Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

JOS GLOBALIZAREA

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Aug 26, 2008 4:00 pm

Fraza standard folosita fara discernamant si abuziv in mijloacele media, este :
“categoria professionala X este corupta, fura, inseala, toti sunt securisti, toti sunt turnatori, toti sunt comunisti, etc .
Si anatema aruncata pentru un reprezentant, al acestei categorii profesionale X, are efect global, asupra intregii categorii profesionale .
Astefel se afirma despre judecatorul X, sau procurorul Y, ca este corupt si impactul este global, asupra intregii categorii profesionale .
Cea mai mediatizata si cu perceptie negativa in opinia publica este justitia .
Acest lucru nu este adevarat, fiecare dintre noi ce am avut de a face cu justitia, am intalnit si magistrati corecti, procurori cinstiti .
Magistratul roman este si el om, avand demnitatea conferita de meseria sa, unii dintre ei chiar cu greu ar putea fi depasiti la acest capitol .
Este si cazul presedintelui CSM, doamna Lidia Barbulescu, care mustrata de catre Departamentul de Stat American, a avut curajul si demnitatea de ai ii pune la rexpect .
Ce demnitar roman, ar fi avut curajul unui asemenea gest ?
Sau medicul Y conditioneaza actul medical si perceptia publica, este ca toti medicii ar conditiona actul medical .
Nu de putine ori si cei de la care am invatat carte ( profesorii ), au fost atacati in presa “la global”, pentru incompetenta, pentru abuzul de meditatii, pentru relatii nedeontologice la catedra, pentru ca au primit pomana de la Vanghelie, etc .
In fapt erau doar cazuri izolate si globalizarea acestora la intreaga categorie profesionala, demonstreaza doar intentia autorului, de a discredita intreaga bransa a dascalilor .
La fel si in cazul politistilor .
Conform aceluiasi scenariu de culpabilizare globala, se incearca a se forma un curent de opinie, ca toti angajatii Ministerului de Interne, ar fi lipsiti de cultura, ca ar fi corupti, etc.
Atacul nu s-a rezumat numai aici, inclusiv preotimea a beneficiat de invinovatirea de colaborare cu securitatea, la global .
Dupa unii, toti preotii sunt securisti, sunt turnatori, sunt lacomi, etc .
Si astfel mandra noastra mass media, isi face cu sarg, serviciul de CULPABILIZARE GLOBALA, a multor categorii profesionale .
Cui foloseste acesta discreditare la GLOBAL, a categoriilor profesionale romanesti ?
Care este perceptia opiniei publice interne si internationale, vizavii de acest bombardament constant mediatic ?
Se discrediteaza intreg poporul roman, la global .
Mai adaugam si evenimentele din Italia, cu rromii si nu numai, orice strain va primii din Romania, doar informatiile negative .
Si pentru a fi complet tot tacamul, unii concetateni ; romanasi de ai nostri, pentru a se remarca in fata strainilor, aceste lichele netrebnice “ isi ridica poalele in cap” , barfind la greu tara de unde au plecat .
Inutil de precizat, ca pentru straini, acesta jigodie imputzita, este catgorisita ca atare, ca o scarnavie romaneasca, ce isi reneaga neamul .
Cati dintre straini procedeaza asa ?
Nu am intalnit nici un strain sa isi barfeasca tara de origine si banuiesc ca toti au gunoaiele lor .
Personal as propune sa fie promovata o lege, prin care acel roman, ce este dovedit ca isi denigreaza tzara si neamul, sa nu i se mai dea niciodata cetatenia romana .
E logic, ca din moment ce tu cetatean roman, iti renegi tara si neamul din care ai plecat, ar fi normal sa nu mai ai dreptul sa fii cetatean al Romaniei .
Sigur in acest mod, imaginea Romaniei, ar avea mult de castigat si nu ar mai fi denigrate ; nu de putine ori nejustificat .
Ce mai poate crede strainul, care aude chiar din gura unui roman, ca in acesta tzara sunt doar hoti, corupti, criminali, borfasi ?
Uita licheaua sa precizeze, ca numai o mica parte din romani
Asta spune martorul roman, asta crede strainul .
Degeaba ne laudam noi cu intelectualitatea, cu sportivii, cu meleagurile frumoase, cu obiceiurile stramosesti, cu ai nostri copii olimpici, cu artistii de valoare .
Vine boratura, improasca cu noroi si atunci imagine, vai de noi !
Si atunci ne miram, cind tot poporul roman, la GLOBAL, suntem etichetati de straini, ca un popor de : hoti, mincinosi, corupti, securisti, turnatori, criminali, etc .
In anul 1995, fiind in Grecia, intr-un magazin din Tesaloniki, nu am vazut o femeie, ce statea la rand si am intrat in fata dansei .
O duduitza mica roscata, m-a batut pe umar si atunci am realizat gestul meu nepoliticos de a intra in fata dansei la rand .
Involuntar mi-am cerut scuze in romana, dar acestea nu au produs efectul scontat de mine si duduitza aia, ce probabil m-a dibuit ca sunt roman, pe un ton pitzigaiat, ma pleznii cu fraza : “ du bist eine tzigoinen men “, nu stiu germana, dar am inteles, ce mesaj o vrut ea sa imi transmita .
Ma intreb oare strainii sunt sovini cu romanii, sau este un perceptie globala, despre toti romanii, ca suntem un popor de hoti, de securisti, de corupti, de nespalati, de …” de vai de mama noastra “ .
Poate sunt valabile amandoua variantele; asa la GLOBAL .

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Aug 26, 2008 9:52 pm

SPRS

demon
Domnule Cocor,

Fara aceasta Globalizare, pe care o blamezi atat de tare, ai murii de foame. Activitatea firmei tale se bazeaza pe aceasta Globalizare, fara ea, "medicamentele" IMPORTATE( sursa de venit pt exportator) din CHINA, n-ar avea cautare pe piata romaneasca, fiind preferate produsele PLAFAR.

3 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mier Aug 27, 2008 3:56 am

To SPRS
Asa este, dar in subiect era vorba de altceva, vezi :
:Cui foloseste acesta discreditare la GLOBAL, a categoriilor profesionale romanesti ? "
E o diferenta nu ?

4 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 09, 2008 12:39 pm

Tony

muritor de rand
.....definiti domnilor notiunile de GLOBAL SI GLOBALIZARE , si terminati cu manipularile neuroverbala, ca asa dezinformati subtil si persuasiv guvizii aflati pe net. De unde ai luat sloganul asta cu "jos globalizarea" ???? ...este din recuzita KGB, sau serviciilor subordonate????......sa stii si matale domnu cocorul "vrajitor" manipulator, ca trandul este "capitalismul mondial integrat" ... adica GLOBALIZAREA.

5 Terminologie la data de Mar Sept 09, 2008 4:29 pm

Tony a scris:.....definiti domnilor notiunile de GLOBAL SI GLOBALIZARE , si terminati cu manipularile neuroverbala, ca asa dezinformati subtil si persuasiv guvizii aflati pe net. De unde ai luat sloganul asta cu "jos globalizarea" ???? ...este din recuzita KGB, sau serviciilor subordonate????......sa stii si matale domnu cocorul "vrajitor" manipulator, ca trandul este "capitalismul mondial integrat" ... adica GLOBALIZAREA.

Asa e Tony, ai dreptate e o chestie de terminologie .
Tarile mici sunt tratate la global, ca tari coloniale ce trebuiesc exploatate de tarile mari .

6 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 09, 2008 4:50 pm

Tony a scris:.....definiti domnilor notiunile de GLOBAL SI GLOBALIZARE , si terminati cu manipularile neuroverbala, ca asa dezinformati subtil si persuasiv guvizii aflati pe net. De unde ai luat sloganul asta cu "jos globalizarea" ???? ...este din recuzita KGB, sau serviciilor subordonate????......sa stii si matale domnu cocorul "vrajitor" manipulator, ca trandul este "capitalismul mondial integrat" ... adica GLOBALIZAREA.

Tony,Cocorule numai vrea sa se afle in treaba ca ideie despre ce scrie nu are. Romania fara globalizare se va potrivi la imperiul Otoman.
Cocorule are frica ca vor venii tarile mari sa fure din Romania dar uita ca de mult nu mai este ceva de furat ca romanii au facut-o constinciosi.Mintea Cocorule il tine numai pana la jumatatea topicului.El nu scrie,daca globalizare nu atunci ce? Cine va veni sa construiasca fabrici si case,industrii si sosele? Ionescu din Falticeni sau popescu din Suceava?

7 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 09, 2008 5:26 pm

Ete na dirbidoiule
la construiesti tu ?
Cine munceste nene ?
Ce daca da banul ?
Voi evreii sunteti puturosi si nu munciti ci doar ii exploatati pe altii, ca de voi este baieti destepti !!!

8 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 09, 2008 8:28 pm

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:To SPRS
Asa este, dar in subiect era vorba de altceva, vezi :
:Cui foloseste acesta discreditare la GLOBAL, a categoriilor profesionale romanesti ? "
E o diferenta nu ?

Pozitiva sau negativa, se zice ca reclama tot reclama este...

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

9 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 09, 2008 8:32 pm

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:Ete na dirbidoiule
la construiesti tu ?
Cine munceste nene ?
Ce daca da banul ?
Voi evreii sunteti puturosi si nu munciti ci doar ii exploatati pe altii, ca de voi este baieti destepti !!!

Imi aduci aminte de un desen animat din epoca de piatra, cu Fred si Wilma, cand si-au schimbat rolurile: Wilma s-a dus sa muceasca cu dinoexcavatorul si Fred a ramas sa aiba grija de casa si de copii. In final, au ajuns la concluzia ca tot mai bine este ca fiecare sa faca treaba la care se pricepe cel mai bine...
Deci, daca unii sunt puturosi, este pentru ca-i duce mai mult mintea si, daca altii sunt harnici, este pentru ca le sunt mai agile bratele...

10 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 09, 2008 8:36 pm

Tudorel666

eliberat
Der Bedeu a scris:

Tony,Cocorule numai vrea sa se afle in treaba ca ideie despre ce scrie nu are. Romania fara globalizare se va potrivi la imperiul Otoman.
Cocorule are frica ca vor venii tarile mari sa fure din Romania dar uita ca de mult nu mai este ceva de furat ca romanii au facut-o constinciosi.Mintea Cocorule il tine numai pana la jumatatea topicului.El nu scrie,daca globalizare nu atunci ce? Cine va veni sa construiasca fabrici si case,industrii si sosele? Ionescu din Falticeni sau popescu din Suceava?

Pe unii ii sperie globalizarea, care vine de la glob, adica de la Globul Terestru. Ma intreb ce se vor face cand va veni universalizarea, adica cea care vine de la ...Univers?

11 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 09, 2008 8:41 pm

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:

Asa e Tony, ai dreptate e o chestie de terminologie .
Tarile mici sunt tratate la global, ca tari coloniale ce trebuiesc exploatate de tarile mari .

Negrii africani au fost facuti sclavi, au suferit, si au fost pana la urma asimilati. Indienii americani, au ramas liberi si...in rezervatii.
Uneori, mai rau inseamna mai bine si, mai bine, inseamna foarte rau!

12 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Lun Sept 15, 2008 1:20 pm

Andi_

muritor de rand
eu sunt de acord cu globalizarea.....daca ea inseamna un trai mai bun pt toti cetatenii planetei ...un liber schimb intre tari....fara atatea taxe si impozite..un progres stiintific de care sa beneficiem toti ..si bineinteles...fara MASONERIE......in condiitiile acestea ar fi buna o globalizare...dar sa fie ca un fel de federatie....si nu un singur stat.......

13 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Lun Sept 15, 2008 2:35 pm

Andi_ a scris:eu sunt de acord cu globalizarea.....daca ea inseamna un trai mai bun pt toti cetatenii planetei ...un liber schimb intre tari....fara atatea taxe si impozite..un progres stiintific de care sa beneficiem toti ..si bineinteles...fara MASONERIE......in condiitiile acestea ar fi buna o globalizare...dar sa fie ca un fel de federatie....si nu un singur stat.......

Andi
Stii astia fac teorii, filozofii ( vezi boul Marx si cretinul de Engels ), pentru a prostii masele .
La ce ne-a folosit ideologia lor?
Ca sa fim exploatati de sistemul comunist al carui singur scop era sa nu existe intelectuali ci doar dobitoci pe care sa ii conduca .
Cine a fost in spatele acestei miscari ideologice tip dictatura stie toata lumea .
Bleah .

Politica e sa dai din din gura tare, sa scoti flacari pe gura, sa promiti, la greu, ca poate te crede cineva .
Musonerie si alte organizatii din astea nu ma intereseaza .
Toti sunt pentru ciolan, au un singur zeu : banul !
Stii americanii astia democrati se roaga la DOLARI-ZEU !
Le-a luat uciga-l toaca mintile si sufletul !
Nu au mama, nu au tata, nu au Dumnezeu, ci pe DOLAR-ZEU !
Si nu sunt singurul popor ce se roaga la acest idol ....

14 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Lun Sept 15, 2008 7:48 pm

Fay

vrajitor
Cocorul a scris:....................................................................................medicul Y conditioneaza actul medical si perceptia publica, este ca toti medicii ar conditiona actul medical .
Nu de putine ori si cei de la care am invatat carte ( profesorii ), au fost atacati in presa “la global”, pentru incompetenta, pentru abuzul de meditatii, pentru relatii nedeontologice la catedra, pentru ca au primit pomana de la Vanghelie, etc .
In fapt erau doar cazuri izolate si globalizarea acestora la intreaga categorie profesionala, demonstreaza doar intentia autorului, de a discredita intreaga bransa a dascalilor .
La fel si in cazul politistilor .
Conform aceluiasi scenariu de culpabilizare globala, se incearca a se forma un curent de opinie, ca toti angajatii Ministerului de Interne, ar fi lipsiti de cultura, ca ar fi corupti, etc.
Atacul nu s-a rezumat numai aici, inclusiv preotimea a beneficiat de invinovatirea de colaborare cu securitatea, la global ................................................................................... .

Globalizare=A considera, determina sau produce la scară mondială. ♦ A face să capete un caracter universal.
Global=Care este luat în întregime; total.
Deci, dupa parerea mea, pentru a exprima ce ai dorit sa spui poate mai curand se poate folosi termenul de general, generalizare...ca sa nu mai fie confundat cu globalizarea eonomica.

15 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Lun Sept 15, 2008 7:55 pm

Fay

vrajitor
Cocorul a scris:Ete na dirbidoiule
la construiesti tu ?
Cine munceste nene ?
Ce daca da banul ?

In expresia "Voi evreii sunteti puturosi si nu munciti ci doar ii exploatati pe altii" nu cumva folosesti aceeasi "globalizare = generalizare" de care te plangeai (pe buna dreptate !) in postarea de inceput de topic? Sau nu se aplica decat la romani?

16 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 4:12 am

Nu Fay
Nu toti evrei sunt puturosi
Am un bun amic ce lucreaza ca tehnician tot la un evreu
Amicul meu lucreaza 10 ore, unori si duminica .
Seful lui se plange mereu ca nu sunt bani de salarii .
I.c.c.p teremenul de generalizare si globalizare, depinde din ce unghi privesti .
Gloata e o masa amorfa, fara personalitate conform unor teoreticieni ai globalizarii ( pe plan mondial ) .
O va face rasa galbena globalizarea ?
Ce zici ?

17 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 4:48 pm

Fay

vrajitor
Cocorul a scris:Nu Fay
Nu toti evrei sunt puturosi
Am un bun amic ce lucreaza ca tehnician tot la un evreu
Amicul meu lucreaza 10 ore, unori si duminica .
Seful lui se plange mereu ca nu sunt bani de salarii .
I.c.c.p teremenul de generalizare si globalizare, depinde din ce unghi privesti .
Gloata e o masa amorfa, fara personalitate conform unor teoreticieni ai globalizarii ( pe plan mondial ) .
O va face rasa galbena globalizarea ?
Ce zici ?

Esti fericit, cocorule, daca ai auzit doar de la un amic despre cum poate fi un patron...dar, specific, indiferent ca este evreu, roman sau neamt. Inseamna ca tu nu ai un patron, iar ceilalti amici vor sa te ocroteasca si nu-ti spun chiar daca au necazuri. Politica patronilor din ziua de azi este sa scoata cat mai mare profit din munca, cat mai putin platita, a oamenilor. Nu tebuie sa fie evreu pentru asta. Patronul de la Nokia care si-a adus fabrica la noi ca sa plateasca munca mai putin de jumatate ...nu este evreu si-i doar unul din multi altii. Asta am vrut sa-ti spun de la inceput. Este injositor pentru un om inteligent (care nu face parte din cei fara personalitate, din randul acelor ratati care au o nevoie bolnavicioasa de a gasi vesnici "vinovati" ) sa se lase influientat de aceste curente care au devenit ridicole, ca antisemitismul, conspiratia mondiala, etc si care fac exact ce tie nu-ti place sa ni se faca noua.
Nu am inteles ce ai vrut sa spui de rasa galbena.

18 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 5:22 pm

Buna Fey
Am uitat sa precizez amicul meu este tot evreu, adica un evreu jecmanit tot de un evreu . Cand mai stam la o bere ( duminica mai are timp saracul meu evreu ) sa vezi cum il injura pe patron : p....a masi de j...n imputit nu mai ajung banii . I-a luat casa lui fica-sa, a plecat in Elvetia si toata ziua se vaita ca nu are bani " .
Si eu bineinteles ca ma amuz : un evreu injura alt evreu . Super .
Da nu am patron si prin ceea ce fac eu toti au nevoie de mine ( nu intru in amanunte ) .
Cu rasa galbena ?
Pai nu zice la biblie ....
In rest cam ai dreptate, asa este .
O seara buna !

19 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 6:03 pm

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:Buna Fey
Cu rasa galbena ?
Pai nu zice la biblie ....

Zice ceva de "imparatii de la rasarit".

20 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 6:26 pm

Ai fost in America ?
Mai exista produse, aparate electronice, etc americane ?
Nu toate sunt chinezesti .
Ce iti spune asta ?

21 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 6:28 pm

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:Ai fost in America ?
Mai exista produse, aparate electronice, etc americane ?
Nu toate sunt chinezesti .
Ce iti spune asta ?

Ca inca mai am de studiat din Biblie...

22 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 6:32 pm

Tudoele tata
zi asta si alora din Tel Aviv .
Anul trecut cand fusei in vizita la ei, le-am zis ce ii asteapta .
Rasa galbena va stapanii lumea .
Inca isi mai fac iluzii ( globalizare si alte aiureli sectare ) .
Ii mananca chinezii cu fulgi cu tot .

23 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 6:48 pm

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:Tudoele tata
zi asta si alora din Tel Aviv .
Anul trecut cand fusei in vizita la ei, le-am zis ce ii asteapta .
Rasa galbena va stapanii lumea .
Inca isi mai fac iluzii ( globalizare si alte aiureli sectare ) .
Ii mananca chinezii cu fulgi cu tot .

Vor stapani-o? Cum?

24 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 7:10 pm

Tudorel
Ne vor invata cum se mananca orezul !

25 Re: JOS GLOBALIZAREA la data de Mar Sept 16, 2008 8:54 pm

SPRS

demon
"Norocul nostru" ca sunt destui ca tine care ii alimenteaza cu bani, prin activitatile de import desfasurate.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum