Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Pilda smochinului

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 4]

1 Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 6:12 pm

Anticristul

eliberat
Pilda smochinului, adevar sau un fals intentionat al bisericii?

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 7:49 pm

Enohabel

muritor de rand
Anticristul a scris:Pilda smochinului, adevar sau un fals intentionat al bisericii?

Omule tu nu citesti biblia de pui asemenea intrebari???

Uite iti pun eu o intrebare mai pertinenta...cum ai ajuns matale sa-ti iei asemenea nik-name??? ca-s curios Wink

3 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 8:12 pm

Anticristul

eliberat
Pai, eu citesc Biblia, de aia mi am luat un astfel de nik-name. Iar daca tu ai citi cu atentie, nu mi-ai pune aceasta intrebare!
Dupa asta trecem la examinarea textului amintit.

4 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 8:40 pm

Anticristul

eliberat
Daca nu ti-e teama, bineinteles, de o analiza a textului biblic. Rolling Eyes

5 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 8:51 pm

Enohabel

muritor de rand
Anticristul a scris:Pai, eu citesc Biblia, de aia mi am luat un astfel de nik-name. Iar daca tu ai citi cu atentie, nu mi-ai pune aceasta intrebare!
Dupa asta trecem la examinarea textului amintit.

Si tu esti Anticristul care se va arata in vremurile din urma???

textul amintit nu avem ce examina se intelege usor asa cum este scris,Domnul foloseste o comparatie si pentru Israel (printre alte simboluri este si smochinul

greseala mea este ca nu scrie despre inflorit (sorry) scrie ca fragezeste si infrunzeste...

6 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 8:54 pm

Enohabel

muritor de rand
Israelul ca natiune si ultima generatie a infragezit si infrunzit, vara este aproape, adica revenirea Domnului asa cum a promis...

7 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 9:51 pm

Anticristul

eliberat
Da, eu sunt Anticristul care se a arata in vremile din urma! Acum sunt vremile din urma, asa ca acum a venit vremea mea. Care e norocul si succesul meu in activitate? Ca nu ma crede nimeni. Asa ca pot sa lucrez in voie. Templul de la Ierusalim este gata de construit. Totul e aranjat, in cele mai mici detalii. Doar ordinul de incepere a lucrarilor mai trebuie. La asta lucrez eu acum. Eu sunt constructor de meserie si mi-am asezat cuibul linga Ierusalim. Astept doar momentul oportun. In curand o sa vina Papa de la Roma cu alai la Ierusalim si cu hoarde de tatari dupa el sa mi se inchine. El nu va sti ca face una din marile greseli catastrofale ale omeniri. El cauta adoratori , cit mai multi. Asa ca, in goana dupa slava, el nu si da seama ca el insusi se inchina unui om. El, loctiitorul lui Dumnezeu pe pamint. El, Fiara imbatata de singele martirilor. El, Babilonul si toate tainele ascunse in el. Va dati seama ce vremuri ati apucat? Sa vedeti aparitia Anticristului in carne si oase? Puneti-va pe studiat Noul testament, ca sa ma puteti recunoaste cind voi apare in mijlocul omeniri.Trezeste te trezeste te mireasa! Iata ca mirele apare. Intra in odaita si ascunde-te pana trece minia! Iata Anticristul este la usa si nimeni nu crede. Ce izbinda uriasa voi avea! Cum voi cadea peste omenirea adormita in pacat! Cat alai de popoare se va indrepta spre Ierusalim! Cum vor curge riuri de aur si diamante catre guvernul Israelului! Toata bogatia Babilonului se va intoarce la noi. Si eu voi trona peste munti de aur si nestemate. Cita glorie! Abia astept ziua sorocita pentru ridicarea in slava.
Cu stima, Anticristul din Ierusalim.

8 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 10:13 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Da, eu sunt Anticristul care se a arata in vremile din urma! Acum sunt vremile din urma, asa ca acum a venit vremea mea. Care e norocul si succesul meu in activitate? Ca nu ma crede nimeni. Asa ca pot sa lucrez in voie. Templul de la Ierusalim este gata de construit. Totul e aranjat, in cele mai mici detalii. Doar ordinul de incepere a lucrarilor mai trebuie. La asta lucrez eu acum. Eu sunt constructor de meserie si mi-am asezat cuibul linga Ierusalim. Astept doar momentul oportun. In curand o sa vina Papa de la Roma cu alai la Ierusalim si cu hoarde de tatari dupa el sa mi se inchine. El nu va sti ca face una din marile greseli catastrofale ale omeniri. El cauta adoratori , cit mai multi. Asa ca, in goana dupa slava, el nu si da seama ca el insusi se inchina unui om. El, loctiitorul lui Dumnezeu pe pamint. El, Fiara imbatata de singele martirilor. El, Babilonul si toate tainele ascunse in el. Va dati seama ce vremuri ati apucat? Sa vedeti aparitia Anticristului in carne si oase? Puneti-va pe studiat Noul testament, ca sa ma puteti recunoaste cind voi apare in mijlocul omeniri.Trezeste te trezeste te mireasa! Iata ca mirele apare. Intra in odaita si ascunde-te pana trece minia! Iata Anticristul este la usa si nimeni nu crede. Ce izbinda uriasa voi avea! Cum voi cadea peste omenirea adormita in pacat! Cat alai de popoare se va indrepta spre Ierusalim! Cum vor curge riuri de aur si diamante catre guvernul Israelului! Toata bogatia Babilonului se va intoarce la noi. Si eu voi trona peste munti de aur si nestemate. Cita glorie! Abia astept ziua sorocita pentru ridicarea in slava.

Bine, domnule Antihrist. Si ce ne mai poti spune despre domnia ta?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

9 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 10:14 pm

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:Israelul ca natiune si ultima generatie a infragezit si infrunzit, vara este aproape, adica revenirea Domnului asa cum a promis...

Si cum ai reusit sa citesti semnele vremilor?

10 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 10:21 pm

Anticristul

eliberat
Pai, una este inverzirea smochinului, despre care Isus a zis: In veac sa nu mai dea rod din tine. Vazind ca smochinul fragezeste, mi am zis "Hop, acuma e timpul meu, ca Isus a gresit tinta." Ca Isus va reveni, nu e chiar atit de sigur, cum nu a fost sigur ca smochinul va ramine uscat in veac. Se mai inseala omul. Rolling Eyes

11 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 13, 2008 10:29 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pai una este iverzirea smochinului care Isus a zis i:In veac sa nu mai dea rod din tine.Vazind ca smochinul fragezeste mi am zis hop acuma e timpul meu .Ca Isus a gresit tinta.Ca Isus va reveni nu e chiar atit de sigur.Cum nu a fost sigur ca smochinul va ramine uscat in veac.Se mai inseala omul.

Smochinul care nu da fructe, oricum este uscat in veac! Smochinul care nu da fructe acum, nici nu a dat vreodata, pentru ca smochinul este un copac special ce face fructele inainte sa faca frunzele. Ca urmare, un smochin cu frunze si fara de fructe, este un smochin sterp, ce-l tii degeaba, doar ca ornament.
Pe de alta parte, Israel nu a fost niciodata comparat cu un smochin. Sunt doua pilde cu acest copac si nici una nu se refera la Israel. De vreme ce ai ajuns totusi la concluzia aceasta, sunt curios sa-ti aud explicatiile.

12 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 1:32 am

Enohabel

muritor de rand
Tudorel666 a scris:

Smochinul care nu da fructe, oricum este uscat in veac! Smochinul care nu da fructe acum, nici nu a dat vreodata, pentru ca smochinul este un copac special ce face fructele inainte sa faca frunzele. Ca urmare, un smochin cu frunze si fara de fructe, este un smochin sterp, ce-l tii degeaba, doar ca ornament.
Pe de alta parte, Israel nu a fost niciodata comparat cu un smochin. Sunt doua pilde cu acest copac si nici una nu se refera la Israel. De vreme ce ai ajuns totusi la concluzia aceasta, sunt curios sa-ti aud explicatiile.

Pana raspunde Anticristu aduc eu dovada ca Israel este simbolizat prin smochin...

10. Am găsit pe Israel ca pe niște struguri în pustie, am văzut pe părinții voștri ca pe cele dintîi roade* ale unui smochin, în primăvară**; dar ei s’au dus la Baal-Peor†, s’au pus în slujba†† idolului scîrbos*†, și au ajuns†* urîcioși ca și acela pe care îl iubeau

13 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 1:40 am

Enohabel

muritor de rand
Anticristul a scris:Da, eu sunt Anticristul care se a arata in vremile din urma! .... Va dati seama ce vremuri ati apucat? Sa vedeti aparitia Anticristului in carne si oase? ..... Toata bogatia Babilonului se va intoarce la noi. Si eu voi trona peste munti de aur si nestemate. Cita glorie! Abia astept ziua sorocita pentru ridicarea in slava.

Da stai asa putin, eu nu pot crede ca esti cel asteptat sa vina pana nu imi arati buletinu...da ia spune care iti este numele de botez???, ca acolo-i taina si legitimatia ta

cat despre faptul ca vei domni in glorie...este adevarat dar timpul tau e scurt doar 7 ani, dupa aia vei fi legat si aruncat de viu....stii tu unde

14 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 1:06 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:Pilda smochinului, adevar sau un fals intentionat al bisericii?
Smochinul reprezinta spiritual imparatia lui Dumnezeu, care era reprezentata si de Israel.

Smochinul este blestemat sa nu mai dea rod, deci nu mai e salvare in sinagogi.

Infrunzitul poate sa insemne crearea institutiei, insa fara rod=salvare.

1948 face sens, pt ca este inainte de 2011.

15 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 1:16 pm

Fresh

muritor de rand
http://www.ultimulimperiu.ro/episoade.html

"In Matei cap 24, indiciile oferite de Isus celor care aveau sa astepte venirea Stapanului, observam doua sugestii legate de anotimpuri: „Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie IARNA” (v.20) si „Cand veti vedea aceste lucruri sa stiti ca VARA este aproape” (v.32).

Iarna sau Vara, este aceasta o intrebarea corecta? Iarna este asociata, in contextul folosit de Isus, cu distrugere, persecutie, fuga, dezastru, lipsuri, sfarsit. Este soarta inevitabila a lumii dupa precedentul numit Ierusalim. Insa vara se refera la revenirea lui Isus, la un nou inceput la o lume noua, iar crestinii sunt indemnati sa invete din parabola smochinului. „De la smochin învățați pilda lui: Când îi frăgezește și înfrunzește mlădiția, știți că vara este aproape” (v.32). Cu atat mai mult astazi cand in plina iarna incep sa inverzeasca mugurii...

In decembrie 1989, brusc fara nici un preaviz, comunismul s-a prabusit definitiv. Nimeni nu se astepta la un asemnea eveniment. Insa semnul acela al sfarsitului din iarna lui 89 era de fapt anticiparea inceputului unei noi veri. Smochinul inverzise iar vara libertatii era aproape.

privind trecutul si analizand prezentul in lumina profetica a scrierilor biblice sa recunostem semnele inverzirii smochinului acestei lumi, pentru ca atunci “când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul omului este aproape, este chiar la uși.” (v.33)

In contextul special al venirii Imparatiei lui Dumnezeu, intr-adevar IARNA e ca VARA. Sfarsitul se transforma inevitabil intr-un nou inceput. Si este inceputul unei vieti fara sfarsit."

16 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 1:47 pm

Enohabel

muritor de rand
Fairy a scris:http://www.ultimulimperiu.ro/episoade.html

"In Matei cap 24, indiciile oferite de Isus celor care aveau sa astepte venirea Stapanului, observam doua sugestii legate de anotimpuri: „Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie IARNA” (v.20) si „Cand veti vedea aceste lucruri sa stiti ca VARA este aproape” (v.32).

Iarna sau Vara, este aceasta o intrebarea corecta? Iarna este asociata, in contextul folosit de Isus, cu distrugere, persecutie, fuga, dezastru, lipsuri, sfarsit. Este soarta inevitabila a lumii dupa precedentul numit Ierusalim. Insa vara se refera la revenirea lui Isus, la un nou inceput la o lume noua, iar crestinii sunt indemnati sa invete din parabola smochinului. „De la smochin învățați pilda lui: Când îi frăgezește și înfrunzește mlădiția, știți că vara este aproape” (v.32). Cu atat mai mult astazi cand in plina iarna incep sa inverzeasca mugurii...

In decembrie 1989, brusc fara nici un preaviz, comunismul s-a prabusit definitiv. Nimeni nu se astepta la un asemnea eveniment. Insa semnul acela al sfarsitului din iarna lui 89 era de fapt anticiparea inceputului unei noi veri. Smochinul inverzise iar vara libertatii era aproape.

privind trecutul si analizand prezentul in lumina profetica a scrierilor biblice sa recunostem semnele inverzirii smochinului acestei lumi, pentru ca atunci “când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul omului este aproape, este chiar la uși.” (v.33)

In contextul special al venirii Imparatiei lui Dumnezeu, intr-adevar IARNA e ca VARA. Sfarsitul se transforma inevitabil intr-un nou inceput. Si este inceputul unei vieti fara sfarsit."

Eu nu cred ca trebuie spiritualizat cuvantul iarna ,se intelege literar adica iarna este frig si daca fugi si dormi in camp nu-i deloc confortabil,de aceea si referire la ziua de sabat cand nu puteai cara poveri.
Eu ma gandesc la o implinire progresiva a acestei profetii,deoarece in anul 68 (???) de asemenea crestinii au parasit Ierusalimul si au fugit ,atunci cand Vespasian inexplicabil a ridicat asediul Ierusalimului si sa intors la Roma.... si aceasta fuga va fi si la sfarsitul veacului cand Anticrist va hotara sa omoare pe toti cei ce nu i se inchina icoanei fiarei..., iar poporul care fuge se va adaposti la Petra cetatea nabateenilor

17 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 1:58 pm

Fresh

muritor de rand
Referitor la evenimentele sfarsitului, Isus spune: "Vai de femeile insarcinate si de cele care vor alapta in zilele acelea"(Matei 24, 19.20) La ce se refera, oare?
Si cand spunea:"Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie iarna sau intr-o zi de Sabat" interesul Lui era pentru greutatile anotimpului sau pentru calcarea Sabatului? Cand spune "iarna", se refera la zapada si gheata?

In primul caz, Isus se referea la cei care refuza sa creasca spiritual si raman la stadiul de prunci, hranindu-se doar cu "lapte"..

Apoi, intotdeauna când problema Sabatului si a duminicii este adusa în discutie, atentia noastra este imediat îndreptata spre crestinii pazitori ai duminicii împotriva pazitorilor Sabatului.
Nu aceasta este problema adevarata! Nu respectarea legalista a Sabatului este importanta..in sensul ca daca va fi iarna si in sabat, sa stam pe loc, opriti de ziua de sabat si ingreunati de conditiile vremii..

Exista astazi multi crestini sinceri care se încred deplin în Hristos pentru mântuire, dar care tin duminica. Ei pazesc o zi gresita din motive corecte. Tot asa, sunt multi pazitori ai Sabatului care cred ca pazirea acestei zile îi va mântui. Ei tin adevarata zi din motive gresite. Ambele grupe trebuie sa fie corectate si Duhul Sfânt va face acest lucru (daca Îl lasam), caci El conduce în tot adevarul (Ioan 16,13).

O interpretare interesanta a acestui pasaj din Matei este aceea ca Isus nu da informatii concrete despre cand va reveni, doar ca vorbeste despre niste semne care vor arata ca "vara e aproape". Sunt trei lucruri esentiale de avut in vedere in acest pasaj:

- s-ar putea sa fie iarna(dar nu e sigur);
- sa luam aminte la smochin;
- cand smochinul va da semne, sa stim ca vara e aproape.

Smochinul reprezenta poporul lui Dumnezeu si privind la smochin si la frunza sa, putem sti semnele venirii "verii". Si cum ce a fost, va mai fi, poporul lui Dumnezeu in prezent este asimilat tot cu smochinul.
Soarta lumii este soarta precedentului Israel.

"Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie IARNA” (v.20)

„De la smochin invatati pilda lui: Cand ii fragezeste si infrunzeste mladitia, stiti ca vara este aproape” (v.32)

“cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul omului este aproape, este chiar la usi.” (v.33)

18 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 2:09 pm

Tudorel666

eliberat
Enohabel a scris:
Pana raspunde Anticristu aduc eu dovada ca Israel este simbolizat prin smochin...

10. Am găsit pe Israel ca pe niște struguri în pustie, am văzut pe părinții voștri ca pe cele dintîi roade* ale unui smochin, în primăvară**; dar ei s’au dus la Baal-Peor†, s’au pus în slujba†† idolului scîrbos*†, și au ajuns†* urîcioși ca și acela pe care îl iubeau

Multumesc. Se pare ca acest verset mi-a scapat din vedere. Poti sa dai si sursa exacta?

Mai am totusi doua observatii de adaugat: strugurii din pustie sunt minunati, cand ii gasesti, in pustie, dar nu pot fi decat struguri salbatici, despre care, dupa cate stiu eu, care mai gaseam cand si cand in vie cate un butuc de vita salbatica, nu sunt nici foarte aratosi si nici foarte gustosi.
Privitor la primele roade ale smochinului, in primavara, nici nu am avut vreodata dorinta sa mananc asa ceva, caci sunt numai niste muguri verzi si nu prea aratosi, care ies de la radacina frunzelor. Cu alte cuvinte, doar sa fii prea hamesit sa vrei sa mananci asa ceva...
Una peste alta insa, coroborand prima parte a versetului cu ultima parte, mesajul este bulversant pentru mine, dar nu va spun de ce.

19 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 7:02 pm

Anticristul

eliberat
De ce se ocoleste adevarul?Intrebarea a fost :Daca pilda cu smochinul a fost reala sau a fost ticluita in timp de biserica cu un anumit scop?
Va dau citeva indicii.Daca Israelul este comparat cu smochinul,si Isus a blestemat smochinul ,el a blestemat pe Israel.
Acum ,este scris .Blestemat sa fie cine te va blestema.Adica Isus cam nating fiind si necunoscind bine Tora ,sa blestemat pe el,daca a blestemat smochinul.Eu am zis ,Daca.Ne intoarcem la text.Nu era vremea roadelor ,asa este scris.Daca nu era vremea roadelor cum un om normal se duce la un pom sa caute fructe ,stiind din capul locului ca nu va gasi fructe in el.Smochinul era un pom sfint ,caci el respecta legea lui dumnezeu cu privire la pomi.Sa dea rod dupa felul lui.Adica dupa ssoiul lui si la timpul hotarit dupa soiul lui.
Daca smochinul nu a avut rod el nu a fost vinovat ca era porunca lui dumnezeu in joc ,Nu era vremea roadelor.Ceilalti pomi aveau fructe in vremea aceea?Nu aveau ca Isus ar fi mers sa caute ,cum era el asa flamind.De ce a blestemat smochinul nevinovat care implinea legea lui Dumnezeu si ceilalti pomi au ramas fara blestem desi erau in aceeasi situatie?De ce sa pus aceasta pilda in Testament ,si au pus chiar un smochin?Biserica a avut nevoie de un tap ispasitor si nu au facut multe calcule.Au pus in gura lui Isus aceasta pilda ,nestiind ca va veni Anticristul si i va condamna pe veci.Isus nu a fost anormal ca sa caute fructe intr un pom cind nu era vremea roadelor.El nu era analfabet sa nu stie ca blestemind pe Israel te blestemi pe tine.El nu a fost prost sa nu stie ca nici un pom nu avea fructe in acea perioada.Nu a fost atit de nestiutor sa zica; in veac sa nu mai dea rod din tine (adica Israel)si apoi sa zica ;De la smochin invatati.
Reasezarea lui Israel arata clar ca nu Isus a fost autorul acestei pilde.

20 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 14, 2008 7:33 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:De ce se ocoleste adevarul?Intrebarea a fost :Daca pilda cu smochinul a fost reala sau a fost ticluita in timp de biserica cu un anumit scop?
Va dau citeva indicii.Daca Israelul este comparat cu smochinul,si Isus a blestemat smochinul ,el a blestemat pe Israel.
Acum ,este scris .Blestemat sa fie cine te va blestema.Adica Isus cam nating fiind si necunoscind bine Tora ,sa blestemat pe el,daca a blestemat smochinul.Eu am zis ,Daca.Ne intoarcem la text.Nu era vremea roadelor ,asa este scris.Daca nu era vremea roadelor cum un om normal se duce la un pom sa caute fructe ,stiind din capul locului ca nu va gasi fructe in el.Smochinul era un pom sfint ,caci el respecta legea lui dumnezeu cu privire la pomi.Sa dea rod dupa felul lui.Adica dupa ssoiul lui si la timpul hotarit dupa soiul lui.
Daca smochinul nu a avut rod el nu a fost vinovat ca era porunca lui dumnezeu in joc ,Nu era vremea roadelor.Ceilalti pomi aveau fructe in vremea aceea?Nu aveau ca Isus ar fi mers sa caute ,cum era el asa flamind.De ce a blestemat smochinul nevinovat care implinea legea lui Dumnezeu si ceilalti pomi au ramas fara blestem desi erau in aceeasi situatie?De ce sa pus aceasta pilda in Testament ,si au pus chiar un smochin?Biserica a avut nevoie de un tap ispasitor si nu au facut multe calcule.Au pus in gura lui Isus aceasta pilda ,nestiind ca va veni Anticristul si i va condamna pe veci.Isus nu a fost anormal ca sa caute fructe intr un pom cind nu era vremea roadelor.El nu era analfabet sa nu stie ca blestemind pe Israel te blestemi pe tine.El nu a fost prost sa nu stie ca nici un pom nu avea fructe in acea perioada.Nu a fost atit de nestiutor sa zica; in veac sa nu mai dea rod din tine (adica Israel)si apoi sa zica ;De la smochin invatati.
Reasezarea lui Israel arata clar ca nu Isus a fost autorul acestei pilde.

Pilda aceea exista in evanghelii. Cum a ajuns acolo, mai putin conteaza. Important este ca exista si te poate invata ceva. Chiar si pe tine, care strigi impotriva ei...

21 Re: Pilda smochinului la data de Lun Sept 22, 2008 1:51 pm

Anticristul a scris:De ce se ocoleste adevarul?Intrebarea a fost :Daca pilda cu smochinul a fost reala sau a fost ticluita in timp de biserica cu un anumit scop?

Am citit cu interes ce ai scrs Herman si vad ca iarasi cazi intr-o capcana sapata chiar de tine Smile analizezi prea mult....
Ori s-a gresit anontimpul dupa parerea mea ori s-a gresit pomul nea Herman. Acum trebuie sa-i intelegi si tu pe cei care au inteles ceva din ce spunea evreii si apoi s-a tradus in greaca. Erori de genul "camila" in loc de "franghie" n-ai mai vazut?
Si daca totusi nu e nicio eroare si Isus chiar face o analogie intre smochin si Israel atunuci pot sa-ti spun ca iti mai lipseste o varianta ESENTIALA: Dumnezeu a rostit prin Moise binecuvantarea dar si blestemul asupra lui Israel daca acesta merge dupa oia Domnului, iar Isus putea sa fi spus ca Israel cade sub blestem din acel punct de vedere in acel timp. Caci stim ca Israel primeste binecuvantari dupa blesteme si invers de-a lungul timpului.
Dupa cate stiu din isorie Herman statul Israel sub orice forma a sa a cam disparut de pe fata Pamantului la scurta vreme dupa Isus. Insa Dumnezeu este indurator dupa cate stim....
Fii binecuvantat draga Herman!

22 Re: Pilda smochinului la data de Lun Sept 22, 2008 7:12 pm

Anticristul

eliberat
Eu stiu ca ai vrea sa le impaci cumva,dar asculta:Este scris:Nu era vremea roadelor.Si mai este scris:Era cu 6 zile inainte de pasti.Deci de 2 ori afirmat timpul. La pasti nu sint SMOCHINE COAPTE LA IERUSALIM.Daca ai accepta ca Biserica s-a transpus in a fi calaul lui Satan in a biciui pe Israel 2000 de ani, ai intelege mai bine. Caci daca Isus s-a rugat si a zis :Tata iarta i ca nu stiu ce fac., ori i-a iertat ca fiul a cerut ori nu i-a iertata ca tatal nu si a recunoscut fiul ca era din flori.Una este sigura ca biserica s-a servit de acest verset din plin si au cazut jertfa zeci de mii din casa lui Israel ,prin mina a ceea ce se zice biserica lui Cristos(organizatia lui Satan pe pamint)
Statul lui Israel nu a disparut dupa Isus,ei erau in robie si atunci .Robia lor a inceput odata cu Chipul cel mare a lui Nebucadnetar si au ramas in robie si sub crestinism, care este una din Fiarele lumii sau partea a 4 a a chipului.
Daca vei analiza cu atentie, deci capul crestinismului nu este Cristos, ci insusi Satan.

23 Re: Pilda smochinului la data de Mar Sept 23, 2008 12:20 pm

Anticristul a scris:Eu stiu ca ai vrea sa le impaci cumva,dar asculta:Este scris:Nu era vremea roadelor.Si mai este scris:Era cu 6 zile inainte de pasti.Deci de 2 ori afirmat timpul. La pasti nu sint SMOCHINE COAPTE LA IERUSALIM.Daca ai accepta ca Biserica s-a transpus in a fi calaul lui Satan in a biciui pe Israel 2000 de ani, ai intelege mai bine. Caci daca Isus s-a rugat si a zis :Tata iarta i ca nu stiu ce fac., ori i-a iertat ca fiul a cerut ori nu i-a iertata ca tatal nu si a recunoscut fiul ca era din flori.Una este sigura ca biserica s-a servit de acest verset din plin si au cazut jertfa zeci de mii din casa lui Israel ,prin mina a ceea ce se zice biserica lui Cristos(organizatia lui Satan pe pamint)
Statul lui Israel nu a disparut dupa Isus,ei erau in robie si atunci .Robia lor a inceput odata cu Chipul cel mare a lui Nebucadnetar si au ramas in robie si sub crestinism, care este una din Fiarele lumii sau partea a 4 a a chipului.
Daca vei analiza cu atentie, deci capul crestinismului nu este Cristos, ci insusi Satan.

Daca stau sa analizez...pai draga Haym ii pare rau pentru tine dar analizezi prea mult.
Eu chiar sunt analist ca meserie si imi dau seama ca analiza isi are rostul cand vrei sa scoti un profit si sa castigi de pe urma cuiva ceva! Smile Si defapt asta vrei si tu, dar nu-ti dai seama ca nu e un lucru bun.
Din pacate au facut multi oameni foarte multe rele in numele lui Isus, dar asta nu inseamna ca au facut cu aprobarea Lui. Ba din contra toate s-au facut in ciuda Lui si impotriva Lui. Multi oameni au lucrat orbeste condusi de altii avizi de putere si toate acestea n-au fost decat un MARE PLAN care sa-l defaimeze acum in mileniul 3 pe Isus si sa se spune ca au fost facute cu voia lui Isus.
Si acum in anul 2008/ 7658 domnul Haym sustine ca a interpretat ce scrie Daniel in cartea sa si a aflat cine este Fiara, insa nu-si da seama ca a intrat in cursa Marelui Plan si nu cauta cine este Mielul?
Cine este Mielul Haym atunci?

24 Re: Pilda smochinului la data de Mar Sept 23, 2008 8:33 pm

Anticristul

eliberat
Cauta-i originea in religiile vechi.Noi nu avem nevoie de un Dumnezeu cu un miel dupa el.Nici tron nu are .Sta cind pe un colt cind pe altul.Dumnezeul nostru este drept si nu ne minte si nu se schimba.El insusi va veni la noi.Vezi Ezec 37 ultima parte a capitolului ,ca ne gasim pe aproape.

25 Re: Pilda smochinului la data de Mar Sept 23, 2008 8:43 pm

Vizitato

Vizitator
Fairy a scris:Referitor la evenimentele sfarsitului, Isus spune: "Vai de femeile insarcinate si de cele care vor alapta in
Exista astazi multi crestini sinceri care se încred deplin în Hristos pentru mântuire, dar care tin duminica. Ei pazesc o zi gresita din motive corecte. Tot asa, sunt multi pazitori ai Sabatului care cred ca pazirea acestei zile îi va mântui. Ei tin adevarata zi din motive gresite. Ambele grupe trebuie sa fie corectate si Duhul Sfânt va face acest lucru (daca Îl lasam), caci El conduce în tot adevarul (Ioan 16,13)
Asta cu sabatul dovedeste ca nu ai studiat versurile in koine, ci doar copiezi din doctrina bisericii tale, adica din visele lu' coana mare.
"Mia ton sabbaton" nu este "prima zi a saptamanii", pt ca sabbaton este cu omega, deci este PLURAL.
"Mia ton sabbaton" inseamna "prima din sabate", ziua cand a mers Maria la mormant, adica duminica.

In Fapte 20:7, erau adunati CA SA FRANGA PAINEA in ziua de duminica.......

Sa sustii observarea sabatului evreiesc dioar pt ca o nebuna lovita la cap a spus ca a visat ea un inger care i-a zis ca sambata ramane......... e o dovada de spalare pe creier.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 4]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum