Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Iul 28, 2008 8:02 am

Petru Clej

muritor de rand
http://www.romanialibera.com/articole/articol.php?care=7829 - o carte care îi va irita pe fundamentaliștii creștini.

Vezi profilul utilizatorului

No Name

inger
Crezi ca-i irita pe crestinii biblici ..povesti de tip SF ...aduse de extraterestrii precum DAN BROWN ..si alti poponari ...care dupa ce au baut o lada de bere ..se apuca sa scrie si ei ceva sa faca un ban "cinstit "de pe fraieri !

Thrakian

muritor de rand
Petru Clej a scris:http://www.romanialibera.com/articole/articol.php?care=7829 - o carte care îi va irita pe fundamentaliștii creștini.

Și ce crezi, domnule Petru Clej, că vor face aceștia din urmă, conform cu doctrina lor? Îi vor ierta pe autori de două ori? Vor întoarce și al treilea obraz?

Am citit articolul dumitale... Am aceeași recomandare ca și pentru ilustrul Savin - renunțați la tele-istorie. Puteți oricând pune mâna (sau mintea și sufletul) pe carte.
E din ce în ce mai enervant, pentru unii... Mai întâi pierd exclusivitatea asupra religiei, apoi pierd exclusivitatea asupra politicii și, în final o pierd și pe cea a banilor. Și toate astea în favoarea unora care s-au lăsat mâncați de fiare prin forumurile romane cândva - în favoarea unora care nu ripostează... Trebuie să fie înnebunitor.

nu am citit articolul dar nici eu nu am o parere buna despre pavel . personal consider ca iisus a fost un profet dar nu fiu de dumnezeu asa cum il vede crestinismul. iisus a fost un avatar , a studiat tehnici in india si tibet in perioada cat a disparut si nt nu aduce nici un fel de date despre acea perioada. astept intrebari si te rog renunta la jigniri nu te ajuta cu nimic.
o zi in lumina

Cris

inger
Yahiya a scris:nu am citit articolul dar nici eu nu am o parere buna despre pavel . personal consider ca iisus a fost un profet dar nu fiu de dumnezeu asa cum il vede crestinismul. iisus a fost un avatar , a studiat tehnici in india si tibet in perioada cat a disparut si nt nu aduce nici un fel de date despre acea perioada. astept intrebari si te rog renunta la jigniri nu te ajuta cu nimic.
o zi in lumina

Aferim.Si da,Isus a fost un avatar,a studiat si tehnici egiptene,era un initiat de gradul 3.

Delta

demon
Yahiya a scris:nu am citit articolul dar nici eu nu am o parere buna despre pavel.
Nici eu de când l-am văzut cântând cu Monica Anghel.

Cris a scris:
Yahiya a scris:nu am citit articolul dar nici eu nu am o parere buna despre pavel . personal consider ca iisus a fost un profet dar nu fiu de dumnezeu asa cum il vede crestinismul. iisus a fost un avatar , a studiat tehnici in india si tibet in perioada cat a disparut si nt nu aduce nici un fel de date despre acea perioada. astept intrebari si te rog renunta la jigniri nu te ajuta cu nimic.
o zi in lumina

Aferim.Si da,Isus a fost un avatar,a studiat si tehnici egiptene,era un initiat de gradul 3.
nu stiu ce grad a avut dar nu e ceea ce l-au transformat "crestinii"

8 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mier Iul 30, 2008 10:17 am

Thrakian

muritor de rand
o zi in lumina

Una este o discuție bazată pe argumente - așa cum Petru Clej clamează doar - și pe opinii personale exprimate ca atare (cu mențiunea că sunt personale) așa cum faci dumneata, destul de elegant, și altceva este un discurs theoxenofob și fals de genul celui adoptat în articolul tabloid (refuzat de altfel la publicare, pe alocuri).

Despre convigerile dumitale religioase pot să-ți spun un singur lucru: unul dintre cele mai mari păcate pe care un om îl poate comite este să zdruncine (sau să atace) credința în Dumnezeu a celui de lângă el.
Poate vei remarca - nu insult Iudaismul sau Islamul... Dau însă replici grele unor indivizi agresivi.

Despre ideile dumitale vis-a-visde creștinism - recunosc patina lui Miceal Ledwith... Greșesc?

9 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mier Iul 30, 2008 10:33 am

Thrakian a scris:
o zi in lumina

Una este o discuție bazată pe argumente - așa cum Petru Clej clamează doar - și pe opinii personale exprimate ca atare (cu mențiunea că sunt personale) așa cum faci dumneata, destul de elegant, și altceva este un discurs theoxenofob și fals de genul celui adoptat în articolul tabloid (refuzat de altfel la publicare, pe alocuri).

Despre convigerile dumitale religioase pot să-ți spun un singur lucru: unul dintre cele mai mari păcate pe care un om îl poate comite este să zdruncine (sau să atace) credința în Dumnezeu a celui de lângă el.
Poate vei remarca - nu insult Iudaismul sau Islamul... Dau însă replici grele unor indivizi agresivi.

Despre ideile dumitale vis-a-visde creștinism - recunosc patina lui Miceal Ledwith... Greșesc?
mmm nush cine e stimabilul eu am ajuns la concluzia asta pe alte cai.

10 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mier Iul 30, 2008 5:15 pm

Petru Clej

muritor de rand
Thrakian a scris:
o zi in lumina

Iată un mod perfid de a-ți etala anti-iudaismul. Când nu ai argumente de niciun fel și consideri creștinismul adevărul absolut ăsta e singurul mod de a te exprima.

Creștinismul și creștinii au insultat permanent iudaismul, inclusiv prin acuzația de deicid și au incitat la ură împotriva evreilor.

Și observați tupeul: cine a luptat de aproape 2000 de ani să le schimbe evreilor (care nu fac prozelistism) credința religioasă? Cine s-a dedat la persecuții religioase, pogromuri, masacre și discriminare împotriva evreilor? Ați ghicit. Creștinii în primul rând și în al doilea rând musulmanii.

11 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Sept 22, 2008 9:04 pm

Radu161

muritor de rand
Tu nu esti normal...
Am venit NOI ROMANII cu sabia in mana in Israel sa va schimbam credinta?
Zi-le asta englezilor, francezilor si altor natiuni "dezvoltate" cu pretentii de crestini.
In timp ce romanii varsau sange pentru apararea tarii lor in fata pericolului musulman (si indirect aparau si europa), cei din vest se bateau intre ei si din cand in cand mai trageau si o cruciada. Si cand se plictiseau bagau cate o inchizitie. Eu zic sa incepi sa faci diferenta intre ortodocsi si catolici. Mai ales in istorie.

12 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Sept 22, 2008 9:40 pm

Tudorel666

eliberat
Petru Clej a scris:http://www.romanialibera.com/articole/articol.php?care=7829 - o carte care îi va irita pe fundamentaliștii creștini.

Doua mari religii au aparut dupa Isus si in legatura cu Isus: crestinismul si islamul. Doua mari religii care au facut ca genunchii aproape intregii lumi sa se plece in fata dumnezeului evreilor, Yahwe!
Sa se fi facut asta fara voia lui Yahwe?!
Dati-mi voie, iubitilor, sa ma indoiesc!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

13 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mar Sept 23, 2008 9:38 pm

Anticristul

eliberat
Nu ,nu in fata dumnezeului evreilor se inchina omenirea.
Pe evrei i au persecutat cu cruzime ,numai pentru faptul ca s au ops ca Zeul Soare sa fie si dumnezeul lor.

14 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Joi Sept 25, 2008 8:22 pm

Anticristul

eliberat
Radu161 a scris:Tu nu esti normal...
Zi-le asta englezilor, francezilor si altor natiuni "dezvoltate" cu pretentii de crestini.
In timp ce romanii varsau sange pentru apararea tarii lor in fata pericolului musulman (si indirect aparau si europa), cei din vest se bateau intre ei si din cand in cand mai trageau si o cruciada. Si cand se plictiseau bagau cate o inchizitie. Eu zic sa incepi sa faci diferenta intre ortodocsi si catolici. Mai ales in istorie.
.......................................................................................................................................
Crestinism nu inseamna romani din Romania.Nu trebuia ca romani sa vina in Israel.Imperiul roman ia luat pe evrei cu forta si ia dus in tot imperiul,si iau obligat sa si renege credinta.Ca rezultat ,imperiul roman a disparut dar evrei cu credinta lor nu.

15 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Joi Sept 25, 2008 8:48 pm

Anticristul a scris:
Radu161 a scris:Tu nu esti normal...
.......................................................................................................................................
Crestinism nu inseamna romani din Romania.Nu trebuia ca romani sa vina in Israel.Imperiul roman ia luat pe evrei cu forta si ia dus in tot imperiul,si iau obligat sa si renege credinta.Ca rezultat ,imperiul roman a disparut dar evrei cu credinta lor nu.
fiinca khazarii au primit iudaismul si in expansiunea lor au raspandit iudaismul in europa daca nu erau khazarii europa nu avea evrei.

16 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Joi Sept 25, 2008 9:27 pm

Anticristul

eliberat
Esti slab informat.Ca sa nu te faci de rusine mai bine taci.

17 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Joi Sept 25, 2008 9:35 pm

pe bune cati beni israel cunosti tu stimabile?

18 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Sam Sept 27, 2008 6:47 pm

Anticristul

eliberat
Multi,si cu arbore genealogic dupa semintii ,de sute de ani.
Dar or habar nu ai, or ignori adevarul intentionat.

19 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Sam Sept 27, 2008 9:00 pm

eu cred ca ii confunzi cu khazarii beni israel mai exista forte putini si au foat adusi in israel intr-o actiune comando din etiopia daca nu ma insel pe timpul lui golda meir .

20 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Sept 29, 2008 7:50 pm

Simah

djin
Hello! revina la adevar:
,,fiinca khazarii au primit iudaismul si in expansiunea lor au raspandit iudaismul in europa daca nu erau khazarii europa nu avea evrei.''
De unde ai sornit asta! Acestia sunt o lumatate a unui trib din cele 12 ale lui Israel!

21 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Sept 29, 2008 8:22 pm

Simah a scris:Hello! revina la adevar:
,,fiinca khazarii au primit iudaismul si in expansiunea lor au raspandit iudaismul in europa daca nu erau khazarii europa nu avea evrei.''
De unde ai sornit asta! Acestia sunt o lumatate a unui trib din cele 12 ale lui Israel!

de unde ai scos tu asta? macar daca dateai un serch pe forum vedeai ca am postat despre imperiul khazar . da e greu e mai usor sa aberezi decat sa cauti , uite aici mura in gura si nu e inventat de mine .
http://spiritliber.forumer.ro/civilizatii-disparute-f19/imperiur-khazar-o-istorie-minunata-t107.htm

22 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Sept 29, 2008 8:52 pm

Simah

djin
Ia citeste istoria heftalitilor!Mai documenteaza-te din carti serioase si nu din ce se scrie pe formuri!De cand te crezi mare istoric?!

23 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Sept 29, 2008 9:05 pm

Simah a scris:Ia citeste istoria heftalitilor!Mai documenteaza-te din carti serioase si nu din ce se scrie pe formuri!De cand te crezi mare istoric?!
te scuz ca nu stii ce vorbesti . daca citeai poate intelegeai ceva . dar cum ziceam e greu ca sa nu mai zic ca istoricul e Arthur Koestler . da ce sa te agiti tu sa citesti cand poti doar sa dai cu pietre .
ramai in bula ta de realitate

24 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mar Sept 30, 2008 5:15 pm

Simah

djin
Yahiya a scris:
Simah a scris:Ia citeste istoria heftalitilor!Mai documenteaza-te din carti serioase si nu din ce se scrie pe formuri!De cand te crezi mare istoric?!
te scuz ca nu stii ce vorbesti . daca citeai poate intelegeai ceva . dar cum ziceam e greu ca sa nu mai zic ca istoricul e Arthur Koestler . da ce sa te agiti tu sa citesti cand poti doar sa dai cu pietre .
ramai in bula ta de realitate
Dupa numele de user se pare ca ai ceva tangenta cu arabii!nuesti amabil sa studiezi cat de catcvechii istorici arabi,macar din respect pt cultura arba ,si sa vezi ca si acestia vorbesc despre ce am postat eu.Da tu vii si citezi un istoric estit pntru lipsa de obiectivitate si pt partizanat clap

25 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mar Sept 30, 2008 9:24 pm

daca si Arthur Koestler care e evreu de religie e vestit pntru lipsa de obiectivitate si pt partizanat nush ce sa mai zic rad si sint pe jos ma tavalesc pe covor lol2

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum