Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 5]

101 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Oct 04, 2008 4:11 am

Enohabel

muritor de rand
Trambita a 7-a

15. Îngerul, al șaptelea a sunat din trîmbiță. Și în cer s'au auzit glasuri puternice, cari ziceau: „Împărăția lumii a trecut în mînile Domnului nostru și ale Hristosului Său. Și El va împărăți în vecii vecilor.“
Trambita a 7-a contine viziuni suplimentare inainte ca sa vina judecata potirelor
-unii imparati au incercat fara succes sa uneasca toata lumea,Anticristul va fi primul care va reusi
-urmeaza cap 12 care este considerat coloana vertebrala a apocalipsei

1. În cer s'a arătat un semn mare: o femeie învăluită în soare, cu luna supt picioare, și cu o cunună de douăsprezece stele pe cap.
2. Ea era însărcinată, țipa în durerile nașterii, și avea un mare chin ca să nască.
3. În cer s'a mai arătat un alt semn: iată, s'a văzut un mare balaur roș, cu șapte capete, zece coarne, și șapte cununi împărătești pe capete.
4. Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului, și le arunca pe pămînt.
Balaurul a stătut înaintea femeii, care sta să nască, pentruca să-i mănînce copilul, cînd îl va naște.
5. Ea a născut un fiu, un copil de parte bărbătească. El are să cîrmuiască toate neamurile cu un toiag de fer. Copilul a fost răpit la Dumnezeu și la scaunul Lui de domnie.
6. Și femeia a fugit în pustie, într'un loc pregătit de Dumnezeu, ca să fie hrănită acolo o mie două sute șase zeci de zile.
7. Și în cer s'a făcut un război. Mihail și îngerii lui s'au luptat cu balaurul. Și balaurul cu îngerii lui s'au luptat și ei,
8. dar n'au putut birui; și locul lor nu li s'a mai găsit în cer.
9. Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.
10. Și am auzit în cer un glas tare, care zicea: „Acum a venit mîntuirea, puterea și împărăția Dumnezeului nostru, și stăpînirea Hristosului Lui; pentrucă pîrîșul fraților noștri, care zi și noaptea îi pîra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
11. Ei l-au biruit, prin sîngele Mielului și prin cuvîntul mărturisirii lor, și nu și-au iubit viața chiar pînăla moarte.

-interpretarile la acest capitol sunt diferite si fiecare dintre ele au argumente acceptabile,deci trebuie sa alegem cea mai buna interpretare
-una dintre interpretari este ca aici in cap 12, nu se scrie doar de perioada necazului cel mare ci cuprinde toata istoria(dar eu nu cred asa ceva)
-la jumatatea necazului cel mare Satan este aruncat pe pamant.
-interpretari cu privire la copilul de parte barbateasca;
-la prima vedere pare simplu,si majoritatea interpreteaza ca ar fi Domnul Isus...dar vom vedea
-altii vad in acest copil nascut biserica care va fi rapita ( parga,sau biruitorii)(cea mai buna interpretare)
-cine este femeia care naste copilul???
-daca copilul este Domnul Isus,atunci femeia este ori Maria, ori Israelul,dar aceasta interpretare scartie, Maria nu are 12 stele pe cap,iar Domnul a venit din semintia lui Iuda
-daca se interpreteaza ca femeia este biserica (ceea ce este adevarat) atunci cine este copilul??? deoarece nu poate fi Isus,
- ca nu biserica la nascut pe Isus, ci El a intemeiat si nascut biserica...
-asa ca interpretarea plauzibila este ca femeia este biserica, iar copilul sunt parga,biruitorii, care vor fi rapiti la mijlocul necazului cel mare
-iar femeia,adica ramasita bisericii ramane pe pamant si vor tine marturia lui Isus ...cand fiara pune pecetea ei se vor impotrivi si vor muri ca martiri in necazul cel mare
-ii gasim in cap.7, gloata cea mare cu ramuri de finic in mana, si ii gasim si in cap 20;4 au inviat si imparatesc cu Hristos 1000 de ani
-o alta interpretare este ca femeia reprezinta pe Israel...iar copilul va fi aceea ramasita care nu se va inchina fiarei si nici Anticristului
-este o interpretare destul de apropiata cu argumente bune, de aceea eu consider ca apocalipsa cap. 12 se refera si la Israel (femeia)si ramasita(copilul nascut)
-dar oricum noi nu putem sa plasam evenimentele din cap 12 in urma cu 2000 de ani cand Domnul sa inaltat, nicidecum nu a fost rapit
-inca un argument definitoriu ca femeia este biserica si copilul sunt biruitorii care vor fi rapiti este versetul 11 din cap.12,acolo deja se vorbeste despre biruitori,
-de asemenea scrie ca acest copil ,va carmui neamurile si le va zdrobi cu un toiag de fier.
--ori acest lucru este promis si pentru cei ce vor birui citat;

26. Celui ce va birui și celui ce va păzi pînă la sfîrșit lucrările Mele, îi voi da stăpînire peste Neamuri.
27. Le va cîrmui cu un toiag de fer, și le va zdrobi ca pe niște vase de lut, cum am primit și Eu putere dela Tatăl Meu.

-confuzia cu copilul vine de acolo ca este la singular,de aceea majoritatea interpreteaza ca este Domnul Isus
-dar este un copil corporativ,asa cum si femeia,nu este una singura ci corporativa,iar in Israel intaiul nascut de parte barbateasca mostenea cel mai mult
-apoi vedem ca femeia dupa ce a nascut copilul care a fost rapit la tron, ea fuge in pustie sa fie hranita acolo 3 ani si jumatate...cum interpretam asta???
-daca ne referim la Israel , ramasita care nu se va inchina Anticristului,va fugi in pustie(la Petra un oras sapat in stanca)
-daca ne referim la biserica care ramane pana la sfarsitul necazului, spiritual intelegem ca aceasta nu va primi semnul fiarei pe frunte si pe mana
- si vor fi scosi in afara legii si omorati

Vezi profilul utilizatorului

102 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Dum Oct 05, 2008 6:57 pm

Anticristul

eliberat
In afara carei legi vor fi scosi?
In care tara va fi o astfel de lege?
Sau in care continent?
Nu vor putea fugi inb Asia de exemplu?Acolo mina Biserici nu i va ajunge.
Cetatea Petra este prea mica ca sa adaposteasca Israelul.Si ar fi o capcana prea periculoasa.Cu o singura bomba ar putea distruge Satan toti evrei .Nu te astepta la asa ceva.
Fii ceva mai logic.

103 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Dum Oct 05, 2008 8:10 pm

Enohabel

muritor de rand
Anticristul a scris:In afara carei legi vor fi scosi?
In care tara va fi o astfel de lege?
Sau in care continent?
Nu vor putea fugi inb Asia de exemplu?Acolo mina Biserici nu i va ajunge.
Cetatea Petra este prea mica ca sa adaposteasca Israelul.Si ar fi o capcana prea periculoasa.Cu o singura bomba ar putea distruge Satan toti evrei .Nu te astepta la asa ceva.
Fii ceva mai logic.

Sub conducerea lui Anticrist vom avea un singur si unic guvern mondial si o singura religie probabil sub aripa BC.
Cetatea Petra poate gazdui ramasita 1/3 care vor fi salvati din Israel, si aparent da, ar fi o capcana dar cand Anticristul cu ostile sale va tabari in valea Meghido,Domnul Isus insusi se va pogori din cer cu ostile Sale si va nimici pe Anticrist,fiara si prorocul mincinos impreuna cu ostile lor

104 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Lun Oct 06, 2008 8:02 pm

Anticristul

eliberat
Daca citesti cu atentie in Apoc 20,8 acolo parca aticristul nu e preszent.Poate nu se potriveste timpul.Si eu sint sigur de asta.
Dar cum o scoti la capat,ca citind cu atentie ,aceste lucruri se petrec dupa mia de ani,si neamurile sint pe toata fata pamintului ,cum au supravietuit ,si nu au stire sa fi fost o mie de ani sau o rapire ,cindva in istorie.

105 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Oct 07, 2008 2:15 am

Enohabel

muritor de rand
Anticristul a scris:Daca citesti cu atentie in Apoc 20,8 acolo parca aticristul nu e preszent.Poate nu se potriveste timpul.Si eu sint sigur de asta.
Dar cum o scoti la capat,ca citind cu atentie ,aceste lucruri se petrec dupa mia de ani,si neamurile sint pe toata fata pamintului ,cum au supravietuit ,si nu au stire sa fi fost o mie de ani sau o rapire ,cindva in istorie.

Trebuie sa citesti cu atentie cap 20 biruitorii fiarei vor invia si vor imparati 1000 de ani,neamurile se vor inmulti din nou in mia de ani si atunci va fi dezlegat Satan din nou sa-i insele

106 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Oct 07, 2008 4:34 am

Heruer

inger
Enohabel a scris:...

Trebuie sa citesti cu atentie cap 20 biruitorii fiarei vor invia si vor imparati 1000 de ani,neamurile se vor inmulti din nou in mia de ani si atunci va fi dezlegat Satan din nou sa-i insele
(bolduirea imi apartine)
De ce, cu ce scop ? Sau este numai din sadism ?

107 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Oct 07, 2008 5:21 am

Enohabel

muritor de rand
sadism la cine???

108 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Oct 07, 2008 10:13 pm

Anticristul

eliberat
Dupa mia de ani drepti mai mor odata ,ca sa invieze cu toata lumea?Caci este scris:Toti vor invia la un singur ceas,uni pentru viata vesnica iar alti pentru osinda vesnica.
Cind inviaza ,ei nici nu stiu ca au mai imparatit o moe de ani.Nu ti se pare interesant?
Mai citeste putin dar numai cap 20,eventual si Matei 12.daca crezi ca ti ar da un indiciu.Dupa sarbatori daca am timp o sa ti arat o taina.Poate.

109 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Oct 08, 2008 1:44 am

Enohabel

muritor de rand
Capitolul 14 apocalipsa

Ca sa revenim putin si sa recapitulam despre cele 2 fiare din cap 13 observam ca prima fiara care este conducatorul economico-politic al imperiului roman reinviat
-si a doua fiara care avea coarne ca de miel,asta e o aluzie clara ca acesta este conducatorul religios al vremurilor din urma
-vine cel mai intunecat ceas al istoriei omenirii si cine nu-i interesat sa studieze si sa auda interpretarea apocalipsei va fi cu siguranta inselat.
-cei mai multi se leagana in iluzia desarta ca biserica(adica ei) vor fi rapiti si nu vor trece prin necaz...mare amagire,mare inselare
-la mijlocul necazului cel mare va fi intradevar o rapire dar cati oare vor fi rapiti???
-au fost si descoperiri in privinta asta,si vor pleca cam 4 la 1000(vb de crestini nascuti din nou, nu de cei din babilon cu numele)
- in capitolul urmator apare din nou o ceata de 144000 care sunt cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel.
-majoritatea interpreteaza aici ca aceasta ceata este aceasi care e descrisa in cap 7 dintre semintiile lui Israel...
-dar eu personal ma indoiesc de lucrul acesta,deoarece scrie ca au fost rascumparati dintre oameni, nu din Israel,deci ar fi 2 cete una dintre neamuri si una din Israel
-despre aceasta ceata scrie ca ei sunt verguri si nu s-au intinat cu femei
-dar aceasta are un inteles spiritual nu fizic, ei nu s-au intinat cu culte sau secte religioase lumesti(aluzie la femeia din cap.17 si fiicele ei)
-apoi in continuare in cap 14 mai apar niste evenimente; sa citam;

6. Și am văzut un alt înger care sbura prin mijlocul cerului, cu o Evanghelie vecinică, pentruca s'o vestească locuitorilor pămîntului, oricărui neam, oricărei seminții, oricărei limbi și ori cărui norod.
Apoi a urmat un alt înger, al doilea, și a zis: „A căzut, a căzut Babilonul, cetatea cea mare, care a adăpat toate neamurile din vinul mîniei curviei ei!“
9. Apoi a urmat un alt înger, al treilea, și a zis cu glas tare: „Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei, și primește semnul ei pe frunte sau pe mînă,
10. va bea și el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului
. Și fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Și nici ziua, nici noaptea n'au odihnă cei ce se închină fiarei și icoanei ei, și oricine primește semnul numelui ei!

- aici Babilonul reprezinta sistemele religioase omenesti, si ce trist este ca multi sunt trup si suflet pentru aceste sisteme dracesti
-iar pentru cei care se inchina fiarei si primesc semnul ei nu mai este pocainta nici cale de intoarcere
-apoi urmeaza secerisul pamantului care ar reprezenta viata economico-politica
-si culesul strugurilor viei pamantului...aici poate fi vb de cei credinciosi care vor muri ca martiri(alta interpretare ar fi ca aceasta vie este sistemul religios)
-apoi acesti struguri sunt aruncati in teascul maniei Lui Dumnezeu

110 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Oct 08, 2008 9:09 am

Heruer

inger
Enohabel a scris:sadism la cine???
la cel care il dezleaga pe Satan, evident.

111 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Oct 08, 2008 2:23 pm

Enohabel

muritor de rand
Heruer a scris:

Temelia scaunului de domnie al Lui Dumnezeu este dreptatea si judecata, acei oameni care se vor naste si vor trai in mileniu si ei trebuie probati si incercati ca sa nu se repete nelegiuirea in imparatia lui Dumnezeu.

112 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Oct 08, 2008 5:56 pm

Heruer

inger
Enohabel a scris:
Heruer a scris:

Temelia scaunului de domnie al Lui Dumnezeu este dreptatea si judecata, acei oameni care se vor naste si vor trai in mileniu si ei trebuie probati si incercati ca sa nu se repete nelegiuirea in imparatia lui Dumnezeu.
Cred ca faci o grava confuzie intre Dumnezeu si Dumnezeu-L din Biblie. Proba o faci atunci cand ai indoieli asupra rezultatului. Cand cunosti toate rezultatele, din toate timpurile, a face o proba denota fie sadism fata de cel "supus probei", fie idiotenie crasa din partea celui care initiaza proba. Nu cred ca Dumnezeu este idiot si nu cred ca dumnezeu este sadic. Cred insa ca este confundat (intentionat sau nu) , cu acele "parlite" de entitati inzestrate cu oaresice puteri si care incearca, pe diverse cai si cu diverse mijloace, sa joace roluri de dumnezei (in beneficiul lor, evident.

113 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Oct 08, 2008 11:40 pm

Bagherra

vrajitor
hmm Daca pentru evrei,nu exista noul testament,va's'zica conform religiei lor,nu exista apocalipsa! thumbsup Fain!
Pentru ei, e valabil doar V.T.Cartile lui Moise... hmm Hmm...
fingers Dar de ce Moise asta,este reprezentat cu coarne?
La un examen,la proba de design ne-a dat sa-l desenam pe Moise. No Ne-a proptit in "raza" o capatina fara ochi (orb) si cu coarne.
Orb...inteleg...a ramas...cind a cerut sa i se arate Dzeu.Dar corrrnut... crazy de unde? Ca parca n-avea nevasta... rolf

114 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Oct 09, 2008 12:50 am

Artistu

demon
Bagherra a scris:hmm Daca pentru evrei,nu exista noul testament,va's'zica conform religiei lor,nu exista apocalipsa! thumbsup Fain!
La un examen,la proba de design ne-a dat sa-l desenam pe Moise. No Ne-a proptit in "raza" o capatina fara ochi (orb) si cu coarne.
Orb...inteleg...a ramas...cind a cerut sa i se arate Dzeu.Dar corrrnut... crazy de unde? Ca parca n-avea nevasta... rolf

Poate ca i se trage de la Michelangelo. Laughing
Talentat si cu simtul fin al umorului + ca nu-i inghitea pe papi. Daca imi aduc aminte in pictura capelei sixtine multe figuri politice/ecleziale au ramas imortalizate in diferite roluri - in general de draci.

115 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Oct 09, 2008 7:14 pm

Anticristul

eliberat
[quote="Artistu"]
Bagherra a scris:hmm Daca pentru evrei,nu exista noul testament,va's'zica conform religiei lor,nu exista apocalipsa! thumbsup Fain!
...........................................................
Iata de ce are Moise al crestinilor coarne.Se spune ca Moise avea niste raze de lumina .Un fel de aureola puternica.
In ivrit cuvintul raze si coarne are aceasi radacina.Interpretarea crestina a V T este grosiera si diferita ,ca razele de soare fata de niste coarne.Chestie de interpretare.Totusi Moise a fost casatorit ,nevasta sa era Tipora fata preotului din Madian.Orb nu a fost .

116 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Oct 10, 2008 2:20 am

Enohabel

muritor de rand
Cele 7 potire,ultimile urgii

1. Și am auzit un glas tare, care venea din Templu, și care zicea celor șapte îngeri: „Duceți-vă, și vărsați pe pămînt cele șapte potire ale mîniei lui Dumnezeu!“
2. Cel dintîi s'a dus și a vărsat potirul lui pe pămînt. Și o rană rea și dureroasă a lovit pe oamenii, cari aveau semnul fiarei și cari se închinau icoanei ei.
3. Al doilea a vărsat potirul lui în mare. Și marea s'a făcut sînge, ca sîngele unui om mort. Și a murit orice făptură vie, chiar și tot ce era în mare.
4. Al treilea a vărsat potirul lui în rîuri și în izvoarele apelor. Și apele s'au făcut sînge.
8. Al patrulea a vărsat potirul lui peste soare. Și soarelui i s'a dat să dogorească pe oameni cu focul lui.
9. Și oamenii au fost dogoriți de o arșiță mare, și au hulit Numele Dumnezeului care are stăpînire peste aceste urgii, și nu s'au pocăit ca să-I dea slavă.
10. Al cincilea a vărsat potirul lui peste scaunul de domnie al fiarei. Și împărăția fiarei a fost acoperită de întunerec. Oamenii își mușcau limbile de durere.
11. Și au hulit pe Dumnezeul cerului, din pricina durerilor lor și din pricina rănilor lor rele, și nu s'au pocăit de faptele lor.
12. Al șaselea a vărsat potirul lui peste rîul cel mare, Eufrat. Și apa lui a secat, ca să fie pregătită calea împăraților, cari au să vină din Răsărit.

-la aceste judecati pentru ingeri si sfinti este un prilej de bucurie de cantare si de sarbatoare
-dreptatea si judecata Domnului sunt temelia scaunului Lui de domnie

2. Și am văzut ca o mare de sticlă amestecată cu foc; și pe marea de sticlă, cu alăutele lui Dumnezeu în mînă, stăteau biruitorii fiarei, ai icoanei ei, și ai numărului numelui ei.
3. Ei cîntau cîntarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, și cîntarea Mielului. Și ziceau: „Mari și minunate sînt lucrările tale, Doamne Dumnezeule, Atotputernice! Drepte și adevărate sînt căile Tale, Împărate al Neamurilor!

-inainte ca verse cei 7 ingeri potirele pe pamant Ioan vede ca o mare de sticla amestecata cu foc si deja acolo inainte de varsarea potirelor
-biruitorii fiarei si icoanei ei stau cu alautele in mana si cantau cantarea lui Moise si cantarea Mielului
-de aceea observam ca la venirea potirelor nu mai exista sfinti din biserica pe pamant sa treaca prin aceaste urgii
-pacatul creaza o iluzie falsa si o religie falsa si aceste urgii se aseamana cu urgiile care au fost peste Egipt
-dupa potirul al saselea urmeaza aceasta scena premergatoare razboiului de la armaghedon

13. Apoi am văzut ieșind din gura balaurului, și din gura fiarei, și din gura proorocului mincinos trei duhuri necurate, cari semănau cu niște broaște.
14. Acestea sînt duhuri de draci, cari fac semne nemaipomenite, și cari se duc la împărații pămîntului întreg, ca să-i strîngă pentru războiul zilei celei mari a Dumnezeului Celui Atotputernic. -
15. „Iată, Eu vin ca un hoț. Ferice de celce veghează și își păzește hainele, ca să nu umble gol și să i se vadă rușinea!“ -
16. Duhurile cele rele i-au strîns în locul care pe evreiește se cheamă Armaghedon.

-aici observam ca cele 3 duhuri rele se duc la imparatii pamantului sa-i stranga in valea Meghido
-Napoleon spunea despre Megido ca e cea mai buna vale pentru razboi si valoreaza cat 1000 de cetati
-la Meghido insusi Domnul cu sfintii lui va nimici pe Anticrist cu armatele lui
-si din poporul Israel vor pieri 2/3 si numai 1/3 vor fi salvati
-apoi dupa ce ingerul a varsat potirul al 7-lea sa facut un mare cutremur de pamant de sa schimbat si configuratia muntilor si insulelor
-apoi a cazut cea mai mare grindina din istoria omenirii intre 35 si 50 de kg bobul...

117 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Oct 10, 2008 8:15 am

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:
Heruer a scris:

Hristos a spus:

Matei 12
32 Oricine va vorbi împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt, nu va fi iertat nici în veacul acesta,
nici în cel viitor.

Daca pacatul impotriva Duhului Sfant nu va fi iertat nici in veacul viitor, este clar ca el va mai exista, este clar ca se va mai face, este clar ca va mai exista nelegiuire in Imparatia lui Dumnezeu.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

118 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Oct 11, 2008 1:14 pm

Enohabel

muritor de rand
-Notiuni de baza despre rapire

Nu intelegem si nu putem vb despre rapirea bisericii daca nu intelegem esenta necazului cel mare

1. După aceste lucruri, m'am uitat, și iată că o ușă era deschisă în cer. Glasul cel dintîi, pe care-l auzisem ca sunetul unei trîmbițe, și care vorbea cu mine, mi-a zis: „Suie-te aici, și-ți voi arăta ce are să se întîmple după aceste lucruri!“
2. Numaidecît am fost răpit în Duhul. Și iată că în cer era pus un scaun de domnie, și pe scaunul acesta de domnie ședea Cineva.

Aici in cap 4 din apoc. in aceste versete multi vad rapirea bisericii, dar nu au argumente biblice, doar ca scrie; dupa aceste lucruri"...dupa care intreb eu???
-nu poate fi aici rapirea bisericii deoarece doar Ioan este rapit in Duhul ca sa vada si sa scrie...
-o alta interpretare raspandita este din cap 10; 7si11 cu 15, cand ingerul al saptelea a sunat din trambita,atunci a trecut imparatia in numele Domnului si al Hristosului Sau

7. ci că în zilele în cari îngerul al șaptelea va suna din trîmbița lui, se va sfîrși taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi proorocilor.

-aici din nou argumente biblice nu ar fi despre rapire,doar ca Pavel a zis ca la cea din urma trambita, dar aici este vb ca sa sfarseste taina Lui Dumnezeu
-asa ca ne intoarcem la capitolul 11 cu masurarea Templului si cap 12 cu femeia care naste copilul de parte barbateasca.
-este interesant ca chiar cei care sustin ca biserica nu va trece prin necaz au argumentele cu trambita a 7-a, ori aceasta cu siguranta este pe la mijlocul necazului cel mare.
-cu multi ani in urma mi-a cazut in mana o brosura cu descoperiri si in aceea brosura era aratat ca
-rapirea bisericii e tocmai copilul de parte barbateasca care il naste femeia din cap 12 din apocalipsa
-pentru ca inca nimeni nu avea acea interpretare nu am vb despre asta,dar mai tarziu can am auzit-o din nou argumentata biblic am crezut cu adevarat
-noi stim ca suntem in perioada Laodiceea ,o perioada de crestini caldicei, ori tocmai in aceasta perioada are loc rapirea
-dar sa nu ne amagim ca cei caldicei vor fi rapiti...de aceea femeia avea un mare chin ca sa nasca,deoarece numai o mica parte
-adica copilul corporativ,(aici avem un simbol) de parte barbateasca va fi rapit la tron
-ceilalti vor ramane pana la potire in necazul cel mare si multi multi vor muri pentru Domnul si ca martiri, ei se trezesc si se pocaiesc in necazul cel mare
-am auzit asa de mult la penti,baptisti si evanghelisti ca vine Domnul si ei vor fi rapiti inainte de necaz
-cu toate ca starea spirituala actuala in aceste denominatii este pur si simplu dezastruoasa
-crestini firesti lumesti, ei se leagana si se amagesc cu nadejdi false ca vine Domnul si ii duce in cer...
-asta nu ca rapirea nu va avea loc,dar cum am mai amintit aici vor fi foarte,foarte putini,acestia sunt biruitorii,de care aminteste Domnul la fiecare biserica in parte
-dar oricum este nadejde pentru fiecare crestin nascut din nou,chiar in necazul cel mare poate dobandi un loc de cinste si o cununa glorioasa
-dupa rapirea si invierea tuturor credinciosilor va urma nunta,o parte e mireasa, o parte sunt chemati la nunta Mielului

7. Să ne bucurăm, să ne veselim, și să-I dăm slavă! Căci a venit nunta Mielului; soția Lui s'a pregătit,
8. și i s'a dat să se îmbrace cu in supțire, strălucitor, și curat.“ - (Inul subțire sînt faptele neprihănite ale sfinților.)
9. Apoi mi-a zis: „Scrie: Ferice de cei chemați la ospățul nunții Mielului!“ Apoi mi-a zis: „Acestea sînt adevăratele cuvinte ale lui Dumnezeu

17. Și Duhul și Mireasa zic: „Vino!“ Și cine aude, să zică: „Vino!“ Și celuice îi este sete, să vină; cine vrea, să ia apa vieții fără plată!

119 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Oct 11, 2008 7:57 pm

Anticristul

eliberat
Trage o linie lunga ,si cauta sa le asezi pe toate in ordine.Vezi ce rezulta.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum