Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] )

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Aug 29, 2008 5:30 pm

Naeema

muritor de rand
Tuturor fratilor si surorilor musulmane de aici va doresc Ramanan Kareem,pace,prosperitate,sanatate,armonie si o "calatorie" spirituala cat mai satisfacatoare in luna care vine.

رمضان كري

Ce va propuneti pentru aceasta luna sfanta? Bineinteles inafara de Sawm...

PS: Topic valabil si pentru non-musulmani. Ganduri,opinii,discutii,cunostinte,intrebari... puteti exprima...insa incercati sa lasati injuriile si cearta deoparte.

Multumesc.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Aug 29, 2008 10:10 pm

Karima

muritor de rand
RAMADAN MUBARAK NAEEMA
Si tuturor musulmanilor de pe acest forum.
Mi-am propus.............multe.........INSHALLAH
huggles huggles cos_flori

3 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Joi Sept 18, 2008 9:23 pm

Amina

muritor de rand
Assalamo aleiku wa rahmetullah wa barakhatu!cu intirziere doresc sa urez tuturor fratilor si surorilor Ramadan karim ,inshaallah! cos_flori ,sa va bucurati de aceasta minunata luna ,cea mai buna din an,cel care posteste in luna Ramadan e cum ar posti un an intreg.

4 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Sept 19, 2008 5:44 am

Anticristul

eliberat
Da dar la ce foloseste?
Postul trebuie sa aibe un scop precis.

5 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Sept 19, 2008 6:25 am

Amina

muritor de rand
salamo aleikum!Luna Ramadan, numita si „primavara vietii islamice”, constituie o luna unica în viata unui musulman, a familiei acestuia si a societatii musulmane. În aceasta luna renaste întreaga viata: renasc gandirile cu stiinta si constiinta, inimile cu credinta si evlavie, societatea cu legaturi stranse, astfel încat se înmultesc faptele bune si scad faptele rele. Ramadan este luna postului, aceasta scoala a rabdarii si a evlaviei, care purifica si curata sufletul, înaltandu-l spre un comportament maret, dupa cum spune Allah Preaînaltul în Sfantul Quran: "O, voi cei care credeti, v-a fost scris [poruncit] voua Postul asa cum le-a fost prescris si celor de dinaintea voastra, poate veti fi cu frica!"

Postul este puntea care-l apropie pe dreptcredincios de Stapanul Cel Iubit, pregatirea fizica si spirituala pentru suportarea greutatilor si îndepartarea de poftele lumesti, de faptele, vorbele si intentiile care conduc la pacat, dupa cum reiese si din relatarile Profetului (salle Allahu aleihi ue sellem): „Orice slujitor al lui Allah care tine post o zi de dragul lui Allah, îsi va tine fata mai departe de Focul Iadului cu o distanta ce poate fi acoperita în saptezeci de ani.” ; „Cand vine Ramadanul se deschid portile Raiului si se închid portile Iadului si diavolii sunt pusi în lanturi.” ; „Cel ce posteste în Ramadan cu credinta si asteapta rasplata de la Allah, pacatele lui trecute vor fi iertate.”„În Rai exista o usa care se numeste Ar-Rayyan pe care nu intra decat cei care au postit. Se va spune: Si acestia se ridica, apoi se spune:Nu intra pe aceasta usa nimeni în afara de voi dupa care usa este închisa.”

Una dintre binefacerile postului este ca în Ziua Judecatii va interveni alaturi de Quran, pentru dreptcredincios: „Postul si Quranul intervin în favoarea supusului în Ziua de Apoi.Postul spune:Stapanul meu, i-am interzis sa manance si sa pofteasca, te rog accepta mijlocirea mea în favoarea lui, iar Quranul spune:Eu nu l-am lasat sa doarma noaptea, te rog sa accepti mijlocirea mea în favoarea lui.” Profetul (salle Allahu aleihi ue sellem) a continuat spunand: „Mijlocirea a fost acceptata.”

6 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Sept 19, 2008 6:32 am

Amina

muritor de rand
acestea sunt citeva explicatii de ce este important postul pentru musulmani si nu numai angel

7 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Sept 19, 2008 6:41 am

Amina

muritor de rand
Luna Ramadan, numita si „primavara vietii islamice”, constituie o luna unica în viata unui musulman, a familiei acestuia si a societatii musulmane. În aceasta luna renaste întreaga viata: renasc gandirile cu stiinta si constiinta, inimile cu credinta si evlavie, societatea cu legaturi stranse, astfel încat se înmultesc faptele bune si scad faptele rele. Ramadan este luna postului, aceasta scoala a rabdarii si a evlaviei, care purifica si curata sufletul, înaltandu-l spre un comportament maret, dupa cum spune Allah Preaînaltul în Sfantul Quran: "O, voi cei care credeti, v-a fost scris [poruncit] voua Postul asa cum le-a fost prescris si celor de dinaintea voastra, poate veti fi cu frica!"

Postul este puntea care-l apropie pe dreptcredincios de Stapanul Cel Iubit, pregatirea fizica si spirituala pentru suportarea greutatilor si îndepartarea de poftele lumesti, de faptele, vorbele si intentiile care conduc la pacat, dupa cum reiese si din relatarile Profetului (salle Allahu aleihi ue sellem): „Orice slujitor al lui Allah care tine post o zi de dragul lui Allah, îsi va tine fata mai departe de Focul Iadului cu o distanta ce poate fi acoperita în saptezeci de ani.” ; „Cand vine Ramadanul se deschid portile Raiului si se închid portile Iadului si diavolii sunt pusi în lanturi.” ; „Cel ce posteste în Ramadan cu credinta si asteapta rasplata de la Allah, pacatele lui trecute vor fi iertate.”„În Rai exista o usa care se numeste Ar-Rayyan pe care nu intra decat cei care au postit. Se va spune: Si acestia se ridica, apoi se spune:Nu intra pe aceasta usa nimeni în afara de voi dupa care usa este închisa.”

Una dintre binefacerile postului este ca în Ziua Judecatii va interveni alaturi de Quran, pentru dreptcredincios: „Postul si Quranul intervin în favoarea supusului în Ziua de Apoi.Postul spune:Stapanul meu, i-am interzis sa manance si sa pofteasca, te rog accepta mijlocirea mea în favoarea lui, iar Quranul spune:Eu nu l-am lasat sa doarma noaptea, te rog sa accepti mijlocirea mea în favoarea lui.” Profetul (salle Allahu aleihi ue sellem) a continuat spunand: „Mijlocirea a fost acceptata.”luna ramadan este o luna a iertarii si binecuvintarii in care musulmanul poate obtine foarte multe fapte bune,o luna in care Allah ii face omului o oferta de nerefuzat.Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ne vesteste ca rasplata implinirii Rugaciunii obligatorii (fard) de Ramadan este 70 de ori mai mare iar rasplata rugaciunii voluntare (sunnah) este asemenea rugaciunii obligatorii in afara Ramadanului.

Va puteti imagina cate fapte bune acumuleaza cel care-si implineste numai cele cinci Rugaciuni zilnice? Daca faceti niste calcule o sa ajungeti la o cifra foarte mare si anume 5 milioane de fapte bune doar daca implinim rugaciunea obligatorie! Dar daca mai implinim si Rugaciunea optionala? Dar daca citim si din Coran? Dar daca implinim si alte fapte bune?

De asemenea Profetul, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, ne vesteste ca cel care il hraneste pe un sarman care a postit de Ramadan i se iarta pacatele si i se scrie rasplata celui care a postit insa fara sa-i scada nimic din rasplata acestuia. Si nu numai atat! In plus scapa prin aceasta fapta de focul Iadului in Ziua Judecatii
Spune Allah Preainaltul in Sfantul Coran: ”O, voi cei care credeti, v-a fost prescris voua Postul (in luna Ramadan) asa cum le-a fost prescris si celor dinaintea voastra. Poate ca veti fi cu frica!

Asadar observam in acest verset ca scopul postului este sa-l faca pe om mai evlavios si sa fie cu frica astfel incat sa implineasca ceea ce i-a poruncit Allah si sa se opreasca de la ceea ce i-a interzis.

Aceasta este singurul criteriu de diferentiere intre toti cei care au postit. Cei care, dupa Ramadan vor fi si mai evlaviosi si cu mai multa frica ,acestia vor fi cei care au postit in mod corect si le-a fost primit iar restul inseamna ca n-au obtinut din post decat foamea si setea.

8 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Sept 19, 2008 6:46 am

Amina

muritor de rand
Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui ne-a vestit ca in Rai este o usa speciala “Reyyan” prin care nu vor intra decat cei care au postit.

Oare vor putea intra prin aceasta poarta toti cei care au postit? Cu siguranta ca nu! Aceasta poarta speciala este doar pentru cei care au postit in adevaratul sens al cuvantului. Adica au postit atat prin abtinenta de la mancare si bautura cat si prin toate organele corpului. Astfel acestia au postit cu ochii , cu limba, cu mintea, cu urechile, cu mainile, cu picioarele, etc. Au folosit toate aceste parti ale corpului decat in bine si implinirea faptelor bune fara a le folosi in savarsirea de pacate.

In post avem trei categorii de oameni:

1)Unii care au inteles prin post doar abstinenta de la mancare si bautura. Din pacate multi dintre cei care postesc fac parte din aceasta categorie. Acestia nu obtin din post decat foamea si setea conform spuselor Profetului care a spus: “ Poate ca unii nu se vor alege din post decat cu foamea si poate ca unii nu se vor alege din rugaciunea lor decat cu starea de veghe.” Fie ca Allah sa nu ne faca dintre acestia!

2)Cei care postesc atat prin abstinenta de la mancare si bautura cat si prin toate partile corpului. Cei care fac parte din aceasta categorie sunt aceia despre care Profetul a spus: “Cine posteste in Ramadan intru credinta cerand rasplata lui Allah , Allah ii iarta pacatele. Fie ca Allah sa ne faca dintre ei!

3)Cei care se dedica complet lui Allah in luna Ramadan. Acestia in aceasta luna se izoleaza pentru a-L adora pe Allah fara sa se mai gandeasca la problemele vietii. Acesta este cel mai inalt nivel de adorare in luna Ramadan la care nu pot ajunge decat putin dintre dreptcredinciosi. Fie ca Allah sa ne faca dintre ei!

Profetul si companionii lui au fost cei mai vrednici de Ramadan

Daca analizam cand au avut loc victoriile si reusitele musulmanilor din timpul Profetului, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, vom ajunge la concluzia ca luna Ramadan a reprezentat luna reusitelor si izbandelor pentru ei. Si daca facem o comparatie intre cum isi petreceau luna de Ramadan musulmanii de atunci si cum si-o petrec in zilele de astazi vom vedea o deosebire mare. Pentru multi dintre noi aceasta luna nu mai este o luna a reusitelor asa cum era odata ci a devenit din pacate o luna a leneviei si a mancarilor gustoase…

In incheiere,

Ii cerem lui Allah Preainaltul sa ne binecuvanteze in aceasta luna de Ramadan pentru a implini cat mai multe fapte bune si astfel sa fim dintre cei izbanditori in Ziua in care va trebui sa dam socoteala in fata Judecatorului Suprem, Stapanul Universurului, Allah Preainaltul si Preamaritul!

“Cel care indruma catre o fapta buna este asemenea celui care-o implineste”

Profetul Muhammed, Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui .

9 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Vin Sept 19, 2008 6:51 am

Amina

muritor de rand
Inshaallah aceste articole sa va fie de folos iar orice fapta buna sa ne aduca mai aproape de Allah .Ramadan mubarak!

10 Re: In "ajun" de Ramadhan (1 Septembrie 1429 [2008] ) la data de Mier Oct 08, 2008 5:01 pm

Simah

djin
Super !Dar dupa ce a trecut Ramadanul si v-a intremat Bairamul,poate mai intra si niscaiva islamisti pe forum ca vad ca bate vantul si dpune duele uitarii aici la Islam.Sau s-au convertit la crestinism!?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum