Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 14 din 15]

326 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Noi 01, 2008 6:38 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:daca iubesc pe toti in timpul zilei , noaptea am multa dragoste de rugaciune , si imi vine sa ma rog cu orele , pana termin toata cartea de rugaciune ... si simt harul ca imi ia mitea si o duce la cele ceresti fara greutate ... nici nu mai simt nevoia sa ma mai duc la biserica ca sa simt ajutor in rugaciune , caci ajutorul vine direct de la Iisus ...
..........................................
Emanuele ,tu nu ai putea cobori cu picioarele putin mai pe pamint?

Vezi profilul utilizatorului

327 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Noi 01, 2008 6:54 pm

ba da pot ...

328 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Noi 01, 2008 6:55 pm

acuma de ex. stau cu picioarele pe fotoliu ... e bine asa sau sa le pun jos ?

329 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Noi 01, 2008 7:05 pm

Anticristul

eliberat
E bine asa ,dar sa ti cobori si mintea la acelasi nivel.

330 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Noi 01, 2008 7:12 pm

pai mintea mea nu e in burta sau in picoare , e in cap , deci normal ca e mai sus de picioare ... cum sa o cobor in picioare ? tu t-ai coborat vreodata mintea in piciioare ?

331 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Sam Noi 01, 2008 7:45 pm

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:pai mintea mea nu e in burta sau in picoare , e in cap , deci normal ca e mai sus de picioare ... cum sa o cobor in picioare ? tu t-ai coborat vreodata mintea in piciioare ?

Voia sa iti zica ca sa iti revii la realitate!!!!! Sa NU mai crezi in fictiune si sa fii realist! Realul e AICI nu in Iad sau mai stiu io ce norisor....

332 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 6:56 am

Simah

djin
D-le Emanuel nu amspus ca esti eretic, ci eretic sadea!Respectand antiteza daca blestemi nu mai esti crestin!Conform crestinismului nici arhanghelul Mihil cand se certa cu diavolul pt trupul cuiva(te las sa afli singur despre ce este vorba,ca de, studiezi mai demult crestinimul,sau chiar te pretinzi practicant)nu a indraznit sa-l blesteme nici pe diavol, ci a zis doar: ,,Sa te certe pe tine Domnul!''
Asa ca, crestinismul ,,a la Emanuel'' este erezie sadea!

333 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 10:32 am

Tudorel666

eliberat
Simah a scris:D-le Emanuel nu amspus ca esti eretic, ci eretic sadea!Respectand antiteza daca blestemi nu mai esti crestin!Conform crestinismului nici arhanghelul Mihil cand se certa cu diavolul pt trupul cuiva(te las sa afli singur despre ce este vorba,ca de, studiezi mai demult crestinimul,sau chiar te pretinzi practicant)nu a indraznit sa-l blesteme nici pe diavol, ci a zis doar: ,,Sa te certe pe tine Domnul!''
Asa ca, crestinismul ,,a la Emanuel'' este erezie sadea!

Crestinismul a fost erezie de la inceput. Mie imi place insa asa...

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

334 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 12:41 pm

Simah

djin
la postarile d-tale nu voi raspunde in nici un fel;le voi ignora!

335 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 1:15 pm

in crestinism ai voie , ba chiar esti obligat sa blestemi , dar numai in anumite situatii : atunci cand si Dumnezeu blesteama ... sfintii parinti au blestemat in aceste situatii , si nu au fost neaparat preoti ... pot sa iti dau exemple de la sfintii parinti care blestema in anumite situatii , ca sa vezi ca crestinismul nu este o religie prosteasca : blestemul este obligatoriu in anumite situatii , violenta faptica sau verbala este interzisa ; adica nu ai voie sa injuri , sa lovesti pe altii , sa urasti etc ... da ai voie sa blestemi in situatiile necesare ...

336 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 1:25 pm

Simah

djin
Ia mergi d-ta la duhovnicul pe care il ai si vezi cam ce canon iti da pt blestem!

337 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 2:26 pm

am spus : nu toate blestemele sunt pacate ...
cine crede ca toate blestemele sunt pacate se contrazice cu sfintii parinti si pace nu poate avea , ci va fi mereu tulburat de parerea proprie in care s-a increzut ...

338 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 3:09 pm

sfintii apar umai acolo unde oamenii din biserica sunt uniti ; unde relatia credincioas duhovnic este puternica ...

339 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Dum Noi 02, 2008 3:20 pm

daca noi , ortodocsii care postam pe aceste forumuri am fi mult mai uniti intre noi si am pune ca temelie a vietii naostre duhovnicesti iubirea si intelegerea reciproca dintre noi ( dupa cum insasi porunca Domnului ne cere ) am avea fiecare dintre noi mult mai mare putere impotriva pacatului si nici nu am mai fi atata de batjocura si rasul lumii , care ne vede ca pe niste fiinte slabe din cauza ca suntem singuri si neuniti ... am constitui cu adevarat un zid de baraj impotriva pcatului lumii , dar asa cum suntem noi , nu suntem nici o forta din cauza ca luptam individual ...
deci cea mai mare realizare a noastra a ortodocsilor din ziua de azi , zile in care si Domnul a proorocit ca dragostea multora se va raci dar se va mantui cel ce va rabda , deci cea mai mare realizare a noatra ar fi sa nu mai fim atata de dezbinati ci sa ne iubim mult mai mult ... sa punem ca si criteriu de baza sa nu ne mai contrazicem reciproc initial , iar apoi , cand vom mai primi putere , sa cautam sa sporim cat mai mult simtamantul dragostei dintre noi ... si sa ne rugam fiecare pentru ceilalti cu toata dragostea ...

340 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Noi 03, 2008 12:27 pm

daca nu ne putem ruga cu cuvintele din carti sa ne rugam cu cuvintele noastre : " Doamne vezi neputinta mea " ...

rugaciunea continua izvoraste din simtirea profunda a neputintei proprii , caci cine vrea sa se roage numai din voia proprie bolboroseste cuvinte ... rugaciunea este darul Celui Preainalt si adevarul despre noi insine ...

341 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Noi 03, 2008 6:03 pm

Simah

djin
Da' ce Dumnezeu nu vede neputinta mea daca nu ma rog eu?Fii sigur ca o vede cu varf si indesat,pt ca o striga prajitorii de broscoi!

342 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Noi 03, 2008 6:54 pm

Anticristul

eliberat
Dupa ce te rogi o mie de cuvinte ,ce urmeaza dupa aia ce e?

343 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Noi 03, 2008 7:09 pm

pai esenta nu este ca Dumnezeu sa imi vda neputinta ci eu sa o vad ; caci eu trebuie sa ma mantuiesc nu El , eu am nevoie de ajutor nu El ...

344 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Noi 03, 2008 7:13 pm

Anticristul

eliberat
Dumnezeu stie mai bine decit tine ,de ce ai nevoie,ca ti a dat miini pe cind tu nu stiai nimic sitoate cele trebuincioase.Daca ti-ar lipsi ceva ,ce ai putea face?

345 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Noi 03, 2008 7:14 pm

Simah

djin
Si daca o vad eu ce hasna am!Are nevoie Dumnezeu de neputinta mea?pai toti oamenii sunt neputinciosi in fata mortii,dar nu scapa nimeni de ea,cu toate ca toti stim ca suntem neputinciosi in fata mortii!

346 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Noi 04, 2008 7:33 am

eu nu ma refer la neputinta in fata mortii , ci in fata pacatului ... nu are Dumnezeu sa vada neputinta noastra caci oricum o stie , ci noi avem nevoie sa ne vedem neputinta ca astfel sa ne smerim si sa cerem ajutor de la El ; caci nu va cere ajutor decat acela care simte ca are nevoie ... deci a te ruga fara sa simti aceasta nevoie este o simpla bolborosire ; adevarata rugaciune izvoraste numai atunci cand omul isi simte neputinta si simte nevoia de Dumnezeu ... insa daca crede ca poate face totul singur , este inselat si nu va reusi nimic din pricina mandriei lui ...

347 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Noi 04, 2008 5:31 pm

Anticristul

eliberat
e este pacatul Emanuel?Caracterizeaza -mi te rog unde incepe si unde se termina legislatia crestina.

348 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Noi 04, 2008 6:29 pm

interesant ... tocmai despre asta vroiam sa vorbesc in seara asta cand am deschis netu' ...
ce este pacatul ? pai pacatul este absenta dragostei fata de Dumnezeu si fata de oameni - definitie generala , dar foarte folositoare celor care au ajuns la cunoastere ... alta definitie generala : pacat este tot ceea ce este peste masura ...
altfel spus , ortodoxia nu are nici un principiu fundamental ( fa cutare sau cutare ) , nu ! pricipiul fundamental este iubirea , dar ce este iubirea ? iubirea este excluderea oricarui principiu , caci in momentul in care te conduci dupa un oarecare principiu limitativ ( conceptual ) , nu mai poti sa vezi persoana celui care sta langa tine , devii incapabil de iubire ... caci sfintii parinti au spus ca toate gandurile sunt inselaciune , omul se poate rataci prin orice notiune sau gand pe care il poate gandi mintea omeneasca ... de ce ? pentru ca orice gand , imaginatie sau concept , este limitata ( este ceva limitat ) si orice este limitat , pentru faptul ca are limite , are si anumite circumstante in care este potrivit a se face ( adica trebuie facut numai in anumite situatii ) ; deci daca sunt depasite acele circumstante ( adica daca se face acel lucru in alte situatii decat acelea care ii sunt potrivite ) se ajunge inevitabil la inselaciune ... deci , dupa sfintii parinti , nu exista nici un gand oarecare sau concept , sau principiu fundamental care sa poata prin sine insusi sa ne salveze de la orice inselaciune ; nu exista nimic pe lumea asta care sa ne garanteze prin sine insusi ca nu mai putem cadea in inselare , caci orice lucru sau gand daca il exageram vom fi inselati ... deci iubirea adevarata este absenta oricaror ganduri sau concepte fundamentale limitative ... harul dumnezeiesc este deci absenta inselaciunii sau pacatului , iar pacatul este atunci cand vrem sa luam un gand sau concept sau imagine ca fiind fundamentul activitatilor noastre interioare sau exterioare ...
unii zic de exemplu : este bine sa fim realisti ! bine bine , dar ce este atunci realismul ? caci observ ca in conceptia lor realismul este numai ceea ce vad cu ochii si aud cu urechile , in general ce sesizeaza cu simturile : inselaciune ! ... de ce ? pai ei insisi cred in lucruri pe care nu le vad de multe ori ; de exemplu cred ca au minte , dar mintea nu se simte cu simturile trupesti ; sau cred in lucruri care sunt la departare si nu se simt cu simturile , dar ei le cred ca exista : de unde au ei siguranta ca universul care este dincolo de simturile lor mai exista , odata ce ei nu au nici o dovada despre aceasta ? deci realismul nu este sa crezi numai ceea ce simti cu simturile trupesti , ci si anumite lucruri ( nu orice ) care au fost observate de altii , sau care chiar daca nu sunt observate de nimeni , totusi exista consecinta vizibile ale existentei lor ...

349 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Noi 04, 2008 7:45 pm

Anticristul

eliberat
Te ai scremut tare mult ca sa spui nimic.Daca taceai era mult mai mult.
Iata tu spui ca pacat este tot ceea ce este peste masura .Dar masura este ceva limitatdeci sa fie cu masura este pacat .Dupa explicatia ta. Mai concentreza te poate scoti ceva mai consistent ,mai cu miez.

350 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Noi 04, 2008 8:13 pm

saracu' de tine ; n-ai inteles nimic din ce ti-am spus , dar e simplu : pacat este ceea ce este peste masura , bine este ceea ce este cu masura adica ceea ce respecta masura care se cuvine ... unde am spus eu ca este pacat ceea ce este limitat , caci absolut totul din lumea asta este limitat ... am spus ca pacat este atunci cand se depaseste masura care trebuie la fiecare lucru , caci fiecare lucru avand limite are si o masura deci are si niste situatii in care este bine de aplicat ( in afara caror situatii devine pacat ) ... simplu !

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 14 din 15]

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum