Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 15]

76 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 9:31 am

deci cum spuneam , m-am eliberat cu ajutorul lui Dumnezeu de gandul lacomiei ... bun ... cand ma ridic de la masa incep sa imi fac rugaciune de dupa masa , insa constat cu mirare alt lucru : m-am asezat la masa fara sa ma rog ; opa ! alt gand pacatos care s-a strecurat fara sa imi dau seama deloc ; doar in general imi fac rugaciunile de inainte si de dupa masa ; cum de nu am observat acuma ca nu am mai facut aceasta ? hmm , imi vine un gand luminos : " desigur , cand am intrat in casa am primit acel gand " luminos " - mananca ! , si imediat m-am repezit la masa , chiar daca totusi am luat aghiazma " ... al ciu gand credeti ca era acela care mi-a spus de cum am intrat in casa " mananca " ; oare nu al mamei mele ? sau cumva si alte duhuri care impreuna lucreaza cu mama mea si care tot impul se invart ca mustele in jurul persoanelor care iubesc pacatul ? deci iata cat de mincinoase sunt gandurile diavolesti !!! diavolul se preface si in ganduri de lumina , doar doar de ne-ar face sa pacatuim cumva ... " deci trebuie pe viitor mai multa atentie si la acest fel de ganduri " , imi spun ... bun ... ma duc la calculator si il deschid ; dar imi aduc aminte ca , cand eram la biserica dimineata , ma gandeam : " cand ajung acasa mai fac si rugaciunile de dimineata " si simteam in mine dragostea de a ma ruga ... insa acuma vad ca nu mai am in mine acea dragoste , ba mai mult , m-am asezat la calculator fara nici un chef de rugaciune , fara sa ma mai gandesc macar la aceasta ... " lasa , sa mai scriu ceva si dupa aia fac rugaciunile " , spun eu ... bine ... si scriu ... sper ca dupa ce termin de scris sa ma tin de cuvant ... asa ne facem noi ortodocsii pacate peste pacate si Il intristam pe Hristos , uitam de El si de iubirea Lui pentru noi ...
fratilor !!! " prietenia cu lumea este vrajmasie cu Dumnezeu ! " a spus apostolul iubirii de Dumnezeu si de aproapele ... infricosator , nu ? sa luam aminte deci ce facem , ca sa nu ne pierdem si noi sufletele cum are obiceiul lumea sa faca ...
discernamant si iarasi discernamant ne trebuie noua ortodocsilor care traim in vremurile aceste apocaliptice , caci adesea avem de a face cu duhuri foarte puternice ... si ce sa mai zic ? iata un adevar : majoritate " ortodocsilor " sunt de fapt pagani get-beget ...
astea sunt constatari nu judecari ... desigur , cine este priten cu lumea imi va spune ca am judecat lumea , caci din perpectiva lui pacatoasa evident ca asa si pare ... insa constatarea adevarului nu este judecare ci este mantuirea sufletelor noastre , de care sa dea Dumnezeu sa nu fim noi lipsiti in ziua Judecatii ...
altceva ? de exemplu incerc sa ma eliberez de gandul la mancare care mi l-a insuflat mama si nu reusesc ... ma chiunui , ma impotrivesc si totusi el e mai puternic decat mine ... ce inseamna aceasta ? desigur : in mine exista deja alte ganduri , mult mai subtile , care au intrat deja inauntrul meu si eu nu le-am observat , si care sunt tot de la vrajmasul ... stau si ma rog , gandindu-ma " oare ce ganduri am primit ? " si imediat se face lumina inauntrul meu , si vad in acea lumina ca o stare de fond sau nu stiu cum sa ii zic , a pus inceput sa puna stapanire pe mine de cand am iesit de la biserica ; iar aceasta stare este una de delasare si de racire a dragostei de rugaciune si de Dumnezeu ... aceasta stare de fond este trece neobservata de cei neexperimentati , insa fiind de la vrajmasul , produce inauntrul nostru catastrofe duhovnicesti : pierderea neobservata a harului care ne atrage spre rugaciune , racirea dragostei de Dumnezeu ... acesta stare de fond , face mintea noastra incapabila sa mai observe permanent ispitele vrajmasului , si unele mai subtile le lasa sa treaca de asemenea neobservate ... din aceste toate caderi incepe sa se lucreze in mintea noastra deja neputincioasa lupta cu gandurile pacatoase si tulburarea ... iata de ce , viata duhovniceasca presupune o atentie induhovnicita , caci cei care nu au aceasta atentie experimentata pot ajunge sa faca orice fel de pacate crezand ca slujesc lui Dumnezeu ... si asta se numeste inselare ... toti oamenii traiesc in inselare ...
sau de exemplu merg pe strada , si iata , strada este prea plina de femei imbracate curveste : ma uit pe strada si fara sa vreau observ ca mintea mea incepe sa priveasca curveste ? vede trupuri , nu mai vede duhovniceste lumea ! imediat incep sa lupt cu gandurile ; dar permanent observ un lucru : mintea este deja neputincioasa sa respinga gandurile total , si are loc o lupta , o impotrivire , deci tulburare ... de ce ? desigur , pentru ca , undeva , deja , in subconstient s-au strecurat alte ganduri pacatoase care isi fac lucrarea lor diavoleasca , robind mintea la pacat , sau cel putin , imi dau o tulburare : pot sa resping gandurile , dar in acelasi timp ma contrazic cu anumite ganduri care par sa zica " e normal ... ce tu nu doresti lucrurile astea ? toata lumea le doreste ... eu doresc lucrurile caci imi plac foarte mult ... lasa-ma in pace ca noi asa suntem " ... tot felul de ganduri de acestea ... bun , bun , ei ( ! ) asa sunt , corect , nu am nimic impotriva , dar de ce trebuie sa fiu si eu asa ? ce ! daca toata lumea este asa atuncea trebuie sa fiu si eu ? imi raspunde " noi asa suntem si tu esti ca noi , e normal " si iar incepe razboiul ; iar are putere satana asupra mea ... ma impotrivesc , dar apare gandul : " judec ? da acuma am inceput sa judec ... si asta este tot pacat " ... deci ce este de facut ? ori pacatuiesc ori pacatuiesc ... nu am nici o solutie ? desigur , este : sa nu ma mai contrazic cu gandurile , cu " aia " care sunt desfranati si care merg pe strada in fata mea , in spatele meu , si vad aceleasi lucruri ca si mine ... chestia este ca si pe strada exista o comunicare subconstienta de fond , la care iau si eu parte ... ori acea comunicare de fond nu este ca si in biserica , de rugaciune , ci una pacatoasa ... cei care merg alaturi de mine pe strada , fiind oameni nepocaiti , pacatuiesc cu gandul de buna voie , si aceasta stare se transmite si celorlalti la nivelul comunicarii suconstiente de fond ... deci eu cu acea comunicare de fond pacatoasa ma luptam , si normal ca , atata timp cat discutam cu ei in subconstientul meu , ori desfranam , ori ii judecam ... deci solutia asta este : sa nu mai comunicam cu cei de pe strada in subconstientele noastre , caci prin asta se strecoara pacatul inevitabil ... comunicam numai atuncea cand este fara de pacat si este necesar ... deci iarasi : discernamant si iarasi discernamant ... daca ma intreb cine mi-a strecurat gandul acela de desfranare vad urmatoarele : ori fata aia avea numeroase duhuri in jurul ei , duhuri de desfranare si care conlucrau cu gandurile ei ; acele duhuri sunt de fapt prietenii ei cu care ea desfraneaza ; ori , in alte situatii sunt , cum am spus , barbatii de pe strada care se uita la aia cu pacat ; pot sa fie desigur si femei care o lauda pe aia in gandurile lor , ca e frumoasa , ca e tanara si altele ... deci iata ce gandeste lumea ... unde sunt oare poruncile lui Hristos ? nu , adevarul este ca societatea in care traim nu este ortodoxa , ci este un pagana ... de multe ori viata oamenilor numiti ortodocsi nu este nici macar la nivelul decalogului vechiului testament ... deci atentie cum avem relatiile cu lumea ce ne inconjoara , caci suntem inconjurati de balauri ... caci daca ar vedea acei oameni ce balauri le insufla gandurile pacatului pe care ei il iubesc , sigur ar plange continuu zeci de ani ... dar asta este , si asa se face mantuirea noastra , a putinilor ortodocsi ...
alteori , intru in biserica si acolo ma ataca niste ganduri de desfranare ... de ce oare desfranare ? pentru ca desfranarea si judecarea sunt cel mai raspandite pacate in societate ; toata lumea desfraneaza si judeca continuu ; daca ai privi gandurile oamenilor , ei ori au ceva de judecat ori desfraneaza , ori gandesc cu patima la alte lucruri lumesti ; dar desfranarea este cel mai raspandit pacat ... un pacat aproape permanent ... permanent desfranati - neincetat va rugati : desfranarea este dumnezeul oamenilor , mai ales al tinerilor ... daca ii ataci in punctul asta ii atingi le dai lovitura cea mai mortala , ii omori ; fara desfranare ei nu pot sa traiasca , viata pentru ei este insasi desfranarea si distractia si rasul prostesc ... nu vedem asta permanent la televizor ? apropo , la tele nu e bine sa ne uitam deloc , nici la stiri ... e tot cu pacat ... sunt duhuri neobservate de multi , care zic ca tele si calculatorul sunt inofensive ... treaba lor ... deci cum ziceam si in biserica ; ma mir : oare fetele astea care sunt pe aici si vin permanent la biserica se pot ele gandi la asa ceva ? intr-adevar , cele mai multe nefiind inca desavarsite , nu pot inca sa anuleze cu totul gandurile pacatoase ... dar sa aiba in preajma lor asa niste duhuri , ca de cum ai privit prin biserica si dai cu privirea peste una imediat incep gandurile ; pai eu nu ma casatoresc deci nu ma intereseaza chestiile astea , nu am mancat mult , m-am rugat etc etc ... deci sa fie gandurile mele ? ma analizez si vad ca nu eu am gandit astea ... atunci inseamna ca sunt gandurile lor ... da ! pe ele le intereseaza maritisul si nefiind fara cugetare trupeasca pacatuiesc cu gandul ... caci numai 1 % dintre ortodocsii adevarati nu mai au cugetare trupesca deloc ; adica au ajuns la desavarsire si sfintenie ... si aceasta este inca numai inceputul sfinteniei , ceva foarte foarte jos ; sa nu creada cineva ca daca a biruit acest razboi total , este mare ; nu , este inca fooooooooooarte jos in comparatie cu Hristos si cu cei mai mari sfinti ... deci iata ca multi au cugetare trupeasca ... bine ... incerc sa imi mut atentia de la gandurile lor ; si ce observ ? nu pot ; aceeasi problema : ori le judec ori desfranez ... inseamna ca am inauntru alte ganduri care isi fac " lucrarea " ... ma gandesc " oare cu ce persoane m-am intalnit azi , ca sigur de la aia am luat gandurile astea " si imi aduc aminte ... acuma vad ca cutare sau cutare mi-a dat cutare gand foarte subtil si care acuma ma " lucreaza pe la spate " , adica neobservat , din launtrul meu ... deci iata ca din nou am de a face cu plasa aceea de duhuri care conlucreaza , si pentru ca nu realizez ce se ascunde in mine , de aia nu pot face fata razboiului ... ma smeresc si iata ca scap de razboi foarte usor ... a te smeri inseamna sa ignori gandurile raului ...

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 9:45 am

Histrion

vrajitor
Herietta a scris:
Histrion a scris:
Tudorel666 a scris:
Imi place sexul. Tie nu?
Hi! Hi! Hi! De la caz la caz! Oricum n-am absolut nimic impotriva sexului. Din partea mea, e la liber! Oricind, oricit, oricum!

Dar nu cu oricine, nu-i asa? Embarassed
E adevarat ca nu am specificat nici "cu cine " nici "cu ce" si nici "de ce".
Mai studiez biblia si va dau raspunsul cuviincios.

78 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 9:49 am

Histrion

vrajitor
Anton_LaVey a scris:
Emanuel a scris:pai cred ca aveti si dumneavoastra noul testament acasa ; cititi-l si veti vedea ca acolo scrie ... si mai scrie si in vechiul testament parca , acolo unde se prooroceste ca se va naste dintr-o fecioara ...

Si testamentele astea de unde pot sa le fac rost?
De la notarul impricinatilor. Dooar ca nu prea e clar care dintre notari e cel real. Papa zice ca el, patriarhii ailallti zic ca ei sint, Luther sustine ca el ar fi, etc. Alegerea e a dracului de grea. Loterie. Ghici care e notarul bun?

79 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 9:55 am

Histrion

vrajitor
Emanuelle, eu sint un adevarat ortodox, in sensul pur si cristalin al cuvintului, nu tu. Tu esti crestin-ortodox, te-ai ratacit de la adevarata ortodoxie.

80 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 10:01 am

sper ca nu va intristati de al meu ignore ... Very Happy

deci :

daca uneori ai anumite ganduri pacatoase dar nu poti scapa de ele si nici nu poti sa vezi ce anume alte ganduri mai subtile s-au strecurat inauntrul tau si care iti fac razboiul insupotabil , ia acele ganduri pacatoase pe care le vezi si plimbale oleaca inauntrul tau , izbestele oleaca de toti peretii ... caci daca le misti inauntrul tau cu mintea , imediat incep sa se vada de ce sunt ele legate din launtrul tau , imediat incep sa se vada ce relatii , pile , au ele inauntrul tau ... miscati mintea dintr-o parte in alta fara sa le dati atentie , sau misca-le si pe ele cu forta , ca asta nu le place ... si imediat se va vedea unauntrul tau ce anume legaturi au ele inauntru ; cu ce alte ganduri se leaga ele ... si cand le-ai vazut pilele , da-le afara cu tot cu pile , caci toate sunt de la vrajmasul fara indoiala ...

81 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 10:21 am

Histrion

vrajitor
Emanuel a scris:sper ca nu va intristati de al meu ignore ... Very Happy

deci :

daca uneori ai anumite ganduri pacatoase dar nu poti scapa de ele si nici nu poti sa vezi ce anume alte ganduri mai subtile s-au strecurat inauntrul tau si care iti fac razboiul insupotabil , ia acele ganduri pacatoase pe care le vezi si plimbale oleaca inauntrul tau , izbestele oleaca de toti peretii ... caci daca le misti inauntrul tau cu mintea , imediat incep sa se vada de ce sunt ele legate din launtrul tau , imediat incep sa se vada ce relatii , pile , au ele inauntrul tau ... miscati mintea dintr-o parte in alta fara sa le dati atentie , sau misca-le si pe ele cu forta , ca asta nu le place ... si imediat se va vedea unauntrul tau ce anume legaturi au ele inauntru ; cu ce alte ganduri se leaga ele ... si cand le-ai vazut pilele , da-le afara cu tot cu pile , caci toate sunt de la vrajmasul fara indoiala ...
Gindurile pacatoase sint doar gindurile impotriva firii. Cum sint gindurile tale legate de credinta. Ele sint cele mai pacatoase ginduri ale tale. Nu faci decit sa negi toat lucrarea aceluiasi dumne-zeu in care spui ca crezi.

82 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 10:29 am

va obositi degeaba ca eu nu dau nici o atentie la ce spuneti ... poate doar altii va dau atentie , insa de la mine , odata ce am vazut la ce nivel din punct de vedere duhovnicesc va aflati , nu aveti nici o atentie ...
in caz ca nu o sa va schimbati atitudinea fata de Dumnezeu in Sfanta Treime prin pocainta , asta este ultimul meu cuvant care vi-l adresez , si mai mult l-am spus din mila fata de dumnevoastra caci altfel nu va mai ziceam nimic ...

deci :

lumea este de la cel viclean ...

ea ne judeca permanent caci nu Il intelege pe Hristos ...

aceasta judecare planeaza asupra noastra ca o amenintare ... daca crezi prostia care o spune aceasta amenintare , ti se face frica si din firca se naste curiozitatea " ce gandesc oare cei care ma ameninta ; ce vor ei sa imi faca oare ? ' ; iar curiozitatea este o atentie la cei pacatosi care gandesc pacate , deci o atentie la pacate , si deci aceasta curiozitate naste inauntrul nostru gandurile pacatoase ... insa noi trebuie sa zicem gandurilor de amenintare ceea ce zicea sf antonie fiarelor pe care le aducea diavolul in pestera lui : " daca Dumnezeu v-a dat putere sa ma vatamati , fie voia lui " si sa nu le mai dam nici o atentie ... asta inseamna curajul sau marturisirea duhovniceasca , care naste nepatimirea ...

sa luam aminte la acel cuvios care atat de atent se ruga , incat de ciuda diavolii ii ridicau trupul in ianltimea cerului si ii dadeau drumul de acolo ca sa se striveasca de pamant ; iar cand isi revenea din rugaciune ii spuneau fratii : nu ai vazut ca diavolii te-au ridicat la cer si ti-au dat drumul ; nu te-ai infricosat ? iar el le zicea : nu am vazut ca eram atent in launtrul meu la rugaciune ... si Dumnezeu desigur ca nu permitea sa fie strivit trupul lui de pamant ... insa nu fiindca stia el asta avea curaj , ci pentru ca stia ca oricum este in mainile lui Dumnezeu si nu in cele ale diavolilor , iar daca Dumnezeu ar fi ingaduit vreodata sa fie omorat de draci pentru a fi luat sufletul lui la cer , nu se temea de asta ci mai mult se bucura ...

deci nici noi nu trebuie sa dam atentie la gandurile de judecare ale lumii , caci sunt numai minciuni ; absolut numai minciuni ...

83 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 12:19 pm

Histrion

vrajitor
Emanuelle, haoi sa o luam pe rind, ca poate ma lamuresti:
Cine a fost cuviosul de care spui ca era trintit de diavoli ? Unde si cind se intimplau toate astea?

84 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 2:35 pm

Tony

muritor de rand
OM MANI PADME HUM, NIHIL SINE DEO .......SURA 1 DIN CORAN... SUNT 7 INTEMEIETORI DE RELIGII.....si multe tipuri de rugaciuni..dar DUMNEZEUL este UNUL.
Conteaza relatia ta speciala cu EL,si cum il reprezinti
mental si cum definesti notiunea de D-ZEUL.....SINCRONICITATE....POTENTIALITATE SI MANIFESTARE IN ACELASI TIMP....fara inceput si fara sfarsit.....= DUMNEZEUL SISTRELIC

85 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 2:56 pm

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:sper ca nu va intristati de al meu ignore ... Very Happy

deci :

Pai si Dumnezeu, daca vine in interiorul tau si "il izbesti cu capul de toti peretii" tot tipand la el sa plece, siiiigur pleaca, chiar daca nu este pacatos!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

86 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 2:59 pm

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:

deci :

lumea este de la cel viclean ...

Preacuvioase parinte, daca lumea este a celui viclean, pentru lumea vicleanului si-a trimis Dummnezeu fiul sa moara?!

87 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 3:55 pm

Vizitato

Vizitator
Pai poate o fi si dumnezeu la fel de viclean ca si dracu' ...... Evil or Very Mad

88 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 6:34 pm

da , reiau ideea ...
par arsenie papacioc a spus : " am ajuns la 90 de ani si asta am inteles , ca asta este smerenia si aici trebuie sa bat : sa nu depind de altii " ...
asa si noi ortodocsii cei putini si adevarati , curati , dupa cum ne vrea Maica Domnului , trebuie sa facem la fel : sa nu ne fie frica de ce gandeste lumea ... sa vorbim numai cu aceia care ne primesc pe noi ca si oameni duhovnicesti , ca si oameni care nu pacatuiesc ... si asa putem sa invingem pacatul ... iar cu aceia care nu vor sa ne accepte existenta noastra ca si oameni duhovnicesti , nu avem nimic ce discuta , caci prin ei vorbeste cu diavolul , iar cine vorbeste cu diavolul isi intineaza mintea ... cine nu stie sa faca deosebirea dintre ganduri pacatoase si ganduri bune este orb duhovniceste ... la fel , cine nu stie sa faca deosebirea intre oameni cu care trebuie sa vorbeasca si oameni pe care trebuie sa ii ignore , este iarasi orb duhovniceste ... vedem asta si din evanghelii : Mantuitorul nu discuta cu cei care nu Il acceptau ca si om duhovnicesc , ca si om care nu pacatuieste , nu neaparat ca Hristos Mesia , dar macar ca om care nu pacatuieste ... El nu avea relatii cu astfel de oameni ... avea relatii cu pacatosi , dar care isi recunosteau pacatele si se pocaiau de ele , insa pe cei care iubeau pacatele ii ignora si nu discuta cu ei ... le dadea cateodata unele raspunsuri foarte scurte si ferme , si mai mult facea asta nu pentru ei care nu intelegeau nimica , ci pentru cei care voiau sa afle anumite raspunsuri ; adica se folosea si de oamenii nepocaiti tot ca sa isi faca lucrarea de a-i lumina pe cei care doreau sa se mantuiasca ...
deci cine nu ma primeste ca si om duhovnicesc care nu pacatuiesc nici cu gandul , nu am ce discuta cu el ...

89 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 6:35 pm

Histrion

vrajitor
Hi! Hi! Hi! Din discutia de pina aici, mai ales din contributiile foarte valoroase (Pe bune!) ale Emanuellei, rezulta ca dumne-zeu si dracul sint o unica entitate bicefala , ca popii din cartile de joc, capul unuia e fundul celuilalt!

90 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 6:41 pm

Histrion

vrajitor
Emanuel a scris:da , reiau ideea ...
par arsenie papacioc a spus : " am ajuns la 90 de ani si asta am inteles , ca asta este smerenia si aici trebuie sa bat : sa nu depind de altii " ...
asa si noi ortodocsii cei putini si adevarati , curati , dupa cum ne vrea Maica Domnului , trebuie sa facem la fel : sa nu ne fie frica de ce gandeste lumea ... sa vorbim numai cu aceia care ne primesc pe noi ca si oameni duhovnicesti , ca si oameni care nu pacatuiesc ... si asa putem sa invingem pacatul ... iar cu aceia care nu vor sa ne accepte existenta noastra ca si oameni duhovnicesti , nu avem nimic ce discuta , caci prin ei vorbeste cu diavolul , iar cine vorbeste cu diavolul isi intineaza mintea ... cine nu stie sa faca deosebirea dintre ganduri pacatoase si ganduri bune este orb duhovniceste ... la fel , cine nu stie sa faca deosebirea intre oameni cu care trebuie sa vorbeasca si oameni pe care trebuie sa ii ignore , este iarasi orb duhovniceste ... vedem asta si din evanghelii : Mantuitorul nu discuta cu cei care nu Il acceptau ca si om duhovnicesc , ca si om care nu pacatuieste , nu neaparat ca Hristos Mesia , dar macar ca om care nu pacatuieste ... El nu avea relatii cu astfel de oameni ... avea relatii cu pacatosi , dar care isi recunosteau pacatele si se pocaiau de ele , insa pe cei care iubeau pacatele ii ignora si nu discuta cu ei ... le dadea cateodata unele raspunsuri foarte scurte si ferme , si mai mult facea asta nu pentru ei care nu intelegeau nimica , ci pentru cei care voiau sa afle anumite raspunsuri ; adica se folosea si de oamenii nepocaiti tot ca sa isi faca lucrarea de a-i lumina pe cei care doreau sa se mantuiasca ...
deci cine nu ma primeste ca si om duhovnicesc care nu pacatuiesc nici cu gandul , nu am ce discuta cu el ...
Sa examinam situatia de fapt de pe forum: Emanuelle se spovedeste , isi spune pacatele si indoielile pe care eu cel putin , le citesc cu mare atentie, dupa care ii dau povete. Eu sint deci duhovnicul lui Emanuelle. Iar ca duhovnic, lupta mea duhovniceasca este sa-l ajut sa ias din ratacirile lui. Te razvratesti impotriva duhovnicului tau, Emanuelle? Asta e pacat de moarte!

91 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Lun Oct 13, 2008 7:00 pm

inca ceva ...

raiul este mai sus duhovniceste decat pustia sau invers ? desigur , raiul este mult mai sus decat pustia din punct de vedere spiritual , adica este mai inalta mai duhovnicesc ... apoi , atunci suntem obligati sa ne punem o intrebare cuviincioasa : daca noi nu suntem in stare sa stam intr-o amarata de pustie de aici de pe pamant , cum vom putea noi sa stam in inaltimea duhovniceasca ametitoare a raiului ; este ca si cum ne-ar fi frica sa stam la etajul 1 si noi vrem sa nu avem rau de inaltime cand vom sta pe un zgarie-nori ... nu se poate ! cine nu poate sta intr-o pustie nu va putea sa stea nici in rai ... nu vreai sa spun prin asta ca toti ar trebui sa fie pustnici , ci vreau sa spun ca toti ar trebuie sa poata sta in pustie zeci de ani ... deci , vai de noi !

pustie este de asemenea si lumea aceasta in care traim , caci este pustie de harul lui Dumnezeu , sau de exemplu un oarecare forum pe care se spun numai prostii ... daca nu putem sta in lume fara de pacat , sau daca nu putem sa ignoram cele rele de forumuri nu vom putea sta nici in rai ... in locul in care traiesti trebuie sa poti ignora raul si sa stai in rugaciune ... si trebuie sa poti sta oriunde astfel , desigur si in pustia cea mai adanca ...

cine nu poate sa faca aceasta fapta de nimic , sa se astepte la ispite curatitoare , care pot fi si dureroase ... dar speranta si mantuirea noastra este in mainile lui Dumnezeu cel Atotbun ...

92 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 14, 2008 9:22 am

kisses1

93 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mar Oct 14, 2008 10:02 am

Histrion

vrajitor
Emanuelle, tu nu ai stat in pustie ca sa stii cum e.
Eu am stat si stau. Tu ai pofte pe care le consideri pacatoase. Eu nu le am. Tu te mortifici pentru dorintele tale. Eu nu am astfel de dorinte. Ce tie ti-e greu, mie mi-e usor.
Tu ii judeci pe toti oamenii, ii imparti in drepti si pacatosi. Eu nu judec pe nimeni.Nici macar pe mine. Nici pe tine nu te judec. Nu spun nici ca esti bun nici ca esti rau. Esti cum esti. Iar ceilalti sint cum sint.

94 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 10:56 am

harul din mine apartine Bisericii , iar pacatele mele apartin satanei ... Biserica nu cuprinde in ea insasi si pacatele membrilor sai ci numai harul de viata datator ... deci nu are rost ca nimeni sa se sminteasca de ce a facut cutare membru sau preot , caci faptele sale rele nu apartin Bisericii ci satanei ... de ce sa se sminteasca cineva vreodata de Biserica harului din cauza faptelor satanei ... fiecare om este in mod normal un spatiu impartit intre har si satana ... deci in masura in care cineva pacatuieste este afara din Biserica Ortodoxa ... de aceea parintele Rafael Noica a spus : " nimeni nu a fost adevarat ortodox decat numai Iisus Hristos " ... noi , ceilalti suntem numai pana la un punct ortodocsi ... a fi ortodox inseamna a fi dumnezeu dupa har ...

95 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 11:07 am

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:harul din mine apartine Bisericii , iar pacatele mele apartin satanei ... Biserica nu cuprinde in ea insasi si pacatele membrilor sai ci numai harul de viata datator ... deci nu are rost ca nimeni sa se sminteasca de ce a facut cutare membru sau preot , caci faptele sale rele nu apartin Bisericii ci satanei ... de ce sa se sminteasca cineva vreodata de Biserica harului din cauza faptelor satanei ... fiecare om este in mod normal un spatiu impartit intre har si satana ... deci in masura in care cineva pacatuieste este afara din Biserica Ortodoxa ... de aceea parintele Rafael Noica a spus : " nimeni nu a fost adevarat ortodox decat numai Iisus Hristos " ... noi , ceilalti suntem numai pana la un punct ortodocsi ... a fi ortodox inseamna a fi dumnezeu dupa har ...

Adica un fel de ogor, cu grau si neghina, neghina pe care ingerii lui Dumnezeu o vor alege si o vor arde abia dupa seceris?

96 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 11:09 am

da ...

97 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 11:38 am

Histrion

vrajitor
Orto = drept. doxa = opinie, parere.
Eu sint ortodox. Biserica nu e. Si nici preotii ei. Si nici credinta lor.

98 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 12:43 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:Orto = drept. doxa =

opinie, parere.
Eu sint ortodox. Biserica nu e. Si nici preotii ei. Si nici credinta lor.

Nici un preot si nici o parte a credintei lor, domnule?

99 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 3:13 pm

sa o spunem pe sleau :
omul face cu mult mai mult pacatul neiubirii de Dumnezeu decat pe cel al neiubirii de aproapele , iar neiubirea de Dumnezeu este legata de neiubirea de vrajmasi ; caci iti iubesti vrajmasii in masura in care iubesti pe Dumnezeu si nu in masura in care iubesti pe aproapele ...
iar iubirea de Dumnezeu este rugaciunea ; iar omul greseste fata de iubirea de Dumnezeu si prin faptul ca se roaga prea putin din punct de vedere cantitativ , dar cu mult mai mult greseste fata de iubirea de Dumnezeu prin lipsa calitati rugaciunii ...iar calitatea rugaciunii este atentia si simtirea dragostei fata de Dumnezeu , Tatal nostru ... si atentia la rugaciune va fi cu atat mai intensa cu cat atentia fata de lucrurile , activitatile si persoanele acestei lumi este mai mica ...
deci se recomanda cat mai multa iubire fata de Dumnezeu , ca asta nu are cum sa vatame niciodata ...

100 Re: DESPRE LUPTA DUHOVNICEASCA SI RUGACIUNEA LUI IISUS la data de Mier Oct 15, 2008 7:04 pm

fratilor , haideti sa murim in seara asta cu Iisus pe cruce , vreti ? sa ne dam viata pentru Iisus in seara asta ... sa facem priveghere de toata noaptea macar pentru El daca Il iubim ... macar atata , daca sa murim inca nu ni se cere ...
asta ar trebui sa gandim noi in fiecare seara daca L-am iubi cu adevarat ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 15]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum