Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 5]

1 Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Dum Sept 07, 2008 4:46 am

Enohabel

muritor de rand
Acest material l-am gasit pe internet la predici audio, si deoarece este ceva destul de voluminos am considerat ca e mai bine sa extrag ideile principale, ca astfel acest material sa poata fi folosit de fratii care tin mesaje in adunare iar cei care citesc materialul sa aiba o viziune asupra implinirii profetiilor din apocalipsa si despre cele 2 reveniri ale Domnului

01 Necesitatea studiului biblic

-Domnul vrea sa ne umplem de cunostinta voii Lui (Col 1;19)
-binecuvantarea certitudinilor
-ce este un studiu biblic?
-sa nu fim doar turisti ci cercetatori
-sa ne adancim in scriptura asa cum albina se adanceste in floare ...
-o cunoastere mai profunda
- studiul teologic-apologetic este cea mai inalta stiinta in primul rand sa-l cunoastem pe Dumnezeu
-studiul teologic are gradul cel mai mare de perspectiva si gradul cel mai mare de aplicabilitate practica
- Scopul unui studiu biblic este sa ai sa capeti viata vesnica
-daca cineva vrea sa ajunga in cer trebuie sa-si faca timp sa studieze drumul care duce acolo...
-un alt scop al unui studiu biblic este sa te cunosti pe tine(Isaia,Iov,Petru etc)
-il cunosti pe Domnul,apoi te vezi pe tine si apoi cunosti pe cei din jur
-il cunosti pe Domnul si esti puternic si stii toate lucrurile
-in zilele noastre se practica un crestinism dupa ureche si uitam sa ne intoarcem la ce este scris
- extremele... unii spun; avem duhul si este suficient,altii nu mai avem nevoie de descoperiri avem biblia
-teama neincredere de studiu biblic...ca se nasc controverse partide risc de interpretari gresite..
-majoritatea dezbinarilor se nasc din faptul ca unii taie din ce este scris,altii adauga la ce este scris(traditie sau accent pe un anumit adevar si estomparea celorlalte)
-sa lasam scriptura ceea ce ea vrea sa spuna
-altii neglijeaza studiul deoarece isi inchipuie ca stiu prea multe,ca stie totul
-oamenii se impart in 3 categorii;
-cei ce nu stiu ca nu stiu
-cei ce stiu ca nu stiu...dar nu fac nimic
-cei ce stiu si totusi vad ca mai au de invatat
-pentru un studiu se cer niste calitati
-statornicia(ei primesc cele mai mari binecuvantari)
-efort intelectual(studiul nui pentru lenesi si comozi)Dumnezeu hraneste si pasarile dar nu le-o arunca in cuib...
-convingere de necesitate(trebuie sa fii convins ca iti estte necesar tie)
- tu ai urmarit invatatura mea zice Pavel la Timotei...
-invatatura determina purtarea
-purtarea produce hotarari si dezvolta credinta si celelalte virtuti

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Dum Sept 07, 2008 5:09 am

Păi hai să ne punem pe studiat fraților atunci!
Mai credem câte ceva!

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

3 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Sept 09, 2008 9:27 am

Vizitato

Vizitator
dacă tot ne îndemni să studiem Scriptura, atunci scrie principiile hermenuticii pe care ne sfătuiești s-o folosim, având grijă să anexezi proba biblică aferentă fiecărei afirmații asupra metodologiei acelei hermeneutici.
Despre teologie sistematică nu mai zic nimic.....acum. Next episode!

Acum doar PROBA BIBLICĂ aferentă hermeneuticii pe care ne sfătuiești s-o folosim.

4 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Sept 09, 2008 11:15 pm

Enohabel

muritor de rand
02 Venirea Domnului

-acest subiect despre venirea Domnului este neglijat in zilele noastre
-biserica se indreapta spre un mare eveniment;revenirea Domnului
-unul din motive ca nu se vb despre acest subiect este teama de exagerari
-aceasta teama este motivata si de faptul ca multi au prezis date cand vine Domnul si s-au inselat
-iata cateva previziuni;
-puritanii au zis ca Domnul vine in anul 1640
-cel care a descoperit logaritmii a zis anul 1688-1700
-Isak Newton a zis anul 1715
-unul din cei mai renumiti a fost Miler,el a zis initial anul 1843 apoi a schimbat si a dat o data exacta;22 oct.1844
-martorii au dat mai multe date cand vine Domnul
-un alt motiv ca nu se vb despre venirea Domnului esta ca nu este acceptat asa cum ii scris in scriptura...
-venirea Domnului este legata de restaurarea evreilor...ori multi nu accepta asta
-sunt cel putin 7 pilde care vb de venirea Domnului
1.Domnul vine pentru biserica sa-i aduca gloria si rasplata
2.pentru Israel restaurarea si intemeierea imparatiei de 1000 de ani
3.pentru lume va aduce judecata
-invatatura despre venirea Domnului aduce binecuvantari personale (-cununa se da la cei ce iubesc venirea Lui)
- cine studiaza si vb despre venirea Domnului in el se produce o detasare(de lumea aceasta) si o anticipare ca stie sfarsitul...
-este bine sa dorim darurile si binecuvantarile Domnului dar mai bine este sa dorim si sa asteptam venirea Lui
-asteptand fericita noastra nadejde...asteptarea Domnului
-venirea Domnului este personala...si fizica
-Domnul va veni neasteptat atunci nu va mai fi timp de pregatire(pilda fecioarelor)
-cel ce a fost judecat pe pamant va veni sa judece pamantul
-venirea Domnului este iminenta
-profetiile despre venirea Domnului se vor implini literar asa cum s-au implinit literar profetiile cu privire la prima venire a Domnului

5 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 10, 2008 6:33 pm

Vizitato

Vizitator
Nu vrei sa ai o doscutie academica, observ.
Vrei doar sa ne umpli forumul cu doctrina post-mileniala, mi se pare.

Nu mai spune despre studiu daca nu poti proba metoda ta de studiu cu Scriptura.

6 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 10, 2008 7:38 pm

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:02 Venirea Domnului

-este bine sa dorim darurile si binecuvantarile Domnului dar mai bine este sa dorim si sa asteptam venirea Lui

Si de unde stii ca nu a venit deja?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

7 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 10, 2008 7:43 pm

Enohabel

muritor de rand
Zexelica a scris:Nu vrei sa ai o doscutie academica, observ.
Vrei doar sa ne umpli forumul cu doctrina post-mileniala, mi se pare.

Nu mai spune despre studiu daca nu poti proba metoda ta de studiu cu Scriptura.

In legatura cu tema putem vb oricand si poti posta aici ce cunosti despre subiectul acesta

Am mentionat si mai spun, studiul nu este al meu dar am rezonat cu asta si am mai inlocuit unde era gresit

8 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 10, 2008 7:47 pm

Enohabel

muritor de rand
Tudorel666 a scris:

iti dai seama???, ce se poate discuta cu un user care si-a ales nr fiarei??? cand Eva o stat la taclale cu sarpele o iesit ce o iesit...

iar ereziile preteriste nu ma intereseaza doar cand trebuie demascate...

9 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 10, 2008 7:58 pm

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:
Tudorel666 a scris:

iti dai seama???, ce se poate discuta cu un user care si-a ales nr fiarei??? cand Eva o stat la taclale cu sarpele o iesit ce o iesit...

iar ereziile preteriste nu ma intereseaza doar cand trebuie demascate...

Si Dumnezeu a stat de vorba cu Satana...De ce nu ai face si tu la fel?

10 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 10, 2008 8:12 pm

HIRAN

demon
Enohabel a scris:
Am mentionat si mai spun, studiul nu este al meu dar am rezonat cu asta si am mai inlocuit unde era gresit

Si de unde ati cunoscut ce era gresit ?
Sau ati considerat gresit ceea ce nu se potrivea cu notiunile dvs. preinvatate ?

11 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 10, 2008 10:31 pm

Vizitato

Vizitator
Enohabel a scris:In legatura cu tema putem vb oricand si poti posta aici ce cunosti despre subiectul acesta

Nu mi se pare ...... sa zic .... "inspirat" sa postezi ceva care nu cunosti.
Eu te rog sa postezi proba biblica aferenta hermeneuticii pe care ne indemni s-o folosim.
Iar, daca nu poti, si sunt sigur ca hermeneutica gramatical-literal-istorica folosita de seminarii nu se poate proba biblic, atunci ne indemni sa pacatuim.

Iar, daca nu aduci proba biblica nu prea avem ce sa vb..... Nu sunt ineteresat in filozofie omeneasca. Biblie discutam cat vrei.

12 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 3:33 am

Enohabel

muritor de rand
HIRAN a scris:

Sau ati considerat gresit ceea ce nu se potrivea cu notiunile dvs. preinvatate ?

am zis ca am rezonat si am rezonat numai cu ce era bun...

13 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 3:36 am

Enohabel

muritor de rand
03 Domeniul profetic profetii...
\
-pilda cu pepenii otraviti visavis de venirea Domnului....
-ce se intampla cand este neglijata asteptarea revenirii Domnului
-pilda cu robul care bate pe slugi si se imbata cu betivii
-interpretarea profetiilor;
1. implinire literara...in VT exista aprox 300 de profetii despre Domnul Isus care sau implinit literar; Isaia 53, psalmul 22..implinire literara si spirituala...
2. implinire spirituala
3. unele profetii au impinire literara dar si simbolica spirituala( mana, stanca din Horeb, mielul de paste)
-la profetiile despre revenirea Domnului unii spiritualizeaza exagerat, la fel si invatatura despre mileniu...
-profetiile sunt ca o lumina si o calauza 2Petru 1;19
- in Amos scrie; Dumnezeu nu face nimic fara sa spuna slujitorilor sai proroci...
-la fel si despre revenirea Domnului sunt numeroase avertizari si descoperiri profetice
-2 caracteristici de baza,mai speciala ale profetiei;
-implinirea progresiva(deja dar nu inca) exemplu cu imparatia Lui Dumnezeu...
-cronologie specifica( Isaia 61 si Luca 4) anu de indurare si ziua de razbunare sau profetia lui Ioel care vede si revarsarea duhului si semne mari care
apartin sfarsitului...sau Isus cand vb si despre daramarea Ierusalimului si despre venirea lui
-unii profeti vb despre 2 evenimente intr-unul singur dar la implinire poate exista un interval lung de timp intre ele...
-exact asa este si la revenirea Domnului...vor fi 2 etape, prima cand ia mireasa (biruitorii) si a doua cand vine pentru judecata finala , mantuirea ramasitei lui Israel si instaurarea mileniului

14 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 5:39 am

HIRAN

demon
Enohabel a scris:
HIRAN a scris:

am zis ca am rezonat si am rezonat numai cu ce era bun...

REZONÁ, rezonez, vb. I. Intranz. (Înv.) A judeca, a gândi. – Din fr. raisonner, germ. raisonnieren.
A REZON//Á ~éz intranz. rar A confrunta două sau mai multe judecăți pentru a trage o concluzie; a cântări cu mintea; a cumpăni. /<fr. raisonner, germ. raisonnieren

DECI PRELEGERILE SUNT RODUL GANDIRII DVS., PE CARE O CONSIDERATI PRIN EXCELENTA BUNA, DIN MOMENT CE ARE PROPRIETATEA DE A REZONA NUMAI CU CE ESTE BUN.

15 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 10:49 am

Vizitato

Vizitator
Inca nu a enuntat hermeneutica lui.

Putem avea o discutie academica sau ai deschis un thread de barfa?

16 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 2:30 pm

Tudorel666

eliberat
Zexelica a scris:Inca nu a enuntat hermeneutica lui.

Domnule Zexelica, de multe ori am vrut sa va pun aceasta intrebare si nu am indraznit: ce intelegi, domnia ta, prin "hermeneutica"?

17 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 2:54 pm

Leo Luke

muritor de rand
Tudorel666 a scris:

Domnule Zexelica, de multe ori am vrut sa va pun aceasta intrebare si nu am indraznit: ce intelegi, domnia ta, prin "hermeneutica"?

.......la zexe......hermeneutica functioneaza dupa cum vrea el sa iasa
interpretarea.......intreaba-l cum e cu botezul biblic poruncit de Hristos ?.....
.......sau ce inseamna in Apocalipsa .....ferice de cei ce pazesc poruncile
lui D-zeu si au credinta lui Hristos........fingers

18 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 11:02 pm

Enohabel

muritor de rand

Hermeneutica vrei ,hermeneutica iti dau Rolling Eyes
sper sa nu te plictisesc

Capitolul 8. Interpretarea profeției Vechiului Testament în Noul Testament.
Par. 1. Există o legătură strânsă între profeția Vechiului Testament și împlinirea în Noul Testament, pe care Dumnezeu Însuși a întemeiat-o și care, nici un om nu poate îndrăzni să o schimbe sau să o pună deoparte. Aceeași legătură există între profeție și relatarea inspirată a împlinirii. De aceea, exegetul creștin trebuie să susțină deopotrivă că evenimentul care este relatat ca o împlinire a profeției a avut loc prin planul și sfatul premeditat al lui Dumnezeu; și de asemenea că relatarea împlinirii este decisivă pentru înțelegerea și interpretarea profeției.
Comparați Osea 11:1 cu Matei 2:15; Ieremia 31:15 cu Matei 2:17; Isaia 11:1 cu Matei 2:23 și Ioan 1:46; Numeri 21, 8-9 cu Ioan 3:14-15; Geneza 22:18 cu Galateni 3:16; Psalmul 41:10 cu Ioan 13:18.
Par. 2. În afară de aceasta, cineva trebuie de asemenea să observe următoarele reguli: a) În interpretarea cuvântului profetic sau a unei secțiuni din Vechiul Testament, cineva trebuie să investigheze unde există în Noul Testament vre-un raport al unui eveniment care este declarat în mod expres de a fi o împlinire a profeției. Dacă acesta este cazul, exegetul este ușurat de eforturi și investigații ulterioare, și înțelesul cuvintelor individuale este stabilit precis. Comparați Isaia 7:14 cu Matei 1:22-23; Mica 5:1 cu Matei 2:5-6. În această chestiune, pasajele paralele listate în edițiile obișnuite ale Bibliei sunt adesea de un mare ajutor. Dar totuși încă este nevoie mereu să facem o investigație independentă pentru a determina dacă paralelele sunt reale și nu doar aparente. b) Dacă cineva nu poate găsi un pasaj în care se spune în mod expres că o profeție s-a împlinit, acela ar trebui să descopere dacă toate elementele esențiale ale profeției se găsesc din nou într-o anumită persoană sau într-un anumit eveniment; și într-un astfel de caz cineva este justificat în aplicarea celor două una celeilalte, în special unde nici o altă manifestare istorică nu împlinește toate elementele profeției. Compară Daniel 11:36-39 și 12:1 cu 2 Tesaloniceni 2:3-4; 1 Timotei 4:13 și Matei 24:15,21-22, cu Daniel 7:25; 9:27; 12:7,11; Apocalipsa 11:2‑3 și Apocalipsa 12:6,14. c) Oriunde profeția din Vechiul Testament vorbește despre desființarea formelor Levitice de închinare și sfârșitul Vechiului Legământ putem recunoaște o profeție care se referă la timpul Noului Testament; conform Ieremia 31:31‑34 cu Evrei 8:6‑13; la fel, oriunde este tratată venirea multor păgâni la mântuirea lui Israel, sau unde este proclamată o restaurare glorioasă a împărăției lui Israel și Iuda, compară Isaia 11:10‑12 cu Romani 15: 9‑12; Amos 9:11‑12 cu Fapte 15:14‑17. Aceasta este importantă în special împotriva Chiliastilor. d) Profeții Vechiului Testament au exprimat adesea profeții în legătură cu binecuvântarea împărăției lui Hristos, deopotrivă în împărăția harului și în cea a slavei, în cuvinte care aparent vorbesc despre o slavă pământească și un succes temporal, prin care în exegeză trebuie să se înțeleagă și să se explice într-un fel spiritual. Conform Isaia 2:2‑5; 11:6‑5; 60:17‑20; Ioel 3:23; Amos 9:13‑14; Mica 4:1‑5; și de asemenea Luca 17:20; Ioan 18:36; e) Pentru înțelegerea corectă a profețiilor Mesianice, exegetul nu trebuie să se lase dus pe o cale greșită de circumstanță că ele adesea stau direct alături de afirmații istorice sau temporale care nu au nici o însemnătate profetică. Comparați cadrul sau contextul lui Isaia 7:14; Mica 2:12-13. Tot astfel exegetul trebuie să se păzească împotriva pervertirii multor exegeți care chiar în astfel de profeții presupun un sens dublu sau multiplu și resping aplicația directă Mesianică. Comparați interpretarea tipică a lui 2 Samuel 7:12-17 și Psalmul 22.
Par. 3. În citatele din Vechiul Testament aflate în Noul Testament trebuie să observăm că nu toate sunt reproduse literal și exact în Noul Testament. Compară Levitic 18:5 cu Romani 10:5; Psalmul 32:1‑2 cu Rom. 4:7‑8. În această privință predomină o mare libertate și varietate. Totuși aceste forme care diferă de citate nu contrazic învățătura corectă în privința inspirației verbale, ci mai degrabă o confirmă. Pentru că ele pot fi explicate doar în acest fel de Duhul Sfânt, autorul întregilor Scripturi, se citează pe Sine și de aici poate cita în mod liber.
Observați că în anumite cazuri, textul Vechiului Testament este explicat în citări, compară Luca 4:18 cu Isaia 61:1. În alte cazuri el este îngustat, conform Matei 4:15 cu Isaia 9:1. Cel mai adesea propozițiile sunt re-aranjate, conform Romani 9:25 cu Osea 1:10 și 2:23. Sau două pasaje sunt contopite într-unul și sunt introduse sub un nume conform Matei 27:9‑10 cu Zaharia 11:12‑13 și Ieremia 32:6‑15; Marcu 1:2‑3 cu Maleahi 3:1 și Isaia 40:3. Uneori un pasaj poate fi citat cu formularea opusă, dar corect potrivit sensului, conform Matei 2:6 cu Mica 5:2. În foarte multe citate traducerea Septuaginta este indirectă, conform Romani 4:7‑8 cu Psalmul 32:1‑2; Romani 10:5 cu Levitic 18:5. Aceasta se face chiar în cazurile unde Septuaginta nu traduce cu acuratețe, dar a atacat sensul intenționat al textului original; conform Luca 3:6 cu Isaia 40:5 și 52:10; Evrei 10:5 cu Psalmul 40:7. Totuși, unde Septuaginta nu a atacat sensul intenționat, citarea se face într-o traducere exactă din ebraică, conform Matei 2:15 cu Osea 11:1; Romani 11:35 cu Iov 41:2. Există de asemenea cazuri unde Duhul Sfânt nu s-a limitat pe Sine nici la textul în Septuaginta nici la textul original în ebraică, ci a făcut aluzie în mod liber la un pasaj din Vechiul Testament, conform Efeseni 5:14 cu Isaia 60:1. Sau El a reprodus un adevăr al Scripturii în mod liber, conform Ioan 7:38 cu Isaia 58:11; 44:3 și 55:1. Sau a folosit cuvinte din Vechiul Testament într-un sens nou, conform Romani 10:6‑8 cu Deuteronom 30:11‑14; 1 Corinteni 14:21 cu Isaia 28:11‑12.

19 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 11, 2008 11:07 pm

Enohabel

muritor de rand
continuare...

04. Cei ai Domnului ii vor iesi in intampinare.

-cele 2 faze ale revenirii Domnului
-necesitatea a doua faze...cronologie speciala
-una este revenirea Domnului care ne izbaveste de mania viitoare... vine ca mire...1 tes 4;16
-si alta e venirea Domnului intr-o flacara de foc ca sa pedepseasca...vine ca judecator 2 tes; 1;7,8
- rapire sau a fi smuls sau luat
- cine sunt cei rapiti?
-cei care stau in veghere si au ulei in candele si in vase...acestia sunt biruitorii de care aminteste apocalipsa la cele 7 biserici
-cand va avea loc rapirea;
-la mijlocul necazului cel mare(vezi apoc. cap. 12) cand se vor implini numarul neamurilor
-durata rapirii; intr-o clipa, ceva scurt instantaneu

20 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 12, 2008 9:11 am

Vizitato

Vizitator
Enohabel a scris:

Hermeneutica vrei ,hermeneutica iti dau Rolling Eyes
sper sa nu te plictisesc
Ce ai copiat mai sus nu este enuntarea si probarea hermeneuticii, ci doar o aplicatie a acesteia.
Definirea presupune altceva. Nu ai versuri proba asupra hermeneuticii in sine.

Nici nu o sa ai, pt ca nu are suport biblic, ci este creata de mintea omului.

21 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 12, 2008 1:56 pm

Anticristul

eliberat
De ce te legi atit de mult de hermeneutica ,zexe?ind hermeneutica este creiatia biserici ,iar tu nu accepti biserica,Ma refer la biserica mama .Mama curvelor si spurcaciunilor pamintului.
Sper ca de saptamina viitoare sa am mai mult timp si sa discutam punctele enuntate mai sus ,cu privire la venirea Domnului ,rapire si alte citeva evenimente care tulbura mintea oamenilor .
Cu stima .

22 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 12, 2008 3:08 pm

se pare ca sunt in perioada in care imi depasesc toate limitele impuse cu sau fara voia mea... m-am lipit de Biblie... si dupa ce "am inteles" prima carte din VT am trecut la NT.

Am vrut sa citesc direct Apocalipsa, dar... am inceput cu prima carte si am observat ca nu e pagina la care sa nu se faca referire la judecata de apoi (in care eu personal consider ca ne aflam).

totusi am nevoie la interpretare: Matei 5:46, 5:47, 6:22, 9:16, 10:21, 10:34...

23 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 12, 2008 5:28 pm

Enohabel

muritor de rand
Stefania a scris:

totusi am nevoie la interpretare: Matei 5:46, 5:47, 6:22, 9:16, 10:21, 10:34...

Matei 5;46,47 se intelege literar asa cum e scris

Matei 9;16 cu haina veche si peticul nou, este o referire la farisei care erau rai si calcau dreptatea dar posteau si dadeau zeciuiala
deci fara folos,dejaba postesti pana devii ca o scandura daca tu esti rau fararnic si nedrept,

Matei 10 ;21...asta se va intampla literar in vremurile din urma inainte de revenirea Domnului

Matei 10; 24 se intampla literar cum este scris din cauza ca toti cei evlaviosi din pricina evangheliei vor fi prigoniti si intr-o famiilie unde un membru se intoarce la Domnul, va fi batjocorit chiar de ai lui, caz concret cu mine

24 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 12, 2008 5:31 pm

Enohabel

muritor de rand
continuare...

05 Izbaviti-va de furtuna care vine

-vine o mare furtuna peste om si omenire,norii sunt negri la orizont
-semnele venirii Domnului
-Domnul zice;bagati de seama sa nu va insele cineva,ca vor veni multi in numele Meu...Matei 24
-in zilele din urma vor veni bastjocoritori care vor zice; unde este fagaduinta venirii Lui???
-semnele venirii Domnului sunt ca durerile nasterii...se intensifica progresiv.
-de altfel avem in apoc.cap. 12 o femeie care avea un mare chin ca sa nasca
-semnele amintite de Domnul ne prezinta perioada revenirii Lui...
-rolul acestor semne este sa ne cheme la o decizie... si la incredere.
-clasificarea si perioada semnelor;
-va fi o perioada de mare har
-restaurarea Israelului...
-Domnul zice; de la smochin invatati pilda lui, cand infragezeste frunza stiti ca vara este aproape
-propovaduirea evangheliei in toata lumea de marturie...atunci va fi sfarsitul zice Domnul
-cand vor zice pace si liniste...atunci o prapadenie neasteptata va cadea peste ei
-semne care pun in evidenta razvratirea fata de Dumnezeu
-perioada de mare apostazie
-atunci multi vor cadea,se vor vinde unii pe altii si se vor uri
-se vor scula multi proroci mincinosi si vor insela pe multi( Branham,Miler Elena White si altii)
-se va raci dragostea intre frati
-necazul cel mare o vreme de stramtorare cum na mai fost...daca zilele n-ar fi scurtate nimeni n-ar scapa
-dar din pricina celor alesi zilele necazului au fost scurtate
-aparitia lui Anticrist, omul faradelegii, fiul pierzarii, potrivnicul care se inalta....si se da drept dumnezeu
-razboaie,cutremure,foamete,boli,ciumisi semne mari in cer
-despre restaurarea lui Israel
Domnul zice; adevarat va spun ca nu va trece neamul acesta? ce vrea sa insemne expresia si la ce neam sau generatie se refera???
-in traducerea engleza neamul acesta e tradus; ultima generatie care va veni(trebuie sa verificam asta in care traducere engleza)
-neamul sau generatia care va vedea sfarsitul(cand veti vedea smochinul inflorind)
-smochinul a inflorit revenire Domnului si sfarsitul este aproape...

25 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 12, 2008 6:24 pm

Enohabel a scris:continuare...

05 Izbaviti-va de furtuna care vine

. . . . . . . . . . . . . .
Păi haide-ți să ne căim bă pentru păcatele noastre atunci!

Haide-ți să ne rugăm băăăă!

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 5]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum