Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Romanii sunt cei mai tari !!!

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1 Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mar Aug 05, 2008 6:21 pm

Asemeni unui dac mandru comisarul nostru european Leonard Orban, afirma :” : Vom depasi Ungaria si la PIB pe cap de locuitor
Publicat: 31 Iulie 2008 @ 00:13

Cu un PIB in 2007 de 116,9 mld. euro, Romania a depasit Ungaria (PIB de 93,3 mld. euro), iar, in cativa ani, daca actuala crestere economica se mentine, Romania va depasi Ungaria si in privinta Produsului Intern Brut pe cap de locuitor, spune comisarul european pentru multilingvism, Leonard Orban.
http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_14357/Orban-Vom-depasi-Ungaria-si-la-PIB-pe-cap-de-locuitor.html

Am sustinut de nenumarate ori ca Romania va devenii tigrul Europei si am speranta ca aceste previziuni ale mele vor devenii realitate in perioada urmatoare .
Anticipez acest boom in perioada 2011-2012, cand eu consider ca se vor intoarce romanii nostri in tara lor .
Avem nevoie sa credem in steaua noastra si de noi depinde cum ne vom construi viitorul .
Scenariile fanteziste de razboi interetnic in Transilvania si alte aberatii sifilitice a unor obsedati de razboaie, sunt depasite si nu mai au priza la populatia romana-maghiara preocupata doar de nivelul de trai .
Si romanilor si maghiarilor le este greata de sovinism, irredentism, ei isi doresc doar un nivel de trai civilizat, apropiat de cel european .
Politica pentru economie si nu invers !
Ne e sila de politchie, noi vrem economie !
Sunt mandru ca noi romanii cumparam propietati in Bulgaria, in Ungaria !
Suntem cei mai tari .
Bravo Orban, esti un dac adevarat si de la Eforie ai atat sustinerea si o urare :
http://www.youtube.com/watch?v=e36xQWW1YDQ&feature=related

kisses1

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 6:26 am

Vizitato

Vizitator
Nu neaparat "cei mai tari" dar sunt semne ca ceva se misca in directia buna in economie desi mai este muuuult de facut in acest sens. Sunt foarte multi romani care nu au inca un nivel de trai satisfacator. Ah, si trebuie facute eforturi mari pentru a crea (produse finite, servicii de calitate) si nu pentru a importa orice.

3 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 9:24 am

GERULA

vrajitor
Cocorul-muritor de rand este aceiasi persoana cu userul Eforie , cel din cauza caruia Forum Jurnal National a fost inchis ? Intreb doar , nu dau cu parul. kisses1

4 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 11:11 am

Sa caracterizez, pe scurt, comportamentul economic al romanului.

1. La capitolul bile albe:
- adaptabil, mobil,
- inteligent, ingenios, ambitios, perseverent, dispus la efort.

2. bile negre:
- pleaca usor capul, pe tipul Cainii latra, caravana trece, inclusiv tavalugul globalizarii si al multinationalelor,
- inteligenta se poate converti in smecherie,
- individualism, incapacitatea de a a se asocia pentru binele comun.

Vezi profilul utilizatorului http://www.jamestown.org

5 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 11:17 am

GERULA

vrajitor
Admin a scris:
GERULA a scris:Cocorul-muritor de rand este aceiasi persoana cu userul Eforie , cel din cauza caruia Forum Jurnal National a fost inchis ? Intreb doar , nu dau cu parul. kisses1
Nu, nu este Eforie.
Si chiar daca ar fi fost, nu cerem recomandari. Wink

Multumesc, voiam doar sa stiu.Nu am de gand sa fac recomandari. Zi buna. kisses1

6 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 12:22 pm

Bloom a scris:Sa caracterizez, pe scurt, comportamentul economic al romanului.

- adaptabil, mobil,

2. bile negre:
- pleaca usor capul, pe tipul Cainii latra, caravana trece, inclusiv tavalugul globalizarii si al multinationalelor,

To Blom
Nu toti romanii pleaca capul in fata strainilor .
Nu toti suntem slugarnici sau tradatori .
Sunt destui romani care au demnitate !
Daca nu am fi optimisti si doar ne-am pierde vremea vaicarindu-ne, nu am realiza nimic .
Avem nevoie si de optimism .
Am vizitat in vara asta Bulgaria si am constatat ca fata de ei noi stam mult mai bine, la toate capitolele, inclusiv cel economic .
Avem nevoie sa ne schimbam mentalitatea din vesnic invinsi, in cea de invingatori .
Am uitat ca suntem urmasii unui neam mandru si luptator .
Eu personal sunt un luptator modest, sunt altii mutl mai buni decat mine si lucrul asta ma face sa ma simt mandru ca sunt roman .
kisses1

7 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 2:10 pm

Vizitato

Vizitator
Pentru Cocorul: imi place atitudinea ta, desi poate parea usor cam exaltata. M-am saturat de oameni care proclama la tot pasul faptul ca romanii sunt intruchiparea raului in lume si nu sunt in stare de nimic bun, ca nu au calitati si ca au doar defecte. No

8 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 8:13 pm

Asa e Erinnerung !
Toti ne manaca de c.., de parca noi am fi zoaiele universului .
Stii ce ma deranjeaza cel mai tare ?
Jegurile romane ordinare : ziarisati, analisti, forumisti ce ii pupa in c... pe straini si isi arunca flegmele lor de javre otravite, jignind neamul din care provin .
http://jigodiile.blogspot.com/
Nu om fi noi sfintii Terrei, dar sunt alte natii care ar trebui sa bage capul in nisip ca strutul .
Noi nu am cotropit pe nimeni, nu am tinut nici un alt popor in sclavie, ci doar am fost toleranti .
Poate prea toleranti, vorba romanului : " esti bun, esti prost " .
Acum in al XII - lea ceas a venit timpul sa ne recastigam demnitatea .
Chiar daca mesajul este usor exaltat, scopul acesuia este precis : romanilor recastigati-va omptimismul !!!
Daca nu vom crede ca suntem cei mai tari, vom sfarsi prin a fi convinsi de manipulatorii angajati ca suntem cea mai jegoasa natiune de pe Terra .
De asta ma urasc jegurile : ca le dejoc politica de manipulare, ce are drept scop sa ne convinga ca nu meritam decat sa fim scalvii strainilor .
Maresalul este printre noi :
http://www.youtube.com/watch?v=HF4Yb8N0Pr8

9 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 8:22 pm

Cris

inger
Stefan cel mare se cam ducea un pic la furat pe la polonezi,prin ardeal...(Grigore Ureche)
Tarile romanesti se cam bateau intre ele...

10 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Mier Aug 06, 2008 8:25 pm

To Cris
Eeeee macar de am mai avea noi un Stefan cel Mare !
Pentru tine :
http://www.youtube.com/watch?v=OgCTyyQtWd4&NR=1

11 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Joi Aug 07, 2008 6:26 am

Zyraxes

demon

12 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Joi Aug 07, 2008 7:48 am

Vizitato

Vizitator
Nu exista natiune pe lumea asta care sa nu fi provocat "necazuri" intr-un fel sau altul altor popoare. Este in firea lucrurilor ca fiecare sa aiba interese si sa-si apere sau promoveze interesele, actiuni care inevitabil au afectat interesele altora. Insa unii isi aroga rolul de ingeri pe pamant, proclama drept adevar absolut interesele lor iar cei care nu se dau la o parte din calea "fericirii" lor sunt demonizati si se da liber la "anihilarea demonilor".
Revenind la romani, consider, ca si Cocorul, ca trebuie sa ne recuperam demnitatea nationala pe care comunismul si neocomunismul de dupa 1989 ne-au negat-o si inca o mai calca in picioare, intr-un act de tradare nationala. Aceasta tradare nationala, cea de sorginte comunista, o consider cea mai neagra perioada din istoria nationala, cel mai profund act antiromanesc provocat chiar de catre oameni care se considera romani (lasam la o parte de unde provine comunismul si cine l-a instaurat in Romania). Lasam la o parte si denigrarea romanilor venita din exterior, care e oarecum de inteles, pentru ca vine de la straini care-si apara interesele, meschine sau mai putin meschine.

13 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Joi Aug 07, 2008 3:48 pm

To
Din pacate istoria noastra a fost marcata de acest belstem numit tradare !

14 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Vin Aug 08, 2008 8:51 am

Cocorul a scris:
Bloom a scris:Sa caracterizez, pe scurt, comportamentul economic al romanului.

- adaptabil, mobil,

2. bile negre:

To Blom
Nu toti romanii pleaca capul in fata strainilor .
Nu toti suntem slugarnici sau tradatori .

Sunt destui romani care au demnitate !
Daca nu am fi optimisti si doar ne-am pierde vremea vaicarindu-ne, nu am realiza nimic .
Avem nevoie si de optimism .
Am vizitat in vara asta Bulgaria si am constatat ca fata de ei noi stam mult mai bine, la toate capitolele, inclusiv cel economic .
Avem nevoie sa ne schimbam mentalitatea din vesnic invinsi, in cea de invingatori .
Am uitat ca suntem urmasii unui neam mandru si luptator .
Eu personal sunt un luptator modest, sunt altii mutl mai buni decat mine si lucrul asta ma face sa ma simt mandru ca sunt roman .
kisses1

Haide-haide nu te lua prea in serios. Se zice, cu cat speranta mai mare, asa si desamagirea. Tu declari aci cateva lucruri care nu sunt deloc adevarate.
In primul rand, cine a inaintat situatia economica in Romania nu au fost romanii deoarece ei nu au stiut ce trebuie sa faca si au fost foarte ocupati sa fure si sa ia mita. Tocmai acei "tradatori" ai tai,fii a lui Iuda, evrei israelieni, oameni de afaceri au navalit in Romanie si pe langa afacerilor lor, a inflorit situatia financiara a tarii. Romania care decenii s`a multumit sa exporteze vin dulceata si lemn,a inceput sa excorteze , produse fabricate si munca. E bine si pozitiv sa fii mandru de tara ta dar ai grija ca mandria asta sa fie bazata pe realitate.
Cat despre neam luptator, nu stiu cat cunosti tu istoria tarii tale si mai bine zis care istorie cunosti ca dupa cea adevarata Romanii, i-mi pare rau sa te desamagesc,nu au iesit victoriosi din nici un razboi ! Au invins poate aci si acolo o lupta dar razboaie-nada. Romanii,din firea lor sunt popor pasnic si
muncitor. Poate prea pasnic ca au fost tot timpul sclavii regimului. Firea lor a facut ca sa fiu usor convinsi la idei care nu o data au fost contra intereselor lor..ca de exemplu legionarism si antisemitism.
Tu scri: "Avem nevoie sa ne schimbam mentalitatea din vesnic invinsi, in cea de invingatori ." Eu as propune ca sa va schimbati mentalitatea in oameni cinstiti, destepti si muncitori ca s`au terminat timpurile de invins.

15 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Vin Aug 08, 2008 8:59 am

Cocorul a scris:To Cris
Eeeee macar de am mai avea noi un Stefan cel Mare !
Pentru tine :
http://www.youtube.com/watch?v=OgCTyyQtWd4&NR=1

Inca nuai inteles ca nu aveti nevoie de inca un Stefan cel Mare ci de inca un Moise Bercovici ca sa vina sa va faca inca o fabrica sau o uzina, sa dea de lucru la oameni, sa plateasca impozite , sa exporteze marfa si asa sa faca ca dolari si euro sa intre in tezaurul tarii.??????????

16 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Vin Aug 08, 2008 10:18 am

Cris

inger
Din pacate va spun sincer ca eu de romani ma feresc in primul rand cand ies din tara. Prima oara am iesit in 1979 si ultima oara anul trecut.De obicei romanii se recunosc de la distanta ,si eu am grija sa ma feresc de ei.

17 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Vin Aug 08, 2008 10:29 am

drunk

18 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Vin Aug 08, 2008 5:52 pm

To Der Bedeu
Mereu Romania a avut castigat de pe urma evreilor .
Uite un banc despre stilul de a face afaceri al evreului :
"Samuel, evreul, se duce la Banca Israeliana.
- Buna ziua, Samuel, il saluta respectuos angajatul bancii.
- Buna ziua. Am venit sa solicit un credit de 1 dolar.
- 1 dolar? Dar, Samuel, iti retarg aceasta suma din oricare cont de-al tau, fara nici o problema.
- Nu, eu vreau un credit de 1 dolar, suma pe care o rambursez intr-o luna. Daca nu-mi dai creditul, Samuel retrage de la voi toti banii, toate bijuteriile, retag totul.
- Dar, Samuel... Bine, daca vrei acest credit, ti-l dam. Uite hartiile pe care trebuie sa le semnezi.
- Care este dobanda?
- 3% pe luna.
- OK, dar vreau sa-mi las BMW-ul garantie.
- Nu, Samuel, nu este nevoie. Conturile pe care le ai sunt garantia suficienta.
- Daca nu-mi luati drept garantie BMW-ul, eu retrag toti banii de la voi, toate investitiile, bijuteriile, tot.
- OK, Samuel, puteti lasa BMW-ul personal drept garantie, timp de 30 de zile, in parcarea subterana a Bancii.
- Perfect!
Samuel se duce fericit acasa si-i spune sotiei sale:
- Ruth, Ruth, putem pleca linistiti in concediu, am facut rost de parcare cu 1,03 $ o luna intreaga!
"

19 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Sam Aug 09, 2008 6:19 am

Numai cand vei putea povesti asa bancuri dar in loc de evreu,un Roman sa spunem,vei avea dreptul sa fi mandru si fericit de "neamu" tau.Deocamdata, din pacate ,capul vostru "lucreaza "altfel.

20 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Sam Aug 09, 2008 8:57 pm

To Derbedeu
Zici : " in loc de evreu,un Roman"
Eu intreb : evreii din Romania, nu sunt romani ?
Un stat evreu in Romania ???
Multumesc pentru politetea exprimarii matale ( la noblesse oblige ) .
Ai sa fim domni, chiar daca nu putem fi !
Ce ne-ar folosii sa ne jignim ?
Putem discuta, chiar si in contradictoriu, fara a ne jignii .
Daca esti evreu roman, trebuie sa fii mandru nu ca esti evreu ci ca esti roman !
Daca impreuna putem face un pic mai bine pentru tara noastra comuna Romania, ce rost are sa ne jignim ?
Eu nu vreau sa deschid cutia Pandorei, dar nici nu imi place sa fiu calcat pe "bataturi " .
Si noi romanii si minoritarii evrei au fiecare "bataturile " si uscaturile lor .
Pacat ca nu mai avem un Antonescu printre noi !

21 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Dum Aug 10, 2008 4:56 am

Eu sunt Israelian de religie- evreu. M`am nascut in Romania dar nationalitatea mi s`a anulat cand am emigrat la Israel si azi refuz sa o cer inapoi ca tocmai nu gasesc mare mandrie sa fiu concetatean cu cei ca tine.
Cu ce ai scris tu mai sus,numai ma faci mai sigur ca fac adevarat.
Cat despre parerea mea, este ca cei ca tine sunt pedeapsa Romaniei cum s`a purtat cu evreii romani ai ei.
Cand vizitez Romania din cand in cand, am placere sa vad lingatorii de fund cand implora sa li se dea un bacsis si le dau cu placere ,eu, evreul pe care l`au alungat din clasa prima primara de la scoala crestina ca sa nu "stric" pua rasa a altilor elevi.
De Antonescu ,uita ca nu mai este la moda. De fapt nici cei care gandesc ca tine.
Azi exista un stat Israel care are o armata si posibilitati a apara poporul evreu de cei care vor sa`l nimiceasca. Tu si prietenii tai, mai bine sa ramaneti sa va jucati sotron si sa nu va bagati in lucruri in care nu intelegeti nimic.

22 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Dum Aug 10, 2008 3:10 pm

To Der Bedeu
Nu am pretentia ca inteleg toate lucrurile .
Pentru ca nu inteleg, incerc din intrebari a gasii raspunsul .
De ce vor 400.000 de evrei sa se inoarca in Romania vai de mama ei, au cerut cetatenie si Bogdan Olteanu a propus un proiect de lege ce s-a aprobat pentru acordarea cetateniei romane .
Imi vei raspunde ca din patriotism au cerut cetatenia si repatrierea .
Am auzi ca ar fi o epidemie de patriotism pro Romania in Israel .
Periculos microb !

23 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Dum Aug 10, 2008 3:16 pm

Delta

demon
Cocorul a scris:Nu am pretentia ca inteleg toate lucrurile .
În caz contrar ai fi un competitor de temut al Dumnezeului... Laughing

24 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Dum Aug 10, 2008 3:21 pm

To Delta
Corect .

25 Re: Romanii sunt cei mai tari !!! la data de Dum Aug 10, 2008 6:38 pm

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum: