Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Nicolae Iorga-De ce atâta ură?, în Neamul Românesc, din 6 iulie 1940

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Zyraxes

demon
Tudorel666 a scris:
Vasile Barsan a scris: Nu este mai firesc ca cel slab sa lupte sa devina puternic si mandru? Un adevarat invingator este cel care nu isi pleaca capul nici macar in fata mortii. Este o placere perversa aceea de a te lasa umilit.

Umilinta este primul pas al inaltarii. Cine nu stie sa fie umil, nu va invata niciodata sa fie maret.
Iar in fata mortii isi pleaca toti capul. Unii, cum a fost Isus, si-l mai ridica inapoi, altii...nu stiu.

Una e sa fii umil, si alta e sa fii umilit. Cuvintele semana, dar e o mare diferenta in intelesul lor!

Vezi profilul utilizatorului

Zyraxes

demon
Tudorel666 a scris:... si regele Carol, nu era indragostit nici de Miscarea Legionara, nici de Capitanul ei.

Nimeni nu a zis ca ar fi fost asa. Ideea era ca daca Miscarea nu ar fi reprezentat cu adevarat o forta nu i-ar fi bagat nimeni in seama, nici regele carol, nici Nicolae Iorga, nici Antonescu si nici altii. Prin faptul ca a fost curtata de astfel de oameni puternici arata ca era o formatiune viabila si respectata, nu asa cum spune acum propaganda sionisto-comunista.

Fay

vrajitor
Zyraxes a scris:
Tudorel666 a scris:... si regele Carol, nu era indragostit nici de Miscarea Legionara, nici de Capitanul ei.

Nimeni nu a zis ca ar fi fost asa. Ideea era ca daca Miscarea nu ar fi reprezentat cu adevarat o forta nu i-ar fi bagat nimeni in seama, nici regele carol, nici Nicolae Iorga, nici Antonescu si nici altii. Prin faptul ca a fost curtata de astfel de oameni puternici arata ca era o formatiune viabila si respectata, nu asa cum spune acum propaganda sionisto-comunista.

Propaganda sionisto – comunista....unii pricep mai greu, asa ca o sa repetam...
- SIONÍSM s. n. mișcare naționalistă, politică și religioasă, în rândurile burgheziei evreiești din țările europene, la sfârșitul sec. XIX, care urmărea întemeierea unui stat evreiesc autonom în Palestina.
- COMUNÍSM s.n. 1. Doctrină socială, politică și economică constituită pe principiul abolirii proprietății private și al instaurarii proprietății colective.
Cum pot fi asociate aceste doua concepte? Nu pot, iar daca cineva nu pricepe ceva atat de elementar, este doar pentru ca se tine si cu dintii de putinele lui idei fixe.
Regele Carol al II-lea, (era sa-l scriu cu un „c”mic...),a fost cunoscut mai mult pentru viata sentimentala agitata decat pentru merite de conducator. În timpul domniei lui Carol al II-lea, România pierduse 99 738 km² cu o populație de 6 821 000 locuitori, reprezentând aproape o treime din teritoriul și populația țării. Nu are importanta ce putea el crede.
Iorga insa, mai mult ca sigur ca nu „in seama” i-a bagat pe legionari..., iar Antonescu i-a folosit la singurul lucru la care au fost buni – sa ucida oameni nevinovati, femei , copii, aproape totdeauna oameni fara aparare ca cei din Jilava. In fata lor ei se simteau viteji si....l-au mai amestecat si pe Dumnezeu in mocirla lor.

Zyraxes

demon
Fay a scris:
Zyraxes a scris:

Propaganda sionisto – comunista....unii pricep mai greu, asa ca o sa repetam...
- SIONÍSM s. n. mișcare naționalistă, politică și religioasă, în rândurile burgheziei evreiești din țările europene, la sfârșitul sec. XIX, care urmărea întemeierea unui stat evreiesc autonom în Palestina.
- COMUNÍSM s.n. 1. Doctrină socială, politică și economică constituită pe principiul abolirii proprietății private și al instaurarii proprietății colective.
Cum pot fi asociate aceste doua concepte? Nu pot, iar daca cineva nu pricepe ceva atat de elementar, este doar pentru ca se tine si cu dintii de putinele lui idei fixe.
Regele Carol al II-lea, (era sa-l scriu cu un „c”mic...),a fost cunoscut mai mult pentru viata sentimentala agitata decat pentru merite de conducator. În timpul domniei lui Carol al II-lea, România pierduse 99 738 km² cu o populație de 6 821 000 locuitori, reprezentând aproape o treime din teritoriul și populația țării. Nu are importanta ce putea el crede.
Iorga insa, mai mult ca sigur ca nu „in seama” i-a bagat pe legionari..., iar Antonescu i-a folosit la singurul lucru la care au fost buni – sa ucida oameni nevinovati, femei , copii, aproape totdeauna oameni fara aparare ca cei din Jilava. In fata lor ei se simteau viteji si....l-au mai amestecat si pe Dumnezeu in mocirla lor.

Sionismul si comunismul au in comun un lucru important: ambele au fost initiate si dezvoltate de evrei, si sunt doua instrumente prin care au vrut si vor sa conduca lumea.

Despre Revolutia comunista din Rusia in The American Hebrew: „Revoluția din Rusia a fost produsul creierelor evreiești, a nemulțumirii evreilor, a planificării lor, al cărei scop este să creeze o nouă ordine în lume. Ceea ce a putut să fie realizat atât de bine în Rusia datorită creierelor evreiești, din cauza nemulțumirilor lor și prin planificarea lor, prin același efort intelectual și fizic va trebui să poată deveni o realitate și la scară mondială” . Radu Mihai Crisan - "Secretul sabiei de foc", p. 27.

Cred ca ai baut ceva. Unde si cand i-a folosit Antonescu pe legionari ca sa ucida copii si femei? Tu iti dai seama ca aberatii spui? Vorbeste propaganda sionisto-comunista din tine (si ca sa intelegi ce inseamna asta, si sionistii si comunistii au aceeasi propaganda mincinoasa referitoare la legionari).

De ce crezi ca se aflau respectivii la inchisoarea Jilava? Pentru ca erau niste criminali si niste corupti, iar in cazul lor a fost un act de pedepsire.

Uite ce spune despre cei impuscati la inchisoarea Jilava in cartea "Din istoria Politiei Romane", Florin Sinca (ofiter de politie), la p.319:
Este neîndoielnică complicitatea la asasinate și la comiterea altor infracțiuni deosebit de grave a unora dintre cei căzuți sub gloanțele legionarilor la Jilava, demnitari ori purtători de uniformă. În fond erau exponenții tipici ai unui regim mafiot, care dusese țara la dezastru, iar temerea de tragere la răspundere era probabil ultima care le trecea prin cap. În vreme ce i se semnalau abuzuri ale subordonaților, șeful Poliției Capitalei, generalul Gabriel Marinescu, membru de vază al veroasei camarile regale, inaugura cazinouri și petrecea nopțile la jocuri de noroc. Unii erau veritabili infractori și ocupau funcții în care demnitatea ar fi trebuit să fie lucru de căpătâi. Și nu era.

Cei inchisi la inchisoarea Jilava se aflau acolo ca sa fie judecati ptr crime si coruptie, insa deoarce s-a aflat ca rudele unora dintre ei intervin la judecatori si chiar la Antonescu ca sa-i scape, si ca mare parte dintre ei ar fi scapat, au fost pedepsiti de o echipa legionara.

Fay

vrajitor
Ziraxes scrie:

„Sionismul si comunismul au in comun un lucru important: ambele au fost initiate si dezvoltate de evrei, si sunt doua instrumente prin care au vrut si vor sa conduca lumea.”

Singurul raspuns posibil si de asteptat, la cineva care are ideile extrem de putine, dar fixe.

„Despre Revolutia comunista din Rusia in The American Hebrew: „Revoluția din Rusia a fost produsul creierelor evreiești, a nemulțumirii evreilor, a planificării lor, al cărei scop este să creeze o nouă ordine în lume. Ceea ce a putut să fie realizat atât de bine în Rusia datorită creierelor evreiești, din cauza nemulțumirilor lor și prin planificarea lor, prin același efort intelectual și fizic va trebui să poată deveni o realitate și la scară mondială” . Radu Mihai Crisan - "Secretul sabiei de foc", p. 27.”

Vrei sa ne convingi cu toate puterile tale ca doar evreii au fost capabili si raman asa...,din moment ce doar ei au facut si fac TOTUL. Sant un popor capabil, rabdator si luptator, au reusit sa supravietuiasca si asta spune multe, dar de la asta, sa incerci sa-i faci un fel de Dumnezei care hotarasc si fac totul dupa bunul lor plac....este o gandire infantila.

Fay

vrajitor
„Cred ca ai baut ceva. Unde si cand i-a folosit Antonescu pe legionari ca sa ucida copii si femei? Tu iti dai seama ca aberatii spui? Vorbeste propaganda sionisto-comunista din tine (si ca sa intelegi ce inseamna asta, si sionistii si comunistii au aceeasi propaganda mincinoasa referitoare la legionari).”

Nu gasi in altii motivatii care nici macar la tine nu sunt o scuza ...Eu nu beau, de altfel cred ca te-ai lamurit chiar si tu ca sunt femeie si cred ca nici macar tu nu ma poti vedea printre femeile care frecventeaza carciumi. . . Legionarii au ucis bestial, oameni fara aparare, oameni politici care nu le impartaseau pretioasele idei, femei,copii, batrani si tineri din randurile populatiei evreiesti pentru jaf, in Jilava oameni politici fara aparare si NEJUDECATI, etc. Degeaba vi cu citate mincinoase, exista inca oameni care au vazut si nu trebuie ca tu sa-i crezi, ii crede istoria.
In rest, acelasi gresit laitmotiv...,sincer, tu nu te plictisesti pe tine?

De ce crezi ca se aflau respectivii la inchisoarea Jilava? Pentru ca erau niste criminali si niste corupti, iar in cazul lor a fost un act de pedepsire.

„Uite ce spune despre cei impuscati la inchisoarea Jilava in cartea "Din istoria Politiei Romane", Florin Sinca (ofiter de politie), la p.319:
Este neîndoielnică complicitatea la asasinate și la comiterea altor infracțiuni deosebit de grave a unora dintre cei căzuți sub gloanțele legionarilor la Jilava, demnitari ori purtători de uniformă. În fond erau exponenții tipici ai unui regim mafiot, care dusese țara la dezastru, iar temerea de tragere la răspundere era probabil ultima care le trecea prin cap. În vreme ce i se semnalau abuzuri ale subordonaților, șeful Poliției Capitalei, generalul Gabriel Marinescu, membru de vază al veroasei camarile regale, inaugura cazinouri și petrecea nopțile la jocuri de noroc. Unii erau veritabili infractori și ocupau funcții în care demnitatea ar fi trebuit să fie lucru de căpătâi. Și nu era.

Cei inchisi la inchisoarea Jilava se aflau acolo ca sa fie judecati ptr crime si coruptie, insa deoarce s-a aflat ca rudele unora dintre ei intervin la judecatori si chiar la Antonescu ca sa-i scape, si ca mare parte dintre ei ar fi scapat, au fost pedepsiti de o echipa legionara.”

In rest....citezi si scrii cu o dementiala convingere asemenea ineptii...incat nu-ti pot raspunde decat in stilul si cu vorbele blajinului domn Tudorel: sa fii iubit.
P.S. Doar ca ma indoiesc ca ai fost vreodata si sunt sigura ca acum NU esti. Pentru ca doar frustrarea poate da, dupa parerea mea, atata inclinatie spre a aplauda raul...si, cine stie, poate chiar sa-l faci, dar norocul este ca, deocamdata, conjunctura iti este nefavorabila.

Zyraxes

demon
Fay a scris:„Cred ca ai baut ceva. Unde si cand i-a folosit Antonescu pe legionari ca sa ucida copii si femei? Tu iti dai seama ca aberatii spui? Vorbeste propaganda sionisto-comunista din tine (si ca sa intelegi ce inseamna asta, si sionistii si comunistii au aceeasi propaganda mincinoasa referitoare la legionari).”

Nu gasi in altii motivatii care nici macar la tine nu sunt o scuza ...Eu nu beau, de altfel cred ca te-ai lamurit chiar si tu ca sunt femeie si cred ca nici macar tu nu ma poti vedea printre femeile care frecventeaza carciumi. . . Legionarii au ucis bestial, oameni fara aparare, oameni politici care nu le impartaseau pretioasele idei, femei,copii, batrani si tineri din randurile populatiei evreiesti pentru jaf, in Jilava oameni politici fara aparare si NEJUDECATI, etc. Degeaba vi cu citate mincinoase, exista inca oameni care au vazut si nu trebuie ca tu sa-i crezi, ii crede istoria.
In rest, acelasi gresit laitmotiv...,sincer, tu nu te plictisesti pe tine?

In primul rand nu mi-ai raspuns la intrebarea pe care ti-am pus-o anterior, iar in al doilea rand continui sa spui minciuni jegoase, ceea ce ma face sa cred ca daca nu esti beata (cu toate ca nu exclud asta), atunci sigur ai fugit de la Socola. Si nu am respect ptr mincinosi ordinari, chiar daca sunt femei!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum