Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Gnosticismul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Gnosticismul la data de Sam Aug 02, 2008 10:14 pm

Cris

inger
Gnosticismul este considerat ca fiind un curent care a " distorsionat " crestinismul si nu a fost acceptat de catre parintii bisericii.Practic,fiecare " religie " a avut manifestarile sale " gnostice" .Gnosticismul se poate cu usurinta incadra la " filozofie" deoarece este un curent nascut din intelepciune crestina primara ,mai corect spus din " filozofie a adevarului " ,caci primii crestini isi spuneau " filozofi"sau " adevarati" (de la nazara-adevar)
Baza gnosticismului este cunoasterea .Este vorba de cunoastere de sine si de divinitate deopotriva ,cunoastere de sine in D-zeu si cunoastere de D-zeu in noi insine.
Gnosticismul are la baza egalitatea de sansa a oamenilor si nu recunoaste nici o suprematie bazata pe functii,culoare de piele sau sex.
Ceea ce a mai ramas azi ca invatatura gnostica se regaseste partial in manuscrisele eseniene de la Marea Moarta ,precum si in cele de la Nag Hammadi .Multe alte manuscrise sunt pierdute sau se gasesc in arhive particulare.
Manuscrisele de la Nag Hammadi contin lucrari setiene ,valentiniene,hermetice redactate in copta,in special in sahidica.
Dintre textele gnostica " evanghelia dupa Toma " a ajuns sa fie considerata a cincea evanghelie,dar cercetatorii se pun acestei clasificari singulare .
Gnosticii au fost considerati eretici si eradicati sub diverse forme .Cunoastem ce s-a scris impotriva lor din lucrarea " Impotriva ereziei" compusa de Irineu ,episcop de Lyon .
Lucrarile gnostice existente azi sunt datate de sec 2 si 3 si sunt copii ale unor scrieri mai vechi carora li s-au adus modificari ,asa cum si evangheliile canonizate sunt.
Aceste scrieri sunt un manunchi de " spuse" intelepte si nu sunt bazate pe fapte ca si evangheliile canonizate.
Gnosticii au fost considerati eretici ptr ca nu s-au supus " legilor impuse " ,canonului adica si ultimii gnostici,catharii au fost masacrati pe la anul 1200 .
Gnosticii ,ca si biblia ,iau in considerare mai multe tipuri de cunoastere: cunoasterea lumii materiale ,cunoasterea interioara si cunoasterea divinitatii.
Cunoasterea lumii materiale(sociale) este considerata ca " ingamfa" omul si il " orbeste" .Aceasta "orbire" arata ca spiritele care traiesc doar in cunoastere materiala sunt pe o cale gresita .

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Gnosticismul la data de Joi Aug 14, 2008 11:47 am

Kidda

muritor de rand
as dorii sa mai adaug si eu cate ceva.in primul rand gnosticii urasc puterea materiala,pentru ei orice lucru material nu trebuie sa aibe absolut nici o valoare,considera ca prin cunoasterea de sine pot atinge absoulutul si pot devenii chiar ei mari intelepti,in principal se bazeaza pe "teoriile" lui samael aun weor,si in acelasi timp ei sustin ca nu sunt impotriva bisericii,ba dimpotriva uneori se intampla sa mai "citeze" din biblie.

Vezi profilul utilizatorului http://ghuitarista.blogspot.com/

3 Re: Gnosticismul la data de Sam Sept 06, 2008 10:48 pm

iisus era si el gnostic conform evangeliei dupa iuda

4 Re: Gnosticismul la data de Lun Ian 05, 2009 1:59 pm

Kidda

muritor de rand
Yahiya a scris:iisus era si el gnostic conform evangeliei dupa iuda

si de unde stim ca evanghelia dupa iuda nu a fost scrisa tot dupa "ideile" unui gnostic...daca e sa o luam dupa ce ar spune gnosticii TOTI ne tragem din gnosticism la capitolul religie...

5 Re: Gnosticismul la data de Lun Ian 05, 2009 4:02 pm

Raluca

muritor de rand
Aaaa...aia cu Samael Aun Weor ?? Pai aia nu sunt obsedati de misterele egiptenilor ?
Imi amintesc ca am citit pe un site de-al lor ceva explicatii super egiptene la arcanele majore din tarot. ( care dupa toate aparentele au aparut in secolul 15 in Italia crazy ) Nu zic ca nu pot sa aiba si ei dreptatea lor dar ceva nu e in regula cand transformi Imparatul in Faraon si apoi demonstrezi ca e egiptean. E ca si cum l-ai boteza Hitler si ai demonstra apoi ca tarotul a fost inventat de nazisti.

In rest, da, erau si ceva idei anti-materialiste dar nu am avut rabdare sa le citesc.

6 Re: Gnosticismul la data de Mier Ian 07, 2009 11:09 am

Kidda

muritor de rand
pai gnosticii oricum erau f anti-materialisti,ei sustineau ideea de a face lucruri bune fara sa primesti ceva in schimb,intradevar Samael aun weor a fost si el un "invatator",insa la o mai detaliata privire eu nu pot sa il consider decat un impostor,sunt multe chestii in doctrina lui care se bat efectiv cap in cap...(am facut cursuri de gnoza dupa "ideile" lui)...intradevar gnosticii se leaga destul de mult de egipt dar nu putem spune ca sunt chiar obsedati,iau din acea cultura ceea ce este de folos pentru ei si transforma totul in favoarea lor...

7 Re: Gnosticismul la data de Mier Ian 07, 2009 12:15 pm

Cactus

inger
Nu poti discuta despre gnostici pana nu citesti
manuscrisele de la Nag Hammadi si nu numai.... study

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

8 Re: Gnosticismul la data de Mier Ian 07, 2009 12:18 pm

Cactus

inger
Eu am pe disc chestiile astea dar cantitatea de informatie este f. mare. Trebe vorbit cum se pot posta pe forum asa pe bucatzi.... ADMINEE, tu draga, da o sugestie; sau sa le trimit pe mail, tot asa pe bucatzi desi ma idoiesc ca vreun mail accepta atatzia mega...

Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

9 Re: Gnosticismul la data de Mier Ian 07, 2009 1:24 pm

Raluca

muritor de rand
Kidda, zici ca ai fost la cursuri...si pe mine m-a tentat ideea la un moment dat. O femeie a tot incercat sa ma convinga sa merg dar pana la urma nu am mai mers pentru ca nu mi-a placut site-ul lor. Pe langa faza cu tarotul erau alte chestii care nu mi s-au parut adevarate...acum nu mai stiu sa iti dau un exemplu.

Vorbeam numai de Samael Aun Weor si de cei care studiaza ideile lui. Ei se autointituleaza gnostici...

A, pai cred ca am exagerat. Smile Eu cand am vazut cartile de tarot egiptizate, m-am gandit ca sunt obsedati de Egipt...nu am studiat ideile lor in profunzime din cauza site-ului ( nu te pui sa faci un site despre gnosticism plin de greseli de ortografie si in care mai bagi si aiureli care nu au legatura cu gnosticismul - despre animale protectoare si alte minuni...ori faci o treaba ca lumea ori nu o faci ) si a unor idei ale femeii care incerca sa ma faca sa intru in randurile lor ( de ex ca exista oameni fara suflet, dar la propriu, nu la figurat...ati invatat asa ceva acolo ? )

Cactus, pare interesant ce zici...Smile

10 Re: Gnosticismul la data de Mier Ian 07, 2009 5:47 pm

Cactus

inger
treaba voastra dar eu nu m-as atinge de tarot.... daca nu-l stapaneshti poate provoca foarte mari necazuri....
Sa nu uitam ca viatza inseamna spirit , adica energie pura, pe care daca nu o lasi in pace, .... nu stiu... eu n-as avea curajul...
Dumnezeu a spus clar - prin vocea Fiului Sau - "voi sunteti dumnezei" - deci suntem o energie care are o sursa comuna; ca-i imbracata in hainele umane e alta kestie; atunci - este oare bine sa obligam la dialog (tarotul asta face) Originea de unde am provenit fiecare dintre noi ? Sincer - nu stiu....

11 Re: Gnosticismul la data de Mier Ian 07, 2009 8:37 pm

Raluca

muritor de rand
Ce necazuri poate provoca ?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum