Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Trinitate ...adevar sau falsificare ?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 10]

26 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Vin Iun 13, 2008 9:00 pm

HIRAN

demon
Cred ca ar trebui lamurit la ce se refera cuvantul trinitate:
a) la Dumnezeu
b) la atributele sau ipostazele lui Dumnezeu

In cazul a) este un fals, dar in cazul b) poate fi un adevar.

De exemplu un barbat care are copii este si tata si fiu si cap de familie.
Interesant de observat ca numai daca cineva este fiu poate deveni tata.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 4:54 am

SAVIN

vrajitor
STOP!!
va dati cu parerile, de parca vorbiti de un simplu maci de futbol sau de un program la televiziune.
vad ca nu stiti, dar deasemenea vad ca cautati raspunsuri. uite raspunsul:

cand un automobil este creat sau un televizor sau un calculator, creatorul - fabrica deasemenea ne da o carte de instructiuni ca sa stim cum sa ne folosim corect.
creatorul omeniri, DUMNEZEU, ne-a dat si noua o carte de instructiuni, in care gasim exact cum trebuie sa ne folosim de viata primita, cum sa ne comportam in viata, cum sa rezolvam problemele vieti intr-un mod corect.
aceasta carte de instructiuni UNIVERSALA se numeste TORAH, sau cele 5 carti a lui moshe, in care gasim pe scurt, legile date omeniri de dumnezeu.
legile date omeniri au fost transferate evreilor, care li sa dat responsabilitatea de a transmite mai departe omeniri aceste legi. dumnezeu le-a ordonat sa fie LUMINA LUMI, in ivrit OR LE GOIM.si au fost transferate omului intr-un desert, specific ca sa fie clar ca aceste legi sant legi universale.
legile primite de la dumnezeu, azi, umpla 21 de volume. dar la baza, avem cele 10 porunci, care nu sat toate porunci.
prima lege/porunca/anunt suna asa in traducere romaneasca:

EU SANT DUMNEZEU! EU SANT UNU! SI SA NU VA FACETI ALTI DUMNEZEI, IN PIATRA SAU LEMN, DUMNEZEI IN CER, PE PAMANT SAU SUB APA. SI SA NU VA INCHINATI LA EI.

daca nu ar mai fi spus nimic alceva decat EU SANT DUMNEZEU, ar fi fost suficient.
dar nu, dumnezeu vroia sa fie tare clar, si a adaugat EU SANT UNUL, ca numarul unu in ivrit. unu, si nu doi, sau trei.nu trei ca in dumnezeu/isus/si sfantul duh. asta ar fi fost deajuns, dar dumnezeu vroia sa fie clar. clar, si a adaugatSI SA NU VA FACETI DUMNEZEI IN PIATRA SAU LEMN. si asta ar fi fost deajuns. dar dumnezeu vroia sa explice surzilor, orbilor, needucatilor, neintelegatorilor, si deci a continuat SI SA NU VA INCHINATI LA EI.
concluzia este clara. crestinismul a hotarat sa ignoreze legilele lui dumnezeu si sa le inlocuiasca cu legile omului.
in fata lui dumnezeu, crestinismul este in ilegalitate.
textul este in negru pe alb, usor de citit.
poate de aia isus, un evreu, a repetat mereu "este scris", si nu se referea la jurnalul de ieri. se referea la legile clare si precise a lui dumnezeu. se referea ca omul nu are ce sa inventeze. totul i sa dat, toate instructiunile necesare.
in concluzie, dragi crestini, data viitoare cand vizitati biserica, si vedeti statuile, si imaginele sfantilor, si cum credinciosi se roaga, cad in genunchi in fata acestor imagini si statui, care reprezinta alceva ca DUMNEZEUL CARE ESTE UNU, amintitiva de legea lui dumnezeu si de faptul ca tot acest spectacol bisericesc este contra vointei lui dumnezeu.
este clar ca ziu, ce sa mai discutam.
pe de alta parte, daca nu credeti in dumnezeu, santeti liberi sa faceti ce vreti.daca credeti in dumnezeu, ascultatil, ca are tendinta sa se supere rau.
noi evrei, avand experienta, stim exact ce se intampla cand se supara.

28 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 5:39 am

Azazel

demon
DE CE PE VOI EVREI VA EXTERMINAT PRIN AL DOILEA RAZBOI MONDIAL,DACA ERATI POPORUL LUI,DE CE A OMORIT ATITIA OAMENI NEVINOVATI ,CA SA ARATE CIT DE TARE ESTE,ASTA STIAM ,NU TREBUIA SA OMOARE ATITIA EVREI NEVINOVATI,UNDE ESTE BUNATATEA LUI ,SI CUM SCRIE CHIAR IN BIBLIE,EU NU DORESC MOARTEA PACATOSULUI ,BA A DORIT-O SI MAI PREA,SI CHIAR A CELOR CARE NU ERAU PACATOASI,COPII,MORTI IN LAGARE DE EXTERMINARE,NU PREA JUSTIFICA NIMIC CRIMELE ODIOASE ,DE CE A LASAT SA SE INTIMPLE ASTFEL DE LUCRURI,
EU SUNT CONVINS CA SUNT MAI MULTI,DUMNEZEI,CHIAR DACA LA INCEPUT SA ZICEM CA A FOST UNUL

29 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 6:21 am

SAVIN

vrajitor
AZAZEL, intrebarea ta despre holocost vizavi dumnezeu este o intrebare importanta, pentru care imi voi lua timpul sa scriu despre subiect, ca subiectul are multe ramificati.
dar la mine este 2.21 noaptea, asa ca noapte buna deocamdata.

30 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 6:40 am

Azazel

demon
CHIAR SUNT CURIOS SA INTELEG SI EU DE CE A AVUT LOC HOLOCAUSTUL,ASTEPT

31 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 6:50 am

Vlad

muritor de rand
Israelul nu este mai tara decat Romania a lui DUmnezeu...Inca nu renuntam la idea ca Dumnezeu face diferente?Nu vrem sa intelegem o data pt totdeauna ca Dumnezeu nu face diferente...?
Holocaustul a fost pt ca acel poporul lui Israel l-a ales...nimeni altcineva..
Constiinta de masa a ales ca o persoana ca Hitler,sau orice alt asa zis tiran,sa vina la putere....nimic nu est intamplator;dar de-a lungul istoriei,ati vazut ca poporul evreu a fost persecutat pt ca l au omorat pe Isus...si asta se intampla doar ca ei se cred vinovati...sau se credeau.
Nimic nu este intamplator....

32 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 9:31 am

Azazel a scris:CHIAR SUNT CURIOS SA INTELEG SI EU DE CE A AVUT LOC HOLOCAUSTUL,ASTEPT

La inceput, s`a asumat evreilor rastignirea lui Isus cu toate ca in acel timp au stapanit Romanii tara si rastignirea a fost o pedeapsa obisnuita la Romani si nu la Evrei. (vezi in VT).
Progromurile impotriva evreilor au devenit mai dese ca au avut si inca o valoare afara de cele religioase,cica sa razbune moartea lui Isus,cu toate ca El cica a inviat.Destul de repede s`a inteles ca progrom impotriva evreilor este o buna ocazie a jefuii bunurile lor. Pe de alta parte,politicienii (cum nu?) au observat ca un progrom "reusit" poate schimba atitudinea poporului spre conducatorul lui cel incapabil in titlul "Marele aparator al Crestinismului".
De aci drumul a fost destul de clar pana la Holocaust. Crestinitatea a otravit educatia copiilor cu antisemiut. Copii au crescut si la randul lor au continuat si au mai inventat altele ca de exemplu "Protocoalele batranilor din zion" si legendele ,casicum evreii omoara copii crestini ca sa faca cu sangele lor pasca de Pesah.
Uite cat de repede am ajuns la situatia ca un schisofren ca si Hitler nu a intalnit impotrivire la planul lui a sterge popor intreg de pe fata pamantului.
Acuma ai inteles domnul Azazel?

33 SCRIE CLAR CA la data de Sam Iun 14, 2008 9:46 am

Vlad a scris:Israelul nu este mai tara decat Romania a lui DUmnezeu...Inca nu renuntam la idea ca Dumnezeu face diferente?Nu vrem sa intelegem o data pt totdeauna ca Dumnezeu nu face diferente...?
Holocaustul a fost pt ca acel poporul lui Israel l-a ales...nimeni altcineva..
Constiinta de masa a ales ca o persoana ca Hitler,sau orice alt asa zis tiran,sa vina la putere....nimic nu est intamplator;dar de-a lungul istoriei,ati vazut ca poporul evreu a fost persecutat pt ca l au omorat pe Isus...si asta se intampla doar ca ei se cred vinovati...sau se credeau.
Nimic nu este intamplator....

Parerea mea Vlad este ca decizi lucruri care nu au nici o marturie. In VT scrie clar cine este Poporul ales si cine erse Tara Sfanta. Nu ca euaccept punctele astea de vedere dar ce e scris-e scris.Dumnezeu face diferenta,da ,altfel era scris in VT ca toate tarile sunt a lui. Mai mult,este scris ca Poporul ales are datoria sa fiu Or legoim =Lumina popoarelor.De aci se intelege ca Dumnezeu a avut afaceri numai cu evreii si le-a cerut sa fiu reprezentantii lui la alte popoare.
Ce te face sa crezi ca evreii se simt vinovati de rastignirea lui Isus? De unde ai nascocit asta? Pe ce te bazezi?

34 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:02 am

Vlad

muritor de rand
Eu nu cred nimic,,,am scris doar ce am citit in alte locuri,carti etc....
Eu nici macar nu inteleg pt ce a fost persecutat poporul evreu,dar acesta este un mod de a privi lucrurile....
Daca ei se simt sau nu,cred ca daca nu s-ar simti,s-au nu s-ar considera vinovati,nu ar fii patit ce au patit....dar asa au fost cred tratati din acele vremuri,si s-au obisnuit cu ideea...
Si ce-i daca este scris,poate fiis cris orice,Biblia a fost scrisa de oameni...nu de Dumnezeu,si eu cu insporatia Divina,as lasa o mai moale....stim cu totii ce interese exista in lume,in Biserica etc etc;stim vechile povesti....
Si stim ca cu toti,toate popoarele vrem sa fim mai sepaciale,dar adevarul ,dupa parerea mea,este ca nu suntem...suntem la fel de speciali toti.
Si atat de speciali au fost evreii,in Biblie,incat ce?Ce s-a intamplat?Ce lumina a fost poporul evreu pt lume?

35 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:25 am

SPRS

demon
Vlad a scris:Eu nu cred nimic,,,am scris doar ce am citit in alte locuri,carti etc....
Eu nici macar nu inteleg pt ce a fost persecutat poporul evreu,dar acesta este un mod de a privi lucrurile....
Daca ei se simt sau nu,cred ca daca nu s-ar simti,s-au nu s-ar considera vinovati,nu ar fii patit ce au patit....dar asa au fost cred tratati din acele vremuri,si s-au obisnuit cu ideea...

Ok, macar in punctul asta de vedere suntem de acord, tu citesti fara sa intelegi, enunti fara sa fi constient si prezinti concluziile tale deformate pe post de ADEVAR.

Iar in privinta vinovatiei Iudaice, exista un singur paragraf, in Evanghelia dupa Matei, daca nu ma insel, unde autorul pune in gura Sanhedrinuli urmatoarea declaratie "Sangele Lui sa fie asupra noastra si asupra copiilor nostrii". Nu am pretentia ca am dat citatul corect.
Insa paragraful acesta a stat la baza unei persecutii de aprox 2000de ani.
In privinta luminii neamurilor, marile religii deriva din Iudaism.

36 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:31 am

Azazel

demon
CE NU INTELEG EU ESTE DE CE DUMNEZEU NU A FACUT NIMIC PENTRU A OPRI HOLOCAUSTUL,SI DE CE EVREI IL MAI VENEREAZA DACA AU PATIMIT ASA DE TARE

37 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:32 am

Azazel

demon
DE CE EVREI IL MAI VENEREAZA ,
SCUZE PENTRU GRESEALA

38 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:34 am

Azazel

demon
POTI OARE SA MAI CREZI INTR-UN DUMNEZEU CARE TE EXECUTA DE CITE ORI ARE OCAZIA,CINE ESTE ACEST DUMNEZEU ,SI DE CE SE POARTA ASA CU OUN POPOR,INDIFERENT CARE I-AR FI SCOPURILE

39 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 10:38 am

Vlad

muritor de rand
DA SPRS,se vede ca nu intelegi ce am scris...asta este...
Azazel,de aceea cred eu ca ei si-au ales...nu i-a pedepsit nimeni....ei singuri s-au pedepsit,la fel cum o facem si noi,din varii motive...nu exista pedeapsa Divina...ei au ales holocaustul...constiinta oamenilor de la acea vreme...cine a oprit holocaustul?tot oamenii,pt ca ei au vazut intr-un final ca nu mai este benefic...iar atunci,s-a oprit.
Tot ce vedem in jurul nostru,este propria creatie.

40 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 12:04 pm

Alice Bailey

vrajitor
crazy

Ultima editare efectuata de catre La Trobe-Bateman in Sam Iun 14, 2008 12:18 pm, editata de 2 ori

41 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 12:14 pm

Vlad a scris:Eu nu cred nimic,,,am scris doar ce am citit in alte locuri,carti etc....
Si ce-i daca este scris,poate fiis cris orice,Biblia a fost scrisa de oameni...nu de Dumnezeu,si eu cu insporatia Divina,as lasa o mai moale....stim cu totii ce interese exista in lume,in Biserica etc etc;stim vechile povesti....
Si stim ca cu toti,toate popoarele vrem sa fim mai sepaciale,dar adevarul ,dupa parerea mea,este ca nu suntem...suntem la fel de speciali toti.
Si atat de speciali au fost evreii,in Biblie,incat ce?Ce s-a intamplat?Ce lumina a fost poporul evreu pt lume?

Asa multe prostii (scuza) la asa un post mic.Poti sa-mi explici dupa care logica ai ajuns la concluzia ca evreii "au patit" ce au patit ca s`au simtit vinovati de omorarea lui Isus ?
Cat despre lumina care a adus poporul evreu la alte popoare si in general la lume sunt in primul rand 10 porunci care au decis de fapt ce este civilizatia. Fara legi viata ar fi continuat sa fie ca viata animalelor salbatice. Azi poate asta te face sa zambesti dar fara legile astea care au fost temelia civilizatiei,toate sansele ca viata ta ar fi fost mult mai grea.

42 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 12:19 pm

Alice Bailey

vrajitor
Azazel, poate gasesti raspuns mai bun aici, in cele doua articole sintetizate pe alt forum:

TEOLOGIA PRIETENILOR LUI IOV si FILISTENII SI CHIVOTUL LEGAMANTULUI

http://www.forumazsmr.net/index.php?topic=274.msg1598

43 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 12:23 pm

Azazel

demon
CORECT DUMNEZEU NU ESTE BUN IERTATOR CI RAU SI RAZBUNATOR ASTA E ADEVARUL,ATUNCI CINE ESTE SATANA,DACA DUMNEZEU SE IDENTIFICA CU RAUL ,SATANA CE MAI ESTE,CEL CARE I SE IMPOTRIVESTE,PAI INSEAMNA CA ESTE UNUL PE LINGA EL CARE NU ESTE DE ACORD CU PROCEDURILE SALE,DACA SATANA ARE DREPTATE DEFAPT,
SATANA S-A AMESTECAT IN CREATIA LUI DUPA CUM SPUNE GENEZA DUMNEZEU L-A FACUT PE ADAM SI EVA SI L-A PUS IN EDEN,DAR SE PARE CA ERA CA O LEGUMA NECUNOSCIND BINELE SI RAUL,ERA O MAIMUTA SUPERIOARA ,FARA CONSTIINTA,SI SURPRIZA VINE SATANA SI NE IMBUNATATESTE SI NE DA CONSTIINTA,NE FACE SA CUNOASTEM BINELE SI RAUL, ATUNCI SA FIM REALISTI TOATA STIMA PENTRU SATANA,DACA NU ERA EL NOI EXISTAM TOT LA NIVELUL DE LEGUMA,NOROC CU SATANA CA NU A FOST DE ACORD CU CREATIA LUI DUMNEZEU,SI SE PARE CA IN CONTINUARE SATANA SI AI LUI S-AU OCUPAT DE RASA UMANA SI A PERFECTIONAT-O,DUPA CUM REIESE DIN BIBLIE,A COBORIT CU INGERI PE PAMINT SI I-A INVATAT PE OAMENI SA FACA ARME,ASTRONOMIA SI TOATE CUNOSTIINTELE DIN ANTICHITATE SE DATOREAZA LUI SATANA,PAI ATUNCI CINE ESTE RAU SI CINE ESTE BUN? CINE POATE SA-MI RASPUNDA?

44 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 1:19 pm

Vlad a scris:DA SPRS,se vede ca nu intelegi ce am scris...asta este...
Azazel,de aceea cred eu ca ei si-au ales...nu i-a pedepsit nimeni....ei singuri s-au pedepsit,la fel cum o facem si noi,din varii motive...nu exista pedeapsa Divina...ei au ales holocaustul...constiinta oamenilor de la acea vreme...cine a oprit holocaustul?tot oamenii,pt ca ei au vazut intr-un final ca nu mai este benefic...iar atunci,s-a oprit.
Tot ce vedem in jurul nostru,este propria creatie.

Aci Vlad te-ai intrecut pe tine! Tu esti sau incult sau putin cam mult ulala . Cum s`au "pedepsiti singuri" dragul meu? Asa ei si-au "ales" ?
Zi, tu sti despre ce este discutia?

45 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Sam Iun 14, 2008 2:19 pm

Vlad

muritor de rand
Deci ce sa inteleg,ca totul este asa,haos,hazard...toate se intampla degeaba....asta sa inteleg?

46 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Dum Iun 15, 2008 11:36 am

Heruer

inger
Vlad a scris:Deci ce sa inteleg,ca totul este asa,haos,hazard...toate se intampla degeaba....asta sa inteleg?
Totul se desfasoara dupa ratiuni pe care ratiunea umana nu le va intelege niciodata. Asa cred eu.

47 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Dum Iun 15, 2008 11:47 am

No Name

inger
Omul carnal ..nu poate intelege prin ratiunea lui animalica nimic !
Ioan 3;3-10!!!

1CORINT 2;

11. În adevăr, cine dintre oameni cunoaște lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot așa: nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.
12. Și noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca să putem cunoaște lucrurile, pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Său.
13. Și vorbim despre ele nu cu vorbiri învățate de la înțelepciunea omenească, ci cu vorbiri învățate de la Duhul Sfânt, întrebuințând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovnicești.
14. Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sunt o nebunie; și nici nu le poate înțelege, pentru că trebuie judecate duhovnicește.

48 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Dum Iun 15, 2008 11:52 am

Heruer

inger
No Name a scris:Omul carnal ..nu poate intelege prin ratiunea lui animalica nimic !
Ioan 3;3-10!!!

1CORINT 2;

11. În adevăr, cine dintre oameni cunoaște lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot așa: nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.
12. Și noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca să putem cunoaște lucrurile, pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Său.
13. Și vorbim despre ele nu cu vorbiri învățate de la înțelepciunea omenească, ci cu vorbiri învățate de la Duhul Sfânt, întrebuințând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovnicești.
14. Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sunt o nebunie; și nici nu le poate înțelege, pentru că trebuie judecate duhovnicește.
Baieti isteti si Ioan si Pavel (parca el este cu corintienii). Similitudinea in gandire ma onoreaza. Prefer totusi propriile-mi cuvinte, decat sa-i tot citez, pe altii. Biblia are autoritatea ei, nu contest, dar si Mersul trenurilor are autoritatea lui si nimeni nu o poate contesta.

49 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Dum Iun 15, 2008 11:56 am

No Name

inger
Biblia este descoperirea lui Dumnezeu in forma scrisa!
Prefer sa citez ,precum a facut-o DOMNUL ISUS de 845 DE ORI ...si s-au enervat CRATURARI si FARISEII...decat sa ma dau "inteleptul din papusoi "...si sa nu inteleg de fapt nimic .."din mersul trenurilor"! Laughing

50 Re: Trinitate ...adevar sau falsificare ? la data de Dum Iun 15, 2008 2:21 pm

in geneza se vorbeste in original de ,,Dumnezeii .traducerea corecta este ,,la inceput Dumnezeii au creat cerul si pamantul...''
exista un singur dumnezeu care se manifeste pt noi ca trei persoane distincte dar nrdespartite.
Dumnezeu poate tot ce vrea si daca asa a vrut sa se reveleze noua ce aau iudeii de comentat?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum