Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 15]

101 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 7:22 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:fratilor , haideti sa murim in seara asta cu Iisus pe cruce , vreti ? sa ne dam viata pentru Iisus in seara asta ... sa facem priveghere de toata noaptea macar pentru El daca Il iubim ... macar atata , daca sa murim inca nu ni se cere ...
asta ar trebui sa gandim noi in fiecare seara daca L-am iubi cu adevarat ...

rolf rolf rolf Ema...... hai ca m-ai dat gata....... hai ca mor si io de somn!!!! Pai ce sa zic...... condoleante! crazy

Ps: Iubiti-l pana nu mai puteti! crazy

102 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 8:27 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:fratilor , haideti sa murim in seara asta cu Iisus pe cruce , vreti ? sa ne dam viata pentru Iisus in seara asta ... sa facem priveghere de toata noaptea macar pentru El daca Il iubim ... macar atata , daca sa murim inca nu ni se cere ...
...................................................................
Ce ar cistiga Dumnezeu, ca tu ai muri pe cruce?
Nu e sfint nici cel ce vrea sa moara pe cruce si nici cel ce traieste in pustie.
Sfint e acela ce in fiecare zi se amesteca in multime,si prin comportarea sa dreapta in mijlocul nedreptatilor lumi ,va da dovada de om cinstit,si corect.
Cine credeti ca sint sfinti.Oameni care traiesc in biserici si nu au de aface cu toate problemele oamenilor,sau oameni simpli care stiu sa rezolve divergentele dintre cei cu care intra in contact?

Vezi profilul utilizatorului

103 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 8:33 pm

dar intelepciunea acelora pe care tu ii lauzi au rezolvat odata pentru totdeauna conflictele oamenilor si razboaiele ?
daca nu , atuncea nu aceea este solutia ... solutia este mai sus , la Dumnezeu , iar Dumnezeu se afla prin rugaciune ... rugaciunea e arma cea mai puternica impotriva conflictelor ... Dumnezeu este pacea si nu inteleciunea omeneasca ; intelepciunea omeneasca nu rezolva niciodata conflictele ci da doar impresia de asta , dar in realitate le intensifica ... pe cand rugaciunea este pacea lui Dumnezeu care se ravarsa asupra lumii in mod nevazut ... caci ascunse sunt caile lui Dumnezeu si departe de Dumnezeu sunt gandurile ( planurile ) oamenilor ...

104 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 8:51 pm

Anticristul

eliberat
Eu am vrut sa spun ca omul nu e sfint prin faptul ca sta in biserica sau in pustie.Daca toti oameni ar actiona unul spre binele altuia ,sar face dreptate in lume.La aceasta e chemat omul.Rugaciunea nu i da nimic lui Dumnezeu ,daca nu e insotita de fapte bune.

105 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 8:54 pm

Anticristul

eliberat
Nu trebuie sa fugi de lume,sa te ascunzi in pesteri sau biserici.Acolo nu vei face fapte bune,si nu vei fi nevoit sa faci fapte rele fata de semenul ,tau ca ai fugit de el.

106 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 16, 2008 12:11 am

Histrion

vrajitor
Emanuelle, am zis sa fac asa cum ai zis, da' nu a vrut nimeni sa-mi bata piroanele, si singur nu putui! N-avui cum sa mai apuc ciocanul dupa ce am batut un piron in mina stinga, ca sa bat si in dreapta. Oricum , pina sa gasesc o solutie, necredinciosii au chemat salvarea, iar acum am rugat pe un ifirmier solid si dragut sa posteze pe forum, ca dupa ce m-au bandajat, m-au imbracat intr-o camasa cu minecile legate, si nu mai ajung cu miinile la tastatura. Da' nu-i bai! M-or dezlega ei si pina atunci bunghesc eu o metoda sa-mi bat cuiele!

107 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 16, 2008 4:36 am

Heruer

inger
(bolduirea imi apartine)
Se pare ca, totusi, ceva acolo sus "la mansarda" nu functioneaza. Ai cea mai vaga idee ca pentru ce ai scris mai sus (catalogat de codul penal drept instigare la sinucidere) esti pasibil de inchisoare ?

P.S. Admin ai idee ca poti fi invinuit de complicitate, pentru ca ai lasat sa treaca pe forum ineptia de mai sus ?

108 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 16, 2008 8:21 am

Eu Unul

admin
Heruer a scris:
(bolduirea imi apartine)
Se pare ca, totusi, ceva acolo sus "la mansarda" nu functioneaza. Ai cea mai vaga idee ca pentru ce ai scris mai sus (catalogat de codul penal drept instigare la sinucidere) esti pasibil de inchisoare ?

P.S. Admin ai idee ca poti fi invinuit de complicitate, pentru ca ai lasat sa treaca pe forum ineptia de mai sus ?

A muri pentru pacat si a renaste la o viata noua, in "Hristos", este un indemn la "moralitate crestina". Unii crestini se exprima precum ca sunt rastigniti pentru pacat odata cu Hristos si renasc la o noua viata, inviind cu el.
Emanuel la aceasta se refera, cred.

Si in Tantra Yoga exista chiar o forta cosmica care te ajuta sa treci prin lume ca si "mort", astfel arzandu-ti karma cu rapiditate. Daca indemni sa se mediteze cu forta cosmica respectiva si sa obtii starea, nu inseamna ca e instigare la sinucidere, asa cum sustin unii ignoranti, nu? Asa si in cazul indemnului crestinesc de mai sus! Smile

Propun ceva(din materialele crestine studiate de mine in trecut) pentru meditatie si comentariu, ce cred ca lui Emanuel o sa ii placa foarte mult. Mi-ar place sa ii aud parerea:
E.G.Waggoner a scris:
“Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuși și momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naștere păcatului; și păcatul odată făptuit aduce moartea. Nu vă înșelați prea iubiții mei frați” (Iacov 1:14-16).

Aceste înclinații de a păcătui care sunt în noi s-au manifestat în fapte și au devenit păcate comise în mod deschis.

Există o diferență între o tendință de a păcătui și manifestarea prin fapte a acelui păcat.

Există tendințe de a păcătui în noi, care încă nu au apărut în fapte, dar multe altele au apărut. Însă, toate înclinațiile de a păcătui care nu au apărut încă în fapte au fost cucerite de Hristos.

Dar cum e cu păcatele care au apărut deja în noi? “Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor” (Isa. 53:6). ”El a purtat păcatele noastre în trupul Său pe lemn, pentru ca noi fiind morți față de păcate, să trăim pentru neprihănire; prin rănile Lui ați fost vindecați” (1 Pet. 2:24). Astfel, este clar că toate înclinațiile noastre de a păcătui și păcatele care sunt în noi, au fost puse asupra Lui.

În acest adevăr teribil stă desăvârșirea mântuirii noastre. El le-a cucerit pe toate și în El noi avem biruință asupra tuturor acestora. Noi înșine am simțit vina acelor păcate pe care le-am comis și am fost conștienți de condamnare din cauza lor. Acestea toate i-au fost imputate Lui Hristos; au fost așezate asupra Lui.

Acum ne întrebăm: a simțit El vina păcatelor care I-au fost imputate? El nu a avut cunoștință de păcate comise de El, pentru că El nu a comis nici unul. Dar păcatele noastre au fost puse asupra Lui, și noi eram vinovați.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Oct 16, 2008 5:46 pm, editata de 2 ori

109 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 16, 2008 9:33 am

pentru anticrist : intr-adevar , nu sunt multi care sa fie chemati de Dumnezeu sa stea la pustie ; aici ai dreptate ; dar trebuie sa fie si din acestia , chiar daca foarte putini in comparatie cu cei care trebuie sa ramana in lume ...
cand am spus ca " sa murim in seara asta si pentru Hristos " nu m-a referit la o sinucidere desigur , care este unul dintre cele mai mari pacate ; ci m-am referit s murim adica duhovniceste , adica sa murim lumii , adica patimilor , adica pe scurt , am vrut sa zic ca sa facem o priveghere pentru El , din dragoste fata de El ...

da , textele respective sunt esentiale ... insa nu trebuie inteles ca prin faptul ca " El a purtat pacatele noastre in trupul Lui pe cruce " cum spune sf apostol Pavel , ca El a devenit vinovat pentru pacatele noastre ... sensul este ca El S-a golit pe Sine de puterea Lui dumnezeiasca cand a fost pe cruce ca sa nu se coboare de acolo jos , caci putea sa faca aceasta ; deci Si-a ignorat puterea Lui dumnezeiasca si a ramas pe cruce in suferinte , deci a devenit tinta urii noastre , a pacatelor noastre , caci consecinta pacatului este moartea ... dar asupra Lui Care nu a pacatuit niciodata nu era normal ca moartea sa aiba putere asupra Lui , nu era normal pentru El sa moara , dar El a preferat sa isi ignore dreptul acesta pe acre Il avea , de a nu muri niciodata , caci El avea puterea aceasta ; deci a preferat sa isi ignore aceasta putere dumnezeiasca , acest drept al Sau , si a ramas pe cruce , devenind astfel tinta pacatelor noastre si suferind astfel consecinta pacatelor noastre , consecinta care este moartea ... deci a suferit moartea pentru pacatele noastre , si in acest sens a purtat El pacatele noastre in trupul Lui pe cruce ... a suferit adica numai consecinta pacatelor noastre , moartea , dar fara sa faca vre-un pacat ... prin aceasta ne-a aratat noau taina iubirii de Dumnezeu pana la iubirea fata de vrajmasi , taina care este singura cale de mantuire a noastra a tuturor ... ne-a aratat adica ca si noi trebuie sa facem la fel : sa iubim pe vrajmasii nostri din iubire de Dumnezeu daca vrem sa ne mantuim ...
de ce insa era nevoie totusi ca El sa se lase omorat ? nu putea sa ne arate aceasta taina a iubirii de vrajmasi si altfel , fara sa sufere crucea si moartea ? putea , desigur ... dar , El S-a gandit ca noi crestinii suntem inca neputincioasi , si daca El nu Si-ar fi arata decat numai puterea Lui dumnezeiasca prin care putea sa evite total crucea , noi nu am fi inteles mare lucru din cuvintele Lui ... adica , El , cu puterea pe care o avea , nu puteqa sa fie atins deloc nici de armata romana chiar de ar fi venit si cu bombe nucleare asupra Lui , dar daca ar fi procedat astfel , atunci noi am fi zis : " desigur El S-a mantuit din cauza ca a avut puterile acestea extrem de inalte , pe care noi , simplii credinciosi suntem foarte departe de a le avea ; deci noi pentru ca nu putem avea aceste puteri , nu ne putem mantui " ; astfel zicand noi , nu am fi inteles cu adevarat niciodata invatatura Lui , ci am fi ramas si dupa venirea Lui in lume la fel de ignoranti in privinta cailor mantuirii ; astfel nu s-a fi mantuit nimeni nici pana azi ... de aceea a considerat Dumnezeu necesar sa se sacrifice pana la moartea pe cruce , ca sa ne arate noua destul de clar calea iubirii fata de vrajmasi , care nu necesita nici o putere dumnezeiasca deosebita si este accesibila tuturor ... astfel nu mai avem ce zice : iata ca El , pe cruce ramanand , in neputinta noastra omeneasca ( ca si cum nu ar fi putut sa coboare de pe cruce ) si totusi si-a iubit vrajmasii si S-a mantuit , Dumnezeu L-a inviat din morti ... deci ne-a aratat ca si noua neputinciosilor ne este accesibila mantuirea ...

110 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 16, 2008 10:07 am

sa ne rugam astfel : " Doamne Iisuse Hristoase da-mi sa Te iubesc numai pe Tine " ...
cum spunea si parintele Porfirie nu trebuie sa ne ingrijim de pacate , adica sa ne aducem aminte de ele si sa ne intristam de ele ... pacatele este bine doar sa constatam ca le-am facut atunci cand am cazut si atunci sa ne intristam cu intristare datatoare de viata ... dar mai apoi nu trebuie sa ne mai aducem aminte de ele ci doar sa ne rugam cerand de la Dumnezeu puterea de a-L iubi ... caci izbavirea de tot pacatul nu este prin luarea aminte la pacate , ci prin iubirea fata de Iisus Hristos ... iar iubirea fata de Iisus nu trebuie sa fie in sensul in care interpreteaza yoghinii , adica ca fata de o entitate nepersonala ; iubirea fata de Dumnezeu trebuie sa fie ca fata de o Persoana Vie , Care ne aude si vorbeste cu noi si noi cu Ea ... iubirea trebuie sa fie personala ... rugandu-ne la Iisus ca fata de Persoana divina , si avand dragoste fata de aceasta Persoana , ajungem in mod firesc la iubirea fata de toti oamenii si fata de vrajmasi ... daca insa ne vom ruga ca yoghinii la Dumnezeu ca la o entitate nepersonala , transcendenta , atunci inevitabil nu vom avea in noi puterea de a iubi pe oameni si cu atat mai putin nu ii vom putea iubi pe vrajmasi ... vom cadea cu alte cuvinte din nou in tulburare si contrazicere ... nimeni nu scapa de tulburare decat prin iubirea personalizata fata de Persoana divina : fata catre Fata , persoana catre Persoana ... iar iubirea fata de semeni nu este adevarata decat daca ii iubim tot ca persoane si nu ca trupuri sau suflete sau nu stiu eu ce altceva ... atunci cand vom iubi personal Persoana divina a Lui Iisus vom avea in mod firesc si iubirea personala fata de oameni ...
cand ne despartim de niste persoane pacatoase , chiar daca am vazut pacatele lor , dupa ce ne despartim nu trebuie sa incepem sa judecam , ca aia sunt asa si asa iar eu nu sunt asa , caci daca vom face astfel vom incepe sa simtim ca pacatele lor ne apasa si pe noi , si vom fi luati in stapanire de slabiciunile lor ... ci dupa ce ne-am despartit sa continuam sa fim iubitori cerand de la Iisus puterea de a-L iubi pe El , fara sa ne fortam pe noi insine la nimic , fara sa ne impotrivim deloc ...
deci niciodata nu trebuie sa luam seama la pacate , nici la ale noastre nici la ale altora , ci numai sa cerem de la Iisus puterea de a-L iubi pe El ca Persoana ... sa lasam pacatele si sa le minimizam , luand seama numai la iubirea Domnului Iisus , si astfel pacatul va disparea de la sine , fara lupte , pe nesimtite ... caci pacatul este insasi lipsa iubirii fata de Iisus ...
si repet , Iisus nu este asa cum cred yoghinii , ceva acolo , un bine sau o fericire undeva acolo de care noi ne legam cu mintea si ne fortam sa nu ne mai despartim ... caci iubirea in sens personal nu depinde numai de noi insine ci si de vointa Lui Iisus care este Persoana Vie ; caci daca El ar fi fost numai o lumina nepersonala acolo undeva mai sus , noi puteam doar sa ne legam de acea lumina cu gandul nostru si sa ne fortam pe noi insine sa nu ne mai despartim de ea indiferent de situatie ; dar facand aceasta nu am mai fi capabili sa ne mai iubim vrajmasii , nu am mai putea sa mai simtim ce gandesc ceilalti pana in strafundurile sufletului lor , ci am ajunge la fortari si lupte , deci la tulburari ... insa daca Iisus este o Persoana , si nu una oarecare , ci Una Care are totul in Mana Ei , si deci totul se intampla numai cu ingaduinta sau din vointa Ei , atunci ne va parea firesc sa nu mai vrem sa mai silim aceasta Lumina de sus sa se uneasca cu noi sau sa ne accepte , deoarece Ea fiind persoana ca si noi , are vointa proprie ; si daca are vointa proprie , atunci unirea noastra cu Ea depinde si de vointa Ei nu numai de vointa noastra ; si daca tinem cont de faptul ca nimic nu se intampla fara voia sau ingaduinta Ei , atunci , cand vor aparea vrajmasii nostri langa noi , si noi vom simti despartirea temporara si superficiala de Lumina de sus datorita prezentei vrajmasilor , vom socoti ca aceasta este voia sau ingaduinta Persoanei divine , si deci nu ne vom mai impotrivi ; astfel vor disparea antipatiile fata de vrajmasi , si vom deveni capabili sa ii iubim in mod firesc ... si vom ajunge pana la a simti toate gandurile lor permanent , din iubirea fata de ei , fara sa ne mai tulburam , fara sa mai uram nimic , nici macar pacatele lor ... astfel vom avea si noi puterea de a ignora pacatele si de a nu fi stapaniti de ele , si vom deveni ca si Dumnezeu , fara de pacat ...

111 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 16, 2008 9:05 pm

Anticristul

eliberat
Slaba argumentatie Emanuele,despr pacat si curatie.
Ce este iubirea fata de Isus?Concret.Daca cineva te ar intreba sincercum sa procedeze,ce l-ai indemna in primul rind ?Practic.

112 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 17, 2008 1:41 am

Histrion

vrajitor
Admin a scris:

A muri pentru pacat si a renaste la o viata noua, in "Hristos", este un indemn la "moralitate crestina". Unii crestini se exprima precum ca sunt rastigniti pentru pacat odata cu Hristos si renasc la o noua viata, inviind cu el.
Emanuel la aceasta se refera, cred.

Si in Tantra Yoga exista chiar o forta cosmica care te ajuta sa treci prin lume ca si "mort", astfel arzandu-ti karma cu rapiditate. Daca indemni sa se mediteze cu forta cosmica respectiva si sa obtii starea, nu inseamna ca e instigare la sinucidere, asa cum sustin unii ignoranti, nu? Asa si in cazul indemnului crestinesc de mai sus! Smile

Propun ceva(din materialele crestine studiate de mine in trecut) pentru meditatie si comentariu, ce cred ca lui Emanuel o sa ii placa foarte mult. Mi-ar place sa ii aud parerea:
E.G.Waggoner a scris:
“Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuși și momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naștere păcatului; și păcatul odată făptuit aduce moartea. Nu vă înșelați prea iubiții mei frați” (Iacov 1:14-16).

Aceste înclinații de a păcătui care sunt în noi s-au manifestat în fapte și au devenit păcate comise în mod deschis.

Există o diferență între o tendință de a păcătui și manifestarea prin fapte a acelui păcat.

Există tendințe de a păcătui în noi, care încă nu au apărut în fapte, dar multe altele au apărut. Însă, toate înclinațiile de a păcătui care nu au apărut încă în fapte au fost cucerite de Hristos.

Dar cum e cu păcatele care au apărut deja în noi? “Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor” (Isa. 53:6). ”El a purtat păcatele noastre în trupul Său pe lemn, pentru ca noi fiind morți față de păcate, să trăim pentru neprihănire; prin rănile Lui ați fost vindecați” (1 Pet. 2:24). Astfel, este clar că toate înclinațiile noastre de a păcătui și păcatele care sunt în noi, au fost puse asupra Lui.

În acest adevăr teribil stă desăvârșirea mântuirii noastre. El le-a cucerit pe toate și în El noi avem biruință asupra tuturor acestora. Noi înșine am simțit vina acelor păcate pe care le-am comis și am fost conștienți de condamnare din cauza lor. Acestea toate i-au fost imputate Lui Hristos; au fost așezate asupra Lui.

Acum ne întrebăm: a simțit El vina păcatelor care I-au fost imputate? El nu a avut cunoștință de păcate comise de El, pentru că El nu a comis nici unul. Dar păcatele noastre au fost puse asupra Lui, și noi eram vinovați.
"moralitatea crestina" e un nonsens.
Crestinismul e sinonim cu imoralitatea, e o apologiei a crimei, fata de propria persoana si fata de ceilalti. Crestinismul pretinde drept de viata si de moarte asupra tuturor. Dreptul la viata e acordat exclusiv membrilor tribului crestinilor. Ceilalti , daca nu adera la trib, trebuie sa moara(tot bla-blaul maniacului de Apostol Pavel) Asta e "morala" crestina.Nu fac parte din acest trib dementizat de fanatism. Le, place , nu le place salbaticilor astia, self-defense e numele meu! Poate altii nu invata nimic din istorie, eu am memoria mai buna. Chiar daca acum par sa se fi imblinzit, fraier e cine ii crede. Abia asteapta sa aprinda din nou ruguri in piete si sa ucida din nou, cum au facut de atitea ori, in 2000 de ani. Legionarii, cetnicii, Milosevici, supremationitii albi americani, toti cu arma intr-o mina si cu biblia in ailalta si sint contemporani cu noi sau cu bparintii nostri. Esenta fundamentalista a lui Bin Laden si a fanaticilor lui e profund si exclusiv crestina, chiar daca nu realizeaza asta si se cred islamisti.
Ce fac ei azi e exact ce au facut crestinii 2000 de ani. Tot crestinismul a fost si modelul pastisat de fascism si comunism. Nu e nici o mirare ca o religie al carei zeu e ucis in chinuri si al carei simbol e o unealta de tortura, sa fie o religie a crimei. Autoflagelarea si automortificarea voluntara sint standardele crestine. Negrul e culoarea de baza. Tot ce inseamna viata, e pentru crestinism doar o serie de pacate. Toti oamenii sint vinovati si trebuie sa ispaseasca, asta e "morala" lui.
Sictir si cap in gura e raspunsul meu la tot ce inseamna crestinism.

113 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 17, 2008 5:07 am

Heruer

inger
Histrion a scris:.....
Monologul tau are multe adevaruri in el si ar trebui sa dea de gandit multora. Are si neadevaruri si exagerari ... etc. Esti om si, probabil, nimic din ceea ce este omenesc nu-ti este strain.
De ce a trebuit sa ai un final de "grota" si sa strici tot textul de deasupra ? Te domina atat de mult primitivismul si nu-ti poti controla reactiile viscerale ?
Pacat. Ai interventii interesante, pe forum, uneori.

P.S. Admin ... pe mine mai banat pentru mult, mult mai putin si mi-ai sters postarile. De ce ?

114 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 17, 2008 5:27 am

Eu Unul

admin
Heruer a scris:
Histrion a scris:.....
Monologul tau are multe adevaruri in el si ar trebui sa dea de gandit multora. Are si neadevaruri si exagerari ... etc. Esti om si, probabil, nimic din ceea ce este omenesc nu-ti este strain.
De ce a trebuit sa ai un final de "grota" si sa strici tot textul de deasupra ? Te domina atat de mult primitivismul si nu-ti poti controla reactiile viscerale ?
Pacat. Ai interventii interesante, pe forum, uneori.

P.S. Admin ... pe mine mai banat pentru mult, mult mai putin si mi-ai sters postarile. De ce ?
Nu am nimic impotriva faptului de a fi atacata o mentalitate sau o replica, dar nu vreau ca vreun user sa se simta prost si sa fie jignit.
Nu stiu cand ti s-au sters replici, Heruer, probabil ca mai dau si eu dovada de subiectivism. Pe Histrion il cunosc virtual de mai mult timp si am deja o parere formata. In plus, nu citesc toate replicile. Cand credeti ca ceva e in neregula, trimiteti-mi raport.
Dupa cate stiu eu, cuvantul "sictir" nu semnifica nimic urat, daca avem in vedere sensul initial.

115 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 17, 2008 9:12 am

pentru anticrist : pai daca te rogi simti in rugaciunea ta prezenta Persoanei careia te rogi , a Lui Iisus ; si daca te rogi cu atentie mai mare simti mai mult prezenta Acelei Persoane ; in plus daca simti fata de Acea Persoana si simtamantul de dragoste , afectivitate , atunci rugaciunea ta este o comuniune de iubire cu Persoana Lui Iisus Care este in cer ... daca te rogi continuu in acest mod iubirea ta fata de Iisus va deveni permanenta si intensa ... insa , prin faptul ca Iisus este in cer , in timpul rugaciunii tale atentia ta se va stramuta de la cele pamantesti spre cer , acolo unde este Persoana Lui Iisus ... si prin faptul ca nu vei mai da atentie la cele pamantesti nu vei mai fi alipit de ele , deci legaturile patimase fata de cele pamantesti vor fi dezlegate ; aceasta este dezlegarea de patimile lumesti , de exemplu de desfranare , de lacomia pantecelui , de avaritie etc ... caci rugaciunea adresata Persoanei Lui Iisus iti aduce in viata ta o bucurie care ramane permanent in suflet , nu mai trece , nu se mai sterge ; intristarile incep sa nu mai patrunda decat numai la suprafata sufletului , adica superficial , bucuria ramanand aproape permanent ; este o inmultire a bucuriei , a stare de fericire care o simti ca fiind deplina ... aceasta stare de bucurie ce provine din rugaciune desface mintea de la cele pamantesti si o duce spre cele ceresti , dezlegandu-se astfel , cum spuneam , patimile fata de cele ale pamantului ... mai ramane insa patima judecarii , dar aceasta se biruie tot prin dragostea fata de Iisus ... cum anume ? stiind ca toate ce se intampla in viata noastra se intampla cu ingaduinta ( cele rele ) sau din vointa ( cele bune ) Lui Iisus , atunci , tu daca Il iubesti pe Iisus , cum sa te mai impotrivesti la cele rele care ti se intampla , cand stii ca acestea sunt din ingaduinta Lui Iisus ; ori daca El le ingaduie , din iubire fata de El si tu le vei ingadui ; caci daca El , Atotbunul , le ingaduie , inseamna ca e mai bine asa , decat sa le impiedice ... caci ca sa le impiedice , ar fi fost necesar sa extermine pe toti oamenii rai , ceea ce este neacceptabil ... si daca accepti totul din dragoste fata de Iisus , atunci scapi si de patima judecarii ...
si astfel nu mai ramane nici o patima in suflet , ci toate sunt invinse prin dragostea fata de Iisus ; iar lipsa patimilor , cum am spus , aduce in suflet o bucurie mai mare decat toate bucuriile pamantesti , o bucurie cereasca ... aceasta bucurie este biruinta asupra acestei lumi , este bucuria mantuirii ...
deci totul se face prin dragostea fata de Iisus , inteleasa ca rugaciune permanenta si cu simtamant de dragoste , si inteleasa si ca o acceptare a tuturor lucrurilor ce ti se intampla ca din Mana Lui , Care toate le tine ... dragostea fata de Iisus este bucuria intalnirii cu El in rugaciune

116 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 17, 2008 9:39 am

in rest ... crucea este resimtita ca o moarte pentru cei ce pier si este Viata pentru cei ce vor sa traiasca ...
iar confuzia dintre sectantii americani razboinici si inchizitia catolica pe de o parte --------- si invatatura iubirii de vrajmasi a ortodoxiei si a Lui Iisus pe de alta parte , este o chestie des intalnita numai la cei total ignoranti in materie de ortodoxie , si carora le-a ramas in amintire numai imaginile oribile ale cuceritorilor catolici sau americani , sau cele din camerele de tortura catolice ... ei insa ignora ca ortodoxia este diametral opusa fata de restul de forme false de crestinism ... caci intre ortodoxie si restul formelor de crestinism este o deosebire de esenta si nu de forma cum apare la prima vedere ... cine doreste adevarul , iar adevarul este dragoste fata de vrajmasi , acela L-a cunoscut pe Dumnezeu in ortodoxie ... Dumnezeu sa le ajute si celor buni si celor rai , si lor si noua si tuturor si sa le dea numai bine si fericire in toata viata lor ...
iar cine crede ca fericirea si viata este numai forma acesta biologica pe care o traiesc si animalele , nu difera in mod esential de inteligenta lor ... insa pentru ortodocsi , Viata este Hristos , Viata nu este numai cea biologica ci mai ales cea cereasca ... Viata este a cunoaste bucuriile ceresti , a cunoaste pe Dumnezeu si a trai in comuniune cu El , nu doar a-ti hrani trupul cu mancare si sex ca animalele ... Viata este si a sufletului nu numai a trupului , caci omul este in primul rand suflet , de aceea " mortificarea " celor pamantesti nu le apare ortodocsilor ca o mortificare propriuzisa ca asta ar fi macabru , ci le apare ca o umplere de adevarata Viata , de o Viata mai completa , deplina , ba chair infinita ... Viata inseamna comuniunea cu ingerii , cu Dumnezeu si iubirea fata de TOTI oamenii , nu numai fata de parintii tai care te-au nascut ... caci daca viata s-ar rezuma doar la biologic , atunci ea s-ar termina prin moartea trupului , ceea ce este tragic , caci daca omul ar fi numai trup , dupa moarte ar inceta din existenta ; si atunci la ce rost sa te mai zbati o viata intreaga , uneori prin multe necazuri si suferinte , unii oamenii avand o viata plina de boli si necazuri ? ce rost ar mai avea sa lupti daca totul oricum ar disparea cu trecerea timpului ? eu inteleg , ca aceasta cu rost pentru animale care nu au ratiune , dar unei fiinte rationale cum este omul , cum sa mai fie cu sens viata aceasta pur biologica care se termina cu moartea si este plina de suferinte pentru unii ? atunci ce ar trebui sa faca cei condamnati la o viata plina de boli dureroase ? sa se sinucida ? sa crape de ciuda ? sau mai bine sa se bucure si sa fie fericiti ca Hristos le va darui fericirea vesnica dupa moarte ? deci viata daca s-ar rezuma doar la biologic ar fi tragica , insa prin Hristos Viata este doar dramatica , caci El a biruit lumea ...
deci , adevarata fire a omului este de fapt ortodoxia si nu firea aceasta decazuta a omului biologic ... firea adevarata a omului este de-a dreapta Tatalui , acolo unde a dus-o Hristos prin inaltarea Sa la cer ...

117 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 17, 2008 1:51 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:pentru anticrist : pai daca te rogi simti in rugaciunea ta prezenta Persoanei careia te rogi , a Lui Iisus ; si daca te rogi cu atentie mai mare simti mai mult prezenta Acelei Persoane ; in plus daca simti fata de Acea Persoana si simtamantul de dragoste , afectivitate , atunci rugaciunea ta este o comuniune de iubire cu Persoana Lui Iisus Care este in cer ... daca te rogi continuu in acest mod iubirea ta fata de Iisus va deveni permanenta si intensa ... insa , prin faptul ca Iisus este in cer , in timpul rugaciunii tale atentia ta se va stramuta de la cele pamantesti spre cer , acolo unde este Persoana Lui Iisus ... si prin faptul ca nu vei mai da atentie la cele pamantesti nu vei mai fi alipit de ele , deci legaturile patimase fata de cele pamantesti vor fi dezlegate ; aceasta este dezlegarea de patimile lumesti , de exemplu de desfranare , de lacomia pantecelui , de avaritie etc ... caci rugaciunea adresata Persoanei Lui Iisus iti aduce in viata ta o bucurie care ramane permanent in suflet , nu mai trece , nu se mai sterge ; intristarile incep sa nu mai patrunda decat numai la suprafata sufletului , adica superficial , bucuria ramanand aproape permanent ; este o inmultire a bucuriei , a stare de fericire care o simti ca fiind deplina ... aceasta stare de bucurie ce provine din rugaciune desface mintea de la cele pamantesti si o duce spre cele ceresti , dezlegandu-se astfel , cum spuneam , patimile fata de cele ale pamantului ... mai ramane insa patima judecarii , dar aceasta se biruie tot prin dragostea fata de Iisus ... cum anume ? stiind ca toate ce se intampla in viata noastra se intampla cu ingaduinta ( cele rele ) sau din vointa ( cele bune ) Lui Iisus , atunci , tu daca Il iubesti pe Iisus , cum sa te mai impotrivesti la cele rele care ti se intampla , cand stii ca acestea sunt din ingaduinta Lui Iisus ; ori daca El le ingaduie , din iubire fata de El si tu le vei ingadui ; caci daca El , Atotbunul , le ingaduie , inseamna ca e mai bine asa , decat sa le impiedice ... caci ca sa le impiedice , ar fi fost necesar sa extermine pe toti oamenii rai , ceea ce este neacceptabil ... si daca accepti totul din dragoste fata de Iisus , atunci scapi si de patima judecarii ...
si astfel nu mai ramane nici o patima in suflet , ci toate sunt invinse prin dragostea fata de Iisus ; iar lipsa patimilor , cum am spus , aduce in suflet o bucurie mai mare decat toate bucuriile pamantesti , o bucurie cereasca ... aceasta bucurie este biruinta asupra acestei lumi , este bucuria mantuirii ...
deci totul se face prin dragostea fata de Iisus , inteleasa ca rugaciune permanenta si cu simtamant de dragoste , si inteleasa si ca o acceptare a tuturor lucrurilor ce ti se intampla ca din Mana Lui , Care toate le tine ... dragostea fata de Iisus este bucuria intalnirii cu El in rugaciune

....................................................................................................................................................
Emanuel,cine ti-a cerit sa te rogi la Isus?
Isus zice :Lui Dumnezeu inchina te si numai lui sa-i slujesti.
Nu e prea lunga disertatia ta despre rugaciune,si nu ti se pare cam vaga?

118 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 17, 2008 2:36 pm

de ce vaga ? nu este vorba despre o iubire ? atunci sa avem aceasta iubire ( cine doreste ) si atunci desigur ca vom observa ca aceasta iubire este ceva foarte real ... dar pentru cine priveste aceasta iubire din afara , este normal ca i se pare ceva vag ... cu cat esti mai aproape de aceasta iubire cu atata ti se pare mai reala ...
apoi Iisus a zis : " numeni nu vine la Tatal decat prin Mine "
" pana acuma nu ati cerut nimic in Numele Meu , rugati-va in Numele Meu si Eu va voi da Duhul Sfant "
apostolii faceau minuni in Numele Lui Iisus si se rugau Lui ...
deci trebuie sa ne rugam si Lui Iisus , ca Fiului Unuia nascut din Tatal de mai inainte de veci ...

119 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 18, 2008 8:22 am

care este diferenta dintre iubirea dumnezeiasca a Lui Iisus Hristos si iubirea ingereasca ?
iubirea ingereasca este exterioara iadului ; ce inseamna aceasta ? inainte de caderea neamului omenesc in pacat , ingerii erau oarecum apropiati fata de oameni , dar dupa ce omenirea a cazut intre ingeri si oameni s-a cascat un hau , o prapastie , iar comunicarea dintre ingeri si oameni a devenit si ma grea ; foarte rar se intampla ca un inger sa comunice , sa se arate unui om ales , in rare momente ; vedem aceasta din vechiul testament ... de ce ? pentru ca ingerii au o iubire limitata , ei cand vad o persoana care este supusa pacatului , rup pentru multa vreme legatura cu acea persoana , ei nu sunt in stare sa iubeasca persoanele care sunt supuse pacatului ... asta este firea ingereasca si nu este gresit acest lucru , asa i-a facut pe ei Dumnezeu , limitati ... iar cand un inger se arata vre-unui prooroc din vechiul testament aceasta era o exceptie de la firea lor , era un lucru suprafiresc si pentu ei , insa faceau aceasta din porunca Lui Dumnezeu ... de aceea mantuirea neamului omeneasc nu putea sa vina prin aratari ingeresti sau prin intruparea unui inger ; caci daca un inger s-ar fi intrupat , el ar fi ramas undeva ascuns intr-o pustie si nu ar fi vorbit cu oamenii decat foarte rar sau niciodata , ceea ce era insuficient pentru mantuirea neamului omenesc care avea nevoie de foarte mult ajutor ... deci era nevoie de ceva mai mult decat o iubire ingereasca limitata pentru mantuirea noastra ...
am observat un fenomen in evolutia mea spirituala si probabil ca asta se intampla tuturor : uneori cand vad pe cineva ca pacatuieste , sau daca imi vine in gand un pacat , imi vine un imbold foarte puternic , irezistibil , de a blestema acel gand sau acel pacat , de a-l blestema nu in sensul ca sa-i fie rau aceluia care a comis sau a gandit pacatul respectiv , ci in sensul de a ma desparti pe mine insumi de persoana aceea ... ori aceasta nu este nici pacat nici macar greseala ; insa este un mod de existenta limitat , ingeresc ... inseamna ca imboldul acela de a blestema , de a ma desparti pe mine insumi de persoana pacatoasa , este un gand ingeresc care traieste in mine ... insa aceasta este cum spuneam doar un mod de existenta ingeresc , o iubire limitata , iar Hristos nu aceasta iubire ingereasca a venit la noi sa ne invete ...
Hristos a ridicat firea omeneasca deasupra cetelor ingeresti , de-a dreapta Tatalui , adica a ridicat-o la modul de existenta dumnezeiesc , care este nelimitat , mai presus de orice mod de existenta ingeresc ...
Hristos ne-a invata cu alte cuvinte iubirea fata de toti vrajmasii , fata de absolut toti oamenii , din iubire de Dumnezeu , iar aceasta iubire este o iubire nelimitata , dumnezeiasca ... cine traieste in viata lui permanent aceasta iubire fata de toti oamenii , si fata de toti vrajmasii , traieste modul de existenta dumnezeiesc si a ajuns la indumnezeire ...
Hristos poate sa se coboare pana in strafundurile iadului fara a fi atins de pacat ; aceasta este minunea cea mai mare cu putinta de a exista , minune de care si ingerii se mira cu mirare foarte mare ; caci nici ei , dupa firea lor , nu sunt in stare sa faca aceasta minune ...
aceasta taina a comunicat-o Hristos si oamenilor si ingerilor , caci si ingerii au invatat taina aceasta dumnezeiasca tot de la Hristos ...
deci , aceste blesteme=despartiri care le traim noi in viata noastra duhovniceasca , fata de persoanele pacatoase , sunt un mod de existenta ingeresc , nu inca deplin dumnezeiesc , si sunt numai o treapta a cresterii noastre duhovnicesti ; caci aceste despartiri pe care le dorim noi , trebuie sa treaca cu timpul , si sa crestem in Duhul Sfant , pana la acea iubire infinita a Lui Hristos ...
am folosit in textul acesta cuvantul blestem ; nu ma refer la blestemele omenesti obisnuite , in sensul ca sa ii dorim raul celui care ne-a facut rele , ci in sensul de despartire pacifica , in Duhul Sfant , fara absolut nici cea mai mica tulburare sau nervozitate sau intristare sau manie ; blestem in sensul de ignorare pacifica a persoanelor pacatoase , care este modul de existenta pacific al ingerilor ...
deasemenea am folosit cuvantul iubire de vrajmasi nelimitata ; nu in sensul ca sa dorim sa stam cu pamenii pacatosi si sa cautam aceasta , Doamne fereste ! ci in sensul ca daca se iveste o astfel de situatie cand en intalnim cu oameni de acestia , trebuie sa o acceptam ca din Mana Lui Dumnezeu cu dragoste nelimitata ... Hristos nu cauta sa stea cu oamenii pacatosi , dar ii iubeste pe toti ; spre deosebire de El , ingerii nu au tangenta cu astfel de oameni ... iar noi , cand imitam pe ingeri , cautam sa renuntam chiar si la cele necesare , numai sa nu mai avem de a face cu astfel de oameni : de pilda , cautam sa trecem strada doar pentru ca pe partea noastra vin spre noi oameni dezbracati care ne sunt antipatici ... aceasta o facem imitand pe sfintii ingeri care nu au treaba cu oamenii pacatului , insa Hristos procedeaza altfel : nu trece strada ci trece pe langa astfel de oameni iubindu-i fara limite , fara insa a iubi pacatul , fara a fi atins de pacat , practic ignorand pacatele lor dar neignorand persoanele pacatoase ... aceasta este diferenta ...
si acest mod de viata trebuie aplicat mereu si sa ramanem intr-o permanenta bucurie , fara sa mai cautam sa renuntam la cele necesare vietii noastre doar pentru a nu ne mai intalni cu oameni pacatosi ; acest gen de oameni trebuie ocoliti daca ne sta in putere aceasta , dar daca se nimereste sa ne intalnim cu ei , acceptam aceasta ca de la Dumnezeu ... daca cineva vorbeste cu pacat in prezenta noastra il iubim si trecem cu vedera pacatele lui fara sa le mai pomenim ... totul este sa iubesti pe toti , si pe vrajmasi , si sa ramani permanent cu mintea fara ganduri , in Dumnezeu ...
caci daca vom respinge evolutia noastra spirituala , adica daca vom dori ca mereu sa cautam moduri de a renunta la oamenii pacatosi chiar daca avem nevoie de ei , vom cadea cu caderea satanei ; caci satana a cazut din cauza ca a respins intruparea Lui Dumnezeu din oameni cand a aflat planul dumnezeiesc cu privire la aceasta ...
desigur , calugarii au un mod de existenta ingeresc , suprafiresc , dar aceasta nu este o respingere a evolutiei lor spirituale sau o respingere a iubirii infinite a lui Hristos , caci si ei din ascunzatorile lor se roaga pentru mantuirea intregului neam omenesc ...
chiar si mintea noastra se misca permanent intre modul de existenta ingeresc si cel al Lui Hristos , dumnezeiesc ... uneori avem bucurii ingeresti , exterioare lumii acesteia , exterioare iadului , bucurii ceresti ... iar cand mintea noastra revine la conditia pamanteasca mizerabila , este tentata sa respinga aceasta mizerie pana acolo incat sa fuga de oameni ca de dracu' ... aceasta nu este pacat , nici greseala , insa cu timpul trebuie sa depasim aceasta stare limitata ... adica sa ajungem ca uneori sa avem bucurii ingeresti iar cand revenim pe pamant sa acceptam totul cu dragoste nelimitata ...
sa ne deschidem sufletul pentru a imbratisa intreaga existenta in iubire , ca Hristos ...

120 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 18, 2008 11:55 am

in masura in care cineva isi iubeste vrajmasii in acea masura Il iubeste si pe Iisus ...

121 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 18, 2008 5:16 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:de ce vaga ? nu este vorba despre o iubire ? atunci sa avem aceasta iubire ( cine doreste ) si atunci desigur ca vom observa ca aceasta iubire este ceva foarte real ... dar pentru cine priveste aceasta iubire din afara , este normal ca i se pare ceva vag ... cu cat esti mai aproape de aceasta iubire cu atata ti se pare mai reala ...
apoi Iisus a zis : " numeni nu vine la Tatal decat prin Mine "
" pana acuma nu ati cerut nimic in Numele Meu , rugati-va in Numele Meu si Eu va voi da Duhul Sfant "
apostolii faceau minuni in Numele Lui Iisus si se rugau Lui ...
deci trebuie sa ne rugam si Lui Iisus , ca Fiului Unuia nascut din Tatal de mai inainte de veci ...
.........................................................................................................................................................
Minuni se pot face si in numele lui Satan.
Aceasta nu este o caracteristica a sfintilor.
Ilie sau Samuel au facut minuni ,ca si Moise deasemeni,dar ei au fost oameni normali,nimeni nu a spus despre ei ca sint sfinti.
Poate nu e adevarat ca numai prin Isus se poate veni la Tatal.Caci tot Isus spune:Intoarcetiva la Dumnezeu.
Intoarcerea la Dumnezeu inseamna ascultare de Dumnezeu,adica ceea ce Dumnezeu a cerut prin Moise.
Daca cineva asculta de Dumnezeu ,cine va zice ca nu poate veni la Tatal?

122 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 18, 2008 5:57 pm

dar Moise si proorocii ce au zis : ca Acela Care va veni dintr-o Fecioara si va fi Mesia Cel Adevarat va aduce adevarata mantuire si lui israel si neamurilor ; deci si Moise si toti proorocii au recunoscut ca ei nu au adus mantuirea poporului israel si nici a neamurilor ... ei insisi au recunoscut aceasta , iar Moise a spus el insusi ca de Mesia trebuie sa asculte toti ...
iar Iisus ce a zis ? a zis ca : " nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine ; Eu sunt usa " ... iar intoarcerea la Dumnezeu se face prin ascultarea de Moise si prooroci dar in primul rand prin ascultarea de Iisus ... caci invatatura proorocilor vechiului testament este una imperfecta , incompleta , care are in ea si greseli , dar invatatura Mantuitorului este perfecta ; ce iubire este mai inalta decat aceea propovaduita de Iisus : iubirea de Dumnezeu si de vrajmasi ... deci ascultarea de Moise atata timp cat si el insusi a recunoscut ca nu este mantuitoare , nu este o ascultare desavarsita de Dumnezeu ci una partiala ; este adevarat ca inainte de Hristos nu exista nici o credinta mai adevarata decat iudaismul , dar invatatura Lui este cu adevarat dumnezeiasca ...
Iisus a spus : " cine asculta de Moise vine la Mine " ... deci Moise si toti proorocii si insusi sfantul Ioan Botezatorul au avut rolul de a ne conduce la Iisus , de a ne arata de Cine trebuie sa ascultam , ne-au pregatit pentru venirea Lui Iisus ...
exista minuni si in numele oricui , insa Iisus nu prin minuni S-a aratat pe Sine ca este Dumnezeu , ci aceasta a aratat-o mai ales prin acestea doua : 1. invatatura Lui este una desavarsita , invatatura a iubirii nelimitate
2. moartea Lui a fost urmata de inviere si inaltare la cer cu trupul ...

123 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 18, 2008 6:08 pm

Anticristul

eliberat
De ce bati cimpii?
Moise nu a spus ca se va naste cineva din fecioara.
Moise a spus ca totdeauna veti avea prooroc din mijlocul vostru,deci va fi om normal.
Iar proorocul Isaia cind vorbeste despre femeia tinara ,nu-i zice fecioara,numai biserica a tradus textul astfel ,fortindu-l.
Dar daca esti atent vei vedea cxa nu e vorba de Isus.Vezi Isaia 7.14.

124 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 18, 2008 6:27 pm

frate , crezi ce doresti ... eu nu iti cer sa crezi ceea ce cred eu , ci crede ce vrei tu si spune ce vrei ... pe mine nu ma deranjeaza defel ...
Dumnezeu sa iti dea fericire si pace , si sa iti rasplateasca eforturile de a face binele si de a trai dupa voia Lui ...
Dumnezeu sa fie cu tine mereu si sa iti dea sa faci voia Lui intru-totul ...
si mai presus de toate sa iti dea sa Il cunosti personal pe El , caci aceasta este cea mai mare bucurie posibila ...

125 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 18, 2008 8:35 pm

Anticristul

eliberat
Eu nu cred nimic,nici ce crezi tu si nici ce cred alti.Noi nu credem in geneal.Noi citim si cunoastem.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 15]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum