Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Judecata vesnica

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 6]

76 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 20, 2008 2:10 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:... Nici acum nu sunt pentru ca tot imi pare ca sunt prea multe vorbe.
Maxima conciziune : a ramane in Hristos este, d.p.meu d.v., o forma grosiera de exprimare a armonizarii (functionarii perfecte, fara defecte, sacadari, intreruperi) tuturor elementelor care compun omul : corpul fizic ("din carne si oase"), corpurile din materii mai subtile (ex. : astral buddhic, atmic, etc) si "nucleul considerat divin si numit de unii spirit.
Mai concis de atat nu pot si nici nu ma mai intereseaza sa fiu. Daca-ti convine bine, daca nu continua sa dialoghezi cu conciziunile Km-etrice de citate din Biblie, ale altor forumisti. Modul tau de a pune problema, in acest topic, mi-a redus la zero interesul pentru el.
P.S. ai avut curiozitatea sa verifici cat de concis esti in propriile postari ? Nu cred, altfel ai fi continuat altfel, mai constructiv, dialogul, care, pentru mine, in acest topic, se incheie aici.

Domnul meu,
imi cer iertare ca ti-am adus neplacere prin nebunestile raspunsuri pe care am indraznit sa le postez, crezand ca sunt mai destept ca toata lumea. Imi cer iertare pentru faptul ca am indraznit sa emit judecati asupra cuvintelor domniei tale. Raul facut insa, nu stiu cum sa-l indrept. Pentru aceasta, ingaduit fie-mi sa merg sa-mi plang pacatele, rautatea si prostia, pe care le vad in continuare in mine, cu toata straduinta mea de a le indrepta.
Sunt doar un om care a indraznit sa iubeasca lumea si a crezut ca stie cum poate face aceasta. Mi-am dat seama insa ca nu stiu nici macar cum sa ma iubesc pe mine insumi. Daca nu as sti ca, incepand sa ma urasc si sa ma dispretuies, as mari si mai mult greseala in care ma aflu, caci as dispretui ce nu cunosc si as condamna ce nu am puterea sa construiesc, daca nu as sti ca, asa cum sunt, tot mai pot face un pustiu de bine familiei si oamenilor din jurul meu, m-as duce in pustie sa-mi plang vesnic pacatele.
Fie ca dumnezeul in care crezi sa-ti lumineze zilele si sa te ajute sa-mi poti ierta prostia sau, daca nu, sa-mi ajute mie sa-mi pot plati toate datoriile, pana la ultimul banut.
Si, daca prin cuvintele mele am intristat iarasi pe careva, rog sa ma ierte si sa incerce sa inteleaga o minte de om ce-si plange neputinta si se simte doborat de durerea de a nu se putea vedea decat ca un gunoi pe fata pamantului.
De aceea, de soarta sau bunul Dumnezeu vor voi sa-mi inclesteze gura ce vorbeste nebuneste, cu durere imi cer iertare de la cei ce, crezand ca sunt ceva, imi vor duce dorul.
As vrea sa urez tuturor iubire, dar nici aceasta urare nu stiu daca fac bine a o face.
As prefera mai bine sa fiu blamat, sperand ca astfel ma voi putea ierta si eu pe mine insumi.
O zi buna, dragilor!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

77 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 20, 2008 3:15 pm

Heruer

inger
HIRAN a scris:Te rog draga Heruer sa nu te intristezi, si sa-l ierti pe Tudorel.
Citatele din biblie sunt acceptate ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu iar parerile noastre doar vorbe.
Nu vreu sa spun ca ce ai expus ar fi total aiurea, dar nu toti suntem familiarizati cu vocabularul esoteric si ca atare apare o bariera in comunicare.

O sa incerc sa traduc ce ai spus. Daca sunt gresit te rog sa ma corectezi.
2 Co 5:19 ca adica Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine, netinandu-le in socoteala pacatele lor, si ne-a incredintat noua propovaduirea acestei impacari.
Io 1:10 El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.

Practic este vorba despre a cunoste divinitatea pusa in noi (primita), si a ne impaca cu ea. Cel putin asa am inteles eu acea armonizare expusa.
Hiran, imi pare rau dar eu nu cred in existenta Dumnezeu-Lui biblic (crestin sau ebraic) si nu consider biblia ca fiind "cuvantul Lui Dumnezeu", de aceea, orice citat din biblie are, pentru mine, numai valoarea cugetarii unui om (autorul) si crede-ma respect cugetarile si convingerile oamenilor, dar nu-mi fac din ele repere existentiale unice. Spre exemplu, respect cunostintele pe care tu, sau Zexelica le aveti in materie de biblie, dar nu voi subscrie ideii conform careia "biblia este adevarata pentru ca asa scrie in ea ca este adevarata".

Vezi profilul utilizatorului

78 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 20, 2008 6:02 pm

Samael

muritor de rand
Pentru Heruer.

Nu inseamna caci daca nu crezi in D-zeu el nu crede in tine,in momentul in care ai scris caci nu crezi este totusi un semn caracteristic de credinta in ceva.De pilda dictatorul Stalin ce era ateist,inainte de moarte a strigat cu glas tare ca dracii stau in jurul lui si astepta sa ii ia sufletul si a poruncit ca sa se traga toate clopotele.Ce jalnic si ce trist pentru un asemenea om sa moara fara de D-zeu?Idea cu Biblia caci este adevarata,nu un om sau niste oameni au inventat acest lucru ci insusi D-zeu declara astfel,iar necredinta unui om nu poate anula in totalitate autoritatea si sfintenia Bibliei.

79 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 21, 2008 9:39 am

Heruer

inger
Samael a scris:Pentru Heruer.

Nu inseamna caci daca nu crezi in D-zeu el nu crede in tine,in momentul in care ai scris caci nu crezi este totusi un semn caracteristic de credinta in ceva.De pilda dictatorul Stalin ce era ateist,inainte de moarte a strigat cu glas tare ca dracii stau in jurul lui si astepta sa ii ia sufletul si a poruncit ca sa se traga toate clopotele.Ce jalnic si ce trist pentru un asemenea om sa moara fara de D-zeu?Idea cu Biblia caci este adevarata,nu un om sau niste oameni au inventat acest lucru ci insusi D-zeu declara astfel,iar necredinta unui om nu poate anula in totalitate autoritatea si sfintenia Bibliei.
Arata-mi unde scrie ca Dumnezeu este autorul bibliei. Dar nu veni cu citate din biblie in care X a declarat ca biblia este data de Dumnezeu, ca nu este un argument valabil. Oricine poate sustine oriunde orice. Nu am spus ca nu creed in existenta lui Dumnezeu. Nu cred in caricatura facuta in diverse scrieri "sfinte" Lui Dumnezeu.

80 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 21, 2008 10:33 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Robi ai lui Dumnezeu sunt cei ce lucreaza legea.
Iov 1:8 Domnul a zis Satanei: "Ai vazut pe robul meu Iov ?.....
Robii lui Dumnezeu sunt cei salvati. Faci confuzii.

Si cu judecata la fel, cunosc aceasta doctrina mincinoasa, care are ca baza versul din 2Cor5:10

10Căci toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-și primească răsplata după binele sau răul, pe care -l va fi făcut cînd trăia în trup.

Asta dovedeste ca nu se intelege ce este salvarea.

Salvarea este plata pacatelor. Ai pacatele platite, nu mai ai nicio treaba, Hristos face totul pt tine.
Insa, este combinata cu plata universala a pacatelor sustinuta de arminica-mana mica, cu meritele omului de "a se MENTINE IN SALVARE"

Ma doare capul de atata minciuna

beach beach beach

81 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 21, 2008 11:35 am

Heruer

inger
Zexelica a scris:...... Ai pacatele platite, nu mai ai nicio treaba, Hristos face totul pt tine.
....
Hahahahahaha aici chiar ca mi-a placut. Imi suna grozav de cunoscut ... ceva de genul Ariel face totul pentru tine ... (se poate inlocui ariel cu orice produs sau oricare institutiile din reclamele @@#^&^$#% de la .....TV)

82 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 21, 2008 12:00 pm

Biblia arata ca vor fi robi credinciosi si necredinciosi. Face Isus totul pentru noi sau ne ramane si noua ceva de facut??

Luca12:41 "Doamne", I-a zis Petru, "pentru noi spui pilda aceasta sau pentru toți?"
12:42 Și Domnul a zis: "Cine este ispravnicul credincios și înțelept, pe care-l va pune stăpânul său peste slugile sale, ca să le dea partea lor de hrană la vremea potrivită?

12:43 Ferice de robul acela, pe care stăpânul, la venirea lui, îl va găsi făcând așa!
12:44 Adevărat vă spun, că îl va pune peste toată avuția sa.
12:45 Dar dacă robul acela zice în inima lui: "Stăpânul meu zăbovește să vină"; dacă va începe să bată pe slugi și pe slujnice, să mănânce, să bea și să se îmbete,
12:46 stăpânul robului aceluia va veni în ziua în care el nu se așteaptă, și în ceasul în care nu știe, și-l va tăia în bucăți; și soarta lui va fi soarta celor necredincioși în lucrul încredințat lor.

Care este lucrul incredintat lor? Care sunt slugile?

1 Corinteni 9:16 Dacă vestesc Evanghelia, nu este pentru mine o pricină de laudă, căci trebuie s-o vestesc; și vai de mine, dacă nu vestesc Evanghelia!

Daniel 11:35 Chiar și din cei înțelepți, mulți vor cădea, ca să fie încercați, curățiți și albiți, până la vremea sfârșitului, căci sfârșitul nu va fi decât la vremea hotărâtă.
Matei 24:10 Atunci mulți vor cădea, se vor vinde unii pe alții, și se vor urî unii pe alții.

83 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 21, 2008 12:13 pm

Zexelica ia aminte doar la inchipuirile lui. PE softpedia a ramas fara argumente se pare.
Se pare ca trebuie sa repet din nou ce am scris acolo ca sa se vada faptul ca nu are nici un sprijin Biblic.

Ezechiel 18:21 Dar dacă cel rău se întoarce de la toate păcatele pe care le-a săvârșit, și păzește toate legile Mele și face ce este drept și plăcut, va trăi negreșit, nu va muri.
Ezechiel 18:22 Toate fărădelegile pe care le-a făcut, i se vor uita! El va trăi, din pricina neprihănirii în care a trăit.
Ezechiel 18:23 Doresc Eu moartea păcătosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui și să trăiască?
Ezechiel 18:24Însă dacă cel neprihănit se abate de la neprihănirea lui și săvârșește nelegiuirea, dacă se ia după toate urâciunile celui rău, s-ar putea să trăiască el oare? Nu, ci toată neprihănirea lui va fi uitată, pentru că s-a dat la nelegiuire și la păcat; de aceea va muri în ele[/b].
Ezechiel 18:25 Voi ziceți: "Calea Domnului nu este dreaptă!" Ascultați dar, casa lui Israel! Nu este calea Mea dreaptă? Oare nu mai degrabă căile voastre nu sunt drepte?
Ezechiel 18:26 Dacă cel neprihănit se abate de la neprihănirea lui și săvârșește nelegiuirea, și moare pentru aceasta, moare din pricina nelegiuirii pe care a săvârșit-o.

Ezechiel 33:7 Acum, fiul omului, te-am pus străjer peste casa lui Israel. Tu trebuie să asculți Cuvântul care iese din gura Mea, și să-i înștiințezi din partea Mea.
Ezechiel 33:8 Când zic celui rău: "Răule, vei muri negreșit!" și tu nu-i spui, ca să-l întorci de la calea lui cea rea, răul acela va muri în nelegiuirea lui, dar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
Ezechiel 33:9 Dar dacă vei înștiința pe cel rău, ca să se întoarcă de la calea lui, și el nu se va întoarce, va muri în nelegiuirea lui, dar tu îți vei mântui sufletul.

Ezechiel 33:12 Și tu, fiul omului, spune copiilor poporului tău: "Neprihănirea celui neprihănit nu-l va mântui în ziua fărădelegii lui, și cel rău nu va cădea lovit de răutatea lui, în ziua când se va întoarce de la ea, după cum nici cel neprihănit nu va putea să trăiască prin neprihănirea lui în ziua când va săvârși o fărădelege.
Ezechiel 33:13 Când zic celui neprihănit că va trăi negreșit, - dacă se încrede în neprihănirea lui și săvârșește nelegiuirea, atunci toată neprihănirea lui se va uita, și el va muri din pricina nelegiuirii pe care a săvârșit-o.
Ezechiel 33:14 Dimpotrivă când zic celui rău: "Vei muri!" - dacă se întoarce de la păcatul lui și face ce este bine și plăcut,
Ezechiel 33:15 dacă dă înapoi zălogul, întoarce ce a răpit, urmează învățăturile care dau viața, și nu săvârșește nici o nelegiuire, va trăi negreșit, și nu va muri.
Ezechiel 33:16 Toate păcatele pe care le-a săvârșit se vor uita; a făcut ce este bine și plăcut, și va trăi negreșit!"

Chiar si ce i care sunt din clasa Bisericii pot sa cada

Evrei 6:4 Căci cei ce au fost luminați odată, și au gustat darul ceresc, și s-au făcut părtași Duhului Sfânt,
Evrei 6:5 și au gustat Cuvântul cel bun al lui Dumnezeu și puterile veacului viitor -
Evrei 6:6 și care totuși au căzut, este cu neputință să fie înnoiți iarăși, și aduși la pocăință, fiindcă ei răstignesc din nou pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu, și-L dau să fie batjocorit.

10:26 Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoștința adevărului, nu mai rămâne nici o jertfă pentru păcate,
10:27 ci doar o așteptare înfricoșată a judecății, și văpaia unui foc, care va mistui pe cei răzvrătiți
10:29 Cu cât mai aspră pedeapsă credeți că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfințit, și va batjocori pe Duhul harului?

1 Corinteni 9:27 Ci mă port aspru cu trupul meu, și-l țin în stăpânire, ca nu cumva, după ce am propovăduit altora, eu însumi să fiu lepădat.

Romani11:20 Adevărat: au fost tăiate din pricina necredinței lor, și tu stai în picioare prin credință: Nu te îngâmfa dar, ci teme-te!
11:21 Căci dacă n-a cruțat Dumnezeu ramurile firești, nu te va cruța nici pe tine
Nu stiu din ce manual inveti dar... ar trebui sa lasi dogmele si istorisirile inchipuite, sa nu citesti Biblia cu prejudecata.
Esti partinitor dupa cum vad eu. Ce facem? le scoatem din Biblie ca se contrazic cu inchipuirile tale? Cam multe foi de rupt. Daca ma iau dupa tine cand deschid Biblia o sa mai am 3 foi in ea, cam la 3 versete sa rezuma credinta ta, alea unde pune ca vor fi scapati toti si li se vor ierta toate si neprihaniti prin credinta.

Proverbe 30:6 N-adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te pedepsească, și să fii găsit mincinos.
Deuteronomul 12:32 Voi să păziți și să împliniți toate lucrurile pe care vi le poruncesc eu; să n-adăugați nimic la ele, și să nu scoateți nimic din ele.

Ieremia23:29 "Nu este Cuvântul Meu ca un foc, zice Domnul, și ca un ciocan care sfărâmă stânca?"
23:32 "Iată, zice Domnul, am necaz pe cei ce prorocesc visuri neadevărate, care le istorisesc și rătăcesc pe poporul Meu, cu minciunile și cu îndrăzneala lor; nu i-am trimis Eu, nu Eu le-am dat poruncă, și nu sunt de nici un folos poporului acestuia, zice Domnul."
23:31 "Iată, zice Domnul, am necaz pe prorocii care iau cuvântul lor și-l dau drept cuvânt al Meu."
Apocalips22:18 Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
22:19 Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieții și din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."

84 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 21, 2008 11:05 pm

HIRAN

demon
Heruer a scris:
Hiran, imi pare rau dar eu nu cred in existenta Dumnezeu-Lui biblic (crestin sau ebraic) si nu consider biblia ca fiind "cuvantul Lui Dumnezeu", de aceea, orice citat din biblie are, pentru mine, numai valoarea cugetarii unui om (autorul) si crede-ma respect cugetarile si convingerile oamenilor, dar nu-mi fac din ele repere existentiale unice. Spre exemplu, respect cunostintele pe care tu, sau Zexelica le aveti in materie de biblie, dar nu voi subscrie ideii conform careia "biblia este adevarata pentru ca asa scrie in ea ca este adevarata".

Esti in regula asa cum crezi.
Dar ai luat-o putin prea personal, si probabil ai fost surprins intr-un moment vulnerabil pentru sufletul tau.
De fapt noi suntem niste copii, nici cuminti, dar nici obraznici, care se joaca sa faca un mare puzzle, fara sa aiba tabloul martor, si fiecare vine cu cate o piesa si incearca sa o potriveasca undeva. Puzzle-ul pe care il mesteream aici era Biblia, iar tu s-ar parea ca ai venit cu o piesa din alta cutie (alta carte), si a avut loc o neintelegere a piesei respective.
Eu cred ca mai sunt carti pline de intelepciune care au ascunse in ele tablouri ale adevarului, si merita descifrate fiecare in parte, dar daca amestecam piesele de la mai multe puzzle-uri ne incurcam si mai tare de cat suntem.
Pace si Lumina.

85 Re: Judecata vesnica la data de Joi Aug 21, 2008 11:39 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Robi ai lui Dumnezeu sunt cei ce lucreaza legea.
Iov 1:8 Domnul a zis Satanei: "Ai vazut pe robul meu Iov ?.....
Robii lui Dumnezeu sunt cei salvati. Faci confuzii.

Si cu judecata la fel, cunosc aceasta doctrina mincinoasa, care are ca baza versul din 2Cor5:10

10Căci toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-și primească răsplata după binele sau răul, pe care -l va fi făcut cînd trăia în trup.

Asta dovedeste ca nu se intelege ce este salvarea.

Salvarea este plata pacatelor. Ai pacatele platite, nu mai ai nicio treaba, Hristos face totul pt tine.
Insa, este combinata cu plata universala a pacatelor sustinuta de arminica-mana mica, cu meritele omului de "a se MENTINE IN SALVARE"

Ma doare capul de atata minciuna

beach beach beach

trebuie sa rectific si sa lamuresc putin la ce am postat:
Legea ne tinea robi. Asta reiese clar din Rom 7:6
Aceasta avea sa stapaneasca si peste alesi pana la implinirea vremii.
Ga 4:1 Dar cata vreme mostenitorul este nevarstnic, eu spun ca nu se deosebeste cu nimic de un rob, macar ca este stapan peste tot.
3 Tot asa si noi, cand eram nevarstnici, eram sub robia invataturilor incepatoare ale lumii.
Mai departe este descris cum la vremea hotarata de tatal Iisus a rascumparat pe cei ce erau sub Lege, pentru ca sa capatam infierea.
7 Asa ca nu mai esti rob ci fiu; si daca esti fiu, esti si mostenitor, prin Dumnezeu.
Iata ca salvarea nu inseamna numai plata pacatelor ci si rascumpararea de sub autoritatea Legii.
Ga 3:23-26 completeaza si lamureste acest aspect.

Acum, expresia de "rob a lui Dumnezeu" care este sinonima cu "un salvat", exista in Biblie dar in contextele corespunzatoare. Iata o clarificare:
1Pe 2:16 Purtati-va ca niste oameni slobozi, fara sa faceti din slobozenia aceasta o haina a rautatii, ci ca niste robi ai lui Dumnezeu.

Apoi sunt atribuite oamenilor diverse denumiri, calitati sau ipostaze in functie de criteriul de raportare.
Mat 10:24 Ucenicul nu este mai pe sus de invatatorul sau, nici robul mai pe sus de domnul sau.
Iata ca in ce priveste scoala suntem ucenici iar Iisus este invatatorul.
In ce priveste familia suntem frati, El fiind primul nascut dintre mai multi frati.
In ce priveste salvarea sunte salvatii iar El este Mantuitorul.
In ce priveste preotia noi suntem preotii, iar El este marele preot.
In ce priveste lucrarea lui Dumnezeu, noi suntem robi, iar El este Domnul. Aceasta expresie apare oriunde se desfasoara un plan a lui Dumnezeu prin alesii sai.
Iata ca si Nebucadnetar este denumit rob al Domnului deoarece Dumnezeu a implinit ceva planuri de ale sale prin el.
Ier 25:9 .....; si voi trimite la robul Meu Nebucadnetar, imparatul Babilonului; ....

Iata ca si imparatul Babilonului este numit rob a lui Dumnezeu. Daca "rob a lui Dumnezeu" din contextul de fata este sinonim cu "salvat" atunci de ce sa mai iesim din Babilon ?

In ce priveste judecata tuturor, versetul din 2Co 5:10 nu minte, dar trebuie avut in vedere CAND este judecat fiecare.
Ca unii beneficiaza de gratiere, este logic ca aceasta gratiere, nu poate preceda judecata si este un eveniment distinct de cel al judecatii.

86 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 22, 2008 8:59 am

Tudorel666

eliberat
HIRAN a scris:

Esti in regula asa cum crezi.
Dar ai luat-o putin prea personal, si probabil ai fost surprins intr-un moment vulnerabil pentru sufletul tau.
De fapt noi suntem niste copii, nici cuminti, dar nici obraznici, care se joaca sa faca un mare puzzle, fara sa aiba tabloul martor, si fiecare vine cu cate o piesa si incearca sa o potriveasca undeva. Puzzle-ul pe care il mesteream aici era Biblia, iar tu s-ar parea ca ai venit cu o piesa din alta cutie (alta carte), si a avut loc o neintelegere a piesei respective.
Eu cred ca mai sunt carti pline de intelepciune care au ascunse in ele tablouri ale adevarului, si merita descifrate fiecare in parte, dar daca amestecam piesele de la mai multe puzzle-uri ne incurcam si mai tare de cat suntem.
Pace si Lumina.

Sa-mi fie iertat, domnul meu, ca indraznesc sa te contrazic dar, daca biblia exprima adevarul si alte carti religioase exprima tot adevarul, atunci ele ar trebui sa faca parte din acelasi puzzle.
Daca insa am inteles eu ceva gresit, te rog sa ai bunavointa sa-mi arati unde imi este greseala de rationament.
Scuze, inca o data, ca m-am bagat si eu in seama.

87 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 22, 2008 11:04 am

HIRAN

demon
Acelasi adevar poate fi fotografiat din mai multe unghiuri, fata, profil, spate, etc. si rezulta imagini diferite.
1 Co 4:6 Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, in icoana de vorbire, ....

Am concluzionat aceasta si dintr-o experienta mai veche.
Vezi o postarea de-a mea de pe pagina aceasta:
http://spiritliber.forumer.ro/crestinism-f10/trinitate-adevar-sau-falsificare-t64-130.htm#6336

88 Re: Judecata vesnica la data de Vin Aug 22, 2008 12:31 pm

Azazel

demon
Vad ca uni citesc cu ardoare biblia dar nu prea inteleg mare lucru
Nu v-a fi nici o judecata de apoi ,Dumnezeu a creat omul pentru a trai pe pamint ,adica pe aceasta planeta si l-a facut din țărînă și după ce v-a muri se v-a intoarce în țărînă,de fapt l-a un moment dat i-a parut rau ca l-a creat și așa ,și a vrut să-l nimicească pe om cu ocazia potopului lui NOE ,ce sa mai vorbim ca ne face nemuritori ,nu suntem decit niște animale mai evoluate create pentru distracția lui și a îngerilor ,mai ales a lui SATAN
Cei care cititi biblia incercati sa o intelegeti din prisma propriei persoane si nu a unei dogme religioase impuse incercati sa va debarasati de aceste religii si veti fi mai liberi ,
asa cum se numeste si acest forum ,incercati doar

89 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 23, 2008 11:11 am

Samael

muritor de rand
ptr Azazel!

De ce esti chiar asa de precis de unele lucruri? De ce iti place sa denaturezi Adevarul?ha,ha,ha rolf Suntem niste animale evoluate si create? poate ca mai exista anumite maimute care nu au coborat inca din copac?Tu poti sa mergi sa dai mana cu Darwin si sa`l mangai pe costumul lui de maimuta!. Pe acest forum nu incercam sa spunem cat de asemanator este omul cu animalul sau ca este doar o inghesuire de atomi ci incercam sa deslusim puterea spiritului uman (care lipseste cu desavarsire la animalele „ramase neevoluate”) lol!

90 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 23, 2008 9:23 pm

HIRAN

demon
HIRAN a scris:Revenind la subiectul topicului in Ap 20:11-15 este descrisa jucecata mortilor.
Ap 20:12 Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este cartea vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea.

Pentru dezbatere lansez intrebarea: pentru ce este necesara cartea vietii la judecata mortilor ?

READUC IN ATENTIE SUBIECTUL JUDECATII REPETAND INTREBAREA :

De ce este necesara cartea vietii la judecata mortilor ?

91 Re: Judecata vesnica la data de Sam Aug 23, 2008 10:19 pm

Anticristul

eliberat
Azazel a scris:Vad ca uni citesc cu ardoare biblia dar nu prea inteleg mare lucru
Nu v-a fi nici o judecata de apoi ,Dumnezeu a creat omul pentru a trai pe pamint ,adica pe aceasta planeta si l-a facut din țărînă și după ce v-a muri se v-a intoarce în țărînă,de fapt l-a un moment dat i-a parut rau ca l-a creat și așa ,și a vrut să-l nimicească pe om cu ocazia potopului lui NOE ,ce sa mai vorbim ca ne face nemuritori ,nu suntem decit niște animale mai evoluate create pentru distracția lui și a îngerilor ,mai ales a lui SATAN
Cei care cititi biblia incercati sa o intelegeti din prisma propriei persoane si nu a unei dogme religioase impuse incercati sa va debarasati de aceste religii si veti fi mai liberi ,
....................................................................................................................
Azazela sa nu zici ca ai dat mina cu Anticristul.
I ti pun totusi o intrebare simpla.De ce este creierul omului atit de perfectionat daca omul cel mai destept nu-l poate folosi nici macar 10 procente din capacitatea lui?

92 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 24, 2008 1:17 pm

Azazel

demon
Deocamdata nu stim sigur daca creierul omului este chiar atit de perfectionat nu sunt decit teorii,dar tot chimie este inauntru ,nu inteleg legatura ,tot tărînă to the end

93 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 24, 2008 2:57 pm

Tudorel666

eliberat
Azazel a scris:Vad ca uni citesc cu ardoare biblia dar nu prea inteleg mare lucru

Domnul meu, crezi ca judecata Domnului este cu surle si cu trambite? S-ar putea ca unii dintre noi sa fie deja in sala procesului si sa nu stie unde se afla...

94 Re: Judecata vesnica la data de Dum Aug 24, 2008 9:15 pm

Anticristul

eliberat
Azazel a scris:Deocamdata nu stim sigur daca creierul omului este chiar atit de perfectionat nu sunt decit teorii,dar tot chimie este inauntru ,nu inteleg legatura ,tot tărînă to the end
..........................................................................................................................................
Oare e numai chimie?Si chiar daca ar fi numai chimie,cite miliarde de ani ar trebui intregi omeniri sa prepare o singura celula din creier ?Si oare i ar putea da si viata?

95 Re: Judecata vesnica la data de Lun Aug 25, 2008 1:36 pm

Vizitato

Vizitator
Ruben121 a scris:Zexelica ia aminte doar la inchipuirile lui. PE softpedia a ramas fara argumente se pare.
Se pare ca trebuie sa repet din nou ce am scris acolo ca sa se vada faptul ca nu are nici un sprijin Biblic.

Ezechiel 18:21 Dar dacă cel rău se întoarce de la toate păcatele pe care le-a săvârșit, și păzește toate legile Mele și face ce este drept și plăcut, va trăi negreșit, nu va muri.
Ezechiel 18:22 Toate fărădelegile pe care le-a făcut, i se vor uita! El va trăi, din pricina neprihănirii în care a trăit.
Nu am rămas fără argumente, insă nu mai rezist la posturi kilometrice, mai ales că nu pricepi ce este prob biblică. Enfin....

La topic, ai postat versuri care par să învețe că păcătosul se întoarce și va păzi tote legile, pt că este el băiat bun, iar, dacă ai fi avut loc, ne-ai fi spus că aceia sunt martorii de la tine din biserică rolf

Îți arăt și eu, că păcătosul păzește legile și poruncile pt că ÎL FACE Dumnezeu să le țină, nu are el niciun merit.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Așa că.............. mai studiază Scriptura, fără să te uiți în manualul iehovistului.

96 Re: Judecata vesnica la data de Mar Aug 26, 2008 9:38 pm

HIRAN

demon
1 Cor 6:2 Nu stiti ca sfintii vor judeca lumea? Si daca lumea va fi judecata de voi, sunteti voi nevrednici sa judecati lucrurile de foarte mica insemnatate ?
3 Nu stiti ca noi vom judeca pe ingeri ? Cu cat mai mult lucrurile vietii acesteia ?

Stie cineva cand si cum se implinesc cele de mai sus ?

Am mai gasit o lucrare legata de judecata pe care o fac alesii in timpul existentei lor in trupul de tarana.

Psa 149:6 Laudele lui Dumnezeu sa fie in gura lor, si sabia cu doua taisuri in mana lor,
7 ca sa faca razbunare asupra neamurilor, si sa pedepseasca popoarele;
8 sa lege pe imparatii lor cu lanturi, si pe mai marii lor cu obezi de fier,
9 ca sa aduca la indeplinire impotriva lor judecata scrisa. Aceasta este o cinste pentru toti credinciosii Lui. Laudati pe Domnul !
Aceasta lucrare s-a facut si se face in toate generatiile.

sa nu ia cineva intelesul literar al textelor, caci nu de cruciade vorbeste textul.

de exemplu sabia cu doua taisuri este Cuvantul lui Dumnezeu:
Ef 6:17 Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu.
Evr 4:12 Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri: ........
Ap 1:16 In mana dreapta tinea sapte stele. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele, cand straluceste in toata puterea lui.

s.a.m.d.

97 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 27, 2008 6:33 am

Vizitato

Vizitator
Da, corect, prin propovaduirea Cuvantului se face judecata. Numai Dumnezeu judeca, insa se explica cat de stransa este legatura intre El si cei salvati, ei facand exact voia Sa si in acest fel se vorbeste ca si cand ei ar judeca.
Este exact situatia din versul cu ce vei lega pe pamant va fi fost deja legat in cer.

Daca Biblia spune ca sfintii vor judeca lumea, de ce adaugi de la tine si spui " ca si cand ar judeca lumea"?!

98 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 27, 2008 4:53 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:
....................................................................................................................
Azazela sa nu zici ca ai dat mina cu Anticristul.
I ti pun totusi o intrebare simpla.De ce este creierul omului atit de perfectionat daca omul cel mai destept nu-l poate folosi nici macar 10 procente din capacitatea lui?

Teoria evolutiei ar putea explica foarte bine acest lucru.
Uite un mic exemplu:
Toata lumea stie ca apendicele este restul unui organ care actualmente nu mai este folosit. Cu toate acestea, sunt convins ca aria cerebrala care raspundea de functionarea acestui organ a ramas la locul ei, chiar daca actualmente nu mai este folosita. Asijderea ei mai sunt si alte arii ale creierului care, desi au fost folosite candva, acum nu mai sunt folosite.
Deci exemplu tau poate fi o excelenta dovada in favoarea veridicitatii teoriei evolutiei, nu numai in favoarea existentei lui Dumnezeu!

99 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 27, 2008 4:57 pm

Tudorel666

eliberat
Azazel a scris:Deocamdata nu stim sigur daca creierul omului este chiar atit de perfectionat nu sunt decit teorii,dar tot chimie este inauntru ,nu inteleg legatura ,tot tărînă to the end

Credinciosii sunt convinsi ca nu exista moarte; ateii sunt convinsi ca nu exista viata vesnica...Totusi, in ultima instanta, ambele pozitii sunt simple credinte!
Convingerea mea: pana la proba contrarie, ambele variante pot fi posibile. Ca urmare, nu stiu daca am sa traiesc vesnic, dar nici nu sunt sigur ca am sa mor vreodata!!!

100 Re: Judecata vesnica la data de Mier Aug 27, 2008 5:33 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:

Credinciosii sunt convinsi ca nu exista moarte; ateii sunt convinsi ca nu exista viata vesnica...Totusi, in ultima instanta, ambele pozitii sunt simple credinte!
Convingerea mea: pana la proba contrarie, ambele variante pot fi posibile. Ca urmare, nu stiu daca am sa traiesc vesnic, dar nici nu sunt sigur ca am sa mor vreodata!!!
Perfect adevarat. As adauga, in conformitate cu convingerile mele, ca ambele variante sunt adevarate si existente simultan, dar in planuri/realitati/universuri diferite. Tot, absolut tot ce mintea umana isi "imagineaza" exista cu adevarat/este real. Atat doar ca nu se poate, inca, preciza "unde si cand" exista toate "imaginatiile.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum