Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

51 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 31, 2008 10:19 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Care cuvint a lui Isus ?Ca Isus spune ca el vorbeste ce a auzit de la tatalsau.Deci cuvintele erau ale lui si nu a lui Isus.Si tatal sau se pare ca era dulgherul din Nazaret+Pandira ,omul de curte sau ce o fi fost.

Daca trupul i l-a nascut "dulgherul din Nazaret", spiritul sigur nu i l-a nascut un dulgher...De vreme insa ce era evreu si traia intre evrei, spiritul lui nu putea fi nascut decat de aceeasi fiinta care a nascut spiritul tuturor evreilor, adica Iehova, Iahwe sau oricum s-ar mai numi dumnezeul evreilor.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

52 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 31, 2008 10:41 am

Mictlantecuhtli

muritor de rand
Tudorel666 a scris:
Anticristul a scris:Care cuvint a lui Isus ?Ca Isus spune ca el vorbeste ce a auzit de la tatalsau.Deci cuvintele erau ale lui si nu a lui Isus.Si tatal sau se pare ca era dulgherul din Nazaret+Pandira ,omul de curte sau ce o fi fost.

Daca trupul i l-a nascut "dulgherul din Nazaret", spiritul sigur nu i l-a nascut un dulgher...De vreme insa ce era evreu si traia intre evrei, spiritul lui nu putea fi nascut decat de aceeasi fiinta care a nascut spiritul tuturor evreilor, adica Iehova, Iahwe sau oricum s-ar mai numi dumnezeul evreilor.
Poti sa explici cum ai tras asemenea concluzie?

Vezi profilul utilizatorului

53 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 31, 2008 10:52 am

Tudorel666

eliberat
Mictlantecuhtli a scris:
Poti sa explici cum ai tras asemenea concluzie?

Spiritul reprezinta gandirea unui om. Iar modul cum gandeste un om depinde de foarte multi factori, atat fizici cat si psihici sau de alta natura, factori care actioneaza indiferent de vointa respectivului. Astfel, fiecare dintre noi poarta asupra sa amprenta mediului in care a crescut, amprenta de care nu se poate desparti in veci!

54 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 31, 2008 10:54 am

Mictlantecuhtli

muritor de rand
Nu inteleg ce legatura are replica ta cu cea anterioara.

55 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Vin Oct 31, 2008 11:10 am

Tudorel666

eliberat
Mictlantecuhtli a scris:Nu inteleg ce legatura are replica ta cu cea anterioara.

Isus era evreu si a trait intr-un mediu evreiesc, mediu suprasaturat cu legile si invatamintele lui Iehova. A fost taiat imprejur a opta zi, a tinut sarbatorile iudaice, a citit si comentat, in sinagoga, invataturile lui Iehova. Mediul in care traia era imbibat cu Iehova. Zi de zi si clipa de clipa, ca voia sau nu voia, Iehova lua nastere si chip in mintea si gandurile lui. Drept urmare, pot spune, fara teama de a gresi, ca Isus a fost si ramane un fiu al lui Iehova.

56 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Sam Noi 01, 2008 7:03 pm

Anticristul

eliberat
Ca si toti ceilalti evrei,nu?

57 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Sam Noi 01, 2008 7:49 pm

Vizitato

Vizitator
Tudorel666 a scris:
Mictlantecuhtli a scris:Nu inteleg ce legatura are replica ta cu cea anterioara.

Isus era evreu si a trait intr-un mediu evreiesc, mediu suprasaturat cu legile si invatamintele lui Iehova. A fost taiat imprejur a opta zi, a tinut sarbatorile iudaice, a citit si comentat, in sinagoga, invataturile lui Iehova. Mediul in care traia era imbibat cu Iehova. Zi de zi si clipa de clipa, ca voia sau nu voia, Iehova lua nastere si chip in mintea si gandurile lui. Drept urmare, pot spune, fara teama de a gresi, ca Isus a fost si ramane un fiu al lui Iehova.

Io nu cred ca era evreu ci TIGAN!!!! Evreii NU sunt bruneti ca el! + ca are trasaturi de tigan.... Ca atrait in mediu evreiesc e altceva, da' la cum arata e tigan....

58 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Dum Noi 02, 2008 12:05 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Ca si toti ceilalti evrei,nu?

Da, desi nu sunt sigur ca chiar toti. Nu stiu insa de ce.

59 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 8:33 am

Tudorel666

eliberat
Legea Titius-Bode ne arata ca exista o proprietate a gravitatiei conform careia "tariile", adica planetele, nu se pot forma decat la anumite distante bine stabilite de centrul sistemului stelar in formare. Cu alte cuvinte, imediat ce se iveste "pamantul", adica materia, ca o aglomerare de gaze si praf, ca un nor, cerurile, adica tariile, adica planetele au deja locul lor stabilit.
Eu am spus-o ceva mai greoi si cu multe cuvinte, Biblia o spune foarte simplu, in OPT cuvinte: "la inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul"...
Da, se pare ca cel care a scris Cartea Genezei cunostea deja legea Titius-Bode. Acum, raman doua variante: ori cel care a stiut asta facea parte dintr-o civilizatie ce a atins era cosmica inaintea noastra, ori este vorba despre o maimuta ce vorbea cu...subconstientul colectiv. Problema ar fi, la a doua varianta, cum de subconstientul colectiv cunoaste legea Titius-Bode...
Enjoy!

60 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 8:54 am

Bulache

demon
Prima varianta e mai plauzibila si mai reala. good

61 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 8:57 am

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Prima varianta e mai plauzibila si mai reala. good

Eu nu as exclude-o total nici pe cea de a doua, numai ca, pusa pe hartie, legea Titius-Bode s-ar putea sa sune cam asa:

Huu, hu, haa, huu, hu, huu!

Ori ceva asemanator...

62 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 9:02 am

Bulache

demon
Pai poate ca primi au realizat pe a doua varianta . Laughing Esti sigur ca nu am fost creati intrun experiment?a mai fost o rasa umana Omul den Neathendal. Laughing crazy

63 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 9:09 am

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Pai poate ca primi au realizat pe a doua varianta . Laughing Esti sigur ca nu am fost creati intrun experiment?a mai fost o rasa umana Omul den Neathendal. Laughing crazy

De fapt, au mai fost inca trei: Omul de Neanderthal, Omul de Cromagnon, si Yeti, omul zapezilor sau omul gigant.
Pana acum, am indentificat in biblie numai prezenta sigura a Omului de Neanderthal. Pentru ceilalti, am doar mici indicii. Mai lucrez insa!

64 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 9:36 am

Bulache

demon
ok,sa ma anunti.Dar sa stii ca titanii au trait si pe aceste meleaguri,aveau 2-4m inaltime.
Laughing

65 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 9:38 am

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:ok,sa ma anunti.Dar sa stii ca titanii au trait si pe aceste meleaguri,aveau 2-4m inaltime.
Laughing

E de presupus ca urmele lor exista in multe locuri. Ce dovezi exista insa despre urmele lor din aceste locuri? La ce anume te referi, domnul meu?

66 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 11:38 am

Bulache

demon
au fost descoperite schelete cu marimile de peste 2m pana la 4m,dar au fost trecute sub tacere ca multe descoperiri arheologice care ar rasturna teoriile biblice care si asa is fragile. EVIL

67 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 4:27 pm

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:au fost descoperite schelete cu marimile de peste 2m pana la 4m,dar au fost trecute sub tacere ca multe descoperiri arheologice care ar rasturna teoriile biblice care si asa is fragile. EVIL

Si daca au fost trecute sub tacere, domnia ta de unde stii de ele?

68 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 5:45 pm

Cactus

inger
Tudorel666 a scris:
Bulache a scris:au fost descoperite schelete cu marimile de peste 2m pana la 4m,dar au fost trecute sub tacere ca multe descoperiri arheologice care ar rasturna teoriile biblice care si asa is fragile. EVIL

+ Erich van Dänicken

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

69 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mar Noi 11, 2008 6:24 pm

Tudorel666

eliberat
Cactus a scris:
Tudorel666 a scris:

+ Erich van Dänicken

Doar de pe Google deci...

70 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Noi 12, 2008 4:57 am

Cactus

inger
Google e cel mai convenabil cand nu ai sute de mii sau mai mult sa dai pe cartzi; eu nu am banii ashtia. Oricum, Erich van Dänicken a scris si el; am cateva cartzi de-ale lui. Daca tu ai alte surse, zi-le - mai exista si biblioteci... Danke, tu draga... huggles

PS - lumea disputa INCA despre cat de veridice sunt citirile lui Edward Cayce...
Oricum, ăsta (Edward) NU exclude Divinitatea si nici pe Domnul Isus, dimpotriva...
Ceva imi spune ca suntem pe aceeasi lungime de unda dar vorbim limbi diferite; trebe sa existe undeva un dictzionar si pentru asta...

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

71 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Noi 12, 2008 7:44 am

Bulache

demon
Multam ca ai raspuns pt mine Cactus.Tudorele ,poti sa intri pe Dacii.ro ; Dacia nemuritoare si afli multe si despre religie. hmm

72 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Noi 12, 2008 7:46 am

Eu Unul

admin
Bulache a scris:Multam ca ai raspuns pt mine Cactus.Tudorele ,poti sa intri pe Dacii.ro ; Dacia nemuritoare si afli multe si despre religie. hmm

Cum vine asta? Vrei sa plece pe alt forum? Nu am spus ca va dau voie sa faceti trimitere la alte forumuri? Sad

73 Re: Meditand la cuvantul lui Dumnezeu - revelatii la data de Mier Noi 12, 2008 7:55 pm

Anticristul

eliberat
Cum se face asa ceva si pentru ce?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum