Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Bisericele-Puteri financiare

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Bisericele-Puteri financiare la data de Lun Iul 28, 2008 9:19 am

Era de asteptat ca bisericele sa fiu modeste si mai mult decat sa stranga averi imense, sa aiba grija de credinciosii nevoiasi.
Dar nu. Bisericele sunt probabil o afacere buna .

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Lun Iul 28, 2008 2:02 pm

Vizitato

Vizitator
Der Bedeu a scris:Era de asteptat ca bisericele sa fiu modeste si mai mult decat sa stranga averi imense, sa aiba grija de credinciosii nevoiasi.
Dar nu. Bisericele sunt probabil o afacere buna .

Nu o afacere buna, ci una FOARTE buna!!!!!!!!!! pope Nu au grija de credinciosii nevoiasi, ci de BANII lor!!! affraid

3 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mar Iul 29, 2008 6:10 am

MariaB

muritor de rand
Der Bedeu a scris:Era de asteptat ca bisericele sa fiu modeste si mai mult decat sa stranga averi imense, sa aiba grija de credinciosii nevoiasi.
de ce sa ai aceasta asteptare?

biserica nu este institutie caritabila, nici nu se declara astfel

totusi, mai cu voie, mai fara de voie, pe langa biserici au aparut scoli, spitale, camine de copii sau de batrani
si pentru ca acest obicei cam fusese uitat de BOR, d
e curand, noul Patriarh, Daniel, a implicat clerul in astfel de proiecte

PS biserica este pentru a aduce cult lui Dumnezeu

4 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mar Iul 29, 2008 7:36 am

MariaB a scris:
de ce sa ai aceasta asteptare?

biserica nu este institutie caritabila, nici nu se declara astfel

totusi, mai cu voie, mai fara de voie, pe langa biserici au aparut scoli, spitale, camine de copii sau de batrani
si pentru ca acest obicei cam fusese uitat de BOR, d
e curand, noul Patriarh, Daniel, a implicat clerul in astfel de proiecte

PS biserica este pentru a aduce cult lui Dumnezeu

MariaB,Adevarat ca eu sunt evreu necredincios dar dupa cum cunosc eu adevarata religie crestina, ea este o religie care ia in seama in special situatia nevoiasilor si binele credinciosilor ei. Ia de exemplu acei misionari care au dat ajutor, in special medical in tarile inapoiate din Africa.
Mila si ajutorul sunt actiuni si alebisericei crestine.
Adevarat ca pe langa biserici poti gasi camine si spitale dar astea sunt o picatura in mare. Numai ca sa se poata zice. Eu m`am referit la biserici ca de exemplu Vaticanul care a scos din buzunarul lui plin de bani 10 milioane de dolari ca sa despagubeasca copii care au cazut prada la preoti pediformi.
Ai ideie cate familii se putea ajuta cu banii istia?

PS se poate aduce cult lui Dumnezeu fara biserici, numai cu credinta adevarata. Tu crezi ca Dumnezeu are nevoie de o casa plina de idol, statui si picturi?i

5 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mar Iul 29, 2008 8:17 am

Vizitato

Vizitator
Numai niște păcătoși care nu înțeleg că lumea e blestemată de Dumnezeu se preocupă de bunăstarea fizică a lumii.
Toate nenorocirile vin de la Dumnezeu. Însă, singura nenorocire este iadul. Pt aia este pusă biserica: să propovăduiască Evanghelia, a. î. cel aleși să fie salvați. Restul? Sunt deja condamnați.

Oamenii lui Dumnezeu ar trebui să fie preocupați că Evanghela este otrăvită de doctrinele mincinoase, nu de medicamente pt săraci. Lazăr era sărac, homeless, plin de bube și a ajuns în rai.

Trebuie să lăsăm morții să-și îngroape moții. Scopul bisericii este PROPOVĂDUIREA EVANGHELIEI.

6 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mar Iul 29, 2008 9:48 pm

Cris

inger
Da ' cat costa sa ridici o biserica de care n-are nimeni nevoie ,s-o pictezi si s-o impopotonezi ,s-o incalzesti iarna,ca de! degera statuile de lemn sau ipsos ?
Si cica nu sunt bani sa fie platiti medicii in romanica.Cat costa sistemul asta bisericesc inutil? Si impopotonaraia cu fuste si prostii?
Pai hai sa va spun ceva : am niste prieteni care s-au imbolnavit .Nimic neobisnuit,omul mai si moare .Decat ca cineva le-a bagat pe gat un popa .Ia sa vedeti cum nu mai scapau de popa ,zilnic suna sau venea.I-au dat 3 milioane ,poate scapa de popa.De unde ,mai voia 20 !
De milioane ,evident.Sau nu stiu ce set complet de haine popesti.Frate,s-au suparat oamenii astia,sa nu mai vada popa si biserica in viata lor ,au lasat scris sa nu cumva sa fie inmormantati cu popa ,sa fie arsi.
Eu,daca se -ntampla s-o cotesc si prind popa prin zona,il bantui de ma pomeneste.

Cat costa ,ca mi-am adus aminte,sistemele de "irigatie" din spatele icoanelor care plang?Alea trebuie intretinute,ca ingheata apa iarna si curg cuburi de gheata ,mai trebuie dedurizata apa,ehe,cata munca si bani!
Cata grija ptr niste obiecte care daca pica pe jos nici macar nu se pot ridica!
Pe langa Bucuresti e o biserica scufundata in lac ,se pot vedea picturile pe pereti de pe mal ...tot acolo sunt : nu s-a mantuit niciuna si nici apa nu pare sfintita .Cat o fi costat biserica asta ,ca vreun punct sanitar prin apropiere nu este ,macar asa ,o camaruta cu o asistenta ...

7 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mar Iul 29, 2008 9:59 pm

Vizitato

Vizitator
Creștini au ca preocupare Scriptura și propovăduirea.

Cei falși creștini au alte preocupări.

8 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mar Iul 29, 2008 10:10 pm

Cris

inger
Pe mine nu prea ma intereseaza ce preocupare au oamenii si ce hobby,aici e vorba de bani .
Banii mei din impozite si cass-uri,si cate si mai cate taxe .De asta e vorba .
Sa-ti spun cat platesc si eu si alti fraieri ca mine? O avere. Si in tara asta nu gasesti nimic ca lumea ,dar gasesti biserici in constructie peste tot ,una langa alta .
Pe mine nu ma intereseaza sa judec cine e sau cine nu e crestin adevarat ,ptr mine toti sunt oameni ,indiferent de culoare ,limba ,religie sau lipsa ei.
Daca e asa mare diferenta de ce toti oamenii mananca la fel,de ce fac toti aceleasi boli indiferent de religie ,se ce se reproduc la fel si nu diferit? Ptr ca toti suntem oameni .
Toti avem nevoie de ajutor,de un medic ,de papica ,de o carte ,avem nevoie sa comunicam cu oameni vii ,avem nevoie de sosele bune sa circulam safe ...avem nevoie de job-uri ...de multe.
Pana una alta nu vad care este rostul bisericii de 2000 de ani in afara ca s-au facut crime si s-au facut easy money .
Unde e mantuirea ? Care mantuire ? Sa vad si eu un popa mantuindu-se pe sine .
Zice biserica cum ca n-ai voie sa lucrezi duminica si de sarbatori.Dar tocmai ea lucreaza duminica si de sarbatori ,poate se sacrifica nitel de dragul banului... nu era banul ochiul dracului? Ia sa lucreze free.

9 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 6:39 am

MariaB

muritor de rand
Der Bedeu a scris:dupa cum cunosc eu adevarata religie crestina, ea este o religie care ia in seama in special situatia nevoiasilor si binele credinciosilor ei.
adevarat
credinciosii iau seama la nevoiele semenilor si ale aproapelui care nu este semen...
dar in biseica se aduce cult lui Dumnezeu
Biserica Catolica, de exemplu, este comunitatea credinciosilor catolici
institutional insa este suma bisericilor parohiale, menite sa aduca cult lui Dumnezeu

Der Bedeu a scris:Mila si ajutorul sunt actiuni si alebisericei crestine.
da, in sensul spiritual
institutional, nu

Der Bedeu a scris:PS se poate aduce cult lui Dumnezeu fara biserici, numai cu credinta adevarata.
da, se poate
si o stiu din documentele Bisericii Catolice
dar multi crestini au "nevoie de o casa plina de idol, statui si picturi"...

10 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 12:42 pm

Vizitato

Vizitator
Ar fi bine ca bani să fie cheltuiți pe tipărirea Bibliilor și nu pe ridicare de clădiri. Însă, asta dovedește că nu sunt ai lui Dumnezeu.

11 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 1:11 pm

Zexelica a scris:Ar fi bine ca bani să fie cheltuiți pe tipărirea Bibliilor și nu pe ridicare de clădiri. Însă, asta dovedește că nu sunt ai lui Dumnezeu.
ar fi bine ca banii cheltuiti aiurea pe biblii si biserici sa fie folositi in ajutorarea tarilor lumii a 3-a

12 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 1:15 pm

No Name

inger
Yahiya a scris:
Zexelica a scris:Ar fi bine ca bani să fie cheltuiți pe tipărirea Bibliilor și nu pe ridicare de clădiri. Însă, asta dovedește că nu sunt ai lui Dumnezeu.
ar fi bine ca banii cheltuiti aiurea pe biblii si biserici sa fie folositi in ajutorarea tarilor lumii a 3-a

ASTA ..i-a zis si IUDA ..lui ISUS ! EVIL

13 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 1:31 pm

No Name a scris:
Yahiya a scris:

ASTA ..i-a zis si IUDA ..lui ISUS ! EVIL
unde ai citit tu asta coane?

14 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 1:39 pm

No Name

inger
AICI ..conita ...

3. Maria a luat un litru cu mir de nard curat, de mare preț, a uns picioarele lui Isus, și I-a șters picioarele cu părul ei; și s-a umplut casa de mirosul mirului.
4. Unul din ucenicii Săi, Iuda Iscarioteanul, fiul lui Simon, care avea să-L vândă, a zis:
5. „De ce nu s-a vândut acest mir cu trei sute de lei, și să se fi dat săracilor?” EVIL

15 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 1:53 pm

coane tu compari mirul cu constructiile aiurea de biserici si printarea de biblii? biserica nu il mai serveste de mult pe dumnezeu serveste interesel proprii

16 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 1:54 pm

Vizitato

Vizitator
Yahiya a scris:
Îmi pare rău să te anunț că oamenii lui Dumnezeu nu au ca scop bunăstarea fizică și sănătatea lumii. Aia o fac tot păcătoșii, care numai asta au în cap: sănătate, bani și "fericire".

Ecclesiast 2

26Căci El dă omului plăcut Lui înțelepciune, știință și bucurie; dar celui păcătos îi dă grija să strîngă și s'adune, ca să dea celui plăcut lui Dumnezeu! Și aceasta este o deșertăciune și goană după vînt.

Oamenii lui Dumnezeu au poruncă să propovăduiască Evanghelia. Păcătoșii, se preocupă de latura fizică a lucrurilor. Are cine să-i facă să se preocupe.
Celor care li s-a dat înțelepciunesă propovăduiască, fac ce știu ei.

Faptele Apostolilor 3

6Atunci Petru i -a zis: ,,Argint și aur, n'am; dar ce am, îți dau: În Numele lui Isus Hristos din Nazaret, scoală-te și umblă!``

Luca 16
20La ușa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.

21Și dorea mult să se sature cu fărămiturile, cari cădeau de la masa bogatului; pînă și cînii veneau și -i lingeau bubele.

22Cu vremea săracul a murit; și a fost dus de îngeri în sînul lui Avraam. A murit și bogatul, și l-au îngropat.

Bunăstarea nu contează, de ea se preocupă necredincioșii.

17 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 2:27 pm

Vizitato

Vizitator
No Name a scris:

3. Maria a luat un litru cu mir de nard curat, de mare preț, a uns picioarele lui Isus, și I-a șters picioarele cu părul ei; și s-a umplut casa de mirosul mirului.

lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 sau de mirosul picioarelor.......

18 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 3:19 pm

Zexelica a scris:
Yahiya a scris:
Îmi pare rău să te anunț că oamenii lui Dumnezeu nu au ca scop bunăstarea fizică și sănătatea lumii. Aia o fac tot păcătoșii, care numai asta au în cap: sănătate, bani și "fericire".

Ecclesiast 2

26Căci El dă omului plăcut Lui înțelepciune, știință și bucurie; dar celui păcătos îi dă grija să strîngă și s'adune, ca să dea celui plăcut lui Dumnezeu! Și aceasta este o deșertăciune și goană după vînt.

Oamenii lui Dumnezeu au poruncă să propovăduiască Evanghelia. Păcătoșii, se preocupă de latura fizică a lucrurilor. Are cine să-i facă să se preocupe.
Celor care li s-a dat înțelepciunesă propovăduiască, fac ce știu ei.

Faptele Apostolilor 3

6Atunci Petru i -a zis: ,,Argint și aur, n'am; dar ce am, îți dau: În Numele lui Isus Hristos din Nazaret, scoală-te și umblă!``

Luca 16
20La ușa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.

21Și dorea mult să se sature cu fărămiturile, cari cădeau de la masa bogatului; pînă și cînii veneau și -i lingeau bubele.

22Cu vremea săracul a murit; și a fost dus de îngeri în sînul lui Avraam. A murit și bogatul, și l-au îngropat.

Bunăstarea nu contează, de ea se preocupă necredincioșii.

asa si unde zice sa construiesti biserici si sa tiparesti biblii cu nemiluita ? credinta e in suflet .
cineva zicea nu te face credincios mersul la biserica precum nici statul in garaj nu te face masina.
si iisus nu a indemnat pe nimeni sa mearga la biserica
Matei
6:6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care este în ascuns, îți va răsplăti ție.

so prefer sa ma rog acasa unde nu ma vede nimeni decat sa ma duc la biserica sa ma vada toti si sa zica ce pios e asta .

19 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 3:22 pm

Anton_LaVey a scris:
No Name a scris:

lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 lol2 sau de mirosul picioarelor.......

i-ai mirosit tu picioarele de vorbesti?

20 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 3:51 pm

Vizitato

Vizitator
Yahiya a scris:
i-ai mirosit tu picioarele de vorbesti?
Nu si nici nu vreau sa mor asfixiat!!!!! Sa i le miroasa aia care cred in el! blum

21 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 3:52 pm

Cris

inger
Yahiya a scris:

Matei
6:6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care este în ascuns, îți va răsplăti ție.

so prefer sa ma rog acasa unde nu ma vede nimeni decat sa ma duc la biserica sa ma vada toti si sa zica ce pios e asta .

O completare la cele de mai sus,nu mai stiu exact termenul ,dar camaruta era un loc ascuns unde isi tinea omul averea,banii,bijuteriile,chestii ...este o metafora ptr inima aceasta camaruta...

22 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 5:54 pm

Diana

inger
toate religiile monoteiste practica rugaciunea in grup, fie ca e biserica, sinagoga sau moschee
mersul la biserica a devenit necesar pentru ca aceasta era singura modalitate prin care oamenii puteau sa invete despre religia lor ( ma refer la perioada anterioara tv sau internetului)...tinand cont ca majoritatea oamenilor erau analfabeti in Evul Mediu, singurul mod prin care puteau sa ia contact cu biblia era preotul la o biserica

23 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Mier Iul 30, 2008 7:19 pm

Vizitato

Vizitator
Yahiya a scris:asa si unde zice sa construiesti biserici si sa tiparesti biblii cu nemiluita ? credinta e in suflet .

Credința din sufletul tău (al omului înainte de salvare, nu a ta personal, că nu știu) este ZERO.

Singura credință este cea a lui Hristos, care se află în sufletele celor aleși DUPĂ salvare.

Galateni 2

16Totuș, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credința lui Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.

Iar, credința vine în urma auzirii, d-aia trebuie Biblii.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Romani 10

17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.

24 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Joi Iul 31, 2008 6:56 am

MariaB

muritor de rand

dupa cum multi semeni de-ai nostri (crestini sau nu) ar trebui sa dea banii dpe mancare la copii, nu pe tigari...
dar uite ca asa e omul
iar Biserica este,aici pe pamant, mai mult umana decat spirituala...

25 Re: Bisericele-Puteri financiare la data de Joi Iul 31, 2008 7:27 am

Vizitato

Vizitator
Oamenii lui Dumnezeu nu acceptă părtășia cu idolii. Nu pot sta în același loc cu cei cu doctrină falsă și care nu fac ce scrie.
În acele biserici nu sunt credincioși.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum