Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Comunicand cu Dumnezeu

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

51 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:43 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:Dumnezeu nu este persoana. Dumnezeu nu este om. Dumnezeu nu este antropomorf.

Dumnezeu Omul, este antropomorf. Dumnezeu Isus , este antropomorf. Dumnezeu venind in vizita la Avraam, este antropomorf.
Doar ca noi nu trebuie sa ne punem speranta in ceea ce este antropomorf, ci in ceea ce este vesnic, pentru ca invelisul uman este doar o haina pe care Dumnezeu o imbraca si dezbraca de cate ori vrea si, in aceasta haina, este la fel de puternic sau la fel de slab precum un om, caci poate fi invins atunci de un simplu om, asa cum a facut-o Israel, cand s-a luptat o noapte intreaga cu El.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

52 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:44 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:Trebuie, trebuie sa vina vremea cand vom inceta in a-L mai "cioparti" pe Dumnezeu, dupa tot felul de inchipuiri, scripturi, ziceri, etc. etc. etc.

Dumnezeu trebuie "ciopartit" ca sa-l poti manca si ca sa poata creste in tine.

53 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:46 pm

Sunna

vrajitor
Tudorel666 a scris:In saracia mea, am aflat insa ca sunt "sarac cu duhul", caci insasi notiunea mea despre Duh si Dumnezeu este saraca, dar sunt si fericit si ca a mea este TOATA Imparatia Cerurilor.

Sarac cu duhul = doar cu duhul (in comuniune cu acest "duh")
Ma intorc peste 2 ore! huggles

Vezi profilul utilizatorului

54 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:51 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris: Sarac cu duhul = doar cu duhul (in comuniune cu acest "duh")
Ma intorc peste 2 ore! huggles

In comuniune, da, dar o comuniune cu putine legaturi caci, cu cat de apropii de comuniunea totala cu Dumnezeu, te apropii de locul de pe care a cazut Satana...

55 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 5:53 pm

Sunna

vrajitor
Cum asa? De ce a cazut Satan? Ce nu l-a tinut in echilibru?

56 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 6:02 pm

Ignorantul

vrajitor
Sunna a scris:Cum asa? De ce a cazut Satan? Ce nu l-a tinut in echilibru?
Tot ceea ce s-a intamplat,se intampla si se va intampla a fost,este si va fi doar cu voia lui DUMNEZEU!Satan a decazut pentru ca asa a vrut DUMNEZEU....pentru ca el sa ispiteasca la rele pe barbat prin femeie si cu ajutorul femeii.

57 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 7:01 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:Cum asa? De ce a cazut Satan? Ce nu l-a tinut in echilibru?

Era singurul destul de pregatit sa cada...

58 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 8:33 pm

Anticristul

eliberat
Da ,ca numai el era copt.

59 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Mier Aug 27, 2008 9:36 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Da ,ca numai el era copt.

Acuma, nu stiu cand si cum a cazut din cer Satan, ca nu am fost de fata sau, daca am fost, nu-mi aduc aminte, dar Biblia zice ca au cazut si alti ingeri impreuna cu el, deci nu a fost singurul care era copt si gata de cules.

60 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 3:28 am

Ignorantul

vrajitor
Tudorel666 a scris:

Acuma, nu stiu cand si cum a cazut din cer Satan, ca nu am fost de fata sau, daca am fost, nu-mi aduc aminte, dar Biblia zice ca au cazut si alti ingeri impreuna cu el, deci nu a fost singurul care era copt si gata de cules.
DUMNEZEU a dat libera alegere si ingerilor.......si mai mult...... nimic nu se intampla fara voia lui DUMNEZEU si deci satan si ingerii lui au rolul de a ne ispiti pentru ca noi sa avem de ales intre bine si rau.Cititi Cartea lui Iov si veti intelege rolul lui satan.NIMIC FARA DUMNEZEU!

61 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 7:20 am

Vizitato

Vizitator
Ignorantul a scris:pentru ca noi sa avem de ales intre bine si rau
Ai ramas in urma: deja am ales cu totii, in Adam, sa facem raul. Faptul ca inca a ramas in Lege porunca sa alegem, nu inseamna ca si putem. Aceeasi LEGE spune sa fim perfecti. Aceeasi LEGE spune ca NU PUTEM asculta LEGEA.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

62 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 11:42 am

Tudorel666

eliberat
Ignorantul a scris:
Tudorel666 a scris:

DUMNEZEU a dat libera alegere si ingerilor.......si mai mult...... nimic nu se intampla fara voia lui DUMNEZEU si deci satan si ingerii lui au rolul de a ne ispiti pentru ca noi sa avem de ales intre bine si rau.Cititi Cartea lui Iov si veti intelege rolul lui satan.NIMIC FARA DUMNEZEU!

Nu exista decat o poarta, si aceea stramta. Libera alegere inseamna ratacire in haos, libertatea inseamna sa intri pe poarta cea stramta.
Oamenii sunt liberi sa alerge prin haos, pana in clipa judecatii, cand sunt toti manati, ca vor sau ca nu vor, pe poarta cea stramta, pe poarta oilor.
Ingerii in schimb, nu au avut, nu au si nu vor avea libera alegere.
Satan a cazut ca asa era misiunea lui. Tocmai de asta, la sfarsit va fi repus in drepturile din care nu a decazut niciodata si a si fost repus, dar numai pentru cine are ochi sa vada si minte sa inteleaga.

63 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 11:47 am

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:
Ignorantul a scris:pentru ca noi sa avem de ales intre bine si rau
Ai ramas in urma: deja am ales cu totii, in Adam, sa facem raul. Faptul ca inca a ramas in Lege porunca sa alegem, nu inseamna ca si putem. Aceeasi LEGE spune sa fim perfecti. Aceeasi LEGE spune ca NU PUTEM asculta LEGEA.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Adam a ales sa cunoasca si raul, pe langa bine, NU SA-L FACA!

64 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 11:55 am

Sunna

vrajitor
Tudorel666 a scris:Adam a ales sa cunoasca si raul, pe langa bine, NU SA-L FACA!
In momentul in care A ALES ca cunoasca raul, nu inseamna ca A ACTIONAT? Adica, l-a si facut? Eu inteleg precum ca a facut raul, deoarece de atunci a inceput sa existe timpul si moartea in lume. Poate nu inteleg eu bine? BINE=DUMNEZEU RAU=SATAN
BINELE e caracterizat de tot ceea ce aduce fericire; RAUL de tot ce aduce suferinta. Pana sa nu 'aleaga" Adam, nu exista decat BINELE pentru Adam si pentru Pamant..

65 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 12:19 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:
Tudorel666 a scris:Adam a ales sa cunoasca si raul, pe langa bine, NU SA-L FACA!
In momentul in care A ALES ca cunoasca raul, nu inseamna ca A ACTIONAT? Adica, l-a si facut? Eu inteleg precum ca a facut raul, deoarece de atunci a inceput sa existe timpul si moartea in lume. Poate nu inteleg eu bine? BINE=DUMNEZEU RAU=SATAN
BINELE e caracterizat de tot ceea ce aduce fericire; RAUL de tot ce aduce suferinta. Pana sa nu 'aleaga" Adam, nu exista decat BINELE pentru Adam si pentru Pamant..

Intai a privit, apoi a poftit, apoi a dorit, apoi a hotarat si abia la urma a actionat si a cunoscut. Dar si Dumnezeu cunoaste raul, insa alege sa nu-l faca. Asta inseamna ca poti cunoaste un lucru, un obicei sau o fapta rea, adica Raul, si sa nu il faci.
Privitor la suferinta, Hristos a zis: "Fericiti cei ce plang, ca ei se vor bucura". Se referea la cei care sufereau.
Iata deci ca nu orice suferinta aduce nefericire, ci sunt si suferinte care aduc fericire si pace sfanta.

66 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 12:48 pm

Sunna

vrajitor
Calea lui Isus nu este singura cale. In plus, nu mi se pare prea dumnezeiesc sa varsam lacrimi, sa suferim. Aceasta nu este de la Dumnezeu, ci de la Satan.

Eu nu am mustrari de constiinta pentru trecut, deoarece stiu ca nu il pot schimba. Intotdeauna gasesc justificare corecta faptelor mele si nu ma caiesc. Ignoranta, daca m-a determinat sa actionez intr-un fel, dand cu capul de pragul de sus, am invata ca in viitor sa evit asemenea lucruri. Omul sufera pana se invata minte. Suferinta este CALEA LUI SATAN. Noroc ca alegem sa gresim, ca sa aiba el ce face!

Basketball

67 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 1:28 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:Calea lui Isus nu este singura cale. In plus, nu mi se pare prea dumnezeiesc sa varsam lacrimi, sa suferim. Aceasta nu este de la Dumnezeu, ci de la Satan.

Eu nu am mustrari de constiinta pentru trecut, deoarece stiu ca nu il pot schimba. Intotdeauna gasesc justificare corecta faptelor mele si nu ma caiesc. Ignoranta, daca m-a determinat sa actionez intr-un fel, dand cu capul de pragul de sus, am invata ca in viitor sa evit asemenea lucruri. Omul sufera pana se invata minte. Suferinta este CALEA LUI SATAN. Noroc ca alegem sa gresim, ca sa aiba el ce face!

Basketball

Da, calea lui Isus nu este singura cale: mai exista si calea lui Mahomed, a lui Buda, a lui Zarathustra, a lui Mani si multe altele. Toate duc insa spre aceeasi poarta, dar o poarta care este de fapt inceputul unui culoar stramt si fara intoarcere, iar poarta aceasta este Hristos Cuvantul adica, sa nu mai existe dubii si confuzii, cuvintele rostite de Hristos. Poti sa fii budist, poti sa fii musulman, poti sa fii ateu sau orice altceva; ca sa mergi spre viata vesnica nu ai alta posibilitate decat sa incepi sa dai celui care iti cere, sa nu intorci fata de cel care vrea sa se imprumute de la tine, sa dai apa dusmanului caruia ii este sete sau mancare dusmanului caruia ii este foame.
Toate aceste lucruri se realizeaza prin suferinta, caci te doare cand incerci sa te depasesti, te doare cand esti rau si incerci sa fii bun. Aceasta suferinta este insa o suferinta mantuitoare, ca durerea pe care o incerci cand ridici greutati si care, in loc sa-ti faca rau, iti face bine, crescandu-ti puterea si masa musculara.

68 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 1:32 pm

Sunna

vrajitor
Trebuie sa se schimba inima intai, ca, altfel, dai degeaba si nici nu suferi in vreun fel. Cum transformi piatra in inima simtitoare?

69 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 1:37 pm

Tudorel666

eliberat
Sunna a scris:Trebuie sa se schimba inima intai, ca, altfel, dai degeaba si nici nu suferi in vreun fel. Cum transformi piatra in inima simtitoare?

Picatura cu picatura...

70 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Joi Aug 28, 2008 3:17 pm

Delta

demon
Sunna a scris:Trebuie sa se schimba inima intai, ca, altfel, dai degeaba si nici nu suferi in vreun fel. Cum transformi piatra in inima simtitoare?
Prin operație pe cord... Smile

71 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 30, 2008 2:48 pm

Tudorel666

eliberat
Dumnezeul meu mi-a zis sa cred in El negandu-l. Sa lupt cu El si cu imaginea lui din toate puterile si numai cand sunt biruit sa ma inchin lui si sa-l recunosc ca domn si stapan.
Astfel m-am convins ca, daca vrea, poate face din cel mai invrajbit ateu, un slujitor credincios al lui.

72 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 30, 2008 5:07 pm

Tudorel "666"....
Dupa numele de user ales...ai grija, poate ca nu chiar Dumnezeu este cel ce-ti "vorbeste", mai curand este ..celalalt.
Ce sa-i faci...trebuie sa mai socializeze si el !! Evil or Very Mad

73 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 30, 2008 6:12 pm

Tudorel666

eliberat
Optyk a scris:Tudorel "666"....
Dupa numele de user ales...ai grija, poate ca nu chiar Dumnezeu este cel ce-ti "vorbeste", mai curand este ..celalalt.
Ce sa-i faci...trebuie sa mai socializeze si el !! Evil or Very Mad

Dumnezeu poate veni sub multe chipuri...

74 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 30, 2008 6:13 pm

Delta

demon
Tudorel666 a scris:Dumnezeul meu mi-a zis sa cred in El negandu-l. Sa lupt cu El si cu imaginea lui din toate puterile si numai cand sunt biruit sa ma inchin lui si sa-l recunosc ca domn si stapan.
Te lupți cu el? Și te biruie din cînd în cand? Aoleu! Nu-i a bine! Că dacă faci asta cu un bărbat, poate ieși cu un sex... zdravăn - ca să nu-i spun chiar viol Sad .
Tudorel666 a scris:Astfel m-am convins ca, daca vrea, poate face din cel mai invrajbit ateu, un slujitor credincios al lui.
Învrăjbit? Sad
Am așa o senzație că ai vrut să scrii "îndârjit". Laughing
Dar nu contează, deoarece această caracteristică este oricum specifică celor slabi cu duhul (deci celor care cred în Dumnezeu, ingerași, satană, Moș Crăciun, iepurașul de Paști și altele similare Smile ).

75 Re: Comunicand cu Dumnezeu la data de Sam Aug 30, 2008 6:17 pm

Anticristul

eliberat
Greu topicul asta Delta.Poate se mai schimba ceva in timp.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum