Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

despre principiul fundamental

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 despre principiul fundamental la data de Mar Oct 07, 2008 1:39 pm

lansez o intrebare : sunteti de acord ca fiecare sa isi expuna in acest topic principiul fundamental dupa care se conduce ? dar sa spuna sincer si in cateva cuvinte : care este principiul dupa care se conduce pe sine , in general in toate actiunile sale exterioare si interioare ... deci nu ma refer la reguli de genul : regula nr 1 , regula nr 2 etc . , ci ma refer la principiul cel mai general dupa care isi guverneaza toata activitatea interioara si exterioara ; iar in cazul in care are un numar de reguli nu e necesar sa le expuna , ci numai sa zica in cateva cuvinte cam despre ce e vorba ...
nu as vrea prin acest topic sa fie cineva criticat sau ca unii sa se considere mai presus decat altii , ci as vrea ca sa ne cunoastem prin aceasta mai bine pe noi insine ; as vrea ca fiecare , de buna voie , analizand cuvintele fratilor de pe forum , sa cunoasca poate mai bine cum gandesc ceilalti , si , poate , sa se cunoasca mai bine chiar si pe sine insusi ...
bine , asta este numai o propunere , o simpla curiozitate de moment de a mea ... nu stiu insa daca acest lucru li se va parea interesant si celorlalti ... Idea kisses1

eu deja pot sa spun care este principiul meu fundamental : iubirea de Dumnezeu si de aproapele pe care ne-a poruncit-o Hristos ...
Doamne ajuta si numai bine ...

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: despre principiul fundamental la data de Mar Oct 07, 2008 7:45 pm

Simah

djin
Simbolul puritatii este crinul imperial!

3 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 7:57 am

Tudorel666

eliberat
Principiul meu fundamental este sa nu am nici un principiu fundamental. Cel putin deocamdata, pana ajung la Dumnezeu si primesc trupul cel de slava si mintea cea de slava cu care pot gandi corect orice.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

4 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 8:42 am

Histrion

vrajitor
Sa respir, sa beau, sa maninc, sa fac sex, in general sa-mi fie bine in viata,cit mai multa vreme.

5 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 1:29 pm

Simah

djin
oh boy

6 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 2:26 pm

Fay

vrajitor
Bine va mai sta !
Unul viseaza sa aiba principii si sa gandeasca pe lumea cealalta, altul NU are principii, doar simturi primare si tu Simah (permiti sa-ti vorbesc la pertu ?) de la care aveam mari sperante sa aflu principiul fundamental..., nu faci decat sa-ti smulgi parul din cap.
Totusi, cum un principiu pe care se bazeaza supravietuirea femeilor in aceasta lume a barbatilor este PERSEVERENTA, eu mai astept.

7 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 3:51 pm

Artistu

demon
Fay a scris:Bine va mai sta !
Unul viseaza sa aiba principii si sa gandeasca pe lumea cealalta, altul NU are principii, doar simturi primare si tu Simah (permiti sa-ti vorbesc la pertu ?) de la care aveam mari sperante sa aflu principiul fundamental..., nu faci decat sa-ti smulgi parul din cap.
Totusi, cum un principiu pe care se bazeaza supravietuirea femeilor in aceasta lume a barbatilor este PERSEVERENTA, eu mai astept.

Tu chiar crezi ce spui, sau ai vrut sa introduci notiunea de perseverenta intr-un context ... principial?
Anyway, ca sa nu fiu offtopic - "Ai reusit, continua. N-ai reusit, continua"

8 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 5:39 pm

Simah

djin
Principiul fundamental l-au critalizat magnific iudeii in primele doua porunci a decalogului!Da' pe bune:nu prea am chef sa tin prelegeri de iudaism ,desi cred ca as face-o mult mai bine decat multi rabini!Daca vrei discutii docte s-ar putea sa le ai, numai sa nu te plangi ca se plictiseste auditoriu!

9 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 6:07 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:Principiul meu fundamental este sa nu am nici un principiu fundamental. Cel putin deocamdata, pana ajung la Dumnezeu si primesc trupul cel de slava si mintea cea de slava cu care pot gandi corect orice.
Aproape ca mi-ai "luat vorba din gura". Spun aproape pentru ca, uneori am mari indoieli ca vom ajunge undeva, oriunde si candva, oricand. Foarte serios, am momente in care simt ca nu ajungem niciodata, nicaieri. Este mai mult de explicat dar ar fi offtopic.

10 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 6:20 pm

Simah

djin
smille

11 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 7:11 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:Principiul meu fundamental este sa nu am nici un principiu fundamental. Cel putin deocamdata, pana ajung la Dumnezeu si primesc trupul cel de slava si mintea cea de slava cu care pot gandi corect orice.
Aproape ca mi-ai "luat vorba din gura". Spun aproape pentru ca, uneori am mari indoieli ca vom ajunge undeva, oriunde si candva, oricand. Foarte serios, am momente in care simt ca nu ajungem niciodata, nicaieri. Este mai mult de explicat dar ar fi offtopic.

Tocmai asta e ideea, sa ajungem...nicaieri. Si atunci vom intelege si principiul fundamental. Deocamdata...jocuri de copii.

12 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 7:50 pm

Tudorel666

eliberat
Simah a scris:tie nu am voie sa iti dau replici dure!

Pune-le manusi de catifea si da-le drumul!

13 Re: despre principiul fundamental la data de Mier Oct 08, 2008 8:49 pm

Fay

vrajitor
Artistu a scris:
Fay a scris:Bine va mai sta !

Tu chiar crezi ce spui, sau ai vrut sa introduci notiunea de perseverenta intr-un context ... principial?
Anyway, ca sa nu fiu offtopic - "Ai reusit, continua. N-ai reusit, continua"

1.Nu am luat in serios topicul pentru ca : "fiecare sa isi expuna in acest topic principiul fundamental dupa care se conduce ", nu trebuia sa fie pus la RELIGII, pentru ca atunci este clar ca cel ce l-a deschis s-a gandit la expunerea principiului fundamental religios dupa care se ghideaza...Dovada este ca el chiar si l-a exprimat.
In acest context, desigur ca principiile de baza ale religiilor se bazeaza pe legile de conduita, de convietuire exprimate in cele 10 porunci si de care a vorbit Simah.
2. Deci, recunosc , raspunsul meu a fost cu o usoara nuanta de umor si, din nou recunosc, ai sezizat corect, principiul perseverentei a fost introdus in ...gluma, mai mult pentru a irita un pic principiul superioritatii, dupa care se conduc majoritatea barbatilor, chiar si atunci cand NU sunt misogini.
3. Daca totusi se doreste o abordare serioasa a problemei, atunci am sa am curajul sa spun ca " respectul pentru demnitatea umană" este un principiu fundamental dupa care incerc sa ma ghidez eu, in sensul de respect necondiționat al omului pentru sine și pentru orice altă ființă umană în calitatea sa de existență singulară, unică și ireductibilă.
In acest sens, un ajutor imens in abordarea cu calm a problemelor ,dupa parerea mea, este... umorul.
4. P.S. Va rog, nu ma propuneti deputat....EVIL

14 Re: despre principiul fundamental la data de Joi Oct 09, 2008 1:25 am

Histrion

vrajitor
Principiul fundamental e supravietuirea, de aia respiri, bei, maninci, dormi. Restul principiilor, oricare ar fi ele, sint subsidiare lui. Ornamente care fac mai placuta sau mai neplacuta , mai grea sau mai usoara, mai terna sau mai interesanta , mai mult sau mai putin folositoare, tie si altora,viata. Si e singurul principiu fundamental. Daca nu mai vrei sau nu mai poti sa-l respecti, adio! Nu te poate ajuta nici unul dintre alelalte principii , oricit de filozofice, morale, religioase, logice sau aberante sint!

15 Re: despre principiul fundamental la data de Joi Oct 09, 2008 5:04 am

Heruer

inger
Fay a scris:..." respectul pentru demnitatea umană" este un principiu fundamental dupa care incerc sa ma ghidez eu, in sensul de respect necondiționat al omului pentru sine și pentru orice altă ființă umană în calitatea sa de existență singulară, unică și ireductibilă.
...
Nu crezi ca din acest principiu razbate (ca sa folosesc un eufemism si sa nu spun ca acest principiu duhneste a) iz de trufie si aroganta? Celelalte regnuri cu ce sunt vinovate ca sa nu se bucure de respect ? Planeta pe care si lumea in care traim au ajuns asa cum sunt acum din cauza trufiei noastre (sa fim stapanii naturii) si a aroganetei noastre (suntem nu cei mai buni dintre cei buni ci singurii buni).

16 Re: despre principiul fundamental la data de Joi Oct 09, 2008 10:58 am

Fay

vrajitor
Heruer a scris:
Fay a scris:..." respectul pentru demnitatea umană" este un principiu fundamental dupa care incerc sa ma ghidez eu, in sensul de respect necondiționat al omului pentru sine și pentru orice altă ființă umană în calitatea sa de existență singulară, unică și ireductibilă.
...
Nu crezi ca din acest principiu razbate (ca sa folosesc un eufemism si sa nu spun ca acest principiu duhneste a) iz de trufie si aroganta? Celelalte regnuri cu ce sunt vinovate ca sa nu se bucure de respect ? Planeta pe care si lumea in care traim au ajuns asa cum sunt acum din cauza trufiei noastre (sa fim stapanii naturii) si a aroganetei noastre (suntem nu cei mai buni dintre cei buni ci singurii buni).

Nu, nu cred!
Respectul pentru demnitatea umana cuprinde intrinsec si grija pentru tot ce-l inconjoara. Tocmai pentru ca nu s-a respectat acest principiu au ajuns oamenii sa fie avizi de putere, avizi de bunuri inutile pentru care considera ca orice modalitate de a le obtine este justificata.
Nu faptul ca suntem cei mai buni (daca suntem !)ne strica. Nu am considerat niciodata ca modestia este o virtute...Modestia duce la suficienta. A fi mandru de ce esti nu trebuie sa duca la trufie sau aroganta. Ele rezulta mai curand din prostia de a te CREDE ca esti cel mai bun.

17 Re: despre principiul fundamental la data de Vin Oct 10, 2008 8:25 pm

Histrion

vrajitor
Lamuriti-ma si pe mine , Fay si Heruer, care ar fi dupa voi , atributele "demnitatii umane" ?
E o notiune... vaga!

18 Re: despre principiul fundamental la data de Dum Oct 12, 2008 5:09 am

Heruer

inger
Histrion a scris:Lamuriti-ma si pe mine , Fay si Heruer, care ar fi dupa voi , atributele "demnitatii umane" ?
E o notiune... vaga!
DEMNIT//ÁTE ~ăți f. 1) Caracter demn;destoinicie. 2) Atitudine demnă. 3) Comportare demnă. 4) Înaltă funcție de stat. [<lat. dignitas, ~atis
Sursa: NODEX |
DEMN ~ă (~i, ~e) 1) Care merită (ceva); vrednic (de ceva); destoinic. O persoană ~ă de admirație. 2) Care corespunde, după anumite criterii, cu ceva sau cuiva; pe măsura cuiva sau a ceva. 3) (despre oameni și despre manifestările lor) Care impune respect. /<lat. dignus

Alege ..., avem de toate si pentru toti.

19 Re: despre principiul fundamental la data de Lun Oct 13, 2008 10:13 am

Histrion

vrajitor
Heruer a scris:
Histrion a scris:Lamuriti-ma si pe mine , Fay si Heruer, care ar fi dupa voi , atributele "demnitatii umane" ?
E o notiune... vaga!
DEMNIT//ÁTE ~ăți f. 1) Caracter demn;destoinicie. 2) Atitudine demnă. 3) Comportare demnă. 4) Înaltă funcție de stat. [<lat. dignitas, ~atis
DEMN ~ă (~i, ~e) 1) Care merită (ceva); vrednic (de ceva); destoinic. O persoană ~ă de admirație. 2) Care corespunde, după anumite criterii, cu ceva sau cuiva; pe măsura cuiva sau a ceva. 3) (despre oameni și despre manifestările lor) Care impune respect. /<lat. dignus

Alege ..., avem de toate si pentru toti.
Tot e neclar. Ce inseamna sintagma generalizanta si imperativa: "demnitatea umana"?

20 Re: despre principiul fundamental la data de Lun Oct 13, 2008 2:54 pm

Tony

muritor de rand
Nu credeti ca, ar fi bine mai intai sa definim notiunile si apoi domeniul lor de definitie pe rand???? pas cu pas !!!
1) [principiul]...comprehensiune si hermeneutica semantica.
2)[fundamental]...comprehensiune si hermeneutica semantica.
- asta asa ca sa vorbim aceeasi limba din punct de vedere semantico-semiotic.
iar apoi despre imbinarea lor, logico-rationala in "principiul fundamental"... ca altfel suntem ..fuzzy si nu ajungem la nici-un rezultat.
- cred ca asta ar fi prima faza in care sa emitem sugestii,opinii,pareri.

21 Re: despre principiul fundamental la data de Lun Oct 13, 2008 4:22 pm

Heruer

inger
Tony a scris:Nu credeti ca, ar fi bine mai intai sa definim notiunile si apoi domeniul lor de definitie pe rand???? pas cu pas !!!
iar apoi despre imbinarea lor, logico-rationala in "principiul fundamental"... ca altfel suntem ..fuzzy si nu ajungem la nici-un rezultat.
hahaha Histrion iata si raspunsul pe care-l asteptai ...
P.S. Tony, daca nu te superi, te rog, tradu-mi si mie ce ai scris. Sad

22 Re: despre principiul fundamental la data de Lun Oct 13, 2008 6:26 pm

Histrion

vrajitor
Heruer a scris:
Tony a scris:Nu credeti ca, ar fi bine mai intai sa definim notiunile si apoi domeniul lor de definitie pe rand???? pas cu pas !!!
hahaha Histrion iata si raspunsul pe care-l asteptai ...
P.S. Tony, daca nu te superi, te rog, tradu-mi si mie ce ai scris. Sad
Nu prea mi-a raspuns. Hermeneutica e optionala iar intrebarea era : ce inseamna sintagma "demnitate umana"?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum