Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

despre fobia institutionalizarii religioase

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mier Oct 01, 2008 6:29 pm

Artistu

demon
Heruer a scris: Din cate am citit (pe ici pe colo) am inteles ca invataturile si indemnurile lui Isus nu se refereau la comportamentul exterior/trup/logica umana ci la "comportamentul" interior/spirit/logica divina.

Asta dupa sute de ani de buchisit si trecut prin filtrul mistic. Intreaba-te cum a interpretat Constantin invataturile, un mic exemplu, dar edificator.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mier Oct 01, 2008 8:53 pm

Tudorel666

eliberat
Artistu a scris:
Tudorel666 a scris: Sincer, te-ai exprimat asa de ambiguu, ca eu nu am priceput de care parte esti. Uite insa, mai jos, un citat evanghelic, ce are si valoare documentara, istorica, prin care se arata cum s-a casatorit Iosif cu Fecioara Maria: pur si simplu a luat-o la el, fara popa, fara acte si fara altceva de genul acesta. Este drept insa ca ei erau deja logoditi, in sensul ca hotarasera asta dinainte si stia si comunitatea. Cu alte cuvinte, altii nu mai aveau voie sa se bage peste ei, de vreme ce se hotarasera deja unul pentru celalalt.

Matei 1
24 Când s-a trezit Iosif din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul Domnului; și a luat la el pe nevasta sa.

Cred ca sunt useri care pot sa confirme sau infirme ca in perioada aia aranjamentele intre parinti erau cele care indicau cine pe cine ia. Aranjamentele alea le poti considera "acte" care legitimau in fata comunitatii cuplul, cam ce face acum preotul - institutionalizarea cuplului. Citatul pe care-l dai nu este relevant, din simplul motiv ca el nu s-a dus, a luat-o si gata. Avea un angajament de respectat - aka logodna.

Reciteste, te rog, ce am scris eu si vezi ca am specificat ca erau deja logoditi, adica isi luasera un angajament unul fata de altul in fata comunitatii respective.
Ideea era insa ca nu preotul era cel care ii unea ci ei insisi, cel mult parintii lor, care nu aveau nici o legatura cu preotia.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

28 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mier Oct 01, 2008 8:57 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris: Din cate am citit (pe ici pe colo) am inteles ca invataturile si indemnurile lui Isus nu se refereau la comportamentul exterior/trup/logica umana ci la "comportamentul" interior/spirit/logica divina.

Ba are destule indemnuri si pentru comportamentul exterior.

29 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Vin Oct 03, 2008 9:25 am

MariaB

muritor de rand
Artistu a scris:
Tudorel666 a scris: cum s-a casatorit Iosif cu Fecioara Maria: pur si simplu a luat-o la el, fara popa, fara acte si fara altceva de genul acesta. Este drept insa ca ei erau deja logoditi, in sensul ca hotarasera asta dinainte si stia si comunitatea.
in perioada aia aranjamentele intre parinti erau cele care indicau cine pe cine ia. Aranjamentele alea le poti considera "acte" care legitimau in fata comunitatii cuplul, cam ce face acum preotul - institutionalizarea cuplului.
"in fata comunitatii" include si pe rabinul comunitatii (adica preotul...)

Artistu a scris:
MariaB a scris: vorbesti despre unii cu motz care s-au apucat sa ucida in numele motzului
dar care este legatura lor cu Crestinismul?
Crestinismul doar le-a oferit conjunctura
daca nu gaseau Crestinismul, gaseau altceva...
vezi in jur/istorie cata aroganta au aratat/arata crestinii in discutiile cu reprezentantii altor religii doar pentru ca ei se roaga unui zeu pe care-l considera SINGURUL.

eu chiar nu vad in jurul meu (grupul in care imi traiesc credinta) aroganta despre care vorbesti
aceasta aroganta exista, dar la cei care nu au o viata de credinta sau care traiesc un derapaj al vietii de credinta - cel putin asa este la catolici

Tudorel666 a scris:Ideea era insa ca nu preotul era cel care ii unea ci ei insisi, cel mult parintii lor, care nu aveau nici o legatura cu preotia.
de fapt este vorba aici de preotia comuna - comuna tuturor crestinilor
asa incat, catolic, Sacramentul casatoriei este administrat de cei doi miri, preotul fiind doar martor

30 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Sam Oct 04, 2008 12:27 pm

HIRAN

demon
Cititi fara prejudecati si fara idei preconcepute Geneza si veti observa ca Dumnezeu nu a creat nici o INSTITUTIE.

Oamenii si-au institutionalizat ideile lor.

Dar este scris ca ideile oamenilor nu sunt ideile lui Dumnezeu si ca este o deosebire intre ele la fel ca intre cer si pamant.

31 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Sam Oct 04, 2008 3:26 pm

Bulache

demon
Si ideile lui dumnezeu cum au putut fi reproduse daca el nu s-a aratat?S-a demonstrat recent ca Moise era drogat cand a coborat de pe munte.
angel

32 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Sam Oct 04, 2008 10:27 pm

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Si ideile lui dumnezeu cum au putut fi reproduse daca el nu s-a aratat?S-a demonstrat recent ca Moise era drogat cand a coborat de pe munte.
angel

Si cum s-a demonstrat?

33 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Dum Oct 05, 2008 4:10 pm

HIRAN

demon
Bulache a scris:Si ideile lui dumnezeu cum au putut fi reproduse daca el nu s-a aratat?S-a demonstrat recent ca Moise era drogat cand a coborat de pe munte.
angel

Tu nu esti departe de adevar.
Daca citesti in F.A. ce s-a intamplat la pogorarea Duhului Sfant, si oriunde in Biblie unde sunt relatate umpleri ale oamenilor cu Duhul Sfant, vei observa manifestari ce se aseamana cu starea de betie sau de drogat.
Fa :1-16, Fa 10:44-46, 1Sam 10:9-11, etc.

34 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 07, 2008 5:55 am

MariaB

muritor de rand
HIRAN a scris:Cititi fara prejudecati si fara idei preconcepute Geneza si veti observa ca Dumnezeu nu a creat nici o INSTITUTIE.

nu chiar nicio institutie
si animalele se aduna in grupuri cu structuri bine definite...

HIRAN a scris:Oamenii si-au institutionalizat ideile lor.
Dar este scris ca ideile oamenilor nu sunt ideile lui Dumnezeu si ca este o deosebire intre ele la fel ca intre cer si pamant.
si aceasta idee (cu deosebirea ca intre cer si pamant) tot omeneasca este ...
de fapt, ideile omenesti sunt mai mult sau mai putin conforme cu vointa divina

intrebarea mea este : de ce ii intriga pe unii faptul ca altii se aduna in grupuri?
ma refer la grupuri religioase - aceasta fiind tema subforumului

35 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 07, 2008 6:19 am

Bulache

demon
In mod normal cu toti ne adunam in grupuri,poate ca acesta este in instinct primar ramas din vremurile cand umblam in haite pt a vana sau a culege. Laughing friends

36 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 07, 2008 8:35 am

Histrion

vrajitor
Hi! Hi!Hi! Cum zice la traditia romaneasca? "Un om si femeia lui".Dumne-zeu a facut din start 2 grupuri diferite : oamenii si femeile, care erau doar 1/2 oameni. . Dupa aia , a facut el o alta taina : neamurile. Alte grupuri. Dupa care i-a grupat pe oameni in diverse religii.La unele religii , oamenii au voie sa se insoteasca cu mai multe jumatati de oameni, ca dumne-zeu le-a dat dezlegare la harem. La alte religii a incercat cu sistemul de caste, adica grupurile spalatele-curatele sa nu se amestece cu alea, din start, mai murdarele sau chiar imputite de sa nu le atingi!. Mai nou, le lasa si pe femei sa se considere oameni 1/1, dar doar in anumite grupuri religioase. Seamana leit cu joaca cu Pokemoni, de o practica plozii prin gradinite! (de alea pamintesti, nici o referire la Eden!)

37 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 07, 2008 10:58 am

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:Hi! Hi!Hi! Cum zice la traditia romaneasca? "Un om si femeia lui".Dumne-zeu a facut din start 2 grupuri diferite : oamenii si femeile, care erau doar 1/2 oameni. . Dupa aia , a facut el o alta taina : neamurile. Alte grupuri. Dupa care i-a grupat pe oameni in diverse religii.La unele religii , oamenii au voie sa se insoteasca cu mai multe jumatati de oameni, ca dumne-zeu le-a dat dezlegare la harem. La alte religii a incercat cu sistemul de caste, adica grupurile spalatele-curatele sa nu se amestece cu alea, din start, mai murdarele sau chiar imputite de sa nu le atingi!. Mai nou, le lasa si pe femei sa se considere oameni 1/1, dar doar in anumite grupuri religioase. Seamana leit cu joaca cu Pokemoni, de o practica plozii prin gradinite! (de alea pamintesti, nici o referire la Eden!)

Mie imi plac pokemonii.

38 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Lun Oct 13, 2008 11:18 am

MariaB

muritor de rand
Bulache a scris:In mod normal cu toti ne adunam in grupuri,poate ca acesta este in instinct primar ramas din vremurile cand umblam in haite pt a vana sau a culege. Laughing friends
si, depasind teoriile materialsmului dialectic, ce poti spune?

Histrion a scris:Hi! Hi!Hi! Cum zice la traditia romaneasca? "Un om si femeia lui".
pe unde se zice astfel?
(asta ca sa stim si in ce grupuri de traditii sa te localizam)

Histrion a scris:Dupa care i-a grupat pe oameni
in diverse religii. ...Seamana leit cu joaca cu Pokemoni,
da, imaginea pe care o ai despre religie seamana leit cu joaca cu Pokemoni

39 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Lun Oct 13, 2008 11:59 am

Histrion

vrajitor
MariaB a scris:
Bulache a scris:In mod normal cu toti ne adunam in grupuri,poate ca acesta este in instinct primar ramas din vremurile cand umblam in haite pt a vana sau a culege. Laughing friends
si, depasind teoriile materialsmului dialectic, ce poti spune?

Histrion a scris:Hi! Hi!Hi! Cum zice la traditia romaneasca? "Un om si femeia lui".
pe unde se zice astfel?
(asta ca sa stim si in ce grupuri de traditii sa te localizam)

Histrion a scris:Dupa care i-a grupat pe oameni
in diverse religii. ...Seamana leit cu joaca cu Pokemoni,
da, imaginea pe care o ai despre religie seamana leit cu joaca cu Pokemoni
1.Prin ce zona a Romaniei se zic "un om si femeia lui"? Prin toata Franta.
2. Deci imaginea pe care o am despre religie e corecta. Religia joaca unui zeu cu Pokemoni, iar eu exact asta vad.
3. Ai dreptate din nou, Bulache ar trebui sa priveasca lumea si prin prisma materialismului metafizic sau al idealismului dialectic.

40 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mier Oct 15, 2008 7:00 am

MariaB

muritor de rand
Histrion a scris:
Religion stinks
m-ai convins!
religia ta stinks
schimba-ti religia!

41 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mier Oct 15, 2008 8:42 am

Histrion

vrajitor
MariaB a scris:
Histrion a scris:
Religion stinks
m-ai convins!
religia ta stinks
schimba-ti religia!
Hi!Hi!Hi! Toate religiile sint fetide!
Cit despre a mea? Nimic nu e, nimic nu pute!

42 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Vin Oct 17, 2008 9:53 am

MariaB

muritor de rand
Histrion a scris:Toate religiile sint fetide!
cum ai ajuns la concluzia aceasta?

43 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Dum Oct 19, 2008 7:57 pm

Histrion

vrajitor
MariaB a scris:
Religie = conceptie despre lume , viata, morala, etc., statuta si putreda. Culoare incerta, consistenta gelatinoasa, miros fetid.

44 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Lun Oct 20, 2008 4:02 am

Heruer

inger
Histrion a scris:
MariaB a scris:
Religie = conceptie despre lume , viata, morala, etc., statuta si putreda. Culoare incerta, consistenta gelatinoasa, miros fetid.
Cred ca gresesti, indiferent ce ti-au facut religiile si indiferent de convingerile tale teiste sau ateiste. Ia aminte ca legea cauzei si a efectului actioneaza independent de convingeri si gand, cuvant si/sau fapta, bune sau rele, dupa standardele de moment, atrag dupa ele consecinte (nu este vorba de vreo pedeapsa a vreunui Zeu sau Dumnezeu ci de actiunea unei legi implacabile, ca si legea gravitatiei).

45 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Lun Oct 20, 2008 10:21 am

MariaB

muritor de rand
Histrion a scris:
MariaB a scris:

Religie =
conceptie despre lume , viata, morala, etc.,
statuta si putreda.
Culoare incerta, consistenta gelatinoasa,
miros fetid.

cum legi "conceptie despre lume, viata, morala, etc."
de partea cu "statuta si putreda. Culoare incerta, consistenta gelatinoasa, miros fetid"?
cum ai ajuns la aceasta?

cand (iti) raspunzi e bine sa tii cont si de mesajul lui Herurer
"Ia aminte ca legea cauzei si a efectului actioneaza independent de convingeri si gand..."

46 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Lun Oct 20, 2008 11:30 am

Azazel

demon
fatita mea este in clasa I
Daca nu stiati face religia si este obligatorie si matrie e trecuta in catalog ,religie ortodoxa binenteles si culmea tupeului a trebui sa-i cumpar un caiet de religie pe care am dat 6.5 lei,protestez si pe aceasta cale fata de acest fenomen ,eu vreu ca copilul meu sa nu fie suspus si indoctrinat cu nici o religie ,consider ca biserica ortodoxa romana a facut un abuz si cer ajutorul sa facem ceva sa o scoatem din scoli ,consider ca este o mare greseala sa obligam copii sa invete o religie care poate peste ani va renunta la ea sau nu va fi de acord si sa-i mai dea si note ,sunt atitea materii care se pot face de exxemplu o limba straina,care ii v-a fi de folos
rusine acestei tari si alesilor nostri pentru ca au fost de acord cu asa ceva

47 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 21, 2008 2:36 am

Histrion

vrajitor
Heruer a scris:
Histrion a scris:
MariaB a scris:
Cred ca gresesti, indiferent ce ti-au facut religiile si indiferent de convingerile tale teiste sau ateiste. Ia aminte ca legea cauzei si a efectului actioneaza independent de convingeri si gand, cuvant si/sau fapta, bune sau rele, dupa standardele de moment, atrag dupa ele consecinte (nu este vorba de vreo pedeapsa a vreunui Zeu sau Dumnezeu ci de actiunea unei legi implacabile, ca si legea gravitatiei).
Spun ce vad. Vad ca religia e o mare mizerie si nimic altceva.
Ai dreptate cu legea cauza-efect.
Cauza e religia in general ( religia crestina in special), efectul e reactia mea la religie, in general si la crestinism , in special. Adevarat, fara cauza nu ar exista efect. Legea e implacabila, cum zici, iar eu o aplic la fel de implacabil. Si astept cu nerabdare consecintele!

48 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 21, 2008 4:42 am

Heruer

inger
Histrion a scris:
Heruer a scris:
Histrion a scris:
MariaB a scris:
Spun ce vad. Vad ca religia e o mare mizerie si nimic altceva.
Ai dreptate cu legea cauza-efect.
Cauza e religia in general ( religia crestina in special), efectul e reactia mea la religie, in general si la crestinism , in special. Adevarat, fara cauza nu ar exista efect. Legea e implacabila, cum zici, iar eu o aplic la fel de implacabil. Si astept cu nerabdare consecintele!
Una din consecintele (unul din efectele) virulentei in exprimare si fapta, pe care le-ai declarat si cred eu si in gandire, ar putea sa fie traumatisme, boala, destin nefavorabil sau moarte, pentru tine si/sau copiii tai, asa ca mai gandeste-te ...!

49 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 21, 2008 8:12 am

Mihai

vrajitor
Heruer a scris:Una din consecintele (unul din efectele) virulentei in exprimare si fapta, pe care le-ai declarat si cred eu si in gandire, ar putea sa fie traumatisme, boala, destin nefavorabil sau moarte, pentru tine si/sau copiii tai, asa ca mai gandeste-te ...!

rolf Histrion, uite Casandra ce zice!

50 Re: despre fobia institutionalizarii religioase la data de Mar Oct 21, 2008 8:21 am

Vizitato

Vizitator
Azazel a scris:fatita mea este in clasa I
Daca nu stiati face religia si este obligatorie si matrie e trecuta in catalog ,religie ortodoxa binenteles si culmea tupeului a trebui sa-i cumpar un caiet de religie pe care am dat 6.5 lei,protestez si pe aceasta cale fata de acest fenomen ,eu vreu ca copilul meu sa nu fie suspus si indoctrinat cu nici o religie ,consider ca biserica ortodoxa romana a facut un abuz si cer ajutorul sa facem ceva sa o scoatem din scoli ,consider ca este o mare greseala sa obligam copii sa invete o religie care poate peste ani va renunta la ea sau nu va fi de acord si sa-i mai dea si note ,sunt atitea materii care se pot face de exxemplu o limba straina,care ii v-a fi de folos
rusine acestei tari si alesilor nostri pentru ca au fost de acord cu asa ceva

Nu cred ca se poate face nimic acum privind religia ortodoxa in scoala si chiar in istitutiile publice ( au icoane peste tot), atata timp cat conducatorii tarii le-au permis sa monopolizeze tot si atata timp cat majoritatea romanilor sunt membrii chiar activi in biserica lor.....

Nu stiu daca ai observat, dar BOR este chiar protejata si privilegiata de statul roman! Evil or Very Mad

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum