Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

In blogosfera,posibila oaza pentru gardienii ghetoului Gaza

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 In blogosfera,posibila oaza pentru gardienii ghetoului Gaza la data de Mar Sept 16, 2008 10:20 am

GERULA

vrajitor
In blogosfera, posibila oaza pentru gardienii ghetoului Gaza
Am avut o experienta forumistica interesanta . In urma unor solicitari insistente am campat pentru o scurta vreme peforumul „Spirit liber”.Un forum recent infiintat ,structurat pe mai multe sectiuni ,una dintre acestea fiind politica interna si internationala . Am dialogat o vreme , mai exact , am incercat o vreme sa dialoghez cu colegii de forum pe sectiunea de politica interna si internationala .Unul dintre useri , exponentul foarte vocal „ al poporului ales” , cu nick inspirat ales , DerBedeu isi permite sa afirme despre romani ca sunt prosti , multi cica ar fi tigani.Infiereaza cu justificata manie crime legionare dar , in momentul in care un forumist intreaba daca Irgun si Stern au fost formatiuni teroriste , in loc de argumente in favoarea sau contra unor sustineri ale potentialilor parteneri de dialog se ajunge la jigniri repetate.Daca un forumist sustine ca solutia ar fi solutionarea problemei diferendului israeliano-palestinian la masa tratativelor si respectarea repetatelor rezolutii ONU privind coexistenta a doua state , israelian si palestinian , individul spumega , acuza de antisemitism [termen impropriu dar utilizat frecvent ] , jigneste , jigneste , jigneste .Un forum pe care nu ai posibilitatea sa schimbi mesaje personale cu userii , un forum care in mod paradoxal poarta numele „ Spirit liber” practica o cenzura jenanta.
Am incercat sa inteleg ce se vrea pe acest forum.In final , am inteles ca acest forum are ca public tinta israelieni originari din Romania, lucru laudabil in sine.Ce vrea acest public tinta , cum gandeste el ? Rog a se vedea mai jos:
Re: Propuneri si sugesti-2
Scris de Admin Ieri la 16:38
O sa public in continuare un mesaj primit pe mail:"Buna, am inregistrat nick-ul meu la "Spirit Liber", dar, antisemitismul care se strecoara printe rindurile acestui forum nu imi face placere. Cand am primit de la tine data trecuta invitatzia, m-am dus shi am citit cateva mesaje ..... acolo lumea nu discuta .... TZIPA ... ishi atribuiesc cuvinte pe care unul tre sa le uite imediat ce iese de acolo.
Deci .... nu imi place sa ma duc acolo .... oricum m-am inregistrat. Ashtept
un coltz placut in acest forum unde lumea poate discuta linishtita fara injuraturi, cutzite s-au cuvinte ne la locul lor. Sunt evreu (ma deranjeaza shi gandurile persoanelor care sunt impotriva evreilor), nu sunt un totshtiutor shi imi face placere sa stau cu persoane de la care pot invatza
ceva, TIMPITZI SHI ARABOI am shi in "satul meu".Shabbat Shalom "

Associazione Culturale AM ISRAELCHAY

Asadar, o sa rog moderatorul general sa ia masuri si sa stearga orice replica antisemita sau cu caracter de cearta si sa dea o noua orientare forumului, care sa devina "un coltz placut unde lumea poate discuta linishtita fara injuraturi..."
La o sumara analiza de text am retinut ideea ca cei care nu sunt adeptii orientarii dure in relatiile cu arabii palestinieni , nu concep si nu accepta decat solutia confruntarii armate si toti cei care au alte opinii sunt antisemiti , tampiti , si , ca in plus , „TIMPITZI SHI ARABOI am shi in "satul meu". Pentru acesti israelieni plecati din Romania este de apreciat ca simt nevoia unui "un coltz placut unde lumea poate discuta linishtita fara injuraturi...",unde sa se discute de pilda despre o carte , un actor , un spectacol de teatru.Pe acest forum insa daca o sa propui discutii pe marginea articolului „Speranțele lui Bush în Orientul Mijlociu „ sau „Bush promovează “dreptului de întoarcere” al palestinienilor publicate de de Daniel Pipes (Jerusalem Post) risti sa fii jignit si catalogat a fi antisemit. Daca , indicand sursa , reiterezi problemele puse in „Va indrazni America sa se intrebe DE CE?” de catre David Duke, Presedinte National,
Organizatia pentru Unitatea si Drepturile Europeano-Americane
(European-American Unity and Rights Organization -E.U.R.O.) sau sa faci referire la James Carter si cartea sa „Palestine. Peace not Apartheid” provoci intrarea habotnicului de serviciu in fibrilatii. A aminti despre Uri Avnery si Gush Shalom pe acest forum este un gest sinucigas iar a mentiona numele lui Mahmood Darwish, considerat un Mihai Eminescu al palestinienilor ar fi un adevarat gest sinucigas.
In opinia mea ,in timp forumul „Spirit liber” va ajunge o oaza a gardienilor ghetoului numit Gaza.Numa regasesc pe acest forum , asta nu ma impiedica insa sa doresc forumistilor lui dialog alert si rodnic.

MOTTO:
“Ce nu au reusit imperii au reusit o mana de dobitoci scoliti la Moscova “

Vezi profilul utilizatorului

GERULA

vrajitor
Este ultima mea postare pe acest forum unde se tolereaza mesaje sfidatoare la adresa romanilor si a Romaniei.

Ori esti dac, ori esti fricos ?
Dacii nu stiau ce este frica !
Nu te rog sa ramai, ci iti ordon sa ramai .
Nu eu iti ordon, ci Decebal care traieste prin noi .
Cu stima,
Eforie ( zis Cocorul ) .

Tudorel666

eliberat
GERULA a scris:Este ultima mea postare pe acest forum unde se tolereaza mesaje sfidatoare la adresa romanilor si a Romaniei.

Domnule Gerula, ne cerem scuze ca nu am stiut sa apreciem cum se cuvine briliantul schimb de replici pe care l-ati avut cu domnul Der Bedeu. Imi pare rau, deasemeni ca nu am realizat ca replicile deosebit de inteligente ale acestui etnic evreu, trecut prin prea multe bombardamente, cazut de prea multe ori cu parasuta si ajuns si la andropauza, sunt gata sa provoace o revolutie pe blogosfera romaneasca.
Imi pare rau, deasemeni, ca doriti sa lipsiti forumul de geniul creator al domniei voastre. Vom plange daca veti pleca, dar vom incerca sa supravietuim. V-as cadea si in genunchi, dar nu cred ca v-ar produce placere asa ceva. Drept urmare, va doresc o viata placuta in continuare, orice hotarare veti lua pana la urma!
O seara placuta, deasemeni!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro
Tudorele
Ai sa iti povestesc o faza de pe vremea cand eram student .
Mergeam noi trei studenti pe strada Doamnei ( in Bucuresti ) si spuneam bancuri porcoase . In spatele nostru mergea o baba si tragea cu urechea . La un moment dat baba amuzata de poanta, a exclamat :
" tz-ai dracu de golani " !

Asa si eu acuma .
Esti rau cu dansul .
Eu personal avusei cateva " discutii" cu dansul dar asta nu inseamna ca nu il stimez si nu cred ca ar fi bine ca dansul sa paraseasca acest forum
Nu imi sta in caracter sa il rog, dar ca orice dac ii spun barbateste sa nu fie las si sa fuga .
Asa ca Dacule liber : la lupta !

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:Tudorele
Ai sa iti povestesc o faza de pe vremea cand eram student .
Mergeam noi trei studenti pe strada Doamnei ( in Bucuresti ) si spuneam bancuri porcoase . In spatele nostru mergea o baba si tragea cu urechea . La un moment dat baba amuzata de poanta, a exclamat :
" tz-ai dracu de golani " !

Asa si eu acuma .
Esti rau cu dansul .
Eu personal avusei cateva " discutii" cu dansul dar asta nu inseamna ca nu il stimez si nu cred ca ar fi bine ca dansul sa paraseasca acest forum
Nu imi sta in caracter sa il rog, dar ca orice dac ii spun barbateste sa nu fie las si sa fuga .
Asa ca Dacule liber : la lupta !

Pana acum nu i-a dat nimeni ban, deci poate reveni oricand doreste. Si eu am avut forumuri de pe care am vrut sa plec dar, desi am amenintat cu plecarea, tot am ramas acolo. Omul se mai supara si trebuie sa-i fie lasata posibilitatea sa-si revina. Pe de alta parte, de pe forumurile unde nu am avut chef sa raman, am plecat fara nici un fel de anunt...Si nici nu am mai revenit.

Tudorele las-o jos .
Ai un umor sarcastistic mefistofelic .
Si mai faci pe nevinovata acum ?
Tu vinzi la mine castraveti cu un leu maldarul ?

Anticristul

eliberat
Pentru Gerula.Mi se pare laudabil faptul ca ai vrea sa fii autorul paci Israeliano-Palestiniene.Si Ceausescu a dorit lucrul acesta.Vroia cu orice pret un premiu Nobell.Ai uitata insa citeva amanunte, cred ca din ura asupra userului Der-bedeu Daca gresesc i mi cer scuze.Palestinieni au avut sansa paci in 1948 cind tara a fost impartita de O.N.U.
Au ales calea razboiului.Cind americaniau declarat razboi lui Sadm Husein in Golf palestinieni au fost de partea lui.
Ai uitat ca desi rezolutiile O Nu U.sint pentru coexistenta a 2 state palestinieni nu recunosc si,nici nu au de gind sa recunoasca existenta statului Israel.Pentru ei noi nu existam.Chiar daca le am da Tel-avivul si Ierusalimul cu conditia sa incheie pace cu noi.Nu ar face-o.Conditia lor este ,sa parasim tot teritoriul si sa ramina ei singuri.Cu cine vrei sa faci pace.As vrea sa vad daca esti onest si sincer sa analizezi drept.Sint evreu ,dar ma doare pentru toate neajunsurile romanilor.Am trait multi ani in Romania si nu scuipam in fintina din care am baut apa.Nici Der-bedeu nu o face.,si nici alte zeci de mii de evrei care se intorc cu nostalgie pe plaiurile Mioritei.Ti am dat foarte putine amanunte despre coexistenta Israeliano palestiniana.Vreau sa vad daca te intereseaza adevarul.Daca ai sta de vorba cu un arab cu buletin de Israel si cu unul palestinian fara voia lui ai intelege mult mai mult.Cu stima din Israel.

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:Tudorele las-o jos .
Ai un umor sarcastistic mefistofelic .
Si mai faci pe nevinovata acum ?
Tu vinzi la mine castraveti cu un leu maldarul ?

Ca am un umor mefistofelic, de acord. Ca vreau sa pacalesc pe cineva, nu mai sunt de acord.

Tudorele
Nu am zis ca vrei sa ma pacalesti, ci doar ca o intorci ca la Ploiesti .

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pentru Gerula.Mi se pare laudabil faptul ca ai vrea sa fii autorul paci Israeliano-Palestiniene.Si Ceausescu a dorit lucrul acesta.Vroia cu orice pret un premiu Nobell.Ai uitata insa citeva amanunte, cred ca din ura asupra userului Der-bedeu Daca gresesc i mi cer scuze.Palestinieni au avut sansa paci in 1948 cind tara a fost impartita de O.N.U.
Au ales calea razboiului.Cind americaniau declarat razboi lui Sadm Husein in Golf palestinieni au fost de partea lui.
Ai uitat ca desi rezolutiile O Nu U.sint pentru coexistenta a 2 state palestinieni nu recunosc si,nici nu au de gind sa recunoasca existenta statului Israel.Pentru ei noi nu existam.Chiar daca le am da Tel-avivul si Ierusalimul cu conditia sa incheie pace cu noi.Nu ar face-o.Conditia lor este ,sa parasim tot teritoriul si sa ramina ei singuri.Cu cine vrei sa faci pace.As vrea sa vad daca esti onest si sincer sa analizezi drept.Sint evreu ,dar ma doare pentru toate neajunsurile romanilor.Am trait multi ani in Romania si nu scuipam in fintina din care am baut apa.Nici Der-bedeu nu o face.,si nici alte zeci de mii de evrei care se intorc cu nostalgie pe plaiurile Mioritei.Ti am dat foarte putine amanunte despre coexistenta Israeliano palestiniana.Vreau sa vad daca te intereseaza adevarul.Daca ai sta de vorba cu un arab cu buletin de Israel si cu unul palestinian fara voia lui ai intelege mult mai mult.Cu stima din Israel.

Din punct de vedere religios, Israel este copilul lui Dumnezeu. Daca acest copil este in stare de razboi, inseamna ca din voia lui Dumnezeu este, ca s-a suparat pe el sau ca are alt motiv. Starea aceasta dureaza deja de cateva mii de ani. Daca acest razboi s-ar intrerupe, dintr-odata, ar fi un motiv de mare groaza pentru toata lumea. De ce? Pentru ca ar insemna ca Dumnezeu a terminat judecata casei sale si s-a impacat deja cu copiii sai. Ori, daca Dumnezeu termina judecata poporului sau, urmatorul pas pe care il va face, va fi sa judece toata lumea!
Temeti-va deci de incetarea razboiului arabo-israelian, intre cei doi fii ai lui Dumnezeu! Ca vor urma la rand toti crestinii si altii pe langa ei.
Inca mai aveti timp sa va ganditi la greselile voastre. Inca mai aveti timp sa va caiti pentru ceea ce le faceti copiilor lui Dumnezeu si sa va ganditi ca oricand roata se poate intoarce si voi sa fiti in locul lor.
Cine are urechi de auzit, sa auda! Cine nu, nu.

Tudorel666

eliberat
Cocorul a scris:Tudorele
Nu am zis ca vrei sa ma pacalesti, ci doar ca o intorci ca la Ploiesti .

Nu te contrazic, domnule, dar nu stiu ce am intors.

Tudorel
matale ai chef de vorba
Eu nu sunt un interlocutor la nivelul pretentiilor matale .
Sunt prea modest sa iti pot da argumentele care mi le ceri .
Asta era parerea mea, poate gresesc si asta e un lucru omenesc, nu trebuie sa te superi pe mine .
Sper sa pot invata de la matale mai mult sa nu fiu in situatia absurda de a spune lucruri ce nu sunt corecte .

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum