Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

51 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 9:53 am

Zyraxes

demon
Petru Clej a scris:Cifrele din cartea lui Hitchins sunt depășite. Atât Raportul Comisiei Wiesel (2004) cât și cartea lui Trașcă și Deletant (2007), bazată pe documente din arhive la care Hitchins nu a avut acces, estimează la peste 200000 (executați, morți de foame și de boli) numărul evreilor morți la Iași, trenurile morții, București (pogrom ianuarie 1941), Basarabia, Bucovina, Dorohoi, Ținutul Herța și Transnistria în timpul guvernării lui Antonescu.

Guvernare Antonescu a fost FASCISTĂ - cu toate trăsăturile de rigoare: dictatură militară, suprimarea drepturilor civile, militarizarea societății, discriminare etnică și rasială instituționalizată.

Iar afirmația lui Neagu Djuvara este inexactă și depășită, ca și cartea lui Hitchins, raportul Comisiei Wiesel atribuie responsabilitatea Holocaustului regimului Antonescu și nu poporului român. Cine vrea să se identifice cu Antonescu n-are decât.

Ceea ce ai scris tu aici e o mare abureala. Sursele citate de tine sunt trucate!

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 10:33 am

Petru Clej

muritor de rand
Zyraxes a scris:
Petru Clej a scris:Cifrele din cartea lui Hitchins sunt depășite. Atât Raportul Comisiei Wiesel (2004) cât și cartea lui Trașcă și Deletant (2007), bazată pe documente din arhive la care Hitchins nu a avut acces, estimează la peste 200000 (executați, morți de foame și de boli) numărul evreilor morți la Iași, trenurile morții, București (pogrom ianuarie 1941), Basarabia, Bucovina, Dorohoi, Ținutul Herța și Transnistria în timpul guvernării lui Antonescu.

Guvernare Antonescu a fost FASCISTĂ - cu toate trăsăturile de rigoare: dictatură militară, suprimarea drepturilor civile, militarizarea societății, discriminare etnică și rasială instituționalizată.

Iar afirmația lui Neagu Djuvara este inexactă și depășită, ca și cartea lui Hitchins, raportul Comisiei Wiesel atribuie responsabilitatea Holocaustului regimului Antonescu și nu poporului român. Cine vrea să se identifice cu Antonescu n-are decât.

Ceea ce ai scris tu aici e o mare abureala. Sursele citate de tine sunt trucate!

Când se termină argumentele, încep acuzațiile de "trucaj". Trebui să fii complet oligofren să spui cu un raport al unei comisii prezidențiale, deci document oficial al statului român, din 2004, alcătuit pe baza datelor din arhivele românești, este un trucaj.

Trebuie să fii redus mintal, ca să afirmi că o carte scrisă în 2007 pe baza unor documente din arhivele germane, de doi istorici respectabili, e un trucaj.

Iată domnule Gerula, cu ce gogomani, analfabeți, oligofreni și reduși mintali aveți de a face.

53 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 10:59 am

Zyraxes

demon
Petru Clej a scris:
Zyraxes a scris:

Când se termină argumentele, încep acuzațiile de "trucaj". Trebui să fii complet oligofren să spui cu un raport al unei comisii prezidențiale, deci document oficial al statului român, din 2004, alcătuit pe baza datelor din arhivele românești, este un trucaj.

Trebuie să fii redus mintal, ca să afirmi că o carte scrisă în 2007 pe baza unor documente din arhivele germane, de doi istorici respectabili, e un trucaj.

Iată domnule Gerula, cu ce gogomani, analfabeți, oligofreni și reduși mintali aveți de a face.

Bai baiatule, legile si rapoartele de doi bani impuse in Romania sunt ptr prostii de acolo. La noi in Chisinau nu au valoare nici cit o ceapa degerata.

Si nu mai veni cu vrajeli de astea de doi bani, ca sursele ca cele furnizate de Matatias Carp nu fac doi bani. Ia uite ce zice Giurescu: Din proprie initiativa, Matatias Carp a tiparit la Bucuresti, în 1947, trei volume cu acte oficiale si alte marturii (dar fara trimiteri la fondurile de arhiva). Fara trimiteri la arhive, nu are valoare.

Si mai zice domnul Giurescu:
Potrivit recensamântului oficial din 1930, totalul evreilor din România - dupa etnie - era de 728115.
In urma amputarilor teritoriale din vara anului 1940, populatia evreiasca s-a împartit în felul urmator:
- în România 312972
- în U.R.S.S. (Basarabia si nordul Bucovinei) 275419
- în Ungaria (Transilvania de N V) 138917
- în Bulgaria (Dobrogea de Sud) 807
- total 728115

Asa ca ce zicea Istoricul KEITH HITCHINS e perfect valabil!

54 "Domnule" Clej , la data de Joi Aug 28, 2008 12:52 pm

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:Domnule "Gerula",

În legătură cu data morții lui Regelui Carol I, e o lecție: ce nu-ți place, altuia nu-i face. Eu nu v-am calificat drept ignorant pentru această neatenție.

Domnul Ottmar Trașcă este tănăr și nu a fost spălat pe creier de național comuniști ca dumneavoastră, așa cum se proceda în facultatea de istorie ideologizată a anilor 1970 unde vi s-au predat minciuni și vi s-a ascuns Holocaustul pe care-l negați și acum.

Iar domnul Deletant nu este istoric, ci filolog, și nu este român ci britanic, ceea ce îl păzește de orice suspiciune că ar fi partizan în vreun fel sau în altul.

Afirmația că sute de mii de evrei îi datorează viața lui Antonescu este de un cinism extraordinar. Pentru dumneavoastră totul începe în 1942, când acest paranoic dictator trimisese la moarte peste 200000 de evrei și peste 10000 de romi - concluzie la care ajunge și raportul Comisiei Wiesel (sunteți incapabil să scrieți exact numele președintelui comisiei și asta nu mai e o neatenție, ci o neștiință) precum și Trașcă și Deletant.

Nu mai repet afirmațiile negaționiste pe care le-ați făcut pe www.acum.tv, cert este că sunteți un negaționist și un adulator al criminalului paranoic Antonescu.

Citiți vă rog istorie scrisă de istorici adevărați și renunțați la acest mit sfertodoct și provincial al "abandonării" Europei de est sau măcar renunțați la ideea asta stupidă cu unanimitatea în jurul acestei pseudo-teorii.

Nu am patron și nu sunt din Clejani și dacă asta este o insinuare rasistă, nu face decât să confirme ce individ josnic sunteți (antisemit, negaționist, maghiarofob, naționalist de mucava).

În final v-aș recomanda să vă hotărâți, ori sunt cum mă caracterizați aici, ori sunt "un reputat jurnalist" cum scrieți sub un alt alias pe forumul Realitatea (nu aveți curajul să semnați cu propriul nume decât pe www.acum.tv).

Problema dumneavoastră domnule Gerula și alte aliasuri stupide tracomane/dacomane este că vă dați seama că am dreptate, dar nu acceptați (și vă înțeleg) să fiți făcut de râs, așa cum s-a întâmplat pe www.acum.tv când Ottmar Trașcă v-a demontat negaționismul.
Profitde faptul ca aici nu se practica cenzura , ca pe www.acum. etc.Dumneata esti de o nesimtire fara margini , deoarece :
1.Aberezi cu gratie pe un topic care are ca tema 23 august 1944 si nu te referi la tema topicului decit tangential.
2.Jignesti in bloc forumistii de pe acest forum si nu numai , desi , multi dintre forumisti va sunt superiori ca pregatire, ca decenta sau intelect dar si ca si capacitate de dialogare.
3.Nu am negat niciodata faptul ca in timpul guvernarii Antonescu evreii au fost persecutati , din nefericire au fost si victime.Contest numarul victimelor cum o fac istorici de renume si afirm
cadatorita autoritatilor antonesciene , in final , sute de mii de evrei au ramas in viata.Nu o spun numai eu , o spun voci autorizate ale lumii ebraice, o spun cercetatori de prestigiu.
4.Am afirmat ca exista o vinovatie romaneasca vizavi de evrei si tigani dar am mai afirmat si afirm ca datorita opozitiei antonesciene evreii romani nu au fost deportati la Auschvitz, Birkenau , Treblinka in vederea aplicarii fata de acestia a solutiei finale.
5.Am afirmat si afirm : Antonescu , cu bune , cu rele , apartine istoriei Romaniei si eu unul , il respect si il voi respecta pentru istoricele cuvinte:"Va ordon ,treceti Prutul !"
6.Am afirmat si afirm ca sunteti un hiperignorant , pretins formator de opinie , incapabil sa distingeti intre revizionism si iredentism.Postati pe acest forum luarile tembele de pozitie vizavi de acest aspect ,maniera gomoasa in care ati sustinut ca ca acesti termeni sunt identici.
7.Pentru mine , pentru altii , romani si evrei deopotriva, Ellie Weisel nu este Mesia , raportul Weisel nu este ceva de necontestat , in cercetareaistorica nu exista adevaruri definitive, oricand pot aparea elemente noi , care impun o alta abordare a evenimentelor.
8.Cu referire la Clej din Clejani , e o figura de stil , nu vreau sa jignesc rezidentii din Clejani.
9.Ca ziarist , sunteti inegal.Aveti momente in care scrieti ca un ziarist inspirat , aveti momente cand sunteti penibil sau extrem de penibil.
10.Va rog , daca mai aveti ceva de comentat pe topic , sa o faceti.Daca nu aveti argumente sau mama natura a omis sa va inzestreze cu glanda umorului , va rog sa deschideti un topic distinct cu obsesiile dvs.
11.Reiterez disponibilitatea de a va pune la dispozitia datele mele reale de stare civila pentru a va facilita invitarea mea in instanta pentru faptul ca am afirmat ca sunteti un ignorant cu pretentii.

harhar harhar

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:Domnule "Gerula",

Iar domnul Deletant nu este istoric, ci filolog, și nu este român ci britanic, ceea ce îl păzește de orice suspiciune că ar fi partizan în vreun fel sau în altul.

Domnul Deletant SA FIE SANATOS. Nu intra in intentia mea de a retine etnia careia ii apartine X sau Y.Pt. mine , din pacate , acest domn este un ilustru necunoscut , cel putin deocamdata. Ma multumesc sa stiu ca Bonaparte a fost corsican sau ca Ion Antonescu a fostun mare patriot roman.Asta pt. exemplificare.Reveniti la subiectul 23 august 1944 , daca sunteti capabil sa discutati cu argumente.Ma indoiesc ca o veti face.

56 Domnilor , rog discutati cu argumente nu cu invective. la data de Joi Aug 28, 2008 1:09 pm

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:
Zyraxes a scris:

Dl Clej este rugat sa renunte la etichetari de genul "gogomani, analfabeți, oligofreni și reduși mintali " si la asertiunile domnului Zyraxes , asertiuni ce fac trimitere la scrieri ale unoir reputati istorici sa vina cu contraargumente bazate pe surse istorice.Sub titlu de ipoteza, reputatul istoric roman Neagu Djuvara stie mai multa istorie decat , de pilda filologul britanic [Petru Clej a scris:Domnule "Gerula",Iar domnul Deletant nu este istoric, ci filolog, și nu este român ci britanic, care este coautor al unei carti scrise de istoricul clujean Trasca. Sugerez de asemenea sa reveniti la subiectul propriu zis .
Daca doriti , deschideti topic distinct cu referire la Antonescu si problema evreiasca.

57 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 1:49 pm

Petru Clej

muritor de rand
Domnule Gerula, complexele dumneavoastră de inferioritate vă strivesc. Altfel i-ați cere acestui ignorant de Zyraxes să înceteze cu modul de comportament bădărănesc, începând de la prima replică la postarea linkului către articolul meu despre 23 august 1944.

Dennis Deletant nu este istoric cu diplomă, dar știe mai multă istorie decât toți istoricii cu diplomă național-comunistă din România luați la un loc.

Cărțile sale despre regimul Ceaușescu, despre Securitate, despre Antonescu și despre documentele germane privitoare la Holocaustul din România sunt cu 10 clase peste ce scriu "istoricii" național-comuniști din România. De altfel acești istorici nici n-au fost în stare să scrie despre aceste subiecte și nu au avut acces la arhivele la care a avut acces Dennis Deletant, iar pe mulți nici nu i-a interesat să aibă.

Pentru că, domnule dacoman/tracoman Gerula, diploma dumneavoastră național-comunistă nu valorează două parale, ca și "pregătirea" târlei de ignoranți de pe acest forum la nivelul cărora vă situați. Puteți chiar s-o faceți sul s-o folosiți ca hârtie igienică.

În rest, vă confirmați ignoranța fie și prin faptul că nu ați reținut numele exact al lui Elie Wiesel, persoană care a fost în lagărul de la Auschwitz, nu un impostor școlit în facultățile de istorie național-comunistă care îl venerează pe criminalul genocidar Ion Antonescu și neagă genocidul instigat de el în vara lui 1941, care a dus la moartea a peste 200000 de oameni.

58 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 1:57 pm

Zyraxes

demon
Wiesel e unul care cam umbla cu minciuna, asa ca ce zice el e mai greu de crezut. Daca vii cu argumentele mincinosilor si anti-romanilor te faci de ris. Nu mai arunca cu bale!

Orice devine posibil când cifrele sunt manipulate de un notoriu falsifîcator de istorie precum Elie Wiesel (de profesie încălcător al Poruncii: "Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău!)

"românii fasciști care-i trimiseseră la Auschwitz"! - vezi declarațiile iresponsabile, repetate al lui Elie Wiesel.

Wiesel face parte dintre evreii care nu se tem de contradicții, sar ușor peste ele, știindu-se din principiu dispensați
- ca evrei! - de proba adevărului - deci ne-supuși Poruncii care
pedepsește minciuna; întâi acuză, abia apoi - și numai dacă sunt
repetat contraziși - bolborosesc oarecari explicații care nu explică.

Paul Goma - "Saptamana Rosie"

59 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 2:49 pm

Delta

demon
Când va scrie vreunul dintre voi o publicație mai citită și mai citată decât cea a lui Elie Wiesel, atunci poate se schimbă situația... Smile

60 Cu concescenta, pt.Clej din Clejani la data de Joi Aug 28, 2008 4:27 pm

GERULA

vrajitor
Petru Clej a scris:Domnule Gerula, complexele dumneavoastră de inferioritate vă strivesc. Altfel i-ați cere acestui ignorant de Zyraxes să înceteze cu modul de comportament bădărănesc, începând de la prima replică la postarea linkului către articolul meu despre 23 august 1944.

Dennis Deletant nu este istoric cu diplomă, dar știe mai multă istorie decât toți istoricii cu diplomă național-comunistă din România luați la un loc.

Cărțile sale despre regimul Ceaușescu, despre Securitate, despre Antonescu și despre documentele germane privitoare la Holocaustul din România sunt cu 10 clase peste ce scriu "istoricii" național-comuniști din România. De altfel acești istorici nici n-au fost în stare să scrie despre aceste subiecte și nu au avut acces la arhivele la care a avut acces Dennis Deletant, iar pe mulți nici nu i-a interesat să aibă.

Pentru că, domnule dacoman/tracoman Gerula, diploma dumneavoastră național-comunistă nu valorează două parale, ca și "pregătirea" târlei de ignoranți de pe acest forum la nivelul cărora vă situați. Puteți chiar s-o faceți sul s-o folosiți ca hârtie igienică.

În rest, vă confirmați ignoranța fie și prin faptul că nu ați reținut numele exact al lui Elie Wiesel, persoană care a fost în lagărul de la Auschwitz, nu un impostor școlit în facultățile de istorie național-comunistă care îl venerează pe criminalul genocidar Ion Antonescu și neagă genocidul instigat de el în vara lui 1941, care a dus la moartea a peste 200000 de oameni.

Elie Wiesel , originar din Sighetul Marmatiei este o persoana care a suferit mult in viata -are compasiunea mea pt.aceasta , a fost internat in lagarul de la Auschwitz , de unde ,impreuna cu tatal sau s-a refugiat spre viitoarea zona de control anglo-americana.Acelasi Elie Weisel a afirmat ca a fost ridicat de jandarmii romani de la locuinta sa din Sighetul Marmatiei , ceea ce este un neadevar , a refuzat sa isi corecteze afirmatia , ceea ce transforma neadevarul respectiv intr-o minciuna.. Persoane provenind din lumea iudaica fac vorbire despre o industrie a Holocaustului si il considera pe Elie Weisel un reprezentant al industriei holocaustului.
O sa deschid un topic referitor la holocaust ,topic in care o sa prezint si opinii ale lui Elie Weisel si opinii contrare acestuia.In ceea ce priveste afirmatiile dvs. referitoare la cercetarea istorica romaneasca precum si la pregatirea mea profesionala ,le consider expresia unei nesimtiri cat Everestul.Va rog deci sa va controlati limbajul si , in concluzie ,reveniti la tema topicului:23 august 1944..Daca se poate , cu argumente nu cu discurs de papagal.

61 Au scris altii la data de Joi Aug 28, 2008 4:29 pm

GERULA

vrajitor
Delta a scris:Când va scrie vreunul dintre voi o publicație mai citită și mai citată decât cea a lui Elie Wiesel, atunci poate se schimbă situația... Smile

trebuie doar sa cauti si sa citesti.

62 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 4:35 pm

GERULA

vrajitor
To Clej &Zyraxes

Va sugerez sa lasati disputa pe marginea controversatului raport Elie Weisel pentru alta data si , pe cat se poate , fara atacuri la persoana , discutati subiectul propriu zis -cel legat de 23 august. Discutia a fost deviata si e pacat ,subiectul era un subiect promitator si ,sincer , am reusit prin eforturi comune sa il compromitem.

63 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Joi Aug 28, 2008 4:51 pm

Delta

demon
GERULA a scris:
Delta a scris:Când va scrie vreunul dintre voi o publicație mai citită și mai citată decât cea a lui Elie Wiesel, atunci poate se schimbă situația... Smile
trebuie doar sa cauti si sa citesti.
Am nevoie de repere clare de identificare a unei publicații, că altfel păcat de timpul irosit.
Surse pe net: exclus! Astea-s doar orientative, dar nu sunt de referință... Smile

64 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 8:59 am

Petru Clej

muritor de rand
Între timp, poate îl ajutați pe istoricul național-comunist Gerula să scrie corect numele lui Elie Wiesel și să afle că nu el personal a scris raportul Comisiei prezidențiale al cărei președinte a fost. Comisia a fost formată din 32 de personalități din România, Israel, Statele Unite, Franța și Germania.

Recomand lectura sa INTEGRALĂ http://www.inshr-ew.ro/ro-wiesel.htm (sau în rezumat http://www.presidency.ro/pdf/date_arhiva/6101_ro.pdf) și după aceea dacă negaționiștii Holocaustului și promovatorii cultului lui Antonescu (potențiali delincvenți penali) au ceva de obiectat să o facă pe text, cu argumente solide, nu precum adunătura de gogomani de pe acest forum, cu înjurături și minciuni, coordonate de istoricul național-comunist din Bihor, pe care în viața de toate zilele nu îl bagă nimeni în seamă.

65 Perseverentului Clej la data de Vin Aug 29, 2008 9:52 am

GERULA

vrajitor
Ipochimenule , ai dreptate in mesajul tau privat pe care mi l-ai trimis:Ai tovalul gros si esti nesimtit pe deasupra.Inteleg ca esti in campanie publicitara pt.www.acum.ro , e dreptul tau sa o faci sau poate nu e corect sa parazitezi subiecte de pe forumuri pt. a incerca sa dobandesti cativa cititori in plus.Te somez pe aceasta cale sa renunti fata de mine la invitatii de a scrie pt.www.acum.ro , nu ma intereseaza subiectul.Referitor insistentele invitatii de a citi postari Cej ot Clejani , poate pe altii ii intereseaza , pe mine unul , nu.Am avut "onoarea" sa citesc subiectele scremute ale acestui ziarist constipat.Cu referire la controversatul Weisel , pentru mine este un individ lipsit de credibilitate din moment ce nu a corectat minciuna publica mare cat Everestul cum ca ar fi fost arestat la Sighetul Marmatiei aflat sub ocupatie hortista de jandarmi de catre jandarmi romani..
Nu renunti la etichetari tembele la adresa forumistilor , multi dintre acestia fiindu-ti net superiori ca pregatire , adminul iti tolereaza aceste iesiri-e problema lui .Daca din cele trei carti citite , una fiind Abecedarul iti poti permite sa te consideri expert in probleme legate de Holocaust si de locul si rolul lui Ion Antonescu in istorie , deschide topice distincte cu aceste subiecte si nu mai parazita topice avand alte subiecte .
Cat despre profesorul Beltechi Mihai , ti-a spus tie mamaia ta ca nu e bagat in seama de nimeni in Bihor ? Si in incheiere,te rog nu ma mai obosi cu mailurile tale.Nu ma interesezi nici ca ziarist , nici altfel .Ai ceva de spus , te invit sa iti spui punctul de vedere pe forumuri , nu prin replici numite gomos "ecouri" la revista in format electronic pe care o parazitezi .

66 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 9:54 am

Delta

demon
Mareșalul Antonescu mi-e indiferent, însă constat că prea îl analizați din punctul de vedere al situației actuale, nu în contextul care exista în urmă cu 60 și ceva de ani.
În mileniul III este ușor să-i blamăm sau criticăm și pe cei din Evul Mediu timpuriu sau pe cei care trăiau pe vremea culturii Hamangia, însă lucrurile nu-s întotdeauna pe modelul albă sau neagră.

Și, apropo: există suficiente exemple când eroul unui popor era catalogat drept criminal de către alt popor... Wink

67 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 10:57 am

Zyraxes

demon
Petru Clej a scris:Între timp, poate îl ajutați pe istoricul național-comunist Gerula să scrie corect numele lui Elie Wiesel și să afle că nu el personal a scris raportul Comisiei prezidențiale al cărei președinte a fost. Comisia a fost formată din 32 de personalități din România, Israel, Statele Unite, Franța și Germania.

O adunatura de "personalitati" fara onoare si cu soric in loc de obraz.

GERULA

vrajitor
ZYRAXES a scris:
Petru Clej a scris:Între timp, poate îl ajutați pe istoricul național-comunist Gerula să scrie corect numele lui Elie Wiesel și să afle că nu el personal a scris raportul Comisiei prezidențiale al cărei președinte a fost. Comisia a fost formată din 32 de personalități din România, Israel, Statele Unite, Franța și Germania.

O adunatura de "personalitati" fara onoare si cu soric in loc de obraz.

Are doua marote: Holocaustul via raportul Elie Wiesel si Ion Antonescu.Pt. a-l ajuta , am deschis eu un topic cu Holocaustul .Ii ofer posibilitatea sa isi argumenteze punctele de vedere.Cel putin aici sper sa nu se practice cenzura.
PS Despre cele "32" de personalități din România, Israel, Statele Unite, Franța și Germania nu ma pronunt .Raportul Wiesel pt. mine ridica serioase semne de intrebare si nu m-a convins.
Acum , daca i-am oferit posibilitatea sa se desfasoare pe marginea sensibilului subiect Holocaust , poate vom reusi macar in septembriesa discutam si despre 23 august 1944 , determinari si conditionari romanesti si externe , implicarea regelui Mihai I , consecinte militare si politice.Zi buna tuturor forumistilor de bine.

69 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 1:51 pm

Ia fa mai Gerula si un raport la palinka .
Sa vezi ce holocaust iti face palinka aia in ficat .

70 Bolnaviorule , la tine la cap e problema. la data de Vin Aug 29, 2008 2:39 pm

GERULA

vrajitor
Cocorul a scris:Ia fa mai Gerula si un raport la palinka .
Sa vezi ce holocaust iti face palinka aia in ficat .

In rest , mersi pt. comentariul inteligent si la subiect.

71 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 3:48 pm

Petru Clej

muritor de rand
Delta a scris:Mareșalul Antonescu mi-e indiferent, însă constat că prea îl analizați din punctul de vedere al situației actuale, nu în contextul care exista în urmă cu 60 și ceva de ani.
În mileniul III este ușor să-i blamăm sau criticăm și pe cei din Evul Mediu timpuriu sau pe cei care trăiau pe vremea culturii Hamangia, însă lucrurile nu-s întotdeauna pe modelul albă sau neagră.

Și, apropo: există suficiente exemple când eroul unui popor era catalogat drept criminal de către alt popor... Wink

O gogomănie uriașă. Acum 65 de ani exista noțiunea de stat de drept și de crime împotriva umanității, ca să nu mai spun că spre deosebire de Evul Mediu, aici e vorba și de supraviețuitori.

Aici nu e vorba despre niște fapte petrecute în negura vremurilor, ci de niște abuzuri documentate foarte precis, nu cum minte profesorul de istorie național comunistă Mihai Beltechi, care se încadrează la această infracțiune de crime împotriva omenirii. S-au mai schimbat standardele din evul mediu și până acum, chiar dacă cei mai mari criminali din istoria omenirii, printre care și patronul lui Antonescu, Hitler, au fost în secolul XX. Nu înseamnă însă că trebuie să le justificăm faptele.

72 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 4:00 pm

Delta

demon
Petru Clej a scris:
Delta a scris:Mareșalul Antonescu mi-e indiferent, însă constat că prea îl analizați din punctul de vedere al situației actuale, nu în contextul care exista în urmă cu 60 și ceva de ani.

O gogomănie uriașă. Acum 65 de ani exista noțiunea de stat de drept și de crime împotriva umanității, ca să nu mai spun că spre deosebire de Evul Mediu, aici e vorba și de supraviețuitori.
Au existat și supraviețuitori ai campaniilor desfășurate de cruciați (în Orientul mijlociu) și de conquistadori (în America Centrală și de Sud), și ambele acțiuni au avut loc în Evul Mediu... Wink
Petru Clej a scris:Aici nu e vorba despre niște fapte petrecute în negura vremurilor, ci de niște abuzuri documentate foarte precis, nu cum minte profesorul de istorie național comunistă Mihai Beltechi, care se încadrează la această infracțiune de crime împotriva omenirii. S-au mai schimbat standardele din evul mediu și până acum, chiar dacă cei mai mari criminali din istoria omenirii, printre care și patronul lui Antonescu, Hitler, au fost în secolul XX. Nu înseamnă însă că trebuie să le justificăm faptele.
Nici nu mi-am propus să justific faptele oamenilor aflați într-o situație excepțională.
Războiul fiind prin excelență o situație excepțională (= anormală).
Problema poate apărea atunci când încercăm să aplicăm standardele (criteriile) din perioada de pace și stabilitate, pentru situații de conflict armat și de tolerare a extremismului (cum era cazul Germaniei anilor '20 - '30). shades

73 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 4:09 pm

Petru Clej

muritor de rand
Domnule "Delta" supraviețuitori în sensul că mai trăiesc și azi și pot împărtăși ororile la care au fost supuși.

Dumneavoastră nu înțelegeți nimic, în 1941 existau convenții de desfășurare a războiului, exista infracțiunea de crimă împotriva omenirii, nu era evul mediu.

74 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 4:30 pm

Delta

demon
Petru Clej a scris:Domnule "Delta" supraviețuitori în sensul că mai trăiesc și azi și pot împărtăși ororile la care au fost supuși.
Păi, era vorba de "supraviețuitori", nu de "supraviețuitori care trăiesc și azi".
Mă rog, asta este mai puțin important, deoarece oricum acum nu declarația verbală contează dacă vrei să dovedești un fapt...
Mai ales dacă ținem cont că este vorba de evenimente care au avut loc în perioada 1940 - 1945, adică în urmă cu minim 63 de ani.
Păi, un copil își poate aminti niscaiva situații dacă are cel puțin vreo 4 ani.
Deci, în cel mai bun caz vom avea de a face cu mărturia unor persoane care au minim 67 de ani.
De aceea este mai logic dacă oamenii se bazează pe documentele oficiale, înregistrările (foto, film, eventual audio) făcute la vremea respectivă.
Alea nu pot fi contestate sub nici o formă, indiferent ce susțin cei care vor să ignore faptul că a avut loc un genocid în acea perioadă.
De altfel, genocid a avut loc și mai recent, în alte zone ale Lumii (de exemplu regimul Khmer-ilor Roșii din Kambodgia anilor '60 - '70, cu ocazia respectivă fiind exterminați aproximativ 2.000.000 de oameni).
Petru Clej a scris:Dumneavoastră nu înțelegeți nimic, în 1941 existau convenții de desfășurare a războiului, exista infracțiunea de crimă împotriva omenirii, nu era evul mediu.
Existau convenții care erau probabil exact la fel de respectate ca și actual... de exemplu în războiul din Iraq (a nu se uita tratamentul căruia erau și sunt supuși deținuții civili și militarii musulmani în penitenciarele americane de pe teritoriul Iraq-ului, dar și în tabăra de la Guantanamo...) Wink
Că o fi existat în anii '40 Convenția de la Geneva și alte tratate? Cine naiba respectă tratate în timp de război? Poate doar ăia care vor să piardă neapărat respectivul conflict armat... Laughing

75 Re: Ziua de 23 August 1944 - Adevar si minciuna la data de Vin Aug 29, 2008 4:37 pm

Petru Clej

muritor de rand
Domnule Delta, amestecul de ignoranță și cinism de care dați dovadă este de-a dreptul uimitor.

Procesele de la Nurnberg și din țările aliate Germaniei Naziste, procesele la care sunt supuși acum unii lideri ai Khmerilor Roșii, procesele militarilor americani acuzați și condamnați de brutalități în Irak, procesele de genocid din Ruanda, Bosnia, Serbia, Kosovo, Croația sunt nimic?

Știți cumva ce a făcut regimul Antonescu între 1941 și 1944? Ați lecturat cumva documente de arhivă - nenumărate - unele chiar foarte recente care atestă bestialitățile comise de armata română împotriva unor grupuri mari de civili neînarmați, majoritatea femei, copii, bătrâni?

Sau considerați că trebuie ascunse în con tinuare așa cum s-a încercat până în 2004?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum