Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Pilda smochinului

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

51 Re: Pilda smochinului la data de Mar Sept 30, 2008 2:43 am

Zexelica a scris:
Anticristul a scris:Pilda smochinului, adevar sau un fals intentionat al bisericii?
Smochinul reprezinta spiritual imparatia lui Dumnezeu, care era reprezentata si de Israel.

Smochinul este blestemat sa nu mai dea rod, deci nu mai e salvare in sinagogi.

Infrunzitul poate sa insemne crearea institutiei, insa fara rod=salvare.

1948 face sens, pt ca este inainte de 2011.

Măi zexe,
Ce tot ai cu 2011, vine atunci IISUS? Cool

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Pilda smochinului la data de Mier Oct 01, 2008 7:18 pm

Anticristul

eliberat
Nu este scris ca pomul nu facea fructe.Ci ca nu era vremea roadelor.Aici a gresit autorul pildei.Ca a pus in seama lui Isus un lucru care el nu-l putea face.
1)Sa blesteme un pom nevinovat.
2)Sa blesteme pe Israel care era binecuvintat de Dumnezeu,si pe care nici Balaam nu la putut blestema.
3)Sa se blesteme pe el ,caci este scris :Cine te va blestema va fi blestemat.

53 Re: Pilda smochinului la data de Mier Oct 01, 2008 8:47 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Nu este scris ca pomul nu facea fructe.Ci ca nu era vremea roadelor.Aici a gresit autorul pildei.Ca a pus in seama lui Isus un lucru care el nu-l putea face.
1)Sa blesteme un pom nevinovat.
2)Sa blesteme pe Israel care era binecuvintat de Dumnezeu,si pe care nici Balaam nu la putut blestema.
3)Sa se blesteme pe el ,caci este scris :Cine te va blestema va fi blestemat.

Se pare ca nu ai vazut niciodata un smochin si cu atat mai putin sa-l urmaresti de-a lungul unui an: smochinul face fructe inainte sa-i apara frunzele, chiar daca se maturizeaza mult mai tarziu! In cazul acesta, un smochin care are frunze si nu are fructe, sigur este sterp.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

54 Re: Pilda smochinului la data de Mier Oct 01, 2008 8:54 pm

Anticristul

eliberat
Se poate sa nu fi vazut smochini in viata mea,ca traiesc in Israel de 18 ani.Daca a avut frunze ,aa vut si roade dar nu erau coapte ca nu era vremea inca.Ca dovada ,am un smochin urias aproape de casa si acuma mai are fructe necoapte in el.L-am vazut chiar azi in ziua sarbatori de Ros Hasana.

55 Re: Pilda smochinului la data de Mier Oct 01, 2008 9:18 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Se poate sa nu fi vazut smochini in viata mea,ca traiesc in Israel de 18 ani.Daca a avut frunze ,aa vut si roade dar nu erau coapte ca nu era vremea inca.Ca dovada ,am un smochin urias aproape de casa si acuma mai are fructe necoapte in el.L-am vazut chiar azi in ziua sarbatori de Ros Hasana.

In pilda spune ca nu a avut roade, nu ca roadele avute nu erau bune de mancat.

56 Re: Pilda smochinului la data de Joi Oct 02, 2008 11:20 am

Anticristul a scris:Se poate sa nu fi vazut smochini in viata mea,ca traiesc in Israel de 18 ani.Daca a avut frunze ,aa vut si roade dar nu erau coapte ca nu era vremea inca.Ca dovada ,am un smochin urias aproape de casa si acuma mai are fructe necoapte in el.L-am vazut chiar azi in ziua sarbatori de Ros Hasana.

Shalom Haym, imi cer scuze ca nu am mai scris pe forum despre ce vorbeam inainte.
Am fost foarte ocupat la serviciu ... sa vezi cum e sa faci un buget la o firma...
Asa e ti-am raspuns superficial despre David asta pentru ca aveam impresia ca ma poti prinde in offsid insa vad ca nu era chiar atat de grava treaba. Ce-i drept Isus nu a putut sa minta, insa cei care au retranscris explicatia lui poate nu au inteles exact ce vroia sa spuna Isus.
Totusi sunt cam nedumerit in legatura cu ce ar fi putut sa raspunda de fapt Isus. Tu ce crzi ca ar fi spus? chiar sunt curios.
As vrea sa-ti atrag atentia asupra unui lucru: de ce spuneti"Ros Hasana"? cand daca cititi cu atentie si cu siguanta voi evreii chiar cititi cu atentie Tora veti putea observa ca defapt este sarbatoarea "trambitelor"! Spune-mi daca ma insel?
"Ros Hasana" e o sarbatoare imprumutata de la stramosii mei asirieni ..ma rog ca denumire.. dupa cate stiu.
Draga Haym haide sa nu ne mai invartimin jurul cozii ca sa vedem unde sunt inadvertente mici (zic eu, tu spui minciuni bagate de biserica) si hai sa vorbim despre ce a spus cu Adevarat Isus!
Sa folosim "Pilda smochinului" ca o punte peste care trecem pentru a vedea ce a spus defapt Isus. Eu nu stiu ce consideri tu ca fiind adevarat chiar spus de Isus asa ca te las pe tine sa spui si mai ales de ce se impotriveau fariseii si rabinii cu el atunci!

57 Re: Pilda smochinului la data de Dum Oct 05, 2008 9:08 pm

Anticristul

eliberat
Toma,eu nu sint acasa de 5 zile si am intrat doar scurt citeva minute.Deci nu ti voi raspunde pe larg.
Totusi:Observam in Matei citeva texte care nu pot apartine lui Isus.
.Ce ar fi raspuns Isus?Isus nu trebuia sa raspunda nimic.Acolo sint niste citate ,care ar vrea sa dovedeasca ca intre ceea ce spune Torah si ceea ce spune Isus exista o deosebire.Adevarul e ca citatele sint date de cineva care nu a cunoscut bine Torah ,si astfel ne dam seama ca Isus nu a avut aceasta intentie.Si ca altrcineva a fost acest intrus ,care a cautat sa modifice pozitia lui Isus fata de Torah.
Eu intilnesc si azi oameni care cred ca David a mincat piinile acelea cu oameni sai asa cum zice el,si numai dupa ce i pun sa citeasca tot textul i si dau seama ca nu au dreptate.
Tot asa cu smochinul,daca nu era un text care sa foloseasca biserici timp de 2000 de ani ,ca sa persecute pe evrei ar fi trecut poate neobservat.Avind insa in vedere ca sint citeva greseli majore in text ,si ca nu e benefic crestinismului ,textul respectiv ,imediat ne dam seama de sursa textului.
Isus insa nu se impotrivea fariseilor si si carturarilor sau preotilor.
E numai ceva aparent ,din cauza ca cei ce au scris N.Tl au scris cu iz antisemit,ca a fost scris dupa caderea Ierusalimului,si toate relele au fost aruncate in seama evreului.
Iata ca Isus a spus asa :Ceea ce va spun ei sa faceti ,faceti.Sau Cine va strica una din cele mai mici porunci etc.
Sau dute si te arata preotului.Sau ,Daca nu va crede cineva in Moise si proororci ,nu va crede nici daca va invia cineva din morti.etc.
Referitor la ros Hasana ,dupa Iom Kipur ca nu sint acasa..Cu stima .Haym.

58 Re: Pilda smochinului la data de Mar Oct 07, 2008 8:34 am

Anticristul a scris:Toma,eu nu sint acasa de 5 zile si am intrat doar scurt citeva minute.Deci nu ti voi raspunde pe larg.
Totusi:Observam in Matei citeva texte care nu pot apartine lui Isus.
.Ce ar fi raspuns Isus?Isus nu trebuia sa raspunda nimic.Acolo sint niste citate ,care ar vrea sa dovedeasca ca intre ceea ce spune Torah si ceea ce spune Isus exista o deosebire.Adevarul e ca citatele sint date de cineva care nu a cunoscut bine Torah ,si astfel ne dam seama ca Isus nu a avut aceasta intentie.Si ca altrcineva a fost acest intrus ,care a cautat sa modifice pozitia lui Isus fata de Torah.
Eu intilnesc si azi oameni care cred ca David a mincat piinile acelea cu oameni sai asa cum zice el,si numai dupa ce i pun sa citeasca tot textul i si dau seama ca nu au dreptate.
Tot asa cu smochinul,daca nu era un text care sa foloseasca biserici timp de 2000 de ani ,ca sa persecute pe evrei ar fi trecut poate neobservat.Avind insa in vedere ca sint citeva greseli majore in text ,si ca nu e benefic crestinismului ,textul respectiv ,imediat ne dam seama de sursa textului.
Isus insa nu se impotrivea fariseilor si si carturarilor sau preotilor.
E numai ceva aparent ,din cauza ca cei ce au scris N.Tl au scris cu iz antisemit,ca a fost scris dupa caderea Ierusalimului,si toate relele au fost aruncate in seama evreului.
Iata ca Isus a spus asa :Ceea ce va spun ei sa faceti ,faceti.Sau Cine va strica una din cele mai mici porunci etc.
Sau dute si te arata preotului.Sau ,Daca nu va crede cineva in Moise si proororci ,nu va crede nici daca va invia cineva din morti.etc.
Referitor la ros Hasana ,dupa Iom Kipur ca nu sint acasa..Cu stima .Haym.

Astept sa vad ce spui si de Ros Hasana.
Deci Haym trebuie sa recunoastem adevarul istoric si anume ca evreii si
si crestinii s-au cam ciondanit o perioada apoi crestinii s-au
purtat destul de urat cu evreii ca sa nu ma dau amanunte. Accept d
raga Haym ca la relatare, transcriere si intelesul cuvintelor lui
Isus s-ar fi strecurat anumite inadvertente poate ca si din rea
vointa dar poate ca si din nestiinta.... dar si despre evrei putem
spune acelasi lucru cand au scris Torah si cand se refereau la alte
popoare...sa nu spun care.
Insa tu crezi ca cineva a scris sau rescris inca din capul locului
ce a spus Isus, eu insa nu cred ca a fost chiar asa de rau. Totusi
trebuie sa te intrebi care a fost motivul principal pentru care
evreii si crestinii nu s-au inteles "perfect" inca de la inceput.
Oare Isus era cu totul de acord cu fariseii si rabinii de la acea
vreme? Daca da atunci de ce nu l-au salvat cumva din mana romanilor?
si de ce a fost ales Baraba sinu Isus?
Din ceea ce consideri tu Haym ca fiind adevarat despre ce a spus si
facut Isus ce crezi ca ar fi lucrul care difera intre ei si Isus la
acea vreme, care a fost ideea/intelegerea diferita pe care a adus-o
Isus atunci?
Vreau sa-ti arat ceva interesant Haym la final...

59 Re: Pilda smochinului la data de Mar Oct 07, 2008 9:40 pm

Anticristul

eliberat
Toma ,cred ca voi reusi sa ti raspund numai dupa Iom Kipur,ca abia acuma am sosit acasa si e foarte tirziu.Nu stiu daca miine in ajun de iom Kipur voi putea fi pe net.
Vreau sa ti doar o tema de gindire pina voi avea timp.
Isus si Baraba nu ti se pare ca ar fi una si aceeasi persoana?Bar-Aba =fiul tatalui.
E doar un joc de cuvinte avind in vedere ca povestea rastigniri tilharilor ,e indoielnica din mai multe puncte de vedere.
Chiar si istorici se indoiesc de veridicitatea relatari evangheliei.
Am sa ti arat altadata.Cu stima Haym .

60 Re: Pilda smochinului la data de Joi Oct 09, 2008 2:14 pm

Bagherra

vrajitor
http://www.azsromania.org/HLL/Cap64.htm No

L-am intrebat pe un preot cum ne poate spune noua Dzeu "Sa nu blestemi!" cind Isus insusi blestema maslinul care,nu avea rod fiindca,asa i-a fost dat de catre Dzeu nicidecum din vina lui.
Preotul,mi-a raspuns:"Bine...blestema maslinul...dar,nu oameni!"
"Dar porunca nu precizeaza pe cine,ce...;spune doar:"sa nu blestemi!" Atit!" i-am raspuns.
Replica preotului? whistling
"Piei,Satana!" rolf

61 Re: Pilda smochinului la data de Joi Oct 09, 2008 6:54 pm

Anticristul

eliberat
Pai daca numai l ai intrebat un adevar simplu,si tia zis asa.
Ce ar fi fost daca ai fi continuat inca ceva?Eu sint sigur ca Isus nu a blestemat,ca el nu era un debil mintal ,ca sa caute fructe intr-un pom cind nu era vremea lui.Debil mintal a fost acela care a scris aceasta pilda ,si a pus-o in gura lui Isus.Nu si-a dat seama cite lucruri a dat peste cap..

62 Re: Pilda smochinului la data de Joi Oct 09, 2008 11:12 pm

Bagherra

vrajitor
Intortocheate sunt caile Domnului!
Treb'soara ista cu "Isus nu era debil" cam scirtaie. :no:E puerila. Trebuie sa existe o alta explicatie...

63 Re: Pilda smochinului la data de Vin Oct 10, 2008 12:34 am

Artistu

demon
Anticristul a scris:Pai daca numai l ai intrebat un adevar simplu,si tia zis asa.
Ce ar fi fost daca ai fi continuat inca ceva?Eu sint sigur ca Isus nu a blestemat,ca el nu era un debil mintal ,ca sa caute fructe intr-un pom cind nu era vremea lui.Debil mintal a fost acela care a scris aceasta pilda ,si a pus-o in gura lui Isus.Nu si-a dat seama cite lucruri a dat peste cap..

Eu cred ca ar putea sa aiba sens daca te uiti la ce spune Isus despre evrei in Evanghelia dupa Toma

43. I-au spus ucenicii lui: " Cine esti tu de ne spui aceste lucruri? "
" Oare nu va dati seama din cele ce va spun, cine sunt eu? Însa voi ati ajuns precum iudeii,caci ei iubesc pomul si urasc rodul sau iubesc rodul dar urasc pomul. nu va dati seama. "

Blestemul la care te referi ar avea sens. Cand n-ar mai conta pomul sau poamele sale, in momentul ala omul(evreul) s-ar ingriji de lucrurile care au adevarata nevoie de intreaga atentie.

64 Re: Pilda smochinului la data de Vin Oct 10, 2008 8:46 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pai daca numai l ai intrebat un adevar simplu,si tia zis asa.

Pilda este minunata si numai un om dumnezeu ne-o putea lasa. In afara de intelesul ei, pe care nu-l vei pricepe decat dupa ani de meditatii, aceasta pilda mai are si puterea de a discerne graul de neghina.
In primul rand, te legi de faptul ca Isus a blestemat. Exista cumva porunca de a nu blestema in iudaism?! Dumnezeu insusi i-a pus pe Evrei, pe doi munti, sa blesteme si nu copaci singulari, ci propriul popor si intreaga natura a propriei tari! Dar, daca evreii blestemau, cine avea puterea sa implineasca blestemul?
ESTE CLAR CA DUMNEZEU!
Deci Dumnezeu si numai Dumnezeu poate duce la implinire blestemul intregii naturi sau a unui singur copac! Daca si Hristos a putut demonstra asta pe viu...atunci evreii nu si l-au recunoscut pe Mesia! Daca pilda aceasta starneste contradictii acum, inseamna ca ceva din memoria lor ancestrala ii racaie si incearca sa-i aduca la adevar.

Privitor la pretentia de a cere unui copac sa dea fructe inainte de vremea fructelor...
Daca un cires ar inflori a doua oara acum si ar face si fructe, care sa se coaca, in pofida vremii, atunci asta ar fi sigur un semn dumnezeiesc. Daca acest copac ar da florile si fructele in timpul in care da el flori si fructe, in pofida vremii, ar fi un semn dumnezeiesc, dar savantii ar putea spune poate ca acel copac a fost modificat cumva genetic de nu stiu ce radiatii (si nu ar gresi, ca Dumnezeu nu face vraji ca Samantha!).
Dar, daca acel copac ar face direct cirese coapte, atunci nu ar mai fi vorba de nici un fel de radiatii, ci de un control al timpului pamantean, lucru care, chiar daca va fi posibil intr-un viitor indepartat, actualmente este numai la indemana lui Dumnezeu!
Dar daca Dumnezeu s-ar folosi de stiinta si puterile sale si copacul nu s-ar supune?
Este clar atunci ca acela ar fi un copac ce nu se supune legilor pe care Dumnezeu le-a stabilit pentru acest Univers, acest sistem de referinta din care facem parte noi. Ar fi ca si cum acel copac ar fi creat din antimaterie (!) si, a lasa sa creasca copaci din antimaterie intr-un univers al materiei, ar insemna distrugerea acestui Univers!
Deci, daca Hristos a facut acel semn, l-a facut pentru vremurile noastre, cand s-a creat acel accelerator, insotit de semnele lui apocaliptice mediatizate si rasmediatizate, prin care multi au fost inspaimantati de posibilitatea crearii unei bombe de antimaterie care sa ne distruga pamantul!
Deci, daca acceleratorul de nu stiu unde, este un astfel de copac, ce scapa legilor universului in care traim, un copac ce nu face parte din sistemul de referinta Terra, atunci Dumnezeu il va distruge, il va transforma intr-o sursa de caldura doar si in nimic altceva!
Dragii mei fratiori, daca Hristos ar fi povestit doar acea pilda, era un prooroc. Daca a implinit-o el insusi, ESTE UN DUMNEZEU.

65 Re: Pilda smochinului la data de Sam Oct 11, 2008 1:07 am

Histrion

vrajitor
Hai ca-i tare, cum va contrati pe smochinul ala!
Daca ati avea un dram de dreptate, apocalipsa s-ar rezolva simplu de tot: radem toti smochinii si toate smochinele din lume, sub mandat ONU si cu participarea obligatorie a tutror statelor si oamenilor din lume, aducem smochinul la stadiul de specie disparuta, si ii lasam si pe cristi si pe anticristi , sa astepte "fragezirea" pina se fragezesc si ei de tot. Si totul va ramine intr-un etern stand-by , bye-bye!

66 Re: Pilda smochinului la data de Sam Oct 11, 2008 6:20 pm

Anticristul

eliberat
Nu,Histrioane,nu asta-i problema.Problema e de logica.
Isus daca a fost cu adevarat om destept nu putea sa faca prostii copilaresti.
Eu am vrut doar sa-i trezesc putin pe unii sa si rumege putin ce citesc,dar e greu.

67 Re: Pilda smochinului la data de Dum Oct 12, 2008 1:43 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Nu,Histrioane,nu asta-i problema.Problema e de logica.
Eu am vrut doar sa-i trezesc putin pe unii sa si rumege putin ce citesc,dar e greu.

Domnul meu, ce te face sa fii asa de sigur ca Hristos ar fi facut o prostie copilareasca daca blestema un smochin?

68 Re: Pilda smochinului la data de Dum Oct 12, 2008 8:49 pm

Anticristul

eliberat
Prostia copilareasca e sa cauti fructe cind stii ca nu sunt.
Si tot prostie e sa blastemi ceva ce nu e vrednic de blestem.Daca pomul acela se ducea la stapinul (Cfeiatorul)si depunea o plingere,cum se face in ziua de azi.Stiti voi cu democratia,daca cineva te insulta pe nedrept.Intra saracu Isus la pirnae?Intra.Adevarul e ca el nu a blestemat ,de aia nici pomul nu a reclamat.Au fostalti care au facut gafa si au pus-o in spatele lui Isus.Dar vezi ca minciuna are picioare scurte si a iesit la iveala adevarul.

69 Re: Pilda smochinului la data de Dum Oct 12, 2008 9:39 pm

Tudorel666

eliberat
Tudorel666 a scris:

Domnul meu, ce te face sa fii asa de sigur ca Hristos ar fi facut o prostie copilareasca daca blestema un smochin?

Tot ceea ce a spus si a facut Isus este o pilda. Daca a cautat smochine intr-un smochin, inainte sa fie vremea roadelor, a facut-o ca voia sa spuna ceva anume, nu pentru ca nu ar fi stiut ca nu o sa gaseasca smochine in pom.
Deasemeni, daca punea ucenicii sa scoata smochinul din radacina si sa-l bage pe foc, nimeni nu ar fi spus nimic, ca banuiesc ca erau mii de smochini pe acolo si nimeni nu se sinchisea de ei. Dar el a preferat sa-l usuce instant ca sa-l faca direct lemn de foc, cam cum se procedeaza astazi cu lemnul pentru mobila, in fabricile de mobila, care din verde devine in decurs de nu stiu cate ore lemn uscat. Eu nu vad ce pacat ar fi sa usuci instant un smochin!!!
Poate imi explici totusi domnita ta, ca eu mi-s prea prost ca sa pricep unce este pacatul.

70 Re: Pilda smochinului la data de Dum Oct 12, 2008 10:52 pm

Histrion

vrajitor
Logica? Bine si asa. Hai s-o luam pe rind:
"Isus daca a fost cu adevarat om..."
Nu am pina acum nici o dovada ca Isus
e unpersonaj istoric si nu doar unul al literaturii crestine.
"...om destept..." :Un personaj literar poate avea cel mult inteligenta autorului. Daca autorul e idiot sau schizofren, si personajul va fi la fel.
Autori cunoscuti care spun povestile cu Isus, sint doar evanghelistii.
"...nu putea sa faca prostii copilaresti..." Problema se transpune la cit de inteligenti si normali la cap erau astia, iar ipoteza ta devine: erau evanghelistii in stare sa faca sau sa-si imagineze prostii copilaresti? Parerea mea e ca da!

71 Re: Pilda smochinului la data de Lun Oct 13, 2008 3:07 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:
"...om destept..." :Un personaj literar poate avea cel mult inteligenta autorului. Daca autorul e idiot sau schizofren, si personajul va fi la fel.
"...nu putea sa faca prostii copilaresti..." Problema se transpune la cit de inteligenti si normali la cap erau astia, iar ipoteza ta devine: erau evanghelistii in stare sa faca sau sa-si imagineze prostii copilaresti? Parerea mea e ca da!

Daca orice prostie copilareasca poate deveni religie, cum se face ca astazi nu ne inchinam la Alba ca Zapada?

72 Re: Pilda smochinului la data de Lun Oct 13, 2008 4:26 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:...
Daca orice prostie copilareasca poate deveni religie, cum se face ca astazi nu ne inchinam la Alba ca Zapada?
Si tu ... Brutus ...?

73 Re: Pilda smochinului la data de Lun Oct 13, 2008 6:46 pm

Histrion

vrajitor
Tudorel666 a scris:
Histrion a scris:

N-a fost institutionalizata ca religie oficiala! Altfel, la ea te inchinai!

74 Re: Pilda smochinului la data de Lun Oct 13, 2008 7:19 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris: N-a fost institutionalizata ca religie oficiala! Altfel, la ea te inchinai!

De ce nu a fost institutionalizata?

75 Re: Pilda smochinului la data de Mar Oct 14, 2008 4:27 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Histrion a scris: N-a fost institutionalizata ca religie oficiala! Altfel, la ea te inchinai!

De ce nu a fost institutionalizata?
Tudorel ... chiar nu ai aflat ... sau te prefaci ?
Alba ca Zapada a mancat din marul ala 1/2 verde cianura si 1/2 rosu.
Nu conteaza ce a patit dupa ... faptul este ca a muscat din el, la indemnul sarpelui preschimbat in batranica neajutorata.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum