Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

51 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Vin Oct 24, 2008 9:44 am

Histrion

vrajitor
Zyraxes, iti place sau nu,evreii au ajuns aici cu legiunile romane iar prezenta evreilor, de la soldat la general , in armata romana e atestata inclusiv de descoperirile arheologice din Romania.Uite doar un paragraf:

Sons of Israel in Caesar’s Service: Jewish Soldiers in the Roman Military

Andrew J. Schoenfeld, MD

Based on the evaluation of what archeological and historical material isavailable, most Jewish soldiers seemed to have originated from three distinctregions of the empire. In the later Imperial period, the Jewish community ofItaly provided many recruits,but the Hellenic-Jewish populations of Syria andAsia Minor and the Jews of Egypt probably contributed the most to the Ro-man Jewish military effort.As mentioned above, the Egyptian Jewish commu-nity already had a rich military tradition before the advent of Imperial Rome.Roman Jewish soldiers who are mentioned in inscriptions and artifactsfrom the first and second centuries are almost entirely of Egyptian or Syrianextraction. An inscription from Jaffa mentions an Egyptian Jew named Tha-noum the Centurion,26and a military diploma from Dacia speaks of the footsoldier Barsimsus Calisthensus, a Jew serving in the Cohors I Vindelicorum.27Other artifacts from modern day Romania attest to the fact that many Jews were stationedinthisprovince duringthe firstcentury.28There was also a signifi-cant Jewish military presence in neighboring Pannonia.Two-thirds of all Jewishinscriptions from Roman Pannonia are those of legionaries, primarily membersof the I Syrian Archers,Aurelia Antoniana and I Hemesian Archers.29
Si uite-i si bibliografia:

B. P. Hasdeu, Istoria Tolerantei Religiose in Romania (Bucharest, 1868), p. 76.29R. Patai, The Jews of Hungary (Detroit, 1996), p. 22.30Trebilco, Jewish Communities of Asia Minor, p. 191.31Gilbert,“Jews in Imperial Administration,” p. 176.32G. Hanfmann, Sardis from Prehistoric to Roman Times (Cambridge, 1983), fig. 272.33Trebilco, Jewish Communities in Asia Minor, 49, inscription 4.7.34Frey, Corpus Inscriptionum Judaicarum, II, no. 1006.35Noy and Bloedhorn, Inscriptiones Judaicae Orientis, III, p. 7.36Noy, Panayatov, and Bloedhorn. Inscriptiones Judaicae Orientis, I, p. 32.37Frey, Corpus Inscriptionum Judaicarum, I (Rome, 1936), no. 677.38Noy, Panayotov and Bloedhorn, Inscriptiones Judaicae Orientis, I, p. 117. See also: A.Panayotov,“The Jews in the Balkan Provinces of the Roman Empire: The Evidence fromthe Territory of Bulgaria,” in John M. G. Barclay, ed., Negotiating Diaspora: Jewish Studies in the Roman Empire (London, 2004), pp. 38–65.

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Vin Oct 24, 2008 11:59 am

Bulache

demon
Dupa informatiile mele evrei au venit pe teritoriul daciei pe vremea lui Solomom.Ginerele lui Solomon a cerut ajutor Dacilor in razboiul contra socrului sau.www.dacii.ro

53 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Vin Oct 24, 2008 7:39 pm

Freud

muritor de rand
Zyraxes a scris:... Chiar daca specimenul asta Freud jigneste poporul rom^n, eu i-am raspuns cu o constatare justa.... cand cineva ii injura pe rom^ni, insa eu sunt dator sa reactionez.
Stimate Dle Zyraxes,
Daca ati dorit sa ma jigniti spunandu-mi "specimen", nu ati reusit pentru ca :
- Sunt rom^n majoritar nu sunt evreu(chiar daca eram evreu nu as fi fost suparat pentru ca modul Dvs de a dialoga are multa decenta si nu cred ca ar putea cineva sa se supere pe Dvs);
- Nu am injurat pe rom^ni. Injuratura # injurie. S-ar putea aprecia ca am adus injurii poporului rom^n daca nu as fi rom^n. Eu pot sa-mi bestelesc copii, fratii, surorile, etc, pentru ca le vreau binele, pentru a nu gresi si a cadea prada dusmanului / diavolului. Pentru ca sunt ROM^N am dreptul sa-i bestelesc pe rom^nii MEI pentru ca sunt fratii si surorile mele. Eu le doresc binele, pentru ca binele lor este binele copiilor mei, al nepotilor si stranepotilor mei in vecii vecilor. Eu nu sunt lingusitor si nici periutza sa-i flatez pe rom^ni pentru merite inchipuite cum faceau in poveste sfetnicii la imparatul gol pusca ce era flatat de supusi ca poarta cele mai frumoase haine. "Lauda de sine nu miroase bine" zice un vechi proverb rom^nesc. Sa nu ne mai imbatam cu apa rece, sa ne vedem carentele in educatie, in morala, in cultura, in instruire fata de alte popoare, sa strangem randurile si ne ne subordonam propasirii neamului nostru. Nu accept pentru rom^ni rolul de c^ini care sa fie asmutiti mereu contra evreilor sau contra tziganilor sau contra ungurilor sau contra rusilor sau contra catolicilor sau contra bolsevicilor sau contra legionarilor sau contra lui Ceausescu sau contra lui Iliescu sau dracu mai stie contra cui. Ne irosim in lupta contra altora in loc sa luptam contra defectelor si prostiei noastre. De ce esti revoltat contra mea si nu esti revoltat contra celor care-si bat joc de rom^ni si-i escrocheaza lasandu-i fara casa, fara servici, cu avutul risipit, pacaliti si cu viata distrusa de CARITAS, de SAFI, de BANCOREX, etc. De ce nu te revolti pe prostia rom^nului care se duce si-si da averea pe prostii gen : dezlegare de cununii, scoatere argint viu, descantat, de-deochi, si cate si mai cate escrocherii carora le cad victime rom^nii(sa le zic naivi si nu prosti ca iar te superi si ma acuzi ca jignesc poporul rom^n). Pl^nge sufletul meu cand vad cum este batjocorit poporul rom^n majoritar. Nu evreii sau tziganii sunt de vina pentru napasta poporului rom^n. Vina este in noi. Luand un exemplu de pe vremea lui EMINESCU, nu carciumarul evreu este de vina, ci rom^nul care se duce ca prostul la carciuma sa se imbete in loc sa cumpere o carte la copii sa le-o citesca si sa se cultive. Si cam asa este si in ziua de astazi. De 2000 de ani rom^nul este sluga la diverse imperii si minoritati. Dar nu dandu-le in cap la minoritari ridicam poporul rom^n. Traim alte timpuri cand nu ne vom putea ridica decat prin instruire, prin cultura si prin moralitate. Daca noi nu suntem bine pregatiti(conf limbajului de lemn), altii mai bine pregatiti decat noi vor stapani acest pamant acum rom^nesc. Deci "Desteapta-te rom^ne din somnul cel de moarte". Daca altii cred ca ne vom ridica dandu-le in cap la evrei, la unguri si la tzigani, se inseala (dupa umila mea parere).
PS:In completarea celor mai sus spuse, nu cred ca Der Bedeu a vrut sa jigneasca poporul rom^n ci sa-l trezeasca putin la realitate.

54 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 7:58 am

Zyraxes

demon
Histrion a scris:Zyraxes, iti place sau nu,evreii au ajuns aici cu legiunile romane iar prezenta evreilor, de la soldat la general , in armata romana e atestata inclusiv de descoperirile arheologice din Romania.Uite doar un paragraf:

Sons of Israel in Caesar’s Service: Jewish Soldiers in the Roman Military

Andrew J. Schoenfeld, MD

Based on the evaluation of what archeological and historical material isavailable, most Jewish soldiers seemed to have originated from three distinctregions of the empire. In the later Imperial period, the Jewish community ofItaly provided many recruits,but the Hellenic-Jewish populations of Syria andAsia Minor and the Jews of Egypt probably contributed the most to the Ro-man Jewish military effort.As mentioned above, the Egyptian Jewish commu-nity already had a rich military tradition before the advent of Imperial Rome.Roman Jewish soldiers who are mentioned in inscriptions and artifactsfrom the first and second centuries are almost entirely of Egyptian or Syrianextraction. An inscription from Jaffa mentions an Egyptian Jew named Tha-noum the Centurion,26and a military diploma from Dacia speaks of the footsoldier Barsimsus Calisthensus, a Jew serving in the Cohors I Vindelicorum.27Other artifacts from modern day Romania attest to the fact that many Jews were stationedinthisprovince duringthe firstcentury.28There was also a signifi-cant Jewish military presence in neighboring Pannonia.Two-thirds of all Jewishinscriptions from Roman Pannonia are those of legionaries, primarily membersof the I Syrian Archers,Aurelia Antoniana and I Hemesian Archers.29
Si uite-i si bibliografia:

B. P. Hasdeu, Istoria Tolerantei Religiose in Romania (Bucharest, 1868), p. 76.29R. Patai, The Jews of Hungary (Detroit, 1996), p. 22.30Trebilco, Jewish Communities of Asia Minor, p. 191.31Gilbert,“Jews in Imperial Administration,” p. 176.32G. Hanfmann, Sardis from Prehistoric to Roman Times (Cambridge, 1983), fig. 272.33Trebilco, Jewish Communities in Asia Minor, 49, inscription 4.7.34Frey, Corpus Inscriptionum Judaicarum, II, no. 1006.35Noy and Bloedhorn, Inscriptiones Judaicae Orientis, III, p. 7.36Noy, Panayatov, and Bloedhorn. Inscriptiones Judaicae Orientis, I, p. 32.37Frey, Corpus Inscriptionum Judaicarum, I (Rome, 1936), no. 677.38Noy, Panayotov and Bloedhorn, Inscriptiones Judaicae Orientis, I, p. 117. See also: A.Panayotov,“The Jews in the Balkan Provinces of the Roman Empire: The Evidence fromthe Territory of Bulgaria,” in John M. G. Barclay, ed., Negotiating Diaspora: Jewish Studies in the Roman Empire (London, 2004), pp. 38–65.

Aici nu e vorba de ce cred eu sau tu, ci de adevar. Nu a fost nicio legiune iudaica in Dacia, asta e clar, si prezenta evreilor pina in perioadele mai recente a fost nesemnificativa. Ptr asta iti recomand ptr citire:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_evreilor_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
si un link cu evaluarea facuta de Nicolae Iorga despre evrei:
http://ro.metapedia.org/wiki/Evrei

55 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 8:03 am

Zyraxes

demon
Bulache a scris:Dupa informatiile mele evrei au venit pe teritoriul daciei pe vremea lui Solomom.Ginerele lui Solomon a cerut ajutor Dacilor in razboiul contra socrului sau.www.dacii.ro

Chemarea evreilor de către Decebal după distrugerea celui de-al doilea Templu s-a dovedit a fi o legendă. Au fost dezmințite și teoriile unor istorici ai secolului XIX cu privire la etimologia evreiască a numelor localităților Tălmaciu, Beclean și Aiud sau la contribuțiile evreiești la dezvoltarea mineritului pe teritoriul Transilvaniei. (Gyémánt Ladislau: Izvoare și mărturii referitoare la evreii din România, XXI-XXII, 1986,- Gyémánt 2004, p. 9).
http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_evreilor_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

56 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 8:19 am

Zyraxes

demon
Freud a scris:
Zyraxes a scris:... Chiar daca specimenul asta Freud jigneste poporul rom^n, eu i-am raspuns cu o constatare justa.... cand cineva ii injura pe rom^ni, insa eu sunt dator sa reactionez.
Stimate Dle Zyraxes,
Daca ati dorit sa ma jigniti spunandu-mi "specimen", nu ati reusit pentru ca :
- Sunt rom^n majoritar nu sunt evreu(chiar daca eram evreu nu as fi fost suparat pentru ca modul Dvs de a dialoga are multa decenta si nu cred ca ar putea cineva sa se supere pe Dvs);
- Nu am injurat pe rom^ni. Injuratura # injurie. S-ar putea aprecia ca am adus injurii poporului rom^n daca nu as fi rom^n. Eu pot sa-mi bestelesc copii, fratii, surorile, etc, pentru ca le vreau binele, pentru a nu gresi si a cadea prada dusmanului / diavolului. Pentru ca sunt ROM^N am dreptul sa-i bestelesc pe rom^nii MEI pentru ca sunt fratii si surorile mele. Eu le doresc binele, pentru ca binele lor este binele copiilor mei, al nepotilor si stranepotilor mei in vecii vecilor. Eu nu sunt lingusitor si nici periutza sa-i flatez pe rom^ni pentru merite inchipuite cum faceau in poveste sfetnicii la imparatul gol pusca ce era flatat de supusi ca poarta cele mai frumoase haine. "Lauda de sine nu miroase bine" zice un vechi proverb rom^nesc. Sa nu ne mai imbatam cu apa rece, sa ne vedem carentele in educatie, in morala, in cultura, in instruire fata de alte popoare, sa strangem randurile si ne ne subordonam propasirii neamului nostru. Nu accept pentru rom^ni rolul de c^ini care sa fie asmutiti mereu contra evreilor sau contra tziganilor sau contra ungurilor sau contra rusilor sau contra catolicilor sau contra bolsevicilor sau contra legionarilor sau contra lui Ceausescu sau contra lui Iliescu sau dracu mai stie contra cui. Ne irosim in lupta contra altora in loc sa luptam contra defectelor si prostiei noastre. De ce esti revoltat contra mea si nu esti revoltat contra celor care-si bat joc de rom^ni si-i escrocheaza lasandu-i fara casa, fara servici, cu avutul risipit, pacaliti si cu viata distrusa de CARITAS, de SAFI, de BANCOREX, etc. De ce nu te revolti pe prostia rom^nului care se duce si-si da averea pe prostii gen : dezlegare de cununii, scoatere argint viu, descantat, de-deochi, si cate si mai cate escrocherii carora le cad victime rom^nii(sa le zic naivi si nu prosti ca iar te superi si ma acuzi ca jignesc poporul rom^n). Pl^nge sufletul meu cand vad cum este batjocorit poporul rom^n majoritar. Nu evreii sau tziganii sunt de vina pentru napasta poporului rom^n. Vina este in noi. Luand un exemplu de pe vremea lui EMINESCU, nu carciumarul evreu este de vina, ci rom^nul care se duce ca prostul la carciuma sa se imbete in loc sa cumpere o carte la copii sa le-o citesca si sa se cultive. Si cam asa este si in ziua de astazi. De 2000 de ani rom^nul este sluga la diverse imperii si minoritati. Dar nu dandu-le in cap la minoritari ridicam poporul rom^n. Traim alte timpuri cand nu ne vom putea ridica decat prin instruire, prin cultura si prin moralitate. Daca noi nu suntem bine pregatiti(conf limbajului de lemn), altii mai bine pregatiti decat noi vor stapani acest pamant acum rom^nesc. Deci "Desteapta-te rom^ne din somnul cel de moarte". Daca altii cred ca ne vom ridica dandu-le in cap la evrei, la unguri si la tzigani, se inseala (dupa umila mea parere).
PS:In completarea celor mai sus spuse, nu cred ca Der Bedeu a vrut sa jigneasca poporul rom^n ci sa-l trezeasca putin la realitate.

E gresit sa acuzi un popor ptr deciziile proaste sau coruptia unor guvernanti. Nu acuzand si injurand un popor il "trezesti". Aici e vorba de politica si de manipulare. Si nu numai poporul rom^n a patit asta, cazuri de genul Bancorex se repeta chiar acum in SUA. Si nu poti sa acuzi poporul american ptr criza asta economica, cum nu poti sa-l acuzi nici pe cel rom^n.

Treaba asta cu rom^nii ca au fost si sunt betivi, e o inventie a celor care vor sa defaimeze poporul rom^n, si tu te incadrezi intre astia. Daca te uiti pe statisticile internationale la consum de bauturi, bere sau bauturi spirtoase, o sa vezi ca nu rom^nii sunt pe primul loc. Daca te-ai fi uitat cu atentie la tv ai fi tinut minte aspectul asta.

Mai lasa-ma cu vrajeala asta de doi bani prin care zici ca critici. Ce faci tu e defaimare! Iti repet ca nu din cauza poporului are Rom^nia o situatie asa de proasta ci din cauza unui grup care a acaparat puterea si care nu e interesat de educatie, cultura si alte aspecte importante ale vietii din Rom^nia, ci de propia imbogatire.

57 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 8:25 am

Zyraxes

demon
Freud a scris: Nu accept pentru rom^ni rolul de c^ini care sa fie asmutiti mereu contra evreilor sau contra tziganilor sau contra ungurilor sau contra rusilor sau contra catolicilor sau contra bolsevicilor sau contra legionarilor sau contra lui Ceausescu sau contra lui Iliescu sau dracu mai stie contra cui.

Din cate vad eu rom^nii nu au fost asmutiti impotriva nimanui, au propriile greutati. Altii vor sa se urce in capul poporului rom^n si sa-l calce pe gat.
Evreii o dau cu holocaustul si cu despagubirile si au impus o cenzura mult mai grea decat chiar in timpul comunismului. Nu poti sa zici nimic de ei ca esti automat antisemit si trebuie sa fii anihilat. Pai daca ai zice de ei ce zici de rom^ni ai fi fost arestat si inchis de mult ptr antisemitism.
Tiganii tipa ca sunt discriminati, si vor tot felul de favoruri pe criterii etnice.
Ungurii vor Transilvania, iar chiar zilele trecute au cerut ca rom^nii din har-cov sa invete obligatoriu limba ungureasca.

58 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 1:05 pm

Fay

vrajitor
Zyraxes a scris:

Din cate vad eu rom^nii nu au fost asmutiti impotriva nimanui, au propriile greutati. Altii vor sa se urce in capul poporului rom^n si sa-l calce pe gat.
Evreii o dau cu holocaustul si cu despagubirile si au impus o cenzura mult mai grea decat chiar in timpul comunismului. Nu poti sa zici nimic de ei ca esti automat antisemit si trebuie sa fii anihilat. Pai daca ai zice de ei ce zici de rom^ni ai fi fost arestat si inchis de mult ptr antisemitism.
Tiganii tipa ca sunt discriminati, si vor tot felul de favoruri pe criterii etnice.
Ungurii vor Transilvania, iar chiar zilele trecute au cerut ca rom^nii din har-cov sa invete obligatoriu limba ungureasca.

"Tara arde si baba se chiaptana !!!!"
Cam asta faci dumneata. Parlamentarii nostrii isi bat joc de noi, demagogia lor a atins apogeul, majorarea salariilor profesorilor (ca asta-i ultima din probleme..) nu se poate face, dar alocatiile parlamentarilor si pensiile demnitarilor cresc in progresie geometrica, petrolul tarii este pe mana unui singur om caruia putin ii pasa de evreii dumitale, ba chiar prea putin ii pasa de romani, electricitatea-i la straini (nu evrei), telecomunicatiile la greci,parca si tot asa mai departe - toate vandute de guvernanti romani, viitorul arata ca romanii alesi de romani isi bat joc de noi, dar fraieri ca dumneata croncane ca evreii o dau cu holocaustul, de parca asta ne doare pe noi. Despagubiri nu le-am dat lor, le-am dat familiilor regale si neamurile lor, paduri intinse si cele mai celebre palate din tara si inca nu s-au oprit. Ne pleaca tinerii medici specialisti care NU gasesc posturi in tara asta care are bani pentru masinile parlamentarilor dar nu are pentru spitalele noastre, coruptia rade de fiecare roman care-si plimba dreptatea in van, dar dumneata te vaieti in continuare ca evreii se urca in capul romanilor....Si nu am spatiu si nici nu merita sa-ti deschid ochii asupra situatiei caraghioase in care te gasesti..., cat de gratuita, inutila si infantila este "luarea dumitale de pozitie" impotriva strainilor care ne "calca pe gat". Din pacate chiar daca ar fi acesti straini dispusi sa o faca...ar gasi gatul si spatele nostru ocupat de dragii nostri alesi si nealesi romani sadea care ne incaleca. De acestea, de acesti romani, incearca intai sa te SCUTURI si nu mai cauta vinovati pe aiurea.

59 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 2:59 pm

Zyraxes

demon
Fay a scris:
Cam asta faci dumneata.

Ce iti place sa te bagi in seama aiurea! Aici se discuta pe un subiect deschis de Tudorel despre evrei si tigani. Nu eu am descis subiectul, nu eu am insistat sa discut pe tema asta, eu nu am facut decat sa raspund la unele intrebari. Daca vrei sa discuti pe subiectele enumerate de tine nu ai decat sa deschizi noi topicuri.

back

60 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 3:30 pm

Fay

vrajitor
Zyraxes a scris:
Fay a scris:
Cam asta faci dumneata.

Ce iti place sa te bagi in seama aiurea! Aici se discuta pe un subiect deschis de Tudorel despre evrei si tigani. Nu eu am descis subiectul, nu eu am insistat sa discut pe tema asta, eu nu am facut decat sa raspund la unele intrebari. Daca vrei sa discuti pe subiectele enumerate de tine nu ai decat sa deschizi noi topicuri.

back
Felicitari !! Cred ca de departe meriti premiul I pentru cel mai prost cescut forumist !
Daca eu scriu offtopic, atunci prelegerile pe care le ti dumneata pe acest topic in favoarea si despre legionari care bineinteles ( Doamne fereste, scuip in san!!!) ca nu au fost nici evrei si nici tigani, ce sunt? Sau alea, pentru ca se incadreaza mai bine in regulelile xenofobe care crezi dumneata ca trebuie sa guverneze acest topic, sunt in subiect ? Iar cei care-ti arata concret ca esti xenofob, ca ai idei fixe (din pacate nu putine, cum spune proverbul), prin care gasesti falsi tapi ispasitori, nu sunt in topic?

61 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 4:44 pm

Zyraxes

demon
Fay a scris:
Zyraxes a scris:
Fay a scris:
Cam asta faci dumneata.

back
Felicitari !! Cred ca de departe meriti premiul I pentru cel mai prost cescut forumist !
Daca eu scriu offtopic, atunci prelegerile pe care le ti dumneata pe acest topic in favoarea si despre legionari care bineinteles ( Doamne fereste, scuip in san!!!) ca nu au fost nici evrei si nici tigani, ce sunt? Sau alea, pentru ca se incadreaza mai bine in regulelile xenofobe care crezi dumneata ca trebuie sa guverneze acest topic, sunt in subiect ? Iar cei care-ti arata concret ca esti xenofob, ca ai idei fixe (din pacate nu putine, cum spune proverbul), prin care gasesti falsi tapi ispasitori, nu sunt in topic?

Dupa ce ca esti proasta si iti explic intr-un mod decent asta, cand constati ca e adevarat in loc sa te corectezi, preferi sa continui in prostia care te caracterizeaza si sa ma jignesti. Asa fac toapele idioate care se cred destepte, exact ca tine.

62 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Sam Oct 25, 2008 9:06 pm

Anticristul

eliberat
Fay,nu e pacat de timp?Ce mizerie.

63 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 9:24 am

Histrion

vrajitor
Faraoane zyraxes, vad ca o bibliografie adevarata te depaseste. O contrazici cu un citat dintr-o enciclopedie de jucarie on line.
In zona asta geografica de o denumesti tu Romania, populatia este un imens amestec si reamestec metis. "Roman pur" e un nonsens. Cum la fel de idiot si fals e termenul "pur" aplicat oricarei etnii. In ce consta puritatea asta ?

64 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 6:07 pm

Freud

muritor de rand
Zyraxes a scris:E gresit sa acuzi un popor ptr deciziile proaste sau coruptia unor guvernanti. Nu acuzand si injurand un popor il "trezesti". Aici e vorba de politica si de manipulare. Si nu numai poporul rom^n a patit asta, cazuri de genul Bancorex se repeta chiar acum in SUA. Si nu poti sa acuzi poporul american ptr criza asta economica, cum nu poti sa-l acuzi nici pe cel rom^n.
Cine ar fi cei care sa trezeasca poporul rom^n si cum anume ? Eu l-as ajuta cu draga inima, cu cine sa iau legatura ?

Zyraxes a scris:Mai lasa-ma cu vrajeala asta de doi bani prin care zici ca critici. Ce faci tu e defaimare!Treaba asta cu rom^nii ca au fost si sunt betivi, e o inventie a celor care vor sa defaimeze poporul rom^n, si tu te incadrezi intre astia.
Am exagerat, recunosc. Dar am avut ocazia sa vad ca nu numai eu ii iubesc pe rom^nii majoritari si as face tot ce este posibil bun pentru ei. Totusi SCUZE, n-am vrut sa-i defaimez pe rom^ni.

Zyraxes a scris:Iti repet ca nu din cauza poporului are Rom^nia o situatie asa de proasta ci din cauza unui grup care a acaparat puterea si care nu e interesat de educatie, cultura si alte aspecte importante ale vietii din Rom^nia, ci de propia imbogatire.
Sa zicem ca sunt de acord cu aceasta supozitie. Dar de ce nu un alt grup nu a acaparat puterea in Cehia si/sau Slovacia, in Polonia, in Croatia, in Ungaria, etc ? De ce s-alipit grupul tocmai de noi rom^nii ?

65 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 6:16 pm

Zyraxes

demon
Histrion a scris:Faraoane zyraxes, vad ca o bibliografie adevarata te depaseste. O contrazici cu un citat dintr-o enciclopedie de jucarie on line.
In zona asta geografica de o denumesti tu Romania, populatia este un imens amestec si reamestec metis. "Roman pur" e un nonsens. Cum la fel de idiot si fals e termenul "pur" aplicat oricarei etnii. In ce consta puritatea asta ?

1. Zyraxes a fost rege dac, si nu faraon. Mai citeste istorie.
2. "Enciclopedia de jucarie" de care vorbesti sunt de fapt doua. Ambele citeaza istorici consacrati si studii publicate. Se pare ca nu ai auzit nici macar de Iorga, asa ca nu ma mir ca nu iti convene ce spune un istoric recunoscut la nivel mondial.
3. Teoria asta cu amestecul si reamestecul referitor la Romania e o mare prostie debitata de inculti. Este vorba de altceva, de interferente intre popoare. Din cele mai vechi timpuri daco-rom^nii au interferat cu alte popoare, adica au intrat in contact cu ele si doar intr-o masura destul de mica au fost asimilate unele elemente straine. Atunci ce sa mai zici de Franta care au nord-africani cat cuprinde, de Germania cu milioane de turci, de evrei care au acceptat in randul lor triburi de popoare cum erau cazarii de neam turanic, sau de americani -un popor de emigranti? etc...
4. Daca vrei sa intalnesti rom^ni puri a caror caracteristici fizionomice etnice sunt mai evidente datorita contextului in care se afla, al pastrarii portului si traditiilor, ii poti intalni in special in Muntii Apuseni, Maramures si nordul Moldovei. De asemenea, aceste aspecte pot fi observate cu usurinta si la cantaretii de muzica populara.

Ultima editare efectuata de catre Zyraxes in Dum Oct 26, 2008 6:42 pm, editata de 2 ori

66 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 6:37 pm

Zyraxes

demon
Freud a scris:
Zyraxes a scris:E gresit sa acuzi un popor ptr deciziile proaste sau coruptia unor guvernanti. Nu acuzand si injurand un popor il "trezesti". Aici e vorba de politica si de manipulare. Si nu numai poporul rom^n a patit asta, cazuri de genul Bancorex se repeta chiar acum in SUA. Si nu poti sa acuzi poporul american ptr criza asta economica, cum nu poti sa-l acuzi nici pe cel rom^n.
Cine ar fi cei care sa trezeasca poporul rom^n si cum anume ? Eu l-as ajuta cu draga inima, cu cine sa iau legatura ?

Profesorul Ion Coja este unul dintre cei care incearca sa faca ceva, insa din cauza lipsei mijloacelor nu se poate face auzit, si mai este si conjuctura internationala care nu-i lasa pe oamenii ce vor binele tarii sa ajunga la conducere.

Citat din Șerban Milcoveanu:
Indiferent care a fost; puterea tutelară s-a comportat la fel: agreând și colaborând cu un anumit tip de Român și ținând la distanță sau ordonând represiune pe alt tip de Român.

Tipul de Român repudiat de toate puterile tutelare este naționalistul cu convingeri imposibil de corupt și patriotul refractar la operații transacționale. Aceste însușiri de intelect și de caracter sunt considerate a fi periculoase și deci o vinovăție cu care nu se colaborează și care se pedepsește dacă iese din anonimat.

Exact invers, tipul de Român agreat de toate puterile străine care au tutelat și care au controlat România: fără convingeri politice, căldicel în comportament și adaptabil în colaborări, cameleon în politică, tranzacționist în afaceri(Wink, oportunist în relații și, întotdeauna, de partea Puterii și cu utilitate pentru Putere”.

Freud a scris:
Zyraxes a scris:Iti repet ca nu din cauza poporului are Rom^nia o situatie asa de proasta ci din cauza unui grup care a acaparat puterea si care nu e interesat de educatie, cultura si alte aspecte importante ale vietii din Rom^nia, ci de propia imbogatire.
Sa zicem ca sunt de acord cu aceasta supozitie. Dar de ce nu un alt grup nu a acaparat puterea in Cehia si/sau Slovacia, in Polonia, in Croatia, in Ungaria, etc ? De ce s-alipit grupul tocmai de noi rom^nii ?

Prima explicatie este ca poporul rom^n e unul tolerant si ca pina nu-i ajunge cutitul la os nu zice nimic, iar cand se abuzeaza de el se revolta.
A doua e ca asa cum am mai spus mai sus sunt si interese straine ca sa iasa cine trebuie la alegeri.
In situatii proaste nu suntem numai noi, ptr ca suntem rom^ni. Zilele astea am aflat ca Ungaria era sa intre in colaps si ca le-a dat un ajutor financiar de la UE. Bulgaria din cate stiu stau chiar mai prost decat noi. Celelalte tari enumerate mai sus (ce exceptia Poloniei) sunt mai mici si au fost ajutate clar. Nu degeaba au fost cuprinse in primul val de aderare. Ca sa nu mai zic de Ungaria care are un lobby important in SUA, sau de Polonia care-l aveau pe Papa Ioan Paul al II-lea.
Si daca te mai uiti in lumea asta o sa vezi ca nu suntem chiar la coada, sunt altii mai napastuiti ca noi. Din pacate cei care isi iubesc tara si ar putea sa faca ceva ptr ea nu sunt lasati si de forte interne si mai ales de cele externe sa ajunga la putere.

67 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 7:02 pm

Freud

muritor de rand
Zyraxes a scris:
Cand prin unele ziare sau posturi TV sau unele forumuri se tot aminteste ca din cauza evreilor suntem unde suntem, si cand citeam zilele trecute cca 200 morminte dintr-un cimitir evreiesc au fost profanate(nu stiu daca este asa, nu stiu daca neolegionarii au facut asta sau niste netrebnici rom^ni care pentru un pumn de arginti de la unguri sau de la Voronin au procedat asa ca sa spuna ca rom^nii asa si pe dincolo), automat ma gandesc ca unii cu intentie sau fara intentie agita niste spirite antisemite, ii asmut pe rom^ni contra evreilor.

Zyraxes a scris:Evreii o dau cu holocaustul si cu despagubirile si au impus o cenzura mult mai grea decat chiar in timpul comunismului. Nu poti sa zici nimic de ei ca esti automat antisemit si trebuie sa fii anihilat. Pai daca ai zice de ei ce zici de rom^ni ai fi fost arestat si inchis de mult ptr antisemitism.
Aici cam ai dreptate. Cum sa dai o lege ca sa sustina adevarul, adica faptul holocaustului. Mi se pare cam in neregula. Daca acesta-i adevarul, de ce sa dai o lege ca sa nu comentezi sau sa nu negi sau sa nu cercetezi daca este adevarat sau nu ? Probabil ca actuala religie cu un singur evreu martir mort pe cruce se va inlocui cu martiriul a 6 milioane de evrei in holocaust. De aceea s-au dat aceste legi de interzicere a celor stabilite despre holocaust pentru totdeauna cum a facut si imparatul Constantin cand a implementat statal crestinismul in imeriul roman de rasarit. Probabil aceasta va fi religia viitorului. Pe mine nu ma deranjeaza pentru ca sunt liber cugetator(ca si Ion Iliescu). Probabil ca se va scrie o noua Biblie, cea a Holocaustului, pe care vom pune mana si vom jura : Crezi in Holocaust ? Cred. Crezi in Holocaust ? Cred. Crezi in Holocaust ? Cred. Iar cine nu va crede cuvant cu cuvant, va suporta rigorile unei viitoare inchizitii. Si asa se va inscrie in umanitate inca un ciclu de doua milenii.
Uite ca am profetit si eu ceva !

Zyraxes a scris:Tiganii tipa ca sunt discriminati, si vor tot felul de favoruri pe criterii etnice.
Dictatura proletariatului s-a instala pentru ca proletarii erau discriminati negativ in capitalism. Dupa instalarea dictaturii proletariatului, proletarii erau discriminati pozitiv(asigurate locuri in licee, in facultati in consilii de administratie, in primarii, in parlament, in guvern, etc).
Dupa 1989, cand s-a instaurat dictatura romilor, s-a continuat discriminarea lor pozitiva(multi fiind inainte de 1989 din familii proletare). Ce este asa de greu de inteles si de acceptat. Aceasta este situatia. Nu fluiera in biserica pentru ca noua dictatura este la fel de feroce ca cea bolsevica. Poporul rom^n nu cred ca are nevoie de eroi morti.

Zyraxes a scris:Ungurii vor Transilvania, iar chiar zilele trecute au cerut ca rom^nii din har-cov sa invete obligatoriu limba ungureasca.[/color]
Uite ca aici te inseli. Marko Bella se referea la intregul Ardeal nu numai la judetele HARghita si COVasna. Pe deoparte ar fi bine sa invete rom^nii si maghiara(dar sa nu uite rom^na) pentru ca find mai destepti ca ungurii le-ar ocupa degraba joburile cele mai bune. Pe de alta parte ar fi bine sa invete maghiara pentru ca se recomanda sa stii limba dusmanului ca sa te poti feri de el si ca sa-l invingi. Uite, noi rom^nii nu ne putem feri sau apara de tzigani pentru ca nu le cunoastem limba. in schimb ei ne-o cunosc, si asa ne pot invarti pe degete cum vor muschii lor. Si ei nu se supara ca sunt obligati sa invete romaneste si nici evreii nu se supara ca trebuie sa vorbeasca rom^neste. In schimb prostii de unguri se supara ca trebuie sa invete sa vorbeasca romaneste in Romania. Sper sa nu zici si acum ca-i injur sau ii denigrez pe unguri. Decat rom^nii si ungurii, mai destepti sunt rom^nii basarabeni care au invatat ruseste(limba dusmanului etnic) si nu si-au uitat nici limba rom^na stramoseasca.

68 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 7:09 pm

Fay

vrajitor
Anticristul a scris:Fay,nu e pacat de timp?Ce mizerie.

Ai dreptate... Este mizerie "pură", (sau "pur sange"?) !

69 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 7:53 pm

Freud

muritor de rand
Zyraxes a scris:
Freud a scris:

Profesorul Ion Coja este unul dintre cei care incearca sa faca ceva, insa din cauza lipsei mijloacelor nu se poate face auzit,...
Crezi ca ar avea nevoie de un nevolnic ca mine dl profesor Ion Coja ? Daca da, unde il pot gasi ?

Zyraxes a scris:
Citat din Șerban Milcoveanu:
Tipul de Român repudiat de toate puterile tutelare este naționalistul cu convingeri imposibil de corupt și patriotul refractar la operații transacționale. Aceste însușiri de intelect și de caracter sunt considerate a fi periculoase și deci o vinovăție cu care nu se colaborează și care se pedepsește dacă iese din anonimat.
Cu riscul de a te enerva din nou pe mine, te intreb astfel : De ce nu s-au "lipit" puteri tutelare si in Grecia unde nationalismul grecesc este in floare, tot ce este in Grecia est grec, inclusiv arm^nii. De ce la greci nu sunt periculoase optiunile nationaliste si numai la rom^ni sunt periculoase ? Ce, la ei nu este biserica ortodoxa, nu sunt in UE ?
Dar polonezii nu sunt nationalisti ? Ungurii nu sunt nationalisti ? Bulgarii nu sunt nationalisti ? Bulgarii sunt atat de nationalisti ca nici nu pronunta Niu York, ei pronunta Nev York pentru ca asa le suna bine lor la ureche. Si nimeni nu le zice nimica. Why ?
Numai de noi se leaga oculta ! Eu raman la parerea ca la rom^ni este problema, in terenul lor este mingea, si cei care trebuie s-o paseze cum trebuie o dau in balarii. Cine sunt cei care "paseaza" gresit(unii cu buna stiinta, altii fara stiinta), nu ma pronunt ca sa n-o incurc naibii. Doresc sa mor in patul meu nu calcat de vreo masina. Dar nu cred ca evreii ne vor raul.

70 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Dum Oct 26, 2008 8:14 pm

Anticristul

eliberat
Daca ai citi literatura A la Ion Coja si Paul Goma ,automat te inscrii in Partidul -Romania Mare si visezi si noaptea numai evrei ,care te pindesc din toate partile.

71 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Lun Oct 27, 2008 2:53 pm

Zyraxes

demon
Anticristul a scris:Daca ai citi literatura A la Ion Coja si Paul Goma ,automat te inscrii in Partidul -Romania Mare si visezi si noaptea numai evrei ,care te pindesc din toate partile.

Habar nu ai despre ce vorbesti. PRM este un partid plin de fosti comunisti si securisti, de care atat domnul Goma cat si domnul Coja nici nu ar vrea sa auda. Ca sa nu mai zic porcariile facute de Vadim cum ar fi ca a construit o statuie unui fost presedinte evreu controversat si proiectul de lege prin care vrea sa favorizeze cimitirele evreiesti. Si mai sunt multe magarii promovate de el cu care multi patrioti nu sunt de acord.

Nu mai vorbi aiurea ca devii penibil.

72 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Mier Oct 29, 2008 11:05 am

Histrion

vrajitor
Zyraxes a scris:
Histrion a scris:Faraoane zyraxes, vad ca o bibliografie adevarata te depaseste. O contrazici cu un citat dintr-o enciclopedie de jucarie on line.

4. Daca vrei sa intalnesti rom^ni puri a caror caracteristici fizionomice etnice sunt mai evidente datorita contextului in care se afla, al pastrarii portului si traditiilor, ii poti intalni in special in Muntii Apuseni, Maramures si nordul Moldovei. De asemenea, aceste aspecte pot fi observate cu usurinta si la cantaretii de muzica populara.
.... si care sint asemanatoare albanezilor si tuturor popoarelor balcanice. Hi!Hi!Hi! Balcanici puri si verzi!

73 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Mier Oct 29, 2008 11:21 am

Histrion

vrajitor
Faraoane (dac) Zira, dovezile arheologice iti arata, (doar daca vrei sa le si vezi) ca evreii au fost pe aici contemporani cu dacii. Astia erau deja parte a unui "popor", iar ei si urmasii lor vrei sau nu vrei tu, erau tot aici cind s-a format "poporul" roman, din daci si membrii legiunilor romane, care oricum erau un amestec de tot felul de etnii, nu erau formate doar din bastinasii orasului ROMA. Ce ii unea pe toti era doar limba latina, limba oficiala a imperiului.

74 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Joi Oct 30, 2008 9:59 am

Bulache

demon
Romani au luat putin de la romani,si exemplul mai bun ca italiana nu este.In italia sunt o gramada de dialecte si nu prea se inteleg intreei.Dar un moldovean cu olteanu sau ardeleanu se inteleg unul cu altul,diferentele fiind mici.Apoi sa nu uitam ca Macedonieni tot romana vorbesc si nu greaca.Vorba ai :Noi nu suntem urmasi Romei,ci ei sunt urmasi nostri. Laughing Laughing Evil or Very Mad

75 Re: Evreii si tiganii, falsi tapi ispasitori la data de Joi Oct 30, 2008 8:27 pm

Garrybaldi

vrajitor
Mai, mai, tat ma mir si ma tzutzur cat esti de umblat prin lume ca gaina in jurul casei, si cate dialecte italienesti stii matalutza. Cool
Pe toate le vorbesti sau numai doua cate doua? harhar

Saptamana trecuta am fost la Roma unde am vorbit cu niste italieni secret care mi-au spus in dialect ca sant urmasii lui bulache. Shok

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum