Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Pilda smochinului

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 4]

26 Re: Pilda smochinului la data de Mar Sept 23, 2008 9:15 pm

Anticristul

eliberat
Da toate zilele din saptamina trebuiau sa fie saabate ,ca numaiu astfel prima zi ,este prima din sabate.Alte zile nu mai sint
Logica de rang inalt.Isus o fi vorbit cu Omega,el defapt fiind Alfa.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Pilda smochinului la data de Mier Sept 24, 2008 11:26 am

Anticristul a scris:Da toate zilele din saptamina trebuiau sa fie saabate ,ca numaiu astfel prima zi ,este prima din sabate.Alte zile nu mai sint
Haym, tu ai impresia ca-L cunosti pe Isus? Vorbesti de parca ai fi stiut ce vrea sau ce a facut!
Imi pare rau sa-ti spun dar nu-L cunosti caci n-ai de unde sa-L cunosti din timp ce tu nu cauti decat printre subantelesuri si printre randuri si cauti sa-L faci altcineva decat este. Bine ar fi doar sa te uiti si sa intelegi mesajul lui.
Nu inteleg de ce eviti intrebarea: Cunosti mesajul principal al lui Isus?

28 Re: Pilda smochinului la data de Mier Sept 24, 2008 11:27 am

Anticristul a scris:Cauta-i originea in religiile vechi.Noi nu avem nevoie de un Dumnezeu cu un miel dupa el.Nici tron nu are .Sta cind pe un colt cind pe altul.Dumnezeul nostru este drept si nu ne minte si nu se schimba.El insusi va veni la noi.Vezi Ezec 37 ultima parte a capitolului ,ca ne gasim pe aproape.
Ma refer la viziunea lui Daniel. ce intelegi din ea? Cine este Salvatorul din ea?
Nu mai presupune ce cred eu ca te poti insela. Daca ai stii sah, ai stii ca mutarile adversarului pot fi inselatoare.

29 Re: Pilda smochinului la data de Mier Sept 24, 2008 7:20 pm

Anticristul

eliberat
Am fost un sahist destul de bun.Jucam la concursuri prin corespondenta .Acum nu am mai jucat de multi ani ca nu mai am parteneri .Nu inteleg ce intrebare evit.Si sa stii ca chiar il cunosc pe Isus si mesajul sau.Am mai spus ,atita timp cit el cita din Tora ,nu mi fac probleme.Cit despre pilde ,nu toate sint autentice,iar unele nu au nici atingere macar cu TORAH.Pildele oricum nu schimba intelesul Torei.

30 Re: Pilda smochinului la data de Mier Sept 24, 2008 10:31 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:Da toate zilele din saptamina trebuiau sa fie saabate ,ca numaiu astfel prima zi ,este prima din sabate.Alte zile nu mai sint
Sabatul ceremonial este SAMBATA, valabil pt EVREI in VT. Avram nu a tinut sabatul, deci era ceremonial.

DUMINICA este ziua Domnului, in care crestinii se adunau in biserici pt a observa cele 2 legi ceremoniale.

31 Re: Pilda smochinului la data de Joi Sept 25, 2008 11:33 am

Anticristul a scris:Am fost un sahist destul de bun.Jucam la concursuri prin corespondenta .Acum nu am mai jucat de multi ani ca nu mai am parteneri .Nu inteleg ce intrebare evit.Si sa stii ca chiar il cunosc pe Isus si mesajul sau.Am mai spus ,atita timp cit el cita din Tora ,nu mi fac probleme.Cit despre pilde ,nu toate sint autentice,iar unele nu au nici atingere macar cu TORAH.Pildele oricum nu schimba intelesul Torei.

Pai poate as fi eu un partener potrvit Smile
Pai asa cred si eu ca pildele nu schimba intelesul Torei ci face ca cel care asculta spusele/pildele lui Isus sa inteleaga mult mai bine Tora dar mai ales ce sa faca, cum sa faca si cum sa se comporte ca om fata de Dumnezeu si fata de ceilalti oameni.
Haym te-as ruga sa-mi spui ce intelegi dintr-o pilda pe care o consideri tu a lui Isus si sa o analizam impreuna. Incercam?

32 Re: Pilda smochinului la data de Joi Sept 25, 2008 7:43 pm

Anticristul

eliberat
M-as bucvura sa avem timp de o partida de sah,dar poate va veni timpul.Eu sint de acord cu propunerea ta,dar mai intii vreau sa mi raspunzi la un lucru,Daca matei 12 vers 3 si 4 apartin lui Isus sau altcineva vorbeste in numele lui ,si Matei 5,43.Ti am dat doar 2 versete deocamdata si pe urma mergem mai departe.

33 Re: Pilda smochinului la data de Joi Sept 25, 2008 9:57 pm

Vizitato

Vizitator
Poate la sah veti avea mai mult succes decat la Scriptura. Adica, SIGUR veti avea!

Matei 12 este o completare a VT. Tot NT este o completare la VT, impreuna fiind Legea, Cuvantul.

34 Re: Pilda smochinului la data de Vin Sept 26, 2008 6:33 pm

Anticristul a scris:M-as bucvura sa avem timp de o partida de sah,dar poate va veni timpul.Eu sint de acord cu propunerea ta,dar mai intii vreau sa mi raspunzi la un lucru,Daca matei 12 vers 3 si 4 apartin lui Isus sau altcineva vorbeste in numele lui ,si Matei 5,43.Ti am dat doar 2 versete deocamdata si pe urma mergem mai departe.

Este o marturie despre Isus in acele versete, e posibil ca anumite detalii sa fi fost intelese gresit de cel care a scris acele lucruri, acest lucru nu afecteaza ideea principala dar si mesajul lui Isus.
Prefer sa vorbim despre fond.

35 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 6:44 pm

Anticristul

eliberat
Mi ai raspuns superficial.Sint citate care se pretind a fi din Torah.Eu stiu ca Isus nu poate sa minta.In Matei 5 43 este un citat neadevarat,care nu exista in Torah.Iar in Matei 12,3-4 este ,parerea unuia care nu cunoaste scriptura.Citind superficial textul,se pare ca David a fost insotit de citiva barbati,dar el il mintea pe marele preot.El era singur.Chiar daca e vorba de David ,trebuie sa acceptam adevarul ca in acest caz el nu a spus adevarul.Or Isus trebuia sa stie aceasta si nu putea spune .:David si cei ce erau cu el:din moment ce el era singur.

36 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 6:47 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Mi ai raspuns superficial.Sint citate care se pretind a fi din Torah.Eu stiu ca Isus nu poate sa minta.In Matei 5 43 este un citat neadevarat,care nu exista in Torah.Iar in Matei 12,3-4 este ,parerea unuia care nu cunoaste scriptura.Citind superficial textul,se pare ca David a fost insotit de citiva barbati,dar el il mintea pe marele preot.El era singur.Chiar daca e vorba de David ,trebuie sa acceptam adevarul ca in acest caz el nu a spus adevarul.Or Isus trebuia sa stie aceasta si nu putea spune .:David si cei ce erau cu el:din moment ce el era singur.

Si ce este adevarul?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

37 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 6:49 pm

Anticristul

eliberat
In acest caz ,adevarul e ca David nu a spus adevarul.

38 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 6:51 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:In acest caz ,adevarul e ca David nu a spus adevarul.

De unde stii?

39 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 6:55 pm

Anticristul

eliberat
Pai este scris clar.citeste si vei vedea 1 Samuel cap 20 si 21.Intreg contextul ca sa intelegi.

40 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 6:57 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pai este scris clar.citeste si vei vedea 1 Samuel cap 20 si 21.Intreg contextul ca sa intelegi.

Mai pe scurt, vrei sa spui ca niste versete din Vechiul Testament nu se potrivesc cu versete din Noul Testament...

41 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 7:05 pm

Anticristul

eliberat
Mai pe scurt vreau sa spun ca cineva a spus niste minciuni ,si a zis ca a spus Isus .Or avind in vedere ca Isus nu outea sa minta ,ne dam seama ca cineva a facut o cu o intentia ca crestini vezi doamne nu mai trebuie sa faca exact ce e scri.Ca insusi Isus ia deslegat.

42 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 8:39 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Mai pe scurt vreau sa spun ca cineva a spus niste minciuni ,si a zis ca a spus Isus .Or avind in vedere ca Isus nu outea sa minta ,ne dam seama ca cineva a facut o cu o intentia ca crestini vezi doamne nu mai trebuie sa faca exact ce e scri.Ca insusi Isus ia deslegat.

De fapt afirmi ca oricine isi poate aroga titlul de Dumnezeu sau de Fiu al lui Dumnezeu si sa nu pateasca nimic, ba sa mai fie si inaltat pana la nori, devenind zeu...

43 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 8:44 pm

Anticristul

eliberat
Asta depinde de cei ce-l inalta.El nu are nici o vina.

44 Re: Pilda smochinului la data de Sam Sept 27, 2008 8:49 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Asta depinde de cei ce-l inalta.El nu are nici o vina.

Nu ai inteles, domnul meu, ma refeream tocmai la cei care inalta un astfel de Dumnezeu!

45 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 28, 2008 7:25 pm

Anticristul

eliberat
Daca a existat si exista un Dumnezeu atotputernic,l a ce mai trebuia si un ajutor linga el? Ca sa aibe cine sa-l detroneze?

46 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 28, 2008 8:59 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Daca a existat si exista un Dumnezeu atotputernic,l a ce mai trebuia si un ajutor linga el? Ca sa aibe cine sa-l detroneze?

Ca sa aiba cine sa tina fraiele cat Dumnezeu se odihneste.

47 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 28, 2008 9:14 pm

Anticristul

eliberat
Sintem of topic dupa cite observ.Hai sa revenim.
Cine a scris Pilda Smochinului si de ce?

48 Re: Pilda smochinului la data de Dum Sept 28, 2008 9:26 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Sintem of topic dupa cite observ.Hai sa revenim.
Cine a scris Pilda Smochinului si de ce?

Daca gasesc un copac in drum, si imi este foame, mananc chiar daca nu stiu cine l-a sadit. Dar, daca imi place gustul acelui fruct, multumesc saditorului anonim.

49 Re: Pilda smochinului la data de Lun Sept 29, 2008 2:17 pm

Anticristul

eliberat
Nu e tot una.Daca are fructe manincidin el si poti sa multumesti .Dar daca nu are ca nu e timpul fructelor cu ce e vinovat pomul?

50 Re: Pilda smochinului la data de Lun Sept 29, 2008 9:17 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Nu e tot una.Daca are fructe manincidin el si poti sa multumesti .Dar daca nu are ca nu e timpul fructelor cu ce e vinovat pomul?

Gaina care nu face oua, e buna doar de taiat. La fel, copacul care nu-si face fructele, e bun doar de taiat si bagat pe foc.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum