Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Baza ideologica a miscarii Sioniste

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Lun Aug 25, 2008 12:19 pm

Zyraxes

demon
Baza ideologică a mișcării Sioniste este următoarea:

"Studiul zilnic al Talmudului la evrei începea de la zece ani pentru a se sfârși odată cu viața." (A. Dormesteter, L. cit. pag. 393)

"Cei ce se măgulesc că prin ajutorul Bibliei vor cunoaște religia noastră sunt într-o desăvârșită ignoranță... Cărțile talmudice sunt acelea după care se organizează viața religioasă a evreului, de la prima respirație până la ultimul suspin." (Singer, citat de Mislin în Les Saints Lieux, T.III pag.549 și de A. Soubin în Le Talmud, pag.5)

Iată ce afirmă acum despre Talmud un alt evreu, haham convertit la creștinism: "Talmudul este codul complet, civil și religios al Sinagogii... El este codul care reglementează, până în momentul actual comportamentul evreilor" și pentru care ei au un respect religios, ce merge până la fanatism. (Drach, L. cit. T.I., pag.164 - vezi Mousseaux, Le juif, c.IV, pag.87)

Talmudul hărăzește numai evreilor întreg pământul cu toate bunurile din lume: "Dumnezeu a măsurat pământul și a dat evreilor pe goimi (adică pe cei care nu sunt evrei) cu tot ceea ce ei posedă." (Talmud Babli, Tratatul Baba - Kamuna, F.32, c.2 - vezi Rohling, L. cit. pag.63 - cuvântul goi (la plural: goimi) este echivalent cu ghiaur al mahomedanilor și reprezintă un apelativ de ură și despreț.)

"Dumnezeu a dat evreilor putere asupra averii și vieții tuturor popoarelor." (Albo, Sepher. i.k., f.3 - c.25 - Jakuth - Chimeoni, Ad - Tab, f.83 - c.3, n.563 - Rohling, L. cit., pag.63)

"Israel este ca stăpâna casei căreia bărbatul îi aduce bani. Într-adevăr, fără să îndure greutatea muncii el trebuie să primească bani de la toate popoarele lumii." (Talmud Babli - Traité Pes., f.119 și Traité Souhérdin, f.110 - Rohling, L. cit., pag.55)

În consecință Talmudul dă evreilor dreptul de a fura de la goimi (creștinii):
"Este permis să despui un goi". (creștin) (Talmud Babli - Tratatul Baba - Metzia, f.3 - c.2, Rohling, pag.64)

După Maimonide, perceptul biblic: "Să nu furi" semnifică "să nu furi pe nici un om, adică pe nici un evreu" (Maimonade, Sepher, miz, f.105 - c.2 - vezi Rohling, L cit., pag.64), goimii nefiind oameni. De altfel, când un evreu fură pe un goi el nu face decât să-și reia avutul său.

După Talmud, "proprietatea unui ne-evreu e ca un lucru părăsit, ca un deșert, ca nisipul mării; adevăratul proprietar legitim este primul evreu care pune mâna pe ea." (Pfefferoku (rabin convertit) Talmud Babli - Tratatul Baba Batra Dissert, psiholog., pag.11 - vezi Rupert, L. cit. pag. 19 și Baba Metzia, f.114 (edit. Amsterd 1645) citat de G. de Mousseaux - Le Juif, pag.127,128)

După rabinul Solomon Iarchi sau Rachi "averile goimilor sunt ca niște lucruri fără stăpân și aparțin primului evreu care pune mâna pe ele". (Rupert, L. cit., pag.19)

De asemenea Talmudul interzice evreului să dea înapoi goi-ului un lucru pe care acesta l-a pierdut.

"Este oprit să dai goi-ului un lucru pe care acesta l-a pierdut... Cel ce dă unui goi obiectul pierdut, nu va găsi iertare înaintea lui Dumnezeu." (Talmud Babli, Traité Souhérdin, f.76 - c.2 și Tratatul Baba Komuna, f.113 - c.2 - Rohling, L. cit., pag.67).

- Talmud, rugăciunea de dimineață: O, Doamne, dezrădăcinează, surpă, dărâmă și nimicește pe toți neevreii.

- Abarbanei Ad, Isaia V: Numai iudeii înseamnă ceva în lumea aceasta, ei sunt asemănători cu grâul; goimii (dobitoacele creștine) sunt pleava.

- Scheftal Horviz: Sufletul fiecărui iudeu în parte are valoare mai mare înaintea lui Dumnezeu decât sufletul unui întreg popor creștin.

- Abadath Lepkodes (Pasosa Cheleg chajiuchud V, 11b): Fiecare bărbat iudeu este fiu de rege, iar celelalte neamuri sunt sclave.

- Rabi Scheftel (sefatul): Iudeilor li se cuvine numele de om, dar cei nelegiuiți cum sunt creștinii idolatri își atrag originea de la spiritul spurcat și se numesc porci iar soțiile lor vite încălțate.

- Abarbanel (Benachoth 25b): Poporul ales este demn de viață eternă. Celelalte neamuri sunt identice măgarilor. Casele goimilor (dobitoacelor creștine) sunt niște grajduri de vite.

- Maimonides zis Vulturul Sinagogii (Grittin 57): Poruncit este către datorii lui Israel și eretici cum este Iisus Nazarineanul și urmașii lui să fie omorâți și zvârliți în vâltoarea osândei veșnice.

- Rabbi Salman: Celui mai blând dintre șerpi scoate-i ochii, pe cel mai bun dintre creștini ucide-l.

- John Clayton în The Chicago Tribune: Trotki conduce pe radicalii jidovi spre stăpânirea lumii. Bolșevismul este numai un instrument spre acest plan.

Sursa: "Dezvaluiri cutremuratoare" - Rosu Viorel

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Lun Aug 25, 2008 8:04 pm

SPRS

demon
Legionar si adept MISA? rolf rolf
Sau " ne facem frate si cu dracu" numa sa trecem puntea. harhar

3 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mar Aug 26, 2008 8:24 am

Zyraxes

demon
SPRS a scris:Legionar si adept MISA? rolf rolf
Sau " ne facem frate si cu dracu" numa sa trecem puntea. harhar

Nu-ti convine ca adevarul iese la iveala?! cheer1

4 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Lun Sept 01, 2008 12:42 pm

Zyraxes a scris:Baza ideologică a mișcării Sioniste este următoarea:

"Studiul zilnic al Talmudului la evrei începea de la zece ani pentru a se sfârși odată cu viața." (A. Dormesteter, L. cit. pag. 393)

"Cei ce se măgulesc că prin ajutorul Bibliei vor cunoaște religia noastră sunt într-o desăvârșită ignoranță... Cărțile talmudice sunt acelea după care se organizează viața religioasă a evreului, de la prima respirație până la ultimul suspin." (Singer, citat de Mislin în Les Saints Lieux, T.III pag.549 și de A. Soubin în Le Talmud, pag.5)

Iată ce afirmă acum despre Talmud un alt evreu, haham convertit la creștinism: "Talmudul este codul complet, civil și religios al Sinagogii... El este codul care reglementează, până în momentul actual comportamentul evreilor" și pentru care ei au un respect religios, ce merge până la fanatism. (Drach, L. cit. T.I., pag.164 - vezi Mousseaux, Le juif, c.IV, pag.87)

Talmudul hărăzește numai evreilor întreg pământul cu toate bunurile din lume: "Dumnezeu a măsurat pământul și a dat evreilor pe goimi (adică pe cei care nu sunt evrei) cu tot ceea ce ei posedă." (Talmud Babli, Tratatul Baba - Kamuna, F.32, c.2 - vezi Rohling, L. cit. pag.63 - cuvântul goi (la plural: goimi) este echivalent cu ghiaur al mahomedanilor și reprezintă un apelativ de ură și despreț.)

"Dumnezeu a dat evreilor putere asupra averii și vieții tuturor popoarelor." (Albo, Sepher. i.k., f.3 - c.25 - Jakuth - Chimeoni, Ad - Tab, f.83 - c.3, n.563 - Rohling, L. cit., pag.63)

"Israel este ca stăpâna casei căreia bărbatul îi aduce bani. Într-adevăr, fără să îndure greutatea muncii el trebuie să primească bani de la toate popoarele lumii." (Talmud Babli - Traité Pes., f.119 și Traité Souhérdin, f.110 - Rohling, L. cit., pag.55)

În consecință Talmudul dă evreilor dreptul de a fura de la goimi (creștinii):
"Este permis să despui un goi". (creștin) (Talmud Babli - Tratatul Baba - Metzia, f.3 - c.2, Rohling, pag.64)

După Maimonide, perceptul biblic: "Să nu furi" semnifică "să nu furi pe nici un om, adică pe nici un evreu" (Maimonade, Sepher, miz, f.105 - c.2 - vezi Rohling, L cit., pag.64), goimii nefiind oameni. De altfel, când un evreu fură pe un goi el nu face decât să-și reia avutul său.

După Talmud, "proprietatea unui ne-evreu e ca un lucru părăsit, ca un deșert, ca nisipul mării; adevăratul proprietar legitim este primul evreu care pune mâna pe ea." (Pfefferoku (rabin convertit) Talmud Babli - Tratatul Baba Batra Dissert, psiholog., pag.11 - vezi Rupert, L. cit. pag. 19 și Baba Metzia, f.114 (edit. Amsterd 1645) citat de G. de Mousseaux - Le Juif, pag.127,128)

După rabinul Solomon Iarchi sau Rachi "averile goimilor sunt ca niște lucruri fără stăpân și aparțin primului evreu care pune mâna pe ele". (Rupert, L. cit., pag.19)

De asemenea Talmudul interzice evreului să dea înapoi goi-ului un lucru pe care acesta l-a pierdut.

"Este oprit să dai goi-ului un lucru pe care acesta l-a pierdut... Cel ce dă unui goi obiectul pierdut, nu va găsi iertare înaintea lui Dumnezeu." (Talmud Babli, Traité Souhérdin, f.76 - c.2 și Tratatul Baba Komuna, f.113 - c.2 - Rohling, L. cit., pag.67).

- Talmud, rugăciunea de dimineață: O, Doamne, dezrădăcinează, surpă, dărâmă și nimicește pe toți neevreii.

- Abarbanei Ad, Isaia V: Numai iudeii înseamnă ceva în lumea aceasta, ei sunt asemănători cu grâul; goimii (dobitoacele creștine) sunt pleava.

- Scheftal Horviz: Sufletul fiecărui iudeu în parte are valoare mai mare înaintea lui Dumnezeu decât sufletul unui întreg popor creștin.

- Abadath Lepkodes (Pasosa Cheleg chajiuchud V, 11b): Fiecare bărbat iudeu este fiu de rege, iar celelalte neamuri sunt sclave.

- Rabi Scheftel (sefatul): Iudeilor li se cuvine numele de om, dar cei nelegiuiți cum sunt creștinii idolatri își atrag originea de la spiritul spurcat și se numesc porci iar soțiile lor vite încălțate.

- Abarbanel (Benachoth 25b): Poporul ales este demn de viață eternă. Celelalte neamuri sunt identice măgarilor. Casele goimilor (dobitoacelor creștine) sunt niște grajduri de vite.

- Maimonides zis Vulturul Sinagogii (Grittin 57): Poruncit este către datorii lui Israel și eretici cum este Iisus Nazarineanul și urmașii lui să fie omorâți și zvârliți în vâltoarea osândei veșnice.

- Rabbi Salman: Celui mai blând dintre șerpi scoate-i ochii, pe cel mai bun dintre creștini ucide-l.

- John Clayton în The Chicago Tribune: Trotki conduce pe radicalii jidovi spre stăpânirea lumii. Bolșevismul este numai un instrument spre acest plan.

Ma incultule.Tu esti mancat de ura si ti-ai pierdut mintea daca ai avut o data asa ceva. Ce aduci tu aci?O gramada de rahat care nu are nimic cu realitatea Nici cinstit nu esti ca insiri munciuni fara sa clipesti. Din ce am vopsit in verde nu gasesc o boaba de adevar. Faci mila unde te-a adus boala urei. Si Romania face mila ca are inca cetateni care gandesc ca tine.

Vrei sa-ti scriu eu ce este Zionismul? In fiecare an, de sarbatorile evreilor ,in rugaciunile lor ei le inchei cu fraza: La anu sa dea Dzeu sa sarbatorim in Ierusalimul nou cladit. Cu alte cuvinte, sa ne intoarcem in tara noastra din care am fost exilati inainte cu 2000 de ani si sa nu mai avem de afacere cu vite antisemite care propagheaza minciuni la adresa poporului evreu. Astai tot.

5 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Lun Sept 01, 2008 1:29 pm

Zyraxes

demon
Der Bedeu a scris:sa nu mai avem de afacere cu vite antisemite care propagheaza minciuni la adresa poporului evreu. Astai tot.

evreii sunt mincinosii pamantului

Ultima editare efectuata de catre Zyraxes in Mar Sept 02, 2008 8:37 am, editata de 1 ori

6 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mar Sept 02, 2008 10:39 am

Zyraxes a scris:
Der Bedeu a scris:sa nu mai avem de afacere cu vite antisemite care propagheaza minciuni la adresa poporului evreu. Astai tot.

evreii sunt mincinosii pamantului

Tu, traiesti ca in film...Totul la tine este fantezie...Nu poti sa faci distignire intre adevar si minciuna.

Eu cred ca tu scri aci numai ca sa ti se raspunda.Sa ai impresia ca si tu esti om ca altfel nimeni nici nu scuipa in directia ta.

7 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mar Sept 02, 2008 1:26 pm

Tudorel666

eliberat
Grele cuvinte s-au spus, se spun si se vor spune de ambele parti. Zyraxes considera ca, daca fratele sau tatal meu sunt criminali, trebuie sa fie condamnata toata familia impreuna cu ei. In plus, considera ca simplele vorbe, rostite oral sau scrise pe blestemate hartii, sunt un temei suficient ca sa trimiti un om la spanzuratoare...
Pe de alta parte, cei care il contrazic, nu vad ca astfel ii canta in struna si ii dau apa la moara!
Iar Zyraxes este roman, caci vorbeste si scrie in romaneste, asta fiind limba lui materna, indiferent de faptul ca este nascut in Romania, Republica Moldova sau Honolulu!
Zyraxes este insa si extremist. Deocamdata numai in vorbe. Posibil sa devina candva si in fapte, dar nu putem fi siguri in privinta asta.
Inainte insa de a fi extremist, Zyraxes este un om care striga, si striga pentru ca face parte dintr-un tesut bolnav. Iar noi nu am sti ca acest tesut este bolnav, daca Zyraxes nu ar striga din mijlocul lui!
Nu fratilor, Zyraxes nu trebuie redus la tacere, ci trebuie lasat sa strige. Trebuie folosit ca sa ne dam seama unde si care este boala si sa-i gasim leacul!
Iti multumim Zyraxes ca existi! Iti multumim, Zyraxes, ca strigi! Si fie ca noi sa reusim sa te vindecam, inainte sa mori, innecat in propriile secretii otravitoare...

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Mar Sept 02, 2008 2:38 pm, editata de 1 ori

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

8 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mar Sept 02, 2008 2:28 pm

Tudorel666

eliberat
Zyraxes a scris:
Der Bedeu a scris:Multumesc pentru sprijin si pentru informatie. Stiu ca nu este cetatean Roman si am intentionat sa subliniez ca si Romania nu este prea bucuroasa sa aiba asa cetateni ca el.

si nici nu vreau sa fiu cetatean al unei tari conduse de oligarhia evreiasca!

Toate stapanirile sunt de la Dumnezeu, puse sa te supui lor! Asa ca, nu stiu daca oligarhia evreiasca conduce sau nu dar, daca conduce intradevar, Dumnezeu cere sa ne supunem ei!!!

9 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mar Sept 02, 2008 7:17 pm

Zyraxes a scris:
Der Bedeu a scris:Multumesc pentru sprijin si pentru informatie. Stiu ca nu este cetatean Roman si am intentionat sa subliniez ca si Romania nu este prea bucuroasa sa aiba asa cetateni ca el.

si nici nu vreau sa fiu cetatean al unei tari conduse de oligarhia evreiasca!

Pentru a nu mai fi offtopic :
Sionismul este o mișcare politică și religioasă născută din nostalgia Sionului, prezent în permanență în conștiința evreilor după exil si care avea în vedere stabilirea unei vetre naționale evreiești pe pământul strămosesc. Muntele Sion = casa lui Dumnezeu .Pe muntele Sion s-a "odihnit" poporullui Israel, dupa peregrinarile ce au urmat iesirii din Egipt.
Deci baza ideologica a miscarii sioniste este tocmai aceasta permanenta dorinta a revenirii pe pamantul stramosesc, la casa lui Dumnezeu, pe muntele Sion.
Acesta este adevarul.
Postarea de deschidere a topicului se dovedeste a fi total offtopic...pentru ca nici un cuvant de acolo nu este "o baza ideologica a miscarii sioniste". Este o insiruire de aberatii, chiar fara importanta, fiind lipsite de fundament real si istoric.
Urmeaza diverse mesaje ale aceluiasi forumist, chiar si unul al adminului, care tot nu cuprind nici o referire la o baza ideologica a miscarii sioniste.
Atunci,care este explicatia logica a cenzurarii mesajului postat de mine , cel la care face referire domnul Der Bedeu ? Eu doar il anuntam ca numitul Zyraxes nu este roman din Romania. Oare raspunsul domnului Zyraxes la referirea din exemplul de mai sus se incadreaza mai bine in subiect, sau este mai civilizata decat postarea mea?
As ruga mult adminul sa ma lamureasca. Stiu ca nu este obligat sa o faca, stiu ca eu sunt musafira la el pe forum si nu invers, dar eu ma adresez lui politicos, cu justificari si cred ca un om civilizat nu ma va lasa fara raspuns.

10 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mar Sept 02, 2008 7:48 pm

Tudorel666

eliberat
Optyk a scris:
Pentru a nu mai fi offtopic :
Sionismul este o mișcare politică și religioasă născută din nostalgia Sionului, prezent în permanență în conștiința evreilor după exil si care avea în vedere stabilirea unei vetre naționale evreiești pe pământul strămosesc. Muntele Sion = casa lui Dumnezeu .Pe muntele Sion s-a "odihnit" poporullui Israel, dupa peregrinarile ce au urmat iesirii din Egipt.
Deci baza ideologica a miscarii sioniste este tocmai aceasta permanenta dorinta a revenirii pe pamantul stramosesc, la casa lui Dumnezeu, pe muntele Sion.
Acesta este adevarul.
Postarea de deschidere a topicului se dovedeste a fi total offtopic...pentru ca nici un cuvant de acolo nu este "o baza ideologica a miscarii sioniste". Este o insiruire de aberatii, chiar fara importanta, fiind lipsite de fundament real si istoric.
Urmeaza diverse mesaje ale aceluiasi forumist, chiar si unul al adminului, care tot nu cuprind nici o referire la o baza ideologica a miscarii sioniste.
Atunci,care este explicatia logica a cenzurarii mesajului postat de mine , cel la care face referire domnul Der Bedeu ? Eu doar il anuntam ca numitul Zyraxes nu este roman din Romania. Oare raspunsul domnului Zyraxes la referirea din exemplul de mai sus se incadreaza mai bine in subiect, sau este mai civilizata decat postarea mea?
As ruga mult adminul sa ma lamureasca. Stiu ca nu este obligat sa o faca, stiu ca eu sunt musafira la el pe forum si nu invers, dar eu ma adresez lui politicos, cu justificari si cred ca un om civilizat nu ma va lasa fara raspuns.

In primul rand, este de plans faptul ca inca mai exista oameni, in plin secol 21, care sa nutreasca sentimente antisemite, de ura fata de o rasa omeneasca, lucru cu atat mai deplorabil, cu cat este intretinut chiar de cei care ar trebui sa indemne la toleranta si iubire intre oameni: preoti, calugari si simpli credinciosi ortodocsi.
Pe de alta parte, sunt de plans si cei care cred ca prin reducerea la tacere a celor care nutresc si intretin astfel de sentimente, ele vor disparea. Nu, nu vor disparea, ci se vor croniciza si vor continua sa intretina conflicte, pana cand buboiul se va sparge si tot raul va iesi iar la suprafata.
Eu zic ca astfel de oameni trebuie, in primul rand, ascultati, pentru a sti de unde provine problema lor, si apoi lamuriti, daca ei singuri nu pot pricepe, ca nu mai exista capcauni si ca evreii nu au mancat si nu mananca oameni, ca sunt oameni ca toti ceilalti, iar faptul ca sunt insufletiti de dorinta de avutie si marire nu inseamna ca sunt diferiti de ceilalti oameni, ci tocmai ca sunt aidoma tuturor.
Tinand cont de cele de mai sus, sa-i lasam pe extremisti sa iasa in drum, ca sarpele, si fiti convinsi ca se va gasi pana la urma si femeia, despre care grait-a Dumnezeu, care sa le farame capul si sa nu-l mai scoata in veci la iveala pentru a debita astfel de indemnuri rusinoase, de ura impotriva poporului lui Dumnezeu, sau impotriva oricarui alt popor.

11 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mier Sept 03, 2008 12:00 pm

Sa ma anuntati, va rog, cand se va discuta fara patos despre miscarea sionista: cauzele istorice, culturale, economice, incadrarea in curentele ideologice europene nationalismul european, influentele reciproce, asemanarile si deosebirile fata de panslavism, islamism, nationalismul germanic, etc.)! Precum si legatura cu cele doua mari "ramuri" ale nationalismului modern european: cel germanic si cel francez, sub influenta Revolutiei franceze.

Vezi profilul utilizatorului http://www.jamestown.org

12 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mier Sept 03, 2008 2:11 pm

Zyraxes

demon
Bloom a scris:Sa ma anuntati, va rog, cand se va discuta fara patos despre miscarea sionista: cauzele istorice, culturale, economice, incadrarea in curentele ideologice europene nationalismul european, influentele reciproce, asemanarile si deosebirile fata de panslavism, islamism, nationalismul germanic, etc.)! Precum si legatura cu cele doua mari "ramuri" ale nationalismului modern european: cel germanic si cel francez, sub influenta Revolutiei franceze.

pai nu se poate discuta fara patos, ptr ca daca nu-i pupi in fund pe sionisti, insemamna ca nu ai dreptate si ca esti un om rau

Ultima editare efectuata de catre Zyraxes in Mier Sept 03, 2008 2:13 pm, editata de 1 ori (Motiv : un e)

13 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mier Sept 03, 2008 2:44 pm

Tudorel666

eliberat
Zyraxes a scris:
pai nu se poate discuta fara patos, ptr ca daca nu-i pupi in fund pe sionisti, insemamna ca nu ai dreptate si ca esti un om rau

Domnule Zyraxes, "a-i pupa in fund pe sionisti" este una, a semana ura fata de evrei, este alta. Pana acum, domnia ta nu ai pupat pe nimeni in fund, dar te straduiesti din toate puterile sa-i indemni pe toti sa urasca poporul lui Dumnezeu! Acest lucru este o incalcare atat a legilor omenesti, cat si a legilor lui Dumnezeu. Se pare deci, ca domnia ta, te razvratesti nu numai impotriva stapanirii instaurate de Dumnezeu, dar chiar si impotriva lui Dumnezeu Insusi si a legilor Lui ridici glasul zi de zi.
De buna seama ca, daca nu ar fi voia lui Dumnezeu sa faci astfel, nu ai rosti asemenea vorbe. Ca urmare, sunt convins ca Dumnezeu Insisi te pune sa-ti bati joc de poporul Lui si sa-i inveti pe oameni sa arunce cu pietre in Via Lui.
De aceea, sunt dator sa ascult si sa ma supun, asteptand sa vad cat timp vei continua. Pana atunci, ca un adevarat slujitor al lui Dumnezeu, spune-ne si noua ce porunci ai de la Marele Judecator:
1. Sa-i ucidem pe evrei cu pietre?
2. Sa continuam de unde s-a oprit Hitler si sa redeschidem lagarele de exterminare si crematoriile?
3. Sa le furam la evrei averile si sa-i aducem in sapa de lemn?
4. Sa reinfiintam sclavia si sa-i facem sclavii nostri?
5. Sa nu le mai dam voie sa se inmulteasca si sa le omoram toti copiii pe care ii au acum?
6. Toate cele de mai sus in acelasi timp?

Fiind convins ca, daca nu te-ar indemna Dumnezeu si nu ai vorbi cu El, nu ai indrazni sa indemni la ura si razbunare impotriva unui popor intreg, asteptam toti, cu smerenie si frica, sa ne spui ce ti-a spus Dumnezeu sa le facem evreilor si cand sa incepem!
Fii binecuvantat!

14 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Mier Sept 03, 2008 9:48 pm

Scuza-ma Tudorel ca ma bag si eu intr`o discutie intre tine si [...] antisemit.
Timpurile s`au schimbat si ce au facut germanii evreilor in ultimul razboi mondial NU SE VA FACE DIN NOU ca azi evreii au un stat mititel dar cu o armata care a dovedit nu o data ca e binecuvantata si invinge in toate razboaiele. In plus, nu stiu daca este adevarat dar a fost publicat de BBC nu de mult ca Israelul are deacuma 200 de bombe at5omice si nucleare. nu stiu daca este adevarat dar se pare ca daca este adevarat,cu armele astea se pot potoli pe toti Zyraxesii din lume,asa ca nu`l intreba intrebari ca el nu este in stare nici sa gandeasca nu numai sa raspunda...

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Joi Sept 04, 2008 8:46 am, editata de 1 ori (Motiv : dau cu matura)

15 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 4:43 am

Zyraxes

demon
Tudorel666 a scris:
Zyraxes a scris:
sa urasca poporul lui Dumnezeu!
1. Sa-i ucidem pe evrei cu pietre?

care popor al lui Dumnezeu? sunt [...]de origine turanica

[...]

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Joi Sept 04, 2008 8:45 am, editata de 1 ori (Motiv : curatenia obisnuita)

16 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 4:45 am

Zyraxes

demon
Der Bedeu a scris:Scuza-ma Tudorel ca ma bag si eu intr`o discutie intre tine si javra antisemita.
Timpurile s`au schimbat si ce au facut germanii evreilor in ultimul razboi mondial NU SE VA FACE DIN NOU ca azi evreii au un stat mititel dar cu o armata care a dovedit nu o data ca e binecuvantata si invinge in toate razboaiele. In plus, nu stiu daca este adevarat dar a fost publicat de BBC nu de mult ca Israelul are deacuma 200 de bombe at5omice si nucleare. nu stiu daca este adevarat dar se pare ca daca este adevarat,cu armele astea se pot potoli pe toti Zyraxesii din lume,asa ca nu`l intreba intrebari ca el nu este in stare nici sa gandeasca nu numai sa raspunda...

uite tudorele ce vor sa faca evreii nazisti, sa arunce cu arme nucleare. asta e adevarata lor fatza!

17 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 8:08 am

Ca sa-i sara ochii domnului Zyraxes si sa inteleaga o data pentru totdeauna care sunt rezultatele "miscarii zioniste" pun aci datele despre Israel si despre Romania ca sa poata compara.Datele sunt cele scrise in situl international a lui CIA care este recunoscut ca fiind exact realitatii.
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/index.html
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Vezi Israelul si vezi Romania si o sa intelegi dece esti tu asa de antisemit ca gelozia te omoara.

18 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 9:34 am

Zyraxes

demon
Der Bedeu a scris:Ca sa-i sara ochii domnului Zyraxes si sa inteleaga o data pentru totdeauna care sunt rezultatele "miscarii zioniste" pun aci datele despre Israel si despre Romania ca sa poata compara.Datele sunt cele scrise in situl international a lui CIA care este recunoscut ca fiind exact realitatii.
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/index.html
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Vezi Israelul si vezi Romania si o sa intelegi dece esti tu asa de antisemit ca gelozia te omoara.

Nu citesc materiale scrise de organizatii controlate de sionisti cum sunt CIA. Nu au nicio valoare alea.

19 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 2:10 pm

Ti-au iesit ochii dragul meu? Tu cel de "rasa pura" te afli cu 7 scari sub sionistii aceia? Dece sa nu controlezi tu pe CIA? Dece lasi pe evrei la carma? Ai citit ca o sa si traiesti multi ani dar mai putin ca evreii iubiti tai? Ai citit ca in Israel se produce pe cap mai mult decat dublu in Romania ? Sti de ce? ca javre din Republica moldova ,ca tine se dau Romani.
Cateva date despre Israel si Republica Moldova:
Lungimea vietii la barbati-statistic: Israel 78.54 ani. Moldova 66.81 ani
Producerea per cap: Moldova 2900$ pe an. Israel 25800$ Cam de 8 ori...
Sida , bolnavi in Israel,3000, in Moldova 5500 cu toate ca sunt cam jumatate din populatia Israelului.

20 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 2:37 pm

Tudorel666

eliberat
Zyraxes a scris:
Der Bedeu a scris:Scuza-ma Tudorel ca ma bag si eu intr`o discutie intre tine si javra antisemita.

uite tudorele ce vor sa faca evreii nazisti, sa arunce cu arme nucleare. asta e adevarata lor fatza!

Daca bunicii tai ar fi fost arsi in crematorii, probabil ca si tu ai fi vrut sa ai oricand la indemana arme puternice ca sa poti sa te aperi si sa ataci.
Pe de alta parte, amenintarile domnului Der Bedeu nici mie nu-mi fac placere. Sper sa realizeze ca a gresit.

21 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 2:43 pm

Tudorel666

eliberat
Der Bedeu a scris:Ti-au iesit ochii dragul meu? Tu cel de "rasa pura" te afli cu 7 scari sub sionistii aceia? Dece sa nu controlezi tu pe CIA? Dece lasi pe evrei la carma? Ai citit ca o sa si traiesti multi ani dar mai putin ca evreii iubiti tai? Ai citit ca in Israel se produce pe cap mai mult decat dublu in Romania ? Sti de ce? ca javre din Republica moldova ,ca tine se dau Romani.
Sida , bolnavi in Israel,3000, in Moldova 5500 cu toate ca sunt cam jumatate din populatia Israelului.

Domnule Der Bedeu, de cand se opreste vantul scuipand impotriva lui?!
Pe de alta parte, chiar daca domnul Zyraxes s-a infierbantat si arunca cu jigniri, intelepciunea varstei domniei voastre ar trebui sa va ajute sa-l temperati, nu sa-l starniti mai tare.
Va rog deci sa tineti cont de faptul ca un om care isi exprima opiniile, chiar daca nu in cel mai civilizat mod, nu este javra, si cu atat mai putin nu este permis sa generalizezi la nivelul unui intreg grup.
Daca veti continua pe tonul acesta, nu veti face decat sa-i intariti parerea proasta pe care o are despre evrei.

Pe de alta parte, nu zic ca datele date de domnia voastra nu sunt reale, dar trebuie sa tinem cont de faptul ca Israelul se afla intr-un vesnic razboi, ca in orice razboi se face propaganda, si ca propaganda nu spune adevarul ci numai ceea ce are interesul sa spuna.
Sa fii iubit, domnul meu!

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Joi Sept 04, 2008 2:47 pm, editata de 1 ori

22 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 2:46 pm

Zyraxes

demon
Tudorel666 a scris:
Zyraxes a scris:

Daca bunicii tai ar fi fost arsi in crematorii, probabil ca si tu ai fi vrut sa ai oricand la indemana arme puternice ca sa poti sa te aperi si sa ataci.
Pe de alta parte, amenintarile domnului Der Bedeu nici mie nu-mi fac placere. Sper sa realizeze ca a gresit.

pai de aia o sa se aleaga praful de ei ptr ca sunt o natie periculoasa. Daca erau cuminti crezi ca se lega cineva de ei? Nu ar fi avut nimeni nimic cu ei, dar au facut-o pe nebunii, exact cum o fac acum.

23 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 2:51 pm

Tudorel666

eliberat
Zyraxes a scris:
pai de aia o sa se aleaga praful de ei ptr ca sunt o natie periculoasa. Daca erau cuminti crezi ca se lega cineva de ei? Nu ar fi avut nimeni nimic cu ei, dar au facut-o pe nebunii, exact cum o fac acum.

Inteleg, domnule Zyraxes, ca te temi. Un om care se teme, nu mai gandeste rational!

Pe de alta parte, de vreme ce stiu ca esti un om religios, ca toti legionarii dealtfel, afla domnule Zyraxes ca ai dreptate sa te temi, caci in biblie scrie clar ca, la sfarsit, Iehova isi va intoarce fata inapoi spre poporul sau si acest popor va conduce toata lumea.
Sa fi inceput oare sa se implineasca proorocia?
In cazul acesta eu as cauta sa ma pun bine cu ei, nu sa-i jignesc, mai ales fara temei.

24 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 3:06 pm

Zyraxes

demon
Tudorel666 a scris:
Zyraxes a scris:

Inteleg, domnule Zyraxes, ca te temi. Un om care se teme, nu mai gandeste rational!

Pe de alta parte, de vreme ce stiu ca esti un om religios, ca toti legionarii dealtfel, afla domnule Zyraxes ca ai dreptate sa te temi, caci in biblie scrie clar ca, la sfarsit, Iehova isi va intoarce fata inapoi spre poporul sau si acest popor va conduce toata lumea.
Sa fi inceput oare sa se implineasca proorocia?
In cazul acesta eu as cauta sa ma pun bine cu ei, nu sa-i jignesc, mai ales fara temei.

1. nu sunt religios
2. nu ma intereseaza ce scrie in biblie
3. nu ma las santajat de cei care ma ameninta, dimpotriva le dau peste bot

25 Re: Baza ideologica a miscarii Sioniste la data de Joi Sept 04, 2008 6:37 pm

Tudorel666 a scris:
Der Bedeu a scris:Ti-au iesit ochii dragul meu? Tu cel de "rasa pura" te afli cu 7 scari sub sionistii aceia? Dece sa nu controlezi tu pe CIA? Dece lasi pe evrei la carma? Ai citit ca o sa si traiesti multi ani dar mai putin ca evreii iubiti tai? Ai citit ca in Israel se produce pe cap mai mult decat dublu in Romania ? Sti de ce? ca javre din Republica moldova ,ca tine se dau Romani.

Domnule Der Bedeu, de cand se opreste vantul scuipand impotriva lui?!
Pe de alta parte, chiar daca domnul Zyraxes s-a infierbantat si arunca cu jigniri, intelepciunea varstei domniei voastre ar trebui sa va ajute sa-l temperati, nu sa-l starniti mai tare.
Va rog deci sa tineti cont de faptul ca un om care isi exprima opiniile, chiar daca nu in cel mai civilizat mod, nu este javra, si cu atat mai putin nu este permis sa generalizezi la nivelul unui intreg grup.
Daca veti continua pe tonul acesta, nu veti face decat sa-i intariti parerea proasta pe care o are despre evrei.

Pe de alta parte, nu zic ca datele date de domnia voastra nu sunt reale, dar trebuie sa tinem cont de faptul ca Israelul se afla intr-un vesnic razboi, ca in orice razboi se face propaganda, si ca propaganda nu spune adevarul ci numai ceea ce are interesul sa spuna.

Datele puse sunt luate din situl lui CIA CARE NU ESTE iSRAELIAN.Afara de asta,descopar si la tine o ignoranta dureroasa despre Israel.
Israelul nu este intr`un razboi vesnic,ma scuzi dar ai face bine sa te documentezi.Afara de asta, Israelul nu face disinformatie deoarece este un stat civilizat care se onoreaza. Inca ceva, dumneata esti naiv din tara naivilor.Domnul zyro a supt antisemitismul cu laptele mamei lui si in orsice caz, mie mi se falfaie ce crede el de evrei ca nu are nici o importanta.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum