Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Joi Iul 31, 2008 8:09 pm

ABIF

muritor de rand
In Romania, obiectul Asociației MAREA LOJA NATIONALA A ROMANIEI- înscris, potrivit legii, în Codul C.A.E.N. Nr. 9133 - constă în acțiuni educative, umanitare și social-filantropice, M.L.N.R. urmărind elevarea omului și combaterea ignoranței prin morală și cultură, dezvoltarea la membrii săi a spiritului de toleranță, demnitate și solidaritate umană, sprijin mutual pentru membrii săi în toate împrejurările vieții și ajutorarea persoanelor și grupurilor de persoane defavorizate prin acțiuni filantropice, susținerea și apărarea patrimoniului cultural național și pe cel al umanității, restabilirea pe plan extern, printr-o activitate susținută a tuturor membrilor Asociației, a prestigiului și respectului la care națiunea română este pe deplin îndreptățită,să contribuie, prin activitatea tuturor membrilor săi, la consolidarea statului de drept și a valorilor democrației.

În realizarea scopurilor sale MAREA LOJĂ NAȚIONALĂ DIN ROMÂNIA deșfasoară activități culturale, științifice și social - filantropice.

Ultima editare efectuata de catre ABIF in Joi Aug 07, 2008 3:51 pm, editata de 1 ori

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Sam Aug 02, 2008 6:15 am

Ignorantul

vrajitor
ABIF a scris:In Romania, obiectul Asociației MAREA LOJA NATIONALA A ROMANIEI- înscris, potrivit legii, în Codul C.A.E.N. Nr. 9133 - constă în acțiuni educative, umanitare și social-filantropice, M.L.N.R. urmărind elevarea omului și combaterea ignoranței prin morală și cultură, dezvoltarea la membrii săi a spiritului de toleranță, demnitate și solidaritate umană, sprijin mutual pentru membrii săi în toate împrejurările vieții și ajutorarea persoanelor și grupurilor de persoane defavorizate prin acțiuni filantropice, susținerea și apărarea patrimoniului cultural național și pe cel al umanității, restabilirea pe plan extern, printr-o activitate susținută a tuturor membrilor Asociației, a prestigiului și respectului la care națiunea română este pe deplin îndreptățită,să contribuie, prin activitatea tuturor membrilor săi, la consolidarea statului de drept și a valorilor democrației.

În realizarea scopurilor sale MAREA LOJĂ NAȚIONALĂ DIN ROMÂNIA deșfasoară activități culturale, științifice și social - filantropice.
Idealul francamasoneriei este globalizarea mondiala si reluarea vietii pe pamant doar cu vreo 10 milioane din cei alesi de ei pe criterii secrete noua celor ignoranti.

3 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Sam Aug 02, 2008 7:38 am

Hary

muritor de rand
Ignorantul a scris:
ABIF a scris:In Romania, obiectul Asociației MAREA LOJA NATIONALA A ROMANIEI- înscris, potrivit legii, în Codul C.A.E.N. Nr. 9133 - constă în acțiuni educative, umanitare și social-filantropice, M.L.N.R. urmărind elevarea omului și combaterea ignoranței prin morală și cultură, dezvoltarea la membrii săi a spiritului de toleranță, demnitate și solidaritate umană, sprijin mutual pentru membrii săi în toate împrejurările vieții și ajutorarea persoanelor și grupurilor de persoane defavorizate prin acțiuni filantropice, susținerea și apărarea patrimoniului cultural național și pe cel al umanității, restabilirea pe plan extern, printr-o activitate susținută a tuturor membrilor Asociației, a prestigiului și respectului la care națiunea română este pe deplin îndreptățită,să contribuie, prin activitatea tuturor membrilor săi, la consolidarea statului de drept și a valorilor democrației.

Idealul francamasoneriei este globalizarea mondiala si reluarea vietii pe pamant doar cu vreo 10 milioane din cei alesi de ei pe criterii secrete noua celor ignoranti.

Despre a cata reluare vorbesti? Laughing

4 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Sam Aug 02, 2008 8:36 am

ABIF

muritor de rand
As propune ca cei care scriu aici sa se documenteze inainte, ca sa vorbim aceeasi limba. Cea mai la indemana sursa este http://www.mlnr.ro/ (MAREA LOJA NATIONALA A ROMÂNIEI)

Ori:

1. MAREA LOJA UNITA A ANGLIEI
http://grandlodge-england.org

MAREA LOJA A SCOTIEI
www.grandlodgescotland.com

MAREA LOJA A IRLANDEI
www.irish-freemasons.org

2.MAREA LOJA NATIONALA FRANCEZA
www.glnf.asso.fr

3. MAREA LOJA UNITA A GERMANIEI
www.freimaurer.org

4. MAREA LOJA REGULARA ITALIANA
www.freemasons.it

5. MARELE ORIENT AL ITALIEI
www.grandeoriente.it

6. MAREA LOJA ALPINA A ELVETIEI
www.freemasonry.ch

7. MAREA LOJA A SUEDIEI
www.frimurarorden.se

8. MARELE ORIENT AL OLANDEI
www.vrijmetselarij.nl

9. MAREA LOJA A SPANIEI
www.gle.org

10. MAREA LOJA REGULARA A PORTUGALIEI
www.gllp.pt

11. MAREA LOJA NATIONALA A ROMÂNIEI
www.mlnr.ro

12. MAREA LOJA REGULARA A IUGOSLAVIEI
www.rgly.org

13. MAREA LOJA A RUSIEI
www.freemasonry.ru

14. MAREA LOJA A REPUBLICII CEHE
www.freemasonry.cz

15. MAREA LOJA A TURCIEI
www.mason.org.tr

16. MAREA LOJA A GRECIEI
www.grandlodge.gr

17. MAREA LOJA SIMBOLICA A UNGARIEI
e-mail: consulci@mail.tvnet.hu

18. MAREA LOJA A BULGARIEI
www.freemasonry.bg

19. MAREA LOJA A FINLANDEI
e-mail: risto.rydman@suurloosi.fi

20. MAREA LOJA A NORVEGIEI
www.frimurer.no

21. MAREA LOJA REGULARA A BELGIEI
www.glrb.org

5 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Sam Aug 02, 2008 11:57 am

Ignorantul

vrajitor
Hary a scris:
Ignorantul a scris:

Despre a cata reluare vorbesti? Laughing
Corecta intrebarea ta si as zice chiar diabolica.Sper ca Dumnezeul israelitilor sa nu permita francmasonilor si/sau masonilor sa faca ceea ce au de gand sa faca adica:globalizarea mondiala si reluarea vietii pe pamant doar cu vreo 10 milioane din cei alesi de ei pe criterii secrete noua celor ignoranti.

6 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Sam Noi 08, 2008 4:23 pm

Alex

djin
MAREA LOJA A MOLDOVEI
http://freemasonry.md/

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

7 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Dum Noi 09, 2008 8:11 am

Cactus

inger
@ Abif - ceva imi spune ca noi doi ne cunoastem...internetul e tare vast.
In alta ordine de idei, am fost la celalalt forum unde am cerut ingaduintza sa postez aici ce s-a scris acolo - NORMAL ca nu sunt scrise de mine fiindca si eu am multe de invatzat - Nu am primit raspuns, deci consider ca un accept tacit...dar cum zicea si Abif, sa vorbim aceeasi limba, DAR, macar sa avem ce vorbi. Dupa ce vin din targ le postez eu cumva si moderatorul de aici sau le sterge sau le pune intr-o anumita ordine... Dupa parerea mea, merita citite...
Oricum, fiind o filosofie de viatza care se manifesta mai degraba discret, cred ca e si o dovada de discretzie sa nu avem interventzii rautacioase sau tendentzioase. Fiecare isi are propriile lui conceptzii de viatza si cineva, intervenind intr-un fel mai mult sau mai putzin placut, oricum nu-i schimba conceptziile, ci trezeshte animozitatzi. As merge cu indrazneala mai departe si as sugera ca la capitole ("thread"???) care poate intereseaza numai catziva dintre noi, ceilaltzi sa nu intervina in scris daca nu-i intereseaza. Nu ma refer la restrictzionari ... Niciodata n-am fost un bun orator - sorry...

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

8 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Dum Noi 09, 2008 9:22 am

Bulache

demon
Citind Adevarul de Seara local,am aflat ca primaria a restaurat templul Masonic din Arad.se afla in incita liceului A,Vlaicu fosta ind.nr 1.
Era anfitreatrul scoli cand io faceam sc.de maistri. Laughing Evil or Very Mad

9 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Dum Noi 09, 2008 9:41 am

Cactus

inger
Sunt multe case in Arad cu insemnele masonice. Trebuie numai sa ajungi in Piatza Romana si ai sa vezi, chiar pe coltz, lipita de bloc, cladirea aia mare de tot; e plina de simboluri masonice; n-am aparat de fotografiat de de ala grozav ca as fi facut poze...

Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

10 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Dum Noi 09, 2008 9:44 am

Bulache

demon
daca citesti ziarul de care vorbeam ,ve-i vedea ca mai aiu ceva constructii in aranjament V farful fiind templul. harhar

11 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Dum Noi 09, 2008 10:36 am

Cactus

inger
Deci sa incepem cu un scurt istoric - si cu rugamintea - fara comentarii rautacioase...

Primele Loji masonice moderne se înfiinteaza pe teritoriul actual al Romaniei in a treia decada a sec. al XVIII-lea. În anul 1734, la Galati, cu substantiala contributie a secretarului princiar Anton Mario del Chiaro, ia fiinta "Loggia di Galazzi", iar în 1735, la Iasi, domnitorul Constantin Mavrocordat fondeazã Loja "Moldova".

.'.

Personalitati de exceptie ale Romaniei din toate timpurile au fost Francmasoni: Horia, unul dintre conducatorii rascoalei din 1784 (PERSONAL nu cred; nu exista dovezi); Tudor Vladimirescu, simbol al luptei nationale la începutul secolului XIX (greu de crezut; dovezi ???); cei mai multi dintre liderii politici, militari si culturali ai Miscarii Revolutionare de la 1848: Nicolae Balcescu, Constantin Rosetti, Mihail Kogalniceanu, Vasile Alecsandri, Costache Negruzi, Gheorghe Magheru, Ion C. Bratianu si alþii.

.'.

Francmasoneria romana a cunoscut o mare dezvoltare în timpul domniei Regelui Carol I. În consecinta, Lumina Francmasoneriei Regulare a fost aprinsa în Romania în 8/20 septembrie 1880, când MAREA LOJA NATIONALA din ROMANIA a fost constituita ca Mare Loja regulara si suverana.

.'.

Francmasoneria romana reusea sa aiba în randurile sale o adevarata elita a societatii: artisti, politicieni, militari, noua clasa de intreprinzatori, dar si reprezentantii vechii nobilimi. Iar la câtiva ani dupa primul razboi mondial si Unirea cea Mare a Transilvaniei cu Romania, Lojile transilvane au devenit si ele membre ale MARII LOJE NATIONALE din ROMANIA.

.'.

Dezvoltarea Francmasoneriei a continuat in primele decenii ale secolului XX, dar norii grei ai erei totalitare care se adunau pe cerul Europei au început sã-si spuna cuvantul. În 1937, la cererea expresa a Regelui Carol II, Francmasoneria romanã, aflatã sub conducerea lui Jean Pangal, intra în adormire. shapte ani mai tarziu, in 1944, avea sa se revina asupra acestei decizii, cu acordul si autorizaþia Comisiei Aliate de Control, dar doar pentru foarte putin timp. În 1948, noua putere politica, supusa orientarii politice a Uniunii Sovietice, avea sa o interzica în mod dictatorial. Începea o perioada de suferinte, de persecutii… Multi Frati au executat pedepse cu temnita grea de peste 15 ani pentru simpla vina de a fi fost Masoni.

.'.

Dupa anul 1989, Francmasoneria ai-a reaprins Luminile în tarile din fostul bloc comunist. Cu stiinta Marii Loji Unite a Angliei, "Grande Oriente d'Italia", Obedienta recunoscuta la acea data de catre Marea Loja Mama a Lumii, a decis sa reactiveze Francmasoneria Regulara din Romania si aceasta Mare Loja Regulara a fondat pe teritoriul romanesc, la Bucuresti, trei Loji Regulare , aflate laiînceput sub jurisdictie italiana. Astfel:

- Loja "Concordia" Nr.1 a fost constituita la 30.04.1991, prin initierea primilor profani la Bucuresti de catre Prea Respectabilul Frate Giuliano di BERNARDO, Mare Maestru al G.O.I. la acea data, asistat de cativa Mari Ofiteri ai G.O.I.

- Loja "Delta Dunarii" Nr. 2 a primit de asemenea Lumina de la "Grande Oriente d'Italia" la data de 29.04.1992 ai a fost formatã din zece Maestri Masoni proveniti din Loja " Concordia" Nr.1.

- Loja "Nicolae Balcescu" Nr.3 a fost fondata de 12 veterani Maestri Masoni, supravietuitori ai Lojilor românesti ce au lucrat în perioada 1944 - 1948, acestia fiind regularizati de Marele Maestru al G.O.I., Giuliano di BERNARDO.

.'.

La 24 ianuarie 1993, cele 3 Loji aflate sub Jurisdictia G.O.I. ("Concordia", "Delta Dunarii" si "Nicolae Balcescu") au reconstituit MAREA LOJÃ NATIONALÃ din ROMANIA într-o tzinutã Rituala condusã de Prea Respectabilul Frate Giuliano Di BERNARDO, Mare Maestru al G.O.I., (Obedienta care la acea data era recunoscuta de cãtre Marea Loja Unita a Angliei), asistat de Marele Maestru din Trecut Douglas LEMONS, reprezentand Marea Loja a Californiei si în prezenta unor numerosi Frati italieni si americani.

.'.

Astfel avem dovada ca MAREA LOJA NATIONALA din ROMANIA este o Mare Loja regular constituita de catre Mari Loji Regulare. Acest adevar de necontestat este de altfel sustzinut si de catre Rapoartele "Comisiei de Informare pentru Recunoashteri" a Conferinþei Marilor Maestri Masoni din America de Nord. Astfel:

• În Raportul sau pe anul 1993, "Comisia de Informare pentru Recunoasteri" a Conferintei Marilor Maestri Masoni din America de Nord conchide - citam – "MAREA LOJA NATIONALA din ROMANIA a fost reconsacrata regular, la Bucuresti, la 24 ianuarie 1993 si îndeplineste standardele Comisiei de Recunoasteri";

• In anul 1996, aceeasi Comisie atesta - citam – "Consideram ca MAREA LOJA NATIONALA din ROMANIA" condusa de Marele Maestru Sever FRENTIU este o Mare Loja Regulara";

NB – Sever Fretziu este (a fost) un pictor emblematic al artei romaneshti, aradean, picturile lui au incantat totzi vizitatorii galeriilor de arta din acea vreme (vorbesc de anii Ž60-70) iar “Picatura de Luna” a facut shcoala. Pacat ca a fost determinat sa-si gaseasca NU recunoasterea care era deja asigurata ci admiratzia fatzisa ca mare pictor peste hotare. Romania a pierdut imens prin alungarea lui...

• In Raportul din anul 2005, de la Calgary, Comisia transheaza fara dubii situatia regularitatii masonice in Romania. Citam: "In Romania a aparut o organizatie autointitulata "Confederatia Marilor Loji din Romania". Acest grup este format din MAREA LOJA UNITA din ROMANIA condusa de Petru STETIU si MAREA LOJA A ROMANIEI condusa de Cornel VISOIANU. O a treia Mare Loja este ashteptatã sa li se alature an curand. S-a constatat ca nici una dintre aceste organizatii masonice nu îndeplinesc standardele pentru recunoastere si le consideram ca fiind organizatii iregulare. MAREA LOJA NATIONALA din ROMANIA condusa de Marele Maestru, Prea Respectabilul Frate Eugen - Ovidiu CHIROVICI este singura Mare Loja din Romania care îndeplineste standardele pentru recunoastere".

.'.

Trebuie sa mentionam faptul ca, din pacate, la scurt timp dupã reconstituirea MARII LOJI NATIONALE din ROMANIA, am avut în Romania si o alta cale de dezvoltare a Francmasoneriei, cale aflata în paralel cu cea regulara, recunoscuta si consacrata de Puteri Masonice Regulare ce au constituit primele trei Loji individuale si apoi o Mare Loja Regulara, in ceea ce era considerata a fi la acea data, din punct de vedere masonic, "terra nuda".

.'.

Urmatorii ani au fost marcati de dezbinari, scurte reunificari, urmate apoi iarasi de alte divizari. Confruntandu-se cu o astfel de situatie în Jurisdictia noastra, totzi Marii Maestri ai MARII LOJI NATIONALE din ROMANIA au întreprins numeroase tentative de reconciliere, de multe ori beneficiind de sprijinul Fratern al Marii Loji Nationale Franceze, Marilor Loji Unite ale Germaniei, Marii Loji "Alpina" a Elvetiei, Marii Loji Regulare a Belgiei, Marii Loji a Californiei si Marii Loji Simbolice a Ungariei.

.'.

In iulie 2000, Gheorghe COMANESCU, Marele Maestru al MARII LOJI NATIONALE din ROMÂNIA si Titus NICOARÃ, Marele Maestru al MARII LOJI NATIONALE UNITE din ROMANIA (Mare Loja ce avea o singurã recunoastere din partea Marii Loji Regulare a Belgiei), au semnat un Acord mutual privind Unificarea celor doua Mari Loji, acord semnat în prezentza Marilor Maestri ai Marilor Loji Unite ale Germaniei, Marii Loji "Alpina" a Elvetiei si Marii Loji Regulare a Belgiei. Documentul statua ca cele doua Mari Loji romane se vor uni sub Obedienta M.L.N.R., în urma aprobarii actului de unire într-un viitor Convent Extraordinar.

.'.

În cele din urma, avand drept semnatari in calitate de martori pe Alfred KOSKA, Marele Maestru al Marilor Loji Unite ale Germaniei si pe Jean - Jacques SUNNIER, Marele Maestru al Marii Loji "Alpina " a Elvetiei, PROTOCOLUL de UNIRE a M.L.N.R. cu M.L.N.U.R. a fost semnat la 24 ianuarie 2001. La semnarea acestui document a participat si Prea Respectabilul Frate James BOTKOS, Marele Secretar cu Probleme Externe al Marii Loji Simbolice a Ungariei. PROTOCOLUL de UNIRE a fost semnat de Gheorghe COMANESCU, Marele Maestru al MARII LOJI NATIONALE din ROMANIA si de noul Mare Maestru al MARII LOJI NAÞIONALE UNITE din ROMANIA, Eugen - Ovidiu CHIROVICI.

.'.

Dupa realizarea Unirii celor doua Mari Loji, Fratele Eugen - Ovidiu CHIROVICI devine Pro Mare Maestru al M.L.N.R., iar in urma noilor alegeri din 8 noiembrie 2003, noul Mare Maestru al MARII LOJI NATIONALE din ROMÂNIA. În data de 4 noiembrie 2006, Prea Respectabilul Frate Eugen – Ovidiu CHIROVICI a fost reales Mare Maestru al Marii Loji Nationale din Romania pentru inca un mandat de trei ani.

.'.

In final, este de datoria noastra sa reafirmam - pentru a asheza lucrurile in deplina concordantza cu adevarul - ca MAREA LOJA NATIONALA din ROMANIA este unica Mare Loja romana, regulara ai recunoscuta de Francmasoneria Regulara Universalã si sã expriaãm totodata determinarea tuturor Fratzilor din M.L.N.R. de a prezerva in intreaga lor activitate masonica standardele si principiile Regularitatzii, consacrate de Textele noastre Fundamentale: "Landmarkurile", "Vechile Indatoriri ale Francmasonilor" ºi "Scopurile si Raporturile Ordinului".

.'.

In prezent, MAREA LOJA NATIONALA din ROMANIA are 6234 membri activi, reuniti în 203 de Loji regulare si active, raspandite pe intreg teritoriul Romaniei, in care lucreaza 4657 de Maestri, 690 de Calfe si 887 Ucenici, iar numarul de candidati este de 512.

Sursa .'. MLNR - Mare Loja Regulara

12 Re: IDEALURILE SI SCOPUL FRANCMASONERIEI la data de Lun Noi 10, 2008 7:06 am

Cactus

inger

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum