ta nu exista pe subiect.Doar a "incadra" in cine stie ce aberatie spusa de altii logica de care vorbesc eu, nu schimba cu nimic adevarurile ce le-am explicat.Asa ca dati mai mult silinta si cauta altceva.Cat priveste impresia ta fata de ce am explicat dovedeste ca esti pe langa subiectul in cauza si nu poti demola explicatiile logice ce le-am facut.A spune ca eu "creez" o supralogica e doar o impresie a ta. In realitate e o logica clara si foarte simplu de demonstrat. Nici nu era cazul in aceste explicatii sa introduc aspecte biblice.N-am vrut asta. Nu faceam decat sa complic intelegerea.Insa daca erai atent vedeai ca am dat cateva "sustineri" si din Biblie. Mi-ar fi fost mult mai simplu sa te bag in Biblie si prin nenumarate versete dar te pierdeai prin ele si veneai cu alte negatii bineinteles subiective si n-avea rost sa ti le aduc in atentie daca tot nu crezi in Biblie. Voi arata versete biblice pentru cei care cred in Biblie, nu pentru atei. Ma surprinde ca nici termenul "intuitie" nu-l cunosti !!! Unde ai vazut tu in explicatiile mele ceva "intuitiv" ?! Observ ca ai deformat un intreg vocabular.Raportarea mea a fost clara pe lucruri evidente, logice. De unde ai mai scornit ca as "intui"...?!
Imi dau seama ca n-ai apucat sa citesti ce am scris si daca continui chiar te faci de ris...! Daca iti lipseste si logica atunci slabe sperante sa mai poti comunica obiectiv...!

78 Re: Liberul Arbitru... la data de Lun Oct 06, 2008 4:44 am

Artistu

demon
Dumnezeu = predestinare -> toti oamenii au viata "scrisa" -> atat necredinciosii cat si credinciosii sau cei care swap places sunt programati sa fie asa si sa ia deciziile x,y,z in viata, decizii care sunt deja cunoscute la nivel divin -> judecata de apoi n-are sens.
Concluzie: Dumnezeu n-are sens

PS Food for thought:
Jesus said, "Blessed is the lion which becomes man when
consumed by man; and cursed is the man whom the lion consumes,
and the lion becomes man."

79 Re: Liberul Arbitru... la data de Mar Oct 07, 2008 11:01 am

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:Dumnezeu = predestinare -> toti oamenii au viata "scrisa" -> atat necredinciosii cat si credinciosii sau cei care swap places sunt programati sa fie asa si sa ia deciziile x,y,z in viata, decizii care sunt deja cunoscute la nivel divin -> judecata de apoi n-are sens.
Concluzie: Dumnezeu n-are sens

PS Food for thought:
Jesus said, "Blessed is the lion which becomes man when
consumed by man; and cursed is the man whom the lion consumes,
and the lion becomes man."
Concluzia ta vine in necunostiinta de cauza.Ai prea putine informatii si de aceea reduci totul ca de obicei la o.....NEGATIE !!!
Totul pleaca de la neputinta de a intelege creatia si cele doua dimensiuni.Cat despre judecata a fost facuta de mult inainte de a aparea acest pamant material si universul ce il vezi iar ea s-a facut pe baza DREPTATII si nu a speculatiilor ieftine lipsite de logica.

80 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Oct 08, 2008 12:51 am

Artistu

demon
Storm a scris: Concluzia ta vine in necunostiinta de cauza.Ai prea putine informatii si de aceea reduci totul ca de obicei la o.....NEGATIE !!!
Totul pleaca de la neputinta de a intelege creatia si cele doua dimensiuni.Cat despre judecata a fost facuta de mult inainte de a aparea acest pamant material si universul ce il vezi iar ea s-a facut pe baza DREPTATII si nu a speculatiilor ieftine lipsite de logica.

Pune dovezile in fata si uimeste-ma. Dovezile biblice, nu din filme gen Matrix sau povestile gen "Tinerete fara batranete si viata fara de moartea". Iti inteleg gandirea, destul de intortocheata de altfel, prin care incerci sa rezolvi problema predestinarii aka: timpul real pamantean este o "clipa" pentru timpul divin si pentru ca e o "clipa", cel care traieste in planul divin deja stie ce se va intampla in timpul pamantean. Si cum se stie ca dumnezeu e creator a tot si toate, ar fi logic sa fie creator si al timpului. Iar timpul se supune creatorului ... iar de aici tragi concluzia ca inclusiv "clipa" este controlata. Si uite asa ai rezolvat problema predestinarii. Inainte de Nimic a existat ceva, rezulta din ce spui tu. Bine. Nici eu nu cred ca Nimicul a existat ci cred ca este o forma de EXISTENTA - nici hindusii nu cred in ideea inceputului ci in "universul ciclic sau pulsatoriu" - un termen profan - un univers care moare si da nastere altuia si tot asa. Si acum factorul care iti scapa, sau il omiti cu buna stiinta - tot calculul asta l-ai facut incercand sa intelegi divinitatea bazandu-te pe capacitatile intelectuale ale omului - nu cred ca ai pretentia ca esti altceva sper. Daca un om POATE sa gandeasca in planul divin - si poate, pentru ca asta incerci sa demonstrezi de fapt - inseamna ca nu este slab cum tot incerci sa afirmi, ci dimpotriva, este un partener pe masura sau echivalentul divinului, se ajunge la un paradox: divinitatea iti cunoaste parcursul asa cum si tu ii cunosti parcursul si dintr-o data, cand nimic nu mai este ascuns, totul se desfasoara la nivelul ... ghici cui? LIBERULUI ARBITRU. De ce? Iti vei da seama si singur, ca doar gandesti in plan divin. Si ajungi la ceva care e spus de foarte mult si in multe variante, dar asta mi se pare cea mai cuprinzatoare:

"Cel care cauta sa nu inceteze sa caute pana nu va gasi, si atunci cand va gasi se va tulbura, si daca se va tulbura, se va minuna si va fi rege peste tot."

Dar cum asta este o poveste frumoasa, sper ca n-o sa ai pretentia sa o si contrazici pentru ca in momentul urmator ar trebui sa recunosti ca nu poti gandi in planul divinului si atunci tot ce scrii sunt speculatii ale unei minti umane care nu e capabila sa inteleaga divinul.

81 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Oct 08, 2008 9:27 am

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:

Pune dovezile in fata si uimeste-ma. Dovezile biblice, nu din filme gen Matrix sau povestile gen "Tinerete fara batranete si viata fara de moartea". Iti inteleg gandirea, destul de intortocheata de altfel, prin care incerci sa rezolvi problema predestinarii aka: timpul real pamantean este o "clipa" pentru timpul divin si pentru ca e o "clipa", cel care traieste in planul divin deja stie ce se va intampla in timpul pamantean. Si cum se stie ca dumnezeu e creator a tot si toate, ar fi logic sa fie creator si al timpului. Iar timpul se supune creatorului ... iar de aici tragi concluzia ca inclusiv "clipa" este controlata. Si uite asa ai rezolvat problema predestinarii. Inainte de Nimic a existat ceva, rezulta din ce spui tu. Bine. Nici eu nu cred ca Nimicul a existat ci cred ca este o forma de EXISTENTA - nici hindusii nu cred in ideea inceputului ci in "universul ciclic sau pulsatoriu" - un termen profan - un univers care moare si da nastere altuia si tot asa. Si acum factorul care iti scapa, sau il omiti cu buna stiinta - tot calculul asta l-ai facut incercand sa intelegi divinitatea bazandu-te pe capacitatile intelectuale ale omului - nu cred ca ai pretentia ca esti altceva sper. Daca un om POATE sa gandeasca in planul divin - si poate, pentru ca asta incerci sa demonstrezi de fapt - inseamna ca nu este slab cum tot incerci sa afirmi, ci dimpotriva, este un partener pe masura sau echivalentul divinului, se ajunge la un paradox: divinitatea iti cunoaste parcursul asa cum si tu ii cunosti parcursul si dintr-o data, cand nimic nu mai este ascuns, totul se desfasoara la nivelul ... ghici cui? LIBERULUI ARBITRU. De ce? Iti vei da seama si singur, ca doar gandesti in plan divin. Si ajungi la ceva care e spus de foarte mult si in multe variante, dar asta mi se pare cea mai cuprinzatoare:

"Cel care cauta sa nu inceteze sa caute pana nu va gasi, si atunci cand va gasi se va tulbura, si daca se va tulbura, se va minuna si va fi rege peste tot."

Dar cum asta este o poveste frumoasa, sper ca n-o sa ai pretentia sa o si contrazici pentru ca in momentul urmator ar trebui sa recunosti ca nu poti gandi in planul divinului si atunci tot ce scrii sunt speculatii ale unei minti umane care nu e capabila sa inteleaga divinul.
Ei bine nu caut sa te conving pe tine.Dovezi exista suficiente dar cred ca ai impresii gresite....Nu incerc sa te conving neaparat.Voi expune treptat cum stau lucrurile de dragul subiectului si nu al demonstratiei fata de tine.Incearca sa intelegi ca eu nu fac o competitie cu tine sau altcineva. Daca esti decent si fara ironie vom putea frumos sa dialogam, desi te vei poticni in Biblie si de pe acum iti spun ca nu ai cum sa accepti ceva chiar daca e evident, din cauza anularii Bibliei ce o faci.Am ajuns la concluziile in cauza nu cum iti imaginezi tu, ci cu ajutorul Bibliei si daca vrei, prin puterea lui Dumnezeu, fara de care nici o minte umana nu poate sa-si depaseasca limitele gandirii.Din start notiunea de "gandire" isi pierde sensul in aceasta discutie, fiindca ce spun eu nu e rezultatul gandirii mele, ci al concluziilor ce deriva logic din descoperirile venite din si cu ajutorul Bibliei prin puterea lui Dumnezeu E normal sa ti se para "gandirea" mea ca fiind "intortocheata" fiindca nu ai toate cunostintele necesare pentru un dialog pe aceasta tema si nici nu te poti raporta corect la toate datele ce ti le dau si asta si datorita deja indoctrinarii ce ti-ai consolidat-o cu idei limitate si de sorginte materialista.
Acum, cat de logic ar fi ca Dumnezeu sa creeze "timpul" e discutabil, ba ti-as spune ca El a stiut ca va fi "creat", dar nu l-a "creat" El ! Tot ce tine de stare pacatoasa sau slabiciune, adica ce iese din parametri desavarsirii NU ESTE CREAT DE DUMNEZEU.Asta e un principiu ce reiese nu doar din Biblie ci si din LOGICA DIVINA.Un Dumnezeu nu poate sa fie Dumnezeu daca nu demonstreaza ca e Dumnezeu si nu poate sa-si demonstreze PUTEREA de Dumnezeu Creator prin crearea slabiciunii, respectiv materia.Prin urmare, "timpul" nu se supune Creatorului, adica Cel ce ne-a creat, precum spui, ci falsului "creator". Adevaratul Creator A PERMIS dar nu a dorit sau a creat slabiciunea.Tot ce este slab si pacatos este o "cadere", adica o consecinta logica datorata nerespectarii unui sistem desavarsit,(legi divine), acesta aparand,("nascandu-se") automat fara ca Divinitatea Creatoare sa intervina si asta prin prisma Legilor de "natura" Cereasca de la inceput stabilite de Creator, inca inainte de a exista ceva.Acest "dat" are menirea sa se "transforme" prin "cadere" si astfel apare falsa "creatie" pe care lumea si oamenii limitati prin gandirea materialista o pun pe seama inceputului creatiei.De fapt, tot ce vezi deriva din adevarata creatie care a fost facuta de Creator in "lumea" nevazuta a duhurilor de unde venim si noi pe acest pamant, pentru ca Dumnezeu a creat in stare DESAVARSITA omul " dupa chipul si asemanarea Lui" si acest lucru nu se putea face valoric decat intr-un chip pe masura Creatorului nostru si nu pe un pamant material, ci in Cer, in starea de duh.Deocamdata ma opresc sa te las sa meditezi "baza" discutiei.Voi continua pe marginea celor scrise de tine.

82 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Oct 08, 2008 10:36 am

Storm

muritor de rand
Artistu a scris: Si acum factorul care iti scapa, sau il omiti cu buna stiinta - tot calculul asta l-ai facut incercand sa intelegi divinitatea bazandu-te pe capacitatile intelectuale ale omului - nu cred ca ai pretentia ca esti altceva sper. Daca un om POATE sa gandeasca in planul divin - si poate, pentru ca asta incerci sa demonstrezi de fapt - inseamna ca nu este slab cum tot incerci sa afirmi, ci dimpotriva, este un partener pe masura sau echivalentul divinului, se ajunge la un paradox: divinitatea iti cunoaste parcursul asa cum si tu ii cunosti parcursul si dintr-o data, cand nimic nu mai este ascuns, totul se desfasoara la nivelul ... ghici cui? LIBERULUI ARBITRU. De ce? Iti vei da seama si singur, ca doar gandesti in plan divin. Si ajungi la ceva care e spus de foarte mult si in multe variante, dar asta mi se pare cea mai cuprinzatoare:

Vezi, asta face diferenta ; tu nu crezi ca un om poate sa ajunga sa cunoasca ceva peste limita "impusa" de gandirea materialista, pe cand eu cred si asta fiindca tu nu crezi si nu stii cum "lucreaza" Dumnezeu sau cum intervine in mintea ta sa-ti dea acea intelepciune divina, sau sa-i spunem "informatii" peste capacitatea puterii de gandire a mintii umane. Daca ai citit Biblia cat de cat poate ai intalnit ideea de "inchidere a mintii" ce se produce la cei in postura ta si pe mine nu ma mai mira necredinta sau impresia ta fata de spre ex. "liberul arbitru", fiindca din start interventia Divina face ca sa NU ACCEPTI ce spun eu fiindca nu poti "cuprinde".Pur si simplu esti influentat din nevazut, dar bineinteles constientul tau refuza sa creada asta fiindca senzatia de libertate a constientului tau face sa anuleze ideea ca ai fi "influentat" asa.Faptul ca nu poti sa-ti depasesti presupusa "libertate" sa crezi altceva decat in felul tau demonstreaza ca nu esti "liber", ci "condus" sa crezi intr-un anume fel. Diferenta o face PUTERILE diferite : umana prin gandirea limitata, sau divina prin influenta venita din nevazut.Eu ca si om nu am pretentia sa am puterea de care vorbim, dar pot sa afirm ca orice om poate sa-si depaseasca conditia NU prin puterea sa ci prin PUTEREA exterioara lui , cea divina, DACA Divinitatea considera ca acel om trebuie sa primeasca puterea de a intelege si a accepta ceea ce urmeaza sa afle.Incearca sa intelegi diferentele si sa nu confunzi lucrurile, caci nici un om nu poate prin puterea sa proprie din postura umana fireasca sa ajunga sa inteleaga divinitatea,dar o poate face NUMAI prin interventia Divina si din acel moment acel om nu mai poate fi socotit "slab" fiind preluat de Divinitate ajunge sa inteleaga lucruri ce nu le putea pricepe inainte de asta, intrand intr-un plan divin de intelegere a lucrurilor. Te inseli, nu poti spune ca ajungi sa-ti cunosti parcursul asa cum ti-l cunoaste Dumnezeu.Grija Lui este sa-ti dea informatiile cu masura pentru a reusi ca dupa o vreme sa nu "cazi" prin ingamfare si totul se face treptat.Dumnezeu stie dinainte ce-ti trebuie pentru aceasta si te "hraneste" in asa fel incat sa-i "simti" conducerea, te transforma de asa maniera ca pe parcursul acestei "conduceri" sa incepi nu numai sa-l intelegi, ci mai ales sa-l iubesti, iar cand ajungi in postura de care vorbesti acea "liber arbitru" isi pierde sensul fiindca deja ajungi intr-o stare desavarsita si intelegi ca nu ai cum sa fii "dincolo" de Creator fiindca nu mai vrei si astfel libertatea de "a face ce vrei" nu se mai poate manifesta in afara cadrului legilor si a Dragostei pentru El. De fapt in aceasta stare nu-ti mai doresti a fi "liber arbitru" chiar daca simti ca ai aceasta putere, fiindca atunci cand ajungi in postura de care vorbesti,nu mai gandesti sau decizi prin reperele gandirii slabe pamantesti ale firii umane, ci prin reperele (legile) divine iti regasesti "lbertatea" ajungand sa judeci sau sa fii "arbitru" prin prisma celor divine, adica a celor venite si invatate de la Dumnezeu.Deci ajungi sa intelegi ca nu mai judeci tu, ci Dumnezeu fiindca te identifici cu invatatura Lui si astfel chiar daca in principiu ajungi sa ai "liberul arbitru" totusi NU MAI VREI sa te folosesti de el fiindca te identifici cu Voia divina.
Poti gandi in planul divinului, cu conditia ca Divinitatea sa te bage in seama, sa te "preia" ca sa te invete si sa te "creasca" pentru a intelege acest plan, aceasta viata ce depaseste vazutul.

83 Re: Liberul Arbitru... la data de Mier Oct 08, 2008 10:59 pm

Artistu

demon
"fiindca ce spun eu nu e rezultatul gandirii mele, ci al concluziilor ce deriva logic din descoperirile venite din si cu ajutorul Bibliei prin puterea lui Dumnezeu"

De aici ne despartim. N-are nici o legatura cu credinta, necredinta sau altele ci cu modul de a intelege Omul. Tu-l vezi ca pe un recipient, eu il vad sub forma "Cogito ergo sum". Sa incep sa-ti spun ca daca omul este un recipient, frica zeului din VT ca "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." nu-si are sens? Nu. Fiecare cu ale lui.

84 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Oct 09, 2008 9:36 am

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:"fiindca ce spun eu nu e rezultatul gandirii mele, ci al concluziilor ce deriva logic din descoperirile venite din si cu ajutorul Bibliei prin puterea lui Dumnezeu"

De aici ne despartim. N-are nici o legatura cu credinta, necredinta sau altele ci cu modul de a intelege Omul. Tu-l vezi ca pe un recipient, eu il vad sub forma "Cogito ergo sum". Sa incep sa-ti spun ca daca omul este un recipient, frica zeului din VT ca "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." nu-si are sens? Nu. Fiecare cu ale lui.
Ti-am spus de la inceput, dar te-ai ambitionat... De aceea am intrat la sectiunea crestinism si nu la atei.Stiam unde ne vom "desparti" si ca discutia e degeaba...Tu te-ai bagat unde nu trebuie.Vroiam sa discutat pe baza Bibliei despre acest subiect desi si logic se poate dovedi ca "liberul arbitru" nu exista, dupa cum ti-am explicat.Evident ca daca pentru tine totul se reduce la ce vezi, adica materie, atunci te inteleg.
ACUM, IN ACEASTA STARE SLABA,OMUL ESTE UN "RECIPIENT" , dar in desavarsire nu a fost un "recipient" in sensul vazut de tine.Cred ca ai inteles acel verset cum nu se poate mai gresit, sau sa spunem nu l-ai inteles cum trebuie ,altfel n-ai spune ca n-are sens.Are, dar nu in contextul "viziunii" tale adliteram,materiale.
Evident, fiecare cu ale lui.

85 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Oct 09, 2008 10:24 am

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:

Totusi pentru a nu lasa lucrurile in coada de peste sa-ti mai spun ca "episodul" amintit de tine din Geneza, nu are legatura cu acest pamant, ci cu "lumea duhurilor" de unde venim toti.In acea "lume" in Cer,(nu cerul care-l vezi),s-au petrecut acele lucruri. Astfel de versete mai intalnesti in Biblie si neputinta de a intelege face ca omul sa se departeze de Biblie. Ce se spune in versetul amintit de tine este o stare deja "cazuta" a omului care se afla in starea de duh, inainte de a exista universul material si dintr-o stare de duh se putea ajunge la acel "pom". Incearca sa-ti imaginezi ca intr-o asemenea stare exista inca puterea necesara, incomparabila, neputand face vreo asemanare intre ce inseamna stare "cazuta" a duhului in Cer, cu starea "cazuta" de pe acest pamant. Starea desavarsita despre care iti spuneam ingloba puterea "liberului arbitru" fiindca totul se petrecea in Cer, inainte de a aparea pacatul si implicit "caderea" care treptat facea ca duhurile de "om" sa-si piarda tot treptat capacitatile cu care fusesera inzestrate de Creator si evident "memoria" lor urma sa aibe de suferit.Asa se si explica de ce nimeni nu-si mai aduce aminte nimic,negand totul si limitand totul doar la puterile puerile materiale ce le ofera materia.Dar deja cred c-am spus prea multe.Iti recomand totusi sa mai reflectezi cand mai citesti asemenea versete si sa iei in calcul ce ti-am spus atunci cand doresti sa studiezi versetele Bibliei.

86 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Oct 09, 2008 12:03 pm

Artistu

demon
Toate "concluziile" tale se fac pe o baza gresita dpmdv. Omul ca stare materiala = duh in cer, cand biblia ii defineste materialitatea lui.

87 Re: Liberul Arbitru... la data de Joi Oct 09, 2008 12:12 pm

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:Toate "concluziile" tale se fac pe o baza gresita dpmdv. Omul ca stare materiala = duh in cer, cand biblia ii defineste materialitatea lui.
Baza gresita e in dreptul tau fiindca n-ai inteles nici Biblia nici sensul ei.Biblia NU DEFINESTE MATERIALITATEA OMULUI.Asa ai inteles tu, ca si altii gresit.Mai citeste 1 Corinteni cap.2 tot dar in special versetele 13 si 14 si poate ai sa intelegi ca Biblia se intelege DUHOVNICESTE, nu "ca de pe pamant" : Ev.Ioan 3;31 :"Cel ce vine din cer, este mai presus de toți; cel ce este de pe pământ, este pământesc, și vorbește ca de pe pământ. Cel ce vine din cer, este mai presus de toți."
1 Corinteni 2;14 :"Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sunt o nebunie; și nici nu le poate înțelege, pentru că trebuie judecate duhovnicește.

88 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Oct 10, 2008 12:10 am

Artistu

demon
Storm a scris:
Artistu a scris:Toate "concluziile" tale se fac pe o baza gresita dpmdv. Omul ca stare materiala = duh in cer, cand biblia ii defineste materialitatea lui.
Baza gresita e in dreptul tau fiindca n-ai inteles nici Biblia nici sensul ei.Biblia NU DEFINESTE MATERIALITATEA OMULUI.Asa ai inteles tu, ca si altii gresit.Mai citeste 1 Corinteni cap.2 tot dar in special versetele 13 si 14 si poate ai sa intelegi ca Biblia se intelege DUHOVNICESTE, nu "ca de pe pamant" : Ev.Ioan 3;31 :"Cel ce vine din cer, este mai presus de toți; cel ce este de pe pământ, este pământesc, și vorbește ca de pe pământ. Cel ce vine din cer, este mai presus de toți."
1 Corinteni 2;14 :"Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sunt o nebunie; și nici nu le poate înțelege, pentru că trebuie judecate duhovnicește.

N-am dat quote la ce ai scris tu si s-a inteles altceva.
Ce se spune in versetul amintit de tine este o stare deja "cazuta" a omului care se afla in starea de duh, inainte de a exista universul material si dintr-o stare de duh se putea ajunge la acel "pom".
Tu rescri Biblia-VT in numele interpretarii duhovnicesti ce apare de-abia in NT si care se referea la interpretarea invataturilor transmise de Isus, un Isus care legitima un zeu iubitor, universal si eradica imaginea unui zeu gelos/razbunator si tribal al VT.Si tot duhovniceste o sa-mi arati ca gnosticii au trebuit eradicati pentru ca credeau in existenta unui zeu inferior care a creat lumea si un zeu al carui cuvant era Isus, care dorea salvarea lumii - sau macar a celor care erau dispusi sa auda.Dihotomia trebuie sa dispara si a disparut. In Biblie sunt cuprinse doar scrierile pe care trebuie sa le citeasca un credincios.

89 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Oct 10, 2008 5:52 pm

Storm

muritor de rand
Artistu a scris:
Tu rescri Biblia-VT in numele interpretarii duhovnicesti ce apare de-abia in NT si care se referea la interpretarea invataturilor transmise de Isus, un Isus care legitima un zeu iubitor, universal si eradica imaginea unui zeu gelos/razbunator si tribal al VT.Si tot duhovniceste o sa-mi arati ca gnosticii au trebuit eradicati pentru ca credeau in existenta unui zeu inferior care a creat lumea si un zeu al carui cuvant era Isus, care dorea salvarea lumii - sau macar a celor care erau dispusi sa auda.Dihotomia trebuie sa dispara si a disparut. In Biblie sunt cuprinse doar scrierile pe care trebuie sa le citeasca un credincios.
Nu e vina mea ca nu poti intelege legatura dintre Vechiul si Noul Testament.Daca nu poti gandi lucruri logice sau sa tii seama de versete doar fiindca nu-ti sunt pe plac, n-ai cum sa faci vreun salt calitativ si e de la sine inteles de ce ajungi sa spui ca eu "rescriu" Biblia. Te inseli amarnic si poti sa te autosugestionezi cat doresti cu impresiile mintii tale.In concret nu poti veni cu dovezi pentru a-ti sustine negatiile ce te caracterizeaza.Asta este, unii pot sa priceapa si pentru ca sunt smeriti si stiu sa piarda sau saaccepte ca a gresit, iar altii ajung sa spuna albului ca e negru....chiar daca toata lumea vede ca e alb.

90 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Oct 10, 2008 6:02 pm

Heruer

inger
De ce va "inversunati" atat oameni buni. Nu exista Liber Arbitru si nici chiar liber arbitru. Ambele sunt doar o iluzie, asa cum suntem si noi si tot ceea ce ne inconjoara. O iluzie atat de "mestesugita" ca pare reala (eh asta si pentru ca nu prea avem habar ce este aceea realitate si ne-am fixat propriile etaloane).

91 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Oct 10, 2008 6:19 pm

Artistu

demon
Storm a scris:Nu e vina mea ca nu poti intelege legatura dintre Vechiul si Noul Testament.Daca nu poti gandi lucruri logice sau sa tii seama de versete doar fiindca nu-ti sunt pe plac, n-ai cum sa faci vreun salt calitativ si e de la sine inteles de ce ajungi sa spui ca eu "rescriu" Biblia. Te inseli amarnic si poti sa te autosugestionezi cat doresti cu impresiile mintii tale.In concret nu poti veni cu dovezi pentru a-ti sustine negatiile ce te caracterizeaza.Asta este, unii pot sa priceapa si pentru ca sunt smeriti si stiu sa piarda sau saaccepte ca a gresit, iar altii ajung sa spuna albului ca e negru....chiar daca toata lumea vede ca e alb.

Tu sa fii sanatos. Spor la inteles dumnezei prin texte ciuntite.

Heruer a scris:De ce va "inversunati" atat oameni buni. Nu exista Liber Arbitru si nici chiar liber arbitru. Ambele sunt doar o iluzie, asa cum suntem si noi si tot ceea ce ne inconjoara. O iluzie atat de "mestesugita" ca pare reala (eh asta si pentru ca nu prea avem habar ce este aceea realitate si ne-am fixat propriile etaloane).

"Nimic nu este ceea ce pare" - o stiau asiaticii de foarte mult timp.

92 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Oct 10, 2008 7:20 pm

Heruer

inger
Artistu a scris:...

"Nimic nu este ceea ce pare" - o stiau asiaticii de foarte mult timp.
Asa este, stiau, dar ce folos ? Mai putin de 0,001% din populatia Pamantului (<60.000) o accepta si o "traieste" in cunostinta de cauza.
P.S. nu ma numar printre cei care "stiu".

93 Re: Liberul Arbitru... la data de Vin Oct 10, 2008 7:48 pm

Histrion

vrajitor
" Liber arbitru"! Am citit mare parte di cce ati postata, vad ca va tot invirtiti in jurul coziio. Discutati doar varianta - liber arbitru versus destin sau divin, de care iarasi vad, ca il legeti ombilical. Rezulta un al dracului de teapan paradox logic: un ateu care nu crede, nici in divin, nici in destin , nici in reincarnare, astrologie, determinare si restul superstitiilor , nu poate avea nci "liber arbitru". Asta da! scos la vopsea!
Ateii nu au liber arbitru! Laughing

94 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 11, 2008 5:07 am

Heruer

inger
Histrion a scris:" Liber arbitru"! Am citit mare parte di cce ati postata, vad ca va tot invirtiti in jurul coziio. Discutati doar varianta - liber arbitru versus destin sau divin, de care iarasi vad, ca il legeti ombilical. Rezulta un al dracului de teapan paradox logic: un ateu care nu crede, nici in divin, nici in destin , nici in reincarnare, astrologie, determinare si restul superstitiilor , nu poate avea nci "liber arbitru". Asta da! scos la vopsea!
Ateii nu au liber arbitru! Laughing
Histrion tu chiar nu ai aflat sau te faci ca nu cunosti ...
Nu exista atei. Fiecare om si-a facut un/o zeu/zeita/zeitat din ceva. Sunt, insa, unii care nu vor sa recunoasca in fata altora sau in fata propriei constiinte si isi spun atei. Iluzii si iar iluzii.

95 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 11, 2008 11:02 am

Histrion

vrajitor
Heruer a scris:

Nu exista atei. Fiecare om si-a facut un/o zeu/zeita/zeitat din ceva. Sunt, insa, unii care nu vor sa recunoasca in fata altora sau in fata propriei constiinte si isi spun atei. Iluzii si iar iluzii.
Asa e, nu am aflat, de aia nu mi-oi fi facut inca nici "un/o zeu/zeita/zeitat din ceva". Si daca ma caut bine, nici iluziile sau utopiile nu se prind de mine. Ce sa-i faci, nu ma lasa scepticismul.

96 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 11, 2008 12:12 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris: Asa e, nu am aflat, de aia nu mi-oi fi facut inca nici "un/o zeu/zeita/zeitat din ceva".

Eu nu as fi asa sigur...

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

97 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 11, 2008 12:44 pm

Histrion

vrajitor
Tudorel666 a scris:
Histrion a scris: Asa e, nu am aflat, de aia nu mi-oi fi facut inca nici "un/o zeu/zeita/zeitat din ceva".

Eu nu as fi asa sigur...
Tu nu esti eu, eu nu sint tu!

98 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 11, 2008 12:47 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:
Tudorel666 a scris:

Eu nu as fi asa sigur...
Tu nu esti eu, eu nu sint tu!

Eu nu sunt tu? Si daca uneori sunt in "tu"?
Dar e mai bine ca tu sa fii sigur ca eu niciodata nu sunt tu.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

99 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 11, 2008 3:17 pm

Heruer

inger
Histrion a scris:
Heruer a scris:

Asa e, nu am aflat, de aia nu mi-oi fi facut inca nici "un/o zeu/zeita/zeitat din ceva". Si daca ma caut bine, nici iluziile sau utopiile nu se prind de mine. Ce sa-i faci, nu ma lasa scepticismul.
Citeste-ti atent postarile si vei intrezari imaginea unui zeisor (certitudinea ca ai dreptate si infailibilitatea propriilor judecati).

100 Re: Liberul Arbitru... la data de Sam Oct 11, 2008 3:18 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:...
Eu nu sunt tu? Si daca uneori sunt in "tu"?
Dar e mai bine ca tu sa fii sigur ca eu niciodata nu sunt tu.
"Ma tem" ca nu te-a inteles.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum