Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Comunicand cu Dumnezeu

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 4]

1 Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 18, 2008 2:13 pm

Tudorel666

eliberat
Am inceput ca ateu si am sfarsit ca prooroc. Aceasta ar fi, pe scurt, povestea cautarii mele a lui Dumnezeu.
De fapt, la inceput nici nu stiam ca il caut. Pur si simplu credeam ca religia este doar un mijloc de manipulare a oamenilor folosit de mincinosi si rai pentru a-i domina. Deci, ma scandaliza minciuna, o uram si doream ca adevarul sa triumfe. Din cauza aceasta am inceput sa citesc Biblia, hotarat sa o combat stiintific si sa scap lumea de ea.
Se pare insa ca nu a fost asa. Am descoperit in Biblie adevaruri pe care oamenii de acum mii de ani nu aveau cum sa le cunoasca cu de la sine putere. Atunci mi-am zis ca sigur cel care a inspirat scrierea acestei carti nu este o fiinta obisnuita. Ce este, cum este, daca este atotputernic, atotbun si atotmilos, inca nu am reusit sa aflu, dar sigur nu este om obisnuit. Intelepciunea si cunostintele lui sunt net superioare celor omenesti.
Totul a culminat cu momentul cand a inceput sa-mi si vorbeasca personal. Am innebunit in sensul cel mai strict al cuvantului, desi ratiunea nu ma parasise. De fapt nu eram nebun, ci beat, dar beat de o bautura din care nu te trezesti dupa o noapte de somn, ba chiar ai sanse sa nu te mai trezesti pana la moarte. E periculos sa vorbesti cu Dumnezeu. Extrem de periculos! Nu as da darul acesta oricui!
De aceea, am stat in cumpana atunci cand mi s-a cerut de catre cineva de pe acest forum sa deschid un astfel de subiect. Pe langa faptul ca este periculos, este si ceva intim si sunt sigur ca vor fi si destui care sa arunce cu noroi, voit sau inconstient. Totusi, pentru ca am deja cativa ani de cand sunt pe calea descrisa de Hristos si pentru ca una din cerintele acestei cai este ca celui care-ti cere sa-i dai, iata ca m-am conformat si am deschis topicul, desi dorinta mea era sa incetez treptat si sa ma retrag de pe forumuri. Ma supun insa mentorului meu, Isus, si fac acest lucru in pofida dorintei contrare ce o vad in mine si bazandu-ma numai pe firava speranta ca totusi merg pe calea cea buna si fac ce trebuie.

Acestea fiind spuse, declar ca da, vorbesc cu Dumnezeu, asa cum vorbesc cu mama sau cu tata sau cu fratele atunci cand ii am langa mine, sau cu oricare dintre voi. Nu stiu insa daca acest Dumnezeu este doar un fel de program de calculator, aflat in creierul meu si care se declanseaza la stimulul corespunzator, sau este o fiinta vie, un fel de duh din lampa lui Aladin, lampa fiind in acest caz trupul si mintea mea.
Oricum ar fi insa, vorbesc cu cineva si aceste este Dumnezeu.
Atat deocamdata. Multumesc!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

2 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mar Aug 19, 2008 2:26 pm

Fresh

muritor de rand
Tudorel666 a scris: Totul a culminat cu momentul cand a inceput sa-mi si vorbeasca personal. Am innebunit in sensul cel mai strict al cuvantului, desi ratiunea nu ma parasise. De fapt nu eram nebun, ci beat, dar beat de o bautura din care nu te trezesti dupa o noapte de somn, ba chiar ai sanse sa nu te mai trezesti pana la moarte. E periculos sa vorbesti cu Dumnezeu. Extrem de periculos! Nu as da darul acesta oricui!

Poti sa ne vorbesti despre cateva astfel de momente, daca nu este ceva prea intim pentru tine?

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mar Aug 19, 2008 4:27 pm

Ignorantul

vrajitor
Tudorel666 a scris:Am inceput ca ateu si am sfarsit ca prooroc. Aceasta ar fi, pe scurt, povestea cautarii mele a lui Dumnezeu.Oricum ar fi insa, vorbesc cu cineva si aceste este Dumnezeu. Atat deocamdata. Multumesc!
Si eu am fost ateu de la varsta de 12 ani pana la varsta de 21 de ani si am ajuns ca din anul 1998 sa vorbesc de DUMNEZEU in fecare zi.
DUMNEZEU iti vorbeste in limba romana?Care au fost primele cuvinte pe care DUMNEZEU ti le-a spus?

4 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mar Aug 19, 2008 4:35 pm

HIRAN

demon
Si cu mine vorbeste Dumnezeu.

5 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mar Aug 19, 2008 8:02 pm

Fresh

muritor de rand
Si eu pot sa spun ca pot comunica cu Dumnezeu, dar cred ca Tudorel se refera la ceva mai mult decat simtim sau putem noi.
Unii insa au o misiune de indeplinit si lor li se transmite mai mult...asa cum i se transmite lui Tudorel...

In general, comunicarea de zi cu zi cu Dumnezeu, accesibila oricarui om de rand, are loc intr-un proces de liniste profunda, in care tu ceri si primesti incredintarea precum ca sa nu te indoiesti ca va fi bine, ori care este solutia ideala ... Stii exact in acel moment, ca intr-un proces de oglindire, dar mai mult, stii ca exista cel care iti promite sau te asigura de Adevar...Ii simti exact prezenta si locul...
El stie intotdeauna ce e bine pentru tine, ceea ce tu singur nu stii... Si chiar daca crezi ca stii, cred ca este bine sa il intrebi cum trebuie sa actionezi intr-o situatie... Chiar si cele mai marunte fapte ar trebui ca omul sa le faca sub protectia divina. Cred ca este foarte frumos sa traim viata ca pe o rugaciune.. Aceasta ne da putere, dar si frumusetea de a trai... Daca am sti aceasta, cate lucruri penibile care ni se intampla ar fi depasite? iconsmile

Dar mai sunt altii carora Dumnezeu le vorbeste si in alte moduri, prin semenii nostri, ori prin anumite imprejurari..care, atunci cand au loc, ii fac sa nu se indoiasca de raspuns. Se spune ca, "Daca Dumnezeu doreste intradevar sa ne faca cunoscut un fapt, gaseste o cale sa o faca."

Apropo de misiune... Oare cati au cerut "de lucru" lui Dumnezeu si el nu le-a oferit? Ma refer la munca pe "ogorul sau"... Cred ca e frumos sa incepem ziua cu o astfel de cerere si, daca dorim sa transmitem sau sa ajutam pe cineva, se va crea exact conjunctura potrivita si persoana care va avea nevoie de noi sau de ceea ce putem sa ii transmitem, ne va iesi in cale.. E vorba despre mai mult decat o cerere... Este o punere de buna voie in slujba lui Dumnezeu, o rugaminte in care ii ceri sa iti permita sa lucrezi in slujba lui...ca el sa iti dea ceea ce ai de facut, iar vointa ta sa se supuna...
In general, daca te rogi si nu ai si incredintarea, se poate ca rugaciunea ta sa nu fi fost facuta corect, la cel mai inalt nivel... Sunt unii care cred ca Dumnezeu ii asculta in orice situatie, indiferent ca ar spune doar cuvinte goale, dar eu sunt de parere ca NU!

Pacat ca suntem atat de preocupati si de stresati de propria noastra viata, de micile probleme pe care le avem de rezolvat pentru noi insine!

6 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mar Aug 19, 2008 8:37 pm

Anticristul

eliberat
As dori ca Tudorel sa ne faca decunoscut din ce grupare face parte.
Grupare ,secta ,cult ,depinde cum vreti sa le numim.Pina la urma oricum sintem incadrati undeva.

7 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 20, 2008 2:31 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:As dori ca Tudorel sa ne faca decunoscut din ce grupare face parte.
Grupare ,secta ,cult ,depinde cum vreti sa le numim.Pina la urma oricum sintem incadrati undeva.

Domnul meu,
sunt un ortodox ce s-a razvratit impotriva mainii ce l-a crescut. Candva eram mandru de asta, acum nu mai sunt. Ma doare in continuare faptul ca ortodoxia blameaza alte culte si alte credinte, dar nu vreau sa ma mai razvratesc impotriva ei. Ma simt ca intre ciocan si nicovala, dar cred ca nu ar trebui ca potcoava sa judece modul cum fierarul intelege sa o bata si sa o modeleze.
Da, imi vorbeste Dumnezeu si candva credeam, si inca mai cred, ca sunt ceva, din cauza asta. De aceea dau crezare si altora care afirma ca vorbesc cu El.
Momentan insa, am reusit sa-mi vad micimea, neputinta, rautatea si prostia. Poate ca Hristos m-a iertat si ma va lua in cer, langa el, candva, dar, deocamdata, desi dau dovada de ingamfare, nu pot accepta acest lucru. Pe de alta parte, desi o fac poate din prostie sau prea multa semetie, nu voi putea inghiti cu bucurie bucatele din rai, cat timp voi sti ca cineva plange in iad.
Oricum ar fi insa, sunt neputincios si fac raul pe care nu as vrea sa-l fac. Ma simt derutat si vinovat chiar si atunci cand bag aparatul in priza sa omor tantarii, desi imediat rad de mine pentru astfel de pareri de rau. Dar macar de as face numai astfel de rau! Ori eu fac si am facut si altele. Nu, nu am omorat oameni dar, oare, chiar nu am contribuit la moartea altora? Pe de alta parte, daca am omorat, cu ce putere indraznesc eu sa ma judec pentru asta? Poate ca nu am facut decat ceea ce trebuia sa fac.
M-au inconjurat parerile de rau ca niste ape si nu vad nici o insula pe care sa ma urc. Vreau doar sa zac sub aceste ape, asteptand moartea pe care nu o doresc, si incercand sa fac binele tot asa cum albina isi culege polenul din flori: cate un bob neinsemnat.
Dragii mei, sunt un ingamfat: vreau sa pot face totul, vreau sa-i fac pe toti fericiti si nu stiu cum. Dar daca sunt doar un biet nebun, cum mi s-a spus de nenumarate ori? Atunci, macar sa-mi fac umila si neinsemnata mea treaba de parinte si sot.
Iertati-mi deci nesabuita dorinta de a voi sa fiu altora invatator si, de voi reusi sa fac gura sa-mi taca si inima sa nu-mi mai dea ghes sa invat pe altii, incercati sa nu-mi duceti dorul: nu cred ca merit, desi izbucnirea aceasta de cainta pare sa spuna altceva.
Doar trageti cortina: inca un clown si-a terminat spectacolul...

8 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 20, 2008 4:57 pm

Fresh

muritor de rand
Tudorel, "Anticristul" este un adept al Iudaismului, este o persoana cu credinta in Dumnezeu cel Unic.

Iata ca intalnesc inca pe cineva care se simte derutat cand omoara tantarii... iconsmile Drept sa spun, cand vad o vietate in cale, o ridic si o salvez de pasii celor care ar putea-o strivi.... Sufar pentru animalele fara stapan si ma gandesc ca, spre deosebire de noi oamenii, nu au costiinta si nu stiu ce e binele si ce e raul. Nu suport durerea si violenta si de aceea am incetat sa mananc carne... Ma intreb cati se simt vinovati sau derutati cand inghit produse din carne?

Pai, impartaseste-ne din experientele tale! Practica valoreaza mult mai mult decat teoria...Nu ar trebui sa credem decat ceea ce se probeaza cu realitatea.

9 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 20, 2008 7:41 pm

Tudorel666

eliberat
Fairy a scris:Tudorel, "Anticristul" este un adept al Iudaismului, este o persoana cu credinta in Dumnezeu cel Unic.

Iata ca intalnesc inca pe cineva care se simte derutat cand omoara tantarii... iconsmile Drept sa spun, cand vad o vietate in cale, o ridic si o salvez de pasii celor care ar putea-o strivi.... Sufar pentru animalele fara stapan si ma gandesc ca, spre deosebire de noi oamenii, nu au costiinta si nu stiu ce e binele si ce e raul. Nu suport durerea si violenta si de aceea am incetat sa mananc carne... Ma intreb cati se simt vinovati sau derutati cand inghit produse din carne?

Pai, impartaseste-ne din experientele tale! Practica valoreaza mult mai mult decat teoria...Nu ar trebui sa credem decat ceea ce se probeaza cu realitatea.

Domnule, am starnit multa impotrivire si suparare dandu-mi un vileag experientele si gandurile. Se pare ca, incercand sa tin drumul drept, nu am reusit decat sa tulbur apele. Nu dai oare dovada de cruzime cerand unui biet nebun sa-si etaleze iarasi nebunia din cauza careia a fost atata timp pe drept huiduit?
Chiar si asa, si uite ca deja am spus ceea ce nu trebuia sa spun caci risc, judecandu-ma pe mine, sa te judec si pe domnia ta, care declari ca ai avut experiente asemanatoare. Si oricum ar fi, in mine zace un ingamfat care asteapta orice prilej ca sa se salte iarasi pe piedestalul imaginar ce il salta cu un cap deasupra tuturor.
Ingaduie-mi deci ca, peste ceea ce nu am spus sau am spus si s-a uitat deja, sa se astearna iarasi praful uitarii, pe care-l voi pecetlui candva cu lespedea mormantului meu.
Sa fii iubit, de crezi ca iubirea merita sa te mangaie!

10 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 20, 2008 8:11 pm

Anticristul

eliberat
Tudorele,nu am inteles eu bine sau ce .Tu spui ca vorbesti cu Dumnezeu.Hai sa admitem asta au mai fost si alti.Iata ce nu am inteles.Daca vorbesti cu Dumnezeu ,de ce astepti ca Hristos sa te duca in cer?.Ca si el e dus acolo doar pentru o vreme,si pe urma va reveni la implinirea tuturor lucrurilor.Asa este scris.Nu ti a zis Dumnezeu ca cerul nu e facut pentru oameni?
Pamintul a fost dat oamenilor sa _l locuiasca ,cine nu stie acest lucru si asteapta sa mearga in cer ,eu cred ca ori nu a inteles bine biblia ,ori se lasa amagit de ceva.
Acum te rog daca vrei sa mi spui si mie macar un lucru care ti la spus Dumnezeu direct, stii ,eu sint prieten cu el ,si vreau sa verific.
Stii ?.As mai vrea sa stiu una .Vorbesti cu Dumnezeu sau cu Isus ?
Ca nu e chiar tot una.Cu stima Anticristul.

11 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 20, 2008 8:19 pm

Fresh

muritor de rand
Spuneam la inceput ca aceste experiente sunt ceva intim.. Nu cred ca este bine sa le dezvalui oricui... Poti insa sa dai sfaturi, in urma raspunsurilor pe care tu insuti le primesti... Cine le va urma, se poate convinge de adevarul spuselor tale...

Eu nu am spus ca sunt la fel ca si tine de sus in ceea ce priveste comunicarea cu Dumnezeu, dar ca am avut cateva experiente deosebite si, in viata de zi cu zi, comunic asa cum orice om normal ar putea comunica. Stiu ca Luther cerea ajutor pentru orice lucru marunt pe care il realiza... Cam asa vad eu o viata traita in rugaciune...
Referitor la iubire... Cand ne recunoastem micimea, iar nivelul nostru de aspiratie depaste cu mult ceea ce noi meritam.. dar ca altceva nu ne-ar putea face fericiti...Ca nici un om nu este suficient de sus ca sa umple nevoia noastra acuta de iubire... Atunci Imposibilul devine cu putinta...Atunci CINEVA de acolo de Sus va spune: "Iubeste-ma pe mine".. O va spune, ne va vorbi efectiv si nu va fi doar o parere de a noastra...ori doar in imaginatie.. Cum o va spune, va vedea fiecare care va avea inaltul privilegiu sa i se spuna aceasta... Si orice efort fara aceasta iubire este nimic, dar efortul facut din dragoste iti ofera puteri deosebite si nebanuite de ceilalti...

Cu siguranta ca ceea ce scrii si cartea pe care trebuie sa o termini contine informatii deosebite si, poate, ne dai si noua posibilitatea sa avem cate un exemplar..
Daca crezi ca ai spus prea mult sau ce nu trebuie in mesajele tale, rugam Adminul sa stearga replicile...

Ce rost ar avea Comunicarea noastra cu Dumnezeu, daca nu o punem in slujba Binelui, ca ea sa dea roade si sa lucreze si in altii? Nu e ingamfare sa oferi si altora... De aceea ni sa da LUMINA ca sa o raspandim, nu sa o tinem ascunsa...

12 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 20, 2008 8:52 pm

Tudorel666

eliberat
Fairy a scris:Spuneam la inceput ca aceste experiente sunt ceva intim.. Nu cred ca este bine sa le dezvalui oricui... Poti insa sa dai sfaturi, in urma raspunsurilor pe care tu insuti le primesti... Cine le va urma, se poate convinge de adevarul spuselor tale...

Eu nu am spus ca sunt la fel ca si tine de sus in ceea ce priveste comunicarea cu Dumnezeu, dar ca am avut cateva experiente deosebite si, in viata de zi cu zi, comunic asa cum orice om normal ar putea comunica. Stiu ca Luther cerea ajutor pentru orice lucru marunt pe care il realiza... Cam asa vad eu o viata traita in rugaciune...
Referitor la iubire... Cand ne recunoastem micimea, iar nivelul nostru de aspiratie depaste cu mult ceea ce noi meritam.. dar ca altceva nu ne-ar putea face fericiti...Ca nici un om nu este suficient de sus ca sa umple nevoia noastra acuta de iubire... Atunci Imposibilul devine cu putinta...Atunci CINEVA de acolo de Sus va spune: "Iubeste-ma pe mine".. O va spune, ne va vorbi efectiv si nu va fi doar o parere de a noastra...ori doar in imaginatie.. Cum o va spune, va vedea fiecare care va avea inaltul privilegiu sa i se spuna aceasta... Si orice efort fara aceasta iubire este nimic, dar efortul facut din dragoste iti ofera puteri deosebite si nebanuite de ceilalti...

Cu siguranta ca ceea ce scrii si cartea pe care trebuie sa o termini contine informatii deosebite si, poate, ne dai si noua posibilitatea sa avem cate un exemplar..
Daca crezi ca ai spus prea mult sau ce nu trebuie in mesajele tale, rugam Adminul sa stearga replicile...

Ce rost ar avea Comunicarea noastra cu Dumnezeu, daca nu o punem in slujba Binelui, ca ea sa dea roade si sa lucreze si in altii? Nu e ingamfare sa oferi si altora... De aceea ni sa da LUMINA ca sa o raspandim, nu sa o tinem ascunsa...

Domnul meu, poate oare sfesnicul sa stinga lumanarea ce arde deasupra sa? De buna seama ca nu. Nu vorbele ci faptele mele sunt lumanarea din sfesnic. Vorbele sunt doar arama sunatoare din care este facut acest sfesnic.Si oricat ai lustrui aceasta arama, ea nu poate decat sa reflecte lumina, nicidecum sa o dea.
De aceea, ma tem ca si cartea mea va fi doar un copil mort dinainte de a se naste, un copil ce va fi avortat inainte de termen, chiar daca cu sangerarea respectiva. Si nu ar fi prima oara cand acest copil pe care am vrut sa-l nasc va muri fara a vedea lumina zilei.

13 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 20, 2008 9:04 pm

Fresh

muritor de rand
Tudorel666 a scris:
... poate oare sfesnicul sa stinga lumanarea ce arde deasupra sa? De buna seama ca nu. Nu vorbele ci faptele mele sunt lumanarea din sfesnic. Vorbele sunt doar arama sunatoare din care este facut acest sfesnic.Si oricat ai lustrui aceasta arama, ea nu poate decat sa reflecte lumina, nicidecum sa o dea.
De aceea, ma tem ca si cartea mea va fi doar un copil mort dinainte de a se naste, un copil ce va fi avortat inainte de termen, chiar daca cu sangerarea respectiva. Si nu ar fi prima oara cand acest copil pe care am vrut sa-l nasc va muri fara a vedea lumina zilei.

Ar trebui ca CINEVA sa isi dea incuviintarea referitor la ceea ce dorim sa facem..Deoarece, din moment ce ni se transmite ceva, acel ceva nu este doar rodul muncii noastre si nu ne apartine ca sa avem dreptul sa il distrugem... (Nici asupra propriului corp nu avem nici un drept..El ne-a fost dat)Inteleg ca acele vorbe contin un mesaj si ele sunt asadar nu simple vorbe. Ce altfel de fapte sa facem? Sa ne ocupam doar de simpla datorie de sot sau de parinte? Nu este acesta un mare egoism? De ce sa nu iubim in egala masura restul oamenilor? Nu sunt toti fratii si surorile noastre?

14 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Vin Aug 22, 2008 9:08 am

Tudorel666

eliberat
Fairy a scris:

Ar trebui ca CINEVA sa isi dea incuviintarea referitor la ceea ce dorim sa facem..Deoarece, din moment ce ni se transmite ceva, acel ceva nu este doar rodul muncii noastre si nu ne apartine ca sa avem dreptul sa il distrugem... (Nici asupra propriului corp nu avem nici un drept..El ne-a fost dat)Inteleg ca acele vorbe contin un mesaj si ele sunt asadar nu simple vorbe. Ce altfel de fapte sa facem? Sa ne ocupam doar de simpla datorie de sot sau de parinte? Nu este acesta un mare egoism? De ce sa nu iubim in egala masura restul oamenilor? Nu sunt toti fratii si surorile noastre?

Prea bine, de isi va da Domnul meu incuviintarea sa mai postez din experientele mele, voi posta. Este destul de dificil insa sa-mi dau seama cand isi da incuviintarea si cand nu. Vorbesc cu Dumnezeu, dar vorbesc si cu alte duhuri si inca nu am reusit sa invat sa le deosebesc.
Pe de alta parte insa, nu stiu nici daca voi avea puterea spirituala de a astepta pana primesc incuviintarea, fiind sigur de ceea ce am primit.
O zi placuta tuturor!

15 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Vin Aug 22, 2008 9:21 am

Fresh

muritor de rand
Tudorel666 a scris:
Fairy a scris:

Prea bine, de isi va da Domnul meu incuviintarea sa mai postez din experientele mele, voi posta. Este destul de dificil insa sa-mi dau seama cand isi da incuviintarea si cand nu. Vorbesc cu Dumnezeu, dar vorbesc si cu alte duhuri si inca nu am reusit sa invat sa le deosebesc.
Pe de alta parte insa, nu stiu nici daca voi avea puterea spirituala de a astepta pana primesc incuviintarea, fiind sigur de ceea ce am primit.
O zi placuta tuturor!
Nu cred! Insa este decizia ta.
Totusi numai "alte duhuri" pot folosi voci omenesti, Dumnezeu nu ne va vorbi niciodata astfel... Asa cred eu. Comunicarea e la nivel mental, nu la nivel fizic, nu? "Auzim" cu mintea, nu?

16 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Vin Aug 22, 2008 9:54 am

Ma oamenilor,voi nu sunteti un pic cucu? Eu nu-mi amintesc ca am vorbit cu cineva din voi ca EU SUNT DUMNEZEU asa ca de ajuns cu harta-buna si duceti-va imediat la doctor.

17 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Vin Aug 22, 2008 10:03 am

Fresh

muritor de rand
Der Bedeu a scris:Ma oamenilor,voi nu sunteti un pic cucu? Eu nu-mi amintesc ca am vorbit cu cineva din voi ca EU SUNT DUMNEZEU asa ca de ajuns cu harta-buna si duceti-va imediat la doctor.

Daca tu esti ateu, te-ai nascut intr-o familie atee si nu te-ai schimbat, normal sa nu crezi nimic cand e vorba despre Dumnezeu.. Embarassed

18 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Vin Aug 22, 2008 12:41 pm

Azazel

demon
Domnul Tuderel ,hai sa admitem ca vorbesti cu Dumnezeu ,uite intreaba-l ce problema am eu ,precizez ca in momentul de fata am o problema in viata,intreaba-l si poate iti va spune
hai sa incercam ,astept raspuns

19 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Vin Aug 22, 2008 5:14 pm

Tudorel666

eliberat
Azazel a scris:Domnul Tuderel ,hai sa admitem ca vorbesti cu Dumnezeu ,uite intreaba-l ce problema am eu ,precizez ca in momentul de fata am o problema in viata,intreaba-l si poate iti va spune

Domnul meu, nu stiu ce problema ai...

20 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 23, 2008 5:41 am

Ignorantul

vrajitor

21 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 23, 2008 7:26 am

Asta este singura ta replica la ce s`a scris? A pune copy un link la youtube? Dumneata nu ai ce spune? Te multumesti cu o aiureala romantica fara nici o valoare in discutie?

22 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 23, 2008 11:48 am

Ignorantul

vrajitor
Der Bedeu a scris:

Asta este singura ta replica la ce s`a scris? A pune copy un link la youtube? Dumneata nu ai ce spune? Te multumesti cu o aiureala romantica fara nici o valoare in discutie?
Am postat ceva frumos!Cred ca este mai bine sa postez ceva frumos decat sa critic necostructiv ca tine.Astept ca "Tudorel666" sa se destainue.Eu nu am auzit glasul lui DUMNEZEU pentru ca pacatos cum sunt Sufletul meu este surd.As vra foarte mult sa aud glasul lui DUMNEZEU si sa vorbesc cu DUMNEZEU.Eu cred ca DUMNEZEU exista si EL ne vorbeste dar noi pentru ca suntem pacatosi nu il auzim.

23 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 23, 2008 1:27 pm

Tudorel666

eliberat
Tudorel666 a scris:
Azazel a scris:Domnul Tuderel ,hai sa admitem ca vorbesti cu Dumnezeu ,uite intreaba-l ce problema am eu ,precizez ca in momentul de fata am o problema in viata,intreaba-l si poate iti va spune

Domnul meu, nu stiu ce problema ai...

As fi vrut sa nu spun "totusi", dar iata ca spun: totusi, chiar daca nu stiu acum ce problema ai, asta nu inseamna ca nu as putea sti mai tarziu.
Asemenea pruncului care aude vorbele mamei si vorbeste si el cu ea, in limba lui, tot asa am vorbit si eu cu Dumnezeu la inceput. La un moment dat, am inceput sa mai pricep cate un cuvant. Acum pricep mai multe, dar nu indeajuns de multe ca sa fi ajuns la nivelul cerut de domnia ta pentru a crede si a nu-ti pierde speranta.
Privitor la speranta insa, eu am continuat sa o am chiar si cand credeam ca am pierdut-o. Nu depinde de tine sa crezi sau sa nu crezi si nici nu depinde de tine sa speri sau sa nu speri.
Depinde de tine insa cat de mult rezisti pana cand te dai batut. Si, daca ai rezistat chiar si cu o secunda in plus fata de cat te programase Dumnezeu sa rezisti, inseamna ca esti pe calea cea buna si ai inceput sa preiei controlul asupra propriului trup. Si, cand vei reusi sa-ti conduci fara gres propriul trup, atunci vei putea fara teama sa-l conduci si pe al altora.
Tinand cont de cele de mai sus, in loc sa te bazezi pe faptul ca as vorbi cu Dumnezeu, neavand nici o dovada in acest sens, preferabil ar fi sa ma consideri un prost sau un nebun, sa nu ma bagi in seama si sa-ti vezi de calea domniei tale.
Sa nu ma ierti in veci!

24 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Dum Aug 24, 2008 1:28 pm

Azazel

demon
Hai sa-ti spun eu ce cred ,Dumnezeu nu vorbeste cu nimeni ,e prea ocupat cu universul ,are mult mai multe treburi de rezolvat pe acolo,suntem prea mici si neimportanti pentru el ,daca ai totusi niste experiente bizare vezi ca s-ar putea sa fie alte entitati necunoscute ,ai grija

25 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Dum Aug 24, 2008 2:53 pm

Tudorel666

eliberat
Azazel a scris:Hai sa-ti spun eu ce cred ,Dumnezeu nu vorbeste cu nimeni ,e prea ocupat cu universul ,are mult mai multe treburi de rezolvat pe acolo,suntem prea mici si neimportanti pentru el ,daca ai totusi niste experiente bizare vezi ca s-ar putea sa fie alte entitati necunoscute ,ai grija

Domnul meu, oare Dumnezeu insusi nu este o entitate necunoscuta pentru noi?

Iar cu acele entitati la care te referi domnia ta, am avut si am de a face. Dar oare poate un om sa mearga pe calea mea si sa nu se loveasca de ele?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 4]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum