Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 15]

26 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 06, 2008 9:16 am

daca cineva ma intreaba ceva despre credinta ortodoxa eu ii raspund , dar sa discut in contradictoriu despre credinta sau altceva eu consider asta pacat ... deci ...
Doamne ajuta ...

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 06, 2008 7:53 pm

Anticristul

eliberat
Dar crezi ca Isus a fost ortodox?
Dar crestin deoarece nuanta a fost?

28 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 07, 2008 4:27 am

Heruer

inger
Emanuel a scris:daca cineva ma intreaba ceva despre credinta ortodoxa eu ii raspund , dar sa discut in contradictoriu despre credinta sau altceva eu consider asta pacat ... deci ...
Doamne ajuta ...
Intre credintele crestine, cea ortodoxa are un statut aparte, privilegiat ? Daca da, de ce ? (Unele fete bisericesti si unii enoriasi sustin ca aceasta - ortodoxia - este adevarata credinta, pastratoare a crestinismului de dinainte de schisma in catolicism si ortodoxism)

29 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 07, 2008 10:49 am

ortodoxia este , dupa cum arata si numele , trairea permanenta a Lui Dumnezeu sau in Dumnezeu , in harul Lui sau in poruncile lui , in porunca iubirii dumnezeiesti ... adica , este asa cum ati spus in paranteza ca se afirma : ortodoxia este acea credinta care este de pe vremea apostolica ...
dovada cea mai cuprinzatoare a acestui fapt , este insasi rugaciunea Lui Iisus , sau ISIHASMUL , traditia isihasta , pe care o are numai ortodoxia ... caci catolicismul ca si protestantismul se reduc la niste organizatii de binefacere in numele Lui Iisus , dupa cum si ei insisi propovaduiesc ... cred ca acest lucru este prea evident pentru toata lumea si nu este nevoie de mai multe explicatii ; nu cred ca un cunoscator al crestinismului poate sa afirme ca catolicismul si protestantismul face ceva mai mult decat binefacere sociala in numele lui Iisus ... e drept , catolicismul are mai multa rugaciune decat protestantismul , dar se reduce totusi la acelasi lucru : actiune mai mult exterioara , sociala si nu prea trateaza ei problema indumnezeirii omului ; cel mult catolicismul o trateaza intr-un fel , dar gresit , tot intr-un fel imaginativ , sentimental , deci exterior ; ori indumnezeirea omului nu se face dupa modelul caderii lui adam , prin imaginatie sau ganduri sau concepte ; niciodata gandurile , sentimentele , conceptele sau imaginatiile nu vor aduce cuiva indumnezeirea , inteleasa ca o stare reala si absolut permanenta de pace , iubire si bucurie , fericire interioara ... ; indumnezeirea este tocmai opusul : depasirea prin harul lui Dumnezeu a tuturor acestor limitari exterioare ... asta se face numai prin rugaciune neincetata , prin trairea permanenta a Lui Dumnezeu in inima ta ; asa spune si Iisus : Imparatia lui Dumnezeu este in inima omului ... deci , cum spuneam , singura credinta care trateaza problema indumnezeirii omului dupa invatatura lui Iisus este ortodoxia , prin traditia isihasta , care este in esenta trairea Lui Dumnezeu ... oare invatatura Lui Iisus se reduce la actiuni sociale , la partea Martei , sau de fapt aduce ceva esentialmente nou : indumnezeirea omului ...
ce poate sa fie mai inalt decat trairea permanenta a lui Dumnezeu , rugaciunea neincetata ? Iisus a adus porunca iubirii de Dumnezeu si de aproapele , nu numai actiuni sociale ... diferenta dintre catolicism si protestantism nu este una de esenta , caci in mod esential , ambele sunt cazute din har ... ca unii se supun unui singur om , altii fac ce ii taie pe fiecare capul , asta este oricum o greseala din punct de vedere esential ... caci esenta este aceea pe care a pus-o si Iisus : iubirea de Dumnezeu , de aproapele si de vrajmasi ... aceasta este Piatra de temelie a Bisericii ... nu a spus Iisus asta in convorbirea cu Nicodim ?
ori trairea lui Dumnezeu permanenta este numai in ortodoxia prin traditia rugaciunii neincetate ... Dumnezeu este Lumina nesfarsita si iubire nesfarsita , nu este o iubire sentimentala exterioara , si nici imaginatie meditativa ...
indrazneste cineva sa asemene porunca iubirii de vrajmasi a lui Iisus cu inchizitia infailibilului papa ? sau poate sa asemene cineva porunca iubirii de Dumnezeu cu un Tatal nostru spus de protestanti in bisericile lor intr-o anumita zi ? atunci porunca " neincetat va rugati " nu este adevarata iubire de Dumnezeu ?
pentru mine nici nu mai este nevoie de alte " dovezi " ca sa imi dau seama care este adevarata credinta : esentialul a fost deja spus ... restul discutiilor " teologice " este discutie omeneasca ...
traditia isihasta nu inlatura cu totul sentimentele , gandirea , conceptele , imaginatiile , faptele , dar le da adevarata intrebuintare a lor , prin faptul ca nu mai sunt luate ca scop in sine ; scopul ramane mereu acelasi : trairea lui Dumnezeu in iubirea dumnezeiasca prin rugaciunea neincetata ...

30 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 07, 2008 11:08 am

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:nu se teme nici de Dumnezeu , frate ... de ce s-ar teme cineva de Dumnezeu ?

Pentru ca "inceputul intelepciunii este teama de Dumnezeu".

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

31 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 07, 2008 11:47 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:Cred ca acest topic, nu e nici pe departe un topic si nu are ce cauta pe forum.
Este un exercitiu de copy-paste al lui Emanuel, lipsit complet de decenta minima care obliga la precizarea sursei (aduce a Parintele Cleopa, dar n-am avut rabdarea sa-mi pierd timpul cititnd km de postare, fara cap, fara coada si fara sens.
Pe un blog treaca mearga, dar pe forum ... ???
Unde ajungem daca fiecare isi pune in plan sa posteze cartea lui preferata ... ?
Libertatea de exprimare e una si abuzul de permisivitate si rabdare a forumustilor este alta.

Cel mai elocvent exemplu este inceputul topicului :
"pai in timpul zilei trebuie spusa rugaciunea lui Iisus ..."

De ce sa nu aiba ce cauta?

Este si aceasta o forma de credinta. Noi nu avem decat de castigat prin faptul ca iese la lumina si putem invata despre modurile ei de manifestare.

32 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 07, 2008 1:18 pm

a spus cineva odata ca Dumnezeu uraste pacatul ... insa Dumnezeu nu uraste pacatul ci numai il ignora ... Dumnezeu constata existenta pacatului , dar nu il uraste ci il ignora , adica nu ii da atentie ; a da atentie pacatului inseamna a-l hrani , a-i da apa la moara ... dar Dumnezeu este iubire si nu uraste niciodata , nici pe pacatosi , nici macar pacatul ...
ce fel de Dumnezeu este Acela care uraste ? cine uraste se teme de ceva , are frica , adica este nedesavarsit ; ori Dumnezeu nu are de ce sa se teama nici de pacatosi , nici de pacat , caci pacatul nu are nici o putere asupra Lui , caci El este iubire ...
intelepciunea are un inceput : " frica de Dumnezeu " , dar finalul intelepciunii este iubirea de Dumnezeu , iar iubirea scoate afara frica ... nu este desavarsit in iubire acela care se teme inca de Dumnezeu ; cat inca te mai temi de El nu poti inca sa ii zici Avva , adica Taticule , cum ii zicea Hristos ... in acest sens , cine inca se mai teme de Dumnezeu vede in mod stramb realitatea , chiar daca si aceasta este un inceput de intelepciune , dar intelepciunea intreaga o are cineva numai atunci cand Il vede pe Dumnezeu asa cum este El in realitate : BUN ; Dumnezeu este iubire si in El nu este intuneric ; El nu poate sa urasca nimic din ceea ce exista ...
zicand acestea , eu nu doresc sa conving pe cineva de adevarul ortodoxiei , ci vreau sa prezint numai ceea ce afirma ortodoxia chiar si daca nimeni nu va citi ceea ce am scris ; scopul ortodocsului nu este sa fie crezut ci numai sa isi exprime si in fapta si in cuvant si in ganduri iubirea de Dumnezeu si de aproapele ... ortodocsul nu isi pune in discutie credinta ca la piata , caci credinta ortodoxa este ( din punctul ortodocsului de vedere ) insasi Adevarul ... iar Adevarul nu se discuta , Adevarul este o Persoana , Persoana divina , si nu se cunoaste prin discutie ci numai prin rugaciune si experiere , prin traire ... cine numai discuta din afara ortodoxia nu va ajunge sa o cunoasca niciodata in mod real , ci numai isi va face niste pareri gresite despre ea ... Adevarul ortodoxiei se simte numai prin curatirea de patimi si trairea relatiei personale cu Dumnezeu in rugaciune neincetata ...
si ce fel de relatie de iubire este aceea cand tu te temi de persoana iubita ? desigur una imperfecta ; cand iubesti cu adevarat ai incredere absoluta in persoana iubita ... iar cand omul ajunge sa isi puna cu adevarat toata increderea in Dumnezeu nu mai are de ce sa se teama ; deci finalul intelepciunii este iubirea pe care a propovaduit-o Hristos ...

33 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 08, 2008 8:03 am

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:
intelepciunea are un inceput : " frica de Dumnezeu " , dar finalul intelepciunii este iubirea de Dumnezeu , iar iubirea scoate afara frica ... nu este desavarsit in iubire acela care se teme inca de Dumnezeu ; c
harhar

Iertat sa-mi fie ca te intreb, domnul meu, dar ai ajuns la finalul acestei intelepciuni si stii ca a disparut frica de Dumnezeu?

34 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 08, 2008 8:55 am

Histrion

vrajitor
Emanuelo, fata draga,explica-mi si mie in doua vorbe, titlul topicului : ce e aia "lupta duhovniceasca"? Dar, te rog, nu posta un cerceaf de texte neinteligibile, zi si tu in 2 vorbe.

35 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 08, 2008 9:24 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
De ce sa nu aiba ce cauta?

Este si aceasta o forma de credinta. Noi nu avem decat de castigat prin faptul ca iese la lumina si putem invata despre modurile ei de manifestare.
Ai dreptate.
Fiind insa o masura in toate (cum spune latinul), excesul de credinta, ca si consumul excesiv de zahar, sare si grasimi, precum si de alcool si tutun, nu dauneaza, oare, grav sanatatii ? Sad

36 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 08, 2008 9:57 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris: Ai dreptate.
Fiind insa o masura in toate (cum spune latinul), excesul de credinta, ca si consumul excesiv de zahar, sare si grasimi, precum si de alcool si tutun, nu dauneaza, oare, grav sanatatii ? Sad

Ba da, dauneaza grav sanatatii celui care face acest exces. In primul rand, dauneaza grav sanatatii mintale a celui care face acest exces. Si, a te certa cu unul care are mintea "deranjata" de la excesul de credinta, inseamna sa fii copil la minte si tu. Poti doar sa il asculti si sa vezi daca se poate face ceva. In plus, poti sa inveti cum sa nu faci si tu la fel!
Orice lucru rau are si o parte buna.

37 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 08, 2008 10:21 am

la intrebarea voastra , raspund si eu tot cu o intrebare : oare dragostea de Dumnezeu poate sa dauneze cuiva cu ceva ? oare de la Dumnezeu poate sa ne vina ceva rau sau daunator ? daca da , atunci de ce rele se face vinovat Dumnezeu ? ce daruri daunatoare ne-a daruit El pana acum ?

apoi , da , ajungand la finalul acelei intelepciuni dumnezeiesti dispare frica ; ramane numai frica de a cadea din iubirea Lui Dumnezeu , dar frica de Dumnezeu dispare cu totul ... pentru ca atunci cand omul ajunge cu adevarat intelept , adica ajunge la finalul intelepciunii care vine de la Dumnezeu , ajunge sa Il cunoasca pe Dumnezeu ca si Iubire infinita , si deci orice motiv de a se mai teme de Acest Dumnezeu dispare ... caci numai un Dumnezeu razbunator sau rautacios poate insufla frica , dar Dumnezeul iubirii nesfarsite cum este Hristos , nu are de ce sa insufle frica ... si in relatiile cu persoanele omenesti este la fel : daca cineva ti se pare rau iti inspira frica ; dar cand ajungi sa cunosti mai bine acea persoana si ajungi sa vezi ca ea este permanent iubitoare dispare frica ... deci una est frica de a cadea din iubirea Lui Dumnezeu si altceva este frica de Dumnezeu ...

lupta duhovniceasca inseamna mestesugul ignorarii gandurilor rele sau pacatoase ; gandurile rele sunt de trei feluri :
- ganduri de bucurie sau placere tulbure
- ganduri de judecare exagerata
- gaduri de cunoastere falsa despre Dumnezeu

si in final as mai pune o intrebare esentiala : ce este fericirea ? poate sa fie fericit un om care considera ca Dumnezeu este rau ? raspunsul meu este ca fericirea este ce a zis si Hristos : " aceasta este viata vesnica-fericirea , sa te cunoasca pe Tine Adevaratul Dumnezeu si pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis " , adica fericirea este de fapt sa cunosti ca Dumnezeu este iubire nesfarsita si sa ramai in iubirea Lui ...

38 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 08, 2008 10:29 am

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:

apoi , da , ajungand la finalul acelei intelepciuni dumnezeiesti dispare frica ; ramane numai frica de a cadea din iubirea Lui Dumnezeu

Dispare frica...dar ramane frica!
Ambigua exprimare, domnule Emanuel. Ca si cum te-ai stradui sa introduci intr-un program doua instructiuni contrare: ori o faci din prostie, ori din rea vointa caci, la sfarsit, vei termina calculatorul!
In privinta oamenilor, astfel de notiuni contrare introduse in mintea lor de copii...ii innebuneste!
Sa fii iertat, domnule Emanuel, caci cred ca nu stii ce faci.

39 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 09, 2008 7:36 pm

Anticristul

eliberat
Daca fericirea este sa cunosti pe singurul Dumnezeu adevarat,la ce mai e nevoie sa cunosti si pe Isus?
Sa te intristezi dupa aia ca nu stii unde sa-l pui?Intre oameni sau dumnezei?

40 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 4:20 am

Heruer

inger
Anticristul a scris:Daca fericirea este sa cunosti pe singurul Dumnezeu adevarat,la ce mai e nevoie sa cunosti si pe Isus?
Sa te intristezi dupa aia ca nu stii unde sa-l pui?Intre oameni sau dumnezei?
Si de unde ai "garantia" ca este singurul si cel adevarat ?

41 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 8:56 am

dar aceasta garantie se obtine cu ratiunea omeneasca sau cu altceva ?
oamenii de stiinta cu ratiunea omeneasca nici nu cred in Dumnezeu , de unde se vede clar ca ratiunea stiintifica si credinta nu sunt acelasi lucru ...
dupa mine singurul Dumnezeu adevarat nu se descopera cu ratiunea stiintifica , deoarece aceasta vrea sa verifice totul prin experimente de laborator ; si cum va putea vreodata cineva sa faca un experiment de laborator prin care sa ateste existenta lui Dumnezeu ? sa Il aduca oare sub microscop pe Dumnezeu si sa Il studieze ? sau poate sa face ceva reactii chimice cu Dumnezeu ca sa vada in ce categorie este El : acid , baza etc . ...
de aceea as vrea sa va intreb pe voi ce inseamna pentru voi " garantie " in chestiunea descoperirii Dumnezeului adevarat ...
pentru mine " garantia " adevaratului Dumnezeu nu se descopera prin ratiune stiintifica , ci prin credinta ; ori credinta pura , fara urme de neincredere si fara urme de lipsa de speranta , aceasta credinta de copil as putea spune , credinta curata , fara prejudecati omenesti , imi spune un singur lucru : Dumnezeu trebuie sa fie perfect din toate punctele de vedere , adica , cu alte cuvinte , trebuie sa fie iubirea suprema , infinita , fara nici o urma de rautate sau intuneric ...
ori , dupa mine , acest Dumnezeu ni l-a descoperit Domnul Iisus Hristos ; nu ne-a descoperit El un Dumnezeu infinit iubitor care S-a jertfit pe Sine pentru mantuirea fapturii Sale ? si de ce Iisus nu ar putea sa fie Dumnezeu intrupat , adica si om si Dumnezeu ? pentru oarecare ratiuni stiintifice ? dar am mai spus ca Dumnezeu nu se descopera cu stiinta ... pentru mine stiinta omeneasca nu are ce cauta in descoperirea lui Dumnezeu , deoarece Acesta se descopera numai cu credinta , cu speranta ... care este adevaratul dumnezeu ? Iisus sau stiinta ? Dumnezeul iubirii infinite sau ratiunea omeneasca care pana acuma a decimat omenirea prin razboaie si alte rautati ?
sau poate dumnezeul vechiului testament este adevaratul dumnezeu ? un dumnezeu razbunator , un dumnezeu care indeamna oamenii la ura si violenta ? un dumneze care mereu promite mantuirea dar nu o da niciodata ? un dumnezeu caruia nu ii pasa de suferintele fapturii sale ? un dumnezeu care sterge unele pacate cu sange de tapi si alte animale ( ce chestie ?! dumnezeu sterge pacatele cu sange de tapi si de animale ! ce conceptie primitiva ! ) , dar care nu poate sa mantuiasca pe om niciodata ? sau un dumnezeu care mantuieste numai pe evrei , si pe acestia numai intr-un viitor mereu indepartat , si care mantuieste pe evrei in sensul ca ii aduce pe ei sa fie stapanitori ai acestei lumi , astfel ca restul neamurilor sa fie doar ca niste slugi fata de evrei ? acesta este adevaratul dumnezeu ? nu scrie in tora evreiasca ca restul neamurilor sunt ca si niste animale fata de evrei si evreii sunt singurii vrednici de mantuirea dumnezeiasca , mantuirea inteleasa numai ca o imparatie a evreilor pe pamant ? nu scrie in tora evreiasca ca daca un evreu a gasit un lucru apartinand unui om de alt neam nu are nici o obligatie de a inapoia lucrul respectiv ? nu scrie in tora evreiasca ca evreul poate sa ia de la oamenii de alte neamuri si pamanturi si orice alt lucru , fara sa se considere aceasta furt , ca si cum toate lucrurile de pe pamant apartin numai evreilor ? da ! in tora evreiasca scriu toate aceste lucruri ... sau nu scrie tot acolo ca evreii trebuie sa iubeasca numai pe evrei , iar pe neamuri trebuie sa le urasca ? nu scrie ca neamurile , slugi ale evreilor fiind , pot sa patimeasca de la evrei orice fel de rautate , fara sa se considere aceasta un pacat al evreilor ? ba da ... oare acest dumnezeu , al torei iudaice , este adevaratul dumnezeu ?
eu nu voi crede asemenea gogomanii in vecii vecilor ... rusine sa le fie acelor evrei care pot sa gandeasca asemenea josnicii despre fratii lor de alte neamuri ...
de aceea Iisus a adus porunca noua : iubirea fata de toti oamenii , indiferent de rasa , neam sau limba etc ... iar pentru ca a adus aceasta noua porunca a iubirii , evreii L-au rastignit , nevoind ei a accepta sa fie considerati egali cu toti ceilalti oameni ... de aceea si Dumnezeu i-a lepadat pe ei , si asa vor fi pana vor constientiza ca adevarul este iubirea si nu ura si inaltarea de sine fata de altii ... acesti 2000 de ani de risipire a evreilor printre neamuri , a avut rolul de a-i smeri , caci ei pe neamuri le-au judecat si le-au considerat inferioare pana acolo incat L-au rastignit si pe Dumnezeu Care S-a umilit pe Sine venind la ei sa le descopere adevarul despre iubire ... de aceea au si fost evreii lasati sa fie calcati in picioare de neamuri , caci ei s-au considerat mai presus decat toate neamurile de pe pamant pana acolo incat L-au rastignit pe Dumnezeu ...
si in ce consta mantuirea daca nu in iubirea fata de toti ?
asta este o intrebare simpla , si nu are nevoie de dovezi stiintifice ...

42 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 9:14 am

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris: de aceea as vrea sa va intreb pe voi ce inseamna pentru voi " garantie " in chestiunea descoperirii Dumnezeului adevarat ...
pentru mine " garantia " adevaratului Dumnezeu nu se descopera prin ratiune stiintifica , ci prin credinta ; ori credinta pura , fara urme de neincredere si fara urme de lipsa de speranta , aceasta credinta de copil as putea spune , credinta curata , fara prejudecati omenesti , imi spune un singur lucru : Dumnezeu trebuie sa fie perfect din toate punctele de vedere , adica , cu alte cuvinte , trebuie sa fie iubirea suprema , infinita , fara nici o urma de rautate sau intuneric ...

Stimate domnule, credinta in lucrurile care nu se vad, este acea credinta pe care o au oamenii de stiinta in existenta atomului, care nu se vede cu ochiul liber, dar se poate vedea cu ochiul ratiunii si nu este nicidecum credinta copiilor in existenta Albei ca Zapada si a celor sapte pitici, pentru simplul motiv ca i-au vazut poza in cartea aratata de bunica sau bunicul!
Si Dumnezeu este cel ce este, adica bun cand isi desface mana si avem de toate din abundenta, sau teribil cand isi strange mana si mor copiii si vitele de foame si de sete.
Domnia ta insa nu mai esti copil, decat la minte ca, desi vezi pe Dumnezeu, adica bradul, ii confunzi fructele cu beteala si beculetele si globuletele de Craciun!
Sa fii fericit, ca de-asta ti-a facut Dumnezeu pom de Craciun, sa te bucuri de El dupa mintea domniei tale.
Si recunosc ca si eu sunt la fel, doar ca globuletele mele au alta culoare, mai in ton cu copacul, ca am mai crescut "duhovniceste" si am inceput sa fac diferenta intre negustoasele conuri de brad si dulcile bomboane de pom...

43 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 9:30 am

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris: ... de aceea au si fost evreii lasati sa fie calcati in picioare de neamuri , caci ei s-au considerat mai presus decat toate neamurile de pe pamant pana acolo incat L-au rastignit pe Dumnezeu ...
si in ce consta mantuirea daca nu in iubirea fata de toti ?
asta este o intrebare simpla , si nu are nevoie de dovezi stiintifice ...

Draga domnule, apostolul Pavel, in Evanghelie, a spus ca Dumnezeu este cel care a impietrit inima iudeilor. Domnia ta afirmi ca iudeii sunt cei care s-au considerat, de la sine(!), mai presus de celelalte neamuri. Drept urmare, domnia ta vorbesti in mod contrar vorbirii apostolului Pavel. Apostolul Pavel, apostolul neamurilor, adica si al domniei tale, ti-a spus deci sa nu-i consideri pe evrei vinovati, ci sa-i multumesti lui Dumnezeu pentru ca le-a impietrit inima, ca sa poti si domnia ta sa te supui lui Yahwe!!!
Vorbind contrar lui Pavel, vorbesti impotriva lui Isus, domnul si stapanul lui si al Domniei tale, deasemeni. Vorbind impotriva lui Isus, esti un antihrist, unul din nenumaratii antihristi!
Datoria mea era sa-ti spun unde gresesti, datoria domniei tale este sa judeci ce ti-am spus si sa consideri ca Dumnezeu ti-a iertat acum toate datoriile dar, daca vei mai striga fie si impotriva unui singur om, evreu sau neevreu, sa-ti dea datoria pe care crezi ca ti-o datoreaza, in speta sa-ti dea evreii intaietate ca prim cunoscator al lui Mesia, datoria domniei tale va fi sa-ti suporti pedeapsa. Pana la ultimul banut, adica pana ce si ultimul evreu va intra in Imparatia lui Dumnezeu!
Da intaietatea si respectul cuvenit radacinii care te tine, domnule!

44 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 10:18 am

Histrion

vrajitor
Saul a plecat spre Damasc cu o trebusoara de ordine publica. Sa-i capaceasca pe zurbagii de acolo, dupa ce razolvase aceeasi treaba in Ierusalim. Pe drum l-a lovit insolatia urmata de deliruri halucinatorii, vizuale si auditive. Atunci si acolo i s-a declansat schizofrenia :ziua, in amiaza mare, intr-o lumina stralucitoare, i s-a parut ca il vede pe Iisus Hristos, zicandu-i: "Saule, Saule, de ce Ma prigonesti? Iar el a zis: Cine esti, Doamne? Si Domnul a zis: Eu sunt Iisus, pe care tu Il prigonesti" (Fapte 9, 4-5). Astazi, ar fi fost dus la un psihiatru si ar fi fost tratat cu pastile. Din nefericire, si pentru el si pentru restul lumii, psihiatria nu exista pe atunci. Asa ca , odata ajuns la Damasc, a intrat pe mina unui popa, Anania, care, fericit ca i-a cazut in plasa un nebun de rang inalt, l-a botezat iute-iute si l-a transformat in instrumentul de propaganda religioasa "Pavel, apostolul". Nefericite religiile care au ca precepte deliruri de bolnav mintal!

45 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 10:39 am

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:Saul a plecat spre Damasc cu o trebusoara de ordine publica. Sa-i capaceasca pe zurbagii de acolo, dupa ce razolvase aceeasi treaba in Ierusalim. Pe drum l-a lovit insolatia urmata de deliruri halucinatorii, vizuale si auditive. Atunci si acolo i s-a declansat schizofrenia :ziua, in amiaza mare, intr-o lumina stralucitoare, i s-a parut ca il vede pe Iisus Hristos, zicandu-i: "Saule, Saule, de ce Ma prigonesti? Iar el a zis: Cine esti, Doamne? Si Domnul a zis: Eu sunt Iisus, pe care tu Il prigonesti" (Fapte 9, 4-5). Astazi, ar fi fost dus la un psihiatru si ar fi fost tratat cu pastile. Din nefericire, si pentru el si pentru restul lumii, psihiatria nu exista pe atunci. Asa ca , odata ajuns la Damasc, a intrat pe mina unui popa, Anania, care, fericit ca i-a cazut in plasa un nebun de rang inalt, l-a botezat iute-iute si l-a transformat in instrumentul de propaganda religioasa "Pavel, apostolul". Nefericite religiile care au ca precepte deliruri de bolnav mintal!

Si nebunul acesta a ajuns in fata judecatorilor si a imparatilor lumii si i-a innebunit si pe ei. I-a innebunit de asa natura, incat a creat un nou Dumnezeu si o intreaga religie. Aceasta religie ti-a innebunit mosii si stramosii, bunicii, strabuncii si poate parintii. Unii din ei au innebunit asa de tare, incat nu au mai vrut sa munceasca Duminica si ...astazi duminica este zi libera. Unii au innebunit asa de tare incat nu au mai vrut sa puna mana pe arme si...astazi armata nu mai este obligatorie. Si lumea s-a umplut de nebuni, in spitale, in administratie, in scoli, in orice conducere. La o mie de ani de cand a inceput sa propavaduiasca nebunul Saul, alias Pavel, nebunia a atins cote maxime si s-au nascut doi copiii monstri: razboiul sfant si Inchizitia, napalmul si rugul de lemne ca iaz de foc ispasitor. Si au continuat sa se inmulteasca nebunia pe pamant si, nu a trecut a doua mie de ani si s-a nascut al copil monstru al acestor nebuni: nazismul si cu iazul lui de foc ispasitor: crematoriile. Imediat dupa acest copil si din acelasi pantec, s-a nascut un copil mai teribil ca primul: focul bombei atomice (culmea, tot doi "copilasi" au fost la inceput).
Dar lumea nu s-a potolit, ci a innebunit si mai tare, manata de nebunia lui Pavel, si a continuat sa alerge nebuneste, manata de nebunia lui Pavel, si a aparut...revolutia industriala, cu trenuri, masini, avioane de tot felul, sateliti geostationari, navete spatiale, computere samd, samd, samd.
Bietul Pavel, nici nu stia el ce va naste nebunia lui!
Ai dreptate, monser, nebun sadea Pavel asta! Si a mai umplut si lumea de nebuni ca el! Daca nu-ti place lumea aparuta de dupa el, plina de nebuni ca el, iti sugerez ca, imediat ce se inventeaza calatoria in viitor si in lumi paralele, sa-ti alegi ca loc de resedinta o lumea in care nu s-a auzit niciodata de invatatura lui Pavel, adica lumea de acum doua mii de ani, de fapt de acum cinci mii de ani, ca nebunia lui Pavel de acum doua mii de ani s-a nascut din nebunia lui Moise de acum cinci mii de ani, iar nebunia lui Moise s-a nascut din alta nebunie, din Mesopotamia de acum sapte mii de ani si...cred ca as putea continua!
Ca sa fii sigur ca nu vei mai avea de a face cu nebunia lui Saul din Tars, iti sugerez sa faci cerere de emigrare pe...Planeta Maimutelor. Dar tot nu sunt sigur ca ai sa scapi de Pavel si de nebunia lui!
Sa ai o zi buna!

46 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 12:09 pm

Histrion

vrajitor
Saul-Pavel a murit intr-o inchisoare din Roma, unde a ajuns imediat dupa ce a incercat sa-si imprastie delirul prin oras ,n-a innebunit nici un judecator si imparat (pe atunci, la Roma era Nero, care isi avea propria nebunie). De sabat (ziua libera) ai auzit? Exista deja demult. Nebunia lui Saul a fost folosita ca pretext politic de "imparatii si judecatorii lumii", la sute de ani dupa moartea lui , cind a devenit o parte a doctrinei crestine oficializate. E treaba ta sa crezi ca orice religie poate fi si altceva decit politica pura. Cit despre parintii, bunicii si strabunicii mei, afla ca nu i-a prins nici nebunia lui Saul, nici halucinatia lui Moise, nici impostura lui Mahomed. 1000 de ani de irationalitate crestina asta a adus nebunia lui Saul. De inlocuire a cunoasterii cu religia. Fara ea, te plimbai deja , ca turist sau ca locuitor, pe alte planete, iar Newton ar fi avut lucrari de fizica cuantica, nu de mecanica sau de calcul diferential, pe care il descoperise si folosise deja ... Arhimede! Sa fi tu sanatos si sa te simti bine ca pastrator al unei mentalitati primitive si tribale. Ramii cu traditiile tale religioase, eu ramin cu ale mele rationale.

47 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 5:48 pm

Heruer

inger
Histrion, crezi ca exista intamplare (in sensul de ceva neprevazut de nimeni) ? Eu cred ca nu. Religiile au aparut cu un scop foarte bine definit, declansate si stimulate de entitati inteligente si au avut o "materie prima" aleasa cu grija. Este adevarat religia, prin institutionalizarea ei, in speta crestinismul si apoi islamismul au adus multa nefericire si au stopat evolutia omenirii. Credinta in iubire, frumos si bine, fara nici un fel de atribuire (lui Dumnezeu, lui Isus) nu poate sa fie decat benefica, dar "se prinde al naibii de greu" de specia asta a noastra.

48 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 6:06 pm

Artistu

demon
Heruer a scris: Credinta in iubire, frumos si bine, fara nici un fel de atribuire (lui Dumnezeu, lui Isus) nu poate sa fie decat benefica, dar "se prinde al naibii de greu" de specia asta a noastra.

Omul este egoist, asa ca se prinde greu pentru ca vrea ceva in schimb pentru iubire.

49 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 6:10 pm

nu are rost sa raspund si sa discut cu cei care au postat mai sus ci spun asta vorbind cu Hristos Dumnezeu :
multumesc Dumnezeului iubirii infinite Care nu doreste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu si Care in vecii vecilor nu a impietrit si nu impietreste pe nimeni , ci primeste pe oricine prin credinta in Iisus Hristos Domnul nostru , atat pe pacatosii dintre neamuri cat si pe cei dintre evrei ; multumescu-Ti tie Doamne pentru miile de evrei pocaiti dupa indreptarul pocaintei celei adevarate ortodoxe si care au dat impietrirea satanica care au mostenit-o de la adam si nu de la Dumnezeul iubirii nesfarsite , pe pocainta , si s-au mantuit in aceste doua milenii care s-au scurs prin credinta in Iisus Hristos ... multumescu-Ti Tie Doamne Iisuse Hristoase pentru toti apostolii si miile de sfinti care au fost tot evrei ca si Tine , iubitorule de oameni ... ma intreb : oare de ce S-a intrupat Domnul Iisus Hristos tocmai din evrei , si de ce a avut apostoli numai dintre evrei si a propovaduit numai la evrei ? desigur , motivul a fost ca sa arate evreilor ca nu El a impietrit inima evreilor ci doreste mantuirea lor si a tuturor oamenilor la fel de mult , caci El ii iubeste la fel de mult pe absolut toti oamenii ... dar desigur , iubirea nu forteaza pe nimeni : cine nu vrea sa se pocaiasca nu are decat sa traiasca ca diavolul : in afara iubirii lui Hristos Dumnezeu , adica nu are decat sa fie nefericit , departe de Dumnezeu ...
si inca ceva : multumescu-Ti Tie Doamne pentru crestini , noul isreael , care nu se trag din evrei , ci din Dumnezeu , din Tine Doamne Iisuse Hristoase , fiind nascuti de sus prin scump sangele Tau ...
la ora actuala , pentru nepocainta si impietrirea lor mandra , evreii sunt poporul cel mai parasit de Dumnezeu , pentru ca ei mai au asupra lor , blestemul cu care ei insisi s-au autoblestemat : " sangele lui asupra noastra si asupra copiilor nostri " ...
Hristos nu mantuieste cu forta , insa : " pe cine vine la Mine nu il voi da afara " ...

50 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Vin Oct 10, 2008 8:13 pm

Histrion

vrajitor
Emanuelle ( frumos nume de film ti-ai ales, cheers ) ai nota 10 la antisemitism! Daca ar mai trai, Hitler ti-ar pune cu minuta lui Crucea de Fier in piept!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 15]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum