Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Judecata vesnica

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 6]

101 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 27, 2008 5:47 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:

Credinciosii sunt convinsi ca nu exista moarte; ateii sunt convinsi ca nu exista viata vesnica...Totusi, in ultima instanta, ambele pozitii sunt simple credinte!
Convingerea mea: pana la proba contrarie, ambele variante pot fi posibile. Ca urmare, nu stiu daca am sa traiesc vesnic, dar nici nu sunt sigur ca am sa mor vreodata!!!
Perfect adevarat. As adauga, in conformitate cu convingerile mele, ca ambele variante sunt adevarate si existente simultan, dar in planuri/realitati/universuri diferite. Tot, absolut tot ce mintea umana isi "imagineaza" exista cu adevarat/este real. Atat doar ca nu se poate, inca, preciza "unde si cand" exista toate "imaginatiile.

In ACEST univers, unii sunt morti si vii in acelasi timp. Deci, chestia aceea cu "planuri/realitati/universuri diferite" imi pare putin...exagerata? Sau gresit inteleasa?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

102 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 28, 2008 7:54 pm

Anticristul

eliberat
27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele....
.......................................................................
La cine se refera textul acesta zexelica?
Ia vezi si Ieremia 31 poate foloseste la ceva.Poate Dumnezeu are totusi un plan care inca nu l cunoasteti.Si daca da si il negati cumva ori voit ori din nestiinta ,poate totusi se va implini.Nu ar trebui oare sa incercam sa cunoastem?

Vezi profilul utilizatorului

103 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 28, 2008 9:08 pm

Azazel

demon
cuget deci exist zicea un filosof
mai mult ca sigur ca existam acum cit traim dupa nu cred
daca Dumnezeu nevroia nemuritori ne facea de la inceput asa ,nu are nici un sens judecata de apoi si viata vesnica ,am fost creati special pentru a trai in carne si oase ,restul sunt inchipuiri ale oamenilor care nu acepta moartea

104 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 28, 2008 9:17 pm

Tudorel666

eliberat
Azazel a scris:cuget deci exist zicea un filosof
mai mult ca sigur ca existam acum cit traim dupa nu cred
daca Dumnezeu nevroia nemuritori ne facea de la inceput asa ,nu are nici un sens judecata de apoi si viata vesnica ,am fost creati special pentru a trai in carne si oase ,restul sunt inchipuiri ale oamenilor care nu acepta moartea

A cunoaste totul, inseamna a cunoaste inclusiv Moartea! Insusi Dumnezeu a cunoscut moartea, desi este nemuritor.
Daca un Dumnezeu nemuritor poate fi muritor, atunci si un om muritor poate fi nemuritor!

Si da, ai dreptate, este vorba de o nemurire in carne si oase...

105 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 28, 2008 9:45 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele....
.......................................................................
La cine se refera textul acesta zexelica?
Ia vezi si Ieremia 31 poate foloseste la ceva.Poate Dumnezeu are totusi un plan care inca nu l cunoasteti.Si daca da si il negati cumva ori voit ori din nestiinta ,poate totusi se va implini.Nu ar trebui oare sa incercam sa cunoastem?
Dovedesti ca nu ai studiat Scriptura si, totusi, te bagi in discutii teologice. Mie mi-ar fi rusine.

Nu poti aduce proba biblica un capitol intreg. Proba trebuie sa fie cat mai directa.
"Se refera" merge cu cei care ignora caracterul Scripturii. Scriptura nu se interpreteaza (2Pet1:20).

106 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 28, 2008 9:56 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris: Dovedesti ca nu ai studiat Scriptura si, totusi, te bagi in discutii teologice. Mie mi-ar fi rusine.

Nu poti aduce proba biblica un capitol intreg. Proba trebuie sa fie cat mai directa.
"Se refera" merge cu cei care ignora caracterul Scripturii. Scriptura nu se interpreteaza (2Pet1:20).

Domnul meu, versetul "lasati copiii sa vina la mine", oare nu se refera tocmai la astfel de copii care isi exprima liber parerea asupra cuvantului lui Isus?
Si versetul "omul va trai nu numai cu paine si apa ci cu orice cuvant al lui Dumnezeu" nu se refera tocmai la acesti copii care, desi nu au studiat toata scriptura, inteleg si aplica perfect un singur cuvant al lui Dumnezeu?
Dar Domnia Ta ce proba biblica ai, sa interzici unui om, pentru care Isus a murit pe cruce, sa se bage in discutii despre cum i se pare gustul trupului lui Isus, pe care el l-a bagat in gura?

107 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 28, 2008 11:03 pm

Vizitato

Vizitator
In Scriptura sunt in vedere, spiritual, copiii lui Dumnezeu sau copiii diavolului.

108 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 29, 2008 12:29 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:In Scriptura sunt in vedere, spiritual, copiii lui Dumnezeu sau copiii diavolului.

De cand face diavolul copii?

109 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 29, 2008 10:04 pm

Vizitato

Vizitator
De cand scrie in Scriptura.

Ioan 8

42Isus le -a zis: ,,Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M'ați iubi și pe Mine, căci Eu am ieșit și vin dela Dumnezeu: n'am venit dela Mine însumi, ci El M'a trimes.

43Pentru ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Pentru că nu puteți asculta Cuvîntul Meu.

44Voi aveți de tată pe diavolul; și vreți să împliniți poftele tatălui vostru. El dela început a fost ucigaș; și nu stă în adevăr, pentrucă în el nu este adevăr. Oridecîteori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.

110 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 30, 2008 12:41 pm

Delta

demon
Zexelica a scris:Ioan 8
42Isus le -a zis: ,,Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M'ați iubi și pe Mine, căci Eu am ieșit și vin dela Dumnezeu: n'am venit dela Mine însumi, ci El M'a trimes.
Mare miștocar și Iisus ăsta! Wink
Păi de unde ..... ..-sii putea să iasă, dacă nu din uterul Mariei, prin vaginul dânsei? rolf
Desigur, cu scuzele de rigoare pentru referirea la aspectele pur tehnice ale unei nașteri fără cezariană... Embarassed

111 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 30, 2008 1:32 pm

Tudorel666

eliberat
Delta a scris:
Zexelica a scris:Ioan 8
Mare miștocar și Iisus ăsta! Wink
Păi de unde ..... ..-sii putea să iasă, dacă nu din uterul Mariei, prin vaginul dânsei? rolf
Desigur, cu scuzele de rigoare pentru referirea la aspectele pur tehnice ale unei nașteri fără cezariană... Embarassed

Stimate domn, si puiul iese din ou, dar vine de la Gaina!!!

112 Re: Judecata vesnica la data de Lun Sept 01, 2008 8:00 pm

HIRAN

demon
Iata inca cateva dovezi ca sunt mai multe judecati:

Romani 11:33 O, adancul bogatiei, întelepciunii si stiintei lui Dumnezeu! Cat de nepatrunse sunt judecatile Lui, si cat de neîntelese sunt caile Lui!

1 Cronici 16:14 Domnul este Dumnezeul nostru; judecatile Lui se împlinesc pe tot pamantul.

Apocalipsa 16:7 Si am auzit altarul zicand: "Da, Doamne Dumnezeule, Atotputernice, adevarate si drepte sunt judecatile Tale!"

Si totodata dovada despre obiectul judecatii viitoare:

Romani 2:16 Si faptul acesta se va vedea în ziua cand, dupa Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.

Ecclesiastul 12:14 Caci Dumnezeu va aduce orice fapta la judecata, si judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rau.

113 Re: Judecata vesnica la data de Mar Sept 02, 2008 7:50 am

Catalina

muritor de rand
45Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui, iar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; căci din prisosul inimii vorbește gura.
Mat 12.35;Mat 12.34;
Vechiul Testament- BIBLIA- DEUTERONOMUL (A DOUA LEGE)
SAU A CINCEA CARTE A LUI MOISE
Martorii mincinoși.
14Să nu muți hotarele aproapelui tău, puse de strămoșii tăi, în moștenirea pe care vei avea-o în țara pe care ți-o dă în stăpânire Domnul, Dumnezeul tău.
Deut 27.17;Iov 24.2;Prov 22.28;Osea 5.10;
15Un singur martor nu va fi de ajuns împotriva unui om, ca să adeverească vreo nelegiuire sau vreun păcat oarecare; un fapt nu va putea fi întemeiat decât pe mărturia a doi sau trei martori.
Num 35.30;Deut 17.6;Mat 18.16;Ioan 8.17;2Cor 13.1;1Tim 5.19;Evr 10.28;
16Când un martor mincinos se va ridica împotriva cuiva ca să-l învinuiască de vreo nelegiuire,
Ps 27.12;Ps 35.11;
17cei doi oameni cu pricina să se înfățișeze înaintea Domnului, înaintea preoților și judecătorilor care vor fi atunci în slujbă.
Deut 17.9;Deut 21.5;
18Judecătorii să facă cercetări amănunțite. Dacă se va afla că martorul acela este un martor mincinos, și că a făcut o mărturisire mincinoasă împotriva fratelui său,
19atunci să-i faceți cum avea el de gând să facă fratelui său. Să scoți astfel răul din mijlocul tău.
Prov 19.5-9;Dan 6.24;Deut 13.5;Deut 17.7;Deut 21.21;Deut 22.21-24;Deut 24.7;
20În felul acesta, ceilalți vor auzi și se vor teme, și nu se va mai face o faptă așa de nelegiuită în mijlocul tău.
Deut 17.13;Deut 21.21;
21Să n-ai nici o milă, ci să ceri: viață pentru viață, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior.

PILDELE SAU PROVERBELE LUI SOLOMON
CAPITOLUL 12
17 Cine spune adevărul face o mărturisire dreaptă, dar martorul mincinos vorbește înșelăciune. –
19Buza care spune adevărul este întărită pe vecie, dar limba mincinoasă nu stă decât o clipă. –
CAPITOLUL 19
5Martorul mincinos nu rămâne nepedepsit, și cel ce spune minciuni nu va scăpa. -
Prov 19.9;Ex 23.1;Deut 19.16-19;Prov 6.19;Prov 21.28;
9Martorul mincinos nu rămâne nepedepsit, și cel ce spune minciuni va pieri, -
Prov 19.5;
28Un martor stricat își bate joc de dreptate, și gura celor răi înghite nelegiuirea. -
Iov 15.16;Iov 20.12-13;Iov 34.7;

Voi sînteti cei ce va faceti pe voi drepti înaintea oamenilor, dar Dumnezeu cunoaste inimile voastre; caci ceea ce la oameni este înalt, urîciune este înaintea lui Dumnezeu
(Luca 16, 15)

114 Re: Judecata vesnica la data de Mar Sept 02, 2008 8:38 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Iata inca cateva dovezi ca sunt mai multe judecati:
Cuvintele Sale sunt judecati, sunt mai multe sinonime pt Legea Sa, nu le confunda bisericeste.

Judecata in ziua de apoi este una, numai una.

Evrei 9

27Și, după cum oamenilor le este rînduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,

115 Re: Judecata vesnica la data de Mar Sept 02, 2008 10:15 am

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:
Cuvintele Sale sunt judecati, sunt mai multe sinonime pt Legea Sa, nu le confunda bisericeste.

Evrei 9

27Și, după cum oamenilor le este rînduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,

Adevarat este Zexe, ca fiecare este judecat dupa moarte. Nu uita insa ca, dupa moarte urmeaza viata vesnica, adica viata de apoi si , in viata de apoi, mai exista pacatul impotriva Duhului Sfant, pacat care nu este iertat nici in viata aceasta, dar nici in viata de apoi. Drept urmare, este firesc ca, de fiecare data cand cineva, aflat in viata de apoi, va mai gresi impotriva Duhului Sfant, sa fie iarasi judecat si iarasi pedepsit.
Iata deci ca, desi exista o singura judecata dupa moarte, in fapt sunt si vor fi mult mai multe judecati, cate o judecata dupa fiecare pacat facut impotriva Duhului Sfant, fie ca te afli in viata aceasta, fie ca te afli in viata de apoi.

116 Re: Judecata vesnica la data de Mar Sept 02, 2008 11:10 am

HIRAN

demon
Zexelica a scris:

Evrei 9

Da, judecata viitoare este una dar nu singura.
Deja s-a demonstrat textual ca au fost judecati, ca exista in prezent si ca vor mai fi.
De exemplu, cei salvati au fost judecati deja si absolviti.
Sau judecata Babilonului este una distincta de cea de apoi desi este prezentata ca una viitoare:
Ap 17:1 .... Vino sa-ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe mari.

Iar textul din Evrei 9:27 prezinta doar un segment dintr-un ciclu.

Iata un text care descrie niste oameni de doua ori morti, care nu-l contrazice pe celalalt ci il completeaza:
Iuda 12 Sunt niste stanci ascunse la mesele voastre de dragoste, unde se ospateaza fara rusine impreuna cu voi, si se indoapa dea binelea; niste nori fara apa, manati incoace si incolo de vanturi, niste pomi tomnatici fara rod, de doua ori morti, desradacinati;

Acuma avand in vedere ca:
Ap 20:14 Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
inseamna ca acei oameni descrisi de Iuda erau in iazul de foc, iar cei cu care stateau la masa erau in Imparatia lui Hristos, deoarece iazul de foc, focul gheenei, sau imparatia cerurilor sunt inlauntrul oamenilor.
Lu 17:20 ... Imparatia lui Dumnezeu nu vine in asa fel ca sa izbeasca privirile.
21 Nu se va zice: Uite-o aici, sau: Uite-o acolo Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru.

117 Re: Judecata vesnica la data de Mar Sept 02, 2008 12:19 pm

Vizitato

Vizitator
OK, observ că degeaba îți aduc probă biblică. O iau atfel atunci:
în urma unei judecăți se dă o pedeapsă. Poți enunța, cu versuri, of course, tipurile de pedepse aferente acelor judecăți?

118 Re: Judecata vesnica la data de Mar Sept 02, 2008 12:37 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:OK, observ că degeaba îți aduc probă biblică. O iau atfel atunci:
în urma unei judecăți se dă o pedeapsă. Poți enunța, cu versuri, of course, tipurile de pedepse aferente acelor judecăți?

Nu toate judecatile au ca urmare pedeapsa. Sunt si judecati care sunt urmate de gratiere sau de stabilirea nevinovatiei.
Privitor la tipurile de pedepse, si eu sunt curios sa le aud.

119 Re: Judecata vesnica la data de Mier Sept 03, 2008 5:33 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:OK, observ că degeaba îți aduc probă biblică. O iau atfel atunci:

Ca sa pot face o clasificare am nevoie de un criteriu, si cum sunt mai multe criterii ar insemna tot atatea clasificari.
Daca vrei sa te referi la "pedeapsa vesnica" aratata in scripturi in mai multe locuri si pedepsele corectionale administrate Fiilor si Neamurilor, eu nu am inteles ca ar fi diferite ca durata.
Trebuie sa mentionez ca din contextul intregii Scripturi am costatat ca nici o pedeapsa nu este eterna (perpetua), ci fiecare este dupa masura unei vinovatii.
Insa ce am observat este faptul ca cei salvati sunt/vor fi izbaviti de Lege si prin urmare nu vor mai cunoaste nici un fel de pedeapsa deoarece nu va mai fi nici o osandire pentru ei, iar ceilalti care vor ramanea sub lege vor primi pedepse dupa lege, ori de cate ori va fi nevoie.
Ei vor ramanea in ocara si rusine vesnica deoarece din cand in cand legea ii va osandi.
Iar alesii vor avea viata vesnica deoarece nu vor suferi nici o osandire.

1Co 15:55 Unde iti este biruinta moarte ? Unde iti este boldul moarte ?
56 Boldul mortii este pacatul; si puterea pacatului este Legea.

Dupa criteriul metodei, iata trei tipuri de pedepse:
Mat 5:22 dar Eu va spun ca ori si cine se manie pe fratele sau, va cadea sub pedeapsa judecatii; si ori cine va zice fratelui sau: "Prostule", va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i vazice: "Nebunule", va cadea sub pedeapsa focului gheenei.

Iar cele trei nu sunt decat metode de curatire a sufletelor, si nici intr-un caz de exterminare a vre-unui suflet.
Chiar si oamenii care sunt rai (nu Buni ca Dumnezeu) la gheena isi ard gunoaiele, nu copiii.

120 Re: Judecata vesnica la data de Mier Sept 03, 2008 10:13 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Trebuie sa mentionez ca din contextul intregii Scripturi am costatat ca nici o pedeapsa nu este eterna (perpetua), ci fiecare este dupa masura unei vinovatii.
Luke 16:23
And in hell he lift up his eyes, being in torments, and seeth Abraham afar off, and Lazarus in his bosom.

Luke 16:24
And he cried and said, Father Abraham, have mercy on me, and send Lazarus, that he may dip the tip of his finger in water, and cool my tongue; for I am tormented in this flame.

Luke 16:28
For I have five brethren; that he may testify unto them, lest they also come into this place of torment.

Revelation 14:10
The same shall drink of the wine of the wrath of God, which is poured out without mixture into the cup of his indignation; and he shall be tormented with fire and brimstone in the presence of the holy angels, and in the presence of the Lamb:

Revelation 14:11
And the smoke of their torment ascendeth up for ever and ever: and they have no rest day nor night, who worship the beast and his image, and whosoever receiveth the mark of his name.

Scriptura te contrzice: iadul ESTE chin etern.

121 Re: Judecata vesnica la data de Sam Sept 06, 2008 9:14 pm

HaymHerman

vrajitor
Ap 20:14 Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.

Moartea si locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
Rezulta ca moartea si locuinta mortilor au fost aruncate in moarte. Poate a vrut sa zica ca au fost omorite.
Cum poate fi omorita o locuinta a mortilor, greu de priceput! Si chiar moartea s o omori e cam greu lucru! Din ce material o fi fost creata moartea de se poate omori sau arde, iar e greu de priceput!

122 Re: Judecata vesnica la data de Sam Sept 06, 2008 9:32 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:

Si gripa e chin etern, dar toti scapa de ea cu aspirina si paracetamol. Ai dreptate, iadul este si va fi chin etern, dar toti vor scapa din el. Unii vor reveni in el, altii vor pleca si nu vor mai reveni niciodata, dar nimeni nu va sta vesnic acolo.

123 Re: Judecata vesnica la data de Dum Sept 07, 2008 12:16 am

Pentru ca să poată fi mai multă nedreptate pe pământ e nevoie de o consolare a judecății de apoi.

Creștinismul pune în centru jertfa iar jertfă nu înseamnă nimic altceva decât îndurarea de nedreptăți.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

124 Re: Judecata vesnica la data de Dum Sept 07, 2008 12:12 pm

Tudorel666

eliberat
HaymHerman a scris:

Moartea si locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
Rezulta ca moartea si locuinta mortilor au fost aruncate in moarte. Poate a vrut sa zica ca au fost omorite.
Cum poate fi omorita o locuinta a mortilor, greu de priceput! Si chiar moartea s o omori e cam greu lucru! Din ce material o fi fost creata moartea de se poate omori sau arde, iar e greu de priceput!

Moartea o omori asa cum a fost omorata lepra, iar locuinta mortilor o omori asa cum au fost "omorate" leprozeriile: lepra a fost eradicata si nu a mai fost nevoie de leprozerii.
Asa va fi si cu moartea: nu va mai exista. Daca nu va mai exista moartea, nu va mai fi nevoie nici de locuinta pentru morti.

125 Re: Judecata vesnica la data de Mier Sept 10, 2008 10:21 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:
Luke 16:23
And in hell he lift up his eyes, being in torments, and seeth Abraham afar off, and Lazarus in his bosom.

Luke 16:24
And he cried and said, Father Abraham, have mercy on me, and send Lazarus, that he may dip the tip of his finger in water, and cool my tongue; for I am tormented in this flame.

Luke 16:28
For I have five brethren; that he may testify unto them, lest they also come into this place of torment.

Revelation 14:10
The same shall drink of the wine of the wrath of God, which is poured out without mixture into the cup of his indignation; and he shall be tormented with fire and brimstone in the presence of the holy angels, and in the presence of the Lamb:

Revelation 14:11
And the smoke of their torment ascendeth up for ever and ever: and they have no rest day nor night, who worship the beast and his image, and whosoever receiveth the mark of his name.

In primul rand Scriptura nu vorbeste depsre vre-un iad, ci acestea (iadurile in diversele variante folclorice) sunt niste gaselnite popesti, un fel de bau-bau pentru copii mici si neastamparati.

Evrei 9:27 spune ca oamenilor le este randuit sa moara o singura data, dar cu ce dovedesti ca se refera la moartea trupului?
Iisus Hristos a afirmat clar
Ioan 6:63 Duhul este acela care da viata, carnea nu foloseste la nimic;
De aceea textul in cauza se refera la moartea spirituala nu la cea a vre-unui trup.
Ge 2:17 dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit.
Cand Dumnezeu afirma "vei muri negresit" arata tocmai faptul ca tuturor oamenilor le este randuita aceasta moarte. Si mai este scris ca "toti mor in Adam".

Apoi judecata din ap 20:11-15 este cea a mortilor (deci a celor in Adam):
Ap 20:12 Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie.
Acestia erau morti deoarece nu au inviat in vremea pe cand traiau in trup. Apoi sunt aruncati in moartea a doua cand au un alt trup, deoarece scrie ca stateau in picioare.

Apoi faptul ca tuturor oamenilor le este randuit sa moara o singura data, nu insemna ca acestia nu vor avea nevoie de mai multe trupuri pentru a ajunge la inviere.

Ro 11:26 Si atunci tot Israelul va fi mantuit, dupa cum este scris: .......
Cum crezi ca se va face aceasta, de exemplu cu cei care au cartit si trupurile le-au cazut moarte in pustie, din moment ce scrie ca si ei trebuie sa fie judecati in trup, si apoi Izbavitorul sa le stearga pacatele.
Apoi unde vor fi trupurile acelora, daca nu aici pe pamant, din moment ce mai scrie si ca:
Fa 4:12 In numeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, in care trebuie sa fim mantuiti.

Luke 16:19-31 Nu uita ca aceasta este o pilda (parabola), nu infatisarea reala a lucrurilor.

Revelation 14:10-11 Atata timp cat cineva se inchina fiarei si icoanei ei nu va avea odihna nici ziua nici noaptea. Dar dupa ce, acel cineva este scos de acolo se va odihni. Chinul este vesnic deoarce unii intra altii ies, si nu putini asteapta la coada.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum