Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Judecata vesnica

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 6 din 6]

126 Re: Judecata vesnica la data de Mier Sept 10, 2008 10:38 pm

Vizitato

Vizitator
Ha, ha....... Tu nu vorbesti serios, nu?

127 Re: Judecata vesnica la data de Joi Sept 11, 2008 3:28 am

Enohabel

muritor de rand
Zexelica a scris:Ha, ha....... Tu nu vorbesti serios, nu?

Vorbeste complet aiurea, da no fiecare cu pasarica" lui

Vezi profilul utilizatorului

128 Re: Judecata vesnica la data de Joi Sept 11, 2008 6:10 am

HIRAN

demon

Fiecare sa se cerceteze pe sine insusi si asa sa manance, sau sa nu manance.
Hrana tare nu este pentru prunci.

Iuda 7 Tot asa Sodoma si Gomora si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera si ele la curvie si au poftit dupa trupul altuia, ne stau inainte ca o pilda, suferind pedeapsa unui foc vesnic.

Deci focul acela este vesnic si arde si astazi negresit. Mai sunt cei din vremea lui Avraam in el, sau cei din Sodoma si Gomora zilelor noastre se afla in el ?
A nu se confunda pedeapsa cu focul.

Daca intamplarea fizica din vechime este o pilda pentru lucrurile duhovnicesti, nu este clar ca "trupul altuia" se refera la un trup duhovnicesc ?
Si nu spune Iisus: Ioan 6:54 Cine mananca trupul Meu, si bea sangele Meu, are viata vesnica;..... ?
Dar cine pofteste si mananca si din trupul altuia aceea se cheama curvie.
Osea 1:2 ...; caci tara a savarsit o mare curvie, parasind pe Domnul.

129 Re: Judecata vesnica la data de Joi Sept 11, 2008 7:58 am

Tudorel666

eliberat

Constat ca ai ramas fara replica, domnul meu...

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

130 Re: Judecata vesnica la data de Joi Sept 11, 2008 8:00 am

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:

Vorbeste complet aiurea, da no fiecare cu pasarica" lui

Desi afirmi ca vorbeste complet aiurea, nu i-ai demonstrat nici macar o singura aiureala, stimate Enohabel.
Apropo, si Enoh si Abel au fost oameni drepti. Daca tot ti-ai luat numele lor reunite, incearca sa judeci pe masura numelor pe care le porti...

131 Re: Judecata vesnica la data de Joi Sept 11, 2008 9:34 am

Vizitato

Vizitator
Am dat proba biblica referitoare la CHINUL VESNIC.

Daca adeptii lu' Șarli Rasăl vor sa-mi spuna ca, de fapt, chinul vesnic inseamna o incetare a existentei, eu nu pot sa ma cobor la acel nivel.

Scrie de chin vesnic? Scrie! Bye, bye!!!! Nimeni nu poate spune ca nu scrie.

132 Re: Judecata vesnica la data de Joi Sept 11, 2008 2:34 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:Am dat proba biblica referitoare la CHINUL VESNIC.

Daca adeptii lu' Șarli Rasăl vor sa-mi spuna ca, de fapt, chinul vesnic inseamna o incetare a existentei, eu nu pot sa ma cobor la acel nivel.

Scrie de chin vesnic? Scrie! Bye, bye!!!! Nimeni nu poate spune ca nu scrie.

Da, scrie de chin vesnic. Scrie si de pedeapsa vesnica?

133 Re: Judecata vesnica la data de Sam Oct 04, 2008 12:16 pm

HIRAN

demon
HaymHerman a scris:
Ap 20:14 Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.

Moartea si locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
Rezulta ca moartea si locuinta mortilor au fost aruncate in moarte. Poate a vrut sa zica ca au fost omorite.
Cum poate fi omorita o locuinta a mortilor, greu de priceput! Si chiar moartea s o omori e cam greu lucru! Din ce material o fi fost creata moartea de se poate omori sau arde, iar e greu de priceput!

Moartea este o stare de spirit (o experienta spirituala, daca vrei). Ea nu va fi omorata.
Textul se refera la faptul ca moartea nu va mai fi in imparatia celor vii, si nu va mai stapani peste membrii acestei imparatii.
Dar ea va exista acolo unde-i este locul.
Dupa cum spunea si Tudorel este vorba despre eradicarea unei stari de fapt (si a dat exemplul unor boli) dintr-un anumit mediu (societate).

Cand Scriptura relateaza astfel de eradicari nu se refera la intreg universul sau intreaga creatie ci la o anumita zona (imparatie).
Ap 21:4 El va sterge orice lacrima sin ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut.
De exemplu textul de mai sus nu are aplicabilitate universala deoarece 4 versete mai incolo se mentioneaza:
Ap21:8 Dar cat despre fricosi,.......... si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa, adica moartea a doua.

SI ATENTIE: cei care au sau/si vor avea parte de imparatia celor vii sunt adusi acolo din moarte.
1 Ioan 3:14 Noi stim ca am trecut din moarte la viata, pentru ca iubim pe frati. Cine nu iubeste pe fratele sau ramane in moarte.
Apoi ei sunt adusi inapoi acasa pentru ca au fost de la inceput vii, dar s-au ratacit prin valea umbrei mortii si astfel a aparut contaminarea.

134 Re: Judecata vesnica la data de Mar Oct 07, 2008 11:47 am

Moartea care va fi aruncata in iazul
de foc este moartea care vine in urma
pacatului lui adam. Acea moarte nu va mai fi.

135 Re: Judecata vesnica la data de Mar Oct 07, 2008 11:52 am

Daca cineva se va rascula impotriva aranjamentului lui Dumnezeu cu voia in timpul domniei de o mie de ani va fi omorat pe loc, va fi lovit cu moartea a doua din care nu mai este drept la viata. Isaia 65:20 Nu vor mai fi în el nici copii cu zile puține, nici bătrâni care să nu-și împlinească zilele. Căci cine va muri la vârsta de o sută de ani va fi încă tânăr, și cel ce va muri în vârstă de o sută de ani va fi blestemat ca păcătos.

Moartea si locuuinta mortilor care a fost aruncata in iazul de foc sau moartea a doua este acea condamnare la moarte care a venit asupra noastra in urma pacatului lui Adam. Acea condamnare la moarte va fi desfiintata.

136 Re: Judecata vesnica la data de Mier Oct 08, 2008 1:24 pm

Anticristul

eliberat
Ruben121 a scris:Daca cineva se va rascula impotriva aranjamentului lui Dumnezeu cu voia in timpul domniei de o mie de ani va fi omorat pe loc, va fi lovit cu moartea a doua din care nu mai este drept la viata. Isaia 65:20 Nu vor mai fi în el nici copii cu zile puține, nici bătrâni care să nu-și împlinească zilele. Căci cine va muri la vârsta de o sută de ani va fi încă tânăr, și cel ce va muri în vârstă de o sută de ani va fi blestemat ca păcătos.

Moartea si locuuinta mortilor care a fost aruncata in iazul de foc sau moartea a doua este acea condamnare la moarte care a venit asupra noastra in urma pacatului lui Adam. Acea condamnare la moarte va fi desfiintata.
.......................................................................................................................................
Nu ar strica putina luciditate.Daca ar exista o mie de ani ,ca o imparatie a sfintilor,cum sa se mai ridice cineva impotriva aranjamentelor lui Dumnezeu, acolo?
Si daca va fi hotarita o mie de ani ,cum sa maora la o suta?De ce amestecati lucrurile unul cu altul.Este scris si una si alta ,dar nu au loc in acelasi timp.
Iar moartea adamica nu este moartea a doua ci este moartea intiia.
Moartea a doua nu este o moarte in sensul strict al cuvintului,citeste cu atentie.

137 Re: Judecata vesnica la data de Lun Oct 13, 2008 8:31 pm

HIRAN

demon
Se poate observa ca moartea vine ca o consecinta a (sau in urma) judecatii.

Iar judecata vine din mancarea rodului cunostintei binelui si raului. Fara aceasta cunostinta, nu exista judecata si implicit nici moarte.

Practic:
Viata = Dragoste; a fi viu = a iubi
Moartea = Ura; a fi mort = a ura (fiu al maniei)

1Io2:9 Cinezice ca este in lumina, si uraste pe fratele sau, este inca in intuneric pana acum.
10 Cine iubeste pe fratele sau, ramane in lumina, si in el nu este nici un prilej de poticnire.

1Io3:14 Noi stim ca am trecut din moarte la viata, pentru ca iubim pe frati. Cine nu iubeste pe fratele sau ramane in moarte.
15 Oricine uraste pe fratele sau, este un ucigas; si stiti ca nici un ucicas n-are viata vesnica ramanand in el.

1Io4:7 Prea iubitilor, sa ne iubim unii pe altii; caci dragostea este de la Dumnezeu. Si oricine iubeste este nascut din Dumnezeu, si cunoaste pe Dumnezeu.

- De unde vine ura ?
- Dintr-o judecata a cugetului.

Iar judecata vine dintr-o cunostinta a binelui si raului (dintr-o regula arbitrara stabilita de cineva sau de un grup).

Atata timp cat oamenii nu aveau impartite actiunile si lucrurile in bune si rele, nu aveau nici un motiv sa se judece intre ei si sa se urasca. Dar cand au aparut regulile, catalogarea lucrurilor in placute si neplacute, agreabile si dezagreabile, au aparut si poftele, placerile, dorintele, competitia si implicit ura, adica moartea.

Cam aceasta este rodul pomului din care au mancat Eva si Adam, si oamenii au pierdut slava lui Dumnezeu.

Tit 3:3 Caci si noi eram alta data fara minte, neascultatori, rataciti, robiti de tot felul de pofte si de placeri, traind in rautate si in pizma, vrednici sa fim urati si urandu-ne unii pe altii.

138 Re: Judecata vesnica la data de Mar Oct 14, 2008 4:33 am

Heruer

inger
HIRAN a scris:.....
Cam aceasta este rodul pomului din care au mancat Eva si Adam, si oamenii au pierdut slava lui Dumnezeu.

T....
Câștigand (obținând)... ?

139 Re: Judecata vesnica la data de Sam Oct 18, 2008 7:52 pm

HIRAN

demon
Au castigat cunostinta binelui si raului, fara de care nici o fiinta nu poate fi creatoare, devenind din acest din acest punct de vedere ca unul dintre Dumnezei.
Mai trebuie doar sa ajunga sa nu mai tina in seama, faptele celorlalti si vor gasi si ce-au pierdut.

2Cor5:19 ca adica, Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine, netinandu-le in socoteala pacatele lor, si ne-a incredintat noua propovaduirea acestei impacari.

140 Re: Judecata vesnica la data de Sam Oct 18, 2008 8:26 pm

Anticristul

eliberat
Tit 3:3 Caci si noi eram alta data fara minte, neascultatori, rataciti, robiti de tot felul de pofte si de placeri, traind in rautate si in pizma, vrednici sa fim urati si urandu-ne unii pe altii.
..........................................................................................
Acum aceste lucruri nu m,ai exista?

141 Re: Judecata vesnica la data de Dum Oct 19, 2008 6:20 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:Tit 3:3 Caci si noi eram alta data fara minte, neascultatori, rataciti, robiti de tot felul de pofte si de placeri, traind in rautate si in pizma, vrednici sa fim urati si urandu-ne unii pe altii.
..........................................................................................

Ba exista in marea majoritate a oamenilor.

Textul nu se refera la toti oamenii, ci numai la cei alesi.
Toate scrisorile (epistolele) au un expeditor si un destinatar. Daca cineva citeste cu atentie primele versete din fiecare epistola va sti daca i se adreseaza lui sau nu-l priveste.
Insa paradoxal, foarte multi care nu sunt dintre destinatarii acestor scrisori s-au facut interpreti si teologi, probabil datorita faptului ca au fost trimise sub forma de scrisori deschise.

142 Re: Judecata vesnica la data de Dum Oct 19, 2008 8:05 pm

Anticristul

eliberat
Eu stiu ca aveau un destinatar ,dar tot asa stiu ca ele erau citite in toate comunitatile ca invatatura era generala.Numai anumite puncte erau strict locale.
Nu inteleg de ce va folositi voi de ele daca destinatarul lor a disparut demult.

143 Re: Judecata vesnica la data de Dum Oct 19, 2008 8:11 pm

Histrion

vrajitor
HIRAN a scris:
Anticristul a scris:Tit 3:3 Caci si noi eram alta data fara minte, neascultatori, rataciti, robiti de tot felul de pofte si de placeri, traind in rautate si in pizma, vrednici sa fim urati si urandu-ne unii pe altii.

Ba exista in marea majoritate a oamenilor.

Textul nu se refera la toti oamenii, ci numai la cei alesi.

Asta o fi fost la inceput, ca dupa instaurarea crestinismului de stat, au devenit destinatari, la gramad, si cei alesi si cei culesi (cu binsorul sau cu anasina).

144 Re: Judecata vesnica la data de Mar Oct 21, 2008 7:30 pm

Anticristul

eliberat
Cu ce e mai buna omenirea dupa 2000 de ani de sabie crestina,decit a fost inainte?
Unde sint binefacerile lui Cristos?
Crestinismul e farimitat in mii de sectecare se insulta una pe alta.
Iar marea majoritate a lumi este musulmana sau budista.Unde este efectul Cristos?

145 Re: Judecata vesnica la data de Mar Oct 21, 2008 7:47 pm

Histrion

vrajitor
Anticristul a scris:Cu ce e mai buna omenirea dupa 2000 de ani de sabie crestina,decit a fost inainte?
Unde sint binefacerile lui Cristos?
Crestinismul e farimitat in mii de sectecare se insulta una pe alta.
Iar marea majoritate a lumi este musulmana sau budista.Unde este efectul Cristos?
In radicalizarea celorlalte religii , dupa chipul si asemanarea crestinismului!

146 Re: Judecata vesnica la data de Mar Oct 21, 2008 8:00 pm

Anticristul

eliberat
Islamul seamana intradevar cu crestinismul in privinta extinderi prin sabie.
Dar budismul deloc.Budismul practic nici nu e religie.E doar un mod de viata.

147 Re: Judecata vesnica la data de Vin Noi 14, 2008 8:51 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:Eu stiu ca aveau un destinatar ,dar tot asa stiu ca ele erau citite in toate comunitatile ca invatatura era generala.Numai anumite puncte erau strict locale.
Nu inteleg de ce va folositi voi de ele daca destinatarul lor a disparut demult.

Destinatarii lor sunt sfintii lui Dumnezeu, dar oamenii lumesti vad doar niste comunitati din anumite zone geografice.
Asa ca destinatarii lor nu au disparut inca. Iar cand numarul lor se va fi implinit, Evanghelia se va mai propovadui doar pentru a sluji de marturie tuturor neamurilor, insa acestia nu vor putea crede.

148 Re: Judecata vesnica la data de Sam Noi 15, 2008 8:18 pm

Anticristul

eliberat
Cine o va propovadui .Si care ar fi scopul?Caci daca sint sortiti morti ,nu mai valoreaza propovaduirea.Or Dumnezeu ,sau Isus care ordona propovaduirea fara rost ,numai ca sa iacuse este un..... Nu vreau sa zic cuvintul.

149 Re: Judecata vesnica la data de Sam Noi 15, 2008 9:23 pm

HIRAN

demon
Scopul propovaduirii este marturia, dupa cum am subliniat mai sus.
Apoi depinde ce intelegi dumneata prin moarte.
Iisus definea moartea ca fiind ura din sufletul omului.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 6 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum