Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Judecata vesnica

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 6]

51 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 16, 2008 8:09 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:Înseamnă să te țină El, asta înseamnă. Dacă te ține El, sigur nu scapi. Dacă te bazezi pe tine, sigur scapi.

Cazusi in idolatrie Zexe, si nici nu realizezi!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

52 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 16, 2008 8:13 pm

Tudorel666

eliberat
HIRAN a scris:
As mai aduga, la ce a scris Zexelica, ca cine este nascut din Dumnezeu va urma pe Iisus pentru ca la aceasta a fost menit.
Gal 1:15 Dar cand Dumnezeu - care m-a pus deoparte din pantecele maicii mele, si m-a chemat prin harul Sau, -

Toti suntem nascuti din oameni si din Dumnezeu. Chestia cu menirea este discutabila.

53 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 16, 2008 10:29 pm

Anticristul

eliberat
Este scris"Pe acest Isus pe care cerurile trebuie sa l primeasca pina la vremile asezari din nou a tuturor lucrurilor"Deci daca despre Isus este spus ca la implinirea vremi va reveni din cer ,cum asteapta crestini sa primeasca plata in cer?Ca Isus nu va fi acolo.Cititi cu atentie.Nicaieri nu este scris despre mireasa.Este spus "Ca o mireasa".Nu VA EXISTA NICI O NUNTA IN CER.nU VA INSELATI.iSUS VA REVENI PE PAMINT SI VA IMPARATI CU aVRAM iSAC SI iACOB,sA O SPUNE EL PERSONAL.dACA ESTE O ALTA IMPARATIE A CRESTINILOR SEPARATA DE aVRAAM ,ACOLO NU VA FI iSUS.

Vezi profilul utilizatorului

54 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 1:05 am

Vizitato

Vizitator
Tudorel666 a scris:
Zexelica a scris:Înseamnă să te țină El, asta înseamnă. Dacă te ține El, sigur nu scapi. Dacă te bazezi pe tine, sigur scapi.

De ce? Ca nu dau credit omului si dau 100% slava lui Dumnezeu care face totul perfect?
Sunt extrem de confident ca nu contrazic nimic din Scriptura beach beach beach beach

55 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 2:21 am

HIRAN

demon
Zexelica a scris:A fi inviat inseamna sa ai toate pacatele platite, din momentul Adam, pana la moartea fizica.
Legea nu mai are ce sa acuze, pt ca le ai TOATE platite (Col 2:13).
Tu sustii ca Dumnezeu te mai acuza INCA ODATA de aceleasi pacate?

Uite ceva proba biblica ce sustine cele firmate mai sus: salvarea nu se poate pierde.

Nu-mi dau seama de unde ai citit sau tras concluzia ca eu as fi afirmat ceva din ce ai expus. Probabil vine de la neintelegerea momentului judecatii.
Eu am raspuns la intrebarea pusa despre subcategorisiri :

Mai incerc o data poate o sa intelegi.

Toti cei randuiti sa capete viata vesnica au/vor crede si au/vor fi salvati. (Fa 13 :48 )
Ce voiam sa scot in evidenta este faptul ca nu toti acestia sunt mireasa, cum sustine folclorul teologic.

In primul rand este clar ca toti acestia au viata vesnica.
Se urmeaza tiparul umbrei aratata de imparatia pamanteasca.
In casa imparatului va locui doar mireasa si fetele insotitoarele ei. La curtea si in cetatea imparatului vor locui o parte iar altii vor locui in alte cetati ale tarii.
La fel nu toti vor avea aceeasi slujba deoarece sunt mai multe slujbe (joburi).
Pe scaunul de domnie al imparatului nu va putea sta decat imparateasa, sotia Lui.
Este normal ca la ospatul nuntii imparatului sa vina si locuitorii imparatiei, iar pe numele Mirelui nu se trece decat mireasa.

Ps 16 :6 O mostenire placuta mi-a cazut la sort, o frumoasa mosie mi-a fost data.
Iata ca aici sunt doua lucruri diferite unul este dat (daruit) iar altul este atribuit prin sort.
Neem 11 :1 Capeteniile poporului s-au asezat la Ierusalim. Cealalta parte a poporului a tras la sort, pentru ca unul din zece sa vina sa locuiasca la Ierusalim in cetatea sfanta, iar ceilalti sa locuiasca in cetati.
1 Cr 25 :8 Au tras la sort pentru slujbele lor, mici si mari, invatatori si ucenici.
Ap 3 :21 Celui ce va birui, ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie.
Mai trebuie vazut Ezechiel cap. 40-48
Acolo preotii din samanta lui Tadoc definesc mireasa. Eze 44 :28 “Iata mostenirea pe care o vor avea : Eu voi fi mostenirea lor. Sa nu le dati nici o mosie in Israel: Eu voi fi mosia lor !”

LEGAT DE JUDECATA AS DORI SA MERGEM CU DEZBATEREA MAI DEPARTE SI LANSEZ IDEEA CA EA ESTE UN MIJLOC SAU UN INSTRUMENT SI NU UN SCOP IN SINE, SI ESTE INDISPENSABILA MANTUIRII.

Isa 1 :18 Veniti totusi sa ne judecam, zice Domnul. De vor fi pacatele voastre cum e carmazul, se vor face albe ca zapada ; de vor fi rosii ca purpura, se vor face ca lana.

Isa 1 :27 Sionul va fi mantuit prin judecata, si cei ce se vor intoarce la Dumnezeu in el vor fi mantuiti prin dreptate.

Isa 5 :7 El va face ca domnia Lui sa creasca, si o pace fara sfarsit va da scaunului de domnie a lui David si imparatiei lui, o va intari si o va sprijini prin judecata si neprihanire, de acum si-n veci de veci. ...

56 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 2:45 am

HIRAN

demon
Tudorel666 a scris:Toti suntem nascuti din oameni si din Dumnezeu. Chestia cu menirea este discutabila.

Desigur ca avem origini comune, dar fiecare cu darul lui, si apoi numai cei inatai nascuti din Dumnezeu sunt fii. Nepotii si stranepotii sunt Neamuri, iar despre ei scrie
1Tes 4:5 nu in aprinderea poftei, ca Neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu.

Un raspuns mai direct la intrebarea initiala : ce inseamna sa ramai cu Hristos, cred ca este acesta:

Ioan 8:31 Si a zis Iudeilor care crezusera in El: "Daca ramaneti in cuvantul Meu, sunteti in adevar ucenicii Mei;
32 veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face slobozi."

57 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 2:34 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:
Tudorel666 a scris:

De ce? Ca nu dau credit omului si dau 100% slava lui Dumnezeu care face totul perfect?
Sunt extrem de confident ca nu contrazic nimic din Scriptura beach beach beach beach

Pentru ca dai credit omului Isus.

58 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 2:36 pm

Tudorel666

eliberat
HIRAN a scris:

Un raspuns mai direct la intrebarea initiala : ce inseamna sa ramai cu Hristos, cred ca este acesta:

Ioan 8:31 Si a zis Iudeilor care crezusera in El: "Daca ramaneti in cuvantul Meu, sunteti in adevar ucenicii Mei;

Aici sunt de acord cu tine: a ramane in Hristos, inseamna a ramane in cuvantul lui.

Dar ce inseamna a ramane in cuvantul lui Hristos? Unii inteleg din asta
ca trebuie sa cada iar sub domnia legii.

59 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 7:12 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Ce voiam sa scot in evidenta este faptul ca nu toti acestia sunt mireasa, cum sustine folclorul teologic
Trebuie sa aduci proba biblica mai directa. Femeia este biserica, biserica sunt duhurile celor salvati (Evrei 12:22, 23).
Alta femeie inseamna tot salvati...... Nu exista decat cei alesi care vor fi salvati.

LEGAT DE JUDECATA AS DORI SA MERGEM CU DEZBATEREA MAI DEPARTE SI LANSEZ IDEEA CA EA ESTE UN MIJLOC SAU UN INSTRUMENT SI NU UN SCOP IN SINE, SI ESTE INDISPENSABILA MANTUIRII.
Cred ca tu chiar nu intelegi salvarea.

Judecata este consecinta pacatului. Hristos a trebuit sa fie El insusi judecat si SA PLATEASCA pacatele. Cei nesalvati, vor fi judecati si vor trebui sa plateasca singuri o eternitate sub minia lui Dumnezeu, de unde nu vor iesi niciodata.

60 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 7:26 pm

Anticristul

eliberat
Cazusi in idolatrie Zexe, si nici nu realizezi![/quote]
Sunt extrem de confident ca nu contrazic nimic din Scriptura beach beach beach beach[/quote]

Pentru ca dai credit omului Isus.[/quote]
..........................................................................................................................
Tudorele ,cum ai nimerit asa o bomba ?

61 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 17, 2008 8:36 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris: ..........................................................................................................................
Tudorele ,cum ai nimerit asa o bomba ?

A crede in Isus ca om, este totuna cu a crede in zeul Apollo sau zeita Afrodita sau in zeul Mamona.
Nu esti de acord?

62 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 18, 2008 2:26 am

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Ce voiam sa scot in evidenta este faptul ca nu toti acestia sunt mireasa, cum sustine folclorul teologic
Trebuie sa aduci proba biblica mai directa. Femeia este biserica, biserica sunt duhurile celor salvati (Evrei 12:22, 23).
Alta femeie inseamna tot salvati...... Nu exista decat cei alesi care vor fi salvati.

Tia fost lene sa citesti Ez 40-48 ?
Ps 45:9 Printre prea iubitele tale sunt fete de imparati; imparateasa, mireasa ta, sta la dreapta ta, impodobita cu aur de Ofir.

Si pentru cultura generala in casa Tatalui in afara de fii si fiice mai sunt robi si roabe.

Zexelica a scris:
HIRAN a scris:LEGAT DE JUDECATA AS DORI SA MERGEM CU DEZBATEREA MAI DEPARTE SI LANSEZ IDEEA CA EA ESTE UN MIJLOC SAU UN INSTRUMENT SI NU UN SCOP IN SINE, SI ESTE INDISPENSABILA MANTUIRII.
Cred ca tu chiar nu intelegi salvarea.

Judecata este consecinta pacatului. Hristos a trebuit sa fie El insusi judecat si SA PLATEASCA pacatele. Cei nesalvati, vor fi judecati si vor trebui sa plateasca singuri o eternitate sub minia lui Dumnezeu, de unde nu vor iesi niciodata.

Te aprinzi repede daca cineva nu cade pe matrita ta.
Dar va trebui sa inveti ca Dumnezeu nu-i o notiune simpla pe care sa o reduci si sa o bagi in cutia ta de chibrituri.
Biblia nu se reduce doar cele cateva versete si principii pe care le repeti mereu ca o placa stricata.

Judecata este consecinta legii si a oricarei conditionari. Legea este pomul mortii (cunostinta binelui si raului) din care nu trebuia sa se manance. Iar pomul acela a fost pus deliberat de Dumnezeu in gradina deoarece facea parte din procesul de creatie.
La fel si judecata este un MIJLOC alaturi de altele prin care este modelat omul cel dupa chipul lui Dumnezeu.
La fel si moartea este o necesitate a acestui proces de creatie, deoarece fara moarte nu ar exista evolutie.

63 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 18, 2008 5:02 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:... a ramane in Hristos, inseamna a ramane in cuvantul lui.

Daca este sa le dam dreptate Maestrilor din Extremul Orient si invataturilor lor (v. B. Spalding - Viata si Invataturile Maestrilor din Extremul Orient), si nu vad nici un motiv sa nu le dam dreptate, a ramane in Hristos nu este apanajul crestinilor/crestinatatii. A ramane in Hristos = a asculta si intra in armonie cu Christul cosmic aflat si in fiecare dintre noi, dar cel mai adesea adus la tacere de "tumultul vietii cotidiene"

64 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 18, 2008 8:52 am

HIRAN

demon
Tudorel666 a scris:
HIRAN a scris:

Aici sunt de acord cu tine: a ramane in Hristos, inseamna a ramane in cuvantul lui.

Legea este pomul cunostintei binelui si raului (pomul mortii), iar Cuvantul lui Iisus Hristos este pomul vietii.

Deu 30:15 Iata iti pun azi inainte viata si binele, moartea si raul.
Dar aceasta este numai o etapa a procesului. Cei ce se opresc aici fara sa treaca la credinta, nu ajung niciodata la desavarsire (adica la definitivare/completare)
Acest pom este sadit de Dumnezeu: Pl Ier 3:38 Nu iese din gura Celui Prea Inalt raul si binele ?

Dar iata ce mai scrie, anume ca cei ce nu au credinta nu vor intra in fagaduinta ci se intorc inapoi unde se invart in jurul muntelui Sinai (muntele legii) unde vor pieri:
Deu 1:39 Si pruncii vostrii, despre care ati zis: "Vor fi de jaf" si fii vostri care nu cunosc astazi nici binele nici raul, ei vor intra in ea; da lor le-o voi da, si ei o vor stapani.
40 Dar voi, intorceti-va inapoi, si plecati in pustie, inspre marea Rosie.

Ro 4:14 Caci, daca mostenitori sunt cei ce se tin de Lege, credinta este zadarnica, si fagaduinta este nimicita;
15 pentru ca Legea aduce manie; si unde nu este o lege, acolo nu este nici calcare de lege.
16 de aceea mostenitori sunt ceo ce se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har, .......

Rom 7:5 Caci, cand traiam sub firea noastra pamanteasca, patimile pacatelor, atatate de Lege, lucrau in madularele noastre, si ne faceau sa aducem roade pentru moarte.
6 Dar acum am fost izbaviti de Lege, si suntem morti fata de Legea aceasta, care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova.

65 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 18, 2008 1:40 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:

Daca este sa le dam dreptate Maestrilor din Extremul Orient si invataturilor lor (v. B. Spalding - Viata si Invataturile Maestrilor din Extremul Orient), si nu vad nici un motiv sa nu le dam dreptate, a ramane in Hristos nu este apanajul crestinilor/crestinatatii. A ramane in Hristos = a asculta si intra in armonie cu Christul cosmic aflat si in fiecare dintre noi, dar cel mai adesea adus la tacere de "tumultul vietii cotidiene"

Mie imi pare ca te-ai invartit in jurul cozii si nu ai adus nici o clarificare intrebarii mele. Ai spus ca a ramane in Hristos este egal cu a ramane in Christul cosmic, dar nu ai facut decat sa schimbi o denumire cu alta.
Ca urmare, intrebarea a ramas, chiar daca de data asta voi intreba :
Si ce inseamna a ramane in Christul cosmic?

66 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 18, 2008 1:44 pm

Tudorel666

eliberat
HIRAN a scris:
Tudorel666 a scris: Aici sunt de acord cu tine: a ramane in Hristos, inseamna a ramane in cuvantul lui.

Legea este pomul cunostintei binelui si raului (pomul mortii), iar Cuvantul lui Iisus Hristos este pomul vietii.

Deu 30:15 Iata iti pun azi inainte viata si binele, moartea si raul.
Dar aceasta este numai o etapa a procesului. Cei ce se opresc aici fara sa treaca la credinta, nu ajung niciodata la desavarsire (adica la definitivare/completare)
Acest pom este sadit de Dumnezeu: Pl Ier 3:38 Nu iese din gura Celui Prea Inalt raul si binele ?

Dar iata ce mai scrie, anume ca cei ce nu au credinta nu vor intra in fagaduinta ci se intorc inapoi unde se invart in jurul muntelui Sinai (muntele legii) unde vor pieri:
Deu 1:39 Si pruncii vostrii, despre care ati zis: "Vor fi de jaf" si fii vostri care nu cunosc astazi nici binele nici raul, ei vor intra in ea; da lor le-o voi da, si ei o vor stapani.
40 Dar voi, intorceti-va inapoi, si plecati in pustie, inspre marea Rosie.

Ro 4:14 Caci, daca mostenitori sunt cei ce se tin de Lege, credinta este zadarnica, si fagaduinta este nimicita;
15 pentru ca Legea aduce manie; si unde nu este o lege, acolo nu este nici calcare de lege.
16 de aceea mostenitori sunt ceo ce se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har, .......

Rom 7:5 Caci, cand traiam sub firea noastra pamanteasca, patimile pacatelor, atatate de Lege, lucrau in madularele noastre, si ne faceau sa aducem roade pentru moarte.
6 Dar acum am fost izbaviti de Lege, si suntem morti fata de Legea aceasta, care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova.

Am inteles ca legea nu duce la desavarsire, dar nu am inteles ce inseamna a ramane in cuvantul lui Hristos.
Poti sa mai incerci o data?

67 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 6:14 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Heruer a scris:

Mie imi pare ca te-ai invartit in jurul cozii si nu ai adus nici o clarificare intrebarii mele. Ai spus ca a ramane in Hristos este egal cu a ramane in Christul cosmic, dar nu ai facut decat sa schimbi o denumire cu alta.
Ca urmare, intrebarea a ramas, chiar daca de data asta voi intreba :
Si ce inseamna a ramane in Christul cosmic?
Mie imi pare ca nu ai citit cu atentie postarea (si probabil nici pe B. Spalding). Este in postare un semn " = ", precum si acea parte pe care am bolduit-o acum. Un mic efort de gandire te-ar fi dus cu rationamentul aproximativ asa :
1. ceva ce se afla in fiecare dintre noi
2. cosmic/cosmos
"CÓSMOS s.n. 1. ... 2. (La grecii antici) Universul, considerat ca un tot armonios organizat, infinit în timp și în spațiu, în opoziție cu haosul. – Din fr. cosmos.
Sursa: DEX '98"
armonios organizat, in opozitie cu haos
3. in postare apare si "a intra in armonie cu ..."
4. daca fac abstractie de anatomie (aproape toti avem stomac, inima, rinichi, creier, plamani, etc ... ) ar putea fi vorba (fiind si un forum de spiritualitate) de ceea ce se numeste spirit/scanteie divina si care dupa unii este adevarata noastra identitate, invelita in n corpuri
5. a asculta si a intra in armonie cu acest Christ/spirit/etc. ar putea insemna a abandona, treptat, suprematia corpului asupra spiritului si a reintrona suprematia spiritului asupra corpului.

Au fost cateva repere ...
Citeste-l si pe B. Spalding. Merita cu prisosinta.
Sau daca preferi luuuungi citate din Biblie ... este alegerea ta.

68 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 9:46 am

HIRAN

demon
Tudorel666 a scris:
Am inteles ca legea nu duce la desavarsire, dar nu am inteles ce inseamna a ramane in cuvantul lui Hristos.
Poti sa mai incerci o data?

Daca s-a inteles ce e cu legea, primul pas a si fost facut.
Pentru a ramane in cuvantul lui Hristos, trebuie mai intai sa fii in El.
Sau pentru a pastra un lucru trebuie mai intai sa-l ai.

Pentru a avea Cuvantul mai intai trebuie sa-L primesti. Ca sa-L primesti trebuie sa-ti fie dat. Iar aceasta este meritul si alegerea lui Dumnezeu sa dea cui vrea El acest Cuvant.

Io 17 :8 Caci le-am dat cuvintele, pe care Mi le-ai dat Tu. Ei le-au primit, si au cunoscut cu adevarat ca de la Tine am iesit, si au crezut ca Tu M-ai trimis.
9 Pentru ei Ma rog. Nu Ma rog pentru lume, .....

Col 1 :27 carora Dumnezeu a voit sa le faca cunoscut care este bogatia slavei tainei acesteia intre Neamuri, si anume : Hristos in voi, nadejdea slavei.

Abia apoi putem vorbi despre ramanere in cuvantul lui Hristos :

Io 14 :20 In ziua aceea veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine, si ca Eu sunt in voi.
Io 6 :56 Cine mananca trupul Meu, si bea sangele Meu, ramane in Mine, si Eu raman in El.
Dar si aici, la mancarea trupului, se impune un discernamant si o atentie sporita pentru a deosebi cuvintele si sursa lor.
1Co 11 :27 De aceea oricine mananca painea aceasta sau bea paharul Domnului in chip nevrednic, va fi vinovat de trupul si sangele Domnului.
28 fiecare sa se cerceteze dar pe sine insusi, si asa sa manance din painea aceasta si sa bea din paharul acesta.
29 Caci cine manaca si bea, isi manaca si bea osanda lui insusi, daca nu deosebeste trupul Domnului.

Deci chiar si dintre cei alesi se intampla sa manance din rodul ambilor pomi al vietii si cel al mortii, iar consecinta este urmatoarea :
1Co 11 :30 Din pricina aceasta sunt intre voi multi neputinciosi si bolnavi, si nu putini dorm. (aceste neputinte si boli sunt in spirit bine inteles).
Dar dupa cum reiese din versetele urmatoare (31-32) alesii sunt tratati cu judecata ca sa se vindece si sa nu fie oasanditi o data cu lumea.

Bineinteles ca ramanearea in cuvant nu este un scop in sine final ci un proces intermediar deoarece tinta este rodirea acestui cuvant (seminte) in ucenici. - Io 5 :1-11

Dar dupa cum mentionai mai la inceput sunt multi care manaca din pomul mortii, fiind astfel sub domnia legii, totusi inselandu-se ca sunt in cuvantul lui Hristos.

Io 1 :17 caci Legea a fost data prin Moise, dar harul si adevarul au venit prin Iisus

69 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 10:15 am

HIRAN

demon
Bineinteles ca ramanearea in cuvant nu este un scop in sine final ci un proces intermediar deoarece tinta este rodirea acestui cuvant (seminte) in ucenici. - Io 5 :1-11

Scuze pentru neatentie. Corect este Ioan 15:1-11

Iar expresia "in chip nevrednic" din 1Co 11:27 a carei consecinta este vinovatia se refera la folosirea cuvintelor lui Hristos fara sa-ti fi fost date de Dumnezeu.
Mt. 15:13 Drept raspuns, El le-a zis: "Orice rasad, pe care nu l-a sadit Tatal Meu cel ceresc, va fi smuls din radacina.

Fa 13:46 Dar Pavel si Barnaba le-au zis cu indrazneala: "Cuvantul lui Dumnezeu trebuia vestit mai intai voua: dar fiindca nu-l primiti, si singuri va judecati nevrednici de viata vesnica, iata ca ne intoarcem spre Neamuri.

70 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 1:49 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Ps 45:9 Printre prea iubitele tale sunt fete de imparati; imparateasa, mireasa ta, sta la dreapta ta, impodobita cu aur de Ofir.

Si pentru cultura generala in casa Tatalui in afara de fii si fiice mai sunt robi si roabe.
Singura cala ca sa nu contrazicem altceva din Scriptura este sa considram ca celelalte fiice sunt bisericile pamantesti, versul aratand imparateasa si "restul".
Iar, cultura mea generala nu este importanta deloc atata timp cat discut despre Dumnezeu si am Scriptura.
Iar, Scriptura arata ca pt salvati foloseste mai multe cuvinte: pesti, palmieri, orfani, pomi, fructe, oi, etc..... La fel, alt sinonim este acela de ROB, Scriptura prezentand robii ca fiind de doua feluri: robi ai pacatului si robi ai lui Dumnezeu.

Te rog, chiar nu am chef de ABC..... Mai studiaza si tu singur.

La fel si judecata este un MIJLOC alaturi de altele prin care este modelat omul cel dupa chipul lui Dumnezeu.
La fel si moartea este o necesitate a acestui proces de creatie, deoarece fara moarte nu ar exista evolutie.
Nu ai proba biblica pt aceste filozofii omenesti. La astrologie sau la biserica, merge. Cu Scriptura, nu merge. Trebuie dovedit.

71 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 4:51 pm

HIRAN

demon
Nu putem considera cum vrem noi de dragul teologiei noastre. Acele fete este aratat clar in Ps 45:14-15, ca intra in casa Imparatului.
Bisericile pamantesti sunt acestea:
Ps 45:12 Si fiica Tirului, si cele mai bogate din popor vor umbla cu daruri ca sa capete bunavointa ta.
Nu-ti este de folos sa te manii, daca nu poti primi cuvantul asa cum este scris.

Robi ai pacatului sunt cei ce lucreaza pacatul .
Ier 9:5 Se trag pe sfoara unii pe altii, si nu spun adevarul,; isi deprind limba sa minta, si se trudesc sa faca rau.

Robi ai lui Dumnezeu sunt cei ce lucreaza legea.
Iov 1:8 Domnul a zis Satanei: "Ai vazut pe robul meu Iov ?.....

Ambele robii se datoreaza Legii. Legea naste pentru robie.

Fiii nu lucreaza nimic ci primesc totul pe gratis.

Evr. 3:5 Cat despre Moise, el a fost credincios in toata casa lui Dumnezeu ca sluga, ca sa marturiseasca despre lucrurile, care aveau sa fie vestite mai tarziu.
6 Dar Hristos este credincios ca Fiu, peste casa lui Dumnezeu.

72 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 5:06 pm

HIRAN

demon
Revenind la subiectul topicului in Ap 20:11-15 este descrisa jucecata mortilor.
Ap 20:12 Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este cartea vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea.

Pentru dezbatere lansez intrebarea: pentru ce este necesara cartea vietii la judecata mortilor ?

73 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 6:08 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Mie imi pare ca nu ai citit cu atentie postarea (si probabil nici pe B. Spalding). Este in postare un semn " = ", precum si acea parte pe care am bolduit-o acum. Un mic efort de gandire te-ar fi dus cu rationamentul aproximativ asa :
1. ceva ce se afla in fiecare dintre noi
2. cosmic/cosmos
"CÓSMOS s.n. 1. ... 2. (La grecii antici) Universul, considerat ca un tot armonios organizat, infinit în timp și în spațiu, în opoziție cu haosul. – Din fr. cosmos.
Sursa: DEX '98"
armonios organizat, in opozitie cu haos
3. in postare apare si "a intra in armonie cu ..."
4. daca fac abstractie de anatomie (aproape toti avem stomac, inima, rinichi, creier, plamani, etc ... ) ar putea fi vorba (fiind si un forum de spiritualitate) de ceea ce se numeste spirit/scanteie divina si care dupa unii este adevarata noastra identitate, invelita in n corpuri
5. a asculta si a intra in armonie cu acest Christ/spirit/etc. ar putea insemna a abandona, treptat, suprematia corpului asupra spiritului si a reintrona suprematia spiritului asupra corpului.

Au fost cateva repere ...
Citeste-l si pe B. Spalding. Merita cu prisosinta.
Sau daca preferi luuuungi citate din Biblie ... este alegerea ta.

Am inteles la ce te-ai referit si sunt de acord cu tine, dar nu am fost de acord cu exprimarea ta. Nici acum nu sunt pentru ca tot imi pare ca sunt prea multe vorbe.

74 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 19, 2008 8:29 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:... Nici acum nu sunt pentru ca tot imi pare ca sunt prea multe vorbe.
Maxima conciziune : a ramane in Hristos este, d.p.meu d.v., o forma grosiera de exprimare a armonizarii (functionarii perfecte, fara defecte, sacadari, intreruperi) tuturor elementelor care compun omul : corpul fizic ("din carne si oase"), corpurile din materii mai subtile (ex. : astral buddhic, atmic, etc) si "nucleul considerat divin si numit de unii spirit.
Mai concis de atat nu pot si nici nu ma mai intereseaza sa fiu. Daca-ti convine bine, daca nu continua sa dialoghezi cu conciziunile Km-etrice de citate din Biblie, ale altor forumisti. Modul tau de a pune problema, in acest topic, mi-a redus la zero interesul pentru el.
P.S. ai avut curiozitatea sa verifici cat de concis esti in propriile postari ? Nu cred, altfel ai fi continuat altfel, mai constructiv, dialogul, care, pentru mine, in acest topic, se incheie aici.

75 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 20, 2008 1:44 pm

HIRAN

demon
Te rog draga Heruer sa nu te intristezi, si sa-l ierti pe Tudorel.
Citatele din biblie sunt acceptate ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu iar parerile noastre doar vorbe.
Nu vreu sa spun ca ce ai expus ar fi total aiurea, dar nu toti suntem familiarizati cu vocabularul esoteric si ca atare apare o bariera in comunicare.

O sa incerc sa traduc ce ai spus. Daca sunt gresit te rog sa ma corectezi.
2 Co 5:19 ca adica Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine, netinandu-le in socoteala pacatele lor, si ne-a incredintat noua propovaduirea acestei impacari.
Io 1:10 El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.

Practic este vorba despre a cunoste divinitatea pusa in noi (primita), si a ne impaca cu ea. Cel putin asa am inteles eu acea armonizare expusa.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum