Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Trinitate ...adevar sau falsificare ?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 9 din 10]

201 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iul 19, 2008 2:05 pm

Heruer

inger
Yahiya a scris:
Zexelica a scris:1 Tesaloniceni 5

23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Omul este UNUL, nu trei. Totuși, e format din trei elemente.

Dumnezeu a făcut omul în IMAGINEA Sa. Și Dumnezeu poate fi TATĂ, FIU și DUH SFÂNT.
zexe cand termini cu constantinismele si pavelismele?
Hahahaha ... n-ai nici o sansa ...

Vezi profilul utilizatorului

202 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iul 19, 2008 2:31 pm

Zexelica a scris:

Păcatul este SEPARARE de Dumnezeu. Dacă Dumnezeu este singurul care poate plăti, atunci Dumnezeu trebuie să se separe de Dumnezeu, Dumnezeu să pedepsească pe Dumnezeu, echivalent cu o eternitate pt fiecare păcat comis de cel aleși.
aaa care e logica ? cui tre sa se justifice dumnezeu pentru ceea ce face? si de ce tre sa plateasca?

203 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iul 19, 2008 2:54 pm

Heruer a scris:
Yahiya a scris:

23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Dumnezeu a făcut omul în IMAGINEA Sa. Și Dumnezeu poate fi TATĂ, FIU și DUH SFÂNT.
Hahahaha ... n-ai nici o sansa ...
poate se trezeste lol2

204 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iul 19, 2008 7:44 pm

HIRAN

demon
Emanuel a scris:am si facultate , dar cu toti anii mei de scoala eu nu am vazut in scoala nici o invatatura care sa explice exitenta infinitului ; asta o explica numai credinta ortodoxa ...

Daca esti ortodox da-ne si noua aceasta invatatura rara, doar daca nu e scumpa.
Dar sa stii ca nu mancam decat dupa ce o punem sub microscop ca sa vedem daca nu are trichinela.

205 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iul 19, 2008 9:43 pm

Anticristul

eliberat
Dumnezeu a făcut omul în IMAGINEA Sa. Și Dumnezeu poate fi TATĂ, FIU și DUH SFÂNT
.................................................................................................................
Un om poate fi tata daca are un fiu ,si poate fi fiu daca are tata.Dar este neaparat nevoie sa fie 2 persoane .Tatal e tatal fiului iar fiul e o persoana aparte care are un tata .Deci Tatal e tata daca are fiu si fiul e fiu daca are tata.

206 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Dum Iul 20, 2008 6:25 am

Heruer

inger
Anticristul a scris:Dumnezeu a făcut omul în IMAGINEA Sa. Și Dumnezeu poate fi TATĂ, FIU și DUH SFÂNT
.................................................................................................................
Un om poate fi tata daca are un fiu ,si poate fi fiu daca are tata.Dar este neaparat nevoie sa fie 2 persoane .Tatal e tatal fiului iar fiul e o persoana aparte care are un tata .Deci Tatal e tata daca are fiu si fiul e fiu daca are tata.
Dumnezeul care a facut omul este un excelent inginer genetician, de sorginte extraterestra. Scopurile insa nu sunt obligatoriu nobile. Trinitatea biblica, asemenea trinitatii hinduse (de la care, probabil s-a si inspirat), este o forma mai simpla si inteligibila de explicare/exemplificare a naturii trinitare/multiple a omului (ceva de genul : informatie/camp/substanta).

207 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Iul 21, 2008 11:49 am

Vizitato

Vizitator
Yahiya a scris:

Don Vali, sunt BIBLISME. Eu nu citez din operele oamenilor, ci din Cuvântul lui Dumnezeu.

208 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Iul 21, 2008 11:52 am

Vizitato

Vizitator
Tok`Ra a scris:
Zexelica a scris:

Păcatul este SEPARARE de Dumnezeu. Dacă Dumnezeu este singurul care poate plăti, atunci Dumnezeu trebuie să se separe de Dumnezeu, Dumnezeu să pedepsească pe Dumnezeu, echivalent cu o eternitate pt fiecare păcat comis de cel aleși.
aaa care e logica ? cui tre sa se justifice dumnezeu pentru ceea ce face? si de ce tre sa plateasca?
Dumnezeu este corect și este subiectul propriei Legi. Dacă spune că plata păcatului este moartea, atunci trebuie să moară cineva pt păcat.
NO MONEY, NO HONEY!

El nu poate să nu respecte propria Lege. Este aspectul legalistic al salvării.

209 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Iul 21, 2008 2:37 pm

NiceGame

muritor de rand
Anticristul a scris:Dumnezeu a făcut omul în IMAGINEA Sa. Și Dumnezeu poate fi TATĂ, FIU și DUH SFÂNT
deci e clar, nu intelegi si nu te acuz, fiecare crede in ce vrea. Nu incerca sa interpretezi stiintific sau din proprie viziune religia altuia. Eu de obicei ma abtin sa fac asta, e deranjant. Tine de respect

210 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Iul 21, 2008 3:41 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:unde scrie in apoc ca biserica de atuncea era satanica ? ce , sf apostoli predicau o credinta gresita ?
Apocalipsa 2

9,,Știu necazul tău și sărăcia ta (dar ești bogat), și batjocurile, din partea celor ce zic că sînt Iudei și nu sînt, ci sînt o sinagogă a Satanei.
13,,Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea cînd Antipa, marturul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana.

Apocalipsa 3

9Iată că îți dau din ceice sînt în sinagoga Satanei, cari zic că sînt Iudei și nu sînt, ci mint; iată că îi voi face să vină să se închine la picioarele tale, și să știe că te-am iubit.

Deci, biserica ortodoxă, prima biserică, era și este scaunul de domnie al satanei încă de la înființare. Această doctrină falsă nu poate fi a niciunui om sfânt.

iar in evanghelia dupa ioan scrie ca " la inceput era Cuvantul , si la Cuvantul era la Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu " vezi ca aicea Cuvantul lui Dumnezeu este Dumnezeu , iar Cuvantul lui Dumnezeu este o alta persoana decat El , adica este Fiul lui Dumnezeu
În loc să înveți să studiezi, tu interpretezi "din buzunar" exact ca teologii tăi, care au scornit o doctrină diavolească și care consideră Scriptura opera omului.

211 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Iul 21, 2008 3:47 pm

Delta

demon
Zexelica a scris:În loc să înveți să studiezi, tu interpretezi "din buzunar" exact ca teologii tăi, care au scornit o doctrină diavolească și care consideră Scriptura opera omului.
rolf
Oops... Embarassed
P.S. Scuze! Crying or Very sad
Încercam să văd cum se includ emoticoane în corpul unui text! grin

212 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Iul 21, 2008 5:07 pm

No Name

inger

slabuta logica ...

De exmp.......Eu sunt TATA ..ca am un fiu ...si sunt fiu ca am un tata ..si sunt sot ca am o sotie ..si sunt director ca am un job ,,,cate persoane sunt eu ??? affraid

213 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Iul 21, 2008 5:08 pm

No Name

inger
No Name a scris:

slabuta logica ...

De exmp.......Eu sunt TATA ..ca am un fiu ...si sunt fiu ca am un tata ..si sunt sot ca am o sotie ..si sunt director ca am un job ,,,cate persoane sunt eu ??? affraid

Scuze dar stiam ca evreii sunt tari in logica ...doar stiam ... bounce

214 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Aug 23, 2008 10:13 pm

Anticristul

eliberat
No name ,te prefaci ca nu pricepi?Poate o persoana sa fie si tata si fiu.Dar tatal are fiu asa ca el si fiul sint doi.Sau fiul si tatal sau iar sint doi.Logica evreiasca nu va da voua pace.Ca voi desfiintat toata legea si Isus a spus ca cine desfiinteaza una din cele mai mici porunci nu are parte de viata vesnica .Vezi ca Isus a fost evreu si el a zis ca nu cuteaza sa se ridice prea sus .Stia el ce stia,dar voi nu prea stiti.

215 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Aug 25, 2008 2:26 pm

Vizitato

Vizitator
Biblia spune că omul este TRUP, SUFLET și DUH.

Înseamnă că, de fapt, omul nu este compus din aceste trei elemente?

Că Scriptura minte?

216 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Aug 25, 2008 4:14 pm

Heruer

inger
Zexelica a scris:Biblia spune că omul este TRUP, SUFLET și DUH.

Înseamnă că, de fapt, omul nu este compus din aceste trei elemente?

Că Scriptura minte?
Zexelica, poti sa dai si citatul/citatele ?
Afirmatia este identica celor sustinute de diversele scoli esoterice, mai vechi sau mai noi decat crestinismul, sub rezerva ca pentru suflet si duh se folosesc alte denumiri dar cu semnificatii foarte apropiate.

217 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Lun Aug 25, 2008 6:25 pm

Vizitato

Vizitator
1 Tesaloniceni 5:23

218 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Mar Aug 26, 2008 7:48 pm

HIRAN

demon
Io 4:24 Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si adevar.

Asta inseamna ca numai in om, Dumnezeu este o treime dupa modelul 1Tes5:23
Apoi omul este o singura persoana.
Mai putin cazul de multiple personalitati care deriva probabil din existenta mai multor duhuri in acelasi trup.

219 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Mar Aug 26, 2008 8:53 pm

Vizitato

Vizitator
Sci-fi Channel?

220 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Mar Aug 26, 2008 9:07 pm

HIRAN

demon
Daca omul din tarana este compus din trei elemente, acesta nu este un argument ca Dumnezeu este Sfanta Treime.

221 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Mar Aug 26, 2008 9:23 pm

Vizitato

Vizitator
Tu iarasi nu intelegi. Nu ma mir.

Omul este format din 3 elemente si totusi este UNUL.

Ce mai negi aici? Nu este omul format din 3 elemente descrise in Scriptura?

Dumnezeu este descris ca Tata, Fiu si Duh Sfant si tousi ste UNUL.

Ce nu e corect?

222 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Mier Sept 03, 2008 8:02 pm

Enohabel

muritor de rand
Zexelica a scris:Tu iarasi nu intelegi. Nu ma mir.

Omul este format din 3 elemente si totusi este UNUL.

Ce mai negi aici? Nu este omul format din 3 elemente descrise in Scriptura?

Dumnezeu este descris ca Tata, Fiu si Duh Sfant si tousi ste UNUL.

Ce nu e corect?

Pai nu-i corect deloc...asa cum omul complet este trup suflet si duh, la fel si Dumnezeu Tatal are trup spiritual, suflet si sapte duhuri...
Fiul Isus are trup spiritual-o-material(dubla natura divina si umana) are suflet si are duh(duhul lui Hristos)

sau vrei sa zici ca Tatal si Fiul nu au suflet propriu???, iti dau versete din scriptura cateva... si chiat daca duhul Tatalui si duhul Fiului este divizibil si se poate imparti credinciosilor sufletul lor este distinct de aceea sunt cu siguranta 2 persoane(entitati) diferite...
continuam rationamentul
este scris ca va lasa omul pe tatal sau si mama sa... se va lipi de nevasta sa si vor fi un singur trup da???
la ce trup se refera??? sau fa tu bine si baga una in alta... femeia in barbat si invers...ca sa-ti iasa o singura persoana ca aici e rationamentul de baza ; 2 suflete diferite cum se pot uni sa fie doar una persoana? cum???
V-o inselat Branham cu descoperirile lui false, am mai spus; Dumnezeu sau dumnezeire este o functie,un atribut ...Tatal Fiul si Duhul Sfant sunt entitati diferite subordonate un ordinea descrisa si formeaza ceea ce numim noi; Dumnezeu, dumn ezeire...iar faptul ca exista un singur Dumnezeu este ca cei trei sunt una, asa cum nevasta si barbatul prin casatorie devin una...QED

223 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Joi Sept 04, 2008 7:35 pm

Anticristul

eliberat
Am mai specificat ,daca esti sot tata si fiu ezista o sotie separat si un fiu separat ,tu nu esti sotia si tu nu esti fiul tau.Terminati odata cu atitea prostii.Cristosul este un zeu precrestin (Zeul soare )Si trinitatea nu are ce caita in Dumnezeu.Trup,suflet ,duh ,nu se compara cu ceea ce vreti sa spuneti Sinta Treime.

224 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Joi Sept 04, 2008 10:50 pm

Vizitato

Vizitator
Enohabel a scris:
Pai nu-i corect deloc...asa cum omul complet este trup suflet si duh, la fel si Dumnezeu Tatal are trup spiritual, suflet si sapte duhuri...
Nu cunoști Scriptura, altfel nu și-ai permite afirmații de genul acesta.

Cum amesteci versurile unde scrie de 7 duhuri cu cele care vb de Tată, Duh și Fiu?
Niciodată nu sunt impreună, ca să scrii așa ceva!!!!!

225 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Vin Sept 05, 2008 1:17 am

Enohabel

muritor de rand
Zexelica a scris:
Enohabel a scris:
Nu cunoști Scriptura, altfel nu și-ai permite afirmații de genul acesta.

Cum amesteci versurile unde scrie de 7 duhuri cu cele care vb de Tată, Duh și Fiu?
Niciodată nu sunt impreună, ca să scrii așa ceva!!!!!

Hmm,cunosc destul de bine scriptura, o sa te convingi de asta, chiar daca nu pomenim de cele 7 duhuri ale Tatalui, oricum este alcatuit din trup spiritual,suflet si duh,Domnul Isus de asemenea cu specificatia ca are si pastreaza si natura divina si umana

Cu Dumnezeul triunic este cum zicea sf Patrick, el a luat o frunza de trifoi si intreba; cate frunze am? 3 raspundeau unii...dar de ce are o singura codita?, apoi spuneau unii; pai o singura frunza;...dar de ce are 3 frunzulite???

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 9 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum