Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Holocaustul transilvanean by Mihai_tincanul -

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Holocaustul transilvanean by Mihai_tincanul - la data de Mier Sept 03, 2008 1:48 pm

GERULA

vrajitor
Holocaustul transilvanean
Scris de Mihai_tincanul -
Scriu aceste randuri revoltat de un demers autonomist tembel facut public in data de 30 august 2008.E vorba despre anuntul facut de președintele CNS, Balazs Izsak privind preconizata organizare a unui referendum legat de pretentii autonomiste din secuime.Preconizatul referendum ar urma sa aiba loc la 30 noiembrie 2008.Se uita insa ca in noiembrie si decembrie 1918 in unele localitati din Ardeal au avut loc atrocitati antiromanesti: in ziua de 8 noiembrie 1918, la Belis ,judetul Cluj, 45 de persoane au fost impuscate si arse pe rug de catre armata ungara sosita de la Budapesta; in ziua de 5 decembrie 1918 la Targul Lapus, din judetul Maramures, armata ungara a impuscat in curtea scolii din localitate 25 de persoane. Asemenea fapte s-au petrecut si la Sighistel, comuna Campani, judetul Bihor, la Susani, judetul Timis si in alte localitati.

Aceasta impertinenta initiativa autonomista a fost facuta publica la finele lunii august desi sau tocmai pentru ca ziua de 30 august pentru romani marcheaza o pagina neagra a istoriei. La 30 august 1940, în palatul Belvedere din Viena , Joachim von Ribbentrop ministrul de externe al Germaniei si Galeazzo Ciano ministrul de externe al Italiei au impus Romaniei Diktatul de la Viena. A fost rapit Romania nord-vestul Transilvaniei, anexându-l Ungariei. Mai exact un teritoriu de 43.429 kmp, cu peste 2.667.000 de locuitori, din care mai multe de jumătate erau români. Pe teritoriul transilvan cedat s-au produs o serie de incidente în care etnici români au fost masacrați în mod barbar de trupele horthyste:

-La 9 septembrie 1940, in comuna Traznea, judetul Salaj, au fost impuscati 125 de romani si 2 evreice ;

- In noaptea de 13 spre 14 septembrie 1940, Ip, ,judetul Salaj, in noaptea de 13 spre 14 septembrie 1940, armatele ungare horthyste au impuscat 159 de persoane.

Atrocitati fara seaman au avut loc si la Ciumărna, Zalău, Camăr, Dragu, Hida, Cosniciu de Sus, Cerâșa, Marca, Nușfalău, Sărmașu, Mureșenii de Câmpie, Câmpia Turzii, Luduș, Prundu Bârgăului, Huedin, Cucerdea, Lăscud. În paralel, a fost derulată o amplă operațiune de expulzare și intimidare a etnicilor români pe întreg teritoriul Transilvaniei de Nord..Peste 16000 de romani transilvaneni au fost deportati in Ungaria hortista .Alte zeci de mii de romani au fost expulzate la sud de linia de demarcatie stabilita prin diktat.Au fost distruse si profanate biserici , s-au interzis invatamintul si publicatiile in limba romana.

Crime antiromanesti au avut loc in Ardealul de nord si in anul 1944, dupa ce armata romana a intors armele impotriva Germaniei . La Sarmas, judetul Mures, jandarmii unguri si garzile nationale maghiare au impuscat sau ingropat de vii 165 de evrei si 39 de romani. . Fapte similare s-au petrecut si la Brancovenesti, la Orsova si in satul Lascud, toate din judetul Mures, ca si la Campia Turzii, Muresenii de Campie, Geaca, Sucutard, localitati din judetul Cluj.

Autoritatile statului roman manifesta in opinia mea o atitudine permisiva fata de escaladarea discursului iredentist al unor reprezentanti ai elitelor maghiare din Transilvania ,care au nostalgia Ungariei mari .Chiar daca marea masa a maghiarilor din Transilvania are cu totul alte preocupari si nu sunt receptive la discursul cu tenta iredentista , manifestarile cu caracter iredentist nu trebuiesc ignorate.

Consider ca trebuie sa invatam si putem invata de la evreii autointitulat poporul ales ce inseamna respectul pentru martiriul inaintasilor .Romanii uita , nepermis de repede uita de faptul ca intr-un trecut nu prea indepartat conationali de ai nostri au murit in chinuri doar pentru vina de a se fi nascut romani. De ne vom uita martirii , ne blestema istoria.Daca nu invatam din ororile si greselile trecutului , exista riscul ca acestea sa se repete.Romani si unguri , suntem condamnati sa traim impreuna.Sa o facem intr-o atmosfera de pretuire si respect reciproc , intr-o Romanie membra a marii familii europene.
PS Mihai_tincanul ego sum.(adica GERULA)

Vezi profilul utilizatorului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum