Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Prelegeri pentru crestinism autentic

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 2:14 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris: Si in ce limba a vorbit Adam, dupa "voi TOTI"?

Presupun ca vorbea in limba onomatopeica.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

27 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 2:17 pm

Tudorel666 a scris:

Adam si Eva vorbeau in limba ebraica, cu siguranta! O sa va spuna Anticristul mai multe cum a fost cu alfabetul ebraic, cum au fost date literele si cum incepe Tora! Sleep

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 2:26 pm

Tudorel666

eliberat
Hangiul a scris:
Tudorel666 a scris:

Adam si Eva vorbeau in limba ebraica, cu siguranta! O sa va spuna Anticristul mai multe cum a fost cu alfabetul ebraic, cum au fost date literele si cum incepe Tora! Sleep

Presupui ca vorbeau in limba ebraica, ai ajuns la concluzia aceasta studiind, sau ti-a descoperit-o Dumnezeu domniei tale si domnia ta ne-o descopera noua?

29 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 2:31 pm

Tudorel666 a scris:
Presupui ca vorbeau in limba ebraica, ai ajuns la concluzia aceasta studiind, sau ti-a descoperit-o Dumnezeu domniei tale si domnia ta ne-o descopera noua?
Am studiat din Tora si Talmud(legea orala a lui Moise) si inca sunt in studiu si discut in paralel cu amicul Anticristul, deoarece intentionez sa trec la Iudaism.
As propune sa se inceapa un studiu al Bibliei verset cu verset, si din prisma Iudaismului si din cea a Crestinismului, aici pe forum! Oricum Vechiul Testament si Tora se spune ca sunt identice. Ne putem insa convinge studiind verset cu verset si comentand.

30 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 2:38 pm

Tudorel666

eliberat
Hangiul a scris:
Tudorel666 a scris:
Am studiat din Tora si Talmud(legea orala a lui Moise) si inca sunt in studiu si discut in paralel cu amicul Anticristul, deoarece intentionez sa trec la Iudaism.
As propune sa se inceapa un studiu al Bibliei verset cu verset, si din prisma Iudaismului si din cea a Crestinismului, aici pe forum! Oricum Vechiul Testament si Tora se spune ca sunt identice. Ne putem insa convinge studiind verset cu verset si comentand.

Nu mi-ati raspuns totusi la intrebare. Sa inteleg ca o considerati prosteasca sau ca eu nu merit un raspuns?

31 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 3:01 pm

Tudorel666 a scris:
Nu mi-ati raspuns totusi la intrebare. Sa inteleg ca o considerati prosteasca sau ca eu nu merit un raspuns?
Stimate domn, eu am crezut ca v-am raspuns pe scurt, cand v-am spus ca am studiat Tora si Talmud(legea orala a lui Moise)... E mai mult de spus si de aceea as propune studiul VT(Tora), verset cu verset, fapt care nu ar strica nimanui si eu as putea sa imi aprofundez cunostintele in domeniul Iudaismului.
In afara de Legea scrisa, mai exista si o Lege transmisa oral si pe care crestinii nu o iau in considerare, deoarece tine doar de Iudaism. Aceea e pastratoarea poporului evreu.

32 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 3:06 pm

Tudorel666

eliberat
Hangiul a scris:
Tudorel666 a scris:
Stimate domn, eu am crezut ca v-am raspuns pe scurt, cand v-am spus ca am studiat Tora si Talmud(legea orala a lui Moise)... E mai mult de spus si de aceea as propune studiul VT(Tora), verset cu verset, fapt care nu ar strica nimanui si eu as putea sa imi aprofundez cunostintele in domeniul Iudaismului.
In afara de Legea scrisa, mai exista si o Lege transmisa oral si pe care crestinii nu o iau in considerare, deoarece tine doar de Iudaism. Aceea e pastratoarea poporului evreu.

Imi cer scuze atunci ca nu am fost multumit cu acel raspuns indirect.
Privitor la studiul VT, verset cu verset, nimeni nu va impiedica sa deschideti un topic special pentru aceasta.
Cred ca va fi mai mult decat interesant.

33 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 6:20 pm

Anticristul

eliberat
Prea multa domnie domnilor.Haideti sa ne respectam ca oameni si sa vorbim adevarul.Limba lui Adam au vorbit-o patriarhi,dela ei a invatat si Noe sa vorbeasca .Sem a fost fiul lui ,iar Avraam ia dat Zeciuala (Vezi Meleh tedek)Deut 14.Asa ca Avraam a vorbit cu Sem aceiasi limba iar Avraam nu a facut parte din adunarea de la turnul Babel.
Noi sintem urmasi ai lui Avraam ,Ithak si Iacov.Ce e greu de stiut ce limba vorbea Adam?

34 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 6:36 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Prea multa domnie domnilor.Haideti sa ne respectam ca oameni si sa vorbim adevarul.Limba lui Adam au vorbit-o patriarhi,dela ei a invatat si Noe sa vorbeasca .Sem a fost fiul lui ,iar Avraam ia dat Zeciuala (Vezi Meleh tedek)Deut 14.Asa ca Avraam a vorbit cu Sem aceiasi limba iar Avraam nu a facut parte din adunarea de la turnul Babel.
Noi sintem urmasi ai lui Avraam ,Ithak si Iacov.Ce e greu de stiut ce limba vorbea Adam?

Patriarhii au aparut dupa Turnul Babel si amestecarea limbilor. De atunci, nimeni nu a mai vorbit limba lui Adam, care se vorbea pana atunci.
Astept totusi o contrareplica logica si inteligenta.

35 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 9:21 pm

Anticristul

eliberat
Patriarhi au fost toata linia spitei de neam a lui Set pina la Noe.
Toti au vorbit aceeasi limba iar Avraam nu a fost la incurcarea limbilor ,ci si a pastrat limba in continuare.

36 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 9:27 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Patriarhi au fost toata linia spitei de neam a lui Set pina la Noe.
Toti au vorbit aceeasi limba iar Avraam nu a fost la incurcarea limbilor ,ci si a pastrat limba in continuare.

Pai Avraam nu a fost la incurcarea limbilor, ca nu era nascut inca. Au fost insa stramosii lui. Sau este ceva ce eu nu stiu?

37 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 9:41 pm

Anticristul

eliberat
Citeste cu atentie

38 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 9:48 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Citeste cu atentie

Tot nu pricep, desi am recitit de cateva ori.

39 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Dum Sept 14, 2008 9:57 pm

Enohabel

muritor de rand
Tudorel666 a scris:

Pai Avraam nu a fost la incurcarea limbilor, ca nu era nascut inca. Au fost insa stramosii lui. Sau este ceva ce eu nu stiu?

Tudorele esti tare de tot, o mai fi cate ceva care tu nu le stii Laughing

ia zii matale ce forma geometrica avea piatra din capul unghiului ce so folosit la zidirea templului pe timpul lui Solomon???

40 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Lun Sept 15, 2008 7:35 am

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:
Tudorel666 a scris:

Tudorele esti tare de tot, o mai fi cate ceva care tu nu le stii Laughing

ia zii matale ce forma geometrica avea piatra din capul unghiului ce so folosit la zidirea templului pe timpul lui Solomon???

Banuiesc ca unghiulara, posibil piramidala, dar ce legatura are cu limba pe care o vorbea Avraam?

41 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Lun Sept 15, 2008 1:35 pm

Enohabel

muritor de rand
Tudorel666 a scris:

Banuiesc ca unghiulara, posibil piramidala, dar ce legatura are cu limba pe care o vorbea Avraam?

Piatra din capul unghiului avea forma de L cubic ca sa cuprinda la colt 2 laturi ale zidului,

si da nu are legatura cu limba ce o vorbea Adam(nu Avraam), dar nici limba care o vb Adam nu are legatuura cu tema topicului, aici dezbatem despre crestinism autentic...
si nu va mai bateti capul ca nu se stie ce limba vb Adam deoarece la Babel au aparut o multime de limbi

42 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Lun Sept 15, 2008 7:48 pm

Anticristul

eliberat
Parca banuiesc ca vrei sa zici ca piatra aia a fost Cristos.Dar daca ai citi psalmul acela mai cu atentie si daca ai putea si in original vai ce mult ai intelege.
Referitor la incurcarea limbilorAvraam a fost om matur atunci.Vezi spitele de neam si raspindirea popoarelor pe pamint.Vezi viata lui Nimrod intemeietorul cetati si cine la ucis si cind.

43 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Mar Sept 16, 2008 8:59 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:Prea multa domnie domnilor.Haideti sa ne respectam ca oameni si sa vorbim adevarul.Limba lui Adam au vorbit-o patriarhi,dela ei a invatat si Noe sa vorbeasca .Sem a fost fiul lui ,iar Avraam ia dat Zeciuala (Vezi Meleh tedek)Deut 14.Asa ca Avraam a vorbit cu Sem aceiasi limba iar Avraam nu a facut parte din adunarea de la turnul Babel.

Nu cumva copii invatau sa vorbeasca de la mamele lor si nu de la tati ?

Avraam a avut 8 fii care vorbeau cam tot atatea limbi diferite. De ce oare ?

Sau daca limbajul celor din vremea tentativei de zidire a cetatii Babel, era cel corect, de ce a trebuit sa fie incurcat ?
Negresit ca daca limba lor era limbajul lui Dumnezeu, ei ar fi inteles pe Dumnezeu si nu s-ar fi apucat de acea zidire. Dar se vede bine ca ei nu cunosteau glasul Domnului.

Nici fariseii, carturarii si preotii din vremea lui Iisus nu cunosteau limba lui Avraam, deoarece nu au inteles ce le-a vorbit Domnul Iisus, pe cand Avraam a inteles si a fost numit prietenul lui Dumnezeu.

44 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Joi Sept 18, 2008 5:10 pm

Artistu

demon
HIRAN a scris:Sau daca limbajul celor din vremea tentativei de zidire a cetatii Babel, era cel corect, de ce a trebuit sa fie incurcat ?
Negresit ca daca limba lor era limbajul lui Dumnezeu, ei ar fi inteles pe Dumnezeu si nu s-ar fi apucat de acea zidire. Dar se vede bine ca ei nu cunosteau glasul Domnului.

Nici fariseii, carturarii si preotii din vremea lui Iisus nu cunosteau limba lui Avraam, deoarece nu au inteles ce le-a vorbit Domnul Iisus, pe cand Avraam a inteles si a fost numit prietenul lui Dumnezeu.

1. Pentru a-i impiedica sa se coordoneze in lucrarea lor. Banuiesc ca n-ai avut niciodata macar un "santier" in casa, sa vezi cat de importanta e comunicarea intre faientzar si instalator, sa nu mai zic intre tine si ei, right?
2. "Negresit"? Ce limba vorbeau cei din Sodoma si Gomora, btw?
3. Isus s-a adresat de cateva ori in aramaica si cuvintele au fost netraduse ci lasate asa in NT. Daca observi ca acele cuvinte se adresau tatalui intr-o forma foarte personala, se poate presupune ca erau cuvintele pe care le intelegea tatal - aka limba in care le vorbea/se intelegeau cu dumnezeu. Din cate am citit, limba aramaica era folosita ca engleza astazi sau latina de-a lungul imperiului. A afirma ca preotii, carturarii si fariseii n-o stiau e ca si cum i-ai face inculti pe cei care chiar aveau acces la educatie.

45 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Vin Sept 19, 2008 1:10 am

Enohabel

muritor de rand
Domnilor sa revenim la tema topicului...am aratat ca cea mai potrivita definitie a bisericii autentice este; "LOCUL MANIFESTARII PREZENTEI LUI DUMNEZEU",

Acum sa vb despre crestinism autentic, care e diferenta esentiala dintre religie si credinta???
-de cate feluri este credinta si care e buna???
poftiti domnilor; la subiect, si lasa-ti chestia cu limbile ca nu-i deloc important

46 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Vin Sept 19, 2008 2:06 am

Artistu

demon
Enohabel a scris:Domnilor sa revenim la tema topicului...am aratat ca cea mai potrivita definitie a bisericii autentice este; "LOCUL MANIFESTARII PREZENTEI LUI DUMNEZEU",

Acum sa vb despre crestinism autentic, care e diferenta esentiala dintre religie si credinta???
-de cate feluri este credinta si care e buna???
poftiti domnilor; la subiect, si lasa-ti chestia cu limbile ca nu-i deloc important

Religia da forma "de masa" a credintei individuale. Imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat daca nu exista religia care sa adune toate textele/dovezile care te fac pe tine sa crezi si la 2000 de ani distanta. Iar daca chiar vrei o definitie "ezoterica" a bisericii uite una bazata pe preceptele crestine: Omul.

47 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Vin Sept 19, 2008 4:49 am

Anticristul

eliberat
Omul a fost creiat ,om de la inceput.Ce a intentionat Isus cind a zis:Pe aceasta sela voi construi ..Ce?

48 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Vin Sept 19, 2008 1:37 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Omul a fost creiat ,om de la inceput.Ce a intentionat Isus cind a zis:Pe aceasta sela voi construi ..Ce?

Omul a fost creat, dar la inceput in el nu se manifesta dumnezeu. Era doar un pet. De-abia dupa ce a fost izgonit din eden poti spune ca incepe zidirea bisericii in Om - aka prin comportamentul lui incepe sa se manifeste dumnezeu. Dar asta este un concept atat de strain incat nici un crestin nu l-ar recunoaste si oricum biserica sau casa de rugaciune sau orice alt spatiu exterior omului e mai important anyway. Si e "normal" sa fie asa, pentru ca afirmarea unei credinte are nevoie de imagine exterioara/prezenta fizica.

49 Re: Prelegeri pentru crestinism autentic la data de Vin Sept 19, 2008 3:16 pm

Anticristul

eliberat
Sabat Salom din Israel.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum