Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Comunicand cu Dumnezeu

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 4]

26 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Dum Aug 24, 2008 3:27 pm

Heruer

inger
Dumnezeu comunica (mult mai rar vorbeste) cu toti, fara exceptie si toti, fara exceptie, comunicam cu Dumnezeu. Modurile, metodele, momentele, difera de la om la om si unii le constientizeaza, altii inca nu. Exista si manifestari patologice, care sunt interpretate de unii drept comunicare cu Dumnezeu (in paralel cu comunicarea propriuzisa, de care nu sunt constienti, inca). Exista si manifestari de "channeling" in care comunicarea se produce intre 2 entitati (in paralel cu comunicarile propriuzise cu Dumnezeu) si sunt interpretate, de cei excesiv de evlaviosi si/sau mai putin instruiti, drept comunicari cu Dumnezeu sau cu Satana.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Dum Aug 24, 2008 4:08 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:Dumnezeu comunica (mult mai rar vorbeste) cu toti, fara exceptie si toti, fara exceptie, comunicam cu Dumnezeu. Modurile, metodele, momentele, difera de la om la om si unii le constientizeaza, altii inca nu. Exista si manifestari patologice, care sunt interpretate de unii drept comunicare cu Dumnezeu (in paralel cu comunicarea propriuzisa, de care nu sunt constienti, inca). Exista si manifestari de "channeling" in care comunicarea se produce intre 2 entitati (in paralel cu comunicarile propriuzise cu Dumnezeu) si sunt interpretate, de cei excesiv de evlaviosi si/sau mai putin instruiti, drept comunicari cu Dumnezeu sau cu Satana.

Domnul meu, oare nu este Dumnezeu un intreg din care face parte tot Universul? Comunicand cu o parte a lui Dumnezeu, in ultima instanta, nu comunici si cu Intregul?!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

28 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 8:19 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Heruer a scris:Dumnezeu comunica (mult mai rar vorbeste) cu toti, fara exceptie si toti, fara exceptie, comunicam cu Dumnezeu. Modurile, metodele, momentele, difera de la om la om si unii le constientizeaza, altii inca nu. Exista si manifestari patologice, care sunt interpretate de unii drept comunicare cu Dumnezeu (in paralel cu comunicarea propriuzisa, de care nu sunt constienti, inca). Exista si manifestari de "channeling" in care comunicarea se produce intre 2 entitati (in paralel cu comunicarile propriuzise cu Dumnezeu) si sunt interpretate, de cei excesiv de evlaviosi si/sau mai putin instruiti, drept comunicari cu Dumnezeu sau cu Satana.

Domnul meu, oare nu este Dumnezeu un intreg din care face parte tot Universul? Comunicand cu o parte a lui Dumnezeu, in ultima instanta, nu comunici si cu Intregul?!
Ce intelegi prin "un intreg" ?
Din punctul meu de vedere, ceea ce numesc Dumnezeu, pentru a ma face inteles in postari si in vorbirea curenta, nu este Dumnezeu-L descris in Biblie. Din punctul meu de vedere, Dumnezeu nu este un intreg, pentru ca, afirmand aceasta, nimic nu exclude existenta si a altor "intregi/intreguri" cu statute egale sau mai "mari". Din punctul meu de vedere Dumnezeu este Tot Ceea ce Este si nu este nimic altceva

29 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 8:26 am

Fresh

muritor de rand
Probabil ca Tudorel se refera la relatia dintre parte si intreg, conform Teoriei sistemelor.
Conform Esoterismului, in parte regaseste sistemul in totalitate, mai mult sau mai putin aspectat. Ceea ce este sus, este si jos...

30 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 10:55 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Ce intelegi prin "un intreg" ?
Din punctul meu de vedere, ceea ce numesc Dumnezeu, pentru a ma face inteles in postari si in vorbirea curenta, nu este Dumnezeu-L descris in Biblie. Din punctul meu de vedere, Dumnezeu nu este un intreg, pentru ca, afirmand aceasta, nimic nu exclude existenta si a altor "intregi/intreguri" cu statute egale sau mai "mari". Din punctul meu de vedere Dumnezeu este Tot Ceea ce Este si nu este nimic altceva

Inteleg acum ca sunt un orb ce a vrut sa conduca alti orbi. Nu am lacrimi destule sa-mi plang mandria si pe cei pe care i-am condus in groapa...

31 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 11:52 am

Heruer

inger
Iata ce spune Dumnezeu, in trilogia lui Neale Donald Walsch "Conversatii cu Dumnezeu" (vol. 1), despre comunicarea dintre El si noi :
"Cea mai obisnuita forma prin care Eu comunic o reprezinta sentimentele.
Sentimentul este limbajul sufletului.

Daca vrei sa stii ce adevar gasesti tu intr-o anumita situatie, gandeste-te ce simti fata de ea.
Eu comunic si prin gand. Gandul si sentimentele nu sunt acelasi lucru, desi ele pot aparea in acelasi timp. Cand comunic prin gand, folosesc adesea imagini vizuale.
Pe langa sentimente si ganduri, folosesc ca un important mijloc de comunicare vehicului experientei.
Si in cele din urma, cand nu reusesc prin sentimente, ganduri si experienta, folosesc cuvinte. Cuvintele sunt cu adevarat mijlocul de comunicare cel mai putin eficient. Ele sunt cele mai expuse la interpretari gresite si cel mai adesea prost intelese.
De ce ? Pentru ca cuvintele sunt pur si simplu sunete rostite care inlocuiesc sentimentele, gandurile si experienta. Ele sunt simboluri, semne, embleme. Ele nu sunt Adevar. Ele nu sunt realitatea.
Cuvintele pot sa te ajute sa intelegi ceva. Experienta iti permite sa stii. Si, totusi, exista anumite lucruri pe care nu le poti trai ca experienta. Asa ca v-am dat celelalte unelte de cunoastere. Si acestea se numesc sentimente. Si de asemenea, ganduri.
Suprema ironie este ca voi ati dat atat de mare importanta Cuvantului lui Dumnezeu si atat de putina experientei.
De fapt, ati minimalizat atat de tare valoarea experientei incat, atunci cand traiti o experienta legata de Dumnezeu si care difera de ceea ce ati auzit despre Dumnezeu, in mod automat abandonati experienta si luati de bune cuvintele, cand ar trebui sa fie exact invers.
Experienta si sentimentele voastre reprezinta ceea ce voi stiti faptic si intuitiv despre acel lucru. Cuvintele incearca doar sa simbolizeze ceea ce stiti si adesea pot sa produca confuzie."
(bolduirea imi apartine)

32 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 12:03 pm

Heruer

inger
Regret dar nu a mers editarea.
In loc de :
"...Asa ca v-am celelalte unelte de cunoastere..."
se va citi :
"...Asa ca v-am dat celelalte unelte de cunoastere..."

33 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 12:06 pm

Eu Unul

admin
Heruer a scris:Regret dar nu a mers editarea.
In loc de :
"...Asa ca v-am celelalte unelte de cunoastere..."
se va citi :
"...Asa ca v-am dat celelalte unelte de cunoastere..."
Editarea merge 10 minute dupa ce se scrie un mesaj. Am corectat eu, insa.

34 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 12:09 pm

Heruer

inger
Moderator, este un abuz stergerea postarii mele anterioare citatului.
Daca nu poti pricepe, desi ar trebui, iti voi "traduce" :
- Buna ziua nea comsoaie.
- Iaca neica tund o oaie.
reprezinta un dialog intre "surzi", in care unul zice una, iar celalalt raspunde altceva, fara legatura cu prima zicere.
Cam asa ceva s-a intamplat intre postarea mea, in care intrebam ce intelege autorul sintagmei "un intreg" prin aceasta expresie si raspunsul primit, despre orb care conduce pe orbi si multe lacrimi nesterse.
Pentru ca nu-mi place sa-mi pierd timpul scriind si clapetand "de-an boulea", data viitoare, cand mai postez ceva si simti impulsul sa stergi postarea, fie ma intrebi ce am vrut sa spun fie imi inchizi contul si ca un om "de salon' ce cred ca ar trebui sa fi, imi trimiti un e-mail de instiintare.

35 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 12:11 pm

Eu Unul

admin
Eu ti-am sters postarea. Heurer, eu te rog sa gasesti expresii mai elevate sau sa explici ceea ce vrei sa spui. Nu riscam sa iti las postarea si sa inteleaga Tudorel ca ai vrut sa il jignesti!

Apoi, daca esti mai mult cu partea de Yoga si Paranormal, de ce nu vorbesti acolo? Ori sa incerci la Filosofie, unde e liniste mare? Unii nu au asemenea cunostinte. Aici este rubrica de Crestinism... Wink

Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Aug 25, 2008 12:23 pm, editata de 1 ori

36 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 12:22 pm

Heruer

inger
Admin a scris:Eu ti-am sters postarea. Heurer, eu te rog sa gasesti expresii mai elevate sau sa explici ceea ce vrei sa spui. Nu riscam sa iti las postarea si sa inteleaga Tudorel ca ai vrut sa il jignesti!

Apoi, daca esti mai mult cu partea de Yoga si Paranormal, de ce nu vorbesti acolo? Unii nu au asemenea cunostinte. Aici este rubrica de Crestinism... Wink
Explicatiile ti le-am dat tie, in ultima postare. Ca Admin, trebuia sa nu jignesti inteligenta lui Tudorel si sa-l lasi pe el sa interpreteze postarea care, apropo, nu continea nici un fel de elemente injurioase si face parte din folclorul autentic.
In ceea ce priveste elucubratiile cu yoga si paranormal, de unde le-ai mai scos. Esti Admin sau ai si alte atribute si abilitati ? Eu zic sa-ti faci treaba de Admin, ca Admin si celelalte sa le lasi pentru postarile tale ca membru. Am raspuns in termenii si limitele topicului si niciodata nu scriu ceva fara sa am un scop clar. De jignit nu am jignit, inca, pe nimeni pe forum.
Asa ca iti repet rugamintea. Daca "nu este loc de mine", inchide-mi contul si anunta-ma. Imi permit insa sa-ti dau si un sfat (varsta imi permite), daca vrei, cu adevarat, sa "curati" forumul priveste cu mai mare atentie toate postarile, ale tuturor forumistilor.

37 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 12:27 pm

Heruer

inger
Fairy a scris:Probabil ca Tudorel se refera la relatia dintre parte si intreg, conform Teoriei sistemelor.
Conform Esoterismului, in parte regaseste sistemul in totalitate, mai mult sau mai putin aspectat. Ceea ce este sus, este si jos...
Ceea ce spui tu se refera la teoria Universului holografic. O holograma, chiar daca este "facuta tandari", fiecare "ramasita", observata ca o holograma, va arata intregul, dar mai mic.
Am mari rezerve, de fapt sunt aproape convins ca nu la asa ceva se referea Tudorel.
Apropo
Tudorel, spune-mi, te rog, este vreo legatura intre tine si dl. X ?

38 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 1:27 pm

Ignorantul

vrajitor
Admin a scris:Eu ti-am sters postarea. Heurer, eu te rog sa gasesti expresii mai elevate sau sa explici ceea ce vrei sa spui. Nu riscam sa iti las postarea si sa inteleaga Tudorel ca ai vrut sa il jignesti!

Apoi, daca esti mai mult cu partea de Yoga si Paranormal, de ce nu vorbesti acolo? Ori sa incerci la Filosofie, unde e liniste mare? Unii nu au asemenea cunostinte. Aici este rubrica de Crestinism... Wink
Intr-adevar e mare liniste la Filozofie si la Stiinte dar si cand va fi furtuna...sa te tii bine...
Ca sa fiu on topic eu tare mult as vrea sa aud vocea lui DUMNEZEU asa cum a auzit-o Noe, Avraam,Moise si evident Iisus.Eu cred ca DUMNEZEU ne vorbeste tuturor dar daca suntem pacatosi avem urechile astupate de necredinta.

39 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Lun Aug 25, 2008 1:30 pm

Ignorantul

vrajitor
Heruer a scris:
Fairy a scris:Probabil ca Tudorel se refera la relatia dintre parte si intreg, conform Teoriei sistemelor.
Ceea ce spui tu se refera la teoria Universului holografic. O holograma, chiar daca este "facuta tandari", fiecare "ramasita", observata ca o holograma, va arata intregul, dar mai mic.
Am mari rezerve, de fapt sunt aproape convins ca nu la asa ceva se referea Tudorel.
Apropo
Si pe mine m-a confundat cineva de pe forum cu dl. X.Oi fi "Tudorel666"?!?

40 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 4:43 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:

Apoi, daca esti mai mult cu partea de Yoga si Paranormal, de ce nu vorbesti acolo? Unii nu au asemenea cunostinte. Aici este rubrica de Crestinism... Wink
Explicatiile ti le-am dat tie, in ultima postare. Ca Admin, trebuia sa nu jignesti inteligenta lui Tudorel si sa-l lasi pe el sa interpreteze postarea care, apropo, nu continea nici un fel de elemente injurioase si face parte din folclorul autentic.
In ceea ce priveste elucubratiile cu yoga si paranormal, de unde le-ai mai scos. Esti Admin sau ai si alte atribute si abilitati ? Eu zic sa-ti faci treaba de Admin, ca Admin si celelalte sa le lasi pentru postarile tale ca membru. Am raspuns in termenii si limitele topicului si niciodata nu scriu ceva fara sa am un scop clar. De jignit nu am jignit, inca, pe nimeni pe forum.
Asa ca iti repet rugamintea. Daca "nu este loc de mine", inchide-mi contul si anunta-ma. Imi permit insa sa-ti dau si un sfat (varsta imi permite), daca vrei, cu adevarat, sa "curati" forumul priveste cu mai mare atentie toate postarile, ale tuturor forumistilor.

Este loc destul si pentru tine. Imi cer scuze, dar am avut cateva zile mai dificile si nu am putut raspunde. De fapt, nu am mai vrut sa raspund deloc, niciodata, nimanui. Dumnezeu mi-a aratat insa ca gresesc. Dupa ce mi-a aratat ca gresesc, mi-a aratat si unde anume greseam si incalcam cuvantul lui Hristos. Si, deoarece calea pe care merg acum, care este calea lui Hristos, este toata viata mea si fara acest Dumnezeu care imi vorbeste si ma vegheaza viata mea ar fi searbada si fara nici un gust, am fost nevoit sa raman in Hristos ca sa pot merge mai departe cu El, pe acelasi drum.
Ce mi-a spus ca sa ma convinga sa raman in continuare pe forumuri, nu este secret si poate afla oricine este interesat, dar numai daca este interesat si ma intreaba.
Deci, daca ai ceva de spus impotriva mea, iti stau cu placere la dispozitie, indiferent de limbajul pe care-l vei folosi.

41 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 4:48 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Apropo

Nu stiu cu ce se mananca teoria sistemelor si nu ma pasioneaza esoterismul, ba dimpotriva, il urasc.
De fapt ma refeream la faptul ca, indiferent de faptul ca vorbesti cu un sfant, cu Satana sau cu ultimul nebun, tot Dumnezeu ti se adreseaza prin ei.
Daca tot nu s-a inteles, voi reformula, de cate ori va fi nevoie.

42 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 4:52 pm

Sunna

vrajitor
Maica Tereza spunea ceva asemanator, formulat foarte frumos... O sa caut citatul. kisses1

43 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:00 pm

Sunna

vrajitor
“ Iisus vine sa ne intalneasca. Sa-I iesim in intampinare, pentru a-I ura bun venit. El vine la noi prin cel flamand, gol, singur, alcoolic, dependent de droguri, printr-o prostituata sau un cersetor. El poate sa vina la mine sau la tine sub forma unui tata singur, sub forma fratelui, mamei, surorii, Daca il respingem, daca nu-I isim in intampinare, il respingem chiar pe Christos.”(Mother Teresa:In My Own Words)

Ceva asemanator cred ca a vrut sa zica si Tudorel. Tudorel, esti un tip SUPER! kisses1

44 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:05 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:“ Iisus vine sa ne intalneasca. Sa-I iesim in intampinare, pentru a-I ura bun venit. El vine la noi prin cel flamand, gol, singur, alcoolic, dependent de droguri, printr-o prostituata sau un cersetor. El poate sa vina la mine sau la tine sub forma unui tata singur, sub forma fratelui, mamei, surorii, Daca il respingem, daca nu-I isim in intampinare, il respingem chiar pe Christos.”(Mother Teresa:In My Own Words)

Ceva asemanator cred ca a vrut sa zica si Tudorel. Tudorel, esti un tip SUPER! kisses1

"Osana Fiului lui David" s-a terminat cu "Rastigneste-l!" Totusi, iti multumesc...

45 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:07 pm

Sunna

vrajitor
Pai, eu nu stiu... Eu cred doar in Dumnezeu si nu in Isus. Am vrut sa inlocuiesc Isus cu Dumnezeu, dar asa suna citatul... Zi-ne tu mai mult!

46 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:14 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:Pai, eu nu stiu... Eu cred doar in Dumnezeu si nu in Isus. Am vrut sa inlocuiesc Isus cu Dumnezeu, dar asa suna citatul... Zi-ne tu mai mult!

Ai zis perfect. Si, chiar de m-ai rastigni tu, cu mana ta, si tot nu ai face altceva decat trebuia sa faci...
Si eu nu cred in niciunul, desi cred in amandoi. De ce zic asta? Pentru ca nu imi pun speranta nici in omul Iahwe, nici in omul Isus, ci imi pun speranta in cuvintele lor. Pana acum m-au scos din multe necazuri si mi-au adus multa bucurie.
Drept urmare, continui sa le pun la incercare si, pana acum, nu am gasit niciunul nelalocul lui, cu toate ca evangheliile au fost schimbate, mai bine zis cosmetizate, deja, de cateva ori.

47 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:17 pm

Sunna

vrajitor
Isus este Dumnezeu pentru tine? Sunt unul si acelasi sau persoane diferite?

48 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:34 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:Isus este Dumnezeu pentru tine? Sunt unul si acelasi sau persoane diferite?

Pentru mine, Dumnezeu este cuvantul urmator:
"Celui care cere, da-i si, de la cel care vrea sa se imprumute de la tine, nu-ti intoarce fata!"
Am implinit cuvantul asta si am aflat ceea ce nu poti afla din nici o carte de istorie, filozofie sau psihologie si din nici un manual de "Programati-va succesul".
Pentru mine, Dumnezeu este cuvantul urmator:
"Raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept".
L-am implinit si sufletul mi s-a usurat pe data si am scapat eu insumi de nebunie!
Si mai am cateva cuvinte care inseamna Isus sau Iahwe pentru mine. Le-am implinit si asa am aflat ca Iahwe si Isus sunt una si ca Iahwe este tatal lui Isus.
Dupa cum vezi, notiunea mea de Dumnezeu nu implica atotputernicie, nu implica atotmilostenie, nu implica multe. Este o notiune saraca, alcatuita din cateva notiuni verificate, rasverificate si puse la incercare neaparat. Este o notiune mica, dar care creste treptat, dupa puterile, rabdarea si intelepciunea mea, si creste cu fiecare cuvant al lui Isus sau Iahwe nou incercat si verificat.
In saracia mea, am aflat insa ca sunt "sarac cu duhul", caci insasi notiunea mea despre Duh si Dumnezeu este saraca, dar sunt si fericit si ca a mea este TOATA Imparatia Cerurilor.

49 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:37 pm

Heruer

inger
Dumnezeu nu este persoana. Dumnezeu nu este om. Dumnezeu nu este antropomorf.

50 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:38 pm

Heruer

inger
Trebuie, trebuie sa vina vremea cand vom inceta in a-L mai "cioparti" pe Dumnezeu, dupa tot felul de inchipuiri, scripturi, ziceri, etc. etc. etc.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum