Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Lun Iul 28, 2008 8:03 am

Petru Clej

muritor de rand
http://www.romanialibera.com/articole/articol.php?care=7829 - o carte care îi va irita pe fundamentaliștii creștini.

Vezi profilul utilizatorului

No Name

inger
Petre ..lasa diversiunea ieftina ...caci clovni din astia au tot aparut timp de 2000 de ani ..si totusi EVANGHELIA ...propovaduita de PAVEL si PETRU ...a rezistat si ramane pana la venirea DOMNULUI ISUS HRISTOS ...indiferent cu ce "fumigene "mai apare SATAN !Credinta e un dar ,nu o stiinta sau o carte de povesti ,e ceva care nu se poate clintii ..cu surogate ieftine scrise de "poponari "!

Petru Clej

muritor de rand
No Name a scris:Petre ..lasa diversiunea ieftina ...caci clovni din astia au tot aparut timp de 2000 de ani ..si totusi EVANGHELIA ...propovaduita de PAVEL si PETRU ...a rezistat si ramane pana la venirea DOMNULUI ISUS HRISTOS ...indiferent cu ce "fumigene "mai apare SATAN !Credinta e un dar ,nu o stiinta sau o carte de povesti ,e ceva care nu se poate clintii ..cu surogate ieftine scrise de "poponari "!

O, sfântă ignoranță, Evangheliile au fost scrise după moartea atât a lui Pavel cât și a lui Petru. Dpmnule anonim ignorant, ceva mai inteligent nu ați reușit să adunați, sau de fapt nu prea vă duce mintea spălată de lecturi de cea mai joasă speță de pe internet?

HIRAN

demon
Ce altceva putea sa scrie cineva care s-a convertit la iudaism si voia si o pozitie mai inalta recunoscuta in noua comunitate.

Delta

demon
No Name a scris:..si totusi EVANGHELIA ...propovaduita de PAVEL si PETRU ...a rezistat si ramane pana la venirea DOMNULUI ISUS HRISTOS ...indiferent cu ce "fumigene "mai apare SATAN !
Care Satan?
Că doar "I'll be back!" a zis-o Arnold...

Petru Clej

muritor de rand
Admin, nu se poate face împotriva prostiei pe acest forum, că e sufocantă...

Delta

demon
Petru Clej a scris:Admin, nu se poate face împotriva prostiei pe acest forum, că e sufocantă...
Absolut!
Și când te gândești că suntem în secolul XXI... Crying or Very sad

No Name

inger
Petru Clej a scris:Admin, nu se poate face împotriva prostiei pe acest forum, că e sufocantă...

1. Cel ursuz caută ce-i place lui, se supără de orice lucru bun. -
2. Nebunului nu-i este de învățătură, ci vrea să arate ce știe el. -
3. Când vine cel rău, vine și disprețul; și odată cu rușinea, vine și ocara. - PROVERBE (SOLOMON )

Petru Clej

muritor de rand
No Name a scris:

3. Când vine cel rău, vine și disprețul; și odată cu rușinea, vine și ocara. - PROVERBE (SOLOMON )

Aș mai adăuga unul pentru lașul anonim care postează cu copy paste: Prostul dacă nu e și fudul, parcă nu e prost destul.

Cum rămâne cu Pavel și Petru care au propăvăduit Evanghelia?

Întrebarea mea către admin rămâne.

Delta

demon
Doar acum observ că este și litera ș în titlul forumului... rolf

Cris

inger
Este corect faptul ca Isus nu a intemeiat o religie ,practic invatatorii spirituali ai lumii nu au intemeiat nimic,altii au facut asta,dupa ei.
Un ex bun ,ca o paralela ,este ceea ce s-a-ntamplat dupa moartea lui Funakoshi ,discipolii au inceput sa se certe intre ei,fiecare pretinzand ca el este adevaratul urmas si ca tehnica sa este adevarata "kata" .In 20 de ani existau cateva scoli de "adevarat kata".
Cum ramane cu Petru si Pavel?
Cercetatorii afirmau la un moment dat ca Pavel n-ar fi scris decat "epistola catre Philemon",caci stilul si frazele folosite sunt diferite in scrierile atribuite lui Pavel.
Totusi ,indiferent de context ,cum de au fost alese tocmai scrierile acestui Pavel care nici n-a cunoscut pe Isus ?Cum de a devenit biserica paulina? Caci acesta e adevarul,biserica este paulina. Din cate stiu ,apropiatii lui Isus au fost respinsi la Roma,respinsi in lumea iudaica ,in final s-a ajuns pe la anul 130 sa fie interzise legaturile crestinilor evrei cu cei europeni ,iar din cartierul esenian din Ierusalim proaspetii evrei crestini au fost izgoniti.
In paralel cu dezvoltarea paulinismului la Roma ,biserica etiopiana a ramas mai libera si mai ferita de opresiune pana la momentul crearii musulmanismului cu care aceasta biserica a avut noroc ,actionand ca o bariera in calea cotropirii.
Sa revin la Petru si Pavel .Acestia o duceau destul de bine in imperiul roman ,aveau prieteni de vaza la care puteau sta.Dar chiar si asa,Isus este evident ca n-a fondat nici o religie ,dimpotriva ,daca spusele lui sunt adevarate el incerca sa intoarca privirea fiecaruia spre propriul sine ,in functie de nivelul fiecaruia de intelegere.
Faptul ca Isus a fost un evreu practicant sta si nu sta in picioare ,sunt elemente destule privind acest aspect: anume;alegerea celor 12 "mesageri" -obicei esenian ;preotul Zaharia care a fost ucis ,o intamplare cu multe semne de intrebare;botezul sau spalarea in apa ;egalitatea intre sexe ; venirea magilor etc
Numele de Isus este considerat de multi istorici a fi o porecla defaimatoare ( Isus apare ca Immanu-El,numit si nazarinean )Sunt multe enigme,totusi se ridica intrebarea : de ce acest Isus trebuie sa apartina musai unui curent religios? De ce nu poate fi pe cont propriu pur si simplu? Fara sa intemeize nimic si fara sa urmeze nici un canon?
Sunt multi oameni care sunt doar ei insisi si atat.Se considera ca Isus apara templul,totusi el la fel de bine vorbea despre templul "trupului sau" .E greu de descifrat o metafora de acum 200 de ani,dar unele de acum 2000 de ani !
Faptul ca acest Isus este judecat azi in functie de biserici si de textele paulinice este o exagerare,ar trebui judecata un pic istoria si cei care au facut-o.
Dincolo de acestea Isus omul ,sau fiul lui D-zeu (toti suntem fii de D-zeu ,cu exceptia celor care se trag din maimuta -de ex soacra-mea - lol! ,care sunt niste fii mai mici de D-zeu), acest om ,entitate sau cum doriti a fost un om bun care iubea oamenii si vorbea despre evolutie spirituala (nu reiese ca ar fi tinut cursuri de agricultura ,cresterea animalelor sau altceva ) .
Pana la urma ceea ce sa-n-tamplat cu acest curent este opera oamenilor influenti si cu putere din Europa,atat.

Delta

demon
Cris a scris:Faptul ca acest Isus este judecat azi in functie de biserici si de textele paulinice este o exagerare,ar trebui judecata un pic istoria si cei care au facut-o.
Ia să nu-l mai tot judece bisericile și bisericoșii!
N-a suferit suficient săracul Iisus?
Îl mai "freacă" o grămadă de obsedați și după 2000 de ani? Shok
Nu mă mir că n-are chef să se întoarcă.
Cred că el este unul dintre cei care se gândesc cu groază la Armagheddon și de aceea tot amână evenimentul... rolf
Îți dai seama că se trezește prin Purgatoriu cu puhoiul ăsta de oameni care au întors pe toate fețele fiecare cuvânt pe care l-o fi zis... inclusiv pe cele pe care i le-au pus în gură ulterior morții sale! Crying or Very sad

No Name

inger
Petru Clej a scris:
No Name a scris:

Aș mai adăuga unul pentru lașul anonim care postează cu copy paste: Prostul dacă nu e și fudul, parcă nu e prost destul.

29. Pedepsele sunt pregătite pentru batjocoritori, și loviturile pentru spinările nebunilor.

No Name a scris:
Petru Clej a scris:
No Name a scris:

29. Pedepsele sunt pregătite pentru batjocoritori, și loviturile pentru spinările nebunilor.

No name,deacuma 2-3 replici in care nu ai amintit de poponari.Ce s`a intamplat?

Cris

inger
Delta a scris:
Cris a scris:Faptul ca acest Isus este judecat azi in functie de biserici si de textele paulinice este o exagerare,ar trebui judecata un pic istoria si cei care au facut-o.
Ia să nu-l mai tot judece bisericile și bisericoșii!
N-a suferit suficient săracul Iisus?
Îl mai "freacă" o grămadă de obsedați și după 2000 de ani? Shok
Nu mă mir că n-are chef să se întoarcă.
Cred că el este unul dintre cei care se gândesc cu groază la Armagheddon și de aceea tot amână evenimentul... rolf
Îți dai seama că se trezește prin Purgatoriu cu puhoiul ăsta de oameni care au întors pe toate fețele fiecare cuvânt pe care l-o fi zis... inclusiv pe cele pe care i le-au pus în gură ulterior morții sale! Crying or Very sad

Pai acestia judeca ,bisericile si bisericosii ,ca atata pot.Cine poate mai mult,dovedeste mai mult.
Apropo de acest lucru,de curand s-a dezbatut in lumea preasfanta a clerului catolic ,sau cum s-o numi ,problema invierii preputului lui Isus .Aceasta dezbatere este prea marginita si atasata marelui cuvant " nimicnicie " ca sa n-o pomenesc.Dupa 2000 de ani ,nu se dezbate iubirea de aproape ...s-a ajuns doar la preput.Deocamdata se umbla tot la nivel de pantalonii sau fusta altuia/alteia.Este trist.
Totusi ,culmea, omul de rand catolic este bun,in contradictie cu ...ceea ce cunoastem.
Omul de rand catolic este decent ,cu bun simt ,cunoastere,nu judecati omul de rand dupa un curent religios.

Anticristul

eliberat
Numele de Isus este considerat de multi istorici a fi o porecla defaimatoare ( Isus apare ca Immanu-El,numit si nazarinean )Sunt multe
..................................................................................
Isus nu apare nicaieri cu numele de Imanu-El.
Acest nume nu a apartinut lui ,ci zelosi care au lucrat la indumnezeirea lui i lau atribuit.
Isaia 7,14 nu se refera nici cit o iota la Isus.Cititi textul cu atentie, si vedeti cui ii este atribuita proorocia.

Cris

inger
Anticristul a scris:Numele de Isus este considerat de multi istorici a fi o porecla defaimatoare ( Isus apare ca Immanu-El,numit si nazarinean )Sunt multe
..................................................................................
Acest nume nu a apartinut lui ,ci zelosi care au lucrat la indumnezeirea lui i lau atribuit.
Isaia 7,14 nu se refera nici cit o iota la Isus.Cititi textul cu atentie, si vedeti cui ii este atribuita proorocia.

Sigur ca apare ,intr-o " veste" -buna ,desigur.
Immanu -El ,spus si nazara.
Ce parere ai despre cele doua genealogii diferite? Au gresit istoricii?

HIRAN

demon
Anticrist ne tot spui ca altcineva este copilul din Isa 9, acum ca si cel din Isa 7 e altcineva, si ca stii cine sunt acei copii dar nu ne spui, ca nu credem.
Spune-ne macar pentru cultura generala, sau daca nu te asiguri ca vei avea si ceva prozeliti dintre noi nu mai strici orzul pe porumbei ?

Petru Clej

muritor de rand
Anticristul a scris:Numele de Isus este considerat de multi istorici a fi o porecla defaimatoare ( Isus apare ca Immanu-El,numit si nazarinean )Sunt multe

Isus este Yehoshua, nu înțeleg ce este așa de complicat. Este numele pe care i l-au dat Myriam și Yosef, părinții lui.

Cris

inger
Apare in Matei cap 1.-23.
"si el se va chema" Immanu-El" .Din pacate n-am biblia la mine acum sa vad ce scrie exact ,iar eu dupa biblia on-line nu ma iau .

21 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mier Iul 30, 2008 12:20 pm

No Name

inger
Petru Clej a scris:

Isus este Yehoshua, nu înțeleg ce este așa de complicat. Este numele pe care i l-au dat Myriam și Yosef, părinții lui.
\

YAHSUAH ...tradus =YAHWEH ESTE MANTUITORUL !(ISUS lb greaca)
Yahweh al Vechiului Test ..ESTE ISUS din N.t !

Dumnezeu s-a descoperit pe SINE in forma umana .(Filip 2;6-11)

22 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mier Iul 30, 2008 1:14 pm

No Name

inger
Iahveh al Vechiului Testament este Iahshua (Isus) al Noului Testament. Dumnezeu S-a descoperit ca Tată deasupra noastră, în Fiul printre noi, iar prin Duhul Sfînt S-a descoperit în noi. În felul acesta El își adeverește, ca Răscumpărător față de cei răscumpărați, propriul Său plan.

23 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mier Iul 30, 2008 4:20 pm

Cris

inger
No Name a scris:Iahveh al Vechiului Testament este Iahshua (Isus) al Noului Testament. Dumnezeu S-a descoperit ca Tată deasupra noastră, în Fiul printre noi, iar prin Duhul Sfînt S-a descoperit în noi. În felul acesta El își adeverește, ca Răscumpărător față de cei răscumpărați, propriul Său plan.

Nu e chiar asa simplu cum pare.E ca si cum ar spune cineva peste mii de ani ca eu ,numindu-ma Cristina sunt Crestina.

24 Re: Rabinul Yehoshua si crestinătorul său, Shaul din Tars la data de Mier Iul 30, 2008 7:46 pm

Anticristul

eliberat
Nu poti sa nu minti ,No name.De fapt tu nu stii ca minti ,desi ti am spus de zeci de ori.

No Name

inger
ZAHARIA 14;9.... Laughing

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum