Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Trei civilizatii disparute...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Lun Mai 26, 2008 5:11 pm

Eu am mai scris in forumul acesta ca povestile care le citim in VT,NT si Coran sunt probabil nu mai mult decat legende cu un mic sambure de adevarat sau fara sambure. Si eu am citit ce a scris Vlad si teoria se rezumeaza la un fapt care inytr`adevar s`a intamplat inainte cu multe mii de ani. Marea neagra a fost o mare inchisa si nivelul apei a scazut asa ca la un moment dat s`au prabusit teritoarele Dardanelelor si un curent de apa a tasnit ca sa umple nivelul marii negre. Din cercetarea marii in adanc si felurile deosebite de animale si pesti din ea Geologii si geografii au ajuns la concluzia ca s`a intamplat un cataclism.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Lun Mai 26, 2008 7:29 pm

Ce aveti cu Hiperboreea?Ramasitele acestei civilizatii nu au disparut!Cultul lui Deceneu care isi are originea in spiritualitatea hiperboreeana exista si azi in sanctuarele subterane din Carpati!Ce asteptati de aici!!!?

28 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Joi Mai 29, 2008 11:32 am

Hades

muritor de rand
Ma asteptam ca cineva sa arate mai multe despre cele trei civilizatii de la inceputul topicului... In special despre cele doua Hiperboree (sau cate sunt)...

Dorstor, daca stii mai multe, ai vrea sa ne impartasesti din cunoasterea ta? Smile

Vezi profilul utilizatorului http://astroviata.blogspot.com

29 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Sam Mai 31, 2008 6:53 am

Cris

inger
"Ce aveti cu Hiperboreea?Ramasitele acestei civilizatii nu au disparut!Cultul lui Deceneu care isi are originea in spiritualitatea hiperboreeana exista si azi in sanctuarele subterane din Carpati!Ce asteptati de aici!!!?"

Iata si ceva la subiect.
D-le Dorstor,continuati va rog...

30 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Sam Mai 31, 2008 7:25 pm

nu stiu cat de mult pot vorbi,pt ca nu este secretul meu .Eu doar am intrat din intamplare un timp in Piramida Heraclizilor!este o continuitate din Hisboreea.nu sunt doua ci dua curente ;
in cetate
in sanctuar

31 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Dum Iun 01, 2008 7:09 am

Cris

inger
Dorstor a scris:nu stiu cat de mult pot vorbi,pt ca nu este secretul meu .Eu doar am intrat din intamplare un timp in Piramida Heraclizilor!este o continuitate din Hisboreea.nu sunt doua ci dua curente ;
in cetate
in sanctuar

Inteleg,pacat ca nu puteti dezvolta.

32 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Dum Iun 01, 2008 10:48 am

uite ce am gasit eu despre hiperborea

Spatiul hiperborean

Polus Geticus, Axis Boreis, denumiri associate tinutului hyperborean definesc foarte clar notiunea de centru, ca pol spiritual gen "Centrul Lumii", "Macaron nesoi", "Isulele fericitilor" - "acolo unde cerul poate comunica cu pamantul" (Mircea Eliade - Istoria religiilor) si care au intotdeauna o reprezentare mitico-geografica, cosmica si telurica totodata gen Shambala, Eden, Pong-Lai, Gradina lui Ghilgames etc.

Dupa Pindar "nimeni, nici pe pamant nici pe mare nu putea descoperi calea minunata care duce catre jocurile Hiperboreenilor" (Pyth. X.29). Altfel spus, tara si locuitorii ei aici apartineau unei geografii mitice. Ei sunt o semintie sfanta scutita de boli si batranete, caci tot Pindar afirma despre Hiperboreeni ca "pot sa traiasca 1000 de ani, ei nu cunosc nici munca nici luptele si isi petrec vrmea dansand din lira si flaut". Dupa Eliade este vorba despre un loc paradisiac comparabil cu insulele fericitilor unde se duceau sufletele eroilor. Este vorba deci despre un taram bidimensional, unul geographic (vezi relatarile anticilor din izvoare istoric), si unul mitologic care tine de un taram paradisiac "de dincolo de Boreas" dupa mitul Delfic. Taramul geographic este aici o poarta spre cel mitic (Apollo era numit zeul portii, la grecii clasici tocmai pentru ca "favoriza" trecerea in lumea de dincolo.) cum spre exemplu avem edenul biblic cu reprezentarea geografica ce cuprindea raurile Tigru si Eufrat (Geneza II.10,14).

Dobandirea Edenului mitic ca si la Hiperboreeni impunea renuntare la lume, contemplarea divinitatii si diferite practici si tehnici spirituale. Dupa cum o descriu scriitorii antici, Dacia corespundea perfect cerintelor unui astfel de taram. Apollo devine prin excelenta zeu al purificarilor la daci, pesterile in care meditau preotii daco-geti, posturile abstinentele si vegetarianismul confereau din plin aceasta calitate. Este foarte important de mentinut ca cheia portii spre aceste dimensiuni, taramuri paradisiace, la toate popoarele (Tibet spre exemplu) se obtin ca o recompensa in urma practicilor spirituale.

Unii istorici afirma ca Hiperborea geografica ar fi reprezentarea polului nord, dar e foarte clar ca Hiperborea mitica, spirituala, desemneaza "Polus Geticus", Hiperborea ca pol spiritual suprapusa unui taram fizic si ca pol geografic. Probabil ca Apollo este celt sau ca are o origine asiatica, dupa Eliade (patara, didimos, claros) dar e clar ca este Hiperborean prin initiere, initierea fiind o renastere spirituala, ritualica. Se stie ca ofrandele date de Hiperboreni lui Apollo erau invelite in paie de grau, ori femeile din Tracia si Panonia nu savarseau ritualuri fara paie de grau

33 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Sam Iun 07, 2008 10:32 pm

Tudorel666

eliberat
Arpisz a scris:@hiran
problemele pe care ar trebuii sa le aprofundezi ca sa intelegi de ce zic ca nu a existat evenimentul
vasul nu putea avea marimile enuntate in biblie din motive fizice (se dezintegra din cauza stresului cauzat de apa asupra materialului (lemn))
numarul prea mare de specii si subspecii care trebuia sa intre in arca
problema hranei pe timpul calatoriei
speciile care nu au fost duse pe arca ar fi murit din cauza schimbarii radicale ale mediului aici includ si pestii mai ales cei tropicali care sunt extrem de sensibili din acest punct de vedere
efectele produse de apa asupra muntilor

1. Vrei sa spui ca o cutie paralelipipedica, din lemn captusit cu smoala se dezintegreaza daca o bagi in apa?
2. Da de unde stii tu cate specii si subspecii erau pe vremea aceea? Si cine spune ca evolutia s-a oprit in loc dupa potopul lui Noe? Daca stiinta poate sa nasca dintr-o amoeba o intreaga umanitate, cu tot cu pasari pesti si animale, Dumnezeu nu poate crea dintr-o ceata de oameni si o duzina de animale aceeasi lume pe care stiinta a creat-o dintr-o singura amoeba?!
3.Si de unde stii ca pestii aia tropicali asa de sensibili erau deja nascuti pe vremea aia? De unde stii ca nu au evoluat din broaste ordinare sau din castraveti de mare, dupa retragerea apelor si potolirea stihiilor?

Recunosc ca ai o logica de fier. Fereste-te de apa!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

34 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Sam Iun 07, 2008 10:37 pm

Tudorel666

eliberat
No Name a scris:Domnul Isus a inviat intr-un altfel de trup ...in care nu exista sange ...un trup de slava ..asemantor acestuia ..dar care nu putrezeste ....iar toti care -L cred pe EL ...vor invia asemenea Lui !

Ioan 11:25 Isus i-a zis: „Eu sunt învierea și viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.
26 Și oricine trăiește și crede în Mine, nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta?”

Tu zici ca Hristos a inviat ca un soi de fantoma, dar tocmai contrariul acestui lucru a tinut mortis Hristos sa-l demonstreze ucenicilor, prima oara cand i-a vizitat, dupa inviere!

35 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Dum Iun 08, 2008 1:22 pm

No Name

inger
citeste MATEI 22;28-33!Laughing

IOAN 3;3-8! Idea

36 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Dum Iun 08, 2008 5:25 pm

Tudorel666

eliberat
No Name a scris:citeste MATEI 22;28-33!Laughing

IOAN 3;3-8! Idea

Am citit, nu scrie nimic de fantome.

37 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Dum Aug 17, 2008 10:21 am

XXI

muritor de rand
aham... deci copiii curcubeu sunt ramasite din atlantida... pleaidienii ma'sii... Laughing

38 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Lun Aug 18, 2008 7:55 am

XXI a scris:aham... deci copiii curcubeu sunt ramasite din atlantida... pleaidienii ma'sii... Laughing

lasa pleadienii in pace ca iese urat

39 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Joi Aug 21, 2008 11:14 am

XXI

muritor de rand
pai nu fac si eu parte din ei?

pardon, eu fac parte din pleidieni. plus... kisses1

40 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Mar Noi 04, 2008 5:31 am

Cactus

inger
@ Bulache - asta o sa te intereseze

http://www.formula-as.ro/2008/841/societate-37/pe-urmele-dacilor-in-scotia-si-anglia-10339 Laughing

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

41 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Mar Noi 04, 2008 7:20 pm

Bulache

demon
Fain. good

42 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Joi Noi 13, 2008 1:48 pm

Hades

muritor de rand
Cred ca Hiperboreea exista si azi, dar sub alt nume si in cu totul alta locatie decat ne-am astepta... Smile

43 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Joi Noi 13, 2008 4:14 pm

Bulache

demon
Dacii,tracii erau Hiperboreienii. good Urmasio directi ai Pelasgilor,ce-i ce au populat europa inainte de sosirea grecilor si altor popoare migratoare. crazy Laughing

44 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Joi Noi 13, 2008 4:23 pm

Hades

muritor de rand
Nu sunt sigur daca tracii erau hiperboreeni, mai degraba urmasii lor. Asta e parerea mea, cel putin.

45 Re: Trei civilizatii disparute... la data de Vin Feb 13, 2009 10:03 am

Cactus

inger
Yahiya a scris:uite ce am gasit eu despre hiperborea

Spatiul hiperborean

Unii istorici afirma ca Hiperborea geografica ar fi reprezentarea polului nord, dar e foarte clar ca Hiperborea mitica, spirituala, desemneaza "Polus Geticus", Hiperborea ca pol spiritual suprapusa unui taram fizic si ca pol geografic. Probabil ca Apollo este celt sau ca are o origine asiatica, dupa Eliade (patara, didimos, claros) dar e clar ca este Hiperborean prin initiere, initierea fiind o renastere spirituala, ritualica. Se stie ca ofrandele date de Hiperboreni lui Apollo erau invelite in paie de grau, ori femeile din Tracia si Panonia nu savarseau ritualuri fara paie de grau

Vezi si aici http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperborea

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum