Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 6 din 15]

126 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Oct 19, 2008 10:42 am

atunci nu ai decat sa faci ce doresti : sa citesti si sa cunosti ce vrei tu ...
eu una stiu si asta nu ti-o mai zic tie , ci o spun pentru cei care sunt ortodocsi ca si mine :
1. Biserica nu a fortat nici un sens cu " fecioara " deoarece se stie ca dreptul Simeon cand transcria textul din Isaia schimba cuvantul " fecioara " cu cel de " tanara " caci asa era ma logic ; insa peste noapte se schimba inapoi in " fecioara " de catre Inger ; Simeon a schimbat si pentru a treia oara si atunci a venit Ingerul la el si i-a zis : " pentru ca nu ai crezut in cuvantul Domnului ai sa traiesti pana il vei vedea implinit " ; stiut este ca dreptul Simeon a trait vreo cateva sute de ani pana L-a intampinat pe Iisus la templu si I-a zis : " acum slobozeste pe robul tau Stapane dupa cuvantul Tau in pace , ca vazura ochii mei mantuirea Ta , pe care ai gatit-o inaintea fetei tuturor popoarelor : lumina spre descoperirea neamurilor si slava poporului Tau israel " ... aceste cuvinte sunt graitoare prin ele insele si nu mai trebuie explicate ; se vede clar ca Simeon se referea la o mantuire a tutror popoarelor care va veni prin Iisus , ceea ce s-a si intamplat ... dupa acest eveniment Simeon a trecut pe lumea cealalta ...
2. apoi mai avem cele 100 si cateva zeci de proorocii din vechiul testament care s-au implinit intocmai in Persoana Lui Iisus ; si una din cele mai importante este proorocia lui Daniel care arata clar si data la care se va naste Mesia , data care coincide perfect cu data la care S-a nascut Iisus ...
daca privesti Isaia 7.14 din afara , la litera cum fac iudeii , intr-adevar nu pare ca textul sa se refere la Iisus ; insa stiut este un anumit lucru : uneori Dumnezeu nu vorbea prin prooroci intr-un mod descoperit , adica sa se vada foarte clar din text ce anume vrea sa zica ; uneori proorociile arata ca niste simple texte neproorocesti , dar care ascund in ele un sens proorocesc de care nici macar proorocii nu isi dadeau seama ... sa luam un exemplu : cand Ana arhiereul a spus : " mai bine este sa moara Unul decat sa murim toti " referindu-se la Iisus , el nu stia ce spune ; el credea ca spune ca Iisus trebuie sa fie dat la moarte ca sa nu se razbune romanii pe iudei ca au crezut in El , insa Ana fiind arhiereu atunci a spus aceste cuvinte de la Duhul Sfant care vorbea prin preoti dupa voia Lui ; iar sensul lor adevarat este : mai bine este sa moara Iisus pe cruce decat sa nu se mantuiasca neamul omenesc ... deci , tot asa , si proorocii vorbeau uneori de la Duhul Sfant anumite cuvinte care la prima vedere se puteau referi la unele lucruri lumesti si sa nu para deloc proorocii , insa daca se va uita cineva la sensul lor ascuns al acelor cuvinte , la sensul duhovnicesc , dumnezeiesc , pe care acele cuvinte l-ar putea avea , atunci va observa ca acele cuvinte nu sunt niste simple cuvinte ci sunt niste cuvinte dumnezeiesti , proorocesti , care se refera la anumite lucruri importante pentru mantuirea noastra ; aceasta metoda o folosea Dumnezeu atunci cand oamenii nu erau inca capabili sa primeasca adevarata proorocie , si de aceea El o comunica intr-o forma ascunsa , care la prima vedere nu parea o proorocie ci niste cuvinte obisnuite ; sunt foarte multe proorocii in vechiul testament in forma aceasta , deci nu e un lucru neobisnuit ... deci daca interpretam prin aceasta metoda Isaia 7.14 , vom vedea ca textul se refera la Iisus , caci cine altcineva S-a nascut dintr-o fecioara si S-a numit Emanuel ... dar in acest fel a dorit Dumnezeu sa ascunda anumite proorocii sub niste cuvinte parut obisnuite , ca ele sa fie intelese numai la vremea potrivita , bineinteles , numai de cei ce vor sa inteleaga tainele Lui Dumnezeu ...

Vezi profilul utilizatorului

127 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Oct 19, 2008 11:45 am

Heruer

inger
Emanuel a scris:...Biserica nu a fortat nici un sens cu " fecioara " deoarece se stie ca dreptul Simeon cand transcria textul din Isaia schimba cuvantul " fecioara " cu cel de " tanara " caci asa era ma logic ; insa peste noapte se schimba inapoi in " fecioara " de catre Inger ; Simeon a schimbat si pentru a treia oara si atunci a venit Ingerul la el si i-a zis : " pentru ca nu ai crezut in cuvantul Domnului ai sa traiesti pana il vei vedea implinit " ; stiut este ca dreptul Simeon a trait vreo cateva sute de ani pana L-a intampinat pe Iisus la templu si I-a zis : " acum slobozeste pe robul tau Stapane dupa cuvantul Tau in pace , ca vazura ochii mei mantuirea Ta , pe care ai gatit-o inaintea fetei tuturor popoarelor : lumina spre descoperirea neamurilor si slava poporului Tau israel " ...
In afara de cele citite in cartile considerate sfinte de crestini ai vreo dovada ca cele de mai sus sunt reale ? Un document intocmit de martori oculari si certificat de un reprezentat legal recunoscut ? Mai multe relatari ale unor istorici/cronicari/ de preferinta neutri fata de fenomenul religios de mai sus ? Ceva care nu poate fi interpretat doar ca o dorinte/credinta/convingere ?

128 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Oct 19, 2008 4:20 pm

am : pe crestinii din primele veacuri , indeosebi pe sfintii apostoli , care erau niste oameni sanatosi la minte ca si mine , ca si tine , si nu aveau cum sa isi dea viata in torturi pentru o credinta inventata de ei insisi sau de care nu erau siguri ca e adevarata ; deci daca ei insisi ar fi stiut ca tot ce au spus este o minciuna , era imposibil ca toti apostolii sa isi dea viata pentru o credinta falsa ; si milioanele de mucenici crestini pentru ce au murit ? pentru o credinta inventata , de care ei nu ar fi fost siguri ca e adevarata ? asa ceva nu poate sa faca nimeni de pe fata pamantului : sa isi dea viata pentru o credinta despre care sa stie ca e o inventie , ca e inventata de cutare ( de el insusi ) si ca e o minciuna ... numai un nebun ar putea face una ca asta ... eu intelg : sa spuna cineva o minciuna ca sa castige bani sau putere sau faima , asta inteleg , dar ca cineva sa inventeze niste fapte ireale si mai apoi sa isi dea viata pentru credinta respectiva se poate numai daca acela este nebun ; ori sfintii apostoli si miile de crestini contemporani cu ei si care L-au cunoscut personal pe Iisus nu au fost niste nebuni ...
iar cei de alte credinte care isi dau viata pentru credintele lor fac acelasi lucru : fac asta pentru ca ei sunt convinsi ca credinta lor este adevarata ... deci rezulta ca tot ce au spus sfintii apostoli este adevarat ...
iar faptul ca Simeon a trait sute de ani este consemnat si in cartile evreilor , deci este adevarat ... iar povestea motivului pentru care el a trait sute de ani ( anume ca nu a crezut ca este posibil ca cineva sa se nasca dintr-o fecioara ) tot de la evrei o stim ; te intreb : evreii au vre-un interes sa ateste aceste fapte ? ce interes ar avea ei sa sprijine credinta crestina ?
dar desigur , nu ma astept ca necrestinii sa accepte aceste dovezi , pentru ei este mai usor sa spuna : toti apostolii si crestinii contemporani cu ei au fost niste nebuni care si-au sacrificat viata pentru o inventie de a lor insile ; adica mai intai au inventat niste fapte despre un presupus Iisus , despre mii de presupuse minuni de ale acelui personaj ireal , despre o presupusa moarte si inviere a Lui , si apoi sa isi dea viata in chinuri pentru inventia lor ; sigur , pentru necrestini aceasta pare mai verosimil decat sa creada in Iisus ... dar ei , bineinteles , judeca ca de obicei ortodoxia superficial , adica , asa cum am mai spus , Iisus , nu prin minuni sau prin proorocii S-a facut crezut crestinilor , caci daca era sa ne luam dupa minuni insemna sa credem si in satan ; nu ! nu aceasta ne-a convins pe noi ca Iisus este Adevarul , ci faptul ca invatatura Lui este desavarsita ... este o invatatura a iubirii neconditionate , nesfarsite , si aceasta este dovada suprema ca El a fost Dumnezeu ...
care este diferenta intre cei de alte credinte care au marturisit pentru credintele lor , daca si la ei , faptul ca au marturisit cu sangele , certifica ca ei chiar au crezut sincer in credinta lor ? da ! au crezut sincer in credinta lor , odata ce au marturisit , insa asta va intreb : au avut ei oare draptate ca invatatura lor era una perfecta si mantuitoare ? la asta un crestin v-ar raspunde ca nu ! categoric ... o invatatura care nu aduce invatatura iubirii nesfansite este o invatatura limitata si deci una care nu te elibereaza la nesfarsit : ea te duce pana la un punct , dupa care urmeaza o infundatura din care nu mai poti iesi ... nu acelasi lucru se intampla si cu crestinismul ...
deci , da ! cei de alte credinte au crezut sincer in credinta lor , dar invatatura lor nu este perfecta ; aici s-au inselat ei ...

129 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Oct 19, 2008 4:41 pm

Anticristul

eliberat
De ce o scalzi asa Emanuele?Cum vine asta -Cei de alte credinte?Adica si au dat viata si alti chiar pentru credinte imperfecte?Atunci de unde stim ca nu au fost si apostoli niste credinciosi necredinciosi?
Unde ai gasit tu ca si evrei atesta viata lunga a lui Simeon?Afara de textul acela interpolat in invatatura biserici nu se mai gaseste nicaieri ,nici o referire la la strimbul Simeon(zic strimb)ca din moment ce era asa matrin sigur ca nu era prea drept de spate.
Poti sa mi confirmi si mie ,cum potriveste proorocia lui Daniel cu nasterea lui Isus?
Avind in vedere ca Irod cel Mare moare cu 4 ani inaintea erei noastre,si Isus avea cam 3 ani pe atunci.
Deci aprox 7 ani in anul i al erei.
Poate stii ceva si de Dionisie cel mic care prin anul 525 a calculat ani erei crestine cu aproximatie.
Si inca un lucru ,Ingerul acela care a vestit la Maria pare ca era cam prostut totusi.Ca desi Isaia ia zis ca Emanuelsa cse numeasca copilul ,el a zis Iesua sa se numeasca ca sa se implineasca ce este scris.Asa-i ca e tare corect?Pai ma Gheorghe ,daca te cheama Vasile de ce ti zice Petru?

130 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Oct 19, 2008 5:41 pm

pai oricine vrea sa recunoasca adevarul va recunoaste ca mantuirea adevarata nu se poate referi numai la un singur popor si la toate popoarele ... evreii se vor mantuiti numai pe ei insisi ca si popor , dar crestinii propovaduiesc mantuirea tuturor neamurilor ... iar iubirea desavarsita nu poate sa fie decat o iubire infinita , fara limite , deci iubirea de vrajmasi asa cum a propovaduit Iisus si numai Iisus ; nicaieri in istoria religiilor nu mai exista aceasta invatatura desavarsita ...
despre Simeon : apostolii erau toti evrei si au propovaduit si la evrei si au fost crezuti de mii de evrei contemporani cu ei si cu Iisus ; toti acestia au vazut cu ochii lor ce a facut Iisus si nu puteau sa fie mintiti despre un inexistent Iisus , espre niste inexistente minuni , despre un inexistent Simeon care a trait sute de ani la templu fara ca evreii sa site aceasta minune ; deci odata ce apostolii au spus acestea evreilor contemporani cu ei nu aveau cum sa minta : deci asta este o dovada ca Simeon si Iisus au fost asa cum i-au descris apostolii ... caci daca acestea ar fi fost minciuni , contemporanii cu Iisus si cu Simeon nu aveau cum sa creada asa ceva : ca a existat in Ierusalim un Iisus Care a facut mii de minuni intre ei , si un Simeon care a trait sute de ani la Ierusalim fara ca evreii sa stie aceasta ... si nici apostolii nu erau nebuni ca sa inventeze asa niste minciuni ... deci ...
despre chestia cu 3 ani : proorocia lui Daniel nu se refera la inceputul erei noastre ci la data nasterii Lui Iisus si de aceea s-a implinit intocmai ; nu au importanta contrazicerile istoricilor de mai tarziu cu privire la data exacta in care a inceput era noastra , ci important este faptul ca nici un alt Iisus Mesia Emanuel Care sa se nasca dintr-o Fecioara nu a existat in anii aceia ... deci proorocia lui Daniel ca si celelalte 100 si cateva zeci de proorocii cu privire la Mesia din vechiul testament s-au implinit intocmai in Persoana Lui Iisus ...
iar cu privire la Nume : Iisus S-a numit si Hristos si Emanuel ... este vreo problema ? nu se poate cineva mantui pentru ca Iisus a avut mai multe Nume ? desigur , poate sa nu se mantuiasca doar pentru ca nu a vrut el sa se mantuiasca , dar Numele Lui nu pot sa constituie un motiv real de respingere a mantuirii ... iar in vechiul testament Dumnezeu Insusi a avut numeroase Nume ; este vreo problema aceasta ? dovedeste aceasta ca este un Dumnezeu fals cum erau zeii romanilor ? nu cred ...

131 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Oct 19, 2008 8:25 pm

Anticristul

eliberat
Se poate ca cineva sa aibe mai multe nume,dar Isus nu sa numit niciodata Cristos.Acesta este un nume grecesc pe care i-lau atribuit crestini in timp.Emanuel nu sa numit niciodata ci doar din deductie uni spun ca trebuia sa se numeasca Emanuel ca asa a scris Isaia.Isaia insa nu a scris despre el .Cel despre care Isaia a scris sa numit intocmai.Problema e ca voi nici nu stiti despre cine a vorbit el si ca sa chemat astfel.Nasterea lui nu are legatura cu inceputul erei ,e normal .Aceasta sa constituit tirziu si cu greseli de calcul.De aia ti-am spus ca el deja avea trei ani cind a murit Irod .Iar cele 100 de proorocii care s au implinit sint cam nici una daca le cercetam bine.

132 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 4:09 am

Heruer

inger
Emanuel a scris:... 1 km de postare inutila...
(textul bolduit imi apartine)
La o intrebare concreta si concisa faci o pseudo-dizertatie, bazata exclusiv pe credinte si convingeri. A muri pentru o convingere nu inseamna ca tot ceea ce se "brodeaza" in jurul acelei credinte trebuie sa aiba si acoperire in fapte reale.
Puteai sa dai raspunsul cinstit si concis :
"nu, nu am, deocamdata, dovezi de natura celor invocate de tine, heruer, dar am ...." si putea urma km-ul de postare, care ar fi sustinut convingerea ta si nu ar fi avut scopul ascunderii unui raspuns care nu-ti convine.
Acesta este modul in care recunoastem adevarul, chiar si cand sau mai ales atunci cand, nu ne convine. Despre astfel de adevaruri vorbea, probabil, Isus si pentru ca unor ahtiati dupa putere nu le-a convenit (si inca nu le convine) au decretat ca fiind apocrife toate scrierile care nu le erau pe plac.

133 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 7:18 am

deci , prin urmare anticrist nu vrea sa creada ca in textul lui Isaia se ascunde si un sens ascuns , proorocesc , asa cum se intampla de multe ori in tot vechiul testament , mai ales in psalmi ; chiar si evreii utilizeaza aceste fel de interpretare a textului scripturii , dar numai atunci cand este dupa mintea lor ca este bine ... mare lucru ... despre proorocia lui Daniel nu stie ce sa mai spuna , dar nu mai ataca subiectul ... nici asta nu e mare lucru ... celelalte proorocii despre Mesia le interpreteaza dupa mintea lui necrezand in Dumnezeu Iisus Hristos ... nici asta nu e mare lucru ... pana acuma nu m-a impresionat cu nimica ...
heruer , la fel , isi face un dumnezeu din logica lui lumeasca , filosofica , adica un idol , un dumnezeu limitat care nu poate sa mantuiasca pe nimeni ... nici asta nu ma impresioneaza deloc ...
desigur , ca facand aceste constatari nu doresc sa judec parerile nimanui , faceti ce vreti voi fratilor ... eu unul , de acuma inainte cred ca am sa cam ignor mesajele voastre si am sa prefer sa vorbesc singur ... eu sunt fericit cu Iisus al Meu , pe Care L-am vazut sezand de-a dreapta Tatalui in cer , si am vazut ca El este Lumina necuprinsa de mintile si logicele omenesti , El este Dumnezeu nesfarsit si nu Il poate atinge catusi de putin faptele sau gandurile de necredinata ale oamenilor ... prin urmare nu imi pasa nici mie deloc ce faceti sau ganditi sau postati voi , faceti ce doriti ... de ce mi-ar pasa daca nici voua nu va pasa ...
pace voua ...

134 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 7:43 am

Anticristul

eliberat
Eu nu pot crede in Isaia ce vrei tu. Noi cunoastem Isaia si profetii mai bine ca voi, ca pentru noi a fost scris.
Vrei sa vorbim de Daniel? Te tin puterile?Hai ca dupa sarbatoarea asta (desi tu nu stii ce sarbatoare e siIsus a vorbit foarte clar in sarbatoarea asta),deschid topic cu "Daniel", ca sa nu fim offtopic. Si sa vedem! De ce crezi ca ma ascund?
Dar sa vorbim in vant nu are rost. Ai tu documente ca Isus este Unsul din Daniel?S-au chinuit multi sa afirme asta, dar inca nu au reusit.
Poate esti tu mai documentat.

135 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 11:22 am

dar ce documente iti trebuie pentru asta ? oricine are vechiul testament si acolo la Daniel este foarte clar expusa perioada incare se va naste Hristos ; iar perioada pe care o arata Daniel este exact cand S-a nascut Hristos Iisus ... deci ce nevoie este de un topic cu Daniel pentru asta ; caci daca vrei sa deschizi un topic cu Daniel poti sa o faci dar eu nu voi intra pe acel topic caci nu simt nevoia : pe mine nu ma intereaseaza proorocii vechiului testament , caci eu de mult am trecut prin ei si odata ce am ajuns prin intermediul lor la Iisus nu am de ce sa ma mai intorc la proorocii vechiului testament ... deci daca ai ceva de spus spune , caci pe mine nu ma deranjeaza chiar daca ai aerul ca stii multe ; poti sa stii oricat de multe , nu ma impresioneaza caci nici nu are de ce sa ma impresioneze caci din start stiu ca gresesti , odata ce te contrazici cu sfintii parinti care au spus ca la Daniel este vorba despre Iisus Hristos ...
deci daca vrei o mica discutie despre Daniel dar numai in ceea ce priveste problema aceasta a datarii nasterii Lui Mesia , poti sa o facem si pe topicul acesta caci nu cred ca ar dura atat de mult ca sa fie offtopic ...
Dumnezeu sa iti ajute la tot ce faci ...

136 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 12:15 pm

hai sa iti citez eu aici proorocia Lui daniel care se refera exact la datarea nasterii Lui Mesia :

cap 9

" 24. saptezeci de saptamani sunt hotarate pentru poporul tau si pentru cetatea cea sfanta pana ce va trece faradelegea peste margini si se va pecetlui pacatul si se va ispasi nelegiuirea , pana ce dreptatea cea vesnica va veni , vedenia si proorocia se vor pecetlui si se va unge Sfantul Sfintilor .
25. sa stii si sa intelegi sa de la iesirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului si pana la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt sapte saptamani ; si din nou vor fi zidite pietele si zidul din afara , in vremuri de stramtoare .
26. Iar dupa cele saizeci si doua de saptamani , Cel-Uns va pieri fara sa se gaseasca vreo vina in El , iar poporul unui domn va veni si va darama cetatea si templu . Si sfarsitul cetatii va veni prin potopul maniei lui Dumnezeu si pana la capat va fi razboi - prapadul cel hotarat . "

deci ca sa nu mai ma ostenesc sa scriu cu cuvintele mele interrpretarea textulului ce il am in fata am sa dau un copi paste , mai simplu , si puteti sa il cititi si singuri si sa vedeti daca prin Unsul = Mesia se intelege Iisus Hristos :

<< De la darea poruncii pentru rezidirea Ierusalimului" și pînă în ziua cînd Mesia va fi „stîrpit” au fost hotărîte șapte săptămîni și șase zeci și două de săptămîni". Făcînd socotelile ajungem la 69x7=483 de ani de la decret și pînă la moartea lui Mesia. Rămîne încă o a 70-a săptămînă de ani, rezervați pentru vremea sfîrșitului, cînd un „domn al unui popor care va veni" va face un legămînt trainic cu Israelul, dar la mijlocul acestei săptămîni va călca legămîntul și, intrînd în Templu, se va da drept Dumnezeu.

Pentru a înțelege profeția trebuie să stabilim data la care s-a dat decretul pentru rezidirea Ierusalimului. Trecînd peste cele trei decrete amintite de Ezra în cartea sa și care au lăsat Ierusalimul cu zidurile încă neridicate, ajungem la porunca dată de Artaxerxe ca urmare a cerem făcute de Neemia: „trimite-mă în Iuda, la cetatea mormintelor părinților mei, CA S-O ZIDESC DIN NOU" (Neemia 2:5). Data acestui decret ne este dată la începutul cărții: „În luna Nisan a anului al douăzecelea al împăratului Artarxerxe" sau în luna Nisan 445 î.Cr.

După obiceiul evreiesc, atunci cînd nu ni se precizează ziua din lună este vorba de cea dintîi zi a ei. Făcînd transformările corespunzătoare calendarului Iulian, Sir Robert Anderson în colaborare cu „Astronomer Royal" au ajuns la concluzia că această dată a fost 14 Martie 445 î.Cr. În socotelile profetice vorbește în anii luni-solari de cîte 360 de zile (vezi toate socotelile lui Ioan în cartea Apocalipsei) și dacă facem socotelile de rigoare ajungem exact la ziua în care a intrat Domnul Isus în Ierusalim. Nu se poate să nu fii șocat de precizia cu care s-au împlinit prezicerile lui Daniel. Cu pasiunea lui pentru amănunte, Evanghelistul Luca ne spune că aceste lucruri se întîmplau „în cel de al cincisprezecelea an al domniei lui Tiberiu Cezar" (Luca 3:1). Știind că Tiberiu și-a început domnia la 19 August anul 14 d.Cr. ajungem cu socoteala la anul 29 d.Cr. sau exact 483 de ani de la porunca pentru rezidirea Ierusalimului.

Cine a citit Evangheliile știe că Domnul Isus s-a retras într-un fel de obscuritate deliberată după ce a fost refuzat de mai marii evreilor așteptînd ceea ce El numea „Ceasul" care-i fusese hotărît. Era vorba de ceasul profetic al împlinirilor Mesianice (Ioan 2:4; 7:8; 8:20).

„Acum sufletul Meu este tulburat. Și ce voi zice?... Tată, izbăvește-Mă din CEASUL acesta?... Dar tocmai pentru aceasta am venit pînă la CEASUL acesta!" (Ioan 12:27).

Într-adevăr în repetate rînduri El le-a poruncit ucenicilor să nu spună nimănui despre divinitatea Sa, dar în ziua Floriilor a primit slava mulțimilor care L-au primit ca pe Mesia! Cînd fariseii au protestat, invocînd blasfemia și teama de represaliile romanilor, Domnul Isus le-a spus clar: „Aceasta este ziua! Vă spun că dacă vor tăcea ei, pietrele vor striga!" (Luca 19:40)

Fără a-și face iluzii, El a privit de departe Ierusalimul și a izbucnit în plîns spunînd: „Dacă ai fi cunoscut și tu măcar în această zi, lucrurile care puteau să-ți dea pacea! Dar acum ele sînt ascunse de ochii tăi. Vor veni peste tine zile cînd vrășmașii tăi te vor înconjura cu șanțuri, te vor împresura și te vor strînge din toate părțile te vor face una cu pămîntul, pe tine și pe copiii tăi din mijlocul tău; și nu vor lăsa în tine piatră peste piatră, PENTRU CĂ N-AI CUNOSCUT VREMEA CÎND AI FOST CERCETATA" (Luca 19:42-44)

Ierusalimul ar fi trebuit să știe că se împliniseră cei 483 de ani și că venise vremea profeției rostită de Zaharia: Împăratul, Cîrmuitorul venise blînd și călarepe un mînz, pe mînzul unei măgărițe (Zaharia 9:9; Matei 21:4-5). Se împlniseră cei 483 de ani de așteptare. „Unsul" înainta spre criza supremă a călătoriei lui terestre. Se apropia de momentul cînd avea să fie „stîrpit", și nimeni în afară de El nu știa încă ce vroise să spună Daniel atunci cînd adăugase „stîrpit, și nu va avea nimic" (9:26). Mîntuitorul călătorea înspre înviere!

Ce se întîmplă însă cu săptămîna a-70-a? Ea rămîne încă în viitor. Între „stîrpirea” Unsului la sfîrșitul celei de a 69 săptămîni și începutul celei de a 70-a săptămîni se întinde acum „taina ținuta ascunsă de veacuri": vremea Bisericii. Biserica a fost un secret pe care Dumnezeu nu l-a descoperit celor din Israel (Efeseni 3:2-13). La sfîrșitul acestei perioade, în care harul este „la neamuri", Dumnezeu se va întoarce iarăși înspre Israel, îi va readuce în patria lor și vor trăi împreună cu toată omenirea vremea amăgitoare a Anticristului. Sub protecția lui inițială, ei își vor putea reconstrui Templul, dar la jumătatea săptămîna, legămîntul va fi rupt, Anticristul va intra în Templu dîndu-se drept Dumnezeu și declanșmd lanțul violent de evenimente relatat pe larg în cartea Apocalipsei. >>

asta referitor la data ...

referitor la Iisus mai gasim :

cap 7 :

" 13. am privit invedenia de noapte si iata pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului si El a inaintat pana la Cel vechi de zile , si a fost dus in fata Lui .
14. si Lui I s-a dat stapanirea , slava si imparatia , si toate popoarele , neamurile silimbile Ii slujeau Lui . Stapanirea Lui este vesnica , stapanire care nu va trece , iar imparatia Lui nu va trece niciodata . "

stave-ti si voi drepti in fata Mielului Lui Dumnezeu dupa cum L-a denumit sfantul Ioan Botezatorul , la Judecata finala ?

Dumnezeu sa va ajute in toate cate le faceti si sa va daruiasca fericirea vesnica ...

137 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 2:07 pm

" 27. si el va incheia un legamant cu multi intr-o saptamana , iar la mijlocul saptamanii va inceta jertfa si prinosul si in templu va fi uraciunea pustiirii , pana cand pedeapsa nimicirii cea hotarata se va varsa peste locul pustiirii . "

oare cine a incheiat legamant cu evreii ca sa ii ajute la reconstruirea templului ? nu papa ? si deci el dupa ce ii va ajuta pe evrei 3.5 ani la reconstrucita templului si la aducerea de jertfe in el , va rupe legamantul si va intra in templu declarandu-se pe sine drept dumnezeu ... deci papa va fi antihrist care va aduce uraciunea pustiirii in viitorul templu din ierusalim ...

138 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 7:05 pm

pocainta pune dracii pe fuga ...
daca vreau sa ating o stare de bucurie duhovniceasca trebuie ca mai intai sa trec prin incercarea smereniei ...
orice lucru duhovnicesc se obtine prin smerenie ... de exemplu daca vreau sa ma trezesc si sa fac priveghere nu trebuie sa incep aceasta cu gandul de a obtine o stare duhovniceasca inalta ; trebuie inceput de la lucrurile de jos , de la gandul sa ma rog cu lacrimi ca sa mi se ierte pacatele ; daca insa pornesc cu gandul inaltarii voi simti tot felul de senzatii de somn , intepenire , caci aceasta si este starea lumii , care doarme la ora respectiva ...
smerenia nu este o stare de sentimentalism plangacios ci este blanda strapungere a inimii ...

139 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 7:13 pm

Mihai

vrajitor
Emanuel, eu am sesizat ca, oricare ne-ar fi intentia, putem sa nu reusim sa facem priveghi sau altceva important ce ne-am propus. Intotdeauna, mai ales in ultimul timp, se intampla sa existe piedici la ce imi planific.
Reusesc insa cu succes daca cer putinta lui Dumnezeu. Astfel, cer seara, putinta de a ma trezi a doua zi si a practica rugaciunea, dimineata devreme. Ca prin farmec, ma trezesc la ora propusa si apt pentru rugaciune sau orice altceva imi propun si este in comun acord cu vointa lui Dumnezeu.

140 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 20, 2008 8:30 pm

da , dupa cum este voia Domnului ...

141 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 21, 2008 2:16 am

Histrion

vrajitor
Ema, marele si singurul tau pacat adevarat e ca tu chiar crezi in prostiile crestinismului. Isus ala al tau, e o inventie 100%. Pilat, da , e un personaj istoric.In schimb plodul ala scos dintr-o muiere nefecundata,n-a existat nici odata. Daca te face sa te simti bine, n-ai decit sa te rogi la o facatura sau la ceva real, la orice. La fel de sfint sau divin sau dumnezeiesc poate fi si un tomberon plin. Credinta sa ai, ca restul vine de la sine!
Ma rugam si eu in tinerete. De gagici. Dupa ce am prins cum sta treaba, n-a mai fost nevoie de rugaciuni, a mers uns. Tu cind o sa te prinzi cum sta treaba cu Maria si Isus, ca sa termini cu rugatul? Sau esti ardelean si te prinzi greu?

142 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 21, 2008 4:38 am

Heruer

inger
Histrion a scris:Ema, marele si singurul tau pacat adevarat e ca tu chiar crezi in prostiile crestinismului. Isus ala al tau, e o inventie 100%. Pilat, da , e un personaj istoric.In schimb plodul ala scos dintr-o muiere nefecundata,n-a existat nici odata. Daca te face sa te simti bine, n-ai decit sa te rogi la o facatura sau la ceva real, la orice. La fel de sfint sau divin sau dumnezeiesc poate fi si un tomberon plin. Credinta sa ai, ca restul vine de la sine!
Ma rugam si eu in tinerete. De gagici. Dupa ce am prins cum sta treaba, n-a mai fost nevoie de rugaciuni, a mers uns. Tu cind o sa te prinzi cum sta treaba cu Maria si Isus, ca sa termini cu rugatul? Sau esti ardelean si te prinzi greu?
Complet fals, pentru ca esti nedocumentat. Citeste :
- "Isus Omul";
- "Isus din Apocalipsa";
- "Cartea pe care a scris-o Isus",
autoare dr. Barbara Thiering si vei vedea ca exista documente istorice care atesta existenta lui Isus, ca om si personaj istoric, dar nu te rangul si sorgintea celor prezentate in Biblie (adica nu in ipostaza de Fiu al Lui Dumnezeu - exclusivism biblic, pentru ca toti : oameni, ingeri, demoni, etc. etc. putem sa ne consideram si "copii" (in sensul de progenituri si nu rezultate xerox) ai unui Dumnezeu - si nu in ipostaza de mantuitor a cuiva, de ceva).

143 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 21, 2008 6:29 pm

Azazel

demon
Din nefericire pentru omenire ISUS nu a existat ,eu cred ca ar trebui sa recunostem geniul celui care l-a creat ca personaj,acela a fost intradevar un vizionar un geniu prin excelenta pacat ca a ramas un necunoscut
DUMNEZEU CREATORUL nu are nevoie sa-si rastigneasca propriul fiu
ca sa ne mintuiasca ,care mintuire de fapt ,suntem niste animale mai evoluiate in experimentele lui si atit.

144 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 21, 2008 7:12 pm

Anticristul

eliberat
Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS Ieri la 3:15 pm
Emanuel

-
Varsator Capra

*
* Localizare : IASI
* Data inscrierii : 24 Mai 2008
* Varsta : 29
*
*
* warn : http://i42.servimg.com/u/f42/11/82/22/32/011.png
*

hai sa iti citez eu aici proorocia Lui daniel care se refera exact la datarea nasterii Lui Mesia :

cap 9

" 24. saptezeci de saptamani sunt hotarate pentru poporul tau si pentru cetatea cea sfanta pana ce va trece faradelegea peste margini si se va pecetlui pacatul si se va ispasi nelegiuirea , pana ce dreptatea cea vesnica va veni , vedenia si proorocia se vor pecetlui si se va unge Sfantul Sfintilor .
25. sa stii si sa intelegi sa de la iesirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului si pana la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt sapte saptamani ; si din nou vor fi zidite pietele si zidul din afara , in vremuri de stramtoare .
26. Iar dupa cele saizeci si doua de saptamani , Cel-Uns va pieri fara sa se gaseasca vreo vina in El , iar poporul unui domn va veni si va darama cetatea si templu . Si sfarsitul cetatii va veni prin potopul maniei lui Dumnezeu si pana la capat va fi razboi - prapadul cel hotarat . "
..................................................................................
Emanuel,daca tot ai dat textul aici,eu n-o sa te contrazic.Am sa ti dau doar citeva puncte sa la analizezi.Daca 70 de saptamini sint 490 de ani,si dupa 7 saptamini de la decret apare Masiah.El mai traieste 483 de aniadica inca 62 de saptamini?Ai vazut ca scrie ;Pina la cirmuitorul(hanaghid)vor trece 7 saptamini.Ori el este stirpit dupa inca 62 .Cum i ti explici o asa lungime a vieti ?Referitor la saptamina a 70 a ar fi bine sa mai citesti odata versetul27 si sa lasi explicatiile care le ai primit prin viu grai.Daca vei deschide ovhi putin vei vedea dar daca vrei sa ramii orb ,e liberul tau arbitru.

145 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 21, 2008 8:33 pm

Histrion

vrajitor
Heruer a scris:
Histrion a scris:Ema, marele si singurul tau pacat adevarat e ca tu chiar crezi in prostiile crestinismului. Isus ala al tau, e o inventie 100%. Pilat, da , e un personaj istoric.In schimb plodul ala scos dintr-o muiere nefecundata,n-a existat nici odata. Daca te face sa te simti bine, n-ai decit sa te rogi la o facatura sau la ceva real, la orice. La fel de sfint sau divin sau dumnezeiesc poate fi si un tomberon plin. Credinta sa ai, ca restul vine de la sine!
Complet fals, pentru ca esti nedocumentat. Citeste :
- "Isus Omul";
- "Isus din Apocalipsa";
- "Cartea pe care a scris-o Isus",
autoare dr. Barbara Thiering si vei vedea ca exista documente istorice care atesta existenta lui Isus, ca om si personaj istoric, dar nu te rangul si sorgintea celor prezentate in Biblie (adica nu in ipostaza de Fiu al Lui Dumnezeu - exclusivism biblic, pentru ca toti : oameni, ingeri, demoni, etc. etc. putem sa ne consideram si "copii" (in sensul de progenituri si nu rezultate xerox) ai unui Dumnezeu - si nu in ipostaza de mantuitor a cuiva, de ceva).
Dupa ce ca am binevoit sa citesc biblia, ambele volume, in 3(trei limbi), ca sa ma prind si eu despre ce chiar au scris autorii, dupa ce ca i-am rugat pe diversi amici vorbitori de ebraica si pe un altul care invatase si arameica, sa-mi traduca pe romaneste din textul original, ca traducerile bisericesti sint rau pe linga el, dupa ce ca iar am avut curiozitati cetatenesti fata de o religie atit de majoritara in tara mea, Romania,si am descoperit ca despre Isus , ca individ care a existat in mod real , nu exista decit relatarile post -factum ale crestinilor si nimica nimicuta din contemporaneitatea sa imediata, te rog frumos, spune-mi tu in citeva fraze care sint argumentele stiintifice ale fatucii , ca zau, de prezumtiile si intrebarile retorice care tin loc de demonstratie a existetentei lui Isus, m-am saturat. Are fata ceva documente, arhive, oase , ceva concret despre Isus? Altceva decit in evangheliile prodomo?

146 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 22, 2008 5:10 am

Heruer

inger
Histrion a scris:...
Dupa ce ca am binevoit sa citesc biblia, ambele volume, in 3(trei limbi), ca sa ma prind si eu despre ce chiar au scris autorii, dupa ce ca i-am rugat pe diversi amici vorbitori de ebraica si pe un altul care invatase si arameica, sa-mi traduca pe romaneste din textul original, ca traducerile bisericesti sint rau pe linga el, dupa ce ca iar am avut curiozitati cetatenesti fata de o religie atit de majoritara in tara mea, Romania,si am descoperit ca despre Isus , ca individ care a existat in mod real , nu exista decit relatarile post -factum ale crestinilor si nimica nimicuta din contemporaneitatea sa imediata, te rog frumos, spune-mi tu in citeva fraze care sint argumentele stiintifice ale fatucii , ca zau, de prezumtiile si intrebarile retorice care tin loc de demonstratie a existetentei lui Isus, m-am saturat. Are fata ceva documente, arhive, oase , ceva concret despre Isus? Altceva decit in evangheliile prodomo?
Trecand peste apelativul fatuca, dr. Barbara Thiering este om de stiinta, arheolog si istoric, specialist in studierea manuscriselor de la Marea Moarta (Qumran). In cele 3 volume, analizeaza, d.p.d.v stiintific aceste manuscrise care atesta existenta lui Isus, a lui Ioan Botezatorul, etc. etc. Nu are nici o treaba cu dovedirea sau contestarea existentei Lui Dumnezeu (de care, de altfel, nu se ocupa deloc in aceste 3 carti). Ca o ironie a destinului, din ceea ce rezulta in urma analizei, Isus si Ioan Botezatorul nu au fost nici pe departe prieteni ci rivali politico-doctrinari, iar pe crucea din mijloc, de pe Golgota, nu se afla Isus, El ocupand una din crucile laterale.

P.S. fara suparare, daca vei continua sa folosesti expresii jignitoare (fondate sau nu) la adresa cuiva (membru sau subiect pe forum) te voi ignora ca forumist. Probabil ca nu va fi o "drama" pentru tine, dar, din nou, cu regret trebuie sa spun, nu suport mojiciile si marlanismele sub nici o forma si in nici o circumstanta.

P.S. la P.S. Pentru Admin, cu toata seriozitatea. Calitatea unui forum si a discutiilor intre oameni nu consta in libertatea de a fi libertin in exprimare, iar a avea spiritul liber nu inseamna, nici pe departe, a da frau liber reactiilor viscerale, folosind cuvinte si expresii care ar face si hartia sa roseasca. Este forumul tau si faci ce vrei cu el, dar, in egala masura, ca orice "bun" care se afla in proprietatea si grija cuiva, caracterizeaza si proprietarul.

147 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 22, 2008 8:57 am

anticrist , tu despici intentionat textul in doua ca sa poti interpreta tot dupa mintea ta ; dar nu trebuie nimic despicat , ci trebuie citit si inteles cum este si logic : caci cum ar putea ca acel Uns care este vestit de proorocii vechiului testament sa traiasca 62 de saptamani adica 434 de ani ? oricine ar fi Acel Mesia Adevarat El nu are cum sa traiasca 434 de ani ... deci textul nu trebui despicat ci trebuie inteles impreuna , adica : " sa stii si sa intelegi ca de la iesirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului si pana la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt sapte saptamani ; si din nou vor fi zidite pietele si zidul din afara , in vremuri de stramtoare .
26. Iar dupa cele saizeci si doua de saptamani , Cel-Uns va pieri fara sa se gaseasca vreo vina in El " , iar intelesul este acesta : la 7 saptamani ( 49 de ani ) dupa darea poruncii de rezidire a templului se va incepe propru-zis constructia lui ( si aceasta perioada s-a implinit intocmai in istorie , daca stii aceasta ) si dupa inca 62 de saptamani se va da la moarte Cel Uns - Cel Vestit fara sa aiba nici o vina , adica dupa 483 de ani de la darea poruncii , adica exact in anul 29 era noastra , adica exact in anul in care a murit si a inviat Hristos Iisus ...
deci in text , cuvintele " din nou vor fi zidite pietele si zidul din afara , in vremuri de stramtoare .
26. Iar " trebuie intelese ca si cum ar fi intr-o paranteza , astfel :

24. saptezeci de saptamani sunt hotarate pentru poporul tau si pentru cetatea cea sfanta pana ce va trece faradelegea peste margini si se va pecetlui pacatul si se va ispasi nelegiuirea , pana ce dreptatea cea vesnica va veni , vedenia si proorocia se vor pecetlui si se va unge Sfantul Sfintilor .
25. sa stii si sa intelegi sa de la iesirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului si pana la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt sapte saptamani ( ; si din nou vor fi zidite pietele si zidul din afara , in vremuri de stramtoare .
26. Iar ) dupa cele saizeci si doua de saptamani , Cel-Uns va pieri fara sa se gaseasca vreo vina in El , iar poporul unui domn va veni si va darama cetatea si templu . Si sfarsitul cetatii va veni prin potopul maniei lui Dumnezeu si pana la capat va fi razboi - prapadul cel hotarat . "

adica se intelege asa : " sa stii si sa intelegi sa de la iesirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului si pana la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt sapte saptamani ( pana ce se va incepe rezidirea propriu-zisa ) + saizeci si doua de saptamani ( care au mai ramas ) , dupa care Cel-Uns va pieri fara sa se gaseasca vreo vina in El " , deci adica in acest text s-a inserat ca o paranteza in care s-a spus ca de la darea poruncii de rezidire si pana la inceperea contructiei vor mai trece 7 saptamani adica 49 de ani ( dupa cum s-a si intamplat ) , dar de la darea poruncii si pana ce Cel Uns va fi starpit vor trece 69 de saptamani adica 483 de ani ...
apoi proorocia spune ca un domn strain va veni si va darama din nou templu : acesta a fost imparatul romanilor , care in anul 70 a daramat ierusalimul din nou ... este asa sau nu ?

148 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 22, 2008 4:04 pm

Anticristul

eliberat
Este mai frate exact asa cum tu spui.Adica cum Biblia spune.Ca de la darea porunci vor trece 7 saptamini pina la Hanaghidla care tu si inca citiva ii spuneti Masiah.Dar Biblia ii spune hanaghid si spune 7 saptamini.Si asa a fost.
Stii ce e acela Naghid?(conducator)Acum vezi cine a condus poporul din Babilon dupa darea porunci,si vei intelege imediat ca Daniel nu vorbeste crestinilor ci evreilor care erau in robie.El le zspune ce are sa se intimple ca sa stie ce trebuie sa faca.Si imparatul roman Titus nu ti se pare ca a implinit versetul 27 punct cu punct?
Daca vei intelege ca Hanaghid si cu u sul de dupa 62 de saptamini nu sint una si aceeasi persoana ,mai putem sta de vorba.Sa stii insa ca eu nu citesc biblia numai in romaneste.sai sa mai stii ca sint si diferente de traducere.Daca vrei pot sa ti ofer vre o 30-40care sint mai esentiale.

149 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 24, 2008 7:59 pm

chiar si daca nu ar fi fost aceeasi persoana , dupa cele 62 de saptamani trebuia sa piara Cel Uns fara sa aiba vreo vina , ceea ce nu s-a intamplat , caci in afara de Iisus Hristos nu a mai fost nimeni la iudei in miile de ani care au trecut care sa fie Mesia ... ori , in 62 de saptamani trebuia ca Cel Uns sa apara adica in 434 de ani , ceea ce nu s-a intamplat ... deci prin urmare si aceasta proorociese aplica de minune Lui Iisus Hristos pe Care voi L-ati rastignit si ca sa nu fit dati de rusine acuma tot incercati sa strecurati minciuni ... treaba voastra , e problema vostra , caci e asa cum a zis si Mantuitorul despre voi : tot sangele nevinovat care s-a scurs de la Abel pana la Zaharia va veni asupra poporului vostru ... si iata consecinta : de 2000 de ani nu ati mai avut nici un prooroc si ati fost parasiti de Dumnezeu sa fiti calcati in picioare de neamuri ... caci de cand sa rupt catapeteasca din templul vostru acuma 2000 de ani nu mai sunteti poporul ales al Lui Dumnezeu ...
Doamne ajuta ...

150 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Oct 25, 2008 1:27 am

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:chiar si daca nu ar fi fost aceeasi persoana , dupa cele 62 de saptamani trebuia sa piara Cel Uns fara sa aiba vreo vina , ceea ce nu s-a intamplat , caci in afara de Iisus Hristos nu a mai fost nimeni la iudei in miile de ani care au trecut care sa fie Mesia ... ori , in 62 de saptamani trebuia ca Cel Uns sa apara adica in 434 de ani , ceea ce nu s-a intamplat ... deci prin urmare si aceasta proorociese aplica de minune Lui Iisus Hristos pe Care voi L-ati rastignit si ca sa nu fit dati de rusine acuma tot incercati sa strecurati minciuni ... treaba voastra , e problema vostra , caci e asa cum a zis si Mantuitorul despre voi : tot sangele nevinovat care s-a scurs de la Abel pana la Zaharia va veni asupra poporului vostru ... si iata consecinta : de 2000 de ani nu ati mai avut nici un prooroc si ati fost parasiti de Dumnezeu sa fiti calcati in picioare de neamuri ... caci de cand sa rupt catapeteasca din templul vostru acuma 2000 de ani nu mai sunteti poporul ales al Lui Dumnezeu ...
Doamne ajuta ...

Domnul meu, un tata poate sa-si dezmosteneasca copiii firesti, dar nu poate sa le anuleze certicatul de nastere. Si chiar daca l-ar anula, tot copiii lui raman! Si acest tata, despre care vorbim, chiar daca a murit, a inviat dupa trei zile. Fiind viu, poate oricand sa-si ierte copiii firesti si sa dezmosteneasca puiul de cuc ce troneaza mandru pe locul cuvenit fiului firesc, convins ca nu se va clatina niciodata!
Pe de alta parte, acelasi Israel, este sotia Domnului preinchipuita de femeia prinsa in preacurvie si adusa in fata lui Isus, ca sa fie judecata. Stii ce a spus atunci Domnul si Stapanul nostru: "cine se crede fara de pacat, sa arunce primul piatra"!
Te crezi fara de pacat, domnule Emanuel, de indraznesti sa arunci cu pietre in Sotia Domnului? Aduti aminte de Cantarea Cantarilor si de ce scrie acolo. Cum si-a gasit Domnul iubita? Plina de sange, pentru ca se indepartase de El? Da, dar a reprimit-o inapoi, la demnitatea ei dintai!
Domnia ta esti unul din cei care umple de sange pe Sotia Domnului, aruncand cu pietre in Ea! Caieste-te, ca Stapanul Domniei tale a proorocit dinainte ca o va primi inapoi!!!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 6 din 15]

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum