Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 4]

26 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mar Aug 26, 2008 6:38 pm

To Petru Clej
Mai bine mureau 500.000 de romani in lupta, decat la canal .

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mar Aug 26, 2008 6:44 pm

Petru Clej

muritor de rand
Cocorul a scris:To Petru Clej
Mai bine mureau 500.000 de romani in lupta, decat la canal .

Și? Așa au murit și degeaba și la Stalingrad, pentru paranoicul Hitler și sluga lui, Antonescu, și la Canal.

28 Domnule Clej, la data de Mar Aug 26, 2008 6:51 pm

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:
GERULA a scris:O cocnluzie amara: englezii si francezii nu au putut sa ne ajute in 1940 ,anglo-americanii ne-au abandonat in 1944-1945.

O concluzie falsă. În 1944 - 1945 anglo-americanii purtau lupte grele în Franța, Olanda, Italia, Germania cu trupele germane și trebuie să fie sărit de pe fix ca să-ți imaginezi că ar fi putut să intervină în România împotriva aliaților sovietici. Ei dădeau lupte crunte la Paris, în Ardennes, Bulge, Arnhem, pe Rin, în nordul Italiei și comentatorii de birou din România, provinciali și prost informați, vorbesc de trădare. Este un sfertodoctism înrădăcinat în România și din cauza ignoranței întreținute de diverse regimuri comuniste și post comuniste.

Eu ma refer la perioada finala a razboiului si mai ales la situatia de dupa capitularea Germaniei .Ma refer la promisiunile aruncate in eter apoi de catre Vocea Americii si la partizanii anticomunisti care , muscati de plumbii securitatii se uitau cu privirile incetosate spre cer , asteptand sa vada parasutistii americani.Aruncati prea usor cu calificative , vorbiti impotriva evidentei de "un sfertodoctism înrădăcinat în România și din cauza ignoranței întreținute de diverse regimuri comuniste și post comuniste."In treacat fie spus , poate ca despre derularea celui de al doilea razboi mondial unii forumisti cunosc mai multe ca dvs.Mult mai multe.Va sugerez politicos sa va controlati limbajul.Este un lucur unanim acceptat de istorici faptul ca Occidentul a abandonat centrul si estul Europei in sfera de influienta sovietica.Multumesc pt.intelegere.Noapte buna.

29 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mar Aug 26, 2008 6:56 pm

Petru Clej

muritor de rand
Iată ce scrie raportul Comisiei Wiesel despre cine a inițiat soluția finală în Ungaria și nordul Transilvaniei:

"Situatia evreilor din Transilvania de Nord, ca si cea a tuturor evreilor maghiari, s-a înrautatit dupa ocuparea Ungariei de catre Germania la 19 martie 1944. Ocupatia, decisa mai ales pentru a împiedica Ungaria sa se retraga din Axa, a oferit nazistilor si complicilor lor maghiari
posibilitatea de a aplica Solutia Finala problemei evreiesti din Ungaria.
Pentu o serie de motive strategice si militare, definite ideologic, între care nu cel mai lipsit de importanta a fost înaintarea rapida a Armatei Rosii, calaii au decis implementarea fulger a Solutiei Finale. Desi nu foarte numeros, commando-ul nazist condus de Adolf Eichmann a
putut sa-si duca la îndeplinire obiectivele criminale în special datorita sprijinului entuziast primit din partea nou instalatului guvern maghiar."

30 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mar Aug 26, 2008 7:01 pm

Petru Clej

muritor de rand
Unanim acceptat? Că ce? Că ar fi trebuit trupe americane și britanice să lupte în România? Ca ce chestie? Unde au mai intervenit în altă parte decât în Grecia? Dumneavoastră confundați propaganda războiului rece cu realitatea.

Și ce știu forumiștii? Că Antonescu e un erou? Că habar n-au de războiul din vest? Ați plecat cu coada între picioare de pe www.acum.tv pentru că vi s-a retezat scurt propaganda negaționistă și v-ați găsit pripas aici printre niște sfertodocți antonescieni fanatizați ?

31 Vad ce recidivati. la data de Mar Aug 26, 2008 7:31 pm

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:Unanim acceptat? Că ce? Că ar fi trebuit trupe americane și britanice să lupte în România? Ca ce chestie? Unde au mai intervenit în altă parte decât în Grecia? Dumneavoastră confundați propaganda războiului rece cu realitatea.

Și ce știu forumiștii? Că Antonescu e un erou? Că habar n-au de războiul din vest? Ați plecat cu coada între picioare de pe www.acum.tv pentru că vi s-a retezat scurt propaganda negaționistă și v-ați găsit pripas aici printre niște sfertodocți antonescieni fanatizați ?

Deci , "stimate "domn,
1.pe www.acum.tv nu am mai vrut sa stau , ca sa nu va citesc tampeniile.
2.Pe acest forum va atrag atentia ca se incearca sa se pastreze un limbaj decent intre forumisti .
3.Forumistii stiu de pilda ca nu regele Carol I a instaurat un regim de monarhie autoritara ci regele Carol al II-lea.E timpul sa aflati si dumneavoastra acest lucru.Daca asimilati greu si uitati imediat informatiile , va rog sa va notati:"In Romania in 1938 regele Carol al II-lea a instaurat un regim de tip autoritar".Ati notat ? Multumesc.Ca sa aveti un punct de sprijin , mai notati:"Deoarece regele Carol I al Romaniei a murit in 1916 , este imposibil ca el sa fi instaurat monarhia autoritara in 1938".
4.Repetati de mai multe ori , verbal si in scris.Multumesc.
5.Deoarece aveti dificultati de intelegere , va scriu inca o data:"Este unanim acceptata ideea ca Occidentul a abandonat centrul , estul si sud-estul Europei sferei de influienta sovietica".
6.Formularea Că ce? este nefericita.Unii o numesc de pilda cacofonie.Ca Clej suna ca naiba de pilda.
7."Unanim acceptat? Că ce? Că ar fi trebuit trupe americane și britanice să lupte în România? Ca ce chestie? Unde au mai intervenit în altă parte decât în Grecia? " Aveti graaaaaveee dificultati si probabil auziti "voci".Eu nu am afirmat si nici alte forumisti ca anglo-americanii ar mai fi intervenit
in Europa in alta parte decit in Grecia.Am afirmat doar "Este unanim acceptata ideea ca Occidentul a abandonat centrul , estul si sud-estul Europei sferei de influienta sovietica".
Avetidificultati de scris-citit ?
8.Razboiul dvs, cu user Eforie nu va indrituieste sa va referiti la userii acestui forum in bloc ca la "niște sfertodocți antonescieni fanatizați ".
PS Va sugerez sa va controlati limbajul , deoarece , exceptand niste carente de cultura generala [recuperabile in timp] , puteti fi un interlocutor interesant.In treacat fie spus , mi-am asumat rolul de a modera aceasta sectiune, deci , [b]rog sa va considerati avertizat.
.Prevenit inseamna pregatit , nu ? harhar

32 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mar Aug 26, 2008 7:38 pm

GERULA

vrajitor
To Cocorul & P.Clej
To Cocorul
Va rog sa folositi un limbaj civilizat .Nu suntem pe un forum care considera "Cine esti tu...?" o formula de adresare indicata pt.un user aflat la prima incercare de dialog cu un ziarist ca dl.Clej sau cu indiferent cine pe acest forum.
To P.Clej
Va sugerez sa demonstrati prin fapte ca sunteti un demn reprezentant al presei, "o presa altfel , din punct de vedere calitativ".In situatia in care userul Cocorul e agasant , semnalati starea de fapt si , in plus, puteti sa il ignorati.

33 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 7:34 am

Zyraxes

demon
Petru Clej a scris:
Fals. Comuniștii au venit la conducere la 6 martie 1945, armata a întors armele

Delegatia Romaniei plecata la Moscova era condusa de Lucretiu Patrascanu:
La Moscova, Patrascanu incearca sa grabeasca incheierea armistitiului stiind ca pe front, armatele sovietice ii tratau ca prizonieri pe ofiterii si soldatii romani ce actionasera in conformitate cu proclamatia regelui Mihai din 23 august 1944.

Se pare ca nu prea a avut succes, ptr ca Stalin a facut in cele din urma cam tot ce a vrut.

34 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 7:37 am

Zyraxes

demon
Petru Clej a scris:
Exact, jandarmii unguri au executat ordinele SS, ale lui Eichmann, care ocupase Ungaria în martie 1944 la ordinul lui Hitler, pentru că Horthy până atunci nu acceptase să deporteze evrei unguri și nor transilvăneni. Deci în Ungaria și Transilvania a avut loc un Holocaust cumplit ORGANIZAT de puterea ocupantă Germania Nazistă.

Ce manipulator esti. Ungaria nu a fost niciodata sub ocupatie. Hitler doar l-a schimbat pe Horty si guvernul cu seful partidului "Crucilor cu Sageti" si cu un alt guvern. Nu mai minti! La conducere tot ungurii erau.

35 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 7:51 am

Zyraxes

demon
Petru Clej a scris:"
Eroare. Rușii nu au ocupat Finlanda, care după cel de-al doilea război și-au păstrat democrația (nu ca România) și prosperitatea. De ce? Pentru că nu a făcut imbecilitatea lui Antonescu de a anexa teritoriu sovietic (Transnistria) și de a merge ca boul după Hitler la Stalingrad, în pofida avertismentelor aliaților.

Ce manipulari faci!

E adevarat ca Finlanda nu a fost ocupata, insa rezultatul a fost acelasi: a pierdut teritoriu: Tratatul semnat la 19 septembrie prevedea ca guvernul finlandez să-și retragă trupele la frontierele din 1940, să dezarmeze trupele germane aflate pe teritoriul său, să cedeze U.R.S.S. regiunea Petsamo și să rupă relațiile cu statele satelite ale Germaniei.

Care era situatia din 1940: La semnarea tratatului de pace de la Moscova din 12 martie 1940, Finlanda a fost obligată să cedeze o parte din Karelia și al doilea oraș ca mărime al țării, Viipuri, o bună parte a teritoriului cel mai bine industrializat al țării, ca și zone pe care încă le mai controla armata finlandeză, în total aproximativ 10% din teritoriul Finlandei antebelice.

Aici mai umbli cu o porcarie. Nu a fost de vina Antonescu ca in Romania a fost instaurat un regim comunist si ca am ramas in lagarul comunist. “Acordul de procentaj” dintre Marile Puteri a determinat soarta Romaniei dupa cel de-al doilea razboi mondial. Polonia care a fost desfiintata de pe harta in timpul razboiului si care a luptat impotriva Germaniei a avut aceeasi sorta ca Romania.

Nu mai umbla cu manipulari comuniste ca nu tine!!!

36 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 8:02 am

Zyraxes

demon
GERULA a scris:
Petru Clej a scris:
GERULA a scris:O cocnluzie amara: englezii si francezii nu au putut sa ne ajute in 1940 ,anglo-americanii ne-au abandonat in 1944-1945.

O concluzie falsă. În 1944 - 1945 anglo-americanii purtau lupte grele în Franța, Olanda, Italia, Germania cu trupele germane și trebuie să fie sărit de pe fix ca să-ți imaginezi că ar fi putut să intervină în România împotriva aliaților sovietici. Ei dădeau lupte crunte la Paris, în Ardennes, Bulge, Arnhem, pe Rin, în nordul Italiei și comentatorii de birou din România, provinciali și prost informați, vorbesc de trădare. Este un sfertodoctism înrădăcinat în România și din cauza ignoranței întreținute de diverse regimuri comuniste și post comuniste.

Eu ma refer la perioada finala a razboiului si mai ales la situatia de dupa capitularea Germaniei .Ma refer la promisiunile aruncate in eter apoi de catre Vocea Americii si la partizanii anticomunisti care , muscati de plumbii securitatii se uitau cu privirile incetosate spre cer , asteptand sa vada parasutistii americani.Aruncati prea usor cu calificative , vorbiti impotriva evidentei de "un sfertodoctism înrădăcinat în România și din cauza ignoranței întreținute de diverse regimuri comuniste și post comuniste."In treacat fie spus , poate ca despre derularea celui de al doilea razboi mondial unii forumisti cunosc mai multe ca dvs.Mult mai multe.Va sugerez politicos sa va controlati limbajul.Este un lucur unanim acceptat de istorici faptul ca Occidentul a abandonat centrul si estul Europei in sfera de influienta sovietica.Multumesc pt.intelegere.Noapte buna.

Spre sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial a fost un general american care a cerut sa i se dea conducerea armatei romane ptr a lupta impotriva sovieticilor. Din pacate sefii lui doreau sa incheie pace si nu iau aprobat cererea, ba mai mult deoarece a fost prea insistent se pare ca a fost asasinat.

37 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 8:47 am

Petru Clej

muritor de rand
Domnule "Gerula" care v-ați retras cu coada între picioare de pe www.acum.tv după ce ați încercat să negați Holocaustul și să promovați cultul lui Antonescu - delicte penale conform legii din România - v-ați găsit aici oameni de nivelul dumneavoastră și cu aceleași concepții național-comuniste. Sunteți complet discreditat de acest comportament.

Occidentul nu a "abandonat" Europa de est, ci a recunoscut o stare de fapt, adică ocupația militară sovietică, aliatul de atunci al SUA și Marii Britaniei. Ba uneori s-au reușit chiar și retrageri sovietice, cum a fost cea din Austria din 1955 precum și păstrarea Berlinului de vest ca o enclavă democratică în plin teritoriu bolșevic. Repet: orice idee că la sfârșitul unui război secătuitor SUA sau Marea Britanie ar fi putut folosi forța împotriva URSS în Europa de Est nu este susținută de realitate, este o dorință sau o tentativă de aruncare a responsabilității asupra altora, potrivit comodei teorii că românii trebuie să-și aroge meritele pentru succese și să pună eșecurile pe seama altora.

De pildă acest acest Zyraxes care n-a auzit că Ungaria a fost ocupată de trupele germane la 19 martie 1944 (am dat și citatul din raportul Comisiei Wiesel în acest sens), care habar nu are că Finlanda a rămas o țară liberă în pofida faptului că a luptat cu arma în mână împotriva URSS fără a ocupa teritorii ca nu-i aparținuseră, ca paranoicul Antonescu, și care nu știe că nu există niciun "Acord de procentaj" dintre marile puteri, ci o simplă hârtie măzgălită de Churchill cu prilejul vizitei sale de la Moscova din octombrie 1944, fără nicio valoare juridică.

În concluzie, soarta României ar fi fost mult mai gravă dacă nu se întorceau armele la 23 august 1944, posibil dispariția ei ca stat și totul din cauza aventurii iresponsabile ale lui Antonescu alături de Hitler până la Stalingrad.

38 Domnule Clej , cu condescenta sinceritate la data de Mier Aug 27, 2008 11:27 am

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:Domnule "Gerula" care v-ați retras cu coada între picioare de pe www.acum.tv după ce ați încercat să negați Holocaustul și să promovați cultul lui Antonescu - delicte penale conform legii din România - v-ați găsit aici oameni de nivelul dumneavoastră și cu aceleași concepții național-comuniste. Sunteți complet discreditat de acest comportament.

Occidentul nu a "abandonat" Europa de est, ci a recunoscut o stare de fapt, adică ocupația militară sovietică, aliatul de atunci al SUA și Marii Britaniei. Ba uneori s-au reușit chiar și retrageri sovietice, cum a fost cea din Austria din 1955 precum și păstrarea Berlinului de vest ca o enclavă democratică în plin teritoriu bolșevic. Repet: orice idee că la sfârșitul unui război secătuitor SUA sau Marea Britanie ar fi putut folosi forța împotriva URSS în Europa de Est nu este susținută de realitate, este o dorință sau o tentativă de aruncare a responsabilității asupra altora, potrivit 7.comodei teorii că românii trebuie să-și aroge meritele pentru succese și să pună eșecurile pe seama altora.

De pildă acest acest Zyraxes care n-a auzit că Ungaria a fost ocupată de trupele germane la 19 martie 1944 (am dat și citatul din raportul Comisiei Wiesel în acest sens), care habar nu are că Finlanda a rămas o țară liberă în pofida faptului că a luptat cu arma în mână împotriva URSS fără a ocupa teritorii ca nu-i aparținuseră, ca paranoicul Antonescu, și care nu știe că nu există niciun "Acord de procentaj" dintre marile puteri, ci o simplă hârtie măzgălită de Churchill cu prilejul vizitei sale de la Moscova din octombrie 1944, fără nicio valoare juridică.

În concluzie, soarta României ar fi fost mult mai gravă dacă nu se întorceau armele la 23 august 1944, posibil dispariția ei ca stat și totul din cauza aventurii iresponsabile ale lui Antonescu alături de Hitler până la Stalingrad.

o sa incerc sa va raspund punctual , din respect pentru timpul meu , al dvs.si al vizitatorilor acestui forum.

DECI:
1. Va rog sa va controlati limbajul, eu , unul , nu m-am retras cu coada intre picioare de pe www.acum.tv , m-am retras [b]scarbit
de faptul ca un pretins ziarist, cu numele Petru Clej isi expune ignoranta in media, in plus, nu accepta dialogul , si , iertare pt.sinceritae, are carente grave in probleme de cultura generala.
2.Pentru mine sipt.alti romani , Raportul Wiesell nu e nici Biblia , nici Talmudul , nici Torra.Raportul Wiesell este contestat de membri respectabili ai comunitatii israeliene ,de oameni care vorbesc despre o "industrie " a Holocaustului. Asta apropo de "după ce ați încercat să negați Holocaustul".
3.Cu referire la "după ce ați încercat să [...] să promovați cultul lui Antonescu " dat fiind faptul ca aveti doua probleme mari , una, prindeti greu , a doua , uitati imediat , va rog sa remeorati postari de ale mele , postari din care reiese faptul ca am sustinut si sustin ca Ion Antonescu, cu bune , cu rele , apartine istoriei acestui popor si trebuie sa ni-l asumam.
4.Cu referire la afirmatia tembela ce va apartine" - v-ați găsit aici oameni de nivelul dumneavoastră și cu aceleași concepții național-comuniste. " o mica dar necesara corectie: Pe acest forum am gasit oameni care au cunostinte minimale de istorie nationala si nu sustin de maniera tembela ca regele Carol I , monarh constitutional ,decedat in 1916 ar fi introdus regimul de monarhie autoritara din 1938 .
5. Cu referire la "De pildă acest Zyraxes " la care faceti referire este un user care nu are nevoie de "consultatii" de istorie din partea unui ignorant pe nume Petru Clej si care , in plus , a avut amabilitatea sa va semnaleze cu eleganta ca "Pe acest forum am gasit oameni care au cunostinte minimale de istorie nationala si nu sustin de maniera tembela ca regele Carol I , monarh constitutional ,decedat in 1916 ar fi introdus regimul de monarhie autoritara din 1938 ."
6.Va atentionez ca daca doriti sa faceti publicitate pt."www.acum.tv" , E DE DORIT sao faceti in conditiile legii.
7.In calitate de moderator al acestei sectiuni va comunic faptul ca este ultima data cand va mai avertizez.Renuntati la etichetari de grup , nu mai jigniti in bloc forumistii cu etichetari tembele .Daca nu sunteti apt pt . dialog , va sugerez sa va reorientati spre forumuri avand ca si subsectiuni de pilda "confectionarea manuala a ciorapilor de lana".
PS " Sunteți complet discreditat de acest comportament." , ca sa citez clasici in viata, chiar daca unul dintre "clasici" denota crasa incultura generala.
PPS Dat fiind faptul ca prindeti greu si uitati imediat , va rog sa scrieti "regele Carol I , monarh constitutional ,decedat in 1916 nu a introdus in Romania regimul de monarhie autoritara din 1938 , regim ce a fost introdus de regele Carol al II-lea".Ati scris ? Multumesc.

39 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 1:06 pm

Zyraxes

demon
Pentru Petru Clej:

Nu mai veni cu diferite legi si rapoarte ca nu sunt valabile peste tot. Maculatura la care faci referire nu e valabila in Republica Moldova de exemplu, asa ca nu te mai agita ca te agiti aiurea.

Nu am acum pe calculator referiri la Antonescu, insa in curand promit ca o sa le postez ca sa le citesti, si poate asa nu o sa mai apelezi la maculatura aia de doi bani la care faci referire.

40 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 1:49 pm

To Zyraxes
Ai promis !
Asteptam sa publici despre nea Antonescu !

41 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 2:01 pm

Delta

demon
Zyraxes a scris:insa in curand promit ca o sa le postez
În curând vei promite? unsure
Sau în curând le vei posta? huh

42 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 3:00 pm

To Delta
e simplu
" insa in curand promit ca o sa le postez "
In curand le va posta .
Promite lucrul acesta .

43 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Mier Aug 27, 2008 8:01 pm

Petru Clej

muritor de rand
Domnule "Gerula", absolvent al facultății național comuniste de istorie, nu vă mai legați de o eroarre typo, că atunci mă leg și eu de faptul că scrieți de trei ori în același text de moartea lui Carol I în 1916 (vă las singur să descoperiți în ce an a murit).

Continui să afirm că ați plecat cu coada între picioare de pe www.acum.tv, unde v-au fost pulverizate miturile negaționiste și pro-antonesciene de către istoricul Ottmar Trașcă, pe care cu politețea dumneavoastră falsă și grețoasă l-ați complimentat.

De altfel Ottmar Trașcă și Dennis Deletant - pe care nu aveți cum să-l atacați, fiind unul dintre cei care a scris istoria regimului comunist din România - ajung la concluzii ca și raportul Comisiei Wiesel - că Antonescu a fost un criminal genocidar.

De altfel, raportul Comisiei Wiesel nu e un moft privat, ci un document oficial al statului român, acceptat prin președintele său în 2004 (Ion Iliescu), confirmat de parlamentul României prin legea 107/2006 promulgată de președintele României (Traian Băsescu) și de Înalta Curte de Casație și Justiție în anul 2008, care a respins recursul înaintat împotriva capului de acuzare de crime împotriva omenirii din 1946 împotriva lui Antonescu.

Spun acestea ca să rețină întreg acest forum de gogomani, în care dumneavoastră sunteți cel dintâi (ca moderator).

44 "Domnule"Clej, la data de Joi Aug 28, 2008 5:00 am

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:Domnule "Gerula", absolvent al facultății național comuniste de istorie, nu vă mai legați de o eroarre typo, că atunci mă leg și eu de faptul că scrieți de trei ori în același text de moartea lui Carol I în 1916 (vă las singur să descoperiți în ce an a murit).

Continui să afirm că ați plecat cu coada între picioare de pe www.acum.tv, unde v-au fost pulverizate miturile negaționiste și pro-antonesciene de către istoricul Ottmar Trașcă, pe care cu politețea dumneavoastră falsă și grețoasă l-ați complimentat.

De altfel Ottmar Trașcă și Dennis Deletant - pe care nu aveți cum să-l atacați, fiind unul dintre cei care a scris istoria regimului comunist din România - ajung la concluzii ca și raportul Comisiei Wiesel - că Antonescu a fost un criminal genocidar.

De altfel, raportul Comisiei Wiesel nu e un moft privat, ci un document oficial al statului român, acceptat prin președintele său în 2004 (Ion Iliescu), confirmat de parlamentul României prin legea 107/2006 promulgată de președintele României (Traian Băsescu) și de Înalta Curte de Casație și Justiție în anul 2008, care a respins recursul înaintat împotriva capului de acuzare de crime împotriva omenirii din 1946 împotriva lui Antonescu.

Spun acestea ca să rețină întreg acest forum de gogomani, în care dumneavoastră sunteți cel dintâi (ca moderator).

Daca e vorba despre gogomani , dvs.sunteti tatal gogmanilor si in plus, un ignorant cu ifose de ziarist.Cunosc faptul ca raportul Comisiei Wiesel a fost adoptat de parlament dar mai cunosc si faptul ca acest raport este contestat .De asemenea este contestat si Ellie Weisel , inclusiv de nume de rezonanta din randurile evreimii. In rest , cu referire la Ion Antonescu , apartine istoriei Romaniei cu bune, cu rele si afirm in continuare ca in pofida unor masuri antievreiesti luate de guvernul Antonescu totusi lui Antonescu ii datoreaza viata sute de mii de evrei deoarece Antonescu nu a permis germanilor sa procedeze la ridicarea evreilor romani pentru a fi trimisi in lagarele din Poponia pentru a fi exterminati.In legatura cu afirmatia dvs.privind absolvirea facultatii national-comuniste de istorie , e o afirmatie de un tembelism absolut.In anul de referinta 1974 nu aveai posibilitatea sa termini decit o facultate de stat in Romania.Faptul ca in Romania exista regim comunist nu anuleaza munca necesara pt.a absolvi o facultate.Cei doi cercetatori pe care ii invocati , cu referire la distinsii Ottmar Trașcă și Dennis Deletant au terminat facultatea la Sorbona sau tot in Romania ? Daca au terminat in Romania sunt si dansii absolventi ai facultatii national-comuniste de istorie ?
Revenind la luarile dvs. de pozitie tembele de pe acest topic, va rog sa recititi postarile si veti avea revelatia ca subiectul topicului nu este controversatul raport Weisel ci controversatul 23 august 1944 si, pe cale de consecinta , daca aveti ceva de spus la subiect, spuneti.Unii forumisti sustin ca actul de la 23 august 1944 a fost un act pripit , opinie pe care nu o impartasesc , altii sustin contrariul.E de dorit ca fiecare sa isi argumenteze opinia .nu sa procedeze ca de pilda constipatul ziarist Clej care in lipsade argumente apeleaza la jigniri in bloc.In ceea ce ma priveste eu am afirmat ca Occidentul aabandonat Europa de est si de sud est in sfera de influienta sovietica, lucru de necontestat. Aveti un ego supradimensionat,nu acceptati ca cineva sa aiba o alta parere si treceti la jigniri, domnule clej din Clejani.Vi-am demonstrat cand mai scriam ocazional la www.acum ca sunteti un fanfaron ignorant , faceti nepermise confuzii de pilda intre iredentism si revizionism.In incheiere,cu dezarmanta sinceritate va spun ca sunteti un dobitoc.

45 Unui ignorant pe nume Clej la data de Joi Aug 28, 2008 5:29 am

GERULA

vrajitor
GERULA a scris:
Petru Clej a scris:Domnule "Gerula", absolvent al facultății național comuniste de istorie, nu vă mai legați de o eroarre typo, că atunci mă leg și eu de faptul că scrieți de trei ori în același text de moartea lui Carol I în 1916 (vă las singur să descoperiți în ce an a murit).

Daca e vorba despre gogomani , dvs.sunteti tatal gogmanilor si in plus, un ignorant cu ifose de ziarist.Cunosc faptul ca raportul Comisiei Wiesel a fost adoptat de parlament dar mai cunosc si faptul ca acest raport este contestat .De asemenea este contestat si Ellie Weisel , inclusiv de nume de rezonanta din randurile evreimii. In rest , cu referire la Ion Antonescu , apartine istoriei Romaniei cu bune, cu rele si afirm in continuare ca in pofida unor masuri antievreiesti luate de guvernul Antonescu totusi lui Antonescu ii datoreaza viata sute de mii de evrei deoarece Antonescu nu a permis germanilor sa procedeze la ridicarea evreilor romani pentru a fi trimisi in lagarele din Poponia pentru a fi exterminati.In legatura cu afirmatia dvs.privind absolvirea facultatii national-comuniste de istorie , e o afirmatie de un tembelism absolut.In anul de referinta 1974 nu aveai posibilitatea sa termini decit o facultate de stat in Romania.Faptul ca in Romania exista regim comunist nu anuleaza munca necesara pt.a absolvi o facultate.Cei doi cercetatori pe care ii invocati , cu referire la distinsii Ottmar Trașcă și Dennis Deletant au terminat facultatea la Sorbona sau tot in Romania ? Daca au terminat in Romania sunt si dansii absolventi ai facultatii national-comuniste de istorie ?
Revenind la luarile dvs. de pozitie tembele de pe acest topic, va rog sa recititi postarile si veti avea revelatia ca subiectul topicului nu este controversatul raport Weisel ci controversatul 23 august 1944 si, pe cale de consecinta , daca aveti ceva de spus la subiect, spuneti.Unii forumisti sustin ca actul de la 23 august 1944 a fost un act pripit , opinie pe care nu o impartasesc , altii sustin contrariul.E de dorit ca fiecare sa isi argumenteze opinia .nu sa procedeze ca de pilda constipatul ziarist Clej care in lipsade argumente apeleaza la jigniri in bloc.In ceea ce ma priveste eu am afirmat ca Occidentul aabandonat Europa de est si de sud est in sfera de influienta sovietica, lucru de necontestat. Aveti un ego supradimensionat,nu acceptati ca cineva sa aiba o alta parere si treceti la jigniri, domnule clej din Clejani.Vi-am demonstrat cand mai scriam ocazional la www.acum ca sunteti un fanfaron ignorant , faceti nepermise confuzii de pilda intre iredentism si revizionism.In incheiere,cu dezarmanta sinceritate va spun ca sunteti un dobitoc.

Sper sa nu aveti pretentia absurda sa va cer scuze pentru stilul exprimarii, nu am motive sa o fac, meritati fiecare cuvint.E adevarat , dvs. dupa ce ati jignit public ati cerut scuze pe privat, nu pentru ca ati fi un domn autentic ci deoarece vi-a fost frica sa nu va cunoasca patronii care va platesc adinca ignoranta.Bonus o sugestie:consultati DEX , e timpul sa iesiti din oceanulde ignoranta in care plutiti si sa constientizati ca revizionism si iredentism sunt doua notiuni distincte.
Cu referire la moartea regelui constitutional Carol I , da , aveti dreptate.Acesta a murit in 27 septembrie/ 10 octombrie 1914, nu am fost atent atent cand am postat, fiind prea preocupat sa va demontez tampeniile.Revin dupa amiaza .Pana atunci poate reusiti sa constientizati care e subiectul prezentului topic. E dificil pt.dvs.dar merita incercat.

46 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 6:16 am

Petru Clej

muritor de rand
Domnule "Gerula",

În legătură cu data morții lui Regelui Carol I, e o lecție: ce nu-ți place, altuia nu-i face. Eu nu v-am calificat drept ignorant pentru această neatenție.

Domnul Ottmar Trașcă este tănăr și nu a fost spălat pe creier de național comuniști ca dumneavoastră, așa cum se proceda în facultatea de istorie ideologizată a anilor 1970 unde vi s-au predat minciuni și vi s-a ascuns Holocaustul pe care-l negați și acum.

Iar domnul Deletant nu este istoric, ci filolog, și nu este român ci britanic, ceea ce îl păzește de orice suspiciune că ar fi partizan în vreun fel sau în altul.

Afirmația că sute de mii de evrei îi datorează viața lui Antonescu este de un cinism extraordinar. Pentru dumneavoastră totul începe în 1942, când acest paranoic dictator trimisese la moarte peste 200000 de evrei și peste 10000 de romi - concluzie la care ajunge și raportul Comisiei Wiesel (sunteți incapabil să scrieți exact numele președintelui comisiei și asta nu mai e o neatenție, ci o neștiință) precum și Trașcă și Deletant.

Nu mai repet afirmațiile negaționiste pe care le-ați făcut pe www.acum.tv, cert este că sunteți un negaționist și un adulator al criminalului paranoic Antonescu.

Citiți vă rog istorie scrisă de istorici adevărați și renunțați la acest mit sfertodoct și provincial al "abandonării" Europei de est sau măcar renunțați la ideea asta stupidă cu unanimitatea în jurul acestei pseudo-teorii.

Nu am patron și nu sunt din Clejani și dacă asta este o insinuare rasistă, nu face decât să confirme ce individ josnic sunteți (antisemit, negaționist, maghiarofob, naționalist de mucava).

În final v-aș recomanda să vă hotărâți, ori sunt cum mă caracterizați aici, ori sunt "un reputat jurnalist" cum scrieți sub un alt alias pe forumul Realitatea (nu aveți curajul să semnați cu propriul nume decât pe www.acum.tv).

Problema dumneavoastră domnule Gerula și alte aliasuri stupide tracomane/dacomane este că vă dați seama că am dreptate, dar nu acceptați (și vă înțeleg) să fiți făcut de râs, așa cum s-a întâmplat pe www.acum.tv când Ottmar Trașcă v-a demontat negaționismul.

47 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 9:22 am

Delta

demon
Și despre 23 august mai aflăm ceva pe acest topic? Laughing

48 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 9:35 am

Zyraxes

demon
Istoricul KEITH HITCHINS despre ION ANTONESCU:

Antonescu nu avea nici o intenție de a accepta vasalitatea politică și economică față de Germania. în primul rând, el nu era filogerman. Ca majoritatea ofițerilor români, era profrancez și proenglez, iar în decembrie 1937 și-a condiționat participarea la guvernul lui Goga de evitarea de către acesta a unor legături strânse cu Germania. Fusese chiar de părere că România ar fi trebuit să se alăture eforturilor țărilor occidentale de a-1 împiedica pe Hitler să distrugă Cehoslovacia. Când, în cele din urmă, a ho¬tărât să-și lege soarta de Germania, a făcut-o fiind convins că acest lucru era necesar pentru salvarea țării. Sentimentele sale față de Occident au rămas aceleași, dar situația internațională se schimbase în mod dramatic. Fusese profund afectat de înfrângerea Franței, izolarea Marii Britanii de continent și comportamentul agresiv al Uniunii Sovietice față de vecinii ei mai mici. Convins că Germania va câștiga războiul, în vara anului 1940 el a avut convorbiri cu oficialii de la legația germană și a pus bazele alianței sale politice cu Germania. înțelegerea cu Antonescu era extrem de satisfă¬cătoare pentru Germania. (p.453-454)

Regimul instituit de Antonescu nu poate fi caracterizat drept fascist. O descriere mai exactă ar fi dictatură militară. (p.458)

La 22 iunie 1941, la câteva ore după ce începuse invazia germană a Uniunii Sovietice, regele Mihai și Ion Antonescu au proclamat începerea „războiului sfânt" pentru eliberarea Basarabiei și a Bucovinei de Nord de ocupația sovietică. Acest război s-a bucurat de sprijinul covârșitor al poporului român, care vedea în el un mijloc de a îndepărta amenințarea sovietică la adresa existenței țării sale odată pentru totdeauna. (p.459)

După intrarea în război a Statelor Unite, Germania a obligat România să-și onoreze angajamentele cuprinse în Pactul Tripartit din noiembrie 1940 și să declare război Statelor Unite, lucru ce s-a produs la 12 decembrie. Statele Unite au răspuns declarând război României la 5 iunie 1942. Era evident că Antonescu și majoritatea politicienilor români erau parteneri lipsiți de tragere de inimă în războiul împotriva Aliaților occidentali. (p.460)

„Problema evreiască", cum a fost numită începând din a doua jumătate a secolului al XlX-lea, a fost cea mai importantă în domeniul minorităților cu care s-a confruntat regimul antonescian. Factorii care au determinat încercările de „rezolvare" a acesteia au fost sentimentele naționale puternice și unele scopuri tactice de politică externă și nu un antisemitism doctrinar. Populația evreiască se ridica în 1940 la 800 000. După cedarea de teritorii către Uniunea Sovietică și Ungaria, populația evreiască rămasă în cele două treimi din România Mare a scăzut la 315 000, dar s-a ridicat din nou la 375 000 în vara anului 1941, când Basarabia și Bucovina de Nord au fost redobândite. (p.461-462)

Deportarea evreilor a început după recuperarea Basarabiei și a Bucovinei de Nord. Un număr mare de evrei, probabil aproape 130 000, fugiseră deja de acolo în Uniunea Sovietică în timp ce armatele română și germană înaintau spre aceste provincii. Uciderea a 4 000 de evrei la Iași și în timpul deportării lor în Muntenia, la 28-30 iunie, de către trupele germane și române a confirmat înțelepciunea celor care se refugiaseră. îndată ce armata română a ocupat Transnistria, autoritățile române au început să-i deporteze în masă pe evreii din Basarabia și din Bucovina de Nord cât mai departe spre est posibil. Tratatul de la Tighina, din 30 august 1941, prin care se recunoștea administrația civilă românească a Transnistriei, specifica faptul că evreii trimiși acolo vor fi ținuți în tabere de concentrare și folosiți ca mână de lucru. Probabil că în perioada 1941-1943 aproape 100 000 au fost deportați în Transnistria. Din cauza condițiilor groaznice și a atrocităților comise au pierit mii de evrei.
Regimul antonescian nu a participat la deportarea în masă a evreilor pe care oficialii naziști au organizat-o în cadrul „soluției finale" a lui Hitler la problema evreiască în Europa.

KEITH HITCHINS - "Istoria rom^nilor".

Neagu Djuvara referitor la Ion Antonescu:

După începerea războiului împotriva Uniunii Sovietice, sub cuvânt că evreimea din Basarabia și Bucovina de nord se arătase în general favorabilă ocupației sovietice și avuseseră loc chiar acțiuni criminale împotriva armatei române, Antonescu a luat hotărârea să deporteze toată populația evreiască din Basarabia și Bucovina dincolo de Nistru.

Această teribilă măsură e astăzi imputată ca o crimă nu numai lui Antonescu și guvernului său, dar întregii noastre națiuni. Eu unul pot mărturisi că n-am avut pe atunci nici cea mai mică cunoștință despre această
tragedie.

Trebuie adăugat că, în anii următori, mareșalul și-a modificat atitudinea față de minoritatea evreiască, în anii 1942-l943, cu toate insistențele repetate ale guvernului german de a-i preda pe evreii noștri, a refuzat permanent, ba a și favorizat salvarea unor evrei din Occident sau din Transilvania de nord ocupată de unguri. Guvernul ungar, în schimb, în primăvara 1943, a cedat cererilor naziste, predând pe toți evreii din Transilvania de Nord, iarăși circa 150 000, dintre care puțini au supraviețuit. Gestul lui Antonescu din 1943 e însă puțin cunoscut în Occident, și, chiar când e cunoscut, nu șterge fapta din 1941. ("O scurta istorie a rom^nilor povestita celor tineri" p.222-223)

49 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 9:46 am

Petru Clej

muritor de rand
Cifrele din cartea lui Hitchins sunt depășite. Atât Raportul Comisiei Wiesel (2004) cât și cartea lui Trașcă și Deletant (2007), bazată pe documente din arhive la care Hitchins nu a avut acces, estimează la peste 200000 (executați, morți de foame și de boli) numărul evreilor morți la Iași, trenurile morții, București (pogrom ianuarie 1941), Basarabia, Bucovina, Dorohoi, Ținutul Herța și Transnistria în timpul guvernării lui Antonescu.

Guvernare Antonescu a fost FASCISTĂ - cu toate trăsăturile de rigoare: dictatură militară, suprimarea drepturilor civile, militarizarea societății, discriminare etnică și rasială instituționalizată.

Iar afirmația lui Neagu Djuvara este inexactă și depășită, ca și cartea lui Hitchins, raportul Comisiei Wiesel atribuie responsabilitatea Holocaustului regimului Antonescu și nu poporului român. Cine vrea să se identifice cu Antonescu n-are decât.

50 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 9:51 am

Petru Clej

muritor de rand
Mai adaug domnule Gerula, că am invitat la lectura articolului de pe pagina revistei ACUM www.acum.tv, despre 23 august 1944, iar unul dintre gogomanii de pe acest forum a replicat: "Articolul e o porcarie sinistra scrisa in stilul propagandei comuniste."

N-ați avut niciun fel de reacție, pentru că aplicați standarde duble. De aceea am fost nevoit să replic. Eu nu spun că sunteți dobitoc, spun doar că sunteți o mediocritate care încearcă cu disperare să fie băgată în seamă.

Dar cum sunteți complet lipsit de har și vă trădați și caracterul infect nu reușiți decât să vă devoalați foarte ușor.

Eu vă sfătuiesc să renunțați la aceste pretenții, deoarece nu faceți decât să devniți ridicol.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum