Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 5]

51 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mier Sept 17, 2008 7:59 pm

Anticristul

eliberat
Leo.daca faza cu rapirea nu e biblica si totusi se propovaduiesta de la toate amvoanele,atunci e draceasca.Si tot asa pot sa ti mai dau si alte exemple de dracii care se vestesc la amvoanele bisericilor crestine.
Dar sa vezi cum o sa ti sara n cap multi ,ca accepti sa negi rapireabiserici,in care si pun multi speranta.

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 18, 2008 6:01 am

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:11. Biserica apostata(partea a 2-a)

-cateva exemple despre pacatele bisericii apostate si ale papilor
-papa Sergius al 3-lea a dobindit functia papala prin crima avea o amanta cu care traia public in pacat...o chema Maretia
-istoricii il descriu ca un monstru si un criminal terorizant, domnia lui a fost descrisa ca inceputul domniei curvelor
-papa Ioan al 10-lea 914-928 a fost facut papa de Teodora, a fost sugrumat de Maretia care a vrut sa-l faca papa pe Leon al 6-lea 928-929
-acesta n-a domnit mult ca sa indragostit de o alta femeie si Maretia la omorat
-Ioan al 11-lea 931-936 era fiul nelegitim a lui Maretia a sfarsit otravit in inchisoare
-Ioan al 12-lea era nepotul Maretiei ajunge papa la 18 ani
-enciclopedia catolica il descrie; un om badaran si imoral,se vorbea de Vatican ca despre un bordel
-pe 6 noiembrie 955 un sinod alcatuit din 50 de episcopi si cardinali Ioan a fost acuzat de sacrilegiu, pimonie(cumpararea slujbelor pe bani) eperjur crima adulter incest
-a fost convocat sa se apere in scris...nerecunoscand acest sinod ia amenintat cu excomunicarea si a inceput sa se razbune crunt
- nici o doamna cinstita nu indraznea sa apara in preajma papei... si-a petrecut intreaga viata in adulter... a murit lovit de paralizie
-Bonifaciu al 7-lea la omorat pe papa Ioan al 14-lea, ia luat locul si sa mentinut la tron prin o m are suma de bani furati
- acestia au fosti numiti monstri de vinovatie care se scaldau in sange si murdarie anticristi stand in templul lui Satan
-papa Ioan al 19-lea era laic, a trecut prin toate slujbele cronologice intr-o singura zi
-pe Benedict al 9-lea il numesc cel mai rau dintre papi, a comis omoruri si adultere ziua in amiaza mare, a fost alungat de popor din Roma
-Clement al doilea a fost numit papa numai pentru ca nu sa gasit un altul care sa nu fie compromis
-Ioan al 22-lea a fost acuzat de 37 de martori, de adulter incest sodomie hotie crima...etc se spune ca ar fi violat 300 de maici
- Luther spune ca a vazut la Vatican o statuie cu un papa femeie, era o vorba ; daca exista un iad Roma este cladita pe el
-caracterul bisericii apostate; se spune ca biserica catolica are intre 50 si 60 de milioane de martirizati(???, cred ca cifra este exagerata)
-Inocentiu al 3-lea se lauda ca ar fi omorat peste un milion de eretici
-in timpul razboiului sfant declarat de papa impotriva albro....? o grupare religioasa au fost omorati peste 7000
in Olanda si Belgia peste 100 de mii de oameni au fost masacrati majoritatea anabaptisti
-sunt multe alte exemple intr-o locatie unde au fost prinsi mai multi oameni i sa zis papei ca nu toti sunt eretici,
- dar papa a zis sa-i omoare pe toti,,,ca Dumnezeu ii va alege pe cei buni de cei rai
-la Bour au murit peste 100 de mii de protestanti intr-o singura zi
-la 24 august 1572 au fost ucisi intre 70 si 100 de mii de hughenoti, au fost atrasi intr-o capcana in Paris

Daca acei papi au fost cei mai pacatosi, inseamna ca, sub conducerea lor, harul s-a inmultit cel mai mult:

Romani 5
20 Ba încă și Legea a venit pentru ca să se înmulțească greșeala; dar unde s-a înmulțit păcatul, acolo harul s-a înmulțit și mai mult;
!

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Joi Sept 18, 2008 6:11 am, editata de 1 ori

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

53 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 18, 2008 6:11 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Leo.daca faza cu rapirea nu e biblica si totusi se propovaduiesta de la toate amvoanele,atunci e draceasca.Si tot asa pot sa ti mai dau si alte exemple de dracii care se vestesc la amvoanele bisericilor crestine.
Dar sa vezi cum o sa ti sara n cap multi ,ca accepti sa negi rapireabiserici,in care si pun multi speranta.

Cei de la acele amvoane propavaduiesc ca Isus este Domnul. Daca zic asta, atunci vorbeste Duhul Sfant prin ei. Ori, daca prin ei vorbeste Duhul Sfant, mai pot fi ei oare numiti draci?!

Corinteni 12
3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbește prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus să fie anatema!" Și nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul", decât prin Duhul Sfânt.

54 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 18, 2008 7:41 am

Leo Luke

muritor de rand
Tudorel666 a scris:
Anticristul a scris:Leo.daca faza cu rapirea nu e biblica si totusi se propovaduiesta de la toate amvoanele,atunci e draceasca.Si tot asa pot sa ti mai dau si alte exemple de dracii care se vestesc la amvoanele bisericilor crestine.

Cei de la acele amvoane propavaduiesc ca Isus este Domnul. Daca zic asta, atunci vorbeste Duhul Sfant prin ei. Ori, daca prin ei vorbeste Duhul Sfant, mai pot fi ei oare numiti draci?!

Corinteni 12
3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbește prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus să fie anatema!" Și nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul", decât prin Duhul Sfânt.

.......cum explici atunci ca si cei demonizati zic si ii recunosc Dumnezeirea ?.....

Sfânta Evanghelie după Luca
Cap. 4
41. Din mulți ieșeau și demoni, care strigau și ziceau: Tu ești Fiul lui Dumnezeu. Dar El, certându-i, nu-i lăsa să vorbească acestea, că știau că El este Hristosul.

Cap. 8
28. Și văzând pe Iisus, strigând, a căzut înaintea Lui și cu glas mare a zis: Ce ai cu mine, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu Celui Preaînalt? Rogu-Te, nu mă chinui.

Sfânta Evanghelie după Marcu
Cap. 3
11. Iar duhurile cele necurate, când Îl vedeau, cădeau înaintea Lui și strigau, zicând: Tu ești Fiul lui Dumnezeu.

fingers

55 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 18, 2008 7:58 am

Tudorel666

eliberat
Leo Luke a scris:
Tudorel666 a scris:

Corinteni 12

.......cum explici atunci ca si cei demonizati zic si ii recunosc Dumnezeirea ?.....

Cap. 4
41. Din mulți ieșeau și demoni, care strigau și ziceau: Tu ești Fiul lui Dumnezeu. Dar El, certându-i, nu-i lăsa să vorbească acestea, că știau că El este Hristosul.

Cap. 8
28. Și văzând pe Iisus, strigând, a căzut înaintea Lui și cu glas mare a zis: Ce ai cu mine, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu Celui Preaînalt? Rogu-Te, nu mă chinui.

Cap. 3
11. Iar duhurile cele necurate, când Îl vedeau, cădeau înaintea Lui și strigau, zicând: Tu ești Fiul lui Dumnezeu.

fingers

Matei 12
29 Sau, cum poate cineva să intre în casa celui tare, și să-i jefuiască gospodăria, dacă n-a legat mai întâi pe cel tare? Numai atunci îi va jefui casa.

O dovada in plus ca poti sa fii si drac dar, daca esti legat de Hristos, spui adevarul!!! Deci, acei popi, pot fi draci dar, fiind la amvonul lui Isus, sunt legati de El sa spuna adevarul.

56 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 18, 2008 7:33 pm

Anticristul

eliberat
Aceasta legare din Matei 12 si cu cea din Apoc 20,daca s-ar cerceta corect ,s-ar vedea ca este una singura.

57 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Joi Sept 18, 2008 8:57 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Aceasta legare din Matei 12 si cu cea din Apoc 20,daca s-ar cerceta corect ,s-ar vedea ca este una singura.

Daca, parca...

58 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 19, 2008 12:50 am

Enohabel

muritor de rand
12. Perioada bisericii

-citat; apoc.3;1 Domnul trimite cate un mesaj ingerilor a 7 biserici din Asia
-cu siguranta in aceea perioada erau mai multe biserici in Asia dar acestea sunt si niste simboluri ,sunt si 7 epoci si 7 tipuri de crestini
- avem mai multe puncte comune ale acestor biserici; mesajul este adresat ingerului bisericii(conducatorului bisericii)
-Domnul se prezinta diferit acestor biserici in functie de nevoile lor
-la Smirna o biserica sub persecutie se adreseaza;Cel ce a murit si a inviat
-la Pergam unde era amestec cu invataturi lumesti Domnul se prezinta;Cel ce are sabia cu 2 taisuri
-la Tiatira care duce invataturile false pe culmi inalte Domnul se prezinta ca un judecator
-la fiecare biserica Domnul aduce si aprecieri dar si mustrari
-la bisericile din Smirna si Filadelfia nu aduce nici o mustrare, iar la biserica din Laodicea nici o apreciere(epoca noastra vai,vai!!!)
-fiecare biserica are un indemn; cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul
-la primele 3 biserici indemnul este inaintea promisiunilor
-la celelalte 4 biserici indemnul este la sfarsit
-promisiunile sunt pentru biruitori; cel ce va birui !!!
-perioadele in care sunt incadrate cele 7 biserici si cele 7 epoci
-Efes anii 30 si100,Smirna, perioada intre anii 100 si 313,a suferit 10 valuri de prigoana,Pergam perioada intre anii 313 si 700 aprox.
-in anul 313 imparatul Constantin a dat edictul de la Milano, au incetat persecutiile si biserica a fost recunoscuta de stat
-Tiatira perioada intre anii 700 si 1500,aceasta reprezinta biserica Catolica(??? eu personal ma indoiesc Sardes este mai degraba catolicismul) in plina inflorire are multe fapte bune,
-dar are o Isabela care a tarat biserica in curvie spirituala si Domnul spune ca va lovi cu moartea pe copii ei daca nu se pocaieste
-Sardes intre anii 1517 si 1792, este perioada bisericii reformate care dupa o scurta trezire a devenit moarta spiritual
-Filadelfia perioada aprox intre anii 1792 si pana la 1920,este perioada bisericilor foarte mici,
- dar care au dat nastere la mari treziri spirituale,miscarea penticostala,fratii Norvegieni,
-este perioada celor mai mari oameni ai Lui Dumnezeu,cand evanghelia a fost raspandita pe tot pamantul
-Laodicea aprox din 1920 si perioada actuala si va tine pana la revenirea Domnului, aceasta biserica este caldicica si traieste din iluzii se crede bogata...
-celui ce va birui ii voi da sa sada cu mine pe scaunul meu de domnie, zice Domnul celor din Laodiceia care se pocaiesc si isi aduc aminte de unde au cazut.

va urma dintr-o alta sursa tot despre cele 7 biserici din apocalipsa

59 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 19, 2008 4:56 am

Anticristul

eliberat
celui ce va birui ii voi da sa sada cu mine pe scaunul meu de domnie, zice Domnul celor din Laodiceia care se pocaiesc si isi aduc aminte de unde au cazut.
........................................................................................
Tronul este al lui Dumnezeu.Isus sta si el inghesuit cumva pe un colt,unde a rerusit biserica sa-l stabileasca.Cum va da el tronul la altii daca nici el nu are unul personal?

60 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 19, 2008 7:19 am

Leo Luke

muritor de rand
Tudorel666 a scris:
Leo Luke a scris:
Tudorel666 a scris:

Corinteni 12

Cap. 4

Cap. 8

Cap. 3

fingers

Matei 12
29 Sau, cum poate cineva să intre în casa celui tare, și să-i jefuiască gospodăria, dacă n-a legat mai întâi pe cel tare? Numai atunci îi va jefui casa.

O dovada in plus ca poti sa fii si drac dar, daca esti legat de Hristos, spui adevarul!!! Deci, acei popi, pot fi draci dar, fiind la amvonul lui Isus, sunt legati de El sa spuna adevarul.

..........drac legat de Hristos.........hmmmm..........unde s-a mai ajuns cu ,,filozofeala,,,,.......a
declara una sau alta NU este un criteriu ,,Infailibil,, al crestismului veritabil........eventual
Roadele Duhului Sfant si pazirea poruncilor lui D-zeu in litera si mai ales Spiritul lor....... Smile

61 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Vin Sept 19, 2008 8:33 pm

Tudorel666

eliberat
Leo Luke a scris:..........drac legat de Hristos.........hmmmm..........unde s-a mai ajuns cu ,,filozofeala,,,,.......a
declara una sau alta NU este un criteriu ,,Infailibil,, al crestismului veritabil........eventual
Roadele Duhului Sfant si pazirea poruncilor lui D-zeu in litera si mai ales Spiritul lor....... Smile

Deci Hristos nu i-a legat pe draci inainte sa se apuce sa-i alunge din trupurile oamenilor?

62 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Sept 20, 2008 2:12 am

Artistu

demon
Anticristul a scris:Iata o problema de mare actualitate,nescripturala dar predicata de la toate amvoanele cu gura de aur.Rapirea biserici.
Daca nu sint of topic voi reveni cu amanunte.Iar daca da atunci deschidem topic Rapirea Biserici.

Rapirea bisericii? S-a intamplat inainte sa fii aparut. Si primul pas catre rapire il face insusi Pavel. El este primul care afirma ca cel care prooroceste zideste Biserica. Intr-o lume in care oralitatea era de baza si transmiterea informatiilor se facea de la gura la ureche, mesajul transmis este lasat la interpretarea individuala a individului care prooroceste. Asa se explica faptul ca biserica care a intemeiat-o Petru si care punea "greutatea" pe latura umana a lui Isus a disparut, inghitita de mai noile care s-au straduit sa puna in lumina latura dumnezeiasca a lui isus.

PS Scuze pentru offtopic.

63 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Sept 20, 2008 3:39 am

Enohabel

muritor de rand
Perioada bisericii,(partea a doua)

-daca consultam un dictionar biblic de nume gasim intelesul din limba greaca in felul urmator;

Efes; -"care lasa de dorit"

Smirna;-"mir,mireasma "si a fost biserica sub persecutie

Pergam;-inseamna "casatorie sau unire"...in aceasta perioada a luat fiinta biserica romano-catolica, si numele ne sugereaza unirea crestinismului cu lumea

Tiatira;- inseamna "jertfa miresmei"si a fost perioada Inchizitiei romano-catolice,cand multi au fost martirizati...

Sardes;- tradus inseamna "ramasita", adica ceea ce a mai ramas bun din crestinism...

Filadelfia;- inseamna"dragoste frateasca" si este timpul reformelor cand biserica s-a intors la ortodoxia apostolilor,este perioada marilor treziri...

Laodicea;- expresia este compusa din 2 cuvinte;laos="laici,mireni,profani" si dicea="obiceiuri,opinii", tradus ar suna;opiniile laicilor,sistem democratic,vot, si asta reprezinta epoca actuala...

Epoca Efes a fost perioada apostolilor si generatiei urmatoare,a urmat apoi epoca Smirna si aceasta a fost timpul celor 10 valuri de prigoana si martiraj(10 zile de necaz;apoc.2;10) a urmat apoi epoca Pergam si aici intalnim prima data despre invatatura Nicolaitilor.
Printre cauzelele majore care au dus la falimentul si ruinarea bisericii (spiritual) a fost casatoria cu lumea,biserica a devenit biserica de stat,iar imparatul Constantin(increstinat si el) acorda privelegii celor ce deveneau crestini. Aici Satan a dat o lovitura puternica bisericii,ceea ce nu a reusit prin prigoana,a reusit prin introducerea sistemului lumesc si idolatriei in biserica.
O alta cauza a falimentului bisericii a fost Nicolaitii.
Expresia este formata din 2 cuvinte in limba greaca;
Nicao=biruitor,a cuceri...
Laos=laici,mireni,profani
Deci Nicolait inseamna unul care biruieste pe profani, si asta a insemnat ca biserica a ales un grup de oameni mai spirituali care sa se ocupe de latura spirituala iar restul crestinilor au luat loc cuminti in banci si participau la slujbe si contribuiau la colecta.
Ceea ce a urmat este lesne de inteles,un grup restrans in frunte cu Papa(in aceasta perioada a aparut aceasta functie) au inceput sa stapaneasca peste ceilalti, situatie care o intalnim si in zilele noastre.
Problema este ca in biserica trebuie sa fie Pastor,dar nu un sistem pastoral privelegiat,deoarece toti crestinii membri trebuie sa participe la zidirea trupului,toti suntem chemati sa fim preoti, ori Nicolaitii au devenit un fel de mijlocitori intre laici si Dumnezeu...asta este situatia si astazi in bisericile cu sistem babilonian,mergi la popa dai bani si el se roaga ,te pomeneste si mijloceste pentru tine...vedeti? de aceea uraste Domnul invatatura si Faptele Nicolaitilor deoarece El vrea ca toti sa participam la zidirea trupului Lui Hristos nu numai cei cu 5 talanti, ci si cei cu un talant, iar cel din frunte cu 5 talanti sa fie slujitorul celorlalti, ori e tocmai invers,iar aceasta boala a cuprins si neoprotestantismul deja avem sistem pastoral si doar un grup restrans se ocupa de lucrurile spirituale...

64 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Sept 20, 2008 8:34 am

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:Perioada bisericii,(partea a doua)

-daca consultam un dictionar biblic de nume gasim intelesul din limba greaca in felul urmator;

Efes; -"care lasa de dorit"

Smirna;-"mir,mireasma "si a fost biserica sub persecutie

Pergam;-inseamna "casatorie sau unire"...in aceasta perioada a luat fiinta biserica romano-catolica, si numele ne sugereaza unirea crestinismului cu lumea

Tiatira;- inseamna "jertfa miresmei"si a fost perioada Inchizitiei romano-catolice,cand multi au fost martirizati...

Sardes;- tradus inseamna "ramasita", adica ceea ce a mai ramas bun din crestinism...

Filadelfia;- inseamna"dragoste frateasca" si este timpul reformelor cand biserica s-a intors la ortodoxia apostolilor,este perioada marilor treziri...

Laodicea;- expresia este compusa din 2 cuvinte;laos="laici,mireni,profani" si dicea="obiceiuri,opinii", tradus ar suna;opiniile laicilor,sistem democratic,vot, si asta reprezinta epoca actuala...

Epoca Efes a fost perioada apostolilor si generatiei urmatoare,a urmat apoi epoca Smirna si aceasta a fost timpul celor 10 valuri de prigoana si martiraj(10 zile de necaz;apoc.2;10) a urmat apoi epoca Pergam si aici intalnim prima data despre invatatura Nicolaitilor.
Printre cauzelele majore care au dus la falimentul si ruinarea bisericii (spiritual) a fost casatoria cu lumea,biserica a devenit biserica de stat,iar imparatul Constantin(increstinat si el) acorda privelegii celor ce deveneau crestini. Aici Satan a dat o lovitura puternica bisericii,ceea ce nu a reusit prin prigoana,a reusit prin introducerea sistemului lumesc si idolatriei in biserica.
O alta cauza a falimentului bisericii a fost Nicolaitii.
Expresia este formata din 2 cuvinte in limba greaca;
Nicao=biruitor,a cuceri...
Laos=laici,mireni,profani
Deci Nicolait inseamna unul care biruieste pe profani, si asta a insemnat ca biserica a ales un grup de oameni mai spirituali care sa se ocupe de latura spirituala iar restul crestinilor au luat loc cuminti in banci si participau la slujbe si contribuiau la colecta.
Ceea ce a urmat este lesne de inteles,un grup restrans in frunte cu Papa(in aceasta perioada a aparut aceasta functie) au inceput sa stapaneasca peste ceilalti, situatie care o intalnim si in zilele noastre.
Problema este ca in biserica trebuie sa fie Pastor,dar nu un sistem pastoral privelegiat,deoarece toti crestinii membri trebuie sa participe la zidirea trupului,toti suntem chemati sa fim preoti, ori Nicolaitii au devenit un fel de mijlocitori intre laici si Dumnezeu...asta este situatia si astazi in bisericile cu sistem babilonian,mergi la popa dai bani si el se roaga ,te pomeneste si mijloceste pentru tine...vedeti? de aceea uraste Domnul invatatura si Faptele Nicolaitilor deoarece El vrea ca toti sa participam la zidirea trupului Lui Hristos nu numai cei cu 5 talanti, ci si cei cu un talant, iar cel din frunte cu 5 talanti sa fie slujitorul celorlalti, ori e tocmai invers,iar aceasta boala a cuprins si neoprotestantismul deja avem sistem pastoral si doar un grup restrans se ocupa de lucrurile spirituale...

Interesante informatii, multumesc! Mi-a ramas totusi neclara chestia cu dictionarul de nume si nu pricep de unde ai scos aceste interpretari. In ce limba inseamna acele cuvinte, titlurile bisericilor din Apocalipsa, tocmai ceea ce afirmi domnia ta?

65 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Sept 20, 2008 1:25 pm

Enohabel

muritor de rand
Tudorel666 a scris:
Interesante informatii, multumesc! Mi-a ramas totusi neclara chestia cu dictionarul de nume si nu pricep de unde ai scos aceste interpretari. In ce limba inseamna acele cuvinte, titlurile bisericilor din Apocalipsa, tocmai ceea ce afirmi domnia ta?

Din limba greaca sau luat referintele si intelesul expresiilor,dar si in limba ebraica orice nume prropriu inseamna ceva

66 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Sept 20, 2008 3:29 pm

Bulache

demon
Da ,asa e .Iisus e denumirea reala si nu Isus = magar in ebraica.Dar as fi curios ca numerele 666 cand au primit denumirea actuala? sa nu uitam ca 666 este anul rentoarceri credintei stravechi a dacilor si era si tatuat la unii pe frunte.vezi Dacia Nemuritoare.

67 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Sept 20, 2008 5:25 pm

Anticristul

eliberat
Cine va spus ca Iisus si nu Isus ?O nu stiti ca nici una nici alta?Ca doar nu a fost geniul Carpatilorsa aibe o ortografie romaneasca la scrisul numelui.El se chema Iesu,sau Iesua.scris cu litere ebraice.'ישוע.
Sus in ebraica inseamna cal,dar Isus nu are corespondent.

68 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Sam Sept 20, 2008 7:35 pm

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Da ,asa e .Iisus e denumirea reala si nu Isus = magar in ebraica.Dar as fi curios ca numerele 666 cand au primit denumirea actuala? sa nu uitam ca 666 este anul rentoarceri credintei stravechi a dacilor si era si tatuat la unii pe frunte.vezi Dacia Nemuritoare.

La cine se tatua pe frunte numarul si cu ce ocazie? E prima oara cand aud informatia aceasta. Sigur nu este o gluma?

69 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Lun Sept 22, 2008 1:34 pm

Enohabel

muritor de rand
13..Necazul cel mare(partea 1-a)

-dupa aceste lucruri iti voi arata ce are sa se intample apoc. 4;1 zice Domnul lui Ioan
-unii vad in acest verset; suie-te aici, chiar rapirea bisericii, dar nu e cazul ci doar Ioan a fost inaltat sa vada niste lucruri
- din cap.6 avem deja inceputul necazului cel mare si incepe cu ruperea pecetilor
-caracteristici preliminare;
-exista 7 epoci biblice,7 perioade sau dispensatiuni in care Dumnezeu are tipare si metode diferite cu oamenii
- prima epoca este la inceput la creatie,epoca nevinovatiei care se termina cu judecata Domnului urmata de blestemul pamantului
-epoca constiintei,acum omul cunostea binele si raul dar face raul si Dumnezeu aduce potopul...scapa doar Noe si familia lui
-epoca guvernarii umane tine de la Noe pana la Avraam
-epoca fagaduintei se intinde de la Avraam si pana la Moise si aceasta epoca se incheie cu o judecata; robia egipteana
-epoca Legii, se intinde de la Moise pana la Hristos si aceasta epoca se termina cu o judecata,Israelul merge in robie, iar Ierusalimul este distrus
-epoca harului care incepe cu jertfa lui Hristos si se intinde pana in zilele noastre,cea mai glorioasa epoca si se va sfarsi cu rasplata celor credinciosi si judecarea pamantului
-epoca mileniului care va incepe cu venirea Domnului de la sfarsitul veacului si va dura 1000 de ani
-necazul cel mare este cea mai dura incercare din istoria omenirii
-nu se poate vb de venirea Domnului fara sa vb de necazul cel mare, multi se inseala ca nu vor trece prin necaz si vor fi rapiti
-dar asta e o minciuna chiar si biruitorii care este o ceata mica vor trece 3 ani si jumatate prin necaz
-de altfel cand Domnul vb de judecata ne spune ca aceasta judecata incepe chiar de la casa Lui, si este o judecata cu focul incercarilor..
-durata necazului cel mare 7 ani impartiti in 2 etape si incepe de la apoc.cap 6 pana la cap 16 inclusiv
-in necazul cel mare exista 3 serii de judecati;judecata pecetilor,a trambitelor si a potirelor
-fiecare serie are cate 7 judecati...
-gasim in apocalipsa gasim cateva serii de 7;
-7 biserici, 7 epoci, 7 rasplatiri,7 personaje care vor primi judecata,7 verdenii 7 judecati
-intotdeauna intre seria a 6 si 7 exista o pauza principala si sunt 3 pauze principale in care Ioan primeste descoperiri suplimentare
-exista o relatie intre peceti trambite si potire, cele 7 potire sunt continute in a 7-a trambita, si cele 7 trambite sunt continute in a 7-a pecete
-de aceea se poate vb ca e o singura judecata in 3 serii dar vazuta din unghiuri diferite...
-pedepsele cresc in intensitate pe masura ce vin, la peceti e lovita a patra parte, la trambite a treia parte, iar la potire tot 100%
-trambitele si potirele au un mers paralel
-la peceti se deschid niste urgii care sau acumulat, sunt urgii cauzate de om
-la trambite e vb de niste urgii unde Diavolului i se da mana libera
- la potire Dumnezeu insusi intervine si sunt cele mai groaznice

70 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Lun Sept 22, 2008 2:44 pm

Bulache

demon
Tudorel666 a scris:
Bulache a scris:Da ,asa e .Iisus e denumirea reala si nu Isus = magar in ebraica.Dar as fi curios ca numerele 666 cand au primit denumirea actuala? sa nu uitam ca 666 este anul rentoarceri credintei stravechi a dacilor si era si tatuat la unii pe frunte.vezi Dacia Nemuritoare.

La cine se tatua pe frunte numarul si cu ce ocazie? E prima oara cand aud informatia aceasta. Sigur nu este o gluma?

Nu e gluma,citeste despre religia Dacilor in Dacia Nemuritoare, www.Dacii.ro Veti gasi ca si povestea rastigniri lui Iisus este cu mult mai veche si are o origine carpatica.

71 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Lun Sept 22, 2008 6:22 pm

Anticristul

eliberat
Nu este de origine carpatica ,ci era o religie universala .deci o cunosteau si carpatini.Si fiecare popor in parte a slefuit-o dupa imprejurari.

72 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Lun Sept 22, 2008 6:59 pm

Anticristul

eliberat
Enoh sau Abel ,sau amindoi impreuna ,ascultati numai putin.
Daca epoca harului se sfirseste cu raplatirea celor credinciosi,cum mai urmeaza dupa aia o epoca a mileniului,cind este scris ca dupa mia de ani satan va fi deslegat si toate neamurile care vor fi pe fata pamintului ,vor fi ademenite sa se suie la razboi impotriva Ierusalimului.
Si abia dupa asta la oarecitva timp se va pregati judecata pamintului.Isus spune ca la judecata el va zice :Veniti binecuvintati tatalui meu sa va dau imparatia care va fost pregatita.As crede ca este vorba despre imparatia lui Dumnezeu vesnica.Cum adica dupa aceasta sa urmeze o imparatie de 1000 de ani care este o nimica in fata vescniciei.Oare nu cumva nu pricep crestini ce e cu aceasta imparatie?Ca otricum o sucesc nu i gasesc locul potrivit in istorie?
Rapirea biserici nu este biblica ,nu va avea loc niciodata.Este o simpla teorie care nu are sprijin biblic deloc.Isus nu a promis asa ceva ,el nu o va face si nici nu are cunostinta de asa ceva.El spune ca va veni o singura darta la judecata.Cum rezolvam dilema rapiri si a mileniului?

73 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Sept 23, 2008 4:30 am

Enohabel

muritor de rand
Anticristul a scris:Enoh sau Abel ,sau amindoi impreuna ,ascultati numai putin.
Daca epoca harului se sfirseste cu raplatirea celor credinciosi,cum mai urmeaza dupa aia o epoca a mileniului,cind este scris ca dupa mia de ani satan va fi deslegat si toate neamurile care vor fi pe fata pamintului ,vor fi ademenite sa se suie la razboi impotriva Ierusalimului.
Si abia dupa asta la oarecitva timp se va pregati judecata pamintului.Isus spune ca la judecata el va zice :Veniti binecuvintati tatalui meu sa va dau imparatia care va fost pregatita.As crede ca este vorba despre imparatia lui Dumnezeu vesnica.Cum adica dupa aceasta sa urmeze o imparatie de 1000 de ani care este o nimica in fata vescniciei.Oare nu cumva nu pricep crestini ce e cu aceasta imparatie?Ca otricum o sucesc nu i gasesc locul potrivit in istorie?
Rapirea biserici nu este biblica ,nu va avea loc niciodata.Este o simpla teorie care nu are sprijin biblic deloc.Isus nu a promis asa ceva ,el nu o va face si nici nu are cunostinta de asa ceva.El spune ca va veni o singura darta la judecata.Cum rezolvam dilema rapiri si a mileniului?

Dilema rapirii va urma tot la acest topic cand vom vb despre apoc. cap. 12,iar despre interpretarea mileniului ne vom ocupa separat cand va fi timp cu ajutorul Domnului
,da am eu o intrebare la matale, de unde putem obtine niste informatii in limba romana despre falsul profet Mohamed, ca despre Coran e clar ca e un plagiat dupa vechiul testament...

74 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Sept 23, 2008 9:23 pm

Anticristul

eliberat
Tot ce te intereseaza despre Mahomed gasesti azi pe net.Chiar si cite fetite de la 7 la 11 ani a avut.Doar toate au urcat in rai cu profetul,si acum le promite la cei ce se explodeaza in autobuze ca o sa le foloseasca si ei.

75 Re: Apocalipsa studiu biblic si interpretare la data de Mar Sept 23, 2008 9:41 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Tot ce te intereseaza despre Mahomed gasesti azi pe net.Chiar si cite fetite de la 7 la 11 ani a avut.Doar toate au urcat in rai cu profetul,si acum le promite la cei ce se explodeaza in autobuze ca o sa le foloseasca si ei.

Indiferent cate fetite a avut si cati se explodeaza in numele lui, Mahomed este un profet al lui Dumnezeu.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum