Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Este Dumnezeu un tată iubitor?

63% 63% [ 5 ]
13% 13% [ 1 ]
0% 0% [ 0 ]
24% 24% [ 2 ]
Total voturi : 8

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Vin Sept 05, 2008 7:58 pm

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

2 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 7:58 am

Da sigur ca este iubitor ca altfel cum se intelege ca a adus si inca aduce asa multi oameni inclusiv pruncila el in cer sa fiu langa el...
Dumnezeu este un tata iubitor dar de crime, de suferinte si de nedreptate. Asta-i justitia lui. Copii mititei care inca nu au gustat viata zac bolnavi de cancer, boala de care nu scapa in viata.
Cat de iubitor trebuie sa fie un tata ca sa permita un razboi in care zeci de milioane i-si pierd viata si altii raman invalizi...
Daca exista un Dumnezeu, eu cred ca este o culme de rautate.

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 9:04 am

Păi asta a reușit să dovedească creativitatea întregului univers.
Este iubire și gata!
Dacă tu nu poți pătrunde o înțelepciune atât de adâncă înseamnă că trăiești încă în întuneric.
Asta e o înțelepciune mult prea înaltă ca să poată fi pătrunsă de om!
Trebuie să pleci genunchii înaintea unei asemenea măreții!

4 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 9:23 am

Catalina

muritor de rand
In popor se spune''Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce. Prin suferinta se ajunge la mantuire.''

Efeseni 5
2Trăiți în dragoste, după cum și Hristos ne-a iubit, și S-a dat pe Sine pentru noi "ca un prinos și ca o jertfă de bun miros", lui Dumnezeu.

6Nimeni să nu vă înșele cu vorbe deșarte; căci din pricina acestor lucruri vine mânia lui Dumnezeu peste oamenii neascultători.

9Căci roada luminii stă în orice bunătate, în neprihănire și în adevăr.

10Cercetați ce este plăcut înaintea Domnului,

11și nu luați deloc parte la lucrările neroditoare ale întunericului, ba încă mai degrabă osândiți-le.

5 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 10:35 am

Remussatala a scris:Păi asta a reușit să dovedească creativitatea întregului univers.
Este iubire și gata!
Dacă tu nu poți pătrunde o înțelepciune atât de adâncă înseamnă că trăiești încă în întuneric.

Imi pare rau dar pe mine nu puteti ameti cu cuvinte goale si neintelese si nu cu psalmi deoarece ,dupa cum stiti, eu nu cred in Noul Testament.Cat despre cuvinte goale si aiureli ca de exemplu : "Păi asta a reușit să dovedească creativitatea întregului univers.
Este iubire și gata!" Cine gaseste un pic de logica in aceasta fraza,sa-mi explice si mie.
" Dacă tu nu poți pătrunde o înțelepciune atât de adâncă înseamnă că trăiești încă în întuneric." Uite la asta m`am gandit cand am scris de ameteala. Totus nu ma ameteste nu "intelepciunea" si nu "intunericul".

La mine intelepciunea are inteles. De exemplu: Hai sa zicem ca exista un Dumnezeu milos , frumos, intelept si tot ce vrei. Printre altele,tot ce se intampla, din vointa Lui si asentimentul Lui se intampla. Atuncia, daca un om ca mine pretinde ca nu exista Dumnezeu asta-i cu asentimentul Lui si cu voia Lui !!!!!! In plus, uite ca nu m`a lovit fulgerul si nu am pierdut la poker.Sanatatea mi-e buna si in general, nu ma plang. Pai daca eram eu Dumnezeu,praf as fi facut din cine nu crede ca`s Dumnezeu si inca ma face criminal....

Dragii mei, la mine nu merge inventia crestina:" Crede si nu cerceta" ca asta se potriveste la prosti ,nu la mine. La preoti care nu au raspunsuri valabile la multe intrebari a credinciosilor a fost foarte comfortabil sa se dea un raspuns uniform: "Crede ce-ti spun si nu bate capul". La mine nu merge. Eu vreau sa stiu,sa inteleg si sa cantaresc inainte de adopt raspunsul.

6 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 11:59 am

Tudorel666

eliberat
Der Bedeu a scris: Daca exista un Dumnezeu, eu cred ca este o culme de rautate.

Daca este asa, de ce in lume mai exista si bine?! Daca Dumnezeu ar fi culmea rautatii, nu ar trebui sa ne fie tot timpul, tuturor, numai rau?!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

7 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 12:13 pm

Tudorel666 a scris:
Der Bedeu a scris: Daca exista un Dumnezeu, eu cred ca este o culme de rautate.

Daca este asa, de ce in lume mai exista si bine?! Daca Dumnezeu ar fi culmea rautatii, nu ar trebui sa ne fie tot timpul, tuturor, numai rau?!

Pai nu intelegi dragul meu,nu are nici o legatura cum e Dumnezeu,daca exista si cum sunt oameni. Azi, Daca Dumnezeu e bun milos samd,si oamenii sunt la fel? Afara de asta cum or fii oamenii,vor fiicum vrea Dumnezeu. Daca oamenii vor injura pe Dumnezeu,din ordinul lui Dumnezeu o vor face....
Vezi, asta-i una din problemele care daca vor fi aduse in fata bisericei ca sa se primeasca raspuns,li se va zice:"crede si nu cerceta". Asa ca un papagal...

8 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 1:47 pm

Der Bedeu a scris:
Remussatala a scris:Păi asta a reușit să dovedească creativitatea întregului univers.
Este iubire și gata!

Imi pare rau dar pe mine nu puteti ameti cu cuvinte goale si neintelese si nu cu psalmi deoarece ,dupa cum stiti, eu nu cred in Noul Testament.Cat despre cuvinte goale si aiureli ca de exemplu : "Păi asta a reușit să dovedească creativitatea întregului univers.
Este iubire și gata!" Cine gaseste un pic de logica in aceasta fraza,sa-mi explice si mie.
" Dacă tu nu poți pătrunde o înțelepciune atât de adâncă înseamnă că trăiești încă în întuneric." Uite la asta m`am gandit cand am scris de ameteala. Totus nu ma ameteste nu "intelepciunea" si nu "intunericul".

La mine intelepciunea are inteles. De exemplu: Hai sa zicem ca exista un Dumnezeu milos , frumos, intelept si tot ce vrei. Printre altele,tot ce se intampla, din vointa Lui si asentimentul Lui se intampla. Atuncia, daca un om ca mine pretinde ca nu exista Dumnezeu asta-i cu asentimentul Lui si cu voia Lui !!!!!! In plus, uite ca nu m`a lovit fulgerul si nu am pierdut la poker.Sanatatea mi-e buna si in general, nu ma plang. Pai daca eram eu Dumnezeu,praf as fi facut din cine nu crede ca`s Dumnezeu si inca ma face criminal....

Dragii mei, la mine nu merge inventia crestina:" Crede si nu cerceta" ca asta se potriveste la prosti ,nu la mine. La preoti care nu au raspunsuri valabile la multe intrebari a credinciosilor a fost foarte comfortabil sa se dea un raspuns uniform: "Crede ce-ti spun si nu bate capul". La mine nu merge. Eu vreau sa stiu,sa inteleg si sa cantaresc inainte de adopt raspunsul.
Hei! Hei! Hei!
Dar tu nu te mai uiți puțin și la user?
Nu te mai uiți și la cine scrie mesajul?
Chiar nu ști câte și mai câte am scris eu împotriva creștinismului aici în forum?
rolf

9 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 2:36 pm

Vizitato

Vizitator
Am votat ca nu ma intereseaza si asta e adevarul!

PS: Al cui tata?

10 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 5:32 pm

SilverStar

muritor de rand
NU! Un tata bun si iubitor isi pedepseste copiii cu dragoste, cu intelegere si nu cu paru'... kisses1

11 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Lun Sept 08, 2008 6:03 pm

Remussatala a scris:[quote="Der Bede.
Hei! Hei! Hei!
Dar tu nu te mai uiți puțin și la user?
Nu te mai uiți și la cine scrie mesajul?
Chiar nu ști câte și mai câte am scris eu împotriva creștinismului aici în forum?
rolf[/quote]

Am vazut ,am vazut dar intelege ca nu am nimica impotriva unei religii si nu a credinciosilor ei cat timp nu ma calca pe batatura. Aci a fost intrebata daca Dumnezeul este asa si asa.Eu am intrebat daca exista asa ceva.Mi s`a raspuns cum mi s`a raspuns .Pana aci istoria. Acuma ce facem cu Dumnezeu?

12 Re: Este Dumnezeu un tată iubitor? la data de Mar Sept 09, 2008 12:10 am

Dar pentru creștini nu contează dacă Dumnezeu există sau nu. Pe ei nu îi interesează asta. Pe ei îi interesează dacă pleacă de la biserică cu o imagine de oameni morali sau nu.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum