Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Judecata vesnica

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 6]

26 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 1:15 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Insa nu toti vor intra in acea judecata viitoare.
Ioan 5:24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Cel ce M-a trimis, are viata vesnica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.
Cei salvați nu vor veni la judecată pt că ei au fost deja judecați, găsiți vinovați și au și plătit.

Scriptura nu defineste acea zi de judecata, ca fiind una unica pentru toti.

Iata cateva exemple de judecati la timpul trecut:
Ezechiel 20:36 Cum M-am judecat cu parintii vostri in pustia tarii Egiptului, asa Ma voi judeca si cu voi, -zice Domnul Dumnezeu.
Ioan 3:18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
Judecățile fizice le-am arătat deja în Isaia 43, că El aduce nenorocirile. Cea veșnică este la sfârșit.

Cine n-a crezut este deja judecat, da, pt că Scriptura zice că cine n-are păcatele plătite merge în iad. Iar, cine n-a fost ales este ca și condamnat.

Romani 9

22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

E clar versul. Cine nu e ales, este predestinat la pieire.

Sau una descrisa de insusi Domnul Iisus acum 2000 ani la timpul prezent:
Ioan 12:31 Acum are loc judecata lumii acesteia, acum stapanitorul lumii acesteia va fi aruncat afara.

Da, la momentul crucii au fost judecați și găsiți vinovați cei aleși, concomitent cu satan.

La fel Scriptura nu sustine ca acea zi de judecata va fi pentru toti neaparat una viitoare.
Judecand versetele din Ioan 5:28-29 in mod firesc (omeneste) desigur ca ele ne sugereaza o lucrare a unei zile de apoi.
Spiritual insa lucrurile nu stau in mod identic.
La fel credea si Marta dar a trebuit sa sufere o corectie din partea Domnului in aceasta privinta. (Ioan 11:23-26)
Mie mi se pare că este foarte clar că cei din morminte vor auzi și vor ieși la judecată.

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Se vede că nu e opțională auzirea și ieșirea. Dumnezeu e Atotputernic, nu impotentul la care se roagă aia din biserici.

Se observă, de asemeni, că cei salvați nu vin la judecată, ci la viață.

27 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 2:27 pm

Heruer

inger
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:
Insa nu toti vor intra in acea judecata viitoare.
Ioan 5:24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Cel ce M-a trimis, are viata vesnica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.
Cei salvați nu vor veni la judecată pt că ei au fost deja judecați, găsiți vinovați și au și plătit.

Scriptura nu defineste acea zi de judecata, ca fiind una unica pentru toti.

Iata cateva exemple de judecati la timpul trecut:
Ezechiel 20:36 Cum M-am judecat cu parintii vostri in pustia tarii Egiptului, asa Ma voi judeca si cu voi, -zice Domnul Dumnezeu.
Ioan 3:18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
Judecățile fizice le-am arătat deja în Isaia 43, că El aduce nenorocirile. Cea veșnică este la sfârșit.

Cine n-a crezut este deja judecat, da, pt că Scriptura zice că cine n-are păcatele plătite merge în iad. Iar, cine n-a fost ales este ca și condamnat.

Romani 9

22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

E clar versul. Cine nu e ales, este predestinat la pieire.

Sau una descrisa de insusi Domnul Iisus acum 2000 ani la timpul prezent:
Ioan 12:31 Acum are loc judecata lumii acesteia, acum stapanitorul lumii acesteia va fi aruncat afara.

Da, la momentul crucii au fost judecați și găsiți vinovați cei aleși, concomitent cu satan.

La fel Scriptura nu sustine ca acea zi de judecata va fi pentru toti neaparat una viitoare.
Judecand versetele din Ioan 5:28-29 in mod firesc (omeneste) desigur ca ele ne sugereaza o lucrare a unei zile de apoi.
Spiritual insa lucrurile nu stau in mod identic.
La fel credea si Marta dar a trebuit sa sufere o corectie din partea Domnului in aceasta privinta. (Ioan 11:23-26)
Mie mi se pare că este foarte clar că cei din morminte vor auzi și vor ieși la judecată.

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Se vede că nu e opțională auzirea și ieșirea. Dumnezeu e Atotputernic, nu impotentul la care se roagă aia din biserici.

Se observă, de asemeni, că cei salvați nu vin la judecată, ci la viață.
Daca modul in care interpretezi Biblia este gresit ? Daca, undeva pormesti de la o premisa gresita ? Te-ai gandid, vreodata ca s-ar putea sa fie si asa ?

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 5:26 pm

Vizitato

Vizitator
Daca e gresit, o poti demonstra tot cu Scriptura.
Nu exista in demonstratie nimic ce nu poqte fi aratat direct.

29 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 5:40 pm

Delta

demon
Zexelica a scris:Daca e gresit, o poti demonstra tot cu Scriptura.
Scriptura nu prea este nici demonstrație, nici măcar metodă de demonstrație... shades
În cel mai bun caz este un mijloc (deși subiectiv, dar totuși în unele cazuri) de justificare. Wink
Desigur, cu scuzele de rigoare pentru cei care s-ar simți ofensați. Smile

30 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 7:22 pm

Heruer

inger
Delta a scris:..... În cel mai bun caz este un mijloc (deși subiectiv, dar totuși în unele cazuri) de justificare. Wink
Desigur, cu scuzele de rigoare pentru cei care s-ar simți ofensați. Smile
(bolduirea imi apartine)
Da. Nu m-am gandit pana acum la acest aspect. De fapt nu mi-a trecut , nici un moment, prin minte. Cred ca ai dreptate. Simt ca ai dreptate.

31 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 8:18 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
tudorel666 a scris:
Heruer a scris: [Dumnezeu nu a judecat, nu judeca si nu va judeca pe nimeni si nimic si tot Dumnezeu nu a pedepsit/recompensat, nu pedepseste/recompenseaza si nu va pedepsi/recompensa pe nimeni si nimic. De ce ar face toate astea ?

De ce nu ar judeca?
Pentru ca nu exista decat El.

Atunci de ce sa nu se judece pe sine insusi in ceea ce face?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

32 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 8:31 pm

Tudorel666

eliberat
Samael a scris:Judecata finala si pedeapsa vesnica sunt doua lucruri clar distincte,de ce?
I)judecata finala si care este scopul ei-1)scopul primordial va fi sa puna in lumina destinul final al fiecarei persoane (destinul fiecarei fiintei umane este ascuns,acum acel destin va fi descoperit impreuna cu credinta pe care a avut-o sau n-a avut-o,cu faptele si viata pe care a trait-o fiecare).2)Se va descoperi masura in care fiecare isi va primi rasplata sau pedeapsa,(masura rasplatirii se afla in stransa legatura cu felul vietilor pe care le-au trait acesti oameni).3)Se pronunta judecata lui D-zeu in dreptul fiecarei persoane in parte (D-zeu stabileste locul unde isi va petrece fiecare persoana vesnicia).
II)Pedeapsa vesnica-reprezinta starea finala a persoanei(lor) dupa judecata pronuntata asupra celor necredinciosi si rai.In ziua de azi exista doua concepte care neaga pedeapsa vesnica:1)doctrina manturii universale(ei considera caci acest concept al pedepsei vesncie si al iadului nu sunt compatibile cu insusirile lui D-zeu care este plin de dragoste si Atotputernic,de aceia ei spun caci pana la urma toti oameni vor fi mantuiti),2)doctrina anihilarii sau doctrina reducerii la nefiinta,ce a luat din trecut si pana azi mai multe forme prin diferite culte si grupari.

Multumim lui HIRAN pentru observatia facuta dar frazele de mai sus sunt din cartea Biblia si viitorul de Anthony A.Hoekema.

Totusi nu am inteles ce crezi tu despre toate acestea.

Pe de alta parte, judecata despre care vorbiti voi seamana cu comisia de evaluare a comportamentului puscariasilor, prin care se decide daca ii mai tine acolo sau le da drumul, cu observatia ca toti puscariasii vostri sunt condamnati pe viata.
In concluzie, vor fi cativa care vor fi eliberati, iar ceilalti ori vor fi uitati in puscarie, ori mutati pe viata intr-una mai sigura si fara comisie de evaluare a comportamentului, ori vor fi incinerati pe motivul imposibilitatii reeducarii.
Nu stiu daca sa rad, sa plang sau sa-mi smulg parul din cap ca fac parte din aceeasi specie ca si voi!

33 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 8:41 pm

Anticristul

eliberat
Scriptura nu este facuta pentru crestini.Atfel nu o luau razna sa se dezbine in mii de secte ,de nu poti aduna 2 sau 3 sa se inteleaga.

34 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 9:39 pm

Vizitato

Vizitator
Heruer a scris:Da. Cred ca ai dreptate. Simt ca ai dreptate.
Da, in sfarsit un sistem de referinta perfect: mintea si simturile tale! Care, nu te-au inselat niciodata, desigur!!!!!

Hai sa fim seriosi! EVIL Cool

35 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 13, 2008 11:53 pm

HIRAN

demon
Tudorel666 a scris:
Pe de alta parte, judecata despre care vorbiti voi seamana cu comisia de evaluare a comportamentului puscariasilor, prin care se decide daca ii mai tine acolo sau le da drumul, cu observatia ca toti puscariasii vostri sunt condamnati pe viata.
In concluzie, vor fi cativa care vor fi eliberati, iar ceilalti ori vor fi uitati in puscarie, ori mutati pe viata intr-una mai sigura si fara comisie de evaluare a comportamentului, ori vor fi incinerati pe motivul imposibilitatii reeducarii.
Nu stiu daca sa rad, sa plang sau sa-mi smulg parul din cap ca fac parte din aceeasi specie ca si voi!

Vizavi de citatul de mai sus se impune o dezbatere mai larga:
1- Suntem aici pentru o testare si apoi o judecare a faptelor (notarea testului) in viitor ?
2- Suntem aici ca urmare a unei judecati pronuntate anterior si ne ispasim pedeapsa, sau suntem aici doar in arest preventiv pentru procesul de judecata ?
3- Suntem victimele unui abuz din partea lui Dumnezeu care ne supune pedepselor fara o hotarare judecatoreasca definitiva ?
4- Suntem aici intr-un lagar de reeducare sau scoala de corectie ?
5- Alte variante.

Iata si cateva texte din Biblie:
Iov 5:7 Omul se naste ca sa sufere, dupa cum scanteia se naste ca sa zboare.
Iov 14:1 Omul nascut din femeie, are viata scurta, dar plina de necazuri.
3 Si asupra lui ai Tu ochiul deschis ! Si pe mine ma tragi la judecata cu Tine!
Psa 25:8 Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.
Ps 78:1 Asculta poporul meu invataturile mele !

Si ca sa avansam in subiectul judecatii propun o alta fateta a acesteia, si anume: care este starea oamenilor in momentul judecatii.
Incep eu cu un exemplu:
1Petru4:6 Caci tocmai in vederea aceasta a fost vestita Evanghelia si celor morti, pentru ca sa fie judecati ca oameni in trup, dar sa traiasca dupa Dumnezeu, in duh.
Acest text arata ca suntem judecati ca oameni in trup.
Iar acum noi suntem oameni in trup.

36 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 14, 2008 6:10 am

Heruer

inger
Zexelica a scris:
Heruer a scris:Da. Cred ca ai dreptate. Simt ca ai dreptate.
Da, in sfarsit un sistem de referinta perfect: mintea si simturile tale! Care, nu te-au inselat niciodata, desigur!!!!!

Hai sa fim seriosi! EVIL Cool
Indiferent ce crezi sau nu crezi, este bine sa ai in vedere ca oamenii limitati in gandire, ingusti in orizont, asa cum esti tu, nu pentru ca nu ai avea studii sau capacitate de a gandi ci pentru ca iti reduci intregul orizont la o singura referinta si aceea nesigura, sunt un pericol si cu cat sunt mai sus in ierarhia sociala (cu cat mai multi oameni depind de deciziile lor) devin o monstruozitate.
Eu propun alternative, constient de faptul ca nu cunosc adevarata stare de fapt a lucrurilor. Tu impui certitudini convins fiind ca numai tu (prin cartea pe care o venerezi si o consideri detinatoarea adevarului absolut) detii adevarul.
Scuze dar cu o piatra incrustata cu semne, de cine stie ce anonim, nu se poate discuta.

37 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 14, 2008 7:56 am

Tudorel666

eliberat
HIRAN a scris:
Vizavi de citatul de mai sus se impune o dezbatere mai larga:
1- Suntem aici pentru o testare si apoi o judecare a faptelor (notarea testului) in viitor ?
2- Suntem aici ca urmare a unei judecati pronuntate anterior si ne ispasim pedeapsa, sau suntem aici doar in arest preventiv pentru procesul de judecata ?
3- Suntem victimele unui abuz din partea lui Dumnezeu care ne supune pedepselor fara o hotarare judecatoreasca definitiva ?
4- Suntem aici intr-un lagar de reeducare sau scoala de corectie ?
5- Alte variante.

Iata si cateva texte din Biblie:
Iov 5:7 Omul se naste ca sa sufere, dupa cum scanteia se naste ca sa zboare.
Iov 14:1 Omul nascut din femeie, are viata scurta, dar plina de necazuri.
3 Si asupra lui ai Tu ochiul deschis ! Si pe mine ma tragi la judecata cu Tine!
Psa 25:8 Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.
Ps 78:1 Asculta poporul meu invataturile mele !

Si ca sa avansam in subiectul judecatii propun o alta fateta a acesteia, si anume: care este starea oamenilor in momentul judecatii.
Incep eu cu un exemplu:
1Petru4:6 Caci tocmai in vederea aceasta a fost vestita Evanghelia si celor morti, pentru ca sa fie judecati ca oameni in trup, dar sa traiasca dupa Dumnezeu, in duh.
Acest text arata ca suntem judecati ca oameni in trup.
Iar acum noi suntem oameni in trup.

1. Nu stiu inca de ce suntem aici, dar stiu ca suntem aici.

2. Privitor la citatul cu vestirea evangheliei celor morti, prin care ajungi la concluzia ca suntem aici ca sa fim judecati ca oameni in trup, iti aduc aminte versetul cu "lasa mortii sa-si ingroape mortii", care reprezinta un indemn dat de Hristos unui ucenic inca nehotarat daca sa-l urmeze sau nu.
Din versetul respectiv eu extrag concluzia ca ucenicul respectiv nu era mort. Ca nu era mort dinainte sau dupa ce l-a chemat Hristos, inca nu sunt sigur, dar sunt sigur ca acel ucenic avea posibilitatea sa accepte sa fie mort, ducand-se sa-l ingroape pe tatal lui, sau sa ramana viu, urmandu-l pe Hristos.
Deci, daca acel ucenic nu a acceptat sa-l urmeze pe Hristos si s-a dus sa-si ingroape tatal, el a murit inca din momentul in care s-a hotarat sa faca asta, daca nu cumva si mai devreme. Imediat dupa momentul mortii, el a si inceput sa fie judecat, ca om, in trup.
Daca acel ucenic a ramas cu Isus, atunci el nu a mai mers la judecata si a trecut direct la viata vesnica, conform altui verset biblic.
Dar, caci mai este un dar, acel ucenic poate sa cada oricand si sa fie iarasi judecat ca om, in trup, cand nu-i mai ramane alta speranta decat sa astepte iarasi ziua cand va auzi glasul Domnului sau, sperand "ca nu-si va invartosa inima" si ca-l va urma.

O zi frumoasa!

38 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 14, 2008 8:04 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris: Scuze dar cu o piatra incrustata cu semne, de cine stie ce anonim, nu se poate discuta.

Scuze, dar pietrele incrustate cu semne nu sunt pentru a discuta cu ele, dar nici pentru a-ti bate joc de ele!
Ele sunt pentru a le citi, a medita la ce scrie pe ele si a-ti reaminti ceva ce ai uitat sau ti-a scapat din vedere.
Oricum ar fi, sunt pentru ca pe ele sa fie sapate lucruri foarte important de retinut!

Nu-l dispretui pe Zexe! Retine esenta din tot ce spune:
- compara scriptura cu scriptura este doar una din "legile" lui demne de retinut!

De aceea, vezi sa nu-ti spargi capul de "piatra" aceasta daca nu iei seama la ce spune!
Nu exista nebuni sau prosti: exista oameni insuflati de Duhul Sfant: nebunii spun si fac ce le spune Duhul Sfant sa faca, iar prostii la fel, diferenta dintre ei fiind de proportia intre a spune si a face.
Toti suntem pietre vii ale lui Dumnezeu si fiecare are momentul lui cand este scos la lumina!
E momentul lui Zexe! Citeste-l!

In rest, si pentru mine este enervant, dar ma tratez!

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Joi Aug 14, 2008 8:09 am, editata de 1 ori

39 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 14, 2008 8:08 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Scriptura nu este facuta pentru crestini.Atfel nu o luau razna sa se dezbine in mii de secte ,de nu poti aduna 2 sau 3 sa se inteleaga.

Chiar si Scufita Rosie face parte din Scriptura. Si este facuta pentru toti, inclusiv pentru crestini.
Iar dezbinarea nu este de la oameni, ci este de la Dumnezeu...pana cand va trece timpul dezbinarii.

40 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 14, 2008 8:28 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Heruer a scris: Scuze dar cu o piatra incrustata cu semne, de cine stie ce anonim, nu se poate discuta.

Scuze, dar pietrele incrustate cu semne nu sunt pentru a discuta cu ele, dar nici pentru a-ti bate joc de ele!
Ele sunt pentru a le citi, a medita la ce scrie pe ele si a-ti reaminti ceva ce ai uitat sau ti-a scapat din vedere.
Oricum ar fi, sunt pentru ca pe ele sa fie sapate lucruri foarte important de retinut!

Nu-l dispretui pe Zexe! Retine esenta din tot ce spune:
- compara scriptura cu scriptura este doar una din "legile" lui demne de retinut!

De aceea, vezi sa nu-ti spargi capul de "piatra" aceasta daca nu iei seama la ce spune!
Nu exista nebuni sau prosti: exista oameni insuflati de Duhul Sfant: nebunii spun si fac ce le spune Duhul Sfant sa faca, iar prostii la fel, diferenta dintre ei fiind de proportia intre a spune si a face.
Toti suntem pietre vii ale lui Dumnezeu si fiecare are momentul lui cand este scos la lumina!
E momentul lui Zexe! Citeste-l!

In rest, si pentru mine este enervant, dar ma tratez!
Da, ai dreptate. Iata ca nu am gresit cand mi-am spus ca nu stiu nimic si am multe, foarte multe de invatat.
Zexelica te rog sa ma ierti pentru cele scrise si mai ales pentru atitudinea din spatele celor scrise.
Ii rog si pe ceilalti membri ai forumului sa ma ierte pentru aroganta, infatuarea si autosuficienta de care am dat dovada.

Multumesc Tudorel

41 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 14, 2008 9:04 am

Vizitato

Vizitator
Heruer a scris:Da, ai dreptate. Iata ca nu am gresit cand mi-am spus ca nu stiu nimic si am multe, foarte multe de invatat.
Zexelica te rog sa ma ierti pentru cele scrise si mai ales pentru atitudinea din spatele celor scrise.
Ii rog si pe ceilalti membri ai forumului sa ma ierte pentru aroganta, infatuarea si autosuficienta de care am dat dovada.

Multumesc Tudorel
Eu nu o iau personal, mai ales ca nu am nicio disputa cu cei care nu sustin ca au Scriptura ca autoritate.

Insa, nici mintea si simturile omenesti nu sunt sisteme de referinta perfecte, pt ca, exista cel putin o data in care ne-am inselat.

In sfarsit...... nevermind!!!!

42 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 14, 2008 5:55 pm

Samael

muritor de rand
Dar mie prea putin imi este ca sunt judecat de voi sau de vreo omeneasca judecata de toata ziua; fiindca nici eu nu ma judec pe mine insumi.Pentru ca noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau.Iar aceasta este judecata, ca Lumina a venit in lume si oamenii au iubit intunericul mai mult decat Lumina. Caci faptele lor erau rele.Tatal nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului.

43 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 15, 2008 2:53 am

HIRAN

demon
Tudorel666 a scris:
2. Privitor la citatul cu vestirea evangheliei celor morti, prin care ajungi la concluzia ca suntem aici ca sa fim judecati ca oameni in trup, iti aduc aminte versetul cu "lasa mortii sa-si ingroape mortii", care reprezinta un indemn dat de Hristos unui ucenic inca nehotarat daca sa-l urmeze sau nu.
Din versetul respectiv eu extrag concluzia ca ucenicul respectiv nu era mort. Ca nu era mort dinainte sau dupa ce l-a chemat Hristos, inca nu sunt sigur, dar sunt sigur ca acel ucenic avea posibilitatea sa accepte sa fie mort, ducand-se sa-l ingroape pe tatal lui, sau sa ramana viu, urmandu-l pe Hristos.
Deci, daca acel ucenic nu a acceptat sa-l urmeze pe Hristos si s-a dus sa-si ingroape tatal, el a murit inca din momentul in care s-a hotarat sa faca asta, daca nu cumva si mai devreme. Imediat dupa momentul mortii, el a si inceput sa fie judecat, ca om, in trup.
Daca acel ucenic a ramas cu Isus, atunci el nu a mai mers la judecata si a trecut direct la viata vesnica, conform altui verset biblic.
Dar, caci mai este un dar, acel ucenic poate sa cada oricand si sa fie iarasi judecat ca om, in trup, cand nu-i mai ramane alta speranta decat sa astepte iarasi ziua cand va auzi glasul Domnului sau, sperand "ca nu-si va invartosa inima" si ca-l va urma.
O zi frumoasa!

Ai surprins bine necesitatea ramanerii cu Iisus deoarece aceasta este singura sansa in fata judecatii.
Indiferent daca cineva urmeaza sau nu pe Iisus va fi judecat si osandit oricum, insa cel ramas langa Iisus va fi salvat deoarece plateste Iisus pretul condamnarii in locul lui, si-i mai da pe deasupra si un dar fara plata.
Rom 6:23 Fiindca plata pacatului este moartea; dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Iisus Hristos, Domnul nostru.
Deci viata vesnica este asezata in Iisus si pentru aceasta trebuie sa nu ne despartim de El, indiferent ce am face sau s-ar intampla.
Cei departati de Iisus trebuie sa-si plateasca singuri datoriile si nu sunt solvabili, deoarece numai cineva viu poate plati cu moartea, pe cand un mort nu are cum sa-si dea viata deoarece nu o are.
1Io 2:28 Si acum copilasilor, ramaneti in El, pentru ca atunci cand Se va arata El, sa avem indrazneala, si la venirea Lui, sa nu ramanem de rusine si departati de El.
Gal 3:13 Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se blestem pentru noi, - fiindca este scris: "Blestemat e oricine este atarnat pe lemn" -
14 pentru ca binecuvantarea vestita lui Avraam sa vina peste Neamuri, in Hristos Iisus, asa ca, prin credinta, noi sa primim Duhul fagaduit.

Toate cele bune si tie.

44 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 15, 2008 9:49 am

Tudorel666

eliberat
Samael a scris:Dar mie prea putin imi este ca sunt judecat de voi sau de vreo omeneasca judecata de toata ziua; fiindca nici eu nu ma judec pe mine insumi.Pentru ca noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau.Iar aceasta este judecata, ca Lumina a venit in lume si oamenii au iubit intunericul mai mult decat Lumina. Caci faptele lor erau rele.Tatal nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului.

Felicitari, daca ai puterea sa faci asta, dar dureaza pana cand reusesti sa faci asa ceva permanent. Sunt sigur ca ai mai avut si ai zilnic caderi in care te lasi influentat de judecata celorlalti.
Sa fii iubit...de Samael!

45 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 15, 2008 9:51 am

Tudorel666

eliberat
HIRAN a scris:

Ai surprins bine necesitatea ramanerii cu Iisus deoarece aceasta este singura sansa in fata judecatii.
Indiferent daca cineva urmeaza sau nu pe Iisus va fi judecat si osandit oricum, insa cel ramas langa Iisus va fi salvat deoarece plateste Iisus pretul condamnarii in locul lui, si-i mai da pe deasupra si un dar fara plata.
Rom 6:23 Fiindca plata pacatului este moartea; dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Iisus Hristos, Domnul nostru.
Deci viata vesnica este asezata in Iisus si pentru aceasta trebuie sa nu ne despartim de El, indiferent ce am face sau s-ar intampla.
Cei departati de Iisus trebuie sa-si plateasca singuri datoriile si nu sunt solvabili, deoarece numai cineva viu poate plati cu moartea, pe cand un mort nu are cum sa-si dea viata deoarece nu o are.
1Io 2:28 Si acum copilasilor, ramaneti in El, pentru ca atunci cand Se va arata El, sa avem indrazneala, si la venirea Lui, sa nu ramanem de rusine si departati de El.
Gal 3:13 Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se blestem pentru noi, - fiindca este scris: "Blestemat e oricine este atarnat pe lemn" -
14 pentru ca binecuvantarea vestita lui Avraam sa vina peste Neamuri, in Hristos Iisus, asa ca, prin credinta, noi sa primim Duhul fagaduit.

Toate cele bune si tie.

De acord cu tine, dar ce inseamna sa ramai cu Hristos, caci sunt multi care se cred de partea lui si nu sunt.

46 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 15, 2008 11:50 am

Vizitato

Vizitator
Înseamnă să te țină El, asta înseamnă. Dacă te ține El, sigur nu scapi. Dacă te bazezi pe tine, sigur scapi.

Ioan 6

37 Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; și pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:

39Și voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l înviez în ziua de apoi.

Ioan 10

28Eu le dau viața vecinică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mîna Mea.

29Tatăl Meu, care Mi le -a dat, este mai mare decît toți; și nimeni nu le poate smulge din mîna Tatălui Meu.

Cum se observă, meritul este NUMAI al lui Dumnezeu. Omul nu trebuie să se vadă el bun, ci să dea toată slava lui Dumnezeu.

47 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 15, 2008 2:23 pm

HIRAN

demon
Tudorel666 a scris:
De acord cu tine, dar ce inseamna sa ramai cu Hristos, caci sunt multi care se cred de partea lui si nu sunt.

As mai aduga, la ce a scris Zexelica, ca cine este nascut din Dumnezeu va urma pe Iisus pentru ca la aceasta a fost menit.
Gal 1:15 Dar cand Dumnezeu - care m-a pus deoparte din pantecele maicii mele, si m-a chemat prin harul Sau, - a gasit cu cale

Iata cateva texte suplimentare:
Rom. 9:11 Caci, macar ca cei doi gemeni nu se nascusera inca, si nu facusera nici bine nici rau, - ca sa ramana in picioare hotararea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se facea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheama, -
12 s-a zis Rebecii: "Cel mai mare va fi rob celui mai mic."
13 dupa cum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urat."
Rom 9:16 Asa dar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.
Io 15:16 Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; si v-am randuit sa mergeti si sa aduceti roada, si roada voastra sa ramana, pentru ca orice veti cere de la Tatal, in Numele Meu, sa va dea.

ACUM trebuie facuta o deoasebire intre cei alesi si restul lumii si chiar in cadrul celor doua categorii sunt subcategorisiri. La fel trebuie avut in vedere modul de cum va fi judecata fiecare categorie in parte.
Ca atare mi se pare gresit sa afirm ca in mod universal toti vor fi in Iisus, si ca faptele nu au importanta pentru ei, sau ca toti vor fi judecati dupa fapte.
Ap. relateaza in cap.20:11-15 ca mortii sunt judecati dupa faptele scrise in carti. De aceea ar fi gresit sa spun unui mort ca nu au relevanta faptele lui. Dar la fel de gresit ar fi sa spun unui ales ca faptelel lui ar fi ceva.
Practic fiecare va mege la locul lui si totul va fi conform: Ge 1:31 Dumnezeu S-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune. si
Ecl 3:14 Am ajuns la cunostinta ca tot ce face Dumnezeu dainuieste in veci, si la ceea ce face El nu mai este nimic de adaugat si nimic de scazut, si ca Dumnezeu face asa pentru ca lumea sa se teama de El.

Ce nu mi se pare in regula la folclorul teologic sunt inventiile cu diverse tipuri de iaduri sau scenarii inchipuite.

Scripturile vorbesc despre o nunta in cer unde intra sotia Mielului insotita de fete, apoi la nunta aceasta o categorie aparte o formeaza nuntasii. Apoi sunt Neamurile care nu pot intra in cetate, dar care vor popula pamantul.
De exemplu vreau sa le spun celor salvati ca este scris:
Ap 2:26 Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele, ii voi da stapanire peste Neamuri. (a se vedea si v.27 si Ap 3:21)
Acum daca cei alesi dau dovada de egoism si rautate exagerata distrugand pe toti ceilalti sau deferindu-i unui iad oarecare, peste cine vor mai stapani, si peste cine vor mai imparati ?
Sau poate ei sunt imparatii iadurilor pe care le-au creat ?
Daca sunteti alesi, ce au sau vor avea de facut alesii ?
Daca in Ap.20 se vorbeste despre o domnie impreuna cu Hristos de o mie de ani, peste cine vor imparati ? Si cum se va chema tara sau imparatia aceea ? Sau poate un imparat sa domneasca peste locuitorii unei alte tari decat a Sa ?
Daca in Ap 11:15 scrie ca "Imparatia lumii a trecut in manile Domnului nostru si ale Hristosului Sau. Si El va imparati in vecii vecilor." cum se va face acest lucru daca se sustine ca lumea nu va fi salvata ci distrusa, iar oamenii mutati in iad pentru eternitate.
Daca toti ceilalti vor locui in iad cine sunt oamenii descrisi in Isa 65:17-25 caci acolo scrie ca sunt muritori, deci nu pot fi cei alesi, caci despre ei scrie ca sunt nemuritori (Lu 20:36)?

48 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 15, 2008 10:11 pm

Vizitato

Vizitator
Incepi bine si te incurci pt ca te iei dupa ce te-au invatat altii.

Scripturile vorbesc despre o nunta in cer unde intra sotia Mielului insotita de fete
In ce evrs ai gasit nunta cu fete IN CER?

chiar in cadrul celor doua categorii sunt subcategorisiri

:face: :face: Unde scrie? Sunt cei vii si cei morti. Mai ai doar deptate cu biserica vazuta si cea nevazuta (eterna).

49 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 16, 2008 12:39 am

HIRAN

demon
Zexelica a scris:Incepi bine si te incurci pt ca te iei dupa ce te-au invatat altii.

Exista si varianta in care altii se limiteaza doar la ceea ce au invatat pana acum. Nu stiu daca de la oameni sau de la Domnul.

Scripturile vorbesc despre o nunta in cer unde intra sotia Mielului insotita de fete
In ce evrs ai gasit nunta cu fete IN CER?

Ps 45:14 Este adusa inaintea imparatului, imbracata cu haine cusute la gherghef, si urmata de fete, insotitoarele ei, care sunt aduse la tine.
15 Ele sunt aduse in mijlocul bucuriei si veseliei, si intra in casa imparatului.

Casa imparatului este IN CER, si cred ca o stii, daca nu spune-mi sa-ti caut versurile.
Io14:2 In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc.

Ap 19:1-8
Lu 6:23 Bucurati-va in ziua aceea, si saltati de veselie; pentru ca rasplata voastra este mare in cer;...

chiar in cadrul celor doua categorii sunt subcategorisiri

:face: :face: Unde scrie? Sunt cei vii si cei morti. Mai ai doar deptate cu biserica vazuta si cea nevazuta (eterna).

De exemplu: Sunt vii care umbla in intuneric, si vii care umbla in lumina.

Io 6:35 Iisus le-a zis: "Eu sunt Painea vietii. Cine vine la Mine, nu va flamanzi niciodata; si cine crede in Mine nu va inseta nici o data.

Io 8:12 Iisus le-a vorbit din nou, si a zis: "Eu sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vieții."

Este o diferenta intre CEI CE VIN si primesc viata, si CEI CE IL URMEAZA si primesc si ei viata.
La Iisus veneau multi si primeau fara mustrare paine si peste, erau vindecati sau inviati, dar putini umblau cu El.

Totusi nu se poate spune ca cei vii care umbla in intuneric nu sunt salvati deoarece scrie:
Ap 19:9 Apoi mi-a zis: "Scrie: Ferice de cei chemati la ospatul nuntii Mielului!"
Daca cei mai multi confunda mireasa cu nuntasii eu nu am cum sa-i ajut decat daca Domnul vrea sa se atinga de ochii lor ca sa le dea vedere si discernamant.

50 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 16, 2008 9:52 am

Vizitato

Vizitator
Ps 45:14 Este adusa inaintea imparatului, imbracata cu haine cusute la gherghef, si urmata de fete, insotitoarele ei, care sunt aduse la tine.
15 Ele sunt aduse in mijlocul bucuriei si veseliei, si intra in casa imparatului.
Corect, insa intelesul SPIRITUAL al versului se refera la cer, nu vers direct despre fecioare in cer, cum este cel din

Apoc 19:7

7Să ne bucurăm, să ne veselim, și să -I dăm slavă! Căci a venit nunta Mielului; soția Lui s'a pregătit,

Este o diferenta intre CEI CE VIN si primesc viata, si CEI CE IL URMEAZA si primesc si ei viata.
La Iisus veneau multi si primeau fara mustrare paine si peste, erau vindecati sau inviati, dar putini umblau cu El.
A fi inviat inseamna sa ai toate pacatele platite, din momentul Adam, pana la moartea fizica.
Legea nu mai are ce sa acuze, pt ca le ai TOATE platite (Col 2:13).
Tu sustii ca Dumnezeu te mai acuza INCA ODATA de aceleasi pacate?

Uite ceva proba biblica ce sustine cele firmate mai sus: salvarea nu se poate pierde.

Psa. 37:2; 51:9, 10, 11, 12: Isa. 1:18; 38:16, 17; 43:13, 25; 44:22; Jer. 31:34; 32:40; 33:8; Eze. 33:16; Lk. 12:33; Jo. 5:24; 6:37, 39, 40; 10:28, 29; 14:17, 20, 23; 16:22; 17:12; Rom. 6:7, 10; 8:1, 10, 28, 29, 30, 33, 35, 39; 9:23, 24; 11:29; 1Cor. 2:15; 2Cor. 1:22; 5:19, 21; Gal. 4:6, 7, 6, 31; Eph. 1:13; 2:6,19; 4:30, 32; Phil. 1:16; Col. 1:13, 29; 2:10, 13; 1Thes. 1:10; Titus 2:14; Heb. 9:12, 13, 14, 15; 10:10, 14, 17, 18; 12:2; 13:5; 1Jo. 1:7; 3:3, 9, 14, 24; 5:11, 18; 4:17

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum