Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Judecata vesnica

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 6]

1 Judecata vesnica la data de Mier Aug 06, 2008 11:55 pm

HIRAN

demon
Unul din adevarurile incepatoare ale lui Hristos (sau bazele invataturilor Cristice) mentionate in Evrei6:1-2 este si "judecata vesnica".

Din Scripturi, dand la o parte judecatile oamenilor si textele unde cuvantul judecata se refera la logica sau intelepciune, reies mai multe judecati ale lui Dumnezeu.
Chiar la inceput il judeca si condamna pe sarpe, Eva, Adam si pamantul.
O alta judecata si condamnare are loc cu Potopul.
Apoi nenumarate judecati si condamnari sufera poporul scos din Egipt.
Iisus a poruncit sa se propovaduiasca norodului ca El a fost randuit Judecatorul celor vii si al celor morti (Fa10:42)
Apostolilor li se promit scaune de judecata in fata alesilor.
Alesilor li se spune ca vor judeca lumea si pe ingeri
In apocalipsa sunt descrise mai multe pedepse, iar la final doua procese de judecata distincte si un iaz de foc.

Din cele scrise in Biblie subiectul judecatii este unul complex si nu se aseamana de loc cu povestile din folclorul crestin de la lume adunat.

Ca atare va rog sa comentati pertinent despre ce, cine, unde, cum, cand, etc in legatura cu judecata lui Dumnezeu.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 6:02 am

Heruer

inger
HIRAN a scris:Unul din adevarurile incepatoare ale lui Hristos (sau bazele invataturilor Cristice) mentionate in Evrei6:1-2 este si "judecata vesnica".

Din Scripturi, dand la o parte judecatile oamenilor si textele unde cuvantul judecata se refera la logica sau intelepciune, reies mai multe judecati ale lui Dumnezeu.
Chiar la inceput il judeca si condamna pe sarpe, Eva, Adam si pamantul.
O alta judecata si condamnare are loc cu Potopul.
Apoi nenumarate judecati si condamnari sufera poporul scos din Egipt.
Iisus a poruncit sa se propovaduiasca norodului ca El a fost randuit Judecatorul celor vii si al celor morti (Fa10:42)
Apostolilor li se promit scaune de judecata in fata alesilor.
Alesilor li se spune ca vor judeca lumea si pe ingeri
In apocalipsa sunt descrise mai multe pedepse, iar la final doua procese de judecata distincte si un iaz de foc.

Din cele scrise in Biblie subiectul judecatii este unul complex si nu se aseamana de loc cu povestile din folclorul crestin de la lume adunat.

Ca atare va rog sa comentati pertinent despre ce, cine, unde, cum, cand, etc in legatura cu judecata lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu a judecat, nu judeca si nu va judeca pe nimeni si nimic si tot Dumnezeu nu a pedepsit/recompensat, nu pedepseste/recompenseaza si nu va pedepsi/recompensa pe nimeni si nimic. De ce ar face toate astea ?

3 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 6:06 am

Cris

inger
In evrei 6 ;2 am gasit judecata eterna -krima aionios-judecata eterna.Dupa termen nu-i chiar eterna,ar trebui studiata problema.

As incepe cu Adam,Eva,Sarpele.
In geneza ,in ziua a 6-a este creat adam ." Adam" nearticulat inseamna omenirea.Omenirea este creata dupa modelul Elohimilor(zeilor) ,masculin si feminin.(iata si dualitatea)
Apoi povestea revine la un om numit Adam care este asezat intr-o gradina (eden,edina) ca s-o" lucreze si s-o pazeasca".
Termenul de paradis este de influenta persana -pardes.
Enuma elis (facerea sumeriana) este mai completa ca descriere a creatiei umane ,dar scopul creatiei este acelasi : creatia omului ca sa munceasca ptr zei.In enuma elis, Eva este Cheva sau Chawa( cea care este creata din viata sau cea care da viata)
Iata un fragment interesant din Haggada(scrieri ale unor rabini):
" ...Adam si Eva au fost dezgoliti .
Anterior,trupurile lor aveau o piele solzoasa ,
fiind imbracate in norul splendoarei.
Cum au in calcat porunca ce le fusese data ,
norul splendoarei a disparut,precum si pielea solzoasa,
iar ei au ramas descoperiti ,plini de rusine"
Si un fragment gnostic:
" Eva a crezut in cuvintele sarpelui .
ea a privit pomul.A luat ceva din fructele sale,
a mancat si i-a dat si barbatului sau.
Acesta a mancat si el.Apoi,spiritul ei s-a deschis .
Deoarece in timp ce mancau,au avut o revelatie :
Stiau ca sunt goi in cunostintele lor.
Atunci cand si-au vazut creatorii,au simtit o aversiune,
pentru ca acestia aveau trup de animal.
Atunci au inteles foarte multe"

Ca sa ma intorc la textul biblic,sarpele este o fiinta stralucitoare(nacash) care apare si da cunoastere unor fiinte primitive (numite in sumeriana lulu amelu-muncitor primitiv si ebr nepesh -creatura ).
Simbolul sarpelul,in mitologie este asociat cu ciclul evolutiei si apare adesea ca un sarpe care isi inghite coada .
De asemenea in traditia esoterica a ierarhiei divine ,sarpele este simbolul intelepciunii divine ,atribut al mamei ceresti .

Si" zep tepi " egipteana povesteste cum oamenii in timpuri primordiale traiau pe pamant cu zeii.Si popol vuh arata incercari succesive ale zeilor de a crea oameni...

Textele gnostice ramase povestesc si ele despre demiurgul inferior creator al omului de carne.

Concluzia este ca omul a fost o fiinta primitiva creata de " zei" in scopuri nu chiar nobile,iar divinitatea suprema numita azi Tatal a intervenit dand intai cunoastere animalului umanoid .
Iar zeii s-au suparat .
Ca o paralela ,Elohim apar ca domnesc peste 7 ceruri ,Tatal este peste tot si in toate cerurile .Mai sunt si alte diferente : Elohim apar ca domn al razboiului ,al ostirilor,Tatal indeamna la iubire si iertare neconditionata.
Vorbim de d-zei diferiti si de judecati diferite.

Privind " blestemarea pamantului" ,sa fim seriosi .Divinitatea este iubire ,nu tunete ,fulgere ,barfa si blesteme.

4 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 6:20 am

Heruer

inger
Cris a scris:.....

Privind " blestemarea pamantului" ,sa fim seriosi .Divinitatea este iubire ,nu tunete ,fulgere ,barfa si blesteme.
(bolduirea imi apartine)
Atunci cine este : "tunete ,fulgere ,barfa si blesteme." ?

5 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 6:38 am

Cris

inger
Ei,era o metafora.
Zeii sunt zei (sau demiurgi inferiori) -si sunt de mai multe feluri.
In general demiurgii inferiori sunt in nr de 7 ,si sunt perechi duale masculin-feminin.
" Zeii" acestia sunt de diverse " tipuri " spirituale.
Iata ,si in zend avesta apar sapte demiurgi.(numiti amesa spenta)
Toti acestia sunt manifestanti ,sunt in miscare ,divinitatea suprema este in nemiscare .
oamenii confunda manifestarile divine cu divinitatea insasi.
Iata un tip de demiurgi: cei care s-au imperecheat cu fiicele oamenilor si au creat nephilim ,niste fii de zei dubiosi ,asa numitii giganti fara minte.

6 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 6:57 am

Heruer

inger
Cris a scris:Ei,era o metafora.
In general demiurgii inferiori sunt in nr de 7 ,si sunt perechi duale masculin-feminin.
Toti acestia sunt manifestanti ,sunt in miscare ,divinitatea suprema este in nemiscare .
Iata un tip de demiurgi: cei care s-au imperecheat cu fiicele oamenilor si au creat nephilim ,niste fii de zei dubiosi ,asa numitii giganti fara minte.
Divinitatea suprema este zeu ?
Daca nu este, atunci de ce i se inchina cca 6 miliarde de oameni ?
Daca este, prin ce difera (exceptand pozitia in ierarhie si atitudinea in manifestare), de ceilalti zei/demiurgi ?
Demiurgii sunt zei ?

7 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 8:10 am

HIRAN

demon
Cris a scris:In evrei 6 ;2 am gasit judecata eterna -krima aionios-judecata eterna.Dupa termen nu-i chiar eterna,ar trebui studiata problema.

Atunci sa studiem: este posibil ca acel termen sa descrie doar caracterul permanent al judecatii ?
Sau altfel spus: judecata are caracter permanent, sau este doar o judecata viitoare in vremuri de apoi ?

8 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 9:32 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Unul din adevarurile incepatoare ale lui Hristos (sau bazele invataturilor Cristice) mentionate in Evrei6:1-2 este si "judecata vesnica".
Dumnezeu nu poate judeca pe nimeni înainte de ziua judecății.

Evrei 9

27Și, după cum oamenilor le este rînduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,

Faptele Apostolilor 17

31pentrucă a rînduit o zi, în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul, pe care L -a rînduit pentru aceasta și despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită prin faptul că L -a înviat din morți...``

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Deci, se vede clar că Dumnezeu a hotărât o zi pt a judeca lumea. Aceasta este singura judecată adevărată, pt că sentința este corespunzătoare judecătorului: o eternitte sub mânia Sa.

Sunt alte "necazuri" și lucruri rele care se întâmplă, însă nu pot fi judecata Lui, ci doar Dumnezeu decide să nu mai acorde binecuvântări.
Potopul, ploaie, cutremure, vulcani, boli, etc., sunt astfel de lucruri, însî nu sunt judecata Sa, pt că sunt trecătoare.

Isaiah 45:7
I form the light, and create darkness: I make peace, and create evil: I the LORD do all these things.

Acestea sunt folosite de Dumnezeu pt a ilustra realitata spirituală de a fi sub mânia Sa.

9 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 1:47 pm

HIRAN

demon
Tefania 3:5 Domnul este fara prihana in mijlocul ei. El nu face nici o nelegiuire; în fiecare dimineata El Îsi scoate la lumina judecatile, fara sa înceteze vreodata; dar cine este nelegiuit nu stie de rusine!"

Ok. Avem deja niste texte pertinente care ne vorbesc despre o zi de judecata.
Intr-adevar exista o judecata viitoare.
Folclorul sustine teza ca judecata aceea va fi universala si ca va fi candva intr-un viitor definit in mod divers de la doctrina la doctrina.

Insa nu toti vor intra in acea judecata viitoare.
Ioan 5:24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Cel ce M-a trimis, are viata vesnica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.

Scriptura nu defineste acea zi de judecata, ca fiind una unica pentru toti.
Iata cateva exemple de judecati la timpul trecut:
Ezechiel 20:36 Cum M-am judecat cu parintii vostri in pustia tarii Egiptului, asa Ma voi judeca si cu voi, -zice Domnul Dumnezeu.
Ioan 3:18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

Sau una descrisa de insusi Domnul Iisus acum 2000 ani la timpul prezent:
Ioan 12:31 Acum are loc judecata lumii acesteia, acum stapanitorul lumii acesteia va fi aruncat afara.

Desigur ca Mantuitorul nu putea sa minta deoarece scrie ca in gura lui nu s-a gasit viclesug. Si la fel de sigur Cuvantul nu se contrazice. Este doar o problema de pricepere a Cuvantului.

Iata si un exemplu de judecata permanenta:
Ioan 16:11 în ce priveste judecata: fiindca stapanitorul lumii acesteia este judecat.

La fel Scriptura nu sustine ca acea zi de judecata va fi pentru toti neaparat una viitoare.
Judecand versetele din Ioan 5:28-29 in mod firesc (omeneste) desigur ca ele ne sugereaza o lucrare a unei zile de apoi.
Spiritual insa lucrurile nu stau in mod identic.
La fel credea si Marta dar a trebuit sa sufere o corectie din partea Domnului in aceasta privinta. (Ioan 11:23-26)

Invierea si judecata voastra poate avea loc chiar in acest moment, bineinteles, numai daca auziti glasul Lui.
De fapt ucenicii Domnului Iisus care sunt in trup, sunt jedecati acum in prezent.
1Co11:31 Daca ne-am judeca singuri, n-am fi judecati
32 Dar cand suntem judecati, suntem pedepsiti de Domnul, ca sa nu fim osanditi odata cu lumea.

Offtopic:
Sunt alte "necazuri" și lucruri rele care se întâmplă, însă nu pot fi judecata Lui, ci doar Dumnezeu decide să nu mai acorde binecuvântări.
totusi de scris scrie asa:
Ezechiel 38:22 Îl voi judeca prin ciuma si sânge, printr-o ploaie napraznica si prin pietre de grindina; voi ploua foc si pucioasa peste el, peste ostile lui, si peste popoarele cele multe, care vor fi cu el.

10 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 07, 2008 2:05 pm

Cris

inger
Heruer a scris:
Divinitatea suprema este zeu ?
Daca nu este, atunci de ce i se inchina cca 6 miliarde de oameni ?
Daca este, prin ce difera (exceptand pozitia in ierarhie si atitudinea in manifestare), de ceilalti zei/demiurgi ?
Demiurgii sunt zei ?

Divinitatea suprema nu este zeu .
6 miliarde de oameni arata o cantitate ...atat
Zeii si demiurgii nu sunt acelasi lucru,zeii sunt un fel de extraterestri,demiurgii sunt entitati/manifestari/forte divine.
dar cei 6 miliarde ii percep ca d-zeu,la fel.

11 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 1:31 pm

Tudorel666

eliberat
Cris a scris:Ei,era o metafora.

Si de ce sunt numiti giganti? Pe ce baza?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

12 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 1:33 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris: [Dumnezeu nu a judecat, nu judeca si nu va judeca pe nimeni si nimic si tot Dumnezeu nu a pedepsit/recompensat, nu pedepseste/recompenseaza si nu va pedepsi/recompensa pe nimeni si nimic. De ce ar face toate astea ?

De ce nu ar judeca?

13 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 1:38 pm

Tudorel666

eliberat
Cris a scris:Privind " blestemarea pamantului" ,sa fim seriosi .Divinitatea este iubire ,nu tunete ,fulgere ,barfa si blesteme.

In iubire este loc si de blesteme.

14 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 1:41 pm

Tudorel666

eliberat
HIRAN a scris:
Cris a scris:In evrei 6 ;2 am gasit judecata eterna -krima aionios-judecata eterna.Dupa termen nu-i chiar eterna,ar trebui studiata problema.

Atunci sa studiem: este posibil ca acel termen sa descrie doar caracterul permanent al judecatii ?
Sau altfel spus: judecata are caracter permanent, sau este doar o judecata viitoare in vremuri de apoi ?

Judecata are caracter permanent, pedeapsa nu poate fi decat temporara.

15 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 1:44 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:

Evrei 9

27Și, după cum oamenilor le este rînduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,

Faptele Apostolilor 17

31pentrucă a rînduit o zi, în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul, pe care L -a rînduit pentru aceasta și despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită prin faptul că L -a înviat din morți...``

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Deci, se vede clar că Dumnezeu a hotărât o zi pt a judeca lumea. Aceasta este singura judecată adevărată, pt că sentința este corespunzătoare judecătorului: o eternitte sub mânia Sa.

Potopul, ploaie, cutremure, vulcani, boli, etc., sunt astfel de lucruri, însî nu sunt judecata Sa, pt că sunt trecătoare.

I form the light, and create darkness: I make peace, and create evil: I the LORD do all these things.

Acestea sunt folosite de Dumnezeu pt a ilustra realitata spirituală de a fi sub mânia Sa.

Judecata "lumii", adica a Terrei, este distincta de judecata fiecarui om in parte!

16 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 1:59 pm

tudorel666 a scris:
Zexelica a scris:

Evrei 9

Faptele Apostolilor 17

Judecata "lumii", adica a Terrei, este distincta de judecata fiecarui om in parte!

Zau ca nu-mi pasa cand vad oameni care cred in tot felul de prostii, dupa parerea mea.dar imi pare exagerat ca explica aiurelile credinntei lor prin o insirare de fraze,cuvinte si idei care pur si simplu nu au nici o intelegere si singurul scop a lor este a ameti pe cei care ridica o sprinceana si vor explicatii logice.
Un exemplu:
" Acestea sunt folosite de Dumnezeu pt a ilustra realitata spirituală de a fi sub mânia Sa. "

17 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 5:10 pm

Anticristul

eliberat

................................................................................................
.De unde a luat apostolul citatul"Prin omul pe care la rinduit pentru aceasta"
Asa ceva in Tanach nu este scris .Or apostolul trebuuia sa dea dovada de seriozitate.

18 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 5:14 pm

Anticristul

eliberat
Sa nu auda no name ca l numeste om si ca este altul ,afara de Dumnezeu ca e scandal mare.Chiar daca e scris in N T ,u e de crezut pentru toti.

19 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 10, 2008 6:25 pm

Heruer

inger
tudorel666 a scris:
Heruer a scris: [Dumnezeu nu a judecat, nu judeca si nu va judeca pe nimeni si nimic si tot Dumnezeu nu a pedepsit/recompensat, nu pedepseste/recompenseaza si nu va pedepsi/recompensa pe nimeni si nimic. De ce ar face toate astea ?

De ce nu ar judeca?
Pentru ca nu exista decat El.

20 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 11, 2008 4:49 am

HIRAN

demon
Iata ca Tudorel a mai adus niste raze de lumina in problema judecatii.

Dar sa mergem mai departe, dezvoltand putin:
Folclorul de regula confunda permanenta judecatii cu permanenta pedepsei unui individ.
De exemplu se citeaza din scripturi despre un "foc care nu se stinge" si se argumenteaza cu aceasta existenta unei pedeapse eterne. Ori a confunda permanenta focului cu permanenta pedepsei este o dovada de infantilism, ca sa nu ma exprim mai liber.
Focul gheenei nu se stinge niciodata, dar acest foc este destinat arderii gunoaielor si nu a oamenilor. Oamenii care sunt aruncati in acest foc se curatesc de gunoaiele lor, apoi sunt scosi de acolo curati.

Nici cel mai incult cioban nu-si arde cojocul din pricina unui purice, ci va cauta sa scape de purice, nu de cojoc, cum sustin indoctrinatii. Apoi daca un om incult are atata pricepre, cum considera bisericile ca Dumnezeu ar fi mai idiot, si nu-si mai curateste fiii ci ii supune exterminarii, dar nu asa pur si simplu, ci intr-un mod barbar printr-un chin etern.
DECI RETINETI FOCUL ESTE PERMANENT (ETERN), SI NU PROCESUL DE CURATARE (SAU PEDEAPSA DUPA MODUL NOSTRU DE PERCEPTIE).

Apoi nu trebuie luat acest foc ad literam. Iata ce arata Scriptura despre foc:
Iacov 3:6 Limba este si ea un foc, este o lume de nelegiuiri. Ea este aceea dintre madularele noastre, care intineaza tot trupul si aprinde roata vietii, cand este aprinsa de focul gheenei.
Ap 11:5 Daca umbla cineva sa le faca rau, le iese din gura un foc, care mistuie pe vrajmasii lor; .......
Luca 12:49 Eu am venit sa arunc un foc pe pamant. Si ce vreau decat sa fie aprins chiar acum! (a se vedea si contextul)
Ier 23:29 "Nu este Cuvantul Meu ca un foc, zice Domnul, si ca un ciocan care sfarama stanca?"
Isa 66:16 Caci cu foc Isi aduce Domnul la indeplinire judecatile, si cu sabia Lui pedepseste pe oricine; ........

21 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 11, 2008 5:49 pm

Samael

muritor de rand
De exemplu se citeaza din scripturi despre un "foc care nu se stinge" si se argumenteaza cu aceasta existenta unei pedeapse eterne. Ori a confunda permanenta focului cu permanenta pedepsei este o dovada de infantilism, ca sa nu ma exprim mai liber.
Focul gheenei nu se stinge niciodata, dar acest foc este destinat arderii gunoaielor si nu a oamenilor. Oamenii care sunt aruncati in acest foc se curatesc de gunoaiele lor, apoi sunt scosi de acolo curati.

DECI RETINETI FOCUL ESTE PERMANENT (ETERN), SI NU PROCESUL DE CURATARE (SAU PEDEAPSA DUPA MODUL NOSTRU DE PERCEPTIE).

Judecata finala si pedeapsa vesnica sunt doua lucruri clar distincte,de ce?
I)judecata finala si care este scopul ei-1)scopul primordial va fi sa puna in lumina destinul final al fiecarei persoane (destinul fiecarei fiintei umane este ascuns,acum acel destin va fi descoperit impreuna cu credinta pe care a avut-o sau n-a avut-o,cu faptele si viata pe care a trait-o fiecare).2)Se va descoperi masura in care fiecare isi va primi rasplata sau pedeapsa,(masura rasplatirii se afla in stransa legatura cu felul vietilor pe care le-au trait acesti oameni).3)Se pronunta judecata lui D-zeu in dreptul fiecarei persoane in parte (D-zeu stabileste locul unde isi va petrece fiecare persoana vesnicia).
II)Pedeapsa vesnica-reprezinta starea finala a persoanei(lor) dupa judecata pronuntata asupra celor necredinciosi si rai.In ziua de azi exista doua concepte care neaga pedeapsa vesnica:1)doctrina manturii universale(ei considera caci acest concept al pedepsei vesncie si al iadului nu sunt compatibile cu insusirile lui D-zeu care este plin de dragoste si Atotputernic,de aceia ei spun caci pana la urma toti oameni vor fi mantuiti),2)doctrina anihilarii sau doctrina reducerii la nefiinta,ce a luat din trecut si pana azi mai multe forme prin diferite culte si grupari.

22 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 11, 2008 6:13 pm

HIRAN

demon
Multumim lui Samael pentru parerile "de la lume adunate", iar prin postarea lor "si iarasi la lume date".

Ioan 4:5 Ei sunt din lume, de aceea vorbesc ca din lume, si lumea ii asculta.

23 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 12, 2008 4:19 pm

Samael

muritor de rand
Judecata finala si pedeapsa vesnica sunt doua lucruri clar distincte,de ce?
I)judecata finala si care este scopul ei-1)scopul primordial va fi sa puna in lumina destinul final al fiecarei persoane (destinul fiecarei fiintei umane este ascuns,acum acel destin va fi descoperit impreuna cu credinta pe care a avut-o sau n-a avut-o,cu faptele si viata pe care a trait-o fiecare).2)Se va descoperi masura in care fiecare isi va primi rasplata sau pedeapsa,(masura rasplatirii se afla in stransa legatura cu felul vietilor pe care le-au trait acesti oameni).3)Se pronunta judecata lui D-zeu in dreptul fiecarei persoane in parte (D-zeu stabileste locul unde isi va petrece fiecare persoana vesnicia).
II)Pedeapsa vesnica-reprezinta starea finala a persoanei(lor) dupa judecata pronuntata asupra celor necredinciosi si rai.In ziua de azi exista doua concepte care neaga pedeapsa vesnica:1)doctrina manturii universale(ei considera caci acest concept al pedepsei vesncie si al iadului nu sunt compatibile cu insusirile lui D-zeu care este plin de dragoste si Atotputernic,de aceia ei spun caci pana la urma toti oameni vor fi mantuiti),2)doctrina anihilarii sau doctrina reducerii la nefiinta,ce a luat din trecut si pana azi mai multe forme prin diferite culte si grupari.

Multumim lui HIRAN pentru observatia facuta dar frazele de mai sus sunt din cartea Biblia si viitorul de Anthony A.Hoekema.

24 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 12, 2008 4:26 pm

Heruer

inger
Naivi, naivi, naivi si creduuuuli, cat cuprinde !!!

25 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 12, 2008 6:25 pm

HIRAN

demon
Samael a scris:
Multumim lui HIRAN pentru observatia facuta dar frazele de mai sus sunt din cartea Biblia si viitorul de Anthony A.Hoekema.

Tocmai asata spuneam si eu prin fraza "de la lume adunate".
Este laudabil ca ai citat si autorul pentru ca si cei slabuti in credinta sa poata deosebi cuvantul omului (in cazul de fata - Anthony A.Hoekema), de Cuvantul lui Dumnezeu si sa poata evita capcana.

Prov 30:5 Orice cuvant a lui Dumnezeu este incercat. El este un scut pentru cei ce se incred in El.
6 N-adauga nimic la cuvintele Lui, ca sa nu te pedepseasca, si sa fii gasit mincinos.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 6]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum