Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Oct 14, 2008 6:55 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:Eu as continua spunand : este contraindicat si profund nociv sa vorbim de rau, orice popor, orice om, orice.
Si mult mai daunator este sa gandim de rau.

Chiar orice popor si orice om, domnul meu?

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

27 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Oct 15, 2008 4:31 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Heruer a scris:Eu as continua spunand : este contraindicat si profund nociv sa vorbim de rau, orice popor, orice om, orice.

Da, orice popor, orice om, orice fiinta, orice lucru, orice entitate, orice si pe oricine
Dar este punctul meu de vedere si nu oblig, sub nici o forma si prin nici o metoda, pe nimeni sa-i subscrie.
Oh, apropo, ceea ce spun eu este in teorie pentru ca, desi de multi ani incerc, nu am reusit sa pun in practica, la modul perfect si absolut. Incerc, progresez dar si regresez, cu alte cuvinte oscilez intre "rai si iad". Asta nu inseamna, insa ca nu sunt convins ca punctul meu de vedere este corect. Am citit, urmaresc ce se petrece in jurul meu si ceea ce este mai important experimentez pe mine insumi si constat valabilitatea celor spuse mai sus.

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Oct 15, 2008 9:26 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:

Da, orice popor, orice om, orice fiinta, orice lucru, orice entitate, orice si pe oricine
Dar este punctul meu de vedere si nu oblig, sub nici o forma si prin nici o metoda, pe nimeni sa-i subscrie.
Oh, apropo, ceea ce spun eu este in teorie pentru ca, desi de multi ani incerc, nu am reusit sa pun in practica, la modul perfect si absolut. Incerc, progresez dar si regresez, cu alte cuvinte oscilez intre "rai si iad". Asta nu inseamna, insa ca nu sunt convins ca punctul meu de vedere este corect. Am citit, urmaresc ce se petrece in jurul meu si ceea ce este mai important experimentez pe mine insumi si constat valabilitatea celor spuse mai sus.

Daca cineva vrea sa se intalneasca cu un ciminal si eu nu spun adevarul despre acel criminal, nu sunt si eu partas la uciderea acelei persoane?
Iar, daca spun ca criminalul este criminal, asta inseamna ca-l vorbesc de rau?

29 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Oct 15, 2008 4:02 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:...
Daca cineva vrea sa se intalneasca cu un ciminal si eu nu spun adevarul despre acel criminal, nu sunt si eu partas la uciderea acelei persoane?
Iar, daca spun ca criminalul este criminal, asta inseamna ca-l vorbesc de rau?
Am mai scris pe undeva, pe forum, ceva similar.
La exterior actioneaza dupa logica umana : pazeste-te si pazeste-i pe "ai tai" de criminal, ajuta la prinderea lui, pentru a-l impiedica sa mai faca rau altora si siesi. La interior pastreaza numai logica divina : nu exista sfinti si criminali; toti. toate, totul sunt motiv de iubire si mai presus de iubirea divina nu aseza nimic, pentru ca tot ceea ce iubesti mai presus de Dumnezeu, vei pierde. Iti recomand sa-l citesti pe Lazarev ciclul "Diagnosticarea karmei". Este incomparabil mai clarificator si mai explicit decat mine.

30 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Oct 15, 2008 4:10 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris: Am mai scris pe undeva, pe forum, ceva similar.
La exterior actioneaza dupa logica umana : pazeste-te si pazeste-i pe "ai tai" de criminal, ajuta la prinderea lui, pentru a-l impiedica sa mai faca rau altora si siesi. La interior pastreaza numai logica divina : nu exista sfinti si criminali; toti. toate, totul sunt motiv de iubire si mai presus de iubirea divina nu aseza nimic, pentru ca tot ceea ce iubesti mai presus de Dumnezeu, vei pierde. Iti recomand sa-l citesti pe Lazarev ciclul "Diagnosticarea karmei". Este incomparabil mai clarificator si mai explicit decat mine.

Sunt de acord cu domnia ta, ca gandesc la fel, dar poate nu am clarificat destul de bine ce anume inseamna vorbire de rau si ce anume inseamna doar o spunere necesara a adevarului, chiar daca arata niste lucruri negative sau aparent negative despre persoana respectiva.

31 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Oct 15, 2008 4:18 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:... poate nu am clarificat destul de bine ce anume inseamna vorbire de rau si ce anume inseamna doar o spunere necesara a adevarului, chiar daca arata niste lucruri negative sau aparent negative despre persoana respectiva.
Spunerea adevarului, oricand, oricui si orinde ar trebui sa fie ceva firesc, precum este functionarea inimii (nu spun respiratia, pentru ca aceasta mai poate fi oprita, voluntar, pentru un interval de timp, functie de antrenament).
In teorie, pentru ca in practica eu nu am intalnit inca omul care spune adevarul, ca un act reflex. Scuze/motive se gasesc oricand si oricate.

32 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Oct 15, 2008 4:37 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:... poate nu am clarificat destul de bine ce anume inseamna vorbire de rau si ce anume inseamna doar o spunere necesara a adevarului, chiar daca arata niste lucruri negative sau aparent negative despre persoana respectiva.
Spunerea adevarului, oricand, oricui si orinde ar trebui sa fie ceva firesc, precum este functionarea inimii (nu spun respiratia, pentru ca aceasta mai poate fi oprita, voluntar, pentru un interval de timp, functie de antrenament).
In teorie, pentru ca in practica eu nu am intalnit inca omul care spune adevarul, ca un act reflex. Scuze/motive se gasesc oricand si oricate.

Spunerea adevarului te smereste si te umileste mai mult ca o mie de stapani pe care i-ai avea... Nu e de mirare ca nu prea intalnesti astfel de oameni in practica.

33 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Oct 15, 2008 8:46 pm

Anticristul

eliberat
Tudorel666 a scris:Galateni, 1

15 Dar când Dumnezeu - care m-a pus deoparte din pântecele maicii mele, și m-a chemat prin harul Său, - a găsit cu cale

Daca Pavel a fost ales de Dumnezeu inca din pantecele mamei, inseamna ca atunci cand trupul lui se concepea, inca de atunci Dumnezeu il crea special ca sa fie apostolul neamurilor.
Asta inseamna ca Dumnezeu hotarase deja si venirea lui Isus Hristos si faptul ca evreii vor trebui sa-l respinga, sa nu-l recunoasca drept Mantuitor, pentru ca, prin refuzul evreilor, Evanghelia sa fie propavaduita neamurilor.
Ori, daca Dumnezeu hotarase dinainte ca evreii sa nu-l recunoasca pe Isus drept Mesia, asta inseamna ca negarea Hristosului, alegerea talharului in locul lui si rastignirea, totul s-a facut doar cu voia si INTENTIA lui Dumnezeu si evreii nu au nici o vina!
Temeti-va sa mai vorbiti de rau poporul lui Yahwe!
.................................................................
Foarte corect ,din punctul tau de vdere Tudorele.
Mai sint insa citeva piste ne analizate.
Daca evrei nu l-au primit pe Mesia ca Dumnezeu le a inchis ochii,ei(noi)nu avem nici o vina ,asa cum bine sustii.Daca cineva ar avea o vina ,vina ar fi a lui Dumnezeu.Zicem insa ca Dumnezeu nu poate fi invinuit,pe drept ,nu poate .
Dar daca acest asa zis Mesia nu a fost mesia ,deci noi nu l-am primit pe drept ,pentruca nu era,tot nevinovati sintem.
Ca asa trebuia sa fie ,sa nu l primim ,ca nu era.Daca voi l-ati primit in locul nostru,noi nu va obiectam nimic.
Treaba voastra.Daca noua nea fost promis ceva si nu am primit,ori nu a fost pe masura asteptari ,ori nu a fost vremea primiri.
Pe noi ne priveste aceasta.
Cind va veni cel ce ne a fost promis ,noi il vom cunoaste si-l vom primi ca va fi al nostru.Si cel ce a promis nu minte.Daca un parinte promite copilului sau o ciocolata,dar el ii aduce un mar,copilul nu va fi multumit.Poate in acest caz parintele sa zica ,pentru ca nu l-ai primit il dau fratelui tau?
Copilul va putea sa spuna ,cind i mi vei aduce ciocolata o voi primi.

34 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 16, 2008 10:22 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris: .................................................................
Foarte corect ,din punctul tau de vdere Tudorele.
Mai sint insa citeva piste ne analizate.
Daca evrei nu l-au primit pe Mesia ca Dumnezeu le a inchis ochii,ei(noi)nu avem nici o vina ,asa cum bine sustii.Daca cineva ar avea o vina ,vina ar fi a lui Dumnezeu.Zicem insa ca Dumnezeu nu poate fi invinuit,pe drept ,nu poate .
Dar daca acest asa zis Mesia nu a fost mesia ,deci noi nu l-am primit pe drept ,pentruca nu era,tot nevinovati sintem.
Ca asa trebuia sa fie ,sa nu l primim ,ca nu era.Daca voi l-ati primit in locul nostru,noi nu va obiectam nimic.
Treaba voastra.Daca noua nea fost promis ceva si nu am primit,ori nu a fost pe masura asteptari ,ori nu a fost vremea primiri.
Pe noi ne priveste aceasta.
Cind va veni cel ce ne a fost promis ,noi il vom cunoaste si-l vom primi ca va fi al nostru.Si cel ce a promis nu minte.Daca un parinte promite copilului sau o ciocolata,dar el ii aduce un mar,copilul nu va fi multumit.Poate in acest caz parintele sa zica ,pentru ca nu l-ai primit il dau fratelui tau?
Copilul va putea sa spuna ,cind i mi vei aduce ciocolata o voi primi.

Domnul meu, eu as zice ca este chiar mai mult decat atat: Evreii ar fi avut vina daca il primeau pe Hristos!
De ce afirm asta? Pentru ca, daca l-ar fi primit si Rastignirea nu mai avea loc, atunci Mantuirea nu ar mai fi putut sa se implineasca si singurii VINOVATI ar fi fost evreii! Si de data aceasta vina lor ar fi fost imensa, ca ar fi impiedicat mantuirea intregii lumi!
Astfel insa, prin nerecunoasterea Hristosului, acesta a putut deveni Pacatul si Pacatul a putut fi blestemat si rastignit pe lemnul crucii. Prin blestemarea si uciderea Pacatului, toata lumea a fost curatita iar ceea ce vedem noi acum, nu este decat perioada de convalescenta a unui trup, cu mici remisiuni, care vor disparea total la cea de a doua venire a Hristosului, pentru neamuri, si la prima venire a Lui pentru evrei. Iar aceasta venire va coincide cu asezarea la loc a lucrurilor dintru inceput, adica evreii isi vor recapata cinstea cuvenita de intai nascut.

35 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 16, 2008 8:52 pm

Anticristul

eliberat
Dar ce facem cu balivernele care circula printre crestini cu necazul cel mare, cu rapirea nu stiu carei biserici,cu Plagile(unul zicea odata ca vine dumnezeu cu placile)si asa mai departe.

36 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 16, 2008 8:59 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Dar ce facem cu balivernele care circula printre crestini cu necazul cel mare, cu rapirea nu stiu carei biserici,cu Plagile(unul zicea odata ca vine dumnezeu cu placile)si asa mai departe.

Un necaz mai mare decat holocaustul, eu nu vad. Mai mare decat atat nu ar putea decat sa vina acelasi lucru, dar pentru toti crestinii, nu numai pentru evrei.

37 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 16, 2008 9:08 pm

Anticristul

eliberat
Pai crestini asteapta un necazpentru ei,fara sa se intrebe cine il va produce si in ce scop?
Lumea crestina,America sau Europa pentru crestini?Ca peste tarile asiatice sa zicem ca nu va avea putereSau Islamismul sa aduca necaz peste lumea crestina?
Cum sar impaca aceste lucruri?

38 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 16, 2008 9:13 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Pai crestini asteapta un necazpentru ei,fara sa se intrebe cine il va produce si in ce scop?
Lumea crestina,America sau Europa pentru crestini?Ca peste tarile asiatice sa zicem ca nu va avea putereSau Islamismul sa aduca necaz peste lumea crestina?

Crestinii asteapta Pastele si Craciunul, cozonacul, carnaciorii si ouale rosii. In rest, de necazuri se plange si se teme toata lumea.

39 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 16, 2008 9:45 pm

Anticristul

eliberat
Multe necazuri ,nu inseamna ;Necazul cel mare.

40 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 17, 2008 3:42 am

Artistu

demon
Tudorel666 a scris:
Anticristul a scris:Dar ce facem cu balivernele care circula printre crestini cu necazul cel mare, cu rapirea nu stiu carei biserici,cu Plagile(unul zicea odata ca vine dumnezeu cu placile)si asa mai departe.

Un necaz mai mare decat holocaustul, eu nu vad. Mai mare decat atat nu ar putea decat sa vina acelasi lucru, dar pentru toti crestinii, nu numai pentru evrei.

Pacat ca nu vezi altele mai mari. Sa ma scuzati, dar pana una in alta, disparitia civilizatiilor intregi mi se pare mult mai mare daca folosesti o scara a masurarii necazului. Numai ca pe vremea aia nu exista Mass Media.

41 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 17, 2008 5:12 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Anticristul a scris:Pai crestini asteapta un necazpentru ei,fara sa se intrebe cine il va produce si in ce scop?

Crestinii asteapta Pastele si Craciunul, cozonacul, carnaciorii si ouale rosii. In rest, de necazuri se plange si se teme toata lumea.
tudorel, din ultimele tale postari incep sa te banuiesc a fi evreu. Cu nimic mai rau in asta decat ca eu sunt roman (din romania). Dar razbate si o aversiune (sau ura tinuta in frau) fata de crestinism si mascata de apelative politicoase. Ma insel ?
P.S. nu comentez motivele unei astfel de atitudini (pot fi intemeiate sau nu, nu este treaba mea)

42 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 17, 2008 9:25 am

Tudorel666

eliberat
Artistu a scris:
Tudorel666 a scris:

Pacat ca nu vezi altele mai mari. Sa ma scuzati, dar pana una in alta, disparitia civilizatiilor intregi mi se pare mult mai mare daca folosesti o scara a masurarii necazului. Numai ca pe vremea aia nu exista Mass Media.

La asta ma refeream si eu, domnul meu: evreii au fost gata sa fie eradicati, ca rasa! Daca ar fi disparut, atunci nu ar mai fi avut niciunul dintre ei, nici un necaz, deci sintagma "necazul cel mare" nu ar mai fi avut nici rost si nici sens.
Asa insa, ca au fost gata sa fie stersi de pe fata pamantului, asta este intradevar NECAZUL CEL MARE al evreilor. Iar disparitia poporului lui Dumnezeu, ar fi insemnat disparitia insasi a umanitatii deoarece, daca Dumnezeu ar fi fost in stare sa-si uite copiii legitimi, aceeasi soarta i-ar fi asteptat si pe cei nelegitimi, ba chiar mai rea!
De aceea, pot afirma cu certitudine ca NECAZUL CEL MARE al evreilor a fost NECAZUL CEL MARE al intregii omeniri, cand s-a hotarat soarta sa: pastrarea ei sau disparitia.

Pe de alta parte, ateistic vorbind, stiintific, fara nici o legatura cu Dumnezeu, daca un popor de pe planeta Pamant ar fi fost in stare sa stearga de pe suprafata pamantului un alt popor, asta ar fi insemna ca umanitatea contine, in genele ei, gena propriei sinucideri...

Da, chiar daca i-a privit numai pe evrei, Holocaustul a fost "necazul cel mare" al intregii omeniri!

43 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 17, 2008 9:44 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris: tudorel, din ultimele tale postari incep sa te banuiesc a fi evreu. Cu nimic mai rau in asta decat ca eu sunt roman (din romania). Dar razbate si o aversiune (sau ura tinuta in frau) fata de crestinism si mascata de apelative politicoase. Ma insel ?
P.S. nu comentez motivele unei astfel de atitudini (pot fi intemeiate sau nu, nu este treaba mea)

Domnul meu, sunt roman, ortodox, nascut si crescut in Romania! Dar sentimentele proevreiesti nu mi le ascund si nu ma rusinez de ele. Candva, pe cand frecventam ceva mai des sinagoga evreiasca din orasul meu, seful comunitatii evreiesti mi-a spus ca sunt mai evreu ca el. Chiar imi parea rau, la un moment dat, ca nu sunt evreu, desi parca tineam minte ca tatal meu mi-a spus ceva, dar nu eram prea sigur. L-am mai intrebat inca o data si mi-a confirmat ca intradevar am sange de evreu in mine, printr-o bunica de a lui, evreica infiata de o familie de romani.
Privitor la ceea ce am de impartit cu ortodoxia, intradevar am avut ceva de impartit si inca mai am, chiar daca ma straduiesc din rasputeri sa ma impac cu ea. Cel mai mult ma deranjeaza vorbirea ei de rau fata de catolici, evrei si protestanti. Indeamna la ura intre oameni si asta ma intristeaza si ma doare enorm.

44 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 17, 2008 1:38 pm

Anticristul

eliberat
La asta ma refeream si eu, domnul meu: evreii au fost gata sa fie eradicati, ca rasa! Daca ar fi disparut, atunci nu ar mai fi avut niciunul dintre ei, nici un necaz, deci sintagma "necazul cel mare" nu ar mai fi avut nici rost si nici sens.
Asa insa, ca au fost gata sa fie stersi de pe fata pamantului, asta este intradevar NECAZUL CEL MARE al evreilor. Iar disparitia poporului lui Dumnezeu, ar fi insemnat disparitia insasi a umanitatii deoarece, daca Dumnezeu ar fi fost in stare sa-si uite copiii legitimi, aceeasi soarta i-ar fi asteptat si pe cei nelegitimi, ba chiar mai rea!
De aceea, pot afirma cu certitudine ca NECAZUL CEL MARE al evreilor a fost NECAZUL CEL MARE al intregii omeniri, cand s-a hotarat soarta sa: pastrarea ei sau disparitia.

Ma tot intreb,de ce se mai tem crestini de un necaz ca va veni peste ei?Cine il va aduce,daca jumate lumea e crestina si jumate islamica,aproximativ vorbesc.Si nu au putere uni peste alti.

45 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 17, 2008 4:20 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris: Ma tot intreb,de ce se mai tem crestini de un necaz ca va veni peste ei?Cine il va aduce,daca jumate lumea e crestina si jumate islamica,aproximativ vorbesc.Si nu au putere uni peste alti.

Pentru ca ei cred biblia atemporala. Asa ca, orice citat de acolo prevestind ceva = "daca nu s-a intamplat se va intampla" - nu conteaza faptul ca scrierile aveau o limitare stricta la lumea cunoscuta de scriitor si nici faptul ca evenimentele/personajele prezise s-au intamplat deja.

46 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 17, 2008 5:12 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:

Ma tot intreb,de ce se mai tem crestini de un necaz ca va veni peste ei?Cine il va aduce,daca jumate lumea e crestina si jumate islamica,aproximativ vorbesc.Si nu au putere uni peste alti.

Apocalipsa se termina cu promisiunea unei noi proorocii, despre multe popoare, neamuri si limbi. Ceea ce s-a intamplat cu Hristos, s-a intamplat apoi cu tot neamul evreiesc, ceea ce s-a intamplat cu neamul evreiesc, se va intampla cu toata crestinatatea, candva.
Da, au dreptata sa se teama de "necazul cel mare", chiar daca cel proorocit de Apocalipsa a trecut deja.
Dealtfel, este scris: "ce a fost, va mai fi, ce va mai fi, a mai fost"!

47 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Sam Oct 18, 2008 6:00 pm

Anticristul

eliberat
Cam a naibi cercul acesta.
Nu putem sa-l modificam putin?

48 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Sam Oct 18, 2008 6:19 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Cam a naibi cercul acesta.
Nu putem sa-l modificam putin?

Nu e cerc, e o spirala... Unii citesc ce e scris cu 2000 de curbe(spire) mai jos si cred ca ce se intampla pe curba lor a fost deja spus. Numai ca uita de profetia autoindeplinita tot trecand pe deasupra aceluiasi punct de pe spira si ajung sa creada ca a fost prezis de mult ...

49 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 30, 2008 8:19 pm

Tudorel666

eliberat
Efeseni, 5

25 Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și
Hristos Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea,
26 ca s-o sfințească, după ce a curățit-o prin botezul cu apă prin Cuvânt,
27 ca să înfățișeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără zbârcitură sau altceva de felul acesta, ci sfântă și fără prihană.

Citind versetele de mai sus, am realizat ca botezul prin apa este de fapt botezul prin cuvant. Asta inseamna ca oricine aude cuvantul lui Isus, indiferent de faptul ca este crestin, musulman sau ateu, a si primit botezul cu apa.
Iar, daca cel care primeste botezul cu apa devine automat crestin, inseamna ca crestin este oricine a auzit si aude cuvantul lui Isus, indiferent de apartenenta religioasa!!!
Se pare deci ca crestinii, conform definitiei apostolului Pavel, ar cam fi deja toata lumea, caci ma indoiesc ca mai exista vreo tara in care cuvantul lui Isus nu s-a auzit!

50 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Joi Oct 30, 2008 10:04 pm

Anticristul

eliberat
Care cuvint a lui Isus ?Ca Isus spune ca el vorbeste ce a auzit de la tatalsau.Deci cuvintele erau ale lui si nu a lui Isus.Si tatal sau se pare ca era dulgherul din Nazaret+Pandira ,omul de curte sau ce o fi fost.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum