Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Blogurile-functii multiple;blogerii-generali sau soldati anonimi in gherila digitala

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

GERULA

vrajitor
Blogurile-functii multiple;blogerii-generali sau soldati anonimi in gherila digitala
Internautii sunt de regula oameni informati si opinia lor merita sa fie si este luata in seama.Blogul , considerat initial a fi un jurnal personal in format online,s-a afirmat rapid ca arma politica dar si ca instrument de prospectare a tendintelor politice din societate.Gherila digitala este o realitate a societatilor informatizate.In societatea romaneasca gherila digitala este o realitate de necontestat.S-a manifestat in intervalul dintre turul unu si turul doi al alegerilor prezidentiale in 2004, a contribuit la moblizarea rapida a bucurestenilor in dupa amiaza ce a urmat suspendarii presedintelui Basescu pentru adunarea acestora in Piata Universitatii .Gherila digitala a fost extrem de activa inaintea referendumului privind suspendarea presedintelui Basescu sau in perioada campaniei electorale pentru parlamentul european.Blogerii incep sa fie o voce de care fortele politice sunt tot mai mult obligate sa tina seama .Oamenii politici si partidele incearca sa influienteze evolutii politice prin intermediul confruntarilor de idei din blogosfera.Sub titlu de ipoteza unii blogeri apar pe state de plata guvernamentale sau de partid si , cu certitudine, alti blogeri scriu motivati de convingeri proprii.Acestia sunt anonimii blogosferei.Exista insa si oameni politici care folosesc blogul ca arma politica.E suficient sa ne gandim la omul politic Nastase , care , dupa ce s-a plasat sub scutul protector al parlamentului considera ca e mai util sa lupte cu DNA in blogosfera decat in sala pasilor pierduti sau in sala de judecata a unei instante.Merita sa ne gandim apoi la Vasile Dancu , cel care , prin intermediul blogului personal transmite de maniera subtila indicatii liderilor transilvaneni sau membrilor simpli de partid nemultumiti de sovaielnicul Mircea Geoana sau de revenirea dinozaurilor iliescieni in functii de decizie in PSD.A nu se uita de asemenea de faptul ca in cladiri guvernamentale , cu finantare din bani publici exista structuri care inventariaza luarile de pozitii dominante din blogosfera.

NOTA: Postarea initiala pe cododex@ politica, de catre Mihai_tincanul Mihai _tincanul ego sum..(adica GERULA)

Vezi profilul utilizatorului

2 Relatia real-virtual la data de Dum Sept 14, 2008 5:53 pm

Vizitator Blue

muritor de rand
***Real-Virtual***
Internetul, cu forta lui de patrundere, se gaseste in viata tot mai multor oameni.
Prin satisfacerea nevoii de acces rapid la inormatie si posibilitatea de a comunica in tim real cu cei mai diferiti oameni, devenim captivii acestei utilitati.
E bine? E rau? Nu stiu.
Ce stiu e ca, prin dependenta fata de tastatura si ecranul monitorului, lumea virtuala, ne captiveaza.
Lumea virtuala care se creaza si se dezvolta zilnic, ne apare din ce in ce mai complexa. Problema care, cred ca se pune, este:
Oare, impactul asupra realului este atat de mare in realitata cum ni se pare noua?
Sau, in realitatile din Romania lui 2008, acest impact e doar o iluzie?
Cred ca, de raspunsul la aceasta intrebare, depinde importanta pe care o are Blogosfera asupra politicului.
Sunt reale blogurile tot mai multor oameni politici.
Se discuta verzi si uscate, lumea se cearta ca in viata reala, cateodata intervine administratorul si-i linistese pe cei prea colerici, uneori se ajunge la cate o concluzie.
Ei bine, aceste discutii, se regasesc oare in activitatea politicianului gazda?
Cred ca nu ar fi lipsit de interes, ideea nu e a mea, crearea unui partid: P.I.R. -Partidul Internautilor din Romania. Poate asa mai multe idei din realitatea virtuala se vor regasi in lumea reala. Si nu sunt putine deloc.

Eu zic ca ar fi mai tare ideea cu Uniunea Dacilor sau Uniunea Mondiala a Dacilor : UMD !

Irene05

muritor de rand
dap discutii si iar discutii...polemica si fapte nema.......
cineva zicea : "fapte, nu vorbe "
multe se discuta in politica si pe forumuri dar pana la a se pune n practica e cale lunga ...in general se pierd pe drum....intai e ideea...apoi devine petitie...apoi....merge la primarie....la consilieri...la guvern si in general ramane acolo in caz ca a supravietuit drumului anevoios........ar fi bine daca ar trece de guvern.....degeaba presedintele aproba daca guvernul respinge.......
pe blog si pe forum se poate discuta orice si infiintarea unui partid special pentru asta n ar avea mare efect si probabil ar fi ori cenzurat , ori ar disparea imediat, oamenii ar fi redusi la tacere sau pur si simplu s ar plictisi de latrism degeaba.....fara nici un beneficiu...fara nici o schimbare...

Vezi profilul utilizatorului http://irene05.hi5.com

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum