Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu .

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Vin Sept 19, 2008 12:21 pm

Anticristul a scris:Pavel nu relata o poveste .El confirma un adevar.Cuvintul lui Dumnezeu a fost incredintat la evrei.Si ca sa nu se faca confuzie ,el a spus :Lor le a fost incredintat.

Nea Herman sa nu uitam si de celelalte popoare. Sa nu uitam si de asirieni si egipteni de altfel (ce spune Isaia de ei?)
Pentru un evreu n-ar trebui sa ai memoria asa scurta. Dumnezeu nu uita si de celelalte popoare Herman, nu uita nici tu.
Nea Herman realitatea este putin alta decat crezi tu: uita-te in jur si spune-mi daca nu este Dumnezeu si printre alte popoare (nu la majoritati ma refer)!
Dealtfel nea Herman nici evrei n-au fost niciodata in majoritate de partea Domnului ci doar Dumnezeu prin anumite minoritati a ajutat poporul evreu (de exemplu: Ilie). Acum de ce ar fi altfel?
Nea Herman tu vocea carei parti a poporului evreu esti? Cred ca stiu care este raspunsul.... dar pastreaza-l pt tine!
Pacea Domnului peste voi!

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Vin Sept 19, 2008 2:55 pm

Anticristul

eliberat
Tomo ,Tomo.Sa nu ma intelegi gresit.Eu nu m am referit ca celelalte popoare nu au dreptul la mintuire.Ma refeream la un cuvint care-l spune Pavel .Ca Dumnezeu a incredintat cuvintele lui la evrei ca sa le pastreze nealterate.Ca sint u i care ne invinuiesc ca noi nu pricepem,ce scrie in Tora.O fi probabil asa dar tare ma tem ca se inseala.
Dumnezeu a rinduit de la inceput o cale si pentru neamuri ,cind a spus prin Mose Rabeinu:Daca un strain va voi sa faca pastele etc etc sa faca cutare si cutare si va fi ca voi.Sa nu fie nici o deosebire intre el si voi.
Aceasta metoda a folosit-o si Pavel cind a spus.Voi nu mai sinteti nici straini nici oaspeti ai casei .De ce nu mai erau straini?Pentruca fcusera ce era scris despre ei..Cu stima .Sabat Salom din Israel.

28 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 12:44 am

Artistu

demon
Anticristul a scris:Dumnezeu a rinduit de la inceput o cale si pentru neamuri ,cind a spus prin Mose Rabeinu:Daca un strain va voi sa faca pastele etc etc sa faca cutare si cutare si va fi ca voi.Sa nu fie nici o deosebire intre el si voi.

Doar din curiozitate, o intrebare, fara sa fie un post la care sa se raspunda daca deranjeaza. Am avut o prietena care a vrut la un moment dat sa treaca la Iudaism - vrand sa ia religia sotului. Mi-a spus ca trecerea religioasa la iudaism este foarte anevoioasa. Intrebarea pe care o pun este: Daca, cum spui, dumnezeu a dat solutia, de ce comunitatea are si alte criterii pentru a accepta un "outsider"? Repet, este doar din pura curiozitate si fara nici cea mai mica intentie de a leza sentimentele cuiva. Multumesc anticipat

29 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 9:01 am

Tudorel666

eliberat
Leo Luke a scris:
Anticristul a scris:Pavel nu relata o poveste .El confirma un adevar.Cuvintul lui Dumnezeu a fost incredintat la evrei.Si ca sa nu se faca confuzie ,el a spus :Lor le a fost incredintat.

........insa chiar apostolii au mentionat despre Cuvantul incredintat.........sa nu-l
ascundeti sub obroc......... No

Cred ca versetul suna ceva mai altfel: "Nimeni nu aprinde o faclie ca sa o puna sub obroc"!
Asta inseamna ca cel care a aprins faclia hotaraste ce sa faca cu ea, si nu faclia insasi!
Daca domnia ta crezi ca ai vreo descoperire si te grabesti sa inveti si pe altii, nu faci decat sa te faci de unul singur invatator si sa te asezi, la masa la care ai fost poftit, nu la coada, ci in frunte!
Daca esti insa o faclie aprinsa de Dumnezeu, mergi in fudul padurii sau stai in mijlocul oamenilor si puneti lacat la gura!
Daca Dumnezeu te-a ales sa fii faclie, gura ta va vorbi singura!!!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

30 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 6:43 pm

Anticristul

eliberat
Probabil am fost inteles gresit.Nu am spus ca cineva are sau nu are dreptul de a invata pe cineva.Nu acesta a fost scopul discutiei.Pavel sa referit la faptul ca evreilor le a fost incredintat cuvintul spre pastrare,ca sa ramina neschimvat.De aceea Isus yice ca o frintura de slova nu poate sa cada din lege.El cunostea Masora,adica regula de inventariere a literelor din Tora,ca sa nu poata nimeni modifica nici macar o litera.Si cu asta am pus capac.
Cu stima din Israel.

31 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 7:31 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Probabil am fost inteles gresit.Nu am spus ca cineva are sau nu are dreptul de a invata pe cineva.Nu acesta a fost scopul discutiei.Pavel sa referit la faptul ca evreilor le a fost incredintat cuvintul spre pastrare,ca sa ramina neschimvat.De aceea Isus yice ca o frintura de slova nu poate sa cada din lege.El cunostea Masora,adica regula de inventariere a literelor din Tora,ca sa nu poata nimeni modifica nici macar o litera.Si cu asta am pus capac.
Cu stima din Israel.

Hristos a spus clar ca nu a venit sa aduca o lege noua, ci doar sa o implineasca pe cea veche.

32 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 7:43 pm

Anticristul

eliberat
Cum atunci ,legile crestinismului seamana leit cu religiile anticrestine si nu se aseamana deloc cu ce a trait Isus?

33 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 8:14 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Cum atunci ,legile crestinismului seamana leit cu religiile anticrestine si nu se aseamana deloc cu ce a trait Isus?

Poti sa fii mai explicit?

34 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 8:26 pm

Anticristul

eliberat
Pot sa fiu ,depinde insa daca vrei si sa intelegi.Isus a fost evreu si a trait dupa rinduielile ce Dumnezeu le a asezat.Apostolul Pavel zice ca el calca pe urmele lui Isus adica traieste ca evreu.Acum,crestini care zic ca urmeaza pe Pavel sau pe Isus ,cum de comportarea lor ,zic eu nu seamana cu a lui Pavel sau Isus?

35 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 8:31 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pot sa fiu ,depinde insa daca vrei si sa intelegi.Isus a fost evreu si a trait dupa rinduielile ce Dumnezeu le a asezat.Apostolul Pavel zice ca el calca pe urmele lui Isus adica traieste ca evreu.Acum,crestini care zic ca urmeaza pe Pavel sau pe Isus ,cum de comportarea lor ,zic eu nu seamana cu a lui Pavel sau Isus?

Nu stiu de ce. Tu stii?

36 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 8:34 pm

Anticristul

eliberat
Pentru ca Crestinismul nu se sprijina nici pe ce a zis Isus ,si nici pe ce zice Biblia.

37 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 8:37 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pentru ca Crestinismul nu se sprijina nici pe ce a zis Isus ,si nici pe ce zice Biblia.

Ce a spus Isus? Ce zice Biblia? Pe ce se sprijina crestinismul?

38 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 9:04 pm

Anticristul

eliberat
Pe religiile pagine ale Zeului Soare.

39 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 9:06 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pe religiile pagine ale Zeului Soare.

Daca zici tu...

40 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Sam Sept 20, 2008 9:16 pm

Anticristul

eliberat
Nu eu zic.Dar cereceteaza si vezi singur.Ce este 25 decembrie pentru crestini?Ce este duminica pentru crestini?Ce sint toate sarbatorile crestine ,daca le cauti radacina?

41 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Lun Sept 22, 2008 3:57 pm

Artistu

demon
Tudorel666 a scris:Ce a spus Isus? Ce zice Biblia? Pe ce se sprijina crestinismul?

Nu ti se pare ca seamana?

... Cand va implini 30 de ani, Saoshiant va lichida definitiv conflictul cu fortele raului, invingandu-le. Apoi va prezida Invierea Mortilor, va separa pe cei buni de cei rai, primii fiind primiti de indata in cer, in Gorodemano (Lacasul Cantecului), unde sta Ahura impreuna cu sfintii, iar cei rai in Infern, dar numai pentru 3 zile, dupa aceasta va slobozi un foc purificator, care-i va curati pe oameni de intinaciunile pacatului si-i va uni intr-o dragoste fara sfarsit. Toti vor trai in veci, inaltand cuvinte de slava lui Ahur-Mazda...

42 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Lun Sept 22, 2008 6:07 pm

Anticristul

eliberat
Nu numai ca seamana,dar aceste religii vechi doar sau machiat putin,au primit nume noi si a continuat mai departe.

43 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Lun Sept 22, 2008 6:41 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Nu numai ca seamana,dar aceste religii vechi doar sau machiat putin,au primit nume noi si a continuat mai departe.

Mai repede vrei sa spui ca s-au influentat unele pe altele. Zoroastrismul este inca religie practicata, nu s-a machiat si a devenit Crestinism, mind you. Si fiind mai batrana decat crestinismul (unii zic cu 600 altii cu 6000 de ani) ghici cine de la cine s-a inspirat.

44 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Lun Sept 22, 2008 8:42 pm

Tudorel666

eliberat
Artistu a scris:
Tudorel666 a scris:Ce a spus Isus? Ce zice Biblia? Pe ce se sprijina crestinismul?

Nu ti se pare ca seamana?

... Cand va implini 30 de ani, Saoshiant va lichida definitiv conflictul cu fortele raului, invingandu-le. Apoi va prezida Invierea Mortilor, va separa pe cei buni de cei rai, primii fiind primiti de indata in cer, in Gorodemano (Lacasul Cantecului), unde sta Ahura impreuna cu sfintii, iar cei rai in Infern, dar numai pentru 3 zile, dupa aceasta va slobozi un foc purificator, care-i va curati pe oameni de intinaciunile pacatului si-i va uni intr-o dragoste fara sfarsit. Toti vor trai in veci, inaltand cuvinte de slava lui Ahur-Mazda...

Deci Isus a implinit o proorocie zoroastrista?

45 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Lun Sept 22, 2008 9:02 pm

Artistu

demon
Tudorel666 a scris: Deci Isus a implinit o proorocie zoroastrista?

N-a implinit nimic. Daca citesti mai atent, o sa vezi ca ar fi multe similaritati cu a doua venire, nu cu prima. Nu cred in coincidente cand este vorba de religii, mai ales cand sunt in aceeasi zona geografica...

46 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Lun Sept 22, 2008 9:42 pm

Tudorel666

eliberat
Artistu a scris:
Tudorel666 a scris: Deci Isus a implinit o proorocie zoroastrista?

N-a implinit nimic. Daca citesti mai atent, o sa vezi ca ar fi multe similaritati cu a doua venire, nu cu prima. Nu cred in coincidente cand este vorba de religii, mai ales cand sunt in aceeasi zona geografica...

Deci e vorba de aceeasi proorocie, dar Isus nu a implinit nici una din ele?

47 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Mar Sept 23, 2008 9:34 pm

Anticristul

eliberat
Voi u vedeti ca cei ce au scris Noul testament au fortat textele ca sa se supuna ordinului.de-a saemana cu Isus?Dar oricit le-au schingiuit tot au scapat cite un adevar inafara.Uite de ex.In Mica scrie ca imparatul se va naste in Efrata.Cei ce au transcris textul in Mateiau spus ca sa nascut in Beit-lehem,ca pe vremea aia deja era o bisericuta in Bei-lehem numita biserica nasteri.Si n-o mai puteau suci.Iar ca sa le arate ca Irod a fost instiintat de nasterea sa,au scornit povestea cu omorirea pruncilor pe baza unei proorocii din Ieremia care nu se potriveste ca nuca-n perete.Dar cine mai cereceteaza azi sa vada ca copii din Beit lehem sint ai Lei iar cei din Rama cum scrie in Ieremia erau ai Rahelei si au fist dusi in robie si nu ucisi.Si uite asa sau implinit profetiile cu privire la Isus,

48 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Mar Sept 23, 2008 9:39 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Voi u vedeti ca cei ce au scris Noul testament au fortat textele ca sa se supuna ordinului.de-a saemana cu Isus?Dar oricit le-au schingiuit tot au scapat cite un adevar inafara.Uite de ex.In Mica scrie ca imparatul se va naste in Efrata.Cei ce au transcris textul in Mateiau spus ca sa nascut in Beit-lehem,ca pe vremea aia deja era o bisericuta in Bei-lehem numita biserica nasteri.Si n-o mai puteau suci.Iar ca sa le arate ca Irod a fost instiintat de nasterea sa,au scornit povestea cu omorirea pruncilor pe baza unei proorocii din Ieremia care nu se potriveste ca nuca-n perete.Dar cine mai cereceteaza azi sa vada ca copii din Beit lehem sint ai Lei iar cei din Rama cum scrie in Ieremia erau ai Rahelei si au fist dusi in robie si nu ucisi.Si uite asa sau implinit profetiile cu privire la Isus,

Ai dreptate, dar prin Isus, toata lumea crede in si se supune lui Yahwe...

49 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Mar Sept 23, 2008 9:42 pm

Anticristul

eliberat
Toata lumea crede ca crede .Dar in realitate nu crede nimic.Orice este scri s ca a zids Dumnezeu,ei spun :O .nu asta a fost doar pentru evrei.Pentru noi nu se mai cere azi asa ceva.Deci pe cine respecta?

50 Re: Hristos este taina descoperita a lui Dumnezeu . la data de Mier Sept 24, 2008 12:55 am

Artistu

demon
Anticristul a scris:Toata lumea crede ca crede .Dar in realitate nu crede nimic.Orice este scri s ca a zids Dumnezeu,ei spun :O .nu asta a fost doar pentru evrei.Pentru noi nu se mai cere azi asa ceva.Deci pe cine respecta?

E oarecum normal. Unui roman sau italian sau oricarui alt crestin de alta nationalitate crezi ca ar fi aderat la crestinism daca i se promitea un teritoriu al lui in schimbul credintei? Il avea deja, la ce bun sa renunte la credinta proprie?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum