Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Care este diferenta dintre biserica ortodoxa si cea catolica?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Vizitato

Vizitator
Tudorel666 a scris:
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:O biserica este a Lui Hristos atata timp cat El este in ea si este capul ei.
Cei alesi ies de acolo si-L urmeaza pe Iisus.
Aha, bravo! Și CÂND scrie în Scriptură că se va întâmpla asta?

Aceasta iesire, domnule Zexelica, se refera la iesirea din mijlocul unei cladiri sau a unei cetati, si nicidecum la iesirea din mijlocul Bisericii lui Hristos, iesire care nu este posibila in vecii vecilor, caci Hristos este un pastor prea bun ca sa-si lase turma sa se rataceasca si orice oaie proasta ce o mai ia cateodata pe coclauri, este prinsa si adusa inapoi la turma, pe umerii Sai, de insusi Hristos, Marele Pastor!
Îmi pare bine că-mi declari tu la ce se referă Scriptura. Noroc că nu ai probă biblică, pt că ar fi trebuit să te și cred.

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:
Tudorel666 a scris:
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:O biserica este a Lui Hristos atata timp cat El este in ea si este capul ei.

Aceasta iesire, domnule Zexelica, se refera la iesirea din mijlocul unei cladiri sau a unei cetati, si nicidecum la iesirea din mijlocul Bisericii lui Hristos, iesire care nu este posibila in vecii vecilor, caci Hristos este un pastor prea bun ca sa-si lase turma sa se rataceasca si orice oaie proasta ce o mai ia cateodata pe coclauri, este prinsa si adusa inapoi la turma, pe umerii Sai, de insusi Hristos, Marele Pastor!
Îmi pare bine că-mi declari tu la ce se referă Scriptura. Noroc că nu ai probă biblică, pt că ar fi trebuit să te și cred.

Blestemat sa fiu eu si blestemat sa fii tu, domnule Zexelica, de ma vei crede, fara aceasta proba biblica!!!
Din pacate insa, pentru domnia ta, am mai multe probe biblice, nu numai una, care sa spuna ca este o singura turma si un singur Pastor. Dar nu mi-ar place sa reduc la tacere glasul domniei tale si, mai ales, sa lipsesc lumea de mirifica lume a diversitatii in unicitate.
Totusi, daca te intereseaza adevarul, vei gasi singur proba biblica. Daca nu te intereseaza, nu o vei gasi, chiar daca ti-o voi pune eu in fata ochilor de o mie de ori!
Sa fii iubit!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Vizitato

Vizitator
Asta nici la alba-neagra nu mergea! Very Happy
Nu am ce sa gasesc, pt ca asa ceva nu xista in Biblie. Hristos a parasit si pe Israel in favoarea bisericilor.

Am observat ca nu Scriptura te intereseaza, ci sa-ti expui parerile, la fel ca si cu cate zile avea anul lui Noe..... in care nu a contat ca nu aveai niciun suport biblic, ci numai ce credeai tu.

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:Asta nici la alba-neagra nu mergea! Very Happy
Nu am ce sa gasesc, pt ca asa ceva nu xista in Biblie. Hristos a parasit si pe Israel in favoarea bisericilor.

Am observat ca nu Scriptura te intereseaza, ci sa-ti expui parerile, la fel ca si cu cate zile avea anul lui Noe..... in care nu a contat ca nu aveai niciun suport biblic, ci numai ce credeai tu.

Domnule Zexelica, Hristosul, cand va veni sa judece lumea, nu o va judeca dupa legi, ci pe fiecare il va judeca dupa cuvintele lui. Si cred ca stii prea bine ca faptul acesta are proba biblica, versetul respectiv gasindu-l in Noul Testament, parca prin Apocalipsa.
Ca urmare, din cuvintele domniei tale te voi judeca si eu!
Zici ca Hristos a parasit pe Israel in favoarea bisericilor? Inseamna ca Dumnezeu si-a parasit nevasta dintai, nevasta tineretelor lui, ca sa se duca dupa nevestele dupa urma. Cu toate acestea, tot Iahwe este sotul Israelului, caci evreii inca se inchina acestui Dumnezeu.
Sa inteleg ca Iahwe a ramas sotul Israelului si Isus a devenit sotul lumii intregi? Deci Tatal si-a pastrat o nevasta si fiului i-a dat ca sotii o suta de neveste?
Lamureste-ma domnia ta, te rog, de cand un Imparat cu o singura tara, si aceea mica, lasa mostenire fiului sau o lume cu o suta de tari? Oare, nu trebuia ca acest imparat sa cucereasca mai intai tarile respective si apoi sa le lase de mostenire Fiului Sau?!
Sau poate Fiul a cucerit aceste tari cand tatal sau era mort si mostenirea revenise Lui?!
A murit Iehova si l-a mostenit Isus?! Si, daca a murit Iehova, cum de Isus nu a mostenit si Israelul?! Cine i-a luat lui Iehova Israelul si cand?! Ai vreo proba biblica in acest sens?

Pe de alta parte, zici ca nu ma intereseaza scripturile. Nu te contrazic, de vreme ce te consideri indreptatit sa ma judeci. Dar, daca tot ai emis aceasta hotarare judecatoreasca, poti sa-mi spui si textul din Lege in virtutea caruia am fost eu condamnat drept un om care nu este interesat de Sfintele Scripturi? Pentru ca vreau sa-mi ispasesc pedeapsa si, pentru asta, trebuie sa ma prezint temnicerului cu hartie de la judecatorul care m-a condamnat, in care sa scrie vina pe care o port, pedeapsa si Legea in virtutea careia am fost condamnat! Iar, daca nu esti in stare sa-mi dai si pedeapsa cuvenita, sa fii blestemat sa nu mai judeci pe nimeni, acum si pururea si in vecii vecilor amin, pana cand nu vei fi in stare sa-i dai proba biblica a judecatii tale si pedeapsa ce urmeaza sa o execute!!!

Privitor la anul lui Noe, declar cu mana pe sufletul meu, pe care nu l-am facut eu si nu am dreptul sa-l scot la mezat, ca am dat proba biblica conform careia acel an dura 666 de zile! Domnia ta ma faci insa mincinos, desi eu spun ca nu-s mincinos, cel mult prost sau nepriceput.
Dar, daca ma faci mincinos, iarasi te prind cu blestem sa-mi dai pedeapsa care o merit si sa-mi spui cum sa o ispasesc!!!
Stiu ca, facand astfel, il manii pe Dumnezeu, caci s-ar cuveni sa te iert si sa nu strig impotriva domniei tale, caci risc ca eu insumi sa fiu gasit mai vinovat si pedepsit mai drastic, dar sa se manie Dumnezeu pe mine caci, daca sunt mincinos si slujitor al minciunii, mai bine sa fiu judecat acum si sa fiu pedepsit, moartea gasindu-ma sub pedeapsa, decat sa continui sa fac nelegiuri, mintind impotriva Duhului lui Dumnezeu, murind ca vrajmas al Lui!!!
Fie ca Dumnezeu sa judece intre noi si sa-l vadeasca pururi pe Mincinos si pe Judecatorul Nedrept! Care va fi dintre noi Proorocul Mincinos si Judecatorul fara imputernicire de la Dreptul Dumnezeu, sa-si plateasca datoriile incepand inca din aceasta clipa!!!
Amin!

HIRAN

demon
Zexelica a scris:

In momentul rascumpararii fiecaruia, care coincide cu stramutarea in Imparatia Fiului. Col 1:12-14

Orice gospodar primavara seamana un ogor, iar toamna recolteaza ceea ce a rodit din samanta sadita de el. Apoi celelalte plante si roduri din alte seminte sunt arse cu miristea.
Mt 15:13 ... Orice rasad pe care nu l-a sadit Tatal Meu cel ceresc, va fi smuls din radacina.
La fel in orice generatie este semanata samanta cereasca, apoi cei ceresti (alesii) sunt scosi din ogor, dusi si saditi in casa stapanului.

Vezi profilul utilizatorului

SPRS

demon
De trei pagini bateti campii cu orice altceva inafara de acele diferente.

Vizitato

Vizitator
SPRS a scris:De trei pagini bateti campii cu orice altceva inafara de acele diferente.

Asta vad si io, dar ce sa le faci daac le place mai mult sa bata campii decat sa isidea cu parerea despre acele diferente...

PS: Tot nu am aflat care sunt diferentele alea...

Enohabel

muritor de rand
Nu sunt diferente semnificative intre ele BO sa desprins din BC la marea schisma 1054(daca nu ma insel), ceva diferente in costumatia popilor,BO nu are un papa.iar preotii BC nu se casatoresc, ambele o adora pe Maria se roaga ei si o numesc pururea fecioara cu toate ca Isus a mai avut frati si surori de trup, dar in ce priveste latura spirituala BC si BO formeaza temelia de baza a babilonului religios,apocalipsa cap.17

SPRS

demon
Ai dreptate in privinta organizarii ierarhice, restul nu fac parte din diferente. In BO , daca esti casatorit inainte de hirotonisire, ramai casatorit, iar daca esti burlac, nu mai ai dreptul sa te casatoresti, aceste cutume provin din aplicarea, "ad literam", uneia din scrisorile apost Pavel.
O alta deosebire este " imaculata conceptie", principiu neaceptat de BO dar promovat de BC.
Interpretarea Sfintei Treimi este diferita in cele doua Biserici.

PS Din pct de vedere ortodox BC este cea schismatica. In alta ordine de idei, marea schisma s-a facut dim motive politice, pt ca Roma nu voia sa mai accepte suzeranitatea Bizantului.

Vizitato

Vizitator
Enohabel a scris: ... cu toate ca Isus a mai avut frati si surori de trup ...

Ceeee???? Mai are frati si surori????? Cati???? Cine sunt????? Cum ii/le cheama???? lol!

Enohabel

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:

Ceeee???? Mai are frati si surori????? Cati???? Cine sunt????? Cum ii/le cheama???? lol!

sigur ca da,citez din biblie

19. Mama și frații lui Isus au venit la El; dar nu puteau să-I vorbească, din pricina norodului.
20. Cineva I-a spus: „Mamă-Ta și frații Tăi stau afară, și vor să Te vadă.“
21. Dar El, drept răspuns, a zis: „Mama Mea și frații Mei sînt ceice ascultă Cuvîntul lui Dumnezeu, și-l împlinesc.“

3. Nu este acesta tîmplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda și al lui Simon? Și nu sînt surorile Lui aici între noi?“ Și găseau o pricină de poticnire în El

BO a tradus in loc de frate verisor" , ca au vazut si ei ca-i prea de oaie si au modificat sa se potriveasca fecioria Mariei...este pur si simplu de neimaginat, dar chiar daca presupunem ca Maria a ramas fecioara dupa nasterea mantuitorului totusi vedem ca Maria a mai avut copii cu Iosif,asa ca se prabuseste rusinos pururea fecioara...

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:
Anton_LaVey a scris:

sigur ca da,citez din biblie

19. Mama și frații lui Isus au venit la El; dar nu puteau să-I vorbească, din pricina norodului.
20. Cineva I-a spus: „Mamă-Ta și frații Tăi stau afară, și vor să Te vadă.“
21. Dar El, drept răspuns, a zis: „Mama Mea și frații Mei sînt ceice ascultă Cuvîntul lui Dumnezeu, și-l împlinesc.“

3. Nu este acesta tîmplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda și al lui Simon? Și nu sînt surorile Lui aici între noi?“ Și găseau o pricină de poticnire în El

BO a tradus in loc de frate verisor" , ca au vazut si ei ca-i prea de oaie si au modificat sa se potriveasca fecioria Mariei...este pur si simplu de neimaginat, dar chiar daca presupunem ca Maria a ramas fecioara dupa nasterea mantuitorului totusi vedem ca Maria a mai avut copii cu Iosif,asa ca se prabuseste rusinos pururea fecioara...

Desi iti dau dreptate privitor la fratii si surorile lui Isus, in ceea ce priveste acea expresie, "pururea fecioara", cred ca nu este o simpla intamplare ca ea a ajuns sa fie folosita de crestini timp de doua milenii. Eu zic ca Dumnezeu vrea sa ne spuna ceva prin aceasta. In plus, chiar daca Maria s-a culcat cu sotul ei si a mai avut copii, se poate sa fi ramas fecioara in gandire si comportament.

Enohabel

muritor de rand
[quote="Tudorel666"][quote="Enohabel"]
Anton_LaVey a scris:

Desi iti dau dreptate privitor la fratii si surorile lui Isus, in ceea ce priveste acea expresie, "pururea fecioara", cred ca nu este o simpla intamplare ca ea a ajuns sa fie folosita de crestini timp de doua milenii. Eu zic ca Dumnezeu vrea sa ne spuna ceva prin aceasta. In plus, chiar daca Maria s-a culcat cu sotul ei si a mai avut copii, se poate sa fi ramas fecioara in gandire si comportament.

Stiu ce vrei sa zici fizic nu a ramas fecioara(dar tocmai pe latura asta insista BO ca ar fi adevarat) insa a fost si a ramas o femeie evlavioasa o sora scumpa dar nicidecum obiect de mijlocire inchinare adorare...pentru ca asta-i idolatrie

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:
Tudorel666 a scris:

Stiu ce vrei sa zici fizic nu a ramas fecioara(dar tocmai pe latura asta insista BO ca ar fi adevarat) insa a fost si a ramas o femeie evlavioasa o sora scumpa dar nicidecum obiect de mijlocire inchinare adorare...pentru ca asta-i idolatrie

Este, dar chiar si asta tot cu voia lui Dumnezeu s-a facut. Ma intreb de ce?

Enohabel

muritor de rand
Voia Lui Dumnezeu poate e prea mult spus...doar ca Domnul a ingaduit, asa cum fiecare avem libertate chiar sa mergem in iad...

Vizitato

Vizitator
Dacă ei sunt prima biserică, atunci scrie în Apoc 2 și 3 că erau încă de atunci scaunul de domnie al satanei.

Vizitato

Vizitator
Enohabel a scris:

Pai parca era cioban, nu tamplar... Rolling Eyes ... asta din cate stiu io..... Cat despre ma-sa, e tot o marioneta folosita de biserici pentru a scoate bani si a fraierii lumea..... e doar o imagine ca si el! Daca au existat cu adevarat, nu au fost decat niste oameni la fel ca toata lumea, nicidecum sfinti sa alte creaturi! isus si cu maria nu sunt decat niste idoli inventati, niste poze la care crestinii se inchina din lipsa de informare, dar si de frica instituita de biserica (daca nu te inchini patesti nustiu ce)..... poate doar ca el sa fi fost ceva gen LaVey sau Einstein, etc. ... sa fi lansat vreo teorie sau ceva idei care au prins la public, dar asta nu te ridica si la rangul de sfant, poate doar devii idol, dar NU si sfant!

Unicul SFANT a fost DOMNUL ISUS HRISTOS ,omul desavarsit care a trait pe acest pamant ,iar toti in care locuieste EL ..sunt sfintiti si curatati prin SANGELE LUI FARA DE PACAT ,in care virusul mortii nu a avut efect !

JEREMIAH a scris:Unicul SFANT a fost DOMNUL ISUS HRISTOS ,omul desavarsit care a trait pe acest pamant ,iar toti in care locuieste EL ..sunt sfintiti si curatati prin SANGELE LUI FARA DE PACAT ,in care virusul mortii nu a avut efect !
Da dar asta după moarte nu?
În ziua de apoi despre care nu se știe când va fi.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Vizitato

Vizitator
JEREMIAH a scris:Unicul SFANT a fost DOMNUL ISUS HRISTOS ,omul desavarsit care a trait pe acest pamant ,iar toti in care locuieste EL ..sunt sfintiti si curatati prin SANGELE LUI FARA DE PACAT ,in care virusul mortii nu a avut efect !

rolf rolf rolf rolf rolf rolf Tare de tot citatul! rolf rolf rolf

Dar în niciun caz nu o zice pentru el ci doar vrea să testeze credulitatea lumii.

Vrea să testeze pe alții cum funcționează naivitatea și credulitatea.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/
Anton_LaVey a scris:
Enohabel a scris:

Pai parca era cioban, nu tamplar... Rolling Eyes ... asta din cate stiu io..... Cat despre ma-sa, e tot o marioneta folosita de biserici pentru a scoate bani si a fraierii lumea..... e doar o imagine ca si el! Daca au existat cu adevarat, nu au fost decat niste oameni la fel ca toata lumea, nicidecum sfinti sa alte creaturi! isus si cu maria nu sunt decat niste idoli inventati, niste poze la care crestinii se inchina din lipsa de informare, dar si de frica instituita de biserica (daca nu te inchini patesti nustiu ce)..... poate doar ca el sa fi fost ceva gen LaVey sau Einstein, etc. ... sa fi lansat vreo teorie sau ceva idei care au prins la public, dar asta nu te ridica si la rangul de sfant, poate doar devii idol, dar NU si sfant!

vezi daca umblii cu satan ce te dezinformeaza . in nt spune de n ori ca era tamplar de meserie.
doar in cantece mult dupa e asemuit cu ciobanul vezi : "caci eu sint oaia cea pierduta
cheama-ma la tine mantuitorule"

SPRS

demon
In continuare se discuta orice altceva, numai despre diferentele de doctrina intre cele doua biserici, nu se spune nica.

Fresh

muritor de rand
DIFERENTELE CONFESIONALE INTRE RELIGIILE CRESTINE

Numai biserica catolica recunoaste Primatul Papal precum si Infailibilitatea papala (Conciliul Vaticanic I din 1870).

Filioque (l.lat. si de la fiu): adaos catolic din sec.11 la Credo-ul acceptat de Conciliul Ecumenic al 2-lea de la Constantinopol (381 d.C.), dupa care Sfântul Spirit ar reprezenta atât emanatia lui Dumnezeu, cât si a Fiului sau.

Catolicii si Protestantii utilizeaza hostii (l.lat. sacrificiu) numai din aluat nedospit. Ortodocsii folosesc hostii din aluat dospit.

Biserica ortodoxa are rit oriental si liturghii in limba fiecarei tari.

Biserica catolica sustine existenta Purgatoriului (l.lat. ignis purgatorium = foc purificator), loc temporar in care sufletele celor decedati si-ar ispasi pacatele usoare.

Biserica catolica a impus celibatul, din timpul pontificatului Papei Gregor I (590-604 d.C.), întregului cler, argumentând cu un text neclar din Noul Testament (1.Corinteni 7, 32-35). Biserica ortodoxa a introdus in anul 691 d.C, cu prilejul Sinodului Trullanic, o noua regula: subdiaconii, diaconii si preotii se pot casatori, numai mitropolitii (episcopii) trebuie sa ramâna celibatari. Aceasta regula a fost preluata si de biserica greco-catolica.

Având la baza un text ambiguu din Evanghelia lui Matei (19, 6), Catolicii au interzis recasatoria religioasa.

Numai biserica catolica a avut in cursul istoriei de forme de organizare statala: Patrimonium Petri (in centrul si sudul Italiei; cu incepere din sec.6 pâna in anul 1870), Vaticanul (prin Contractul lateranic din Roma din anul 1929, incheiat intre statul italian si Scaunul Apostolic).

Nasterea neprihanita (imaculata conceptie): dogma catolica introdusa in anul 1864 (tinuta la 8 decembrie): in momentul conceptiei (prin Sfântul Spirit, nu prin parintii Ioachim si Ana), Maria ar fi ramas neprihanita, fara pata pacatului capital a omenirii.

Potrivit bisericii protestante, penitentele nu pot fi un sacrament, ci - cel mult - un adânc sentiment de regret pentru pacatele savârsite. Iertarea pacatelor nu se poate face de catre preoti, ci numai de catre Dumnezeu, printr-o cainta sincera a celui care a pacatuit.

Conform Catechismului Catolic, in timpul Confirmarii ar avea loc pogorârea reala in corpul copilului - prin intermediul lui Isus - a Sf. Spirit. La Catolici si Anglicani Confirmarea se face prin asezarea mâinii episcopului pe capul copiilor si miruirea fruntii cu crisam (ulei sfintit). La Ortodocsi si Greco-Catolici Confirmarea are loc odata cu botezul. Originea neclara a acestui sacrament (introdus pe baza Faptelor Apostolilor, 8, 14-17), a determinat in sec.16 biserica reformata (dupa traducerea mai corecta a Bibliei de catre Martin Luther) sa nu mai recunoasca Confirmarea drept sacrament.

Biserica ortodoxa foloseste cultul icoanelor, obicei scos din uz de catre celelalte biserici.

Biserica catolica are mai multe sarbatori religioase, fara corespondent in practica ortodoxa sau protestanta.

Enohabel

muritor de rand
Raspuns amplu detailat documentat

multe si calde multumiri...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum