Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Lun Sept 01, 2008 7:29 pm

Tudorel666

eliberat
Ca sunt atei sau sunt credinciosi, oamenii simt nevoia sa vorbeasca de Dumnezeu, sa-si dea cu parerea despre acest subiect. Nu cred ca este o intamplare. Fiecare dintre noi are momentele lui proaste si, mai ales momentele de disperare, deznadejde sau lehamite de viata. Si atunci ai vrea sa stii ca exista cineva, undeva, care se gandeste la toate si care le rezolva pe toate. De exemplu, acum, eu as dori pe cineva care sa-mi arate de ce este nevoie sa traiesc. M-am nascut fara ca nimeni sa ma intrebe nimic si voi muri fara sa fiu intrebat daca vreau sa mor. De multe ori chiar imi doresc moartea si numai copii, o iubire reala sau imaginara sau dorinta de a mai cunoaste ceva ma fac sa ma mai agat de viata. In rest, ar parea foarte simplu: metode de a muri sunt destule!
Un om deosebit, te face si pe tine sa doresti sa traiesti, prin simplul fapt ca acel om exista. Dar asta, numai pentru cateva clipe. Credinta intr-un Dumnezeu insa, te face sa te gandesti ca, oricat de amara ti s-ar parea viata, este posibil sa te inseli caci, daca exista o fiinta care traieste de vesnicii, desi ar putea sa renunte la viata oricand, inseamna ca aceasta fiinta stie ceva, cunoaste ceva sau traieste intr-o lume in care se merita sa traiesti vesnic si sa nu te saturi niciodata de viata.
Tinand cont de asta, de faptul ca un Dumnezeu poate sa dea sens vietii intregii omeniri, problema existentei sau inexistentei Lui ar trebui tratata cu cea mai mare seriozitate. Tocmai de aceea imi pare nespus de rau cand vad atei care isi bat joc de aceasta idee, convinsi fiind ca nu exista Dumnezeu, desi nu pot nicidecum demonstra inexistenta lui, precum si cand vad credinciosi care fac ca ideea de Dumnezeu sa para urata, murdara. Si nici nu stiu care face mai mare deserviciu acestei idei: ateii, care isi bat joc, sau credinciosii care fac pe atei sa le fie scarba si lehamite de Dumnezeu...
Iata de ce am hotarat ca este mai bine sa fiu nebun, crezand fara dovezi intr-un dumnezeu care s-ar putea sa se dovedeasca imaginar, decat, fiind ateu, sa dau cu piciorul la singura speranta ca viata aceasta sa merite candva traita, vesnicii la rand.
Pentru aceasta, mi-am indepartat sotie, frati parinti si, cand vor fi destul de maturi, si pe proprii mei copii. Am indepartat si indepartez, prieteni si iubiri care ar fi putut sa devina deosebite. Si totul de dragul acestei idei. Poate voi muri fara sa descopar vreodata adevarul, dar nu mai pot trai daca nu lupt pentru el. Vreau sa ajung la acest Dumnezeu sau, daca nu se poate, sa ajung la nivelul in care deschid ultimul sipet al copacului cunoasterii si vad acolo cutia goala, vad neantul. Si, daca voi descoperi neantul, voi intra eu in acea cutie, ma voi face pe mine Dumnezeu si voi trai suferind atat cat voi mai avea ceva de iubit pe pamant, atat cat va mai exista cineva care, crezand in mine, intr-un praf de neant, va fi fericit...
Si nu am incredere in nimeni sa ma ajute sa fac asta. Este prea important ceea ce fac, pentru ca sa risc sa ma pierd pe drum, cautand avere, leganand copii sau imbratisandu-mi iubita. Este important pentru ca eu am murit. Am murit in ziua cand am descoperit ca totul se sfarseste, inclusiv eu... Exista o singura sansa sa evit asta: descoperind pe Dumnezeu, sau descoperind ca nu exista Dumnezeu si incercand sa-l creez.
Voi muri luptand!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

2 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Mar Sept 02, 2008 10:25 am

Cine are "nevoie obsedanta " sa vorbeasca cu Dumnezeu,bine ar face sa se examineze la un doctor psihiatru ca OBSESIA este recunoscuta
ca o stare psihotica care poate fii simptom de o boala mai grava.
Remedie la bola obsesilor sau maniilor azi se face cu anumite injectii, pilule de dormit si in cazurile grave si socuri electrice.

Daca dumneata ai ajuns la un stadiu ca vrei sa creiezi un Dumnezeu,asta este mult mai grav...Dupa parerea mea, si crestini buni te vor trimete la ospiciu.....

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Mar Sept 02, 2008 10:32 am

Tudorel666

eliberat
Der Bedeu a scris:Cine are "nevoie obsedanta " sa vorbeasca cu Dumnezeu,bine ar face sa se examineze la un doctor psihiatru ca OBSESIA este recunoscuta
ca o stare psihotica care poate fii simptom de o boala mai grava.
Remedie la bola obsesilor sau maniilor azi se face cu anumite injectii, pilule de dormit si in cazurile grave si socuri electrice.

Daca dumneata ai ajuns la un stadiu ca vrei sa creiezi un Dumnezeu,asta este mult mai grav...Dupa parerea mea, si crestini buni te vor trimete la ospiciu.....

Domnul meu, postarea dumitale nu face decat sa intareasca si mai mult concluzia la care am ajuns eu!
In caz ca nu ai observat, exprimarea mea este "obsedanta nevoie de a vorbi DE Dumnezeu", ceea ce este cu totul diferit de expresia "a vorbi CU Dumnezeu". Ori, prin faptul ca nu te-ai putut abtine sa comentezi, facandu-ma nebun, ai confirmat cu varf si indesat faptul ca am avut dreptate: nevoia de a vorbi despre subiectul "dumnezeu" este obsedanta si, nu poate nimeni sa spuna ceva, ca o crede sau nu, fara sa creeze animozitati materializate prin zbierete, strigate si jigniri cat cuprinde!
Iti multumesc, desi imi pare rau pentru domnia ta ca esti primul care a cazut in capcana...
Sa fii iubit!

4 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Mar Sept 02, 2008 11:31 am

Scri:
Si nu am incredere in nimeni sa ma ajute sa fac asta. Este prea important ceea ce fac, pentru ca sa risc sa ma pierd pe drum, cautand avere, leganand copii sau imbratisandu-mi iubita. Este important pentru ca eu am murit. Am murit in ziua cand am descoperit ca totul se sfarseste, inclusiv eu... Exista o singura sansa sa evit asta: descoperind pe Dumnezeu, sau descoperind ca nu exista Dumnezeu si incercand sa-l creez.
Voi muri luptand!
Tudorel666
vrajitor

Cu cine te lupti tu papusico? Poate totus faci un tur pe la psihiator?

5 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Mar Sept 02, 2008 11:45 am

Alice Bailey

vrajitor
Der Bedeu a scris:Scri:
Voi muri luptand!
Tudorel666
vrajitor

Inseamna ca toti poetii sau scriitorii sa mearga la Psihiator, inclusiv Ben Gall, amicul matalutza?
Friends
Optyk a scris:Domnule ...666,
Dumneata cunosti teotia chibritului?
Crede-ma, este macar un subiect mai destept, daca tot vrei sa te dai mare smecher filozof...Ti-o spun si sincer si ....gratis.

Nu crezi ca esti Offtopic? Tine drept, ca intri pe aratura! Wink

6 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Mar Sept 02, 2008 12:07 pm

Tudorel666

eliberat
Der Bedeu a scris:Scri:
Voi muri luptand!
Tudorel666
vrajitor

Papusica a facut un tur pe la "psihiator". Chiar mai multe tururi. Acolo a avut preafericita ocazie sa constante ca la "psihiator" e plin de alde altii ca el, fiecare cu pasarica lui, dar toate pasaricile aveau in comun un cuvant: dumnezeu.
Si apoi, papusica a iesit de la psihiator, satula de vorba asta si de cei care o rosteau, convinsa ca in viata reala nu-i va mai intalni pe cei de la psihiator. Maaare i-a fost insa mirarea cand a descoperit ca la psihiator ajunge numai varful aisbergului, iar marea masa a "nebunilor intru Dumnezeu", adica a obsedatilor ce nu se pot opri sa ii rosteasca numele sau sa se contrazica despre numele Lui, este aici, in libertate, pe forumuri, prin ziare, pe strada sau la televizor, gata oricand sa ia locul altuia la psihiator, in caz ca se intampla ca procentul nebunilor nenebuni sau a nenebunilor nebuni sa scada sub limita de acceptabilitate.

7 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Mar Sept 02, 2008 12:41 pm

Bine ,daca ai fost deacuma la un psihiator si nu ti-a ajutat,nu pierde speranta ca sunt mai multi doctori ca istia dar numai sa nu neglijezi tratamentul ca fara doctorii,problema numai o sa fie mai grava. De exemplu,o sa incepi sa telefonezi la Dumnezeu.O sa-l inviti la o bere.
O sa va inbatati amandoi.

8 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Mar Sept 02, 2008 12:59 pm

Tudorel666

eliberat
Der Bedeu a scris:Bine ,daca ai fost deacuma la un psihiator si nu ti-a ajutat,nu pierde speranta ca sunt mai multi doctori ca istia dar numai sa nu neglijezi tratamentul ca fara doctorii,problema numai o sa fie mai grava. De exemplu,o sa incepi sa telefonezi la Dumnezeu.O sa-l inviti la o bere.
O sa va inbatati amandoi.

Nu stiu daca Dumnezeu se imbata, dar eu sigur ma imbat ori de cate ori stau la masa cu el. Si nu am nevoie sa-i telefonez, ca vine el singur si bate la usa, eu ii deschid si stam apoi la taclale. Si cred ca sta de vorba si cu domnia ta, la cate debitezi si la modul cum le debitezi...

9 Re: Obsedanta nevoie de a vorbi de Dumnezeu la data de Vin Sept 05, 2008 8:41 pm

"Dumnezeu" e o idee interesantă.

De acolo se pot observa mecanismele minciunii pe viu fără să te coste nimc.

Asta este ca un spectacol distractiv pentru cine înțelege despre ce este vorba.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum