Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 12 din 15]

276 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 28, 2008 8:40 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:hai ca te las , nu te mai stresez ... ma duc sa ma rog Lui Iisus ...
bye bye ...

Rugaciuni placute la prietenul tau! EVIL kisses1

277 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 5:34 am

LaVey-ule, daca ma parasesti pentru Emanuel, sa stii ca o patesti cu mine! fryingpan

Vezi profilul utilizatorului

278 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 5:55 am

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:pai eu oricum mananc Trupul Lui si beau Sangele Lui ca sa am viata vesnica ... nu am nevoie sa mi-L dai tu friptura ...
.........................................
Esti canibal?Cine va minca singe sau carne cu singe va muri negresit.Asa este scris.

279 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:00 am

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:hai ca te las , nu te mai stresez ... ma duc sa ma rog Lui Iisus ...
bye bye ...
............................................
De ce nu asculti de Isus ,daca-l iubesti?Isus a spus ca lui Dumnezeu sa te inchini si numai lui sa i slujesti.Isus nu a cerut nimic pentru el.Stia el de ce.

280 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:02 am

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris: .........................................
Esti canibal?Cine va minca singe sau carne cu singe va muri negresit.Asa este scris.

Asta e si ideea: sa moara!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

281 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:49 am

pai uite care-i treaba ... painea si vinul pe care le mananca crestinii sunt paine si vin , nu se transforma ad literam in carne si sange ; insa prin sfintirea lor , painea si vinul devin absolut nestricacioase ca si Trupul si Sangele Dmnului Iisus , caci ele intra intr-o legatura de comuniune harica cu Trupul si Sangele Mantuitorului ... adica paine si vinul devin pentru noi icoana Trupului si Sangelui Domnului Care este in cer de-a dreapta Tatalui ... ele devin icoana Trupului si Sangelui si noi mancand painea si vinul , in mod nevazut ne impartasim de Trupul si Sangele Domnului ... nu inseamna aceasta ca mancam trup si sange de om ad literam , ci inseamna ca intram intr-o comuniune harica deplina cu Trupul si Sangele Cele nestricacioase ale Domnului ; caci painea si vinul prin sfintire intra intr-o comuniune harica deplina cu Trupul si Sangele Mantuitorului , iar noi mancandu-le pe acestea ( painea si vinul ) intram si noi in acea comuniune harica deplina cu Trupul si Sangele Mantuitorului ... caci odata ce Mantuitorul nu mai este pe pamant , noi nu mai avem posibilitatea sa ne mai atingem de El ; si stim ca minunile si vindecarile ( si cele sufletesti nu numai cele trupesti ) se faceau prin atingerea de El ... dar acuma nu mai este posibil sa ne mai atingem de El ( fiind El in cer ) decat numai prin sfanta Impartasanie ... deci painea si vinul intra in acea comuniune sfanta , si noi mancand painea si vinul intram si noi in comuniune harica , in atingere cu Trupul si Sangele Mantuitorului ... de aceea sfanta Impartasanie ne aduce sfintenie ... deci noi nu mancam ad literam carne si sange de om , caci aceasta ar fi pacat , cum si scriptura zice , ci prin impartasire , intram numai in comuniunea deplina , harica , cu Trupul si Sangele Mantuitorului , ceea ce nu este canibalism ... este o mancare metaforica a Trupului si Sangelui Mantuitorului , nu ad literam ... deci , observ , ca singura voastra greseala , a evreilor , este aceea ca interpretati ad literam scriptura si nu aveti puterea sa o interpretati metaforic ; insa Dumnezeu nu este putere lumeasca , si bani , sau litere cum credeti voi , ci El este Lumina cereasca netrupeasca , Care se vede cu ochii sufletului si nu cu simturile trupesti ... deci uitati-va mai mult cu simturile sufletesti si lasati judecarea literei , caci litera nu mantuieste pe nimeni , ci mantuirea vine de la duh , de la metafora , de la simbol , de la vedere a ceea ce este nevazut pentru ochii trupesti ...
deci noi nu mancam trup si sange de om , ci mancam paine si vin nestricacioase , si prin aceasta intram in comuniunea harica deplina cu Trupul si Sangele Mantuitorului , ceea ce nu este pacat ci din contra este spre mantuirea noastra ... poate cineva sa spuna ca este pacat a manca paine si vin nestricacioase ? eu nu cred ... dar mancandu-le pe acestea intram in comuniune ( atingere ) cu Trupul si sangele Mantuitorului , si primim sfintenia lor in noi ... deci daca se spune ca noi mancam trupul si Sangele Mantuitorului , asta se spune in mod metaforic , nu ad literam , caci noi nu suntem canibali ...

282 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:51 am

am mai spus odata ca este adevarat ca trebuie numai Lui Dumnezeu sa i te inchini , dar Iisus este Dumnezeu ... aia e ... incepi sa ma obosesti cu ideile tale fixiste ...

283 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:52 am

sincer sa fiu , ii compatimesc pe cei ce vad numai litere peste tot , ei nu Il pot vedea cu ochii sufletului pe Dumnezeu care este Duh ...

284 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:56 am

intristarea pentru oameni nu este o intristare de judecare ci de mila ; eu nu cer pentru altii lucruri pe care ei insisi nu vor sa le ceara ...

intristarea este o compatimire a celor care sufera si recunoasc aceasta ci simt nevoia de mantuire ...

trebui sa facem pace intre diferitele concepte care sunt in mintea noastra ; de exemplu sa facem pace intre : ura-dragoste , post-lacomie , bucurie-intristare etc. etc. ...

nu trebuie sa ne gandim ca intre toate acestea exista respingere si ura , caci altfel vom cadea in respingere si ura ; eu nu spun ca postul de exemplu uraste pe lacomie ( pe omul lacom ) etc. ...

fericiti facatorii de pace ca aceia fii Lui Dumnezeu se vor chema ...

285 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 8:55 am

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:pai uite care-i treaba ... painea si vinul pe care le mananca crestinii sunt paine si vin , nu se transforma ad literam in carne si sange ; insa prin sfintirea lor , painea si vinul devin absolut nestricacioase ca si Trupul si Sangele Dmnului Iisus , caci ele intra intr-o legatura de comuniune harica cu Trupul si Sangele Mantuitorului ... adica paine si vinul devin pentru noi icoana Trupului si Sangelui Domnului Care este in cer de-a dreapta Tatalui ... ele devin icoana Trupului si Sangelui si noi mancand painea si vinul , in mod nevazut ne impartasim de Trupul si Sangele Domnului ... nu inseamna aceasta ca mancam trup si sange de om ad literam , ci inseamna ca intram intr-o comuniune harica deplina cu Trupul si Sangele Cele nestricacioase ale Domnului ; caci painea si vinul prin sfintire intra intr-o comuniune harica deplina cu Trupul si Sangele Mantuitorului , iar noi mancandu-le pe acestea ( painea si vinul ) intram si noi in acea comuniune harica deplina cu Trupul si Sangele Mantuitorului ... caci odata ce Mantuitorul nu mai este pe pamant , noi nu mai avem posibilitatea sa ne mai atingem de El ; si stim ca minunile si vindecarile ( si cele sufletesti nu numai cele trupesti ) se faceau prin atingerea de El ... dar acuma nu mai este posibil sa ne mai atingem de El ( fiind El in cer ) decat numai prin sfanta Impartasanie ... deci painea si vinul intra in acea comuniune sfanta , si noi mancand painea si vinul intram si noi in comuniune harica , in atingere cu Trupul si Sangele Mantuitorului ... de aceea sfanta Impartasanie ne aduce sfintenie ... deci noi nu mancam ad literam carne si sange de om , caci aceasta ar fi pacat , cum si scriptura zice , ci prin impartasire , intram numai in comuniunea deplina , harica , cu Trupul si Sangele Mantuitorului , ceea ce nu este canibalism ... este o mancare metaforica a Trupului si Sangelui Mantuitorului , nu ad literam ... deci , observ , ca singura voastra greseala , a evreilor , este aceea ca interpretati ad literam scriptura si nu aveti puterea sa o interpretati metaforic ; insa Dumnezeu nu este putere lumeasca , si bani , sau litere cum credeti voi , ci El este Lumina cereasca netrupeasca , Care se vede cu ochii sufletului si nu cu simturile trupesti ... deci uitati-va mai mult cu simturile sufletesti si lasati judecarea literei , caci litera nu mantuieste pe nimeni , ci mantuirea vine de la duh , de la metafora , de la simbol , de la vedere a ceea ce este nevazut pentru ochii trupesti ...
deci noi nu mancam trup si sange de om , ci mancam paine si vin nestricacioase , si prin aceasta intram in comuniunea harica deplina cu Trupul si Sangele Mantuitorului , ceea ce nu este pacat ci din contra este spre mantuirea noastra ... poate cineva sa spuna ca este pacat a manca paine si vin nestricacioase ? eu nu cred ... dar mancandu-le pe acestea intram in comuniune ( atingere ) cu Trupul si sangele Mantuitorului , si primim sfintenia lor in noi ... deci daca se spune ca noi mancam trupul si Sangele Mantuitorului , asta se spune in mod metaforic , nu ad literam , caci noi nu suntem canibali ...

..........................................
Mai studiaza putin tainele liturghiei.Apoi vei vedea ca preotul transforma direct ,pinea si vinul in trup si singe.E drept ca nu exista mai mare speculatie decit asta,si nici canibalism mai finut .

286 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 9:10 am

ai vazut vreodata la sfanta liturghie sa manance crestinii carne si sange ???
eu nu cred ...
eu am vazut ca mananca numai paine si vin ...

287 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 9:14 am

daca vrei sa te bucuri mai mult de un anumit lucru , ranunta mai intai la el ...

288 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 9:23 am

Anticristul

eliberat
Pai mai inainte spuneai ca poti vedea si cu ochi sufletului.Asculta ce spune preotul si decide in consecinta daca esti sau nu canibal.

289 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 10:08 am

pai tocmai aia este ca preotiul se refera la vederea sufleteasca nu la cea trupeasca , si deci este ceva metaforic , si deci nu sunt canibal ...
canibalii mananca trupuri de oameni ... ai vazut tu crestini sa manance trupuri de oameni ?

PS : la vey-ule , daca mai ai draci da-mi si mie , ca eu am ramas in pana si nu mai pot impunge ...

290 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 12:00 pm

Histrion

vrajitor
Pinea si vinul = carnea si singele = unirea spirituala pe cale digestiva. Adica sa inteleg ca Isus intra in trupul crediciosului impartasit pe gura si iese pe fund?

291 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 2:08 pm

histrioane histrioane ...

292 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 2:27 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:Pinea si vinul = carnea si singele = unirea spirituala pe cale digestiva. Adica sa inteleg ca Isus intra in trupul crediciosului impartasit pe gura si iese pe fund?

Da, mare adevar ai grait.

293 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:14 pm

Histrion

vrajitor
Emanuel a scris:histrioane histrioane ...
Emanuele, emanuele, zi tu daca nu e asa cum zic eu, unde incepe, cit dureaza si unde se termina(daca se termina) sfintenia cuminecaturii? In mina preotului? In gura credinciosului? Sau in esofag?Stomac? Intestin subtire? Colon? Anus? WC-u? Canalizare? Instalatia de compost sau decantare? Ce zic preasfintii parinti in chestiunea asta? Sau nu zic nimic?

294 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:22 pm

Anticristul

eliberat
Daca mai mergeai doi pasi inainte ,ajungeai cu compostul pe ogor si de acolo la semanatul griului si iar rasarit si crescut.Sa vezi ce teorie o sa ti scoata acuma Emanuel.Legata bineinteles de moartea iubitului sau.

295 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 29, 2008 6:27 pm

Histrion

vrajitor
Oricum, sfintenia iese sau nu pe fund? Si ce iese e tot sfinta cuminecatura, nu? Mi-ar placea sa vad un raspuns documentat, cu citate din teologi, sfinti parinti, scripturi, asa cum da Emanuel la toate subiectele crestine.

296 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 30, 2008 3:10 pm

am ajuns la offtopice ... Crying or Very sad

297 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 30, 2008 4:17 pm

Simah

djin
Hristioane vezi ca ma fac eu crestin si cu mine nu merge cu cioara vopsita si cu intrbari la smecherie in genul:care galeata?''

298 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 30, 2008 8:18 pm

Vizitato

Vizitator
Simah a scris:Hristioane vezi ca ma fac eu crestin

Da' tu ce esti? Smile

299 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 30, 2008 8:21 pm

Simah

djin
Anton_LaVey a scris:
Simah a scris:Hristioane vezi ca ma fac eu crestin

Da' tu ce esti? Smile

am fost budist candva,dar acum m-am plictisit de asta si oscilez intre iudaism si crestinism!

300 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Joi Oct 30, 2008 8:35 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:Oricum, sfintenia iese sau nu pe fund? Si ce iese e tot sfinta cuminecatura, nu? Mi-ar placea sa vad un raspuns documentat, cu citate din teologi, sfinti parinti, scripturi, asa cum da Emanuel la toate subiectele crestine.

Am spus deja ceva mai sus ca mare adevar ai grait cu asocierea respectiva: adica, asa cum painea intra in gura, din gura in stomac si din stomac in intestine, unde partea ei hranitoare intra in sangele respectivului om iar partea nehranitoare sau in surplus este eliminata, sub forma de materii urat mirositoare, in hazna, intocmai la fel se intampla si cu invatatura lui Isus, ca intra in creier prin urechi, partea ei hranitoare ramane si hraneste creierul, facandu-l sa creasca in complexitate si eficienta, iar partea nehranitoare sau in exces este eliminata prin gura sau prin comportamentele adoptate de respectivul!
Si tot asa cum exista mare diferenta intre painea bagata in gura si "painea" care iese pe fund, tot la fel este mare diferenta intre "painea" cu care ne hraneste Isus, adica invatatura lui, originala, nealterata, si "painea" care iese din gurile unor crestini si care nu poate fi asemuita decat cu ceea ce arunca omul in hazna!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 12 din 15]

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum